DOCENTENHANDLEIDING TAALDAGEN Taal is zeg maar echt je ding. Herbert Vissers College dinsdag 25 november & woensdag 26 november 2014

Vergelijkbare documenten
Kunsteducatie projecten voortgezet onderwijs Utrecht. Een stevige basis voor cultuurparticipatie

DOCENTENHANDLEIDING & DRAAIBOEK VORM EN KLEURDAGEN 2 de LEERJAAR. HERBERT VISSER COLLEGE woensdag 26 en donderdag 27 november 2014

Kunsteducatie projecten voortgezet onderwijs Utrecht. Een stevige basis voor cultuurparticipatie

LESBRIEF HARTENJAGERS 3.0

Voorbeeldprogramma startbijeenkomst

Studio de Bakkerij Bergweg EM Rotterdam LESBRIEF. LIEVE ASSEPOESTER.

Koning van de vrijmarkt

Red met jouw klas de wereld! Handleiding van het digitale educatiepakket bij de voorstelling: Wij redden de wereld

Studio de Bakkerij Bergweg EM Rotterdam LESBRIEF. LIEVE ASSEPOESTER.

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Lepel. Het boek en de film. Jolien Hesselberth

Versie van 20 juni. 17 uur

Docentenhandleiding. Thema. Dromen zijn bedrog!? Chiel Jan van Hofwegen

Voorafgaand aan de voorstelling worden de kinderen voorbereid op het bezoek aan het theater en krijgen ze een korte inleiding.

Uitnodiging. Introductiemiddag Classroom of Difference

Workshop Handleiding. Wie doet wat? wat is jouw talent?

Hoe aardgasvrij woon jij?

Hoe aardgasvrij woon jij?

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Grote Klus Thema : Cultuur

Hoe aardgasvrij woon jij?

Nationaal Gevangenismuseum

Waar zie je de bijzondere vogel en hoe ziet hij eruit?

Elke Leerling Doet Ertoe

Vakantie-BSO op twee locaties! BSO Kleiweg 310 & BSO Margrietlaan. Aanwezigheid herfstvakantie. Incidentele vakantieopvang

Bodyclap. Make the Music with your body

Handleiding bij Monkie groep 0 t/m 2 (Peuters & kleuters)

Cosis Begeleid Leren

Introductie. Vrijheid. Moed. Verbinding. Hoi dapper mens!

Het Sectorwerkstuk

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Lesbrief voor onderbouw

Hoe aardgasvrij woon jij?

Maatschappelijke Stages

Lesbrief. Carrousel des Moutons (4+) D'Irque & Fien Vlaanderen

Criteria. Mijn lijfspreuk

Activiteiten bij het thema Angst uit de boekenreeks Wetenschappelijke doorbraken de klas in! (boek 1, 2012)

Hoe aardgasvrij woon jij?

STAGE OPDRACHT KLAS 3

Veerkracht. Vitaliteit en levenskunst. werken aan vitaliteit

Wat gebeurt er als iemand zich in de mindere positie voelt? Meer over het instinct voor zelfbehoud

4 manieren om Samsam te gebruiken

4 manieren om Samsam te gebruiken

Maatschappelijke Stages

TRAINING COMMUNICATIE VAARDIGHEDEN DOOR SASKIA KETTELERIJ & GEORGIOS LAZAKIS

HANDLEIDING TALENTENQUIZ

Maatschappelijke Stages

Profielwerkstuk klas 10 Vmbo-t

Studiekeuzecheck euzech voor het mbo

Als ik rustig wil zijn, dan vlieg ik van het ene naar het andere. Als ik wil nadenken, Aaarch!! Stress?

Criteria. Draaiboek interactieve ouderbijeenkomst: presentaties door jongeren over hun stage

LESMATERIAAL ONDERBOUW. Lespakket CliniClowns Geen kinderachtig effect. Vo or Groep 1-

VOORBEREIDING DOCENTENHANDLEIDING INFORMATIE

Lessenserie bedrijfsbezoek PO. voorjaar 2016

Eerste overleg, 22 oktober Welkom

Mediawijsheid. Werkblad Auteursrecht bij films. Films en auteursrecht

Maatschappelijke Stages

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Gepersonaliseerd Leren WELKOM

In je kracht. Werkboek voor deelnemers

3. Verwerking door discussie. (15 min.) De feiten en juiste antwoorden zijn voor de docent ter beschikking in dit document.

Benodigdheden: A. Inleiding: kringgesprek 15 minuten.

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

VOORBEREIDENDE LES DOCENTENHANDLEIDING INFORMATIE

Docentenhandleiding. Museumles groep 7&8 Skyline Scheveningen. Panorama Mesdag

Opening nieuw thema Topondernemers: Water, aarde, lucht en vuur Luizencontrole Start Cito toetsweken (2 weken) Start Nationale Voorleesdagen

Handleiding voor het maken van Filmopnames

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

18 T/M 21 AUGUSTUS 2015 BRUGKLAS INTRODUCTIE

Programma afsluitende week Koers leerjaar 2

GROTE PRAKTISCHE OPDRACHT

Project Verwenmorgen voor ouderen organiseren Groepen van 5 leerlingen Totaal: 560 minuten

Het begint met dromen

Project KidzWise. >>> Draaiboek KidzWise

7. Als je zonder wat te zeggen in de spiegel kijkt. Wat zie je dan? Iemand die je uitlacht of toelacht? Zorg dat het toelachen wordt.

Paulus-Weekbrief 6. Weekbrief Informatieavond

Leesplezier: Laat uw leerlingen 10 minuten verschillende artikelen uit Kidsweek lezen. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze lezen.

PLUSLESSEN MAVO

Ontdek de Bibliotheek

VOORAF. Vragen? Mail naar

THEATER DEGASTEN WIE ZIJN WIJ?

Wat wordt de studenten nog meer geboden? Een gratis retourtje Den Helder- Texel Verblijf in een bungalowpark Een fiets in bruikleen.

Workshop Evenwicht, je leven in Balans Werkboek bijeenkomst 1

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

Voorbereiding. Deze presentatie kan ook gedaan worden in aanwezigheid van alleen de kinderen (dus zonder ouders en genodigden).

KOM binnen en dicht! poezieworkshops basisonderwijs

Sectorwerkstuk

Ontdek de Bibliotheek. Ontdek de Bibliotheek. Ontdek de Bibliotheek

Laat uw leerlingen het artikel Bang! Eng! Griezelig! lezen op pagina 12/13 van 7Days.

PRESENTATIE BEROEPENSTAGE

IK WIJZER. Ik wil graag weten wie ik ben

Oefenen 1 punt verdienen Onderwerpen van de presentaties

Accent op verhaal. Aan al deze doelen wordt gewerkt, toch duidt u best aan welke u in de verf wil zetten.

Cambreur Classes. Wij nodigen jullie van harte uit, op woensdagmiddag van tot uur. Onze docenten hebben er vreselijk veel zin in.

LES 2 RIJDEN IN GROEPEN ERVAREN GROEPSGEDRAG EN GROEPSDRUK

Mateloos Dansen PO/VO Twentedagen 2018

Transcriptie:

DOCENTENHANDLEIDING TAALDAGEN Taal is zeg maar echt je ding Herbert Vissers College dinsdag 25 november & woensdag 26 november 2014

Inhoud Inleiding Programma o Dagindeling o Informatie ochtendprogramma o Informatie middagprogramma Draaiboek 25 & 26 november Colofon Dit project is ontwikkeld door Pier K in samenwerking met Anne Masselink. Met medewerking van Poetry Circle Nowhere en Igor Vrebac. Pier K Nieuw-Vennep Harmonieplein 2 2151 AL Nieuw-Vennep 023 566 95 65 Pier K 2014

Inleiding Voor u ligt een handleiding bij het project Taal is zeg maar echt je ding. Dit project is ontwikkeld door Pier K, in samenwerking met Herbert Vissers College. Doel van het project is de leerlingen van klas 3 vmbo (kader en basis) kennis te laten maken met het vak CKV. Het project laat leerlingen kennis maken met verschillende vormen van taal(gebruik). Ook laten we hen zien hoe je taal kunt gebruiken om je te uiten. Kern van het project Tijdens de projectdag gaan leerlingen aan de slag met het thema toekomstdroom. Aan de hand van speelse opdrachten worden ze aan het denken gezet over de vragen 'Wie ben ik?, Wat kan ik?, Wat wil ik? En wat heb ik nodig om die droom te kunnen bereiken? Met deze antwoorden maken leerlingen een verhalende tekst van 8 tot 10 regels. Dit gebeurt onder begeleiding van de docenten van HVC. Deze tekst gebruiken leerlingen als input voor het tweede deel van het programma waarbij ze van de vakcoaches van Pier K de workshops Spoken Word/Rap, Poëzie en Mimespel krijgen aangeboden. Tijdens deze workshops maken ze kennis met verschillende taaluitingen. Ze werken toe naar een livevoordracht. Per klas worden tenslotte 3 leerlingen geselecteerd voor een voordracht in de theaterzaal. Het project wordt uitgevoerd door coördinator Anne Masselink en drie vakcoaches van Pier K. Maar ook u als docent heeft een belangrijke rol! We vinden het daarom belangrijk u als docent te informeren, maar zeker ook te enthousiasmeren voor het project. In deze handleiding vindt u alle benodigde informatie. Wij wensen u veel plezier op 25 of 26 november!

Programma 25 & 26 november Het programma ziet er op beide dagen hetzelfde uit. 08.45 Leerlingen en docenten aanwezig op locatie Pier K- Nieuw Vennep 09.00 Start in Theaterzaal (iedereen) 09.00-09.10 Openingsact DOX 09.10-09.30 Welkom (Theaterzaal, iedereen) Introductie Taal is zeg maar echt je ding door Anne Masselink (Pier K) 09.30-10.30 Leerlingen gaan aan de slag met het maken van een tekst o.b.v. docenten HVC* 10.30-11.00 Pauze 11.00-11.45 Workshopronde 1 SPOKEN WORD-RAP/POEZIE/MIMESPEL** 11.45-12.30 Workshopronde 2 SPOKEN WORD-RAP/POEZIE/MIMESPEL 12.30-13.00 Pauze 13.00-13.45 Workshopronde 3 SPOKEN WORD-RAP/POEZIE/MIMESPEL 13.45-14.00 Pauze 14.00-14.50 Presentaties (Theaterzaal) 14.50-15.00 Afsluiting *Informatie over de opzet en inhoud van dit uur vindt u verderop in deze handleiding **De workshops worden gegeven in een carrousel: elke klas krijgt dus drie verschillende workshops.

Informatie ochtendprogramma De dag wordt gestart met een verrassende openingsact van DOX. Bij wijze van openingsact zal DOX een kort stukje uit de voorstelling I have a dream spelen. Voor de leerlingen is het een eerste kennismaking met het thema van de dag DOX DOX is hét Utrechtse huis voor jong podiumtalent. De plaats waar nieuwe ontwikkelingen en experiment in het theater, dans, film en muziek een kans krijgen. Waar jonge acteurs, dansers en makers debuteren, zich ontwikkelen en een eigen signatuur opbouwen. Het is niet alleen podium, maar ook een werkplaats en een facilitair bedrijf. Het heeft de mogelijkheid jonge talenten te begeleiden en producties te faciliteren. Met de sterke partners en het grote netwerk heeft DOX de schakels in de ontwikkeling van talent binnen handbereik. DOX maakte begin van dit jaar de voorstelling I have a dream: In een tijd waarin je de hele dag het woord crisis hoort en de toekomst onzeker lijkt, durft een jonge generatie te dromen. Want waar iets instort moet er ook iets opgebouwd worden. In de fysieke theatervoorstelling I Have a Dream gaan DOXers met open ogen hun angsten en dromen te lijf voor een nieuwe toekomst. Hun tijd is gekomen en zij kunnen het verschil gaan maken, want als je niets hebt, kun je ook niets verliezen. Rol van u als docent Het project wordt uitgevoerd door Pier K, maar ook voor u is een belangrijke rol weggelegd. Natuurlijk bent u aanwezig als begeleider van de leerlingen, maar ook gaat u aan de hand van opdrachten de leerlingen begeleiden bij het schrijven van een tekst over hun toekomstdroom. Dit maakt deel uit van het ochtendprogramma, en duurt van 9.30 tot 10.30 uur. Doel van dit uur is dat leerlingen worden aangezet tot nadenken over hun toekomstdroom. Belangrijke vragen hierbij zijn: Wie ben ik Wat kan ik? Wat wil ik en hoe kan ik dat bereiken? Korte opzet Aan de hand van voorbeelden en beeldmateriaal worden de leerlingen geholpen deze vragen te beantwoorden en zo hun droom te verwoorden en te beschrijven. Elke opdracht begint met een of meerdere inspiratiebronnen. Dit zijn afbeeldingen of korte filmpjes ter illustratie van de vraag die wordt gesteld. - U kijkt dus eerst met de leerlingen naar de afbeeldingen/filmfragmenten - Beantwoord klassikaal de vraag aan de hand van een van de inspiratiebronnen - Laat leerlingen dan zelf vraag beantwoorden aan de hand van hun eigen droom De afbeeldingen en filmfragmenten zullen in 1 powerpoint presentatie staan, die kan worden gebeamd. De vragen zijn kort en helder gesteld. U als docent kunt hen begeleiden in het associëren, verwoorden en beschrijven van hun ideeën. In de opdrachten hieronder staat telkens een kort tekstje als achtergrondinformatie, met betrekking tot het doel van de vraag.

OPDRACHTEN A. Inspiratiebronnen Bill Gates, Pharrell Williams, Nederlands elftal, koning Willem Alexander en prinses Maxima, André Kuipers. Achtergrond Mensen zijn vaak fan van iemand die ze bewonderen. Omdat ze ergens goed in zijn: het Nederlands elftal in voetbal, Pharrell Williams in het maken van een hit, Bill Gates als softwear engineer van Microsoft en astronaut Andre Kuipers. Maar je kunt ook fan zijn van iemand omdat hij of zij je vertrouwen geeft: koning Willem Alexander en prinses Maxima of misschien wel je moeder. VRAAG LEERLINGEN Van wie ben jij fan? Waarom bewonder je deze persoon? Waar ben jij goed in? B. Inspiratiebronnen De broers Orville en Wilbur Wright de droom van de mens om te kunnen vliegen Neil Armstrong de droom van de mens om naar de ruimte te kunnen reizen Laura Dekker de droom (als jongste persoon) rond de wereld te zeilen Holland s got talent de droom om beroemd te worden Achtergrond Een droom kan groots zijn, zoals naar de ruimte reizen, maar ook kleiner. Een droom is iets dat je graag zou willen. Iets dat je graag zou willen zijn. Of graag zou willen hebben. Of graag zou willen worden. Het kan ook te maken hebben met iets waar je zelf goed in bent. En waar je nog beter in wilt worden. Je moet in ieder geval altijd bedenken wat je al hebt: waar je goed in bent en hoe je dat kunt gebruiken. VRAAG LEERLINGEN Wat is jouw droom voor de toekomst? Wat heb je nodig om die droom waar te maken? Welke spullen of materialen heb je nodig? Noem drie eigenschappen die je nodig hebt. Wie (persoon/personen) heb je nodig denk je?

C. Inspiratiebronnen: Hans Klok, Orville en Wilbur Wright, Expeditie Robinson Achtergrond Om een droom uit te laten komen moet je soms hard werken. En het lukt vaak niet meteen. De mens droomt er van te kunnen vliegen zo lang we ons kunnen herinneren. Mensen gaven zichzelf vleugels, bouwden vliegfietsen en luchtballonnen maar pas begin vorige eeuw lukte het de broers Wright om een vliegtuig ook echt in de lucht te houden. Weliswaar kort, een minuut, maar toch. Hans Klok traint en oefent al sinds jongsaf aan op zijn trucs. Je kunt je voorstellen dat zijn trucs niet in een keer lukten. Met vallen en opstaan is het hem gelukt steeds beter te worden. Expeditie Robinson dagen mensen zichzelf uit op een eiland te overleven met heel weinig eten en moeilijke proeven en uitdagingen. Niet iedereen lukt het om de honger, vermoeidheid en warmte te weerstaan. Een uitdaging dus! VRAAG LEERLINGEN Wat voor problemen denk je dat je tegen komt bij het waarmaken van jouw droom? Hoe denk je dit probleem op te lossen? D. Schrijf de antwoorden die je bij A t/m C hebt ingevuld kort onder elkaar op: Ik bewonder. omdat. Ik ben zelf goed in. Mijn droom is. Om mijn droom uit te laten komen heb ik.. nodig (spullen/materialen) Ik moet. hebben/zijn (drie eigenschappen) Ook heb ik (persoon/personen) nodig Misschien wordt. wel lastig (probleem) Maar dat ga ik oplossen door.

Informatie middagprogramma Het middagprogramma van 11.00u tot 13.45u (incl. pauzes) bestaat uit drie workshops. Deze worden uitgevoerd door vakcoaches van Pier K. De workshops worden gegeven in een carrousel; elke klas krijgt dus drie workshops. workshop 1: Spoken word door Joost van Kersbergen (Poetry Circle Nowhere) Hoe kun je taal gebruiken om je te uiten? Het geven van een performance. workshop 2: Poëzie door Sjaan Flikweert (Poetry Circle Nowhere) Hoe kom je nu tot het schrijven van een gedicht? En hoe draag ik een gedicht voor? workshop 3: Mime-spel door Igor Vrebac In deze workshop gaat het om non-verbale communicatie en lichaamstaal. Presentatie in de Theaterzaal De leerlingen werken toe naar een voordracht van hun eigen tekst. Over hun toekomstdroom. Van elke klas worden drie leerlingen uitgekozen die hun tekst voordragen in de theaterzaal. In welke vorm de voordracht wordt gegeven, is aan de leerlingen zelf. Afsluiting Na een korte gezamenlijke afsluiting in de Theaterzaak is het programma om 15.00 uur afgelopen. ***

Pier K Nieuw-Vennep Harmonieplein 2 2151 AL Nieuw-Vennep 023 566 95 65