Naam activiteit. Werkvorm. Materiaal. Wat is afval?

Vergelijkbare documenten
Doelstellingen. Naam activiteit. Werkvorm Materiaal. Werkboekje afval en de Ladder van Lansink

Maak eerst een aantal schetsen van het bord over welk verbod voor welk soort afval. Kies binnen de groep er één uit en werk deze in het groot uit

AAN DE SLAG MET AFVAL DOE-OPDRACHTEN Groep 1-2-3

Afval scheiden. Yvonn van de Grootevheen. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Doe-opdrachten Aan de slag met afval. Groep 1-2-3

AAN DE SLAG MET AFVAL DOE-OPDRACHTEN 7-9 JAAR

Sorteergids Sorteer uw afval: t is voor iedereen goed, als u t juist doet.

AAN DE SLAG MET AFVAL DOE-OPDRACHTEN 4-6 jaar

Doe-opdrachten Aan de slag met afval. Groep 4-5-6

Inhoudsopgave. Inhoud van de leskist

Hoi afvalkameraden! Leuk, zo'n afvalladder! Wiiiiiiiiii! Terwijl ik hier hang, kan jij misschien de ontbrekende woorden invullen!

Hoi afvalkameraden! Leuk, zo'n afvalladder! Wiiiiiiiiii! Terwijl ik hier hang, kan jij misschien de ontbrekende woorden invullen!

BEZOEK AAN HET CONTAINERPARK

Ο Doe-opdracht met een werkblad voor de leerlingen om zelfstandig of in kleine groepen uit te voeren.

handleiding 1. Inleiding 2. Achtergrondinformatie

AAN DE SLAG MET AFVAL HANDLEIDING EEN UUR AFVALLES

Iedere Leerling Voorkomt Afval Ilva Educatief Team Afvaltaal

Wat moet je doen? Lees de informatie in dit pakketje

Lessen- en activiteitenpakket voor de 2de leerjaar LO BLO eindklassen type 1 en BUSO opleidingsvorm 2 eerste fase. Uitwerking van het project

Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

Beestenbende SLODDERVOSSEN

I LOVE AFVAL SCHEIDEN! JIJ OOK?

AAN DE SLAG MET AFVAL HANDLEIDING EEN UUR AFVALLES

1. Probleemstelling. Wij maken van drankblikjes uit de PMD-zak nieuwe voorwerpen en dragen zo ook ons steentje bij tot het recyclageproces.

Sorteergids. Sorteer uw afval: t is voor iedereen goed, als u t juist doet.

GROEP 7 EN 8 AFVALSCHEIDEN!

Lesvoorbereidingsformulier

Doe-opdrachten Aan de slag met afval. Groep 1-2 Groep Groep 6-7-8

Doelstelling(en) Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

SCHOON GENOEG van ZWERFAFVAL? Een lespakket voor groep 5 & 6

Van afval naar grondstof. Informatie en tips over GFT scheiden

Doe je spreekbeurt over afval en Attero COLA

Doe je spreekbeurt over afval en Attero COLA

LABO LEREN AFVAL BEHEREN OP SCHOOL

Verloop. Quiz. Rollenspel. Debat. U kunt verschillende werkvormen kiezen:

Ophaling van organisch afval

WIJ BESLISSEN MEE: KINDEREN EN INSPRAAK

Zeg ook JA tegen afval scheiden.

Ophaling van organisch afval

Resultaten onderzoek digitaal burgerpanel afvalscheiding en afvalinzameling

koffie, tandpasta, appels, choco, aardappelen, water, plakband,

Bruine bananen. Doelstellingen

1. Probleemstelling. 2. Sorteren van afval

AAN DE SLAG MET AFVAL HANDLEIDING EEN UUR AFVALLES

1 ste jaargang, nr. 1 Maandag 7 december 2015

GROEP 5 EN 6 HOEZO AFVAL?

Wat is er aan de hand in Viesvuilland? Animatie over afval voor de kleinsten

Verslag behandeling zienswijzen ZWV-OC

De inrichting van de speelleeromgeving bij Geen troep op de stoep.

Van afvalberg tot afvaldal

De zin van afvalscheiding

Uitgeverij Schoolsupport

Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

Doe-opdrachten Aan de slag met afval. Groep 7-8

inhoud blz. Inleiding 1. De afvalberg 2. Soorten afval 3. Vier belangrijke stappen 4. Voorkomen 5. Opnieuw gebruiken 6. Afval als bran dstof

* Een uitkijktoren voor de paashaas *

LEERJAAR 3 WERELDORIËNTATIE

TOETSTAAK 8: SORTEREN

Hand-out digiboard presentatie

Doelstellingen Vakgebonden eindtermen Aantonen dat verantwoord handelen van individu en maatschappij noodzakelijk zijn voor het milieu.

Aan de slag Hoe gebruik je het themapakket? Sensibilisatie

Keukenafval uit het restafval? Het kan! Afvalinzameling Land van Cuijk en Boekel

120 minuten. Materiaal

Hoe kunnen we WAT ACTIE zodat IETS VERANDERT

een net feest, sport of ander festijn? dan moet je bij de evenementencontainer zijn.

ZWERFAFVAL EN PLASTIC SOEP

Pak de jas! Werkvorm: Spel. Materiaal: Dobbelsteen Zes gekleurde jasjes. Verloop:

Winkelen in het bos?

Ondergrondse afvalcontainers. = een propere oplossing voor jouw afval

Omgekeerd afval inzamelen. Waar zijn we in Stichtse Vecht mee bezig?

Stadspanel-onderzoek naar afval

Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

Papier maken in de klas

AAN DE SLAG MET AFVAL DOE-OPDRACHTEN Groep 7-8

Afval doe je in de goede bak.

1 1. Bent u een man of een vrouw? 1 antwoord per respondent. Aantal respondenten: 405. Antwoord Aantal Percentage. 1. Vrouw % 2.

Doe een nulmeting (bepalen van de startsituatie) om te weten hoeveel drankverpakkingen er op school zijn.

ondergronds collectief

Wat is PMD? PMD staat voor huishoudelijke verpakkingen gemaakt van plastic en metaal en drankkartons.

Het nieuwe inzamelen: de rest is afval

DOE MEE! Afval scheiden. Dat scheelt een hoop

Visuele controle van de blauwe PMD-zakken

Protocol Afvalscheiding en energie Takenlijst. Eco werkgroep. telefoon / fax (0187) info@8sprong.nl

RAPPORT SORTEERANALYSE OP ZWERFVUIL STUDIE LDC-2

Ga een boodschap doen in een Nederlandse winkel. Je moet wachten tot je aan de beurt bent. Als je wacht, luister je goed als andere mensen praten.

Doe-opdrachten Aan de slag met afval. Groep Groep Groep 7-8

Heb je een vraag over Meet the Professor? Stuur ook dan even een bericht naar Eline.

Handleiding Afvalspel groep 3 en 4

Natuur, Buiten Activiteit:

Schoolbrede start (15 min) Zie hoofdstuk Schoolbrede start.

INFORMATIEBROCHURE. Verhuizen. handige tips & stappenplan

De Gloob-Fanfare. eerste leerjaar CORRECTIESLEUTEL - AFVAL

KTO Het Nieuwe Inzamelen Overvecht

Woordenschat i.v.m. afval Liedje Klein gevaarlijk afval Woordenschat tekst Opmerkingen schrijfopdracht

ondergronds collectief systeem in een nieuw jasje: Zo werkt het!

93% papier en karton 86% flessen /glas 85% gft (groente/fruit/tuinafval) klein chemisch afval / elektrische apparaten 68% 66% textiel / kleding 55%

Waarom gaan we op Trashure Hunt en wat is het?

1. Probleemstelling. Hoe kunnen we dit probleem oplossen?

KTO Het Nieuwe Inzamelen Hoograven en Deel Zuidwest

Transcriptie:

Technische fiche Naam activiteit Doel Duur Werkvorm Materiaal Wat is afval? De leerlingen kunnen afval omschrijven als zaken die je niet meer kan gebruiken en die je weggooit. Ze kunnen opsommen wat mensen zoal weggooien. Ze kunnen de geschikte plaatsen aanduiden om het afval te verzamelen. Ze kunnen zwerfvuil omschrijven als vuilnis dat zomaar langs de weg of in het bos rondslingert. Ze beseffen dat sluikstorten zeer gevaarlijk is voor de natuur en dat sommige producten er jaren over doen om af te breken. Ze kunnen beschrijven hoe ze zouden reageren als ze een sluikstort zouden ontdekken. Ze kunnen sorteren omschrijven als het afval soort bij soort leggen. Ze kunnen afbeeldingen van soorten afval sorteren. Ze kunnen verwoorden dat er op een containerpark verschillende bakken staan waarin het afval apart wordt verzameld. 50 tot 75 min. Groepswerk en klassikaal 4 grote bladen, stiften, foto s met afval, magneten, posters OVAM afbraaktijden, knipbladen, tijdschriften, reclamefolders, 6 grote flappen, foto s van het containerpark, de afvalkalender + werkboekje l e s s e n pa k k e t. i lva. b e

Technische fiche 1 Fase 1 Wat is afval? Waar komt het vandaan en gaat het naartoe? Duur: 25 min. Materiaal: 4 grote bladen, stiften, foto s met afval, magneten, posters OVAM afbraaktijden. Doelstellingen: afval omschrijven als zaken die je niet meer kan gebruiken en dus weggooit. Opsommen wat mensen zoal weggooien. De geschikte plaatsen om het afval te verzamelen aanduiden. Zwerfvuil omschrijven als vuilnis dat zomaar langs de weg of in het bos rondslingert. beseffen dat sluikstorten zeer gevaarlijk is voor de natuur en dat sommige producten er jaren over doen om af te breken. beschrijven hoe je zou reageren als je een sluikstort zou ontdekken. 1. Associaties rond afval De leerkracht verdeelt de leerlingen in vier groepen. Elke groep krijgt een groot blad met in het midden een vraag. Doel is zoveel mogelijk woorden op te schrijven waar de leerlingen aan denken. Vragen: Wat is afval? Wat gooien mensen allemaal weg? Waar kan je afval kwijt? Welk afval zie je allemaal op straat? Na deze opdracht bespreek je de vragen in grote groep. zie werkblaadje l e s s e n pa k k e t. i lva. b e

Technische fiche 2. Memory/geheugenspel met afbraaktijden Je beschikt over 20 foto s (10 foto s met afval en 10 identieke foto s met vermelding van de afbraaktijd van het afval). Je plakt ze omgekeerd op het bord. Om beurten mogen de leerlingen 2 foto s omdraaien. Als de foto s bij elkaar passen, mogen ze blijven hangen. Als ze niet bij elkaar passen, worden ze opnieuw omgedraaid en is de volgende speler aan de beurt. Na deze opdracht bespreek je met de kinderen de foto s en de afbraaktijden. Voor de kinderen moet het duidelijk zijn dat het lang duurt voor het verdwijnt. We moeten ons afval dus op de juiste manier weggooien. Tijdens de opdracht kan je de posters van OVAM over afbraaktijden gebruiken. Het afval heeft dus zeker twee, tien, twintig of meer jaren nodig om te verdwijnen. Het duurt bijvoorbeeld bijna 10 jaar vooraleer de natuur een plastic fles volledig heeft afgebroken, voordat het plastic volledig is vergaan en er dus niks meer van overblijft. De boodschap is dus laat geen afval in de natuur rondslingeren. zie werkblaadje l e s s e n pa k k e t. i lva. b e

6 MAANDEN enkele dag en tot 6 maanden 2 weken 2 jaar 1 tot 3 jaar 50 jaar 5 tot 10 jaa r 10 t ot 20 jaar ar 25 jaar 1 miljoen ja

l e s s e n pa k k e t. i lva. b e

l e s s e n pa k k e t. i lva. b e

l e s s e n pa k k e t. i lva. b e

Technische fiche 2 Fase 2 Soorten afval Duur: 50 min. Materiaal: tijdschriften, reclamefolders, 6 grote flappen, knipblad metfoto s van het containerpark, de afvalkalender. Doelstellingen sorteren omschrijven als het afval soort bij soort leggen. afbeeldingen van soorten afval sorteren. verwoorden dat op een containerpark verschillende bakken staan waarin het afval apart wordt verzameld. Inhoud Je vraagt aan de leerlingen wat zij onder sorteren verstaan. De leerlingen krijgen daarna de opdracht om verschillende posters te maken waarmee ze duidelijk maken welk afval bij elkaar hoort. Je neemt de afvalkalender erbij en zoekt met de kinderen naar de verschillende soorten afval. Die schrijf je op het bord en bespreek je kort: plastic- Metaal- en Drankverpakkingen (PMD) Glas papier en Karton Groenten-, Fruit- en Tuinafval (GFT) klein Gevaarlijk Afval (KGA) Restafval De leerlingen krijgen scharen, lijm, tijdschriften, reclamefolders en grote flappen. Ook een knipblad met afbeeldingen die de leerlingen waarschijnlijk niet meteen in hun tijdschriften zullen terugvinden, bv. batterij, foto s containerpark. De leerlingen werken eerst individueel. Ze zoeken zoveel mogelijk soorten afval en knippen ze uit. Ze sorteren de afbeeldingen van afval op hun bank. Daarna werk je in groepjes. Elk groepje krijgt een flap waarop de leerlingen een bepaald soort afval kleven: een flap voor glas, een flap voor karton en papier enz. l e s s e n pa k k e t. i lva. b e

Technische fiche In het midden van de flap komt een bijbehorende foto of enkele foto s van het containerpark waarop het afval te zien is waarrond zij werken. Als de leerlingen klaar zijn worden de flappen opgehangen en besproken. Je kan bij elke flap nog bijkomende vragen stellen. Bijvoorbeeld over glas: de verschillende soorten (bruin, wit, groen en vlak glas); wat mag er niet in de glascontainer (of de glasbak bij de huisophaling)? over PMD: er mogen alleen plastic flessen en flacons in de PMD-zak, geen ander plastic zoals botervlootjes 3 Fase 3 Werkboekje invullen zie werkblaadje l e s s e n pa k k e t. i lva. b e