Docentenblad Tricky Tracks

Vergelijkbare documenten
Skeletpuzzel. Activiteit in de klas Docentblad

Bottenbeest. Activiteit in de klas Docentblad

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

HOERA, een meisje Ondertitel: Analyseren

Vanuit de HvA zijn we bezig met een onderzoek om onderzoeksvaardigheden van kinderen te meten opdat de leerkracht beter kan sturen in het leerproces

WAT WILLEN WIJ WETEN? Een online interview via WhatsApp, Skype, Google Classroom of per mail.

HOUT EN BOUW. Activerende werkvormen? De leraar doet er toe.

Voorbeeldles Taaldomeinen in samenhang: Argumenteren

9. Schrijfopdrachten

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

Taxanomie van Bloom en de kunst van het vragen stellen. Anouk Mulder verschil in talent

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

Laag Vaardigheden Leerdoelen Formulering van vragen /opdrachten

Aa n het einde van het derde blok moeten er 3 opdrachten worden ingeleverd. Inhoudsopgave

DE APPEL VALT NIET VER VAN DE BOOM

3. Wat betekent dat voor de manier waarop lesgegeven zou moeten worden in de - voor jou - moeilijke vakken?

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Wie ben jij? HANDLEIDING

WIE GOED ONTMOET DISCUSSIELES OVER EEN MAATSCHAPPELIJK DILEMMA DAT GEPAARD GAAT MET DIEPE HERSENSTIMULATIE

Rijke Lessen. zetten je aan het denken. Handleiding(etje) Minka Dumont 26 november 2009 SLO - Landelijke Plusklasnetwerkdag

De Taxonomie van Bloom Toelichting

Workshop voorbereiden Authentieke instructiemodel

OPDRACHTEN BIJ THEMA 11 BELEID

Titel: Creatief met (kilo) gram Groep 5 rekenen 1

Reflectiegesprekken met kinderen

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

Klinisch wetenschappelijk onderzoek: een studentengids

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

Elke groep van 3 leerlingen heeft een 9 setje speelkaarten nodig: 2 t/m 10, bijvoorbeeld alle schoppen, of alle harten kaarten.

Conferentie Lesson Study 8 mei 2018 Utrecht Madeleine Vreeburg. Kijken naar leerlingen: moeilijker dan je denkt

RESEARCH & DESIGN. keuzeonderzoeken. Verwondering: het begin van wetenschap. klas 1 havo/atheneum , periodeboek 1A:

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING LES 2 BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN WERKVORMEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD VOORBEREIDING

DE ENERGIE[R]EVOLUTIE

Auteursrecht van beeldend kunstenaars

Internetvrienden. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Boeken. online mogelijkheden, social media, internet, mediawijs, online risico s

Les ontwerpend leren Sterker dan sterk!

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Strategieën bedenken om ongestructureerde hoeveelheden te schatten. liniaal, potlood kopieerblad Olifanten 1970 en 1989

VOLLEDIGE INSTRUCTIES LEESVAARDIGHEID

DE ENERGIE[R]EVOLUTIE

ONTWERP JE EIGEN FORMATIEVE WERKVORM

Overijse Overlegt. Samen dromen & denken over de toekomst van onze gemeente. Leidraad voor korte toekomstbabbel

naam WERKBLAD in de buurt van de school Bekijk de buurt waar de school staat. Probeer de vragen te beantwoorden.

Verdieping: argumenten van voor- en tegenstanders

Wat eten slakken graag? 3-5. Auteurs: Giselle Theuma, St. Paul s Missionary, Malta. jaar

Plattegrond van de school Groep 5 rekenen 1

STELLINGENSPEL. Tijd 10 minuten. Nodig Aanwijzingen voor de docent Stellingen Gekleurde kaartjes (1 per leerling) Flap en stift of bord en krijt

Winkelen in het bos?

SCHRIJVEN. Instructiekaart voor de leerling nr. 5. A-vragen. Korte vragen die beginnen met Wie...? Wat...? Waar...? Wanneer...? Hoeveel...?

SummerLabb: een leerzame combinatie van bijzondere verhalen, proefjes en interactieve experimenten. Opdracht voor in de klas: Poep is Goud

Waarvoo Doen Nu r m t aak je? aa at m k j W e het? STANGENBILJART Wa? t a e ru h t i t b e k r e e sta W o w e a o h t H?

Handleiding Les 1: Welk lego-beeld wil jij op school?

Lesopbouw Onderzoekend Leren Wetenschap in het basisonderwijs

Module 9 Kennis delen en coachen

Kader voor ontwikkeling - Denkvaardigheden

Ik geloof dus ik ben?

Een uitvinding hoeft niet alleen je eigen leven een stukje makkelijker te maken, denk ook aan de wereldproblemen

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 7 en 8

Breuken(taal), meetkunde, voortzetting eerlijk verdelen

WIE GOED ONTMOET - LESMATERIAAL BIOLOGIE WIE GOED ONTMOET DISCUSSIELES OVER EEN MAATSCHAPPELIJK DILEMMA DAT GEPAARD GAAT MET DIEPE HERSENSTIMULATIE

Profielwerkstuk Het stappenplan, tips en ideeën

Verdiepingsopdrachten challenge 2: Spinaziekrachtproef

8a. Wat en hoe? Het stappenplan, tips en ideeën

Van afvalberg tot afvaldal

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

Ik ben BANG. oefenboekje om te leren omgaan met angst. Steef Oskarsson. Copyright Steef Oskarsson

Na het bekijken van de video en het bestuderen van bovenstaande illustratie, moet je de onderstaande vragen kunnen maken.

Overijse Overlegt. Samen dromen & denken over de toekomst van onze gemeente. Leidraad voor grotere toekomsttafel

Doelen: - De leerlingen leren zoveel mogelijk verschillende dingen te doen als je daar talent voor hebt, en dit al op school uit te proberen;

TROETEL JE NIEUWE KIND MAAR

Fase Ontdek en onderzoek

Afbeeldingen in binaire code

Educatief programma Feiten & meningen

Nederland Leest in de klas Korte verhalen lezen & interpreteren

talentstimuleren.nl CREATIEF DENKEN Ik kom met originele oplossingen en bedenk vernieuwende ideeën

Lesplan onderzoek doen

Waarvoo Doen Nu r m t aak je? aa at m k j W e het? PLASTIC SOEP Wa? t a e ru h t i t b e k r e e sta W o w e a o h t H? t e a H t

Jongens & meisjes, snap jij het?

Een vreemde planeet groep 5-8

Suggestie De opdracht van het werkblad Plaatsen langs de Schelde kan ook als huiswerk opgegeven worden of in zelfstandig werktijd gemaakt worden.

lesmateriaal Taalkrant

Een goede presentatie maken met Power Point. Informatiekunde Leerjaar B1 Omgaan met Excel blad-1-

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Sterker naar het mbo. Docentenhandleiding. Januari 2018 Spirit4you.

Een overtuigende tekst schrijven

3 Pesten is geen lolletje

BIJLAGEN DOCENTENHANDLEIDING. Doel van de lessenserie

De kinderen zitten in een hoefijzeropstelling, omdat er iets gaan gebeuren vooraan in de klas. Iedereen moet dat goed kunnen zien.

Transcriptie:

De activiteit is op twee manieren mogelijk: door leerlingen zelfstandig in groepjes (a) of klassikaal (b). a Zelfstandig in groepjes Leerlingen volgen het bijgevoegde leerlingblad. Zij hebben ook per groepje een uitgeprint exemplaar van de tricky tracks en het dinospoor nodig. Docentenblad Stimuleer wetenschapswijsheid met het. Doelen Leerlingen leren onderscheid maken tussen waarneming en interpretatie en beseffen dat er een cruciaal verschil is. De leerlingen leren redeneren met bewijsmateriaal en beseffen dat bewijzen essentieel zijn voor een wetenschappelijke theorie. De leerlingen leren dat alle ideeën waarde hebben, totdat er bewijs voor het tegendeel is geleverd. Uitvoering activiteit Deze activiteit gaat uit van twee uitgangspunten: 1 Een waarneming is wat je direct kunt zien. 2 Een interpretatie (of gevolgtrekking) is wat je kunt afleiden uit wat je ziet. b Klassikaal (5-15 minuten, afhankelijk van lengte discussie) 1 Laat de afbeelding met de zien op het scherm. Zie het bijgevoegde blad. Laat nog geen opmerkingen of vragen toe. 2 Stel de volgende vraag: Wat zie je hier? Geef verder geen toelichting. Laat leerlingen eerst een paar minuten met de buurman of buurman overleggen en inventariseer dan welke ideeën er bedacht zijn. Geef nog geen commentaar op de ideeën; alle antwoorden zijn acceptabel. Over het algemeen komen er nu ideeën als: Een grote en een kleine vogel kwamen elkaar tegen en de grote heeft de kleine opgegeten; Eén van de vogels is weggevlogen; De kleine is bij de grote op de rug gegaan; etc. Het kan voorkomen dat de klas meteen door heeft dat hier een strikvraag gesteld wordt - in dat geval kun je doorgaan met de vraag: Wat is er gebeurd denk jij? En vervolgens springen naar vraag 4. 3 Stel nu de vraag: Wat zie je eigenlijk echt hier? Wat observeer je? Accepteer nu alleen maar antwoorden die waarnemingen geven. Zelfs een antwoord als: Het zijn vogelsporen is niet acceptabel, want hoe weet je dat? Dat is al een interpretatie. Feitelijk is het enige wat je kunt zeggen: zwarte

symbooltjes/lijntjes op een witte achtergrond. Dat wil niet zeggen dat je niet meer kan of mag zeggen. Werk toe naar een zorgvuldigere formulering: Uit eerdere ervaringen weet ik dat vogels dergelijke sporen maken, daarom ben ik hiervan uitgegaan in mijn verklaring. 4 Stel nu de vraag: Welk bewijs heb je voor jouw idee? Een onderbouwing van het idee dat de ene de andere heeft opgegeten kan zijn dat de sporen verder van elkaar af bewegen, dit suggereert dat hij is gaan rennen. Je kunt hier het gesprek wat verdiepen door in te gaan op antwoorden en te vragen welke redenering het sterkst is en of ze hun eigen eerder gegeven idee kunnen verdedigen tegen een een ander idee, of dat ze willen overstappen naar een ander idee. 5 Stel de vraag: Kunnen we ooit te weten komen wie er gelijk heeft? Wat zou daarvoor nodig zijn? Op basis van de nu verkregen informatie kan nooit gezegd worden wie gelijk heeft. In die zin zijn alle antwoorden die bij vraag 1 gegeven zijn allemaal waardevol. Misschien dat sommige ideeën wel waarschijnlijk worden gevonden of er goede argumenten naar voren worden gebracht - dat betekent dat die ideeën wellicht sterker zijn. Het gaat dus om de onderbouwing. Er zou in ieder geval meer informatie dan nu verkregen moeten worden om meer te kunnen zeggen. Misschien zou dit kunnen door de sporen te vergelijking met een sleutel, waardoor je kunt identificeren om welke dieren het gaat en hun gedrag als onderbouwing kunt gebruiken? 7 Bespreek wat je uit de afbeelding kunt afleiden, hoe wetenschappers een dergelijke vondst interpreteren en wat ervoor nodig zou zijn om een verklaring algemeen geaccepteerd te krijgen. Hier kun je een diepgaande discussie voeren over de waarde en status van wetenschappelijke kennis en theorieën. Is een verklaring voor een dergelijk spoor ooit 100% waar? Zo nee, hoe zit het met andere wetenschappelijke kennis? Welke waarde hebben wetenschappelijke theorieën als je nooit met 100% zekerheid kunt zeggen of het waar is? De sterkte van de theorie zit vooral in de onderliggende bewijzen en onderbouwing. De evolutietheorie is een voorbeeld van een theorie waar zo veel bewijs voor is en die zo goed onderbouwd is dat er zeer weinig wetenschappers twijfelen. Bepaalde details zijn wel nog aan discussie onderhevig en kunnen dus worden geherinterpreteerd. 6 Laat nu de afbeeldingen van het Tyrannosaurusspoor zien. Vraag weer: Wat zie je? Hier komen als het goed is nu alleen waarnemingen uit - accepteer niets anders.

Werkblad Bron: Warren, D. (2001). The Nature of Science: Black Box. Published and distributed by Royal Society of Chemistry.

Werkblad Tyrannosaurusspoor In Mexico zijn de sporen van een hele kudde tyrannosaurus-achtigen (!) als zodanig herkend. Geen T. rex, maar een net iets oudere voorloper. Dit is een scan van de sporen (bron Anne Schulp): En dit zijn de echte foto s (bron Anne Schulp):

Opdrachtblad Welke ideeën hebben waarde en bestaat er zoiets als een waterdichte conclusie? In deze opdracht ervaar je hoe wetenschappers hiermee omgaan. Je doorloopt vijf stappen: 1 Feiten 2 Interpretatie 3 Bewijs 4 Waarde 5 Reflectie Doe de opdrachten in een groepje, zodat je kunt discussiëren. 1 Feiten Om te beginnen de naakte feiten: Beschrijf zo objectief mogelijk wat je ziet in de eerste bijgevoegde afbeelding (Werkblad ). Geeft een van jullie een interpretatie in plaats van een waarneming? Roep iemand dan tot de orde. Let goed op en kom samen tot een zo objectief mogelijke beschrijving. Mogelijke vragen om nog verder te bespreken: Hoeveel actoren zijn er? Hoeveel fases zie je in het plaatje? 2 Jouw interpretatie Bedenk meerdere hypotheses voor wat hier aan de hand is. Bedenk hoe je kunt onderzoeken of de hypotheses waar zijn. Vertel beeldend wat er gebeurd is en toets dat aan je vooronderstelling 3 Jouw bewijs Bespreek gezamenlijk: Welke bewijzen in het plaatje ondersteunen je favoriete verklaring? Welke bewijzen heb je nog meer nodig om je stelling te ondersteunen? Hoe ga je die bewijzen verzamelen? Is jouw bewijs sterk genoeg? Welk bewijs mis je bij de verklaring van anderen? 4 Waarde Op hoeveel verschillende manieren is dit plaatje te interpreteren? Vind je jouw verklaring beter of slechter dan die van anderen? Welke van de geopperde interpretaties is logisch het meest dwingend? Is er wel een eenduidige conclusie te trekken? 5 Proces Hoe ging het? Kijk met elkaar terug op hoe jullie gedaan hebben Zou je het de volgende keer anders doen? Hoe dan? 6 De werkelijkheid Als je nu naar de bijgevoegde échte Tyrannosaurussporen kijkt, wat zie je dan? Vertel! Hoe zouden wetenschappers met een dergelijk bewijs omgaan?