Wat is burgerschap? Een inleiding

Vergelijkbare documenten
BURGERSCHAP. Lesbrief 1: Wat is Burgerschap?

Loopbaan & Burgerschap VERANTWOORDINGSDOCUMENT

De rechtsstaat en het rechtssysteem. Bepaal jij wat goed voor me is? In de problemen Stelen en helen Geschiedeniscanon Mijn buurt Op de vlucht

Scholen voor Zorg. Examendocument Behorend bij de BEWIJSMAP. Loopbaan en Burgerschap. Cohort Opleiding Verzorgende- IG MBO.

PTA maatschappijleer 2 KBL Bohemen cohort

Maatschappelijke vorming

PTA maatschappijkunde KBL Bohemen cohort

PTA maatschappijleer 1&2 KBL Bohemen cohort

Kies 2. Leerwerkboek burgerschap SANDER HEEBELS PETRI BENSCHOP MENNO BEEKHUIZEN MARK OOMEN HANNEKE SCHOTTERT

Laat de gemaakte vragen zien en aftekenen. Correctie d.m.v. bespreking/antwoordbladen

Portfolio Loopbaan en burgerschap

Examendocument Behorend bij de BEWIJSMAP. Loopbaan en Burgerschap. Cohort Opleiding AG. Crebonummer 91300/

Lesbrief: Motivatieplan Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

LB Project 2 Politiek-Juridische dimensie. 2 e schooljaar periode 8 voor AA en DA. LB 2 e jaar periode 8 cohort 2013 voor AA, DA maart 2015 / 1 van 8

Actief Burgerschap op Eijkhagen

Project Dimensie Kerndoelen Competenties

Docentenhandleiding Rollenspel Politiek

De maatschappelijke stage als onderdeel van burgerschapsvorming

Docentenhandleiding Rollenspel Politiek

Doel In de klas wordt middels de socratische methode het gesprek gevoerd over controversiële onderwerpen.

Maatschappijleer in kernvragen en -concepten

Wat is herdenken? Volledige lesmodule: 60 min

Studenten lerarenopleiding. In gesprek over de inhoud van het onderwijs

Werken aan persoonlijke ontwikkeling en sturen van eigen loopbaan

Actief burgerschap en sociale integratie van De Wijde Blik

Reader Loopbaan & Burgerschap Uitleg en opdrachten bij de vier verschillende domeinen

Kaderstellend document Loopbaan & Burgerschap Wellantcollege mbo

In welke mate kunt u zich vinden in het benoemen van vrijheid, gelijkheid/gelijkwaardigheid en solidariteit als basiswaarden voor

Schokland Werkboek burgerschap voor niveau 3-4

1.Overzicht 1.1.Specifieke examens Examenoverzicht opleiding: Middenkaderfunctionaris Bouw Niveau 4 4 jaar

Actief burgerschap en sociale integratie op de Schakel 1 november 2015

BURGERSCHAP. Juridische dienstverlening. Cursusjaar Semester 1-3. M. Alma, S. den Braber, I. van der Veen, H. van Zijderveld. Naam.

Module H4-3 DE MIDDELEEUWEN (OVERZICHT EN KENMERKEN).

28 Stellingen. 28 Situaties. 28 Vragen. 28 Opdrachten. 112 kaarten voor de bovenbouw Havo / VWO Handleiding

Actief burgerschap en sociale integratie op de Schakel Mei 2014.

Module H4-4 DE TIJD VAN ONTDEKKERS EN HERVORMERS (OVERZICHT EN KENMERKEN).

Leren en Loopbaan programma Burgerschap. MBO Handel

Schrijf je op sociale media dingen die je nooit in het echt (irl) tegen iemand zou zeggen?

Wat wil jij worden? Docentenhandleiding. Juni 2018 Spirit4you.

Duur van de les Introductie (video en gesprek) 15 minuten Kern (gesprek over bronnen) 15 minuten Afsluiting (werkblad en themabepaling) 30 minuten

Docentenhandleiding Botsende grondrechten

Een stap in de actualiteit

WIE GOED ONTMOET DISCUSSIELES OVER EEN MAATSCHAPPELIJK DILEMMA DAT GEPAARD GAAT MET DIEPE HERSENSTIMULATIE

Samenvatting Maatschappijleer Hoofdstuk 1

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

4. Een vervolgopleiding kiezen

PTA 21+ opleidingen VAVO RIJNMOND COLLEGE

Tweedaagse ZWS Netwerk burgerschap en kritische denkvaardigheden bij mbo 2 studenten

1. Democratie blz De staatsinrichting van Nederland blz Het kabinet en het parlement. 3. De Grondwet blz

Duur van de les Introductie (gesprek) 15 minuten Kern (reflecteren en controleren met werkblad) 30 minuten Afsluiting, uitleg volgende les 5 minuten

Werkvorm: Bekend, Benieuwd en Bewaard.

J L. Nordwin College Competentiemeter MBO - 21st Century & Green Skills. Vaardigheden Gedragsindicatoren. 21st Century Skill - -

HOE KOM IK VAN LEERDOELEN TOT EEN LES?

Persoonlijk opleidingsplan. Hulpmiddelen voor de werknemer

Recht op identiteit, recht op gelijke behandeling Respect voor elke mens, iedereen is gelijkwaardig

Algemene inleiding. Maak het onbespreekbare bespreekbaar met Jouw Stad in de Klas

Maatschappelijke vorming

(Vak)teksten lezen in vmbo - mbo - Handleiding

Instructie: Landenspel light

Reflecteren. op binnen- en buitenschoolse burgerschapservaringen

Het belang van burgerschapsvorming

20% van je eindcijfer! SET (school examen toets) Herkansbaar:

Examenprogramma maatschappijwetenschappen vwo

Werkvormen Gesprek met woordweb Klassikaal Video en klasgesprek Klassikaal Werkblad Individueel / groepjes

BOL OPLEIDINGEN MAATSCHAPPELIJKE ZORG AVENTUS APELDOORN / DEVENTER / ZUTPHEN STUDIEWIJZER

Regionale subnetwerken rekenen Dordrecht Nijmegen Assen

Digitaal burgerschap, al ingeburgerd?

Verzamelarrangement burgerschap mbo

de koude oorlog geschiedenis Tijdens de Koude Oorlog stonden er twee grote machtsblokken kinderen. Maak dan gebruik van het werkboekje (zie bijlage).

Criteria. De beroepencarrousel

Eindexamen maatschappijleer 2 vmbo gl/tl II

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

Crebocode: Dossiercode: <dossiercode> Dossierjaar: KD 2012 Leerweg: BBL/BOL

Gelijke kansen met cultuur(onderwijs) Barend van Heusden Kunsten, Cultuur en Media Rotterdam, 2 november 2017

Culturele hoofdstad van Europa

Waarom ga je schrijven: het Jeugdjournaalfilmpje bekijken. Wat voor tekst schrijf je en aan wie?

Kaderdocument Loopbaan en Burgerschap Colofon

Gebruik het vragenmachientje en bedenk een onderzoeksvraag

Visiedocument. Actief Burgerschap. Januari 2010

PTA MAVO Docenten: Felix van de Gein (sectievoorzitter) en Nol Voskens

Voorbereiding op de studiekeuzecheck 1. Lees aandachtig het meegezonden artikel. 2. Maak hiervan een samenvatting van 10 regels. 3.

Meningsvorming: jij en vluchtelingen

BOL OPLEIDINGEN MAATSCHAPPELIJKE ZORG AVENTUS APELDOORN / DEVENTER / ZUTPHEN STUDIEWIJZER

Module H3-2 DE GROTE OORLOG VAN EUROPA

Examenprogramma maatschappijwetenschappen havo/vwo

MAATSCHAPPIJLEER II VMBO KB VAKINFORMATIE STAATSEXAMEN 2016 V15.7.0

Handboek Examinering Praktijkonderwijs Versie: februari 2019

UNICEF en kinderrechten

Maatschappijleer. Staatsexamen havo. Programma van toetsing en afsluiting. (vernieuwde profielstructuur)

(Digi)taal 12+: een dag over het vo, mbo en digitale geletterdheid

DOCENTENDAG MAATSCHAPPIJLEER

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

HANDLEIDING TALENTENQUIZ

Waarom ga je schrijven: het Jeugdjournaalfilmpje bekijken

handleiding 1. Inleiding 2. Achtergrondinformatie

Lesbrief: Mediawijs Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

Oriëntatie: Samen Scholen Beeldende Kunsteducatie. Helma Molenaars en Grada Buren.

9 Toets A PO Pluriforme samenleving Inleveren week 46 10% nee

Culturele hoofdstad van Europa

Transcriptie:

Wat is burgerschap? Een inleiding Dhr. C.G.R. Ledes

Wat gaan we doen? Introductie & kennismaken Absenties opnemen Afspraken maken Verwachtingen en planning van deze periode Wat is burgerschap? - opdracht Het vak van dichtbij bekijken Een kennismaking - opdracht Thuisopdracht Afsluiting

Dhr. Chesron G. R. Ledes 23 Jaar Woonachtig in Nijmegen sinds januari

Docentenopleiding Maatschappijleer in Rotterdam Burgerschap op ROC Zadkine Ontwikkeling Lessenserie: Burgerschap: Een Verrijking! Docentenopleiding Aardrijkskunde in Nijmegen Kandinsky College Malderburchtstraat Nu Hier ;-) Waarom docent?

Roemenië Suriname Duitsland x 80 denk ik ;-) Frankrijk België Zwitserland x4 Groot-Brittannië Indonesië Iedere keer als ik terug ga naar 010

Dirigeer meerdere Gospel en Popkoren

Introductie Voorstel ronde Naambordjes maken.

Absenties

Afspraken Tijdens de uitleg of als er iemand aan het woord is, luisteren we naar elkaar. Als we wat willen zeggen of toevoegen, steken we onze vinger op. Als je weet dat je met je buurman/vrouw gaat praten tijdens de les, ga je op een andere plaats zitten. We nemen verantwoordelijkheid voor elkaar, dus als iemand verstorend gedrag vertoont, spreken we die persoon er op aan. We stellen vragen!

Verwachtingen Studiewijzer Boeken Benodigdheden tips Snelbinder met insteek hoezen, Ander soort vak Combinatie denken en doen Vaardigheden en creativiteit Ontwikkeling van persoonlijkheid en kunnen.

Wat is burgerschap? Wat Een mindmap over Burgerschap Hoe Denk na over wat volgens jullie bij het vak burgerschap hoort en wat burgerschap volgens jullie is. Met wie Groepen van 3 zelf groepen maken Tijd 10 plus nabespreking Hulp na 5 min mag er in de boeken gekeken worden. 10 minutes Resultaat Een lid uit de groep wordt gekozen om kort jullie mindmap uit te leggen.

Het Vak Bekijk deze vragen: Kent u uw grondrechten als burger van een rechtsstaat? Welke grondrechten hebben een Europese grondslag? Op welk terrein bepaalt Europa wetgeving, en hoe, en welke opinies bestaan daarover? Kunt u middelen noemen die u heeft om beleid te beïnvloeden? Welk beleid voert de Nederlandse overheid, bijvoorbeeld bij vraagstukken als criminaliteit of multiculturele samenleving? Welke standpunten nemen politieke partijen bij dit alles in en hoe zijn burgers en maatschappelijke organisaties met hun gedrag, opvattingen, invloeden en belangen betrokken? Welke rol spelen de media vervolgens?

Het Vak Om de Nederlandse rechtstaat de kunnen behouden met haar vrijheden en burger bij de samenleving en politiek willen betrekken moeten zij deze vragen kunnen beantwoorden.

Het Vak Waar gaat het over? Democratie, Rechtsstaat, grondrechten, kennis van maatschappelijke vraagstukken, de rol en opvattingen, waarden, (religieuze) standpunten van organisaties en de burger zelf. De burgermoet over deze kwesties kritisch nadenken en zich in de meningsvorming een plaats kunnen bepalen

Het Vak Zomaar een vak? nee, de overheid heeft een kwalificatiedossier opgesteld. Zijn onderdelen die moeten.

Het Vak Loopbaan Actief na kunnen denken over je verder loopbaan, studie, werk De politiek-juridische dimensie Het deel uit willen en kunnen maken van politieke besluitvorming De sociaal culturele dimensie Het deel uit willen en kunnen maken van de van de gemeenschap en een actieve bijdrage hier aan te leveren. De Economische dimensie Het willen en kunnen bijdragen aan het arbeidsproces en zich verantwoord op te stellen als consument. De dimensie vitaal burgerschap Het willen en kunnen nadenken over de eigen leefstijl en zorgdragen voor de echten fitheid als burger en werknemer.

Een kennismaking Wat Kennismaken met de verschillende domeinen binnen het vak burgerschap en leren naar bronnen te kijken Hoe Jullie krijgen een schema met een bron. Gebruik de bron om antwoord te geven op de onderzoeksvraag. Het gaat niet per definitie om het antwoord maar om een zo uitgebreid mogelijk ingevuld schema. Met wie Eerst in groepjes van 2/3 daarna groepen samen voegen en vergelijken. Tijd 10 min in basisgroep 10 min uitwisselen met andere groep 10 min nabespreken Hulp Probeer jouw eigen inzichten te verwerken in. Think out of the box. Resultaat Presentatie van het complete schema voor de klas. 20 minutes

Een kennismaking.

Een kennismaking.

Een kennismaking.

Een kennismaking.

Thuisopdracht Wat Maak een product waarin je je mening geeft over een onderwerp binnen het vak burgerschap, kies uit het rijtje. Gezond leven en genieten Het belang van werken Het belang van weten en regels Het verbod op discriminatie Inspraak in de politiek Respect in de samenleving Vrijheid van meningsuiting Hoe Denk aan posters, column, filmpje etc. mag dus zelf kiezen hoe je het presenteert. Je beschrijft waarom jij het onderwerp belangrijk vindt. Je legt uit waarom het onderwerp belangrijk is binnen het vak burgerschap Je geeft je mening over het onderwerp en gebruikt zoveel mogelijk argumenten Betrekt de actualiteiten in je product, gebruik bijvoorbeeld een kranten artikel, internet blog of tv-programma Maak het persoonlijk, plaats bijvoorbeeld een foto van je zelf.

Thuisopdracht Met wie Individueel je maakt het dus zelf Inleveren Volgende les - is je toegangsbewijs Hulp Schrijf voordat je begint in steekwoorden op wat je wilt bespreken. Zorg dat je een indrukwekkend product maakt. Resultaat Je hebt een beter beeld van het vak en je actief verdiept in een onderwerp binnen burgerschap Beoordeling op inhoud en vorm

Afsluiting De doelen waren: Aan het einde van deze les kan de leerling: In eigen woorden omschrijven wat Burgerschap is Het belang van burgerschapsvorming beschrijven en verklaren In grote lijnen beschrijven hoe het vak is ingedeeld De kern van verschillende domeinen binnen het vak Burgerschap beschrijven Op een zelfgekozen manier zijn of haar mening geven over een onderwerp binnen het vak Burgerschap

Afsluiting Wat neem je mee uit deze les? Wat wil je mij teruggeven?

Afsluiting