Start. Algemene afspraken

Vergelijkbare documenten
Start. Algemene afspraken

In het hoofdmenu worden bij elk spel het aantal gemaakte oefeningen, de procentuele score en de tijdsduur getoond.

Doelstelling. Beschrijving

FRAXIS traint de leerstof breuken.

Visuele Leerlijn Spelling

Estafette Nieuw Leerlijn Technisch Lezen jaargroep 4

Mies en Moos 1. spelen met woorden en zinnen.

Handleiding Pétanque Competitie Beheer. (versie 1.1) April 2014

Aan de slag met L2S. versie 8

Totaaloverzicht kant-en-klare sjablonen Nederlands Cito spelling 3.0 Cito spelling 2.0 Begrijpend lezen Grammatica Studievaardigheid

Microsoft Office Tekstdocument alle systemen

Spraakmakers 1 Handleiding Multimedia voor docenten Pagina 1-1 van 17. Handleiding voor docenten bij Spraakmakers Multimedia

estafette Vloeiend & vlot Snel aan de slag! Achtergrondinformatie

PROS1E1 Handleiding ( ) Kf/Dd/Bd

Office LibreOffice Tekstdocument gebruiken

ADRES 2000 VOOR WINDOWS

1. poes Luisterweg Ik luister goed naar het woord, Dan schrijf ik het zoals het hoort.

Handleiding XML Leesprogramma versie 2.1, juli 2006

Download DIGIPRAAT in de Google playstore! Zoek naar eu.desmidt om DIGIPRAAT en DIGITAAL te vinden!

NACSPORT TAG&GO HANDLEIDING Eigenschappen knop

Microsoft Word Selecteren

HANDLEIDING DOIT BEHEER SYSTEEM

Werkinstructie CareAssist Internet Urenregistratie

Aan de slag met. IntoWords voor Windows (L2S) versie 9

LEGANTI. is een prettige training voor beginnende lezertjes.

Inleiding 7. Deel 1 BASISVAARDIGHEDEN SPELLING 9

HANDLEIDING Q1600 Fashion

Handleiding JPrintScreen

Symbol for Windows Planner Versie 0.8

Overzicht categorieën Taal actief groep 7

HANDS-ON THUISKOOP SYSTEEM

Menu Door op de menuknop te klikken kunt u het hoofdmenu sluiten of openen. De menuknop is het icoon met drie streepjes vlak onder elkaar.

Sneltoetsen voor Windows 7

Handleiding : Regletten in Pharmawin

Installatie en gebruik muziekprogramma NoteWorthy Composer

Inhoud. MySite Handleiding 1

Inhoudsopgave. Voorwoord...13 Introductie Wat heeft u nodig?...15 De volgorde van lezen...17 Hoe werkt u met dit boek?...18

Microsoft Word 365. Weergave AAN DE SLAG MET DIGITALE VAARDIGHEDEN TRAINING: MICROSOFT WORD 365

1 1: Algemene informatie

Symbol for Windows BlissEditor

oefenen met spelling A

Sneltoets Combinaties. Hoofdstuk 6 Sneltoetsen

INSTRUCT Samenvatting Basis Word 2010, H1 SAMENVATTING HOOFDSTUK 1

Werken met Groepsoverzichten & Groepsplannen

Landelijk Indicatie Protocol (LIP)

Handleiding. Leermodule voor zelfstudie Opleiding mentoren

Microsoft Word Weergave

HANDLEIDING Q3600 Webshop

Algemene basis instructies

Handleiding Site to Edit Module Documenten

Nieuw Openen Opslaan Sluiten

ZML SO Technisch Lezen

Handleiding. Groepsplannen en groepsoverzichten

6. Tekst verwijderen en verplaatsen

Aan de slag met AdminView

Leerstofaanbod groep 4

Samenvoegen. 3.2 Definities

Handleiding XML Leesprogramma versie 2.0

5. Diavoorstellingseffecten

HTA Software - Klachten Registratie Manager Gebruikershandleiding

Informatie Veilig leren lezen kern afsluiting

Snel aan de slag met BasisOnline en InstapInternet

HET TOETSENBORD AAN DE SLAG MET DIGITALE VAARDIGHEDEN TRAINING: BASISVAARDIGHEDEN

Onthoudschrift spelling groep 8:

Handleiding Mplus Touch Screen Kassa. Module T Uurregistratie

Inhoudsopgave. Orbak Automatisering B.V. pagina: 1

Deel 3: Impress. Klikoefeningen

Bevestigingsscherm. Instructies 1/11

Basis handleiding CMS

3.4 De Wizard voor het samenvoegen

Handleiding Concours 3.5 voor breedtesport

ERGONOMISCH ADVIES : SNELTOETSEN

Papieren afnames scoren Gebruikershandleiding voor het Hogrefe Testsystem

Handleiding Oefenen met spreekwoorden, gezegden en uitdrukkingen. Sietse Kuipers

Handleiding. CROW Kennisbank. Contentmangement

STICHTING PROO WEBSITE MODULES

HANDLEIDING VOOR AFNAME VAN DE SON-R 2½ - 7 OP DE COMPUTER Een toepassing voor kinderen met een lichamelijke handicap

Het twee of meer planningssysteem ziet er als volgt uit wanneer de gebruiker is ingelogged.

I) Wat? II) Google documenten. Deel 2 documenten

HET TOETSENBORD AAN DE SLAG MET DIGITALE VAARDIGHEDEN TRAINING: BASISVAARDIGHEDEN

Mappen en bestanden. In dit hoofdstuk leert u het volgende:

Leerlingdossier & handelingsplannen. Welke mogelijkheden biedt de online tekstverwerker in ESIS? FAQ

Handleiding Website beheersysteem

Handleiding Wlijn Databeheer Internet

Menu. Open een document. Zoomen. Het Claro Boeklezer's menubalk bevat een aantal nuttige functies.

apple_gebruiken/ /pag 1/9 Apple gebruiken

Hoofdstuk 8 - Snelfiches Word

Toets pagina 1. Links in het IntelliPlan-venster worden jouw resultaten bijgehouden.

Na het inloggen met de gegevens die je hebt gekregen, verschijnt het overzichtsscherm zoals hieronder:

Beschikt u over de basis module documentenbeheer dan kunt u documenten inlezen en koppelen aan de financiële mutaties en openstaande posten.

De controlekaart volledige werkloosheid

Inhoudsopgave Voorwoord 13 Nieuwsbrief 13 Introductie Visual Steps 14 Wat heeft u nodig? 14 Uw voorkennis 16 Hoe werkt u met dit boek?

AFO 142 Titel Aanwinsten Geschiedenis

Opstarten Word 2013 bij Windows 7 Opstarten Word 2016 bij Windows 10

* baopass: inlog- en leerlingvolgsysteem van ThiemeMeulenhoff. Alles telt. handleiding. baopass* voor leerkrachten

Inhoud van de website invoeren met de ContentPublisher

Agenda-items maken Auteur : Reint Endendijk Versie : 1.0 Datum : 22 juni 2010

Handleiding HerkansingenVerzamelen

Transcriptie:

Synthia biedt zeven scenario s om de leesvaardigheid te trainen en te testen: syntheseoefeningen waarbij één of twee delen van een woord (de kop, de buik, de staart) wisselen; groeiwoorden: vooraan of achteraan worden één of meer letters toegevoegd; samengestelde woorden zoals bad + kamer, zwem + vest, tuin + stoel; oefenen met eigen bestanden (woorden of zinnen door de gebruiker ingevoerd); testen met eigen bestanden of gestandaardiseerde testen, de tijd per item en de totale tijd kunnen worden ingesteld; het wisselbord waarop de begeleider woorden kan vormen; bestaande woorden van pseudowoorden onderscheiden. Waar het nuttig is kunnen parameters worden ingesteld: het tonen van één element of van alle elementen van de wisselrij; het gebruikte lettertype; het gebruik van kleine letters, hoofdletters of de eerste letter is een hoofdletter; een vaste of een willekeurige volgorde; geluid aan/uit. Een ruim aantal bestanden met woorden en zinnen, gerangschikt volgens AVI-leesniveau, is aanwezig. Start Volg de instructies die worden beschreven in de brochure. Algemene afspraken [ESC] = terugkeren naar het hoofdmenu; [F10] = het programma verlaten; [ALT] + [F1] = de statistische module oproepen; [ALT] + [F2] = de observatiemodule oproepen; [ALT] + [F3] = de identificatiemodule oproepen; [ALT] + [F10] = het geluid aan/uit zetten. De spatiebalk en de [RETURN]-toets kunnen beide als actietoets worden gebruikt.

Geluid Druk op [ALT] + [F10] om het geluid aan of uit te zetten. Een korte biep bij het indrukken van [ALT] + [F10] meldt dat het geluid wordt gebruikt. Muisgebruik Al de acties gebeuren met de muis. Beweeg de muiscursor naar de gewenste actietoets en druk op de linkermuisknop voor elke selectie of handeling. In plaats van het klassieke draggen is voor de kindersleep gekozen: een voorwerp wordt gekozen door het aan te wijzen met de muiscursor en even op de muisknop te drukken. Het voorwerp kan nu met de muis worden gestuurd en wordt geplaatst door opnieuw even op de muisknop te drukken. De instelling van de reactiesnelheid van de muis kan in het hoofdmenu worden opgeroepen met functietoets [F9]. De instelling gebeurt met de cursortoetsen links en rechts en wordt bevestigd met [RETURN], spatiebalk of muisknop. De reactiesnelheid varieert van 1 tot 10. dainamic vzw SYNTHIA_NE - 2 / 23 -

Hoofdmenu In het hoofdmenu kan telkens worden gekozen uit één van de 7 scenario s: - 1. kop, buik, staartoefeningen: alleen de kop, buik of staart wijzigen; - 2. kop, buik, staartoefeningen: alleen de kop, buik of staart blijft staan; - 3. groeiwoorden; - 4. samengestelde woorden; - 5. leesoefeningen; - 6. het wisselbord waarop de begeleider woorden kan vormen; - 7. bestaande woorden van pseudowoorden onderscheiden. scenario 1 en 2 Klik op één van de selectietoetsen onder het betreffende logo. start Klik op de starttoets nadat één scenario is geselecteerd. kop buik staart scenario 3 tot 7 Klik op het logo. In het hoofdmenu kan met de toets [F3] worden bepaald of het figuurtje in de scenario s zichtbaar of onzichtbaar is. dainamic vzw SYNTHIA_NE - 3 / 23 -

Optieknoppen De meeste knoppen hebben een dubbele of zelfs driedubbele functie. Telkens op een optieknop wordt gedrukt, wijzigt de knop van functie (toggle). aantal letters Alleen voor scenario 1 en 2. kop, buik, staart: 1 klankgroep woordbeeld de woorden komen onder mekaar kop, buik, staart: meerdere letters de woorden komen één voor één, op dezelfde plaats kop, buik, staart: 1 of meerdere letters lettertype volgorde groot lettertype (indien mogelijk) in volgorde van het bestand klein lettertype in willekeurige volgorde hoofdletters / kleine letters geluid kleine letters eerste letter hoofdletter hoofdletters dainamic vzw SYNTHIA_NE - 4 / 23 -

De scenario s Algemeen een bestand is een verzameling van oefeningen; een oefening is: - een woordenrij (scenario 1, 2, 3 en 4); - een woord of een zin (scenario 5); - een instelbaar aantal woorden (scenario 7). Handelingen Het programma gaat er van uit dat er een leerkracht of een begeleider aanwezig is. De handelingen, de evaluatie en de eventuele remediëring liggen bij de leerkracht. Van de leerling wordt eigenlijk alleen verwacht dat hij het aangebodene correct kan lezen. Bladerknoppen Deze bladerknoppen worden gebruikt om te bladeren binnen een oefening of binnen een bestand. Een knop kan worden gebruikt als ze oranje is gekleurd. Een knop kan niet worden gebruikt, ze is dan disabled, als ze grijs is gekleurd. volgende oefening vorige oefening disabled: einde van het oefenbestand disabled: begin van het oefenbestand naar het vorige woord binnen een oefening disabled: begin van de woordenrij naar het volgende woord binnen een oefening disabled: einde van de woordenrij Klikmuis Klik op een muisknop, druk spatiebalk of [RETURN], als de klikmuis verschijnt, om verder te werken. Druk [ESC] voor het hoofdmenu. Toetsenbord [cursor rechts] volgende oefening [cursor links] vorige oefening [cursor omhoog] naar het vorige woord binnen een oefening [cursor omlaag] naar het volgende woord binnen een oefening [ESC] terugkeren naar het hoofdmenu dainamic vzw SYNTHIA_NE - 5 / 23 -

1. Kop, buik, of staart verandert 2. Kop, buik, of staart verandert niet dainamic vzw SYNTHIA_NE - 6 / 23 -

3. Groeiwoorden 4. Samengestelde woorden dainamic vzw SYNTHIA_NE - 7 / 23 -

5. Het leesbord: instelpagina woordchrono verlaag antwoordtijd (in seconden) verhoog antwoordtijd (in seconden) totaalchrono verlaag antwoordtijd (in minuten) verhoog antwoordtijd (in minuten) het bestandenvenster terug, richting eerste bestand (groen) open het multi-select venster verder, richting laatste bestand (rood) sluit het multi-select venster het multi-select venster In het multi-select venster kunnen maximaal 5 bestanden voor een oefensessie worden samengevoegd. Voegt het bestand van het bestandenvenster toe aan het multi-select venster (maximaal 5). Verwijdert het actieve (zwarte) bestand uit het multi-select venster. Met de muis kan in het multi-select venster een ander bestand worden gekozen. Dit kan nu worden verwijderd. dainamic vzw SYNTHIA_NE - 8 / 23 -

optieknoppen de foutief gelezen woorden worden opnieuw aangeboden; er is geen prestatieoverzicht; een symbool (de klikmuis) geeft het einde van de reeks aan: de begeleider kan stoppen [ESC] of opnieuw beginnen. een oefensessie starten zie p. 4 de oefensessie wordt gestart met het zichtbare bestand in het bestandenvenster of de oefensessie wordt gestart met de bestandenlijst van het multi-select venster indien dit actief is een woord wordt slechts één keer aangeboden; er is een prestatieoverzicht. Toetsenbordcommando s [cursor omhoog] terug, richting eerste bestand [cursor omlaag] verder, richting laatste bestand [cursor rechts] open multi-select venster [cursor links] sluit multi-select venster [+] voegt het bestand toe aan de lijst [-] verwijdert het geselecteerde bestand uit het multi-select venster [A... Z] versneld zoeken van een bestandsnaam dainamic vzw SYNTHIA_NE - 9 / 23 -

5. Het leesbord: oefensessie Besturing druk op de linkermuisknop (cursor rechts) voor een volgende oefening, de oefening wordt als goed genoteerd; druk op de rechtermuisknop (cursor links) voor een volgende oefening, de oefening wordt als fout genoteerd. geen prestatieoverzicht wel een prestatieoverzicht Opmerking als de woordchrono op 0 wordt gezet, is er geen tijdsaanduiding voor het woord; als de totaalchrono op 0 wordt gezet, is er geen tijdsaanduiding voor het totaal. Prestatieoverzicht Het prestatieoverzicht bestaat uit 3 modules: [ALT] + [F1]: de statistische module; [ALT] + [F2]: de observatiemodule; [ALT] + [F3]: de identificatiemodule. Zie pagina 22. dainamic vzw SYNTHIA_NE - 10 / 23 -

6. Het wisselbord de selectietoets - klik op een grote driehoek om de kop, de buik of de staart te selecteren, de actieve driehoek wordt geel gekleurd. de bladertoetsen - klik op één van de kleine pijltjes onder de kop, buik of staart om te bladeren binnen de beschikbare letters of lettergroepen, automatisch wordt dit woorddeel actief Toetsenbordcommando s [cursor omhoog] vooruit bladeren [cursor omlaag] achteruit bladeren [cursor rechts] kop, buik of staart selecteren [cursor links] kop, buik of staart selecteren [1], [2], [3] het aantal letters van de actieve (gele) kop, buik of staart bepalen: 1, 2 of 3 letter(s) Letters in het actieve woorddeel De inhoud van het actieve woorddeel kan direct worden bepaald via het toetsenbord: bij 1 letter: tik de gewenste letter (alleen medeklinkers of spatie in kop en staart, alleen klinkers in de buik); bij 2 of 3 letters: alleen de eerste letter van de woordgroep kan worden gekozen; gebruik de bladertoetsen voor verdere selectie. dainamic vzw SYNTHIA_NE - 11 / 23 -

7. Pseudowoorden: instelpagina de antwoordtijd in seconden aantal oefeningen verlagen verhogen verlagen verhogen het leerlingenvenster de wisselbordvoorstelling terug, richting eerste naam (groen) verder, richting laatste naam (rood) de globaalwoordvoorstelling - klik op deze toets om een tekstinvoervenster te openen, een nieuwe naam kan worden ingevoerd - deze naam wordt actief voor automatische scorelogging - de antwoordtijd en het aantal oefeningen worden aan deze naam gekoppeld - een scoregrafiek van de laatste 10 sessies van deze leerling wordt getoond - maakt het zichtbaar bestand actief - klik op de pijltjes van het leerlingenvenster om een actief bestand op niet-actief te zetten (er wordt dan niet gelogd) de grafiek De grafiek toont een chronologisch staafdiagram van het aantal goede antwoorden per minuut van de laatste 10 sessies van de geselecteerde leerling. een oefensessie starten dainamic vzw SYNTHIA_NE - 12 / 23 -

Toetsenbordcommando s [cursor omhoog] terug, richting eerste naam (groen) [cursor omlaag] verder, richting laatste naam (rood) Spel 1: spelen zonder loggen - alle instellingen kunnen worden gekozen; - het leerlingenvenster mag niet worden geselecteerd. Spel 2: spelen met loggen situatie 1 - in het leerlingenvenster staat geen naam (dit is zo bij de eerste start en/of wanneer er nog nooit iets werd gelogd); - klik met de muis in dit venster en tik een naam in, het venster wordt nu rood, de naam wordt actief en eventuele vroegere instellingen worden gezet (vooral de toegestane antwoordtijd is hier relevant want die wordt telkens berekend op basis van het resultaat uit de vorige sessies); - bij de start wordt deze oefening nu onder de gekozen naam gelogd. situatie 2 - in het blauwe veld staat reeds een naam, met de pijltjes kan de gewenste naam worden gekozen; - klik op het kleine balkje onder het leerlingenvenster om de naam actief te maken of klik in het venster om een nieuwe naam toe te voegen. dainamic vzw SYNTHIA_NE - 13 / 23 -

7. Pseudowoorden: oefensessie De leerling beslist via de muis of het toetsenbord of het aangeboden woord een bestaand Nederlands woord is. De evaluatie volgt onmiddellijk. een Nederlands woord een pseudowoord (geen Nederlands woord) Het aantal lampjes onder de tijdsbalk geeft het aantal oefeningen aan. De kleur van een lampje heeft de volgende betekenis: - zwart: de oefening werd nog niet gemaakt; - groen: de oefening werd correct gemaakt; - oranje: de oefening werd goed gemaakt, maar te traag; - rood: de oefening werd foutief gemaakt. Bij een correct antwoord toont de chrono de bereikte antwoordtijd. De tijdsbalk toont de resterende antwoordtijd. Druk op de verdertoets om verder te werken. dainamic vzw SYNTHIA_NE - 14 / 23 -

Evaluatie De evaluatie gebeurt in het venster: het antwoord is correct het was een Nederlands woord het antwoord is correct het was een pseudowoord Toetsenbordcommando s [cursor rechts] [cursor links] [spatiebalk] [RETURN] een Nederlands woord een pseudowoord (geen Nederlands woord) als de verdertoets er is, kan er worden verdergewerkt als de verdertoets er is, kan er worden verdergewerkt het antwoord is foutief dainamic vzw SYNTHIA_NE - 15 / 23 -

7. De grafiekpagina De grafiekpagina toont chronologisch het gemiddeld aantal goede antwoorden per minuut van de laatste tien sessies. dainamic vzw SYNTHIA_NE - 16 / 23 -

Bestanden De naam van de meegeleverde bestanden is als volgt samengesteld: het AVI-niveau; het reeksnummer; W of Z wat staat voor woorden of zinnen. vb. AVI8-06W, AVI8-06Z,... Zie pagina 19 voor het aanmaken van bestanden. Opmerking In principe is er van elk AVI-bestand een zinnenbestand en een woordenbestand. Enkele uitzonderingen worden vermeld. Het programma beschikt over de volgende bestanden: AVI1-01 eenlettergrepige woorden: klinker -medeklinker AVI1-02 eenlettergrepige woorden: medeklinker -klinker AVI1-03 eenlettergrepige woorden: medeklinker -klinker -medeklinker AVI1-04 eenlettergrepige woorden eindigend op twee medeklinkers De AVI1-reeks heeft slechts één zinnenbestand. AVI2-01 eenlettergrepige woorden eindigend op d of b AVI2-02 eenlettergrepige woorden eindigend op ng of nk AVI2-03 eenlettergrepige woorden met twee medeklinkers vooraan en/of achteraan AVI2-04 eenlettergrepige woorden met drie medeklinkers vooraan of achteraan AVI2-05 tweelettergrepige woorden zonder spellingsmoeilijkheid AVI2-06 verkleinwoorden De AVI2-reeks heeft slechts één zinnenbestand. AVI3-01 eenlettergrepige woorden met twee of meer opeenvolgende medeklinkers AVI3-02 tweelettergrepige woorden samengesteld uit twee zelfstandige naamwoorden AVI3-03 tweelettergrepige klankzuivere woorden AVI3-04 tweelettergrepige woorden met een middencluster van twee of meer medeklinkers AVI3-05 tweelettergrepige woorden met een onbeklemtoonde tweede lettergreep AVI3-06 tweelettergrepige woorden waarvan de tweede lettergreep -je, -tje of -pje is AVI3-07 tweelettergrepige woorden met een dubbele medeklinker in het midden AVI3-08 tweelettergrepige woorden met een open eerste lettergreep AVI4-01 tweelettergrepige woorden met de meervoudsvorm -s AVI4-02 tweelettergrepige woorden, de tweede lettergreep eindigt op een doffe e AVI4-03 tweelettergrepige woorden beginnend met twee of drie medeklinkers AVI4-04 tweelettergrepige woorden met twee of drie medeklinkers én open lettergreep AVI4-05 tweelettergrepige woorden die beginnen met een ge-, be- of ver- AVI4-06 tweelettergrepige woorden eindigend op -lijk AVI4-07 tweelettergrepige woorden eindigend op -ig AVI4-08 tweelettergrepige woorden eindigend op -ing AVI4-09 woorden voorafgegaan door s AVI4-10 eenvoudige drielettergrepige woorden AVI4-11 drielettergrepige woorden eindigend op -tje of -etje dainamic vzw SYNTHIA_NE - 17 / 23 -

AVI5-01 AVI5-02 AVI5-03 AVI5-04 AVI5-05 AVI5-06 AVI5-07 AVI5-08 AVI5-09 AVI6-01 AVI6-02 AVI6-03 AVI6-04 AVI6-05 woorden met een -i- die worden uitgesproken als -iewoorden met -tie uitgesproken als -sie/-tsi woorden met -ti uitgesproken als -tsie woorden met een weglatingsteken woorden met een -c- die wordt uitgesproken als -sdrielettergrepige woorden eindigend op -lijk drielettergrepige woorden eindigend op -ig(e) drielettergrepige woorden die eindigen op -ing drielettergrepige woorden met een open eerste en tweede lettergreep drielettergrepige woorden beginnend met ge-, be- of verdrielettergrepige woorden met verbuigingsuitgang -en, plus woorden die eindigen op -eren, -elen, of -enen woorden met -ch-, uitgesproken als -sjwoorden met -x- die wordt uitgesproken als -kswoorden met een -g(e)-uitgesproken als -zj(u)- en woorden met -gi-, uitgesproken als -zjie- AVI6-06 woorden met de klemtoon op de eerste lettergreep (*) AVI6-07 woorden met de klemtoon op de tweede lettergreep (*) AVI6-08 drielettergrepige woorden met diverse bijzonderheden (*) AVI6-09 AVI6-10 AVI6-11 AVI6-12 AVI6-13 AVI6-14 AVI7-01 AVI7-02 AVI7-03 AVI7-04 AVI7-05 AVI7-06 AVI7-07 woorden waarin de -c- als -k-wordt uitgesproken afkortingen woorden eindigend op -é en hun meervoudsvormen woorden met -thwoorden met -au- uitgesproken als -oowoorden met -eau-uitgesproken als -oo-(*) woorden met een deelteken woorden op -isch(e) uitgesproken als -ies(e) woorden met een - s- na een open lettergreep woorden met een Griekse -y-, uitgesproken als -iwoorden met een Griekse -y-, uitgesproken als -ieveellettergrepige woorden met een bijzonderheid woorden uit het Engelse taalgebied AVI8-01 veellettergrepige woorden met meer dan één bijzonderheid (*) AVI8-02 woorden uit het Franse taalgebied AVI8-03 leenwoorden waarin de -a- als -ee- of -é-worden uitgesproken (*) AVI8-04 woorden eindigend op -iaal of -ieel AVI8-05 woorden die eindigen op -eaal en -ueel AVI8-06 woorden die eindigen op -ele of -iële AVI8-07 aardrijkskundige namen AVI8-08 woorden die eindigen op -air(e) AVI8-09 woorden met een -ou-, uitgesproken als -oe- AVI9-01 AVI9-02 AVI9-03 moeilijk leesbare woorden van aardrijkskundige namen afgeleide bijvoeglijke naamwoorden en inwoners eigentijdse woorden (*) dit zijn bestanden die enkel woorden bevatten dainamic vzw SYNTHIA_NE - 18 / 23 -

Bestanden maken Bestand Maak het bestand aan met een tekstverwerker die ASCII-bestanden (DOS text) kan bewaren. Gebruik bij voorkeur het bijgevoegde programma DOSEDIT. Het programma kan maximaal 1000 bestanden verwerken. Volg de afspraken nauwgezet: een bestand mag maximaal 100 lijnen bevatten van maximaal 120 karakters per lijn; elke lijn moet worden afgesloten met [RETURN]; bewaar het nieuwe bestand door het ingeven van een naam van maximaal 8 letters, gevolgd door de extensie:.wn voor woorden (vb. NIEUW.WN) of.zn voor zinnen (vb. NIEUW.ZN). Inpakken van bestanden Start het programma met de parameter /EXP. Alle verpakte bestanden worden los op de harddisk gezet onder de subdirectory SYNTHIA. Copieer het nieuwe bestand naar de subdirectory SYNTHIA. Start het programma met de parameter /ASSEMBLE. Alle losse bestanden, inclusief het nieuwe bestand, worden verpakt. Open programmastructuur: scenario s 1, 2, 3 en 4 In de scenario s 1 tot en met 4 kan de gebruiker in het hoofdmenu via het selectiebestandenvenster het gewenste bestand kiezen. Druk op de pijltjestoetsen links of rechts naast het selectievenster om te bladeren. Het bestand dat zichtbaar is in het selectievenster zal worden gebruikt. dainamic vzw SYNTHIA_NE - 19 / 23 -

Bestanden bijvoegen of wijzigen Het programma bevat een aantal (Nederlandse) oefenbestanden. Bij levering van het programma zitten deze verpakt in een containerbestand: SYNTH_N.RES. 1. bijvoegen of wijzigen Maak het bestand aan met een tekstverwerker die ASCII-bestanden (DOS-text) kan bewaren. Gebruik bij voorkeur het meegeleverde programma DOSEDIT. Volg de afspraken nauwgezet: - een bestand bevat één oefening per lijn; - een lijn wordt afgesloten met [RETURN]; - een bestand bevat minimaal 2 en maximaal 100 lijnen; - bewaar het bestand door het ingeven van een naam van maximaal 8 letters + extensie (zie Naam van de oefenbestanden). Indien het nieuwe bestand dezelfde naam krijgt als een bestand uit het containerbestand dan wordt het nieuwe bestand gebruikt. Om een bestand uit het containerbestand te wijzigen of te verwijderen dient het containerbestand eerst te worden uitgepakt. Zo kunnen één of meerdere bestanden worden toegevoegd, gewijzigd of verwijderd. 2. uitpakken ( /EXP ) Om te kunnen uitpakken moet SYNTHIA worden geïnstalleerd op harddisk. Start het programma met AUTO /EXP. Na het uitpakken stopt het programma en staan de bestanden als aparte files in de directory waar het programma werd gestart. 3. bijvoegen, wijzigen of verwijderen Wijzig, verwijder of voeg nu bestanden bij. Volg de instructies beschreven onder punt 1. 4. inpakken ( /ASSEMBLE ) Start het programma met AUTO /ASSEMBLE. Er wordt nu een nieuw containerbestand SYNTH_N.RES aangemaakt, bestaande uit alle bestanden die in de subdirectory worden gevonden. Alle losse files worden gewist. Het programma wordt ook gestart. Opmerking Om bestanden toe te voegen, is het niet noodzakelijk om het containerbestand in- of uit te pakken. Een oefenbestand bekijken Het bestand dat getoond wordt in het bestandsselectievenster kan worden bekeken door op [F1] te drukken of door te klikken op het selectievenster. Bovenaan het scherm wordt op een groen bord de inhoud van het bestand getoond. De bovenste lijn vermeldt hoeveel oefeningen dit bestand bevat. De eerste en de laatste lijn van het bestand worden wit gekleurd. Er kan in het bestand worden gebladerd met de [PAGE-UP] en [PAGE-DOWN]-toetsen. Met de cursortoetsen omhoog/omlaag kan er worden gebladerd tussen de verschillende bestanden van het geselecteerde (deel)scenario. Druk [ESC] om het bekijken te beëindigen. dainamic vzw SYNTHIA_NE - 20 / 23 -

Naam van de oefenbestanden De volledige naam van een oefenbestand wordt als volgt samengesteld: de naam; de eerste letter van de extensie verwijst naar het scenario (of deelscenario); TAAL Scenario 1 kop Scenario 1 buik Scenario 1 staart Scenario 2 kop Scenario 2 buik Scenario 2 staart Scenario 3 Scenario 4 Extensie (eerste letter) A B C D E F G H de extensie wordt aangevuld met een taalcode uit de volgende tabel: TAAL Nederlands Frans Engels Duits Italiaans Spaans Extensie (aanvulling) N F E D I S vb: DATA01.DN Dit is oefenbestand DATA01. Het is een bestand voor scenario 2, deelscenario de kop verandert niet. Het bevat oefeningen in het Nederlands. vb: DATA12.GN Dit is oefenbestand DATA12. Het is een bestand voor scenario 3 (groeiwoorden). Het bevat oefeningen in het Nederlands. dainamic vzw SYNTHIA_NE - 21 / 23 -

PRESTATIEOVERZICHT Voorstelling Het prestatieoverzicht bestaat uit 3 modules: de statistische module, die per minuut het aantal correcte oplossingen en het aantal oefeningen met problemen of met hulp registreert; de observatiemodule, die de foutieve antwoorden noteert; de identificatiemodule, voor de vermelding van de individuele gebruiker en/of de groep waartoe hij behoort. Tijdens een oefensessie kan de inhoud van de modules worden geraadpleegd. De inhoud van de statistische module en de observatiemodule kan worden bewaard en afgedrukt. De registratie van de gegevens op papier biedt mogelijkheden tot een leerzame foutenanalyse en een nauwkeuriger selectie van nieuwe oefenstof. Besturingstoetsen de gegevens afdrukken de gegevens bewaren een module verlaten de foutenlijst verwijderen de statistische module oproepen [ALT] + [F1] de observatiemodule oproepen [ALT] + [F2] de identificatiemodule oproepen [ALT] + [F3] de optie uitvoeren de optie afbreken dainamic vzw SYNTHIA_NE - 22 / 23 -

De statistische module [ALT] + [F1] Na 60 minuten wordt de score niet meer geregistreerd. De statistische module wordt gewist telkens een nieuwe oefensessie wordt gestart. De observatiemodule [ALT] + [F2] Deze voorstelling geeft, gegroepeerd per minuut, de volgende gegevens weer: het aantal correcte acties of antwoorden; het aantal acties met problemen of met hulp (rood ingekleurd). Op de afdruk worden ook vermeld: de naam van het programma en de datum; de naam van de gebruiker en/of de groep; de omschrijving van de oefenstof. Deze module geeft een overzicht van de geregistreerde fouten. Met de cursortoetsen omhoog/omlaag, [PAGE-UP], [PAGE-DOWN], [HOME] en [END] kan door de lijst worden gebladerd. De afdruk vermeldt ook: de naam van het het programma; de datum; de naam van de gebruiker en/of de groep; de omschrijving van de oefenstof. De identificatiemodule [ALT] + [F3] De naam van de gebruiker en de naam van de groep kunnen worden ingevoerd. Deze gegevens worden gebruikt in de statistische module en in de observatiemodule. 7 mei 2007 dainamic vzw SYNTHIA_NE - 23 / 23 -