ONTDEK HET ZELF - GROEP 5&6 ONTDEK HET ZELF ...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN! DE ZWAAIENDE KROON LESBRIEF VOOR LEERKRACHT - GROEP 5&6

Vergelijkbare documenten
ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

IN LEVENDEN LIJVE: ZICHTBAAR, WARM & STORMVAST KLEDINGSTUK ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN! LESBRIEF VOOR DE LEERKRACHT

Nieuwsbrief Koningsdag 2017

Koninginnedagboek: Groep 3/4 /5

Koning van de vrijmarkt

Voorbereidend gesprek Vragen die de leerkracht kan stellen: Introductielessen Primair Onderwijs Introductieles 1: Schetsen voor het schoolplein

Lesblad onderbouw Waarom de koning geen kroon draagt

ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

Onze koningin. Het Koninklijk Huis en de koninklijke familie

groep 5/6 Thema: Water groep 1/2 groep 3/4 groep 7/8

Wilhelmina blikken door de jaren heen

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

Maak je eigen vlieger

Bijlage 1. Beste ouders/verzorgers van de leerlingen van groep 3/4,

ONTDEK HET ZELF HANDLEIDING VOOR DE LEERKRACHT VOOR DE HELE SCHOOL

ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

LESSENSERIE VLIEGTUIGEN GROEP 3/4

Onderzoekend leren Een windmolen op school: waar moet hij staan?

LESSENSERIE HEFBOMEN EN KATROLLEN GROEP 5/6

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

Tekenen met Licht. It s your time to shine!

GROEP 7 EN 8 AFVALSCHEIDEN!

Ontwerp en bouw een auto die verschillende soorten ladingen van een helling af naar beneden vervoert.

Deze les bestaat uit twee delen. Het eerste deel kunnen de leerlingen zelfstandig in groepjes uitvoeren en het tweede gedeelte doe je klassikaal.

Wat voor tekst schrijf je en voor wie: een gedicht voor op een poëziekaart. Hoe pak je het schrijven van een gedicht aan?

Titel: Willem Alexander- de inhuldiging - WEEKSLUITING

Fase Ontdek en onderzoek

Bodyclap. Make the Music with your body

Techniekles Licht groepen 3 en 4

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Lesbrief bij meedoe-voorstelling De Rattenvangster.

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Scheid zoveel mogelijk afval (ijzer, doppen van petflessen, kranten, restafval) met behulp van een lopende band.

Lees samen de opdrachten door. Verdeel de opdrachten. Leg jullie afspraken vast in het Plan van Aanpak (zie bijlage 1). Nu kunnen jullie starten.

Docentenhandleiding. Museumles groep 5&6 Het grootste schilderij van Nederland! Panorama Mesdag. Detail Panorama Mesdag Dorp Scheveningen

Lanceer een raket met behulp van een chemische reactie tussen bakpoeder en azijn.

ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

Iglo s bouwen. Uitdager van de maand. Natuur & Techniek, Groep 6. Algemeen

De Melkweg groep 3-4. Lesbeschrijving De Melkweg. Inleiding 15 minuten. 1 Bron:

Doelen: - De leerlingen leren zoveel mogelijk verschillende dingen te doen als je daar talent voor hebt, en dit al op school uit te proberen;

Lessenserie De hellingbaan

Klassennieuws. Beste ouders/ verzorgers, Hierbij het klassennieuws van de afgelopen weken.

Lesbrief voor het voortgezet onderwijs. voorstelling BROOS

The undercover games - Politie Nederland Leerjaar 3, schooljaar

Uitdager van de maand. Natuur & Techniek, groep 7/8. Algemeen. Titel. Lang leve je lijf. Cognitieve doelen en vaardigheden voor excellente leerlingen

PGO Les Groep 4: Over Mengen, Ontmengen en Primaire Kleuren

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS

Bekvechten en bloedvergieten, Kaat Mossel tegen de patriotten van Renate Mamber. voor groep 7 en 8

Troonnieuws. Het Koningslied van de Hoekstee

AAN DE SLAG MET PRINSJESDAG!

weet dat een zonnepaneel net als een batterij energie levert weet waar een auto aan moet voldoen om op zonnepanelen een auto die op zonneenergie

t Fort, een vesting vol vroeger les 3 Handleiding voor de leerlingen

Lesdeal Koningsdag 2018

6. Meubelstuk ontwerpen en maken

Lesbrief ontwerpend leren

Red met jouw klas de wereld! Handleiding van het digitale educatiepakket bij de voorstelling: Wij redden de wereld

Lessuggesties energie Ter voorbereiding van GLOW. Groep 3, 4, 5

VOOR DOCENTEN: voorbereiding in de les THEATER LEJO. en Het Gelders Orkest.

HANDBOEK POWER OF PLAY MAAK JE EIGEN SPEELMATERIAAL VOOR MIDDEN- EN BOVENBOUW VOORBEELD PAGINA S

Ontwerpend leren Caleidoscoop

driehoeks- en vierkantsgetallen

een uitvinding voor het circus

Aanleiding projectweken. Gewenste kaders van een projectweek. Het proces

1 e lesformulier en -planning opleiding docent Beeldende Kunst en Vormgeving

Een uitvinding hoeft niet alleen je eigen leven een stukje makkelijker te maken, denk ook aan de wereldproblemen

Reflectiegesprekken met kinderen

Verplaats zoveel mogelijk water (met daarin een kurkboot) over een zo lang mogelijke waterweg, van een hoger gelegen punt naar een lager gelegen punt.

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

Opdracht bij een bedrijfsbezoek door leerlingen Een aantrekkelijk bedrijfsbezoek speurtocht door het bedrijf

THUIS IN DE WERELD LESBRIEF PRIMAIR ONDERWIJS GROEP 7 EN 8 TOT ZIENS IN 0NS MUSEUM! THUIS IN DE WERELD PAG > 1

Les ontwerpend leren Sterker dan sterk!

Lesbrief Techniek. Een schone vijver

VAN KOETS TOT KOFFERTJE

Les 5 : eigen familiegeschiedenis

Een vrolijke Feesttrein

FILMPROGRAMMA HEELAL PRIMAIR ONDERWIJS, GROEP 6, 7 EN 8

Team van maximaal 4 leerlingen. Lesbrief voor leerkracht. Groep 3 & 4. Uitdaging

Takenblad Plusklas Ontdekken Periode 2 : Herfstvakantie tot kerstvakantie. Opdracht: Spoorzoekers Van wie is die vingerafdruk?

Typisch Nederlands. Hollandse tradities en gewoonten

Introductieles schaken voor beginners Voor groepen 3 en 4 op de basisschool

Groep 7/8 Rechten van het kind

Wat schrijf je en voor wie: een gedicht voor op een. Hoe pak je het schrijven van een gedicht aan?

Test je kennis! De heelalquiz

Wat moet je doen? Lees de informatie in dit pakketje

Werkbladen les 2. Werkblad 1: Experiment met materialen. Vraag 4: Namen: Benodigdheden: Vraag 5: Vraag 6: Vraag 1: Vraag 7: Vraag 2: Vraag 3:

ZET JEZELF OP DE FOTO

De Tekenbot Een welgekomen hulp voor de kunstenaar!

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

EEN GEHEIME SLEUTEL GROEP 7/8 WELK TEAM ONTSNAPT HET SNELST UIT DE ESCAPEROOM? Een Geheime Sleutel

Les 1 Probleem verkennen, ideeën verzinnen en kiezen

Onderzoeksboekje. Klas: Namen:

Bouw een dijk van speelzand voor een zo groot mogelijk meer. Welk meer kan het meeste water bevatten.

Transcriptie:

ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN! DE ZWAAIENDE KROON LESBRIEF VOOR LEERKRACHT - GROEP 5&6 1

UITDAGING Ontwerp en maak een kroon waarmee je naar de koning en koningin kan zwaaien zonder je eigen handen te gebruiken. INLEIDING Op 27 april is het weer Koningsdag. Het is de verjaardag van de koning en dat vieren we met allemaal feesten. Tijdens Koningsdag is er een grote vrijmarkt, een markt waarin iedereen zijn oude spullen kan verkopen aan mensen die voorbij komen. Tijdens Koningsdag gaat de koningsfamilie langs in een paar steden, en wat doen ze daar dan? Zwaaien! Heb jij er weleens op gelet hoe vaak ons koningspaar aan het zwaaien is tijdens een bezoek? Bijna de hele tijd en dat is best vermoeiend. De mensen in het publiek zwaaien terug of wapperen met vlaggetjes. Hoe voorkom je dat je vermoeide armen krijgt van het zwaaien? In deze uitdaging ontwerpen de leerlingen een zwaaiende kroon. Hierbij doorlopen de leerlingen de stappen van de ontwerpend leren cyclus: Introductie: de leerkracht introduceert het onderwerp van Koningsdag kort en de leerlingen worden geprikkeld om het onderwerp verder te onderzoeken. Verkennen: de leerlingen onderzoeken en beschrijven in tweetallen aan welke eisen de kroon moet voldoen. Onderzoek opzetten en uitvoeren: de leerlingen verkennen in tweetallen hoe ze een kroon kunnen ontwerpen en maken die voldoet aan de eisen die ze gesteld hebben aan de kroon. Hoe zorgen we ervoor dat de kroon kan zwaaien? Welke materialen hebben we daarvoor nodig? Conclusie: de leerlingen blikken terug op het onderzoek. Daarnaast kijken ze terug naar het proces van ontwerpen en het maken van hun kroon. Presenteren: de leerlingen presenteren hun zwaaiende kroon aan elkaar, leggen uit op welke manier ze het ontwerpproces zijn doorlopen en hoe de kroon werkt. Deze lesbrief bevat alle informatie die je nodig hebt om de uitdaging in de klas aan te gaan. DOELSTELLINGEN De leerlingen: maken een programma van eisen waaraan het ontwerp moet voldoen, verkennen en onderzoeken aan de hand van een programma van eisen het beste ontwerp, kunnen de beschikbare materialen gebruiken om hun kroon te maken, kunnen het ontwerp- en maakproces van hun kroon uitleggen aan de klas. 2

HANDIGE MATERIALEN Papier en karton (oranje, rood, wit, blauw, goud, zilver) Kleurpotloden/stiften IJzerdraad Stokjes Stroken papier Splitpennen Touw Springveren Tie-raps Kleine motortjes Batterijen Koperdraadjes Batterijhouders Nietapparaat Nietjes Digitale camera om foto s te maken van het proces SLEUTELWOORDEN Koningsdag: feestdag wanneer de verjaardag van de koning gevierd wordt. Koningskroon: een kroon die koningen dragen. Vermoeiend: zwaar, je wordt er moe van. Wuiven: ander woord voor zwaaien. Ontwerpen: schetsen die je maakt voordat je iets gaat maken. Programma van eisen: een lijstje met voorwaarden waar een ontwerp aan moet voldoen. Je kunt met leerlingen een woordweb maken met daarin deze sleutelwoorden. VOORBEREIDING Duur: 0,5 uur Lees de lesbrief en achtergrond informatie goed door Verzamel de bovengenoemde materialen 3

INTRODUCTIE Duur: 10 minuten - Klassikaal - Leerkracht als coach Ga met de leerlingen in gesprek over de koning en koningin tijdens Koningsdag. Wat doet het koningspaar op Koningsdag? Wat valt de leerlingen op aan het koningspaar? Lichtelijk sturen op het wuiven/zwaaien van het koningspaar. Vervolgens legt de leerkracht de opdracht voor: De leerlingen ontwerpen en maken een Koninklijke kroon die kan zwaaien, een zwaaiende kroon. Maak een woordweb met de sleutelwoorden. VERKENNING Duur: 15 minuten - In tweetallen - Leerkracht als coach De leerlingen onderzoeken in tweetallen de onderzoeksvraag: Aan welke eisen moet de kroon voldoen, zodat deze kroon kan zwaaien? De leerlingen stellen een programma van eisen op. Een programma van eisen is een lijstje met voorwaarden waar een ontwerp aan moet voldoen. Denk hierbij aan: Functionaliteit: wat moet het doen, hoe moet je het gebruiken, wie moet het gebruiken. Uiterlijk: hoe moet het eruit zien, welke kleuren moet het hebben, moeten er verder nog versieringen bij. 4

ONDERZOEK OPZETTEN EN UITVOEREN Duur: 45 minuten - In tweetallen - Zelfstandig werken Aan de hand van het gemaakte programma van eisen gaan de leerlingen het ontwerp van de kroon maken. Wanneer de leerlingen het ontwerp hebben gemaakt gaan ze de kroon maken. Als leerkracht is het belangrijk vanuit het programma van eisen vragen te stellen aan de leerlingen. Denk ook aan de functionaliteit en het uiterlijk van de kroon. Hoe moet de kroon zwaaien? Wat moet er bewegen en wat niet? Welke kleuren moet het hebben? Hoe ga je de kroon laten zwaaien? De kroon kan op verschillende manieren zwaaien, de leerlingen kunnen zorgen dat iets gaat draaien, of dat het een heen-en-weer gaande beweging maakt. Je kunt bijvoorbeeld aan een klein touwtje trekken om de kroon te laten zwaaien. Of je kan de wind gebruiken om je kroon te laten bewegen. Eventueel kan je nog een motortje gebruiken voor de beweging. Misschien dat de leerlingen zelf nog meer ideeën hebben over de beweging. Vraag aan de leerlingen: Wat voor zwaaibewegingen kan je maken? Wat beweegt er dan? Waar komt de energie om te zwaaien vandaan? CONCLUSIE TREKKEN Duur: 15 minuten - In tweetallen Laat de leerlingen de volgende vragen beantwoorden: Wat vinden jullie van de zwaaiende kroon? Zijn jullie achteraf tevreden met jullie programma van eisen? Leg dit uit. Wat vinden jullie het best gelukt? Wat zouden jullie een volgende keer anders doen? Wat hebben jullie ontdekt wat je nog niet wist? Hoe gaan jullie het presenteren? PRESENTEREN Duur: 20 minuten - Klassikaal Laat elk groepje hun zwaaiende kroon presenteren. Laat ze kort vertellen wat hun programma van eisen was. Waar zijn jullie trots op? Wat zouden jullie nog willen verbeteren? De leerlingen demonstreren hoe de zwaaiende kroon werkt. 5

ACHTERGRONDINFORMATIE Sinds de kroning van Willem van Oranje in 1815 heeft het Koningshuis een kroon. Een kroon is een hoofddeksel die alleen gedragen word door iemand van het Koningshuis. De Koningskroon van Nederland wordt eigenlijk niet meer gedragen. Tijdens de kroning van Willem-Alexander werd de kroon wel tentoon gesteld. Door middel van splitpennen kan je bewegende onderdelen maken. Splitpennen zorgen dat je twee lagen papier of karton aan elkaar kunt verbinden die los van elkaar kunnen bewegen. Als je een van die stukken vast maakt aan een touwtje kan je zorgen dat dat deel beweegt wanneer je aan het touwtje trekt. Je zou zelfs met een motortje en stokjes kunnen zorgen dat je helemaal niet meer aan een touwtje hoeft te trekken! Of je kunt gebruik maken van de wind om te zorgen dat je niets meer hoeft te doen. Maar er zijn een heleboel andere manieren om je kroon te laten zwaaien. Als je goed nadenkt, kan je vast nog meer manieren verzinnen om je handen niet meer te hoeven gebruiken bij de zwaaiende kroon. EXTRA LINKS http://www.kennisnet.nl/kids/watnou/koninkrijk/ https://www.youtube.com/watch?v=gmf5-ekvjc8 http://deredactie.be/cm/vrtnieuws/videozone/2.27922/1.1617432 http://www.techniekinjeklas.nl/home/ontdekdozen/spatels Deze uitdaging is bedacht door: 6