D O EN P R A T EN B E W EGEN



Vergelijkbare documenten
Sabine Wisman. Uitgeverij Ploegsma Amsterdam

Weer n liedje. Muzido ANNIE LANGELAAR FONDS

Hoor de trommel en de fluiten

Adewiedewanseltje. Muzido ANNIE LANGELAAR FONDS

Webboek. Taalontwikkeling spelletjes

Weekprogramma: 1 jaar Zichzelf in de spiegel bekijken en gezichtsuitdrukkingen nadoen

God gaf mij 2 handen

De wakkere wekker. Benodigdheden: - Een luid tikkende wekker

AAN DE SLAG DIT BEN IK

Leskaart 1 Super Beweeg Uur ik neem je mee

Activiteitenprogramma t/m 07.02

Kinderdagverblijf programma Dit ben ik

Hotel Hallo - Thema 2 Hallo TELEVISIE KIJKEN

Ik ben een heel klein muisje

Ik ben Stephanie. Ik ben Stephanie

!!"#$%"&#'((&)"*%'+",-../!

Reuzen en kabouters!

GAVE Kerk: werkblad Bijbelklassen en Spoorzoekers

Spinners. Veel plezier! Juf Els en juf Anke

Hatsjoe! heb je pijn? Dit zijn mijn wangetjes. Activiteiten. Voorleesverhaa I. Spelenderwijs ontwikkelen LIEDJES :=-

Lesbrief Kikker viert de lente. Kikkertiendaagse: 21 t/m 30 maart Thema: Kikker viert de lente Leeftijd: voor kinderen van 3 tot en met 6 jaar

NoNiksie kijkt in de spiegel

Kinderfysiotherapie Nazorgpoli prematuren

SPEL 1. Kangoeroe buidel-dief. Doel: Uitleg: Te moeilijk? Te makkelijk?

Uitwerking vrije lessen

LES 34. GROEP: 3 t/m 8 Klimmen, tikspelen, Stoeien. DOELSTELLINGEN:

Baby-lichaamstaal. Albert Schweitzer ziekenhuis kinderafdeling december 2003 pavo 0301

mei 2014 vanaf 7 jaar Sluipen als een kat tekst: Marian van Gog muziek: Paul Natte

Het spellenboek. De plaatjes laten zien wat je bij elk spelletje nodig hebt. Hieronder zie je wat elk plaatje betekent:

Bewegingsthema: Springen. Klimmen. Mikken

Prettige en niet prettige aanrakingen

De Puk-poster. Goed voorbeeldgedrag. Een baby ontwikkelt zich razendsnel. Vaak lijkt. dit vanzelf te gaan. Toch is het belangrijk om ook

Handleiding bij Monkie groep 0 t/m 2 (Peuters & kleuters)

januari 2014 vanaf 7 jaar Wie o wie? tekst: Marian van Gog muziek: Ton Kerkhof

Circus les 6. Doelen:

Themaboekje ouders. Wij gaan bewegen. Kinderopvang en peuterspeelgroep Het

Schoolzwemmen. Leerlijnoefeningen Ondiep Diep Benodigdheden Aandachtspunten. Klimmen op een drijvende mat en vervolgens gaan staan.

Meervoudige intelligentie test

Liggen of leggen / kennen of kunnen

Tomke.nl TIPS VOOR ACTIVITEITEN

Het is goed om een dagelijks ritueel te hebben, bv. even lezen en zingen voor het naar bed gaan.

Prentenboeken, daar zit muziek in!

Waar of niet waar? Naarmate de mens ouder wordt, vergeet hij ook meer. Hoe praat je het beste met een persoon met dementie?

Circus les 5. Doelen:

oktober 2013 vanaf 9 jaar Klaar voor de start tekst: Marian van Gog muziek: Ton Kerkhof

Hoe krijg je meer zin? Oefening 3: Wat zijn jouw prikkels? 12

Leeswijzer 7. Hoofdstuk 1. Meervoudige Intelligentie: een brede basis voor Passend onderwijs 9

Warming-up Doel: Losmaken van lijf en stem; concentratie vergroten; richten op leraar voor de klas.

Hans en Grietje. Warming-up Doel: Losmaken van lijf en stem; concentratie vergroten; richten op leraar voor de klas.

LES 23. GROEP: 3 t/m 8 Bewegen op muziek.

Werkblad. LES 9: Ouders. GROEP 1-2. Bijlage 1. Rood actief inspannen/ sporten. Oranje middelmatig inspannen.

Afhankelijk gedrag. Andere factoren zijn wel te beïnvloeden, met andere woorden: daar kun je mogelijk wel iets aan doen:

mei 2014 vanaf 9 jaar Doe normaal tekst: Marian van Gog muziek: Ton Kerkhof

Polka. Muzido ANNIE LANGELAAR FONDS

ER KOMT EEN VRIENDJE BIJ AAPJE PIPPO

Lees en bekijk de activiteitkaarten bij de activiteiten. Hierop. staat de uitleg van de activiteit. met tekst en plaatjes.

Aanvulling Woordenschat NT2

Twintig keer fijne motoriek in de gymzaal

Cito Volgsysteem jonge kind

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Lesdoelen De kinderen leren dat er woorden zijn die de (soort)naam voor mensen en dieren aanduiden en maken kennis met de term zelfstandig naamwoord.

40 Suggesties met...

PRAATPRET

Zelfreflectie meetinstrument Ondernemende houding studenten Z&W

boos, gekwetst, opgelucht, spijt, teleurgesteld, verdrietig, vrolijk

Taalontwikkeling: woordenschat en woordgebruik passieve woordenschat

Lesbrief les 3 groep 1 en 2 Energie voor drie

Lesdoelen De kinderen herkennen het werkwoord in een zin. Materiaal Oefenblad instaples 1 taal Antwoordblad instaples 1 taal. Lesduur 25 minuten

januari 2015 vanaf 4 jaar tekst: Marian van Gog muziek: Ton Kerkhof Ik huppel - BVP Hint Music 2015

Werkboek Inkijk Exemplaar. Het mooiste wat je kunt worden, is jezelf!

Ik ben de voet, en ik loop heel goed.

Vier Aapjes op een stokje

LES 1. GROEP: 3 t/m 8 HANDBAL DOELSTELLINGEN:

LES 2. GROEP: 3 t/m 8 BASKETBAL

HOCKEYVELD... 2 HOCKEYSPEL ALGEMEEN... 3 HOCKEYREGELS...

Fruit eten: Appel, kiwi en banaan Fruit, dat moet je eten. Brood eten:

Direct aan de slag met Baby- en kindergebaren

s Speelbrief LEESTIP ACTIVITEIT Marja Baeten Knutsel samen een leeuw PIPPO-thema prentenboeken JULI 2016

H Observatie voorleesgedrag van ouders (0-6 jaar)

VOORBEELDEXEMPLAAR LESPAKKET KBW 2013

Bungelende emmer. Benodigdheden: emmertje, touw, kleine ballen Aantal spelers: 3+ Voorbereiding : geen Leeftijd: 4+ Soort: spel

Meer doen met de rijtjesboeken

juni 2014 vanaf 4 jaar De wieken van de molen tekst: Marian van Gog muziek: Ton Kerkhof

Warming-up Dit is voor alle groepen geschikt: de warming-up bestaat uit verschillende trucjes met de bal.

Leerlijn Samenwerken SingaporeNext

Leerlingen leren hoe ze ruzies constructief kunnen oplossen. Leerlingen leren hoe ze het na een ruzie weer goed kunnen maken

Spider. Warming-up Doel: Losmaken van lijf en stem; concentratie vergroten; richten op leraar voor de klas.

Leerlijn Spelontwikkeling. Leerlijnen voor leerlingen met een IQ tot 35

Ik ben Juul de giraf en ik heb gehoord dat jij je eerste communie

Ontwikkelingslab Deel 2 Kinderdagverblijf

Ga je mee om de wonderlijke wereld van de zintuigen te ontdekken? Linda van de Weerd

B. Lessuggesties bij het lied Zeg, Roodkapje, waar ga je heen? 1. Wilde dieren versus huisdieren

LEESTIP. Speel- & Leerbrief MEI Marja Baeten. Pedagogisch kader kindercentra 0-4 jaar ZE KOMEN VOOR DE VRIENDJES! MEI 2015.

Jouw kind heeft cerebrale parese: wat staat jullie te wachten?

Omgang met uw baby Tips en adviezen

Sa Ta Na Ma Snatam Kaur Feeling Good Today Nr. 7

DANS MET MIJ! LESBRIEF

Ik ben Peter Peer en ik groei aan een boom. Wat groeit er nog meer aan een boom? Hoeveel dingen kun je bedenken?

Observatielijst Groepsfunctioneren

Fysiotherapie. Omgang met uw baby.

Transcriptie:

D O EN P R A T EN B E W EGEN Het gelijktijdig gebruik van de observatielijsten bij Zo Doe Ik, Zo Beweeg Ik, en Zo Praat Ik M. Tjallema, M. Vermeulen 00, CED-Groep www.cedgroep.nl

Inleiding Met de drie observatielijsten Zo Doe Ik, Zo Beweeg Ik, en Zo Praat Ik beschik je over een compleet kindvolgsysteem voor nul- tot vierjarigen. Als je alle drie de lijsten naast elkaar wil gebruiken, is het handig om in één oogopslag te kunnen zien hoe de ontwikkeling van een kind verloopt. Daarvoor is dit instrument Doen Praten Bewegen ontwikkeld. In de schema s achterin deze brochure kun je voor elk kind, en op elk afnamemoment aangeven hoeveel keer ja je hebt ingevuld tijdens je observaties. Zo zie je meteen op welke gebieden het kind zich prima ontwikkelt, en waar dat misschien minder het geval is. Met behulp van de aanwijzingen in deze brochure (en met de handleidingen bij de observatielijsten) kun je vervolgens gericht werken aan de stimulering van bepaalde vaardigheden. Invulinstructie Bij elk afnamemoment kun je de resultaten van je observaties invullen in een schema. Je krijgt dan bijvoorbeeld een overzicht als het volgende. Afnamemoment ( maanden) 0 0 Om dat te doen, werk je volgens de volgende stappen. Stap : Stap : Stap : Vul de observatielijst in die hoort bij de leeftijd van het kind. Doe dit voor zowel Zo Praat Ik, Zo Doe Ik, als voor Zo Beweeg Ik. Tel het aantal keer dat je ja hebt gescoord. Kleur het aantal keer dat je ja hebt gescoord in de grafiek.

Stap : Stap : Stap : Je krijgt nu een overzicht van de score van het betreffende kind op de drie ontwikkelingsgebieden. Je kunt nu in één oogopslag zien wat de sterke en minder sterke kanten van het kind zijn. Let op: Analyseer met behulp van de handleiding de zwakke kant van het kind, zodat je precies weet op welk gebied het kind wat extra begeleiding nodig heeft. Een kind dat bijvoorbeeld zwak scoort op motoriek kan meer begeleiding nodig hebben op het gebied van de fijne motoriek, maar op het gebied van de grote motoriek dit juist helemaal niet nodig hebben. Maak een plan van aanpak om de minder sterke kant van een kind te stimuleren met behulp van zijn sterke kanten. Hierbij zijn er zes verschillende mogelijkheden:. Het kind scoort het beste op Zo Doe Ik, daarna op Zo Praat Ik en tenslotte op Zo Beweeg Ik.. Het kind scoort het beste op Zo Doe Ik, daarna op Zo Beweeg Ik en tenslotte op Zo Praat Ik.. Het kind scoort het beste op Zo Praat Ik, daarna op Zo Doe Ik en tenslotte op Zo Beweeg Ik.. Het kind scoort het beste op Zo Praat Ik, daarna op Zo Beweeg Ik en tenslotte op Zo Doe Ik.. Het kind scoort het beste op Zo Beweeg Ik, daarna op Zo Praat Ik en tenslotte op Zo Doe Ik.. Het kind scoort het beste op Zo Beweeg Ik, daarna op Zo Doe Ik en tenslotte op Zo Praat Ik. Bij mogelijkheid Het kind is het sterkst in zijn sociale competentie. Hij heeft het meeste begeleiding nodig op het gebied van de motoriek. Maak gebruik van zijn sterke kanten en stimuleer de motoriek door middel van spel. Denk hierbij bijvoorbeeld aan een spel dat je samen speelt en dat een beroep doet op de motorische vaardigheden van het kind. Voorbeeld baby (meetmomenten en 0 maanden): De baby zal het waarschijnlijk erg leuk vinden om een geef- en neemspelletje te spelen met jou. Geef hem een blokje in zijn hand en zeg daarbij alsjeblieft. Bedank de baby uitgebreid als hij het blokje weer teruggeeft. Herhaal het spelletje. Kan de baby een blokje overpakken in zijn andere hand? Voorbeeld dreumes (meetmomenten, 0 en maanden): De dreumes vindt het leuk om imitatiespelletjes te spelen. Beweeg een aantal linten van crêpepapier heen en weer. Het kind zal dit waarschijnlijk een leuk spelletje vinden. Leg een aantal linten van crêpepapier op de grond en laat het kind er een paar in zijn hand nemen. Laat zien hoe het lint vastgepakt moet worden en heen en weer bewogen kan worden. Hoe groter je de beweging met je armen maakt, hoe meer het lint beweegt. Reageer enthousiast als de dreumes probeert om jou na te doen. Voorbeeld peuter (meetmomenten, en maanden): Speel met de kinderen een spel waarbij goed samengewerkt moet worden. Doe bijvoorbeeld het spel jonassen waarbij een zachte bal op een groot laken wordt gelegd. De kinderen houden het laken strak en bewegen het laken twee keer zacht op en neer. Bij een derde keer wordt het laken hard heen en weer bewogen zodat de bal de ruimte in geworpen wordt. De kinderen pakken de bal zo snel mogelijk en leggen deze weer op het laken. Daarna begint het spel weer opnieuw. Bij mogelijkheid : Het kind is het sterkst in zijn sociale competentie. Hij heeft het meeste begeleiding nodig op het gebied van de spraaktaalontwikkeling. Maak gebruik van zijn sterke kant op het gebied van de sociale competentie en stimuleer de spraaktaalontwikkeling door middel van spel. Denk hierbij aan spel dat je samen speelt en dat een beroep doet op de spraak en het communicatief gedrag van het kind. Voorbeeld baby (meetmomenten en 0 maanden): Als de baby iets aan je wil laten zien dan zal hij naar het voorwerp wijzen of het voorwerp omhoog houden. Benoem het voorwerp wat het kind omhoog houdt of waar het kind naar wijst een aantal keer. Bij wijzen kun je het kind het voorwerp ook echt laten aanraken. Zo kun je controleren of dat het ook is wat hij bedoelt..

Voorbeeld dreumes (meetmomenten, 0 en maanden): De dreumes is vaak heel trots als hij iets zelfstandig heeft gedaan, bijvoorbeeld dat hij zelf zijn handjes heeft laten verdwijnen bij een liedje als mijn handjes zijn verdwenen. Prijs het kind wanneer hij zijn handjes ook weer kan laten zien en vraag hem nog een lichaamsdeel te noemen dat hij nu wil laten verdwijnen. Voorbeeld peuter (meetmomenten, en maanden): De peuter kan waarschijnlijk in zijn eentje een puzzel afmaken, help hem hier anders bij. Vraag na afloop aan de peuter wat er op het plaatje staat. Is het bijvoorbeeld een plaatje van een dier van de boerderij, vraag dan hoe het dier heet en wat voor geluid het dier maakt. Bij mogelijkheid : Het kind is het sterkst in zijn spraaktaalontwikkeling. Hij heeft het meeste begeleiding nodig op het gebied van de motoriek. Maak gebruik van zijn sterke kant op het gebied van de spraak en taal en stimuleer de motoriek door middel van taalactiviteiten. Denk hierbij aan het laten nadoen van bewegingen die beschreven staan in een prentenboek. Voorbeeld baby (meetmomenten en 0 maanden): Praat tegen de baby en maak tegelijkertijd oogcontact met de baby. Kijk of de baby probeert om zijn hoofdje naar je toe te draaien. Maak het steeds moeilijker naarmate het beter gaat. Ga schuin achter de baby staan, zodat de baby ook zijn lichaam mee moet draaien. Reageer enthousiast op zijn pogingen om jou aan te kijken. Voorbeeld dreumes (meetmomenten, 0 en maanden): Lees met een groepje kinderen een prentenboek op een interactieve manier, wanneer er bewegingen beschreven worden in het boek, vraag dan aan de kinderen of zij deze bewegingen ook zelf kunnen uitvoeren. Lukt dit nog niet, prijs de kinderen dan die een poging doen of geef zelf het goede voorbeeld. Voorbeeld peuter (meetmomenten, en maanden): Zing een liedje met de kinderen, bijvoorbeeld hoofd, schouders, knie en teen en laat de kinderen de genoemde bewegingen uitvoeren. Bij mogelijkheid : Het kind is het beste in zijn spraaktaalontwikkeling. Hij heeft het meeste begeleiding nodig op het gebied van de sociale competentie. Maak gebruik van zijn sterke kant op het gebied van de spraak en taal en stimuleer de sociale competentie door middel van taalactiviteiten. Denk hierbij bijvoorbeeld aan het praten in kleine groepjes. Voorbeeld baby (meetmomenten en 0 maanden): Ruim met het kind een aantal spullen op. Vraag aan de baby of hij de bal aan jou wil geven. Vraag daarna of hij de bal in de bak wil doen. Ondersteun je woorden met vaste gebaren. Voorbeeld dreumes (meetmomenten, 0 en maanden): Het kind kan waarschijnlijk enkele lichaamsdelen aanwijzen als jij dat vraagt. Kan hij deze lichaamsdelen ook benoemen? Help hem daarbij door te zeggen als hij zijn buik aanwijst: ja dat is jouw buik!. Voorbeeld peuter (meetmomenten, en maanden): Laat een groepje peuters samen een raadsel oplossen. Geef de kinderen bijvoorbeeld een pak met gedroogde bonen en doe de inhoud in een bak. Stel aan de kinderen een denkvraag: Hoe krijg ik de bonen weer in het pak? Stimuleer dat de kinderen elkaar helpen.

Bij mogelijkheid : Het kind is het beste in zijn motorische ontwikkeling. Hij heeft het meeste begeleiding nodig op het gebied van de sociale competentie. Maak gebruik van zijn sterke kant op het gebied van de motorische ontwikkeling en stimuleer de sociale competentie door middel van bewegingsactiviteiten. Denk hierbij bijvoorbeeld aan het samen spelen van een balspel met een ander kind. Voorbeeld baby (meetmomenten en 0 maanden): Doe een aankijkspelletje met de baby. Ga voor het kind zitten en steek je tong uit. Probeert de baby de beweging na te doen? Voorbeeld dreumes (meetmomenten, 0 en maanden): De kinderen bewegen door de ruimte (dansen, wandelen, rennen) op muziek. Als de muziek stopt zoeken ze een vriendje of vriendinnetje en gaan ze samen dansen. Ze kunnen bijvoorbeeld elkaar een hand geven, elkaar twee handen geven of elkaar een knuffel geven. Voorbeeld peuter (meetmomenten, en maanden): Speel met de kinderen een opruimspel. Verspreid bijvoorbeeld allemaal proppen krantenpapier op de grond en vraag aan de kinderen om deze zo snel mogelijk op te ruimen. Je kunt het spel nog uitdagender maken door twee lege bakken neer te zetten en de kinderen in twee groepen te verdelen. Geef de twee groepen een naam, bijvoorbeeld reuzen en kabouters. De kabouters doen de snippers in de ene bak, terwijl de reuzen de snippers in de andere bak doen. Wie heeft de meeste snippers in de bak gekregen? Bij mogelijkheid : Het kind is het beste in zijn motorische ontwikkeling. Hij heeft het meeste begeleiding nodig op het gebied van de spraaktaalontwikkeling. Maak gebruik van zijn sterke kant op het gebied van de motorische ontwikkeling en stimuleer de spraaktaalontwikkeling door middel van bewegingsactiviteiten. Denk hierbij bijvoorbeeld aan het laten benoemen van de activiteiten die het kind uitvoert. Voorbeeld baby (meetmomenten en 0 maanden): Kijk naar de baby en benoem wat hij op dat moment aan het doen is. Ja dat zijn jouw voeten, wanneer het kind met zijn voetjes speelt. Voorbeeld dreumes (meetmomenten, 0 en maanden): Speel met de kinderen een balspel. De kinderen zitten met hun benen wijd en rollen de bal naar een ander kind. Het kind dat de bal rolt, roept de naam van het kind waar hij de bal naartoe rolt. Breid de taal van het kind uit door dit te herhalen en te zeggen Joram, rolt de bal naar Isa. Voorbeeld peuter (meetmomenten, en maanden): Speel het spel tik, tik wie ben ik? Ga met de kinderen op de grond zitten en vorm een kring. Een kind zit met zijn gezicht naar jou toe en met zijn rug naar de groep. Wijs een ander kind aan dat achter het eerste kind gaat zitten en zachtjes op zijn rug tikt. Hij zegt daarbij: tik, tik, wie ben ik? Kan het kind benoemen wie er achter hem zit?

De invulschema s De schema s op de volgende pagina s kun je kopiëren. Wil je het hele systeem toepassen, dan heb je voor elk kind één complete set nodig. Het aantal vragen bij de verschillende observatielijsten is op één afnamemoment niet steeds hetzelfde. Om toch in één oogopslag een goed beeld te krijgen van de ontwikkeling van een kind, varieert de onderverdeling van de staven in de invulschema s. Op die manier heb je het beste overzicht. Aantal vragen per observatielijst, en per afnamemoment Zo Beweeg Ik: maanden: -: vragen 0 maanden: -: vragen maanden: -: vragen 0 maanden: -: vragen maanden: -: vragen maanden: -: vragen maanden: -: vragen maanden: 0-: vragen Zo Doe Ik: maanden: -: vragen 0 maanden: -: vragen maanden: -: vragen 0 maanden: 0-: vragen maanden: -: vragen maanden: -: 0 vragen maanden: -: vragen maanden: -: vragen Zo Praat Ik: maanden: -: vragen 0 maanden: -: vragen maanden: -: vragen 0 maanden: -: vragen maanden: -: vragen maanden: -: vragen maanden: -: vragen maanden: -: vragen

De invulschema s per afnamemoment Afnamemoment ( maanden) 0 0 Afnamemoment (0 maanden) 0 0 0 0

Afnamemoment ( maanden) 0 0 0 Afnamemoment (0 maanden) 0 0 0 0

Afnamemoment ( maanden) 0 0 0 0 Afnamemoment ( maanden) 0 0 0 0

Afnamemoment ( maanden) 0 0 0 0 0 Afnamemoment ( maanden) 0 0 0 0 0 0