r. k. basisschool Op Dreef Hennequinstraat 1 4527 CD Aardenburg tel: 0117 491206 directie.opdreef@scoba.nl http://opdreef.scoba.nl



Vergelijkbare documenten
r. k. basisschool Op Dreef Hennequinstraat CD Aardenburg tel: directie.opdreef@scoba.nl

Taal/spelling Themaweek 7 is gaat volgende week van start. Voor groep 6 heet het thema boeken en voor groep 7 heet het thema Verzamelingen.

Leerdoelen groep 8. Pluspunt rekenen

Lesbrief groep 5/6. Beste ouders,

Lesstof groep 8 Wat leert uw kind de komende maanden.

Visuele Leerlijn Spelling

Benodigde voorkennis taal verkennen groep 5

Onderdeel: LEZEN Docent: RKW Algemene informatie: Wat moet je kennen: Wat moet je kunnen: Toetsing:

instapkaarten spelling

Nieuwsbrief maart 2016

schrijf je meestal ch, behalve bij hij ligt, hij legt en hij zegt. Hoor je /ie/ aan het eind van een klankgroep, dan schrijf je i. Dan schrijf je ij.

Overzicht categorieën Taal actief groep 7

Lesbrief 4, groep 5/6. 24 januari 2018

Nieuwsbrief cbs Sjaloom. Cursusjaar Voor groot en klein zullen we eerlijk en aardig zijn. Nummer: 2 Datum:

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Informatieavond / boekenmarkt 7 september 2009

Rekenen. Doelen in groep 7

Lesbrief groep 5/6. Beste ouders,

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

instapkaarten spelling

instapkaarten spelling

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

De bovenkamer. Het gebruik van De bovenkamer bij Taal actief. Josée Coenen. een kleurrijke grammatica van het Nederlands

schrijf je meestal ch, behalve bij ik lig, ik leg en ik zeg. Dan schrijf je ij. Dan schrijf je ij.

Bezoek Teylers museum groep 6 t/m 8

Maandbrief groep 7/8 april / mei 2016

De bovenkamer. Josée Coenen. een kleurrijke grammatica van het Nederlands. colofon

Leerdoelen groep 7. Pluspunt rekenen

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Taaljournaal Leerlijnenoverzicht - Lezen

instapkaarten taal verkennen

Visuele Leerlijn Taal

Lesbrief 2, groep 5/6. 27 oktober 2017

Groep 5 en 6 heeft meegedaan met schoolvoetbal, wat hebben ze goed gespeeld en samengewerkt!

instapkaarten taal verkennen

Nieuwsbrief no. 10. Vrijdag 11 november 2016

Lesbrief groep 5/6. Beste ouders,

Eigen vaardigheid Taal

schrijf je meestal ch, behalve bij hij ligt, hij legt en hij zegt dan schrijf je ij dan schrijf je ij

Omdat we dan geen middagpauze hebben gehad, zijn de kinderen die dag om 14:30 uur uit.

Benodigde voorkennis spelling groep 5

Omgang met regels Het hanteren van de klassen- en schoolregels waaronder de omgang met elkaar en het materiaal.

Inleiding 7. Deel 1 BASISVAARDIGHEDEN SPELLING 9

DE REFERENTIENIVEAUS. en Taal actief 4

29 januari 2016 jaargang 24 nummer 21

Lesbrief 4 van groep 3, 4, 5

r.-k. basisschool Op Dreef Hennequinstraat CD Aardenburg tel: directie.opdreef@scoba.nl

Nieuwsbrief no. 11. Vrijdag 18 november 2016

Online cursus spelling en grammatica

In dit boekje staan verschillende mogelijkheden om iets op te lossen.

Toetsenperiode juni 2018

Zinsontleden en woordbenoemen groep 7/8

r. k. basisschool Op Dreef Hennequinstraat CD Aardenburg tel: directie.opdreef@scoba.nl

Wat doen de kleuters deze week?

Klassennieuws. Erichem, oktober Beste ouders/verzorgers van de leerlingen uit de Robinsongroep,

maandag 27 mei tot vrijdag 31 mei 2019

Vierkantje 4 groepen 7

6 10 juli Fijne vakantie

Vuurtorennieuws Nr. 60 juni 2017

Plantsoenlaan VW Zwanenburg

Taalbeschouwelijke termen bao so 2010

Onthoudschrift spelling groep 8:

Tipboekje. Herman Jozefschool. Groep 8

1. poes Luisterweg Ik luister goed naar het woord, Dan schrijf ik het zoals het hoort.

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Inhoud. Inleiding 15. Deel 1 Spelling 18

Inhoud. 1 Spelling 5. Noordhoff Uitgevers bv

instapkaarten spelling

Thema 10. We ruilen van plek

instapkaarten spelling

Taaldomein vmbo. 4 Een mondelinge presentatie Hulpmiddelen: PowerPointpresentatie. k4 3 De spreekbeurt Soorten spreekbeurten De boekpresentatie

Nieuwsbrief no. 33. Vrijdag 13 mei 2016

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

GROEP 7. Informatieavond

IN DRIE STAPPEN NAAR EEN FOUTLOZE WERKWOORDSPELLING. werkwoordspelling.com M.Kiewit

Een nieuw jaar! Het team van de Bolderik wenst alle leerlingen en hun families héél véél geluk, gezondheid en plezier in 2014!

Nieuwsbrief nr juni 2017

instapkaarten taal verkennen

Lesbrief 1, groep 5/6. 22 september 2017

Bij afwezigheid van de directie kunt u met uw vragen bij juf Bianca (groep 4) of juf Vinnie (groep 6) terecht.

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Klankzuivere werkwoorden vervoegen Methode voor beelddenkers Juf Kitty 2016

Naam: Mijn doelenboekje. Grammatica. Werelden - Eilanden - Dorpen 5 / 6 / 7 / 8.

Informatiebulletin groep

Spiekkaart. Persoonsvorm - p.v.

Categorie 9a Woorden met ng Thema 1 groep 8. Ik hoor n. Ik schrijf ng. tong. Taal actief Groep 8 Categoriekaarten Malmberg s-hertogenbosch

Nieuwsbrief no. 20. Vrijdag 22 januari 2016

Informatiebulletin groep

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Nieuwsbrief no. 20. Vrijdag 10 februari 2017

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

De Bonkelaar o p e n b a r e b a s i s s c h o o l v o o r D a l t o n o n d e r w i j s. Rapport. groep 6. Van : Schooljaar : Leerkracht(en) :

Een voorbeeldopgave: Ik geef de hond te eten. Wat is de? Een werkwoord, een lidwoord, een zelfstandig

Nieuwsbrief no. 12. Vrijdag 13 november 2015

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Nieuwsbrief cbs Sjaloom. Cursusjaar Voor groot en klein zullen we eerlijk en aardig zijn. Nummer: 2 Datum:

Nieuwsbrief no. 6 vrijdag SAMEN VOORUIT >>>

Nieuwsbrief no. 26. Vrijdag 11 maart 2016

Transcriptie:

r. k. basisschool Op Dreef Hennequinstraat 1 4527 CD Aardenburg tel: 0117 491206 directie.opdreef@scoba.nl http://opdreef.scoba.nl 15 januari 2 juni 2015 2016 Nieuwsbrief 18 2015-2016 Prikbord Bij deze nieuwsbrief zit er nog een prikbord van alle groepen. Dit zijn de laatste prikborden die via de nieuwsbrief verspreid worden. Voortaan staan de belangrijke data op de nieuwsbrief. Hoe de groep gebonden informatie vanaf nu doorgegeven wordt zijn we nog aan het uitwerken. Cultuurmenu/ excursies Groep 1/2 : Muziekproject 22 juni en 6 juli. Data om te onthouden: 9 juni: praktijk examen verkeer groep 7/8 17 juni: Schoolfotograaf 23 juni: Bonte avond 24 juni: studiedag leerkrachten, kinderen vrij 30 juni: schoolreis groep 3 t/m 7 30 juni: schoolfeest groep 1/2 7 juli: excursie Dow groep 7/8. 12 t/m 14 juli: kamp groep 8 Praktisch verkeersexamen Donderdag 9 juni is het praktijk examen verkeer op de fiets in Oostburg. De kinderen van groep 7/8 gaan op de fiets naar Oostburg, precieze tijd nog niet bekend. Juf Esther vraagt enkele ouders om mee te fietsen naar Oostburg. Opgeven bij juf Esther. Toetsen en bijzonderheden Groep 7/8: 7 juni groep 7/8 toets topografie hoofdstuk 6 14 juni: groep 7/8 zinnendictee 7 17 juni: Groep 8 toets Engels Unit E 17 juni: Groep 7 toets natuur hoofdstuk 4 Groep 4/5: Vanaf 6 juni starten wij met het afnemen van de cito toetsen in groep 4 en 5. 8 juni groep 4 tafeltoets van de tafels 2 t/m 7. 8 juni groep 5 tafeltoets van de tafels 1 t/m 10. 8 juni groep 4 zinnendictee thema 7. 8 juni groep 5 zinnendictee thema 7. 20 juni groep 5 Aardrijkskunde toets hoofdstuk 5. Groep 1/2 :. 22 juni en 6 juli: Cultuurmenu Muziekproject 30 juni: Kleuterfeest (nog hulp gevraagd)

Groep 1 2 Schatkist De komende weken ronden we het thema Familie af en starten we met het thema Zomer. Spelenderwijs maken wij kennis met de letter z. De kinderen mogen spullen, waarvan het woord met de letter z begint, van thuis meenemen. Ze mogen hun meegebrachte spullen dan in de lettermuur stoppen. We herhalen alle geleerde letters. Bijzonderheden Op het einde van de dag wachten de kleuters op de rand van de zandbak tot ze worden opgehaald om mee naar huis te gaan. Cultuurmenu Muziekproject: woensdag 22 juni en woensdag 6 juli. Kleuterfeest: donderdag 30 juni. Wie is bereid deze dag te helpen? Boekbespreking Uw kind krijgt een week voor de boekbespreking een prentenboek mee naar huis. Uiteraard mag uw kind ook een prentenboek van thuis kiezen. Ons verzoek aan u is om samen met uw kind dit prentenboek door te nemen. Het is de bedoeling dat uw kind aan de andere kinderen per bladzijde vertelt waar het verhaal over gaat, dus niet voorlezen. De komende periode komen de kinderen van groep 1 aan de beurt. Op woensdag kijken we met de kinderen naar Koekeloere. Tijdens deze uitzendingen zien we bij wie Flip de beer mag logeren. Ook bij ons in de klas mag Flip de beer/pompom bij alle kinderen op toerbeurt gaan logeren. Op vrijdag (of dinsdag) gaat Flip/Pompom dan mee naar huis en op maandag (of vrijdag) komt hij weer mee naar school. Het zou leuk zijn als u samen met uw kind een kort verhaal schrijft over de dagen samen met Flip de beer/pompom. U mag dit verhaal dan samen met Flip/Pompom meegeven naar school. Wie kan ons helpen aan reservekleding en plastic zakken?

Groep 3 Bijzonderheden: * We zijn nu bezig met de afronding van de laatste kernen van Veilig Leren Lezen en rekenen. * De boekbesprekingen zijn succesvol afgerond. * Blijf ons vooral volgen via het foto- en filmgedeelte op de website.

Groep 4/5 Bijzonderheden groep 4 en 5: * Vanaf 6 juni starten wij met het afnemen van de cito toetsen in groep 4 en 5. * 8 juni groep 4 tafeltoets van de tafels 2 t/m 7. * 8 juni groep 5 tafeltoets van de tafels 1 t/m 10. * 8 juni groep 4 zinnendictee thema 7. * 8 juni groep 5 zinnendictee thema 7. * 20 juni groep 5 Aardrijkskunde toets hoofdstuk 5.

Groep 6 Taal: We werken verder aan thema 7 Thema 7: Boeken Het eerste themaverhaal gaat over het maken van boeken. Wie komt daarbij kijken en wat voor soort teksten worden er gemaakt en welke mensen zijn er bij het maken van een boek betrokken. We maken kennis met werkwoorden die in de verleden tijd dd of tt krijgen. We leren dus de regel: Als de stam eindigt op een d of t krijg je in de verleden tijd dd of tt. We gaan discussiëren met elkaar en gebruiken daarvoor argumenten. We proberen tot een gezamenlijk standpunt te komen. Van een werkwoord kun je een zelfstandig naamwoord maken. Dat kan op 3 manieren: 1, Je zet het voor het werkwoord (bv: het zingen); 2, Je gebruikt een vorm van het werkwoord (vb: het werk); 3, Je plakt er een voor- of achtervoegsel aan (vb: het gezeur, de wandeling). Het tweede themaverhaal gaat over een held. We maken kennis met de persoonlijke voornaamwoorden. Deze verwijzen altijd naar een persoon. Je kan het persoonlijk voornaamwoord vervangen door een zelfstandig naamwoord of een naam. We schrijven een boekrecensie. We leren hoe je woorden afbreekt aan het einde van een regel. Dit doen we met een streepje, hiervoor zijn een aantal afspraken. Het derde themaverhaal gaat over schipbreukelingen die een scheepsramp ondergaan. We leren hoe we spreekwoorden en uitdrukkingen moeten opzoeken in een spreekwoordenboek. We leren een limerick maken. Dit is een gedicht van 5 regels en is vaak grappig. Spellingcategorieën die in thema 7 geoefend worden: Woorden met een open lettergreep in het midden (vb: afspraken, sandalen, piloten) Woorden met een verdubbeling van medeklinker (vb:portemonnee, ontdekking, interessant) Open lettergreep waarbij sprake is van een korte klank (vb: banaan, agenda, kapot) Voor het eerst komen er in dit thema ook werkwoorden in de spellinglessen aan bod. Er wordt een werkwoordendictee afgenomen waarin alleen de werkwoorden aan bod komen. Tijdens het zinnendictee komen deze werkwoord categorieën ook aan bod en tellen ze mee voor het punt. We oefenen de volgende categorieën: Tegenwoordige tijd van normale werkwoorden (vb: ik kleur, hij kleurt, wij kleuren) Tegenwoordige tijd van werkwoorden met v/f-wisseling (vb: ik schrijf, hij schrijft, wij schrijven) Tegenwoordige tijd van werkwoorden met z/s-wisseling (vb: ik reis, hij reist, wij reizen) Thema 8 Geld We gaan verder met thema 8. De ankerverhalen die hierbij aan bod komen, zijn: De buikspreekpop, Het pretpakket en Opslag. Rond het thema en deze ankerverhalen worden verscheidene themawoorden besproken. Deze themawoorden komen ook terug in de opdrachten die de kinderen moeten maken. In dit thema leren de kinderen: - dat een aantal zelfstandige naamwoorden geen enkelvoudsvorm of geen meervoudsvorm heeft. Bijv.: De kosten lopen wel erg hoog op. / De melk staat in de koelkast. - (telefonische) onderhandelingsvaardigheden. - wanneer de bijvoeglijke naamwoorden een buigings-e krijgen. Bijv.: Een mooi paard. / Het mooie paard. - de vaste plaats van onderwerp en persoonsvorm benoemen in een vertelzin en een vraagzin. - een zakelijke brief schrijven met een klacht. - het verschijnsel pleonasme herkennen in woordgroepen. Bijv.: De ronde cirkel. Een cirkel is altijd rond. - opzoeken welk lidwoord bij een zelfstandig naamwoord hoort en wat het meervoud is. - rijm en ritme toepassen in een expressieve tekst: een rap. De Woorden met tie uitgesproken als (t)sie. (politie)

De spellingscategorieën die in thema 8 geoefend worden, zijn: - Woorden met voorvoegsel be, ge of ver. (bezoek gebak verkeer) - Woorden met i die klinkt als ie. (liter) - Woorden met tie uitgesproken als (t)sie. (politie) De werkwoordcategorieën die in thema 8 geoefend worden, zijn: - Tegenwoordige tijd van werkwoorden met stam op t. (ik fluit hij fluit wij fluiten) - Tegenwoordige tijd met werkwoorden met stam op d. (ik vind hij vindt wij vinden) - Tegenwoordige tijd van werkwoorden met stam op t of d. - Rekenen: We starten met: - blok 10: Op Kamp. In dit blok worden inkopen - gedaan voor het kamp. De kinderen krijgen een bepaald budget. Is dat te weinig of juist meer dan - voldoende? Ze krijgen inzicht in de prijs van diverse artikelen en leren geldbedragen optellen. Ook - leren ze prijzen vergelijken. Verder komen inhoudsmaten en gewichten aan de orde. Ook oefenen we - verder met rekenen met breuken en maken we gebruik van coördinaten en windrichtingen als we de - route naar ons kamp zoeken of een plattegrond van de kampplaats bekijken. Ook blijven we verder - oefenen met het cijferend uitrekenen van grote keersommen (onder elkaar) Bijv. 23-21 - -----x - - - Cijferend vermenigvuldigen - - Breuken (welk deel is op? Welk deel is over?) - - Geldbedragen cijferend optellen - - Rekenen met geld (als ik 10 euro heb in mijn portemonnee en ik wil 10 toeters komen van 0,99 - euro, heb ik dan genoeg geld) - - Verhoudingstabellen - - Rekenen met verhoudingen (als 500 gram worst 3 euro kost, wat kost dan 1 kg worst?) -

Groep 7. Rekenen: We houden ons de laatste periode bezig met de volgende onderdelen: breuken, handig rekenen, procenten, grote getallen en verhoudingstabellen. Taal: We werken verder aan het blok: Verzamelingen. We leren wat aanwijzende voornaamwoorden zijn. Ook leren we deze te benoemen in een zin en zelf te gebruiken bij het maken van zinnen. De kinderen leren dat een bijvoeglijk naamwoord ook zonder zelfstandig naamwoord kan voorkomen in de zin. We leren wat nevenschikkende zinnen zijn en hoe we die kunnen herkennen. We leren de functie van de ; en hoe we deze moeten gebruiken in een zin. We zoeken woorden met meerdere betekenissen op in het woordenboek en kunnen op deze manier controleren welke betekenis klopt in de zin. We leren allerlei zaken rondom het maken van een werkstuk, hoe zoek ik informatie, hoe verwerk ik deze en hoe presenteren we ons werkstuk. We werken aan het blok: Reclame. In dit blok leren de kinderen wat de gebiedende wijs is, we herhalen persoonlijke/ bezittelijke en aanwijzende voornaamwoorden en leren deze van elkaar te onderscheiden in een zin. De kinderen kunnen het onderwerp, het lijdend voorwerp en het meewerkend voorwerp in een zin benoemen. We leren een beoordeling te schrijven over een product en houden hier rekening met de ontvanger van de boodschap. We leren een zakelijke brief te schrijven met een klacht, ook hierbij houden we rekening met de ontvanger van de boodschap. Spellingcategorieën : - Woorden met meervoud op s en bezittelijke s (piano s en Selma s trui) - Woorden met een trema (knieën) - Stoffelijke bijvoeglijke naamwoorden (gouden, houten) - We leren het voltooid deelwoord van zwakke werkwoorden (woorden die niet van klank veranderen in de verleden tijd) en sterke werkwoorden (woorden die wel van klank veranderen in de verleden tijd) - We herhalen de regels van de verleden tijd van zelfde klankwerkwoorden en andere klankwerkwoorden die we afgelopen weken geleerd hebben. Spellingcategorieën: - Engelse leenwoorden (team) - Franse leenwoorden (chauffeur) - Woorden met x (taxi) - We leren hoe wat de gebiedende wijs is en welke regels we hier voor moeten gebruiken bij de werkwoorden. (Een zin in de gebiedende wijs begint met een werkwoord en heeft geen onderwerp. Bijv. Duw niet zo! Ruik deze roos eens.) Bijzonderheden: Dinsdag 7 juni: Toets Topografie hoofdstuk 6 Donderdag 9 juni: Praktijk verkeersexamen. Alle kinderen worden deze dag op de fiets op school verwacht. Dit moet natuurlijk een veilige fiets zijn. Ik ben nog steeds op zoek naar ouders die met ons mee willen fietsen naar Oostburg. Graag opgeven bij juf Esther. Het tijdstip van het examen is nog niet bekend. Dinsdag 14 juni: Zinnendictee 7 Vrijdag 17 juni: Toets natuur hoofdstuk 4 / schoolfotograaf

Groep 8 Rekenen: We werken aan het thema Slim en handig. De kinderen rekenen op een handige manier met hele getallen en kommagetallen. De zakrekenmachine komt aan de orde en dit wordt gecombineerd met schattend rekenen. In bepaalde opgaven is de context bepalend voor de manier waarop er schattend gerekend kan worden. We werken aan het thema Nul is niet niks. De rekenonderdelen in dit blok zijn eerder aangeboden in de afgelopen jaren. De kinderen worden zo in de gelegenheid gesteld om verder te oefenen en worden ze uitgedaagd hun vaardigheden verder uit te breiden. De kinderen werken met grote getallen, kommagetallen en getallenlijnen. Naast het werken aan deze rekenonderdelen worden andere belangrijke onderdelen extra behandeld. Taal: We werken aan het thema verschillen. De kinderen werken met inhoudswoorden. Ze leren welke elementen in een zin weggelaten kunnen worden. Ze herhalen het benoemen van het onderwerp, lijdend voorwerp en meewerkend voorwerp in een zin. De kinderen leren het getal van de onderwerpen herkennen die niet meteen duidelijk zijn. We werken aan het thema andere wereld. De kinderen herhalen de functiewoorden in de zin (lidwoord, persoonlijk, bezittelijk en aanwijzend voornaamwoord, voorzetsel en voegwoord), we herhalen het hanteren van leestekens in zinnen met directe rede. We herhalen het omzetten van bedrijvende zinnen in lijdende zinnen en we leren welke taalfouten er heel vaak worden gemaakt en hoe we deze taalfouten kunnen vermijden. Spelling: Categorie: - Woorden met i die klinken als ie (centimeters, digitaal, olifanten). - Dubbelvormen van werkwoorden met een voorvoegsel en stam op d of t: bijvoeglijk gebruikte voltooide deelwoorden en persoonsvormen in de verleden tijd enkelvoud (besteden, herleiden, verwachten). - Worden met ig en lijk (jarig, vrolijk, aandachtig, afschuwelijk). - Dubbelvormen van werkwoorden met een voorvoegsel: de hij-vorm tegenwoordige tijd en het voltooid deelwoord (erkennen, beantwoorden, gebeuren). - Woorden met heid of teit (snelheid, majesteit, bezigheid, activiteit). - Het voltooid deelwoord op d of t van zwakke en sterke werkwoorden (proeven, fietsen, zoeken, afkoelen). Categorie: - Woorden met ge die klinkt als zje (garage, ravage, percentage). - Tegenwoordige en verleden tijd van sterke werkwoorden met stam op d (aanbieden, afsnijden, glijden) - Woorden met isch(e). (elektrisch, komische, typische). - Bijvoeglijk gebruikt voltooid deelwoord van sterke en zwakke werkwoorden (aanmoedigen, ondersteunen, verwoesten). - Woorden met een hoofdletter (Afrika, Koninginnedag, Kerstmis). - De verleden tijd van zwakke werkwoorden met stam op d of t (aanduiden, barsten, begeleiden). Naast het werken aan deze taalonderdelen worden andere belangrijke onderdelen extra behandeld. Bijzonderheden: Dinsdag 7 juni: Toets Topografie hoofdstuk 6 Donderdag 9 juni: Praktijk verkeersexamen. Alle kinderen worden deze dag op de fiets op school verwacht. Dit moet natuurlijk een veilige fiets zijn. Ik ben nog steeds op zoek naar ouders die met ons mee willen fietsen naar Oostburg. Graag opgeven bij juf Esther. Het tijdstip van het examen is nog niet bekend. Dinsdag 14 juni: Zinnendictee 7 Vrijdag 17 juni: Toets Engels Unit E/ schoolfotograaf.