Handleiding gebruik ondersteunend beeldmateriaal Ouders onder Invloed

Vergelijkbare documenten
Kinderen van ouders met een afhankelijkheidsprobleem KOAP. Gezondheidsconferentie 2016

Veilig Thuis. Werkboekje voor kinderen en ouders bij een tijdelijk huisverbod

Veilig Thuis. Werkboekje voor kinderen en ouders bij een tijdelijk huisverbod

Kind & echtscheiding. Geen lid van het gezin? ook dan kun jij een kind steunen!

Scheiden doe je samen. Ieder kind reageert anders

Inleiding WIST JE DAT JE GEVOEL VAAK BEPAALT WAT VOOR HUMEUR JE HEBT?

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

JEUGDIGEN. Hulp na seksueel misbruik. vooruitkomen +

Cursusoverzicht Context 2014 Zaanstreek Waterland

BETREK JE KIND Een kind heeft het recht om te weten

Doe-boek voor kinderen

Terrorisme en dan verder

Doe-boek voor kinderen

KOPPen bij elkaar en schouders eronder. Informatie voor kinderen van ouders met psychiatrische problemen

Kwaliteit van leven Een hulpmiddel bij de voorbereiding van een zorgplan

Ouder zijn en blijven na een moeilijke echtscheiding

TOOLKIT ROUW EN VERDRIET

Wat vertel ik mijn kind als ik opgenomen word? Praten helpt. Verslavingspreventie Mondriaan

Handvatten voor het omgaan met zelfbeschadiging

Cliëntondersteuner (naam, organisatie):

Stap 7 Nabespreking met het slachtoffer en nabespreking met de steungroepleden (apart)

Jouw Belang Jouw ouders bespreken gezamenlijk over én met jou wat jouw belang is. Zodat jouw ouders

Kinderen op bezoek op de intensive care (IC) Informatie voor ouders/verzorgers

Scheiden doe je samen. Ieder kind reageert anders

HGW..gezien vanuit het perspectief van ouders

Wat vertel ik mijn kind als ik opgenomen word? Praten helpt. Verslavingspreventie Mondriaan

WANNEER EEN SPECIAAL IEMAND ALS HEEFT

Hoe kunt u voor uw bijzondere kleinkind zorgen? Tips voor opa s en oma s. Foto Britt Straatemeier. Deze brochure werd mogelijk gemaakt door:

OMGAAN MET DE DIAGNOSE EN DE BEHANDELING HOE MOET HET NU VERDER?

Praten over ziek zijn Een praatpakket voor kinderen

Vragen bij het prentenboek 'De tovenaar die vergat te toveren'

Slachtoffers van mensenhandel en geestelijke gezondheidszorg

Inhoudsopgave. Inleiding. Als je een peuter en tussen 3 en 5 jaar bent. Als je een kleuter en tussen 6 en 8 jaar bent

Wanneer vertel je het de kinderen? Kies een moment uit waarop je zelf en de kinderen niet gestoord kunnen worden.

Niet veel mensen krijgen deze ziekte en sommige volwassenen hebben er vaak nog nooit van gehoord of weten er weinig vanaf.

Leerdoelen Spraaktaal Kids

Kinderen op bezoek op de Intensive Care

Kanker in het gezin als een steen in het water

Mentorlessen. Klas:...

Gezinsinterventie Gezinsgesprekken voor gezinnen waarbij de ouder psychische problemen heeft

M i j n o u d e r s g a a n s c h e i d e n

Inhoud. Hallo!...5. Wie is wie? Even voorstellen...7. Wat is mijn PrOP? PrOP opstellen Doelen voor mijn PrOP...19

Hulpvragen Signs of Success

Geweld in huis raakt kinderen. Informatie en advies voor ouders. huiselijkgeweldwb.nl cent per minuut

FOUT VRIENDJE? PAS OP! Hulp. Internet. Heb je vragen? Bel dan naar Meldpunt Jeugdprostitutie, tel.:

Waar gaan we het over hebben?

Wat betekent scheiden voor een kind?

OEFENINGEN BIJ DE WERKGEEST

NA DE SCHOK INFORMATIE VOOR OUDERS

Wat er ook aan de hand is, de gevolgen zijn hetzelfde. Je bent een aantal lichamelijke functies, die je voorheen als vanzelfsprekend aannam, kwijt.

Persoonlijke praatkaartjes en gezellige gezinspraatjes

Vragende oogjes Een mondje dat zwijgt Alleen op een bankje En het grote gevoel van eenzaamheid

NA DE SCHOK INFORMATIE VOOR OUDERS

OPGELUCHT STAAT NETJES

Deze gevoelens en emoties blijven bestaan totdat jij er aan toe bent om ze te uiten.

Veiligheid en traumaverwerking

Terrorisme en dan verder Wat te doen na een aanslag?

Groep 1, 2 Thema 1 De groep? Dat zijn wij! 1. Hallo, hier ben ik! Samen plezier maken en elkaar beter leren kennen.

Koffieochtend 20 oktober 2016 OPVOEDING IN DE FAMILIE

Tijdschrift Kindermishandeling April 2013 Onderwijsspecial deel 2. 8 tips voor een goed gesprek met je leerling

Goede dag, slechte dag

Autisme NetwerkCafé Krimpen. Willeke van den Hoek

Thema s uit Leefstijl die specifiek over de relationele en seksuele ontwikkeling van kinderen gaan

Zelfbeschadiging; wat kun jij doen om te helpen?

WORD GROTER DAN DAT WAT JOU KLEIN HOUDT Ann Weiser Cornell

ASSESSMENT VAN DE GEWELDSITUATIE

Scheiden: do s en don ts voor hulpverleners en ouders

Werkboek Het is mijn leven

Van loslaten naar VERBINDEN: Hoe we mensen in rouw kunnen uitnodigen om verhalen te vertellen over wat hen dierbaar is.

Emoties, wat is het signaal?

WANNEER VERTEL JE HET AAN JE KINDEREN? Als de beslissing om te gaan scheiden eenmaal genomen is, dan kun je dit het beste zo snel mogelijk aan de

5. Heb je een vraag over slapen of je fit voelen? 0 Ja 0 Nee Je kunt je vraag hier invullen

Dit zijn Yara en haar moeder Suzan

Wanneer zijn zorgen om mijn kinderen relevant?

Bijlage 3: Interview cliënt

leven met een chronische ziekte

RELATIEPROBLEMEN? GEWELD IN JE GEZIN? PRAAT EROVER.

Weet wat je kan Samenvatting op kaarten

Hoe gaat het met je? En hoe gaat het bij jou thuis?

Nieuwe inzichten in de behandeling. Annelies Spek Hoofd Autisme Expertisecentrum

TACTIEKEN BIJ DE STRIJDGEEST

Het kinderprotocol. Inhoud: 1. Inleiding; het kinderprotocol 2. Goed gedrag kun je leren 3. De schoolregels 4. Pesten/ gepest worden 5.

Té gek voor woorden?! Praten over trauma. Enveloppen niet openmaken A.U.B.

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

GOED VRIENDJE? FOUT VRIENDJE?

Je eigen gevoelens. Schaamte

Arrangement 1 De Luisterthermometer

Prikkelmijders+en+Prikkelzoekers+

Wielewoelewool, ik ga naar school! Toelichting

Geweld in huis raakt kinderen. Informatie en advies voor ouders

De Inner Child meditatie

Relaties. HDYO heeft meer informatie beschikbaar over de Ziekte van Huntington voor jongeren, ouders en professionals op onze website:

Doeboek met tips en oefeningen om angsten en zorgen te verminderen Margreet van der Veen

Neem echt de tijd om de onderstaande vragen in te vullen!

WAT IK WIL, WAT IK KAN, WAT MIJ HELPT

Met wie kan jij dan praten? Een brochure voor kinderen van 7 tot 11 jaar

Inleiding Agenda van vandaag

Marie Van Broeckhoven Anneleen Depaire Suïcidepreventiewerking DAGG Lommel 011/ Detectie en behandeling van suïcidaal gedrag

Transcriptie:

Handleiding gebruik ondersteunend beeldmateriaal Ouders onder Invloed Waarom deze filmpjes? Waarom via getuigenissen Volwassen KOAP-kinderen vertelden ons toch wel heel vaak over hoe eenzaam ze zich vroeger gevoeld hebben, hoe moeilijk het voor hen was om te praten over hun thuissituatie, de angsten, de zorgen, het schuldgevoel, maar ook de boosheid waarmee ze worstelden omdat hun ouders er niet altijd voor hen waren en ze niet genoeg kind konden zijn. Het is daarom, en dit is zeker niet de eerste keer, dat wij vanuit de expertisegroep en het Huis van het Kind Leuven met de gemaakte filmpjes de thematiek nogmaals op de agenda proberen te zetten van alle organisaties die werken met deze gezinnen. We willen ons alleen niet focussen op het schrijnende van de situatie, maar proberen, in de eerste plaats de kinderen, maar ook ouders en andere betrokkenen, handvatten aan te reiken waardoor ze beter met de hele situatie leren omgaan. De beelden en getuigenissen benaderen de problematiek vanuit een positieve en krachtgerichte insteek, eerder dan te benadrukken hoe zwaar en moeilijk de situatie is. Gesteund door hun ouders en anderen, gebruiken we de veerkracht bij de kinderen. Getuigenissen van ouders en KOAP-kinderen staan daarom centraal in alle filmpjes als vertrekpunt, waarbij deskundigen de getuigenissen kaderen vanuit hun eigen expertise en handvatten aanreiken. We vinden het ook belangrijk om te spreken vanuit de visie dat het niet is omdat je als ouder drugs gebruikt dat je een slechte ouder bent. Het is pas als het druggebruik een impact heeft op je ouderrol dat er een probleem is waar aan gewerkt moet worden. Naast een breed inzetbaar filmpje werden vier themafilmpjes gemaakt die het hulpverleningsproces bij KOAP op gang kan trekken of verdiepen. Het sensibiliseringsfilmpje richt zich tot het brede publiek en heeft als doel de impact van alcohol - en druggebruik op het kind bespreekbaar te maken en de rol van de ouder te belichten. Daarnaast zou het iedere kijker moeten aanzetten tot enige zelfreflectie m.b.t. zijn of haar drank- of druggebruik en de impact op zijn of haar kind. Het filmpje kan een aanleiding vormen tot gesprekken in de klas, met ouders, over de impact van druggebruik. De 4 themafilmpjes daarentegen, zijn bedoeld om bekeken te worden in de aanwezigheid van een hulpverlener of vertrouwenspersoon en mits toestemming van de ouder. Dit materiaal moet een hulpmiddel zijn om eigen ervaringen en gevoelens bespreekbaar te maken. Deze kunnen tevens getoond worden aan ouders met een drugprobleem in het kader van een begeleidingsproces, zodat het perspectief van het kind onder de aandacht komt. De focus ligt telkens op het vergroten van de veerkracht van KOAP doordat ze, na het zien van deze beelden en horen van de getuigenissen, beseffen dat ze niet alleen zijn, dat andere kinderen ook gelijkaardige dingen meemaken. We willen inzicht geven in de problematiek, autonomie versterken, relatievaardigheid vergroten, zin voor initiatief bevorderen, creativiteit aanspreken en humor als ontlader promoten. We hopen hulpverleners hiermee handvatten te bieden om met de kinderen in dialoog te kunnen gaan. 1

1. Algemene inhoud In de filmpjes wordt opgroeien in een gezin onder invloed vanuit verschillende perspectieven belicht. De stem van lotgenoten weerklinkt doorheen de thema s. Kinderen delen hun ervaring via korte quotes. Een ouder vertelt haar verhaal. Het geheel wordt toegelicht door een aantal deskundigen. 1.1. Sensibiliseringsfilmpje Het algemeen sensibiliseringsfilmpje kan je beschouwen als een verzameling van herkenbare woorden, taal die gekoppeld is aan ervaringen, een samenvatting van de belangrijkste boodschappen die doorheen de andere thema s doorklinken. We willen dat ouders weten dat kinderen veel voelen, weten en zien, terwijl dat niet altijd zo lijkt. We willen ouders vragen toestemming te geven aan hun kinderen om te praten over wat ze voelen en meemaken en de problemen die ze ervaren. Kinderen hebben vaak de neiging te zorgen voor de ouder(s). In het filmpje wordt gevraagd het kind kind te laten zijn. We hopen dat deze boodschap in vele wachtzalen, scholen, binnen organisaties of in stadskantoren een weg kan vinden om te informeren, te ondersteunen, te sensibiliseren over de impact van drug- of alcoholgebruik op kinderen. Boodschap Het is niet omdat je als ouder drugs gebruikt dat je een slechte ouder bent. Het is pas als het druggebruik een negatieve impact heeft op de ouderrol dat je moet bijsturen. Kinderen voelen en zien veel, terwijl ouders soms denken dat de kinderen niet weten dat ze drugs gebruiken. Het is belangrijk om informatie te geven op maat van het kind. Ouders kunnen kinderen toestemming geven te praten over wat ze voelen en meemaken en de problemen die ze ervaren. Kinderen hebben vaak de neiging te zorgen voor de ouder(s). Probeer het kind kind te laten zijn. 2

1.2. Themafilm Het drugsgebruik van mama of papa In een eerste themafilmpje zoomen we in op het druggebruik van de ouders. Kinderen vertellen vanuit hun eigen ervaring over hun situatie en hoe ze het druggebruik van de ouder ervaren (hebben). Gezien de inhoud kan dit filmpje het gesprek op gang brengen over de eigen thuissituatie. Met deze beelden willen we aangeven dat kinderen soms heel duidelijk merken dat hun ouder(s) anders zijn dan andere ouders. Niet altijd wordt de link gelegd met een verslaving, maar is de huisvesting nogal pover, zijn er financiële problemen, of is er geweld in huis. Soms zijn het kleine dingen waardoor kinderen zich anders voelen dan andere kinderen; misschien zijn ze in hun gedrag veel volwassener dan andere kinderen en moeten ze niet alleen voor zichzelf maar ook voor de ouder zorg dragen? Kortom, elk kind gaat op zijn eigen manier om met de situatie. Daarnaast willen we uitleggen dat verslaving een ziekte is. Pieken en dalen bij de ouders Wat kinderen zien, voelen bij druggebruik van ouders Het idee van ouders dat kinderen NIET weten Draaglast van kinderen: het gebrek aan aandacht, het slechte humeur, de onvoorspelbaarheid, de agressie De ouder die aangeeft er te willen zijn voor het kind Verslaving als ziekte Gedrag van ouders Hét geheim Ben ik de oorzaak? Vraag naar eerlijkheid Herinneringen Niemand thuis willen uitnodigen Boodschap Soms merken kinderen heel duidelijk dat hun ouder(s) verslaafd zijn, soms zien ze het aan kleine dingen. Elk kind gaat op zijn eigen manier om met de situatie. Stel vragen, praat erover. Verslaving is een ziekte 3

1.3. Themafilm Emoties In een tweede themafilmpje brengen we het kluwen van emoties ter sprake die KOAP kunnen ervaren: angst voor geweld, voor het onvoorspelbare, het verwarrende, schaamte voor de situatie, boosheid ten opzichte van de ouder die er niet altijd is voor het kind, de eenzaamheid die ze ervaren omdat het gezin zich kan isoleren of omdat ze het gevoel hebben er met niemand over te kunnen praten. Dé vraag of het kind graag gezien is, komt bij hen naar voren; evenals de veerkracht bij een kind om deze gevoelens te plaatsen. KOAP-kinderen ervaren een kluwen van emoties die vaak als zeer verwarrend kunnen ervaren worden: Schaamte voor het gedrag van de druggebruikende ouder en/of voor de situatie (financieel, huisvesting ) Verdriet o.w.v. zich niet begrepen te voelen Schuld: Ligt het aan mij? Angst: gewelddadige situaties (samenhang druggebruik en geweld) Voorbeelden van situaties waarin het kind bang was, hoe gaat het kind hiermee om? We willen hiermee vooral inzoomen op het onvoorspelbare, het verwarrende. Onzekerheid: Word ik graag gezien? Boosheid: kwaad op ouder(s), op anderen, op zichzelf Hoe gaat kind om met boosheid? Dubbele gevoelens Isolatie/eenzaamheid: wat weten/zien andere mensen, confrontatie met andere gewone mensen, vaak thuis zitten, geen vriendjes mee naar huis nemen Met wie praat kind (hierover)? Parentificatie/schuldgevoelens: stress/spanning, schaamte, taken die ouder zou moeten opnemen, bezorgdheid over ouder(s) Boodschap Praat erover. Ruimte krijgen om gevoelens te kunnen uiten. Kinderen hebben veerkracht. 4

1.4. Themafilm Het gezin Een derde themafilmpje geeft aandacht aan het gezin, de ouderkindrelatie, de relatie tussen de ouders. Sommige kinderen nemen de rol van de ouder over en beginnen zelf te zorgen. Kinderen kunnen daardoor niet altijd kind zijn. Loyaliteitsverwarring komt vaak voor. Tevens groeien kinderen vaak op zonder duidelijke regels. We willen echter ook aan de kinderen meegeven dat er ook plaats mag zijn voor leuke momenten en dat het niet alleen maar kommer en kwel is. Kinderen mogen ook dingen van hun ouders verwachten. Kinderen mogen verwachten dat hun ouders voor hen zorgen en niet andersom, ze hebben recht op een leuke vrijetijdsbesteding en moeten niet wakker liggen van de financiële problemen. Het effect van druggebruik op het gezinsleven Wensen bij de opvoeding van ouders tegenover het kunnen van ouders Recht van het kind om: - op te groeien bij de ouders - veilig op te groeien - vrije tijd, ontspanning te hebben De goede momenten versus de moeilijke momenten Rituelen die je mag verwachten als kind (ontbijt, dingen doen, verjaardag vieren, ) Het gezamenlijke Aandacht voor luchtige momenten Het kind heeft de ouder nodig! Boodschap: Een kind heeft rechten. De gebruikende ouder is niet altijd voorspelbaar in zijn gedrag. Rituelen moeten gehandhaafd blijven, evenals gezamenlijke en luchtige momenten. Het kind heeft de ouder nodig. Uitleg geven over de situatie is nodig, zodat het kind het gebeuren een plek kan geven. 5

1.5. Themafilm De kracht van een netwerk In het laatste themafilmpje staat het sociale netwerk van het kind centraal. Vrienden, familie waar het kind samen dingen mee kan doen, kunnen het verschil maken. Steun en veiligheid buiten het gezin is van doorslaggevend belang. Contact met lotgenoten kan als helpend ervaren worden. Een hobby als uitlaatklep of een time-out op een andere plek. Weten bij wie je terecht kan. Met anderen kunnen praten over. Dat is de boodschap die in het laatste filmpje weergegeven wordt. Dingen samen doen is prettig De betekenis van vrienden Een hobby als uitlaatklep: voetballen, dansen, lezen, zwemmen, Met anderen erover praten loont Het belang van familie Het recht op een time-out elders Goed te weten bij wie je terecht kan Boodschap o Samen dingen doen met anderen verzet gedachten. o Vrienden, familie zijn belangrijke steunbronnen voor een time-out. o Hobby s, er met anderen over praten, kunnen de veerkracht vergroten. 6

2. Suggesties voor gebruik Hieronder vind je een opsomming van suggesties om de thuissituatie met kinderen te bespreken na het bekijken van het filmpje. Een boekje lezen over het onderwerp kan een goede ondersteuning bieden. Enkele suggesties: Kapitein Wibbo, Do Van Ranst, Lannoo Als alles op zijn kop staat, Evelien Devlieger, Lannoo Oline het olifantje, Martine Delfos, SWP, Amsterdam Een tekening maken over wat het kind kwijt wil. Met het Gardnerspel of Babbelspel (uitleenbaar in Huis van het kind Leuven) kan je nog meer praten, doen, voelen over het thema. Gebruik maken van de MaPa-box als ondersteunend materiaal. 3. HANDVATTEN voor kinderen die opgroeien in een gezin onder invloed: Een heldere kijk van kinderen op zichzelf en de ouderlijke problematiek loont; het kind schuldenvrij maken o.a. door juiste/aangepaste informatie te geven. Humor, steun, veiligheid, time-out (hobby, interesse) : zoeken bij wie ze deze ondersteuning kunnen vinden. Aangeven dat gevoelens normaal zijn en besproken mogen worden. Zelfwaardegevoel van het kind vergroten door erkenning te geven bij de inzet van een kind, door te zoeken naar talenten, door te spreken over veerkracht bij een kind. Contact met leeftijdsgenootjes, lotgenoten: bevragen voor wie ze veel betekenen, wie voor hen veel betekent. toestemming vragen van de ouders om te praten. Zoeken hoe de kinderen controle kunnen krijgen over de situatie. Wat hebben ze hiervoor nodig? Bevragen wanneer, waar ze nog genoeg kind mogen/kunnen zijn Stilstaan bij positieve verhalen over de ouder-kindrelatie. Zoeken naar plekken waar kinderen goede ondersteuning vinden door niet-gebruikende ouders (structuur bieden, aanwezig zijn ). Praten over de relatie van de ouders zelf. Wanneer ze zelf nog een goede relatie hebben, kan dit houvast geven aan een kind. 7

4. Mogelijke vragen voor hulpverleners in het gesprek met ouders bij gebruik 4.1. Vragen die polsen naar de situatie van de kinderen Hoe ziet jouw huis/kamer eruit? Heb je een eigen kamer? Wat weet jij over de verslaving van mama en/of papa? Wat doet mama/papa dan? Hoe is mama/papa dan? Vind mama/papa dit leuk? Wat vind jij daarvan? Wat vinden je broers/zussen daarvan?... Zijn mama en papa nog samen? Stiefmoeder/-vader/-broers/-zussen? Hoe ziet het huis van mama eruit? Hoe ziet het huis van papa eruit? Zijn/gebeuren er thuis andere dingen dan bij andere kinderen? Vind je jezelf anders dan andere kinderen? Is er thuis vaak ruzie? Waarover gaat de ruzie meestal? Wat doen je broers/zussen dan? Wat doe jij als er thuis ruzie is? Wat helpt jou dan? Wat vind je thuis het lastigst/vervelendst? Zeg je soms tegen mama/papa hoe jij je voelt? Wanneer is mama/papa wel oké (oké is zelf in te vullen; leuk, normaal )? Wat doe jij om ervoor te zorgen dat mama/papa oké is? Hoe zorg jij voor mama/papa? Aangeven dat kinderen zoals hij/zij vaak voor mama/papa zorgen Doet hij/zij dat ook? Hoe doet hij/zij dit? Hoe voel jij je als het slecht gaat met mama/papa? Hoe zie je dat het slecht gaat met mama/papa? Wat zou er gebeurd kunnen zijn als mama/papa (plots) heel boos is? Wat doe je dan? Welke dingen maken jou bang, boos, verdrietig? Lig je soms wakker in je bed? Waarover pieker je soms? Wat doe je dan? Waar wordt je terug blij van? Is mama/papa ooit in contact gekomen met de politie? Is de politie ooit bij jullie thuis geweest? Waarvoor? Heeft mama/papa ooit in de gevangenis gezeten? Waarvoor? Hoe gaat het op school? Ga je graag naar school? Wie zorgt ervoor dat je s morgens klaar bent om naar school te gaan? Wie is er s avonds thuis als je van school komt? Wie komt je op school halen? Wat doe je in de vakantie? Denk je vaak aan mama/papa als je niet thuis/op school bent? Wat denk je dan?.. Wie zijn jou vriendjes? Praat je soms met hen over de situatie thuis? Wie weet er allemaal dat het thuis niet zo goed gaat? Zijn er mensen die soms iets over de verslaving van je ouders zeggen? Wie komt er soms bij jullie op bezoek (vriendjes, vrienden van ouders, hulpverleners )? Vragen mensen soms hoe het met je gaat? Wat zeg je dan? Zeg je dan de waarheid? Wanneer kan/mag je gewoon spelen (alleen/met broertjes of zusjes/met vriendjes)? 8

Wat heb je gedaan met je verjaardag? Wat zou je graag eens willen doen met je verjaardag? Bij wie kan je altijd terecht? Wie troost jou? Wie helpt jou? Zowel binnen als buiten het gezin. 4.2. Vragen die focussen op de veerkracht van de kinderen Als je zou kunnen toveren, wat zou je dan weg/anders toveren? Wat zou je thuis graag anders willen zien? Welke regel(s) zou je willen veranderen? Welke vragen zou je willen stellen aan mama/papa? Wat doe je graag met mama en/of papa? Wat doe je graag met je broers/zussen? Wat doe je graag met andere kinderen/vriendjes? Doe je vaak leuke dingen met mama/papa/broers/zussen/vriendjes? Moest je een jaar lang bij een andere familie gaan wonen, bij wie zou dat dan zijn? Hoe zou deze familie eruit zien? Wat is het leukste dat mama/papa tegen jou kan zeggen? Wat vind je fijn aan mama/papa? Wat is het leukste dat papa ooit gedaan heeft? Wat is het leukste dat mama ooit gedaan heeft? Waar wordt mama/papa blij van? Zijn er thuis dingen die je altijd samen doet met mama/papa? Zoeken naar rituelen Wat kan jij beter dan je mama/papa? Waar ben jij beter in dan mama/papa? Vind jij knuffelen fijn? Met wie knuffel je het liefst? Zowel binnen als buiten het gezin. Met wie praat je het meest in jouw familie? Wie mis je het meest als je weg bent? Zowel binnen als buiten het gezin. Wie vind jij een echte held? Buiten het gezin. Om wie moet je het meeste lachen? Buiten het gezin. Wie is streng tegen jou? Zowel binnen als buiten het gezin. Is er iets wat niemand weet maar wat je graag eens zou willen vertellen? Dit project kwam tot stand met de steun van de Koning Boudewijnstichting Realisatie: Expertisegroep Ouders Onder Invloed & Huis van het Kind Leuven Videoproductie: Filmpjesmakerij Get100 9