Inleiding liedjes tekenen



Vergelijkbare documenten
Weer n liedje. Muzido ANNIE LANGELAAR FONDS

Adewiedewanseltje. Muzido ANNIE LANGELAAR FONDS

Prentenboeken, daar zit muziek in!

Fruit eten: Appel, kiwi en banaan Fruit, dat moet je eten. Brood eten:

Ik ben een heel klein muisje

Lesbrief bij de voorstelling Tik Tak Slaap

De meeste jonge kinderen zijn dol op dieren en willen heel graag een eigen huisdier

weer: regen, wind, onweer en zon ander soort kleding aantrekt dat je het niet koud krijgt weer vaker voorkomen in bepaalde seizoenen

Regen. ( 20 oktober 14 november)

Net als mensenkindjes sluit je visjes niet op Laat ze goed bewegen En zwemmen Hop hop hop hop hop hop hop (x2)

Product OMB 4 Conservatorium Maastricht Afstudeerproject opleiding Docent Muziek Specialisatie Orthopedagogische Muziekbeoefening

Het circus komt 3+ Clair de Lune Théâtre (België)

Weekprogramma: 1 jaar Zichzelf in de spiegel bekijken en gezichtsuitdrukkingen nadoen

Bijlage 7.3 Praten over gedachten en gevoelens

GAVE Kerk: werkblad Bijbelklassen en Spoorzoekers

Ernstig meervoudig gehandicapten. muziek

Het Dansende dierenbos

Hoor de trommel en de fluiten

Zwart = tekst van verhaal Rood = de vragen die de voorlezer tussendoor stelt Blauw = de antwoorden die de kinderen kunnen geven

Piramide voor kinderdagverblijven

In gesprek met ouders. Spel en ontwikkeling! (module 1 en 2) (module 3 en 4) Doel Verkrijgen van inzicht in het belang van spel en

Hoe deel je ritmestokjes uit? Een les(onderdeel) met ritmestokjes begint met het uitdelen ervan. Dat kan op verschillende manieren.

Theatergroep Locals. Lesbrief

DC thema 62 Taalbewustzijn stimuleren bij kleuters

Studielessen voor kinderen van 4-7 jaar

Doelstelling: tactiele stimulatie en samenwerking

Peuterspeelzaal Viooltjes Stockholm SG Schiedam violierkids@komkids

Polka. Muzido ANNIE LANGELAAR FONDS

Shadow Games T42 (Zwitserland)

Lesideeën groep 1 en 2

Wielewoelewool, ik ga naar school! Toelichting

Er vaart een boot op het grote meer

Praten leer je niet vanzelf

vastleggen: van grafisch naar traditioneel

NAAM ORGANISATIE: KDV DE KNUFFEL ACTIVITEIT:

Speel mee met de dieren in het bos

Onder moeders paraplu Door Helga Gehre

Direct aan de slag met Baby- en kindergebaren

geeft de planten water

GROEP 3 GROEP 4 GROEP 5 GROEP 6 GROEP 7 GROEP 8. limme Taal. Kranten en tijdschriften

Muziekmethode voor basisonderwijs Docentenhandleiding groep 1 en 2. Jennemieke Snijders. Uitgeverij Lambo telefoon:

Auditieve oefeningen over het weer

DieDrie. Lesbrief bij de voorstelling Zeg het met muziek

Soms ben ik eens boos, en soms wel eens verdrietig, af en toe eens bang, en heel vaak ook wel blij.

Begin en eindig de les klassikaal. Tijdens de kern van de les vouwen de leerlingen individueel hun dieren aan de hand van het werkblad.

Lesideeën claves: onderbouw

LOPKE OVERZICHT ALGEMENE FICHES, VERHALEN EN ACTIVITEITENFICHES DERDE KLEUTERKLAS. ECEGO-Expertisecentrum voor Ervaringsgericht Onderwijs

Nieuwsbrief. Kinderopvang Kits Oonlie. Reuzen en kabouters

OOSTENRIJK 1 GROEP 7. Muzikale elementen. Volksmuziek. Bron: Alma ten Bruin

Wereldschool zomerdeal Kikker en vriendjes (groep 1 t/m 3)

november 2014 vanaf 9 jaar Zeuren tekst: Marian van Gog muziek: Ton Kerkhof

Waarom dit boek? 7. 1 De ik-fabriek, wat is dat? Lichaamsseintjes Je lichaam is net een fabriek 17

Weeknieuws week 41. Peutercollege weetjes

Luisteren: muziek (A2 nr. 3)

Goed les 7, wat gaan we doen nu je de snaren kent, wel akkoorden en tabs leek ons een goed vervolg.

KIJK! Lijst van: Schooljaar: Groep: Leraar: Datum gesprek 1e rapport: Datum gesprek 2e rapport: KIJK! 1-2 Bazalt Educatieve Uitgaven

Het kikkerpad. veldwerk - onderbouw

Early HeartSmarts. Gebruikers gids. Welkom

ZEG HET MAAR HET PRATEN VAN UW KIND. Leeftijd 0 tot 4 jaar

Draak trekt haar zwempak aan. Lekker zwemmen, juicht ze. Muis aarzelt. Ga je niet mee? vraagt Draak. Ik wil wel, maar Draak begrijpt het opeens.

november 2013 vanaf 7 jaar Er is een boot tekst: Judith Nieken muziek: Axel Holsbergen

1. Joris. Voor haar huis remt Roos. Ik ben er. De gordijnen beneden zijn weer dicht.

Vragen bij het prentenboek 'De tovenaar die vergat te toveren'

Lesbrief. Vliegende Koe (4+) De Stilte Nederland

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

KUNSTLES Suzan Overmeer Jazz4kids

PRAATPRET DOE EN PRAAT BOEKJE VOOR THUIS

ZINGEN BRAINSTORM MET DE KLAS BELANGRIJK BIJ DE KEUZE VAN EEN LIED

Kinderdagverblijf programma Dit ben ik

september 2014 vanaf 7 jaar Lach! tekst: Marian van Gog muziek: Paul Natte

Lesbrief. Voetstappen Kader Abdolah

Tekst: Lucia Marthas en Tjeerd P. Oosterhuis Productie & muziek: Tjeerd P. Oosterhuis Choreografie en lesopzet: Lucia Marthas Institute for

Scene 1: Rollen: heks. Katrijn

Muziek Singer Songwriter 1. Workshop Handleiding. Singer Songwriter 1. wat is jouw talent? 1. Singer Songwriter 1

Thema nieuwsbrief Karel in de lente April 2015

Kennis maken met het Rotterdams Philharmonisch Orkest en de Doelen

Ik mis je in alle kleuren

Doe Je Mee. LeSBRieF LieD. Martijje. TeR GeLeGeNHeiD VaN De ondertekening VaN MuZieKaKKooRD DRenTHe. 20 JuNi Lesbrief Doe je mee Martijje

2 punten. 3 punten. 4 punten. 1 punt. 3 punten

nijntje stoelendans spelregels

tekst & muziek Carin van Essen illustraties Roel Ottow Van 4 tot 8 jaar met CD!

Auteur: Mirjam Wind, docent en coördinator NT2, Educatie Video s: Gabe Dijkstra en Rick Biemolt, studenten Alfa-college, MultiMedia en Design

Ik heb een nieuw horloge, zegt papa. Kijk.

Dank u wel lieve Heer

Soms is er thuis ruzie Dan is mama boos en roept soms omdat ik mijn speelgoed niet opruim Maar ik heb daar helemaal niet mee gespeeld Dat was Bram,

AMIGA4LIFE. Hooggevoelig, wat is dat? T VLAARDINGEN

KLEINE MENSEN GROTE WENSEN

Hosanna. Hosanna! Hosanna! De Heer komt voorbij. Zwaai met de takken en zing nu blij.*

24 ideeen. bij een. adventskalender

De olifant die woord hield

VRIENDSCHAP EN RELATIES

Daar komt de boegieman!

Lees Zoek op Om over na te denken

Baby s houden van boeken! voorlezen leuk, gezellig én leerzaam!

Lesbrief. Zat Annie van Gansewinkel

Mirjams mama en moekie

Waar gaat dit boek over? Verschillende beelddenkers. Dit boek gaat over kinderen die in beelden denken.

Pasen met peuters en kleuters. Jojo is weg

Transcriptie:

Inleiding liedjes tekenen Liedjes tekenen? Je moet ze toch zingen? Dat was ook zo, maar nu kan je al zingend ook een liedje tekenen. Een bijzondere ervaring! Wat is liedjes tekenen? Je zingt een lied en je tekent tegelijkertijd wat je zingt. Je zingt bijvoorbeeld het woord visje van het lied visje is het water en je tekent tegelijkertijd een visje. Dat lijkt misschien moeilijk, maar het valt mee: 1 Bij het woorddeel vis begin je bij de kop te tekenen. Schuin rechts naar boven (= bovenkant lijf), schuin naar beneden tot de onderkant van de staart. Dan recht omhoog (= achterkant staart). Bij het woorddeel je teken je de rest van de vis: schuin naar beneden en met boogje omhoog naar het beginpunt toe. Op bladzijde 25 zie je hoe het liedje verder getekend wordt. Door zingend te tekenen komen het woord en het beeld bij elkaar. Ze versterken elkaar: je ziet wat je hoort. Het tekenen is één en al beweging. Dit trekt de aandacht. Het maakt ook nieuwsgierig: hoe gaat het eruit zien? Het ritme en de klanken passen bij de tekenbewegingen. Het is een soort dansen op papier. Na afloop is er in de stilte de tekening, als een afdruk van het lied. Dit geeft herkenning: ja, zo is het! Voor wie is het? Het liedjes tekenen is zowel voor kinderen (vanaf peuters) als volwassenen. Meestal wordt een liedje voor het plezier getekend, maar het is ook voor een specifiek doel in te zetten, zoals het stimuleren van de creativiteit of de fijne motoriek. Liedjes tekenen wordt onder andere gebruikt door ouders en grootouders, tekentherapeuten, docenten onderbouw basisschool en yogadocenten. Teken- en zangervaring zijn niet nodig. Al doende leer je het. Peuters en kleuters Voor peuters en kleuters teken je zelf het liedje, terwijl het kind toekijkt of meezingt. Het kind kan naast je zitten of op schoot. Meestal wil het daarna nog een keer en nog een keer. Daarna ga je samen de tekening inkleuren of er over napraten. Een aantal kinderen gaat later uit zichzelf eigen liedjes tekenen. Oudere kinderen Vanaf een jaar of vijf (soms zeven) kunnen kinderen, als je ze een eenvoudig liedje voordoet, het liedje herkenbaar leren tekenen. Als je langzaam zingt is er genoeg tekentijd. Vaak inspireert het hen ook tot het maken van eigen tekenliedjes. Rond elf jaar gebruiken kinderen het boek zelfstandig, maar niet elk kind houdt dan nog van

kinderliedjes. Als activiteit met bijvoorbeeld hun kleine broertje/nichtje is het vaak wel geschikt. Volwassenen Liedjes tekenen kan als activiteitenbegeleiding worden gebruikt. Bijvoorbeeld bij dementerenden, verstandelijk beperkten of als vrolijke noot bij het leren van de Nederlandse taal. Je kan één op één werken of in een groep. Als voor de doelgroep het tekenen en tegelijkertijd zingen te moeilijk is, zing en teken dan zelf het liedje, terwijl men toekijkt. Daarna is het te vervolgen met samen zingen, stapsgewijs tekenen of erover praten. Geen vastomlijnde methode Liedjes tekenen is geen vastomlijnde methode. Het is een uitnodiging om te spelen met klanken en vormen. Het biedt je handvatten, waarna je op je eigen manier een lied tekent. Wat je met het lied en de tekening gaat doen hangt natuurlijk af van je doel en de doelgroep. De methode is geschreven voor volwassenen. Peuters en kleuters kunnen ook de plaatjes van hoofdstuk acht bekijken en daarbij zingen. Effecten Liedjes tekenen heeft diverse mogelijkheden en daardoor veel effecten, zoals: Waarnemen Het verbindt horen, zien en voelen (motoriek van tekenen); een holistische ervaring; Taalontwikkeling De beelden versterken de gezongen woorden. Het ondersteunt de ontwikkeling van het taalbegrip van kinderen of volwassenen die de Nederlandse taal leren; Stimuleren van de creativiteit De tekening is op verschillende manieren creatief uit te werken, zodat ook de expressie en de fijne motoriek worden gestimuleerd; Het kan ook een uitnodiging zijn om kinderen een verhaal te laten verzinnen. Ze schrijven dit op en maken er een illustratie bij; Verhalen zijn vaak te verbeelden in kleine toneelstukjes, zodat er nog een expressievorm uitgewerkt wordt; Je kan eigen, nieuwe tekenliedjes ontwerpen; Inzicht krijgen in de beleving van het kind De tekening kan gebruikt worden om vragen te stellen over het lied, waarbij de antwoorden in de tekening verwerkt kunnen worden. Dit geeft inzicht in de beleving van een kind: welke associaties en ideeën heeft hij? Inzicht krijgen in emoties,inzicht geven over emoties In liedjes kan je emoties een rol laten spelen. Bij het liedje 1,2,3,4, hoedje van papier zing je en als het hoedje dan niet past. Hoe reageer je dan? Word je woedend, verdrietig of lach je er om? Alles is mogelijk. Kijk:

Boos Verdrietig Blij Als je de verschillende mogelijkheden tekent én verklankt in het lied, door boos, verdrietig of blij te zingen, vormt alles weer één geheel; Het biedt een aanknopingspunt om bijvoorbeeld met peuters en kleuters over emoties te praten; In de praktijk roepen sommige liedjes ook emoties op. Ouderen zeiden verrast: Ach kijk, vader Jacob! of zag ik ontroering bij het lied Dit zijn mijn wangetjes ; Spelend inzicht krijgen in de betekenis van taal en beeld Van één woord zijn verschillende beelden te maken. Hoe past een hoedje niet? Te groot, te klein, verkeerde kleur, mannen- of vrouwenhoed etc. Kinderen kunnen hier van alles bij verzinnen. Neem de zin visje in het water. Een haai roept hele andere reacties op dan een goudvis; Wat gebeurt er als het woord ik niet een mens blijkt te zijn, maar bijvoorbeeld een poes of de maan? Dan wordt het lied vanuit een ander perspectief gezongen; Er zijn woorden waarvan niemand weet hoe ze eruit zien. Bijvoorbeeld: Pardon, Oze wieze woze, of Bim, bam. Het is een uitdaging om daar een passend beeld bij te vinden; Zo zijn er telkens nieuwe ontdekkingen te doen. In tekeningen kan alles! Opzet van het boek Het boek bestaat uit twee delen. De eerste zeven hoofdstukken geven informatie over de doelgroepen, de werkwijze, het uitwerken van de tekening, de effecten, de tekenontwikkeling van kinderen, samenwerken en variatiemogelijkheden. Hoofdstuk acht is het muzikale tekengedeelte. Van elk lied zijn de tekst en de melodie opgenomen. Daaronder staat een uitgewerkte tekening. In de tekentabel wordt de opbouw van de tekening uitgelegd. Op de website www.liedjestekenen.nl staat aanvullende informatie.

Inhoudsopgave Inleiding liedjes tekenen 1 Inhoudsopgave 4 1. Voor wie is liedjes tekenen? 5 2. Hoe teken je een liedje? 6 3. Uitwerken van de tekening 7 4. Effecten van liedjes tekenen 9 5. De tekenontwikkeling 10 6. Samenwerken 12 7. Variaties 13 8. De liedjes 16 In spring 17 Krokusbolletje 19 Keteltje dik van buik 21 Vader Jacob 23 Visje in het water 25 Parapluutje 28 Oze wieze woze 31 Alle eendjes zwemmen in het water 35 Dit zijn mijn wangetjes 38 Slaap kindje slaap 41 Poesje Mauw 44 Lieve maan 47 Grote klokken 51 Eén, twee, drie, vier 54 Hoedje van papier (vouwen) 57 9. Achtergrondinformatie 58 Informatie teken vanuit je bron 58 Het ontstaan van liedjes tekenen 58 10. Liedjes op alfabetische volgorde 59 11. Bronvermelding 59

In spring

In spring * Zing: In spring de bocht gaat in; Teken: start bovenaan en cirkel spiraalsgewijs naar binnen. uit spuit de bocht gaat uit. Start in het midden en cirkel naar buiten. Variatie: Zing: uit spuit de bocht gaat uit; Teken een spiraal: start in midden en cirkel naar buiten. in spring de bocht gaat in. Schuin naar rechts cirkel je van buiten naar binnen. Hiervan maak je onder andere:

Parapluutje

Parapluutje * Zing: Pa- ra- pluu- Teken: bovenkant paraplu, onderkant paraplu, puntje, tje, pa- rahandvat. Bovenkant parasol, 1 e golfje onderkant parasol, sol- le- tje, 2 e golfje, 3 e golfje, handvat parasol. het ene voor de regen en het and're voor de zon, Elke lettergreep een Rondje zon. Elke lettergreep een regendruppel. zonnestraal.

par- Bovenlijn weg. don! Onderlijn weg. Vragen die je kunt stellen: Wat zie je allemaal buiten? Teken dit. Wat zie je als het regent en de zon schijnt? Welke kleuren heeft de regenboog? Soms zie je onder een regenboog nog een tweede! Heb je wel eens een dubbele regenboog gezien? Welke kleren horen bij de regen en welke bij de zon? Teken ze. Hoe smaakt (hoor/ruik/voel/zie je) de regen en de zon? Waar houd jij het meeste van, de regen of de zon? Laat eens horen: Een regenbui en de zon. Eerst druppelt het zachtjes: tik langzaam en zachtjes met je twee wijsvingers op de tafel. Het gaat harder regenen: tik sneller en harder met vier vingers (wijs- en middelvingers) op de tafel. Nog harder: verhoog het tempo: eerst met zes vingers (+ ringvingers), dan acht (+ pinken) en dan tien! Het gaat onweren: stamp met de vuisten op de tafel. De bui wordt minder: verlaag het tempo en laat het tikken steeds zachter klinken. Ga van tien vingers, naar acht, naar zes, naar vier, naar twee vingers. Dan is het stil en is de bui over. Hè, hè. Kijk daar is de zon. Leun lekker achterover en geniet van de zon in je gezicht. Laat eens zien: 1. Pardon Hoe ziet jouw pardon eruit? Als jij pardon zegt, wat kan die ander dan doen (accepteren, negeren, afwijzen e.d.). Hoe doet hij dat en wat doe jij vervolgens? Beeld het samen (of alleen) uit. 2. Wat doe jij? Wat is het aller-aller-leukste om te doen in de regen/zon? Laat eens zien. 3. Onderzoek Hoe zagen de eerste paraplu s eruit? De eerste badpakken, laarzen etc.?

Je zingt een lied en tekent tegelijkertijd wat je zingt. Woord en beeld komen bij elkaar en versterken elkaar. Je ervaart intens waar het lied over gaat. Een bijzondere ervaring voor zowel kinderen (vanaf twee à drie jaar) als volwassenen. Het geeft verbondenheid, plezier en stimuleert ook de taalvaardigheid, fijne motoriek en creativiteit. Teken- en zangervaring zijn niet nodig. Kijk: Parapluutje. Zing: Pa- ra- pluutje, parasolletje, Teken: bovenkant Onderkant Puntje boven en pa: bovenkant parasol paraplu. paraplu. handvat onder. ra-sol-le : onderkant, tje : handvat parasol. het ene voor de en het and re Pardon! Na het uitwerken: regen voor de zon. je eigen unieke tekening Regendruppels; per en het: rondje zon Elke lettergreep van het liedje. lettergreep een daarna elke letter- een lijn. drup. greep een straal. Veertien kinderliedjes met tekst, muziek en een duidelijke uitleg om de tekening te maken. Aangevuld met tips om de tekening uit te werken, vragen te stellen of het thema te vertalen naar een klein hoor- of toneelspel. Liedjes tekenen biedt heel veel mogelijkheden om, op je eigen wijze, te spelen met klank en vorm. Met website http://www.liedjestekenen.nl. Een uitgave van:teken vanuit je bron! ISBN:978-90-813459-0-3