Waar halen ze de ENERGIE. vandaan? Leerlijn



Vergelijkbare documenten
Voorbereiding en planning van een thema

Stadswerken. Kerndoelen. Programma NMC. Groep 1 t/m 8.

Speelkaarten.indd :14:06

Nieuws in de klas Postbus AA Amsterdam t: f: e: w:

Leerdoelen en kerndoelen

Onderzoekend en ontwerpend leren met zaakvakken. Heleen van Ravenswaaij MSc, Dr. Tim van Wessel

Keurmerk: Duurzame school

Aan welke kerndoelen heb je gewerkt?

Montessorischool Steigereiland:

Leerlijnen TULE SLO. Jory Tolkamp

AAN WELKE KERNDOELEN HEB JE GEWERKT?

KTWT module rekenen-wiskunde. Rekenen is leuker als je denkt

Primair Onderwijs. 6 lessen

Energie: hoe duurzaam is jouw school? Esther van der Meer. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Schoon water voor iedereen?

Van de regen in de drup

Wetenschap en techniekonderwijs op

WATER TOOLKIT HANDLEIDING

TULE inhouden & activiteiten Oriëntatie op jezelf en de wereld - natuur en techniek. Kerndoel 42. Toelichting en verantwoording

Inhoudsopgave. 5. Doorgaande lijn en de relatie met de kerndoelen.

Geschiedenis/erfgoed

Richtlijn Kerndoelen. Verwijzing naar - Datum vaststelling April Datum bijstelling

Aardrijkskunde vaardigheden (PO-vmbo)

KTWT module rekenen- wiskunde. rekenen is leuker als je denkt

Alternatieve energiebronnen

Aardrijkskunde inhouden (PO-havo/vwo)

Fossiele brandstoffen? De zon is de bron!

E n e r g i e e x p e r i m e n t e n Science

Energie Rijk. Lesmap Leerlingen

Poep & Plas Handleiding voor leerkrachten

Contentcatalogus *** Leeractiviteitenbank voor het basisonderwijs (LAB) Contentcatalogus Leeractiviteitenbank voor het basisonderwijs Pagina 1

Techniekplan SAM. Bestuursbureau

Productinformatie KOEN

Energie. Jouw werkbladen. In de klas. Ontdek zélf hoe de wereld werkt! Naam: Klas: Energie Onderbouw havo/vwo Leerlingen In de klas versie

Aardrijkskunde vaardigheden (PO-vmbo)

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Project Energie. Week 1ABC: Mens en dier

Aardrijkskunde samenvatting H2: Klimaat: is een beschrijving van het gemiddelde weer over een periode van 30 jaar.

Veilig leren lezen kim-versie en Wereldoriëntatie

Waar kinderen een betere toekomst leren ontwerpen met nieuwe technologiën

Lessuggesties energie Ter voorbereiding van GLOW. Groep 6, 7, 8

Afval: hoe duurzaam is jouw school? Esther van der Meer. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.


Flipping the classroom

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Bijeenkomst Techniek PPOZO

DE BASIS. wetenschappen en techniek voor de basisschool STEPHAN BOULEZ + KRIS HULSEN + FILIP MENNES BEA MERCKX + KATRIJN POOLS. Acco Leuven / Den Haag

Inhoud 4 e druk Natuuronderwijs inzichtelijk

Duurzame stroom in het EcoNexis huis

Kernenergie. kernenergie01 (1 min, 22 sec)

Productinformatie KOEN

Naam: Thijs. Groep: 6/7. School: St.Willibrordusschool

Werkbladen In de klas. Energie. Naam. onderbouw havo/vwo School. Klas

5,4. Spreekbeurt door een scholier 1606 woorden 21 mei keer beoordeeld. Nederlands. A. Er zijn verschillende soorten en vormen van energie.

Kerndoelen primair onderwijs

Naam: School: basisschool voortgezet onderwijs Plaats: Leeftijd: Aantal jaar onderwijservaring:

TULE inhouden & activiteiten Oriëntatie op jezelf en de wereld - mens en samenleving. Kerndoel 39. Toelichting en verantwoording

1.7 Kwartet over de verschillende energiebronnen

Cliptoets Windenergie. Docentenhandleiding

Waar kinderen een betere toekomst leren ontwerpen met nieuwe technologiën

Groep 8 - Les 4 Duurzaamheid

De lessen van groep 6 en 7 sluiten af met extra opdrachten en de lessen van groep 8 sluiten af met verdiepingsopdrachten.

DOCENTENHANDLEIDING INHOUDSOPGAVE

6,9. Aardolie. Aardgas. Steenkool. Kernenergie. Werkstuk door een scholier 2060 woorden 29 februari keer beoordeeld. Scheikunde.

Les De productie van elektriciteit

DE ACHTERKANT VAN DE MAAN aan 7 oktober 1959

ETC ontdek energie voorbereidende les Leerjaar PO groep 6, 7 en 8. Een les ter voorbereiding op een workshop bij het hightechbedrijf ETC Nederland.

Klimaat is een beschrijving van het weer zoals het zich meestal ergens voordoet, maar ben je bijvoorbeeld in Spanje kan het ook best regenen.

VERANDEREN VAN KLIMAAT?

FIRST LEGO League als onderwijsprogramma

Duurzame stroom in het EcoNexis huis

Wereldoriëntatie en de kerndoelen

6,3. Werkstuk door een scholier 1843 woorden 2 december keer beoordeeld. Inleiding

Leerjaar 3: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A


Mens en techniek. VMBO BASIS en KADER, leerjaar 2. Figuur 1 (Illustratie uit Microsoft Word)

HANDLEIDING DOCENTEN. Welkom bij de Volvo Ocean Race, de grootste en spectaculairste zeilwedstrijd om de wereld.

ECENT ELWIeR Conferentie

Overzicht lessenserie Energietransitie. Lessen Energietransitie - Thema s en onderwerpen per les.

Het gebruik van energie wordt steeds meer. Dus zijn er ook meer bronnen nodig. Sommige gassen raken

INLEIDING Bovendien vervuilen diezelfde energiebronnen onze planeet!

Hoe kunnen treinen op wind rijden? Les in de Groene Top Trein

de 6 belangrijkste misvattingen op de weg naar een 100% duurzame energievoorziening

Junior FIRST LEGO League

Werkstuk Aardrijkskunde Broeikaseffect

Tropisch Nederland. 1. Aanzetten. 1.a Tropisch Nederland

Energie : elektriciteit : stroomkringen

= een beestje met 8 poten. Een spin kan een web maken. = een plant met scherpe stekels.

1 Kun je aan planten zien wat je aan moet?

NME centrum Betuwe LES 1

Aardrijkskunde. Thema / onderwerp Aardrijkskundeles met gebruikmaking van de geografische vierslag. Betekenis. Bedoeling

Zelf aan de slag. Lesbrief Wetenschap & Techniek-lessen voor kinderen in groep 1 t/m 3 van het basisonderwijs

Filmpjes. Energie. Elektriciteit. Fossiele energiebronnen

Concept Cartoons. Ed van den Berg, Kenniscentrum Hogeschool van Amsterdam en VU EWT Noord-Holland en Flevoland

Tablet of smartphone

Project Energie. Week 1DEF: Mens en dier

Energie. Docentenhandleiding. Lesmateriaal onderbouw havo/vwo. Dit lesmateriaal is voor gebruik in de klas én in NEMO

Met de hele klas naar het EcoNexis huis. Handleiding voor leerkrachten groep 7 en 8

Docentenhandleiding educatieve materialen Eneco EnergieLab

Transcriptie:

Leerlijn Waar halen ze de ENERGIE vandaan?

Inleiding De lesmethode van Solarkids heeft een doorgaande leerlijn voor het basisonderwijs. De leerlijn is gebaseerd op de kerndoelen die zijn opgelegd door het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. In samenwerking met docenten en studenten van de Fontys Pabo te Eindhoven zijn de lessen tot stand gekomen. In het navolgende wordt een overzicht gegeven van de kerndoelen en de bijbehorende tussendoelen welke de basis vormen van de leerlijn van Solarkids. 2

Kerndoelen basisonderwijs Wat moet een leerling aan het einde van de basisschool kennen en kunnen? Om hiervoor richtlijnen te geven heeft OCW de kerndoelen basisonderwijs ontwikkeld. Die zorgen ook voor een betere aansluiting met het voortgezet onderwijs. Kerndoelen zijn streefdoelen die aangeven waarop basisscholen zich moeten richten. Ze beschrijven het onderwijsaanbod op de basisschool in grote lijnen. Niet alles wat op school gebeurt, is hierin voorgeschreven. De kerndoelen gaan over wat in elk geval aan de orde moet komen. Daarnaast hebben scholen ruimte voor een eigen, specifiek onderwijsaanbod. Om de kerndoelen daadwerkelijk in het onderwijs te gebruiken, is een uitwerking in methoden nodig. Dat kan op veel verschillenden manieren. De school bepaalt zelf hóe leerlingen het niveau van de kerndoelen behalen. De kerndoelen zijn geordend in zeven domeinen: Nederland Engels Friese taal Rekenen en wiskunde Oriëntatie op jezelf en de wereld Kunstzinnige oriëntatie Bewegingsonderwijs Solarkids richt zich op duurzame techniek, waarbij de kerndoelen uit het domein Oriëntatie op jezelf en de wereld van toepassing zijn. Ook uit andere domeinen zijn bepaalde aspecten terug te vinden in de lesmethode van Solarkids, zoals lezen, interpreteren, rekenen etc. Deze worden in het overzicht niet benoemd. 3

Tussendoelen & leerlijnen OCW heeft leerlijnen en tussendoelen laten ontwikkelen. Een leerlijn geeft voor een bepaald leergebied aan hoe kinderen van een bepaald beginniveau tot de kerndoelen komen. Belangrijke momenten in de leerlijn zijn tussendoelen. Aan de hand van leerlijnen en tussendoelen kunnen leraren de ontwikkeling van hun leerlingen veel beter volgen. Scholen hebben zo een leidraad om de kerndoelen te behalen. 4

Solarkids Leerlijn Groep 1/2 Groep 3/4 Groep 5/6 Groep 7/8 Mens en samenleving Kerndoel 39 De leerlingen leren met zorg om te gaan met het milieu. Natuur is mooi (milieu) Iets toevoegen: afval, stank, geluid, asfalt Iets onttrekken: bos, dieren Ingrijpen met zorg (ingrepen van de mens) Verstoring van evenwicht in NL: luchtvervuiling en mestoverschot (ingrepen van de mens) Verantwoordelijk zijn voor de omgeving (duurzame ontwikkeling) Verstoring van het evenwicht in de wereld: broeikaseffect (ingrepen van de mens) Verantwoordelijk zijn voor de omgeving (duurzame ontwikkeling) Kerndoel 42 De leerlingen leren onderzoek doen aan materialen en natuurkundige verschijnselen, zoals licht, geluid, elektriciteit, kracht, magnetisme en temperatuur. Onderscheiden licht en donker (licht) Ervaren de kracht van water, drijven en zinken (kracht) Onderscheiden donker en schaduw Licht is afkomstig van bronnen Licht wordt teruggekaatst en/of doorgelaten (licht) Stroom gaat rond in een gesloten circuit (elektriciteit) Ervaren de kracht van water (kracht) Elektriciteit kan gevaarlijk zijn voor de mens (elektriciteit) Lucht oefent kracht uit (wind) (kracht) Elektrische stroom wekt een magneetveld op (spoel) Een bewegende magneet wekt een elektrische stroom op (dynamo) (magnetisme) Warmte is afkomstig van bronnen Materialen verdampen, condenseren (temperatuur) Elektriciteit kan gevaarlijk zijn voor de mens (elektriciteit) Sommige materialen geleiden stroom, andere niet (elektriciteit) Lucht oefent kracht uit (wind) (kracht) Elektrische stroom wekt een magneetveld op (spoel) Een bewegende magneet wekt een elektrische stroom op (dynamo) (magnetisme) Materialen verdampen, condenseren (temperatuur) 5

Solarkids Leerlijn Groep 1/2 Groep 3/4 Groep 5/6 Groep 7/8 Natuur en techniek Kerndoel 43 De leerlingen leren hoe je weer en klimaat kunt beschrijven met behulp van temperatuur, neerslag en wind. Veranderingen in het dagelijkse weer: wind, regen, zon, wolken Meten: windrichting (weer) Veranderingen in het dagelijkse weer: wind, regen, zon, wolken Meten: windrichting (weer) Windrichting, windkracht, bewolking (weer) Windrichting, windkracht, bewolking Verband tussen zonnestand en temperatuur (seizoen) (weer) Kerndoel 44 De leerlingen leren bij producten uit hun eigen omgeving relaties te leggen tussen de werking, de vorm en het materiaalgebruik. Stevigheid, stabiliteit, evenwicht (constructieprincipes) Handmatig, wind, water Handleidingen (gebruik) Handmatig, wind, water Stevigheid, stabiliteit, evenwicht (constructieprincipes) Elektriciteit Handleidingen (gebruik) Stevigheid, stabiliteit, evenwicht (constructieprincipes) Elektriciteit Olie, gas en zon Molens, fiets, auto Handleidingen (gebruik) Stevigheid, stabiliteit, evenwicht (constructieprincipes) Elektriciteit Olie, gas en zon Handleidingen (gebruik) 6

Solarkids leerlijn Groep 1/2 Groep 3/4 Groep 5/6 Groep 7/8 Natuur en techniek Kerndoel 45 De leerlingen leren oplossingen voor technische problemen te ontwerpen, deze uit te voeren en te evalueren. LEGO Duplo (Constructiematerialen) In elkaar passen (LEGO Duplo) (Verbindingen) Eigen lichaam, wind en water, gas LEGO Education (Constructiematerialen) In elkaar passen (Verbindingen) Elektriciteit Eigen lichaam, wind en water, gas Reuzenrad, helikopter, auto (transport) Handleiding zelfbouwpakket (communicatie) (Constructiematerialen) In elkaar passen (Verbindingen) Tandwielen (wind- en watermolen) (overbrengingsprincipes) Zonnecel, batterij Reuzenrad, helikopter, auto (transport) (Constructiematerialen) Tandwielen (wind- en watermolen) (overbrengingsprincipes) In elkaar passen (Verbindingen) Kerndoel 46 De leerlingen leren dat de positie van de aarde ten opzichte van de zon, seizoenen en dag en nacht veroorzaakt. De hemel met zon, maan en sterren (natuurverschijnselen) De hemel met zon, maan en sterren (natuurverschijnselen) De hemel met zon, maan en sterren (natuurverschijnselen) De hemel met zon, maan en sterren (natuurverschijnselen) 7

Solarkids leerlijn Groep 1/2 Groep 3/4 Groep 5/6 Groep 7/8 Ruimte Kerndoel 47 De leerlingen leren de ruimtelijke inrichting van de eigen omgeving te vergelijken met die in omgevingen elders, in binnen- en buitenland, vanuit de perspectieven landschap, wonen, werken, bestuur, verkeer, recreatie, welvaart, cultuur en levensbeschouwing. Soorten verkeer (verkeer) Soorten verkeer (verkeer) Met de auto of met de trein? vervuiling (verkeer) Waar kies ik voor, waarom? (verkeer) Kerndoel 49 De leerlingen leren over de mondiale ruimtelijke spreiding van bevolkingsconcentraties en godsdiensten, van klimaten, energiebronnen en van natuurlandschappen zoals vulkanen, woestijnen, tropische regenwouden, hooggebergten en rivieren. Het regent, het waait en de zon schijnt (het klimaat) Spelen met wind en water Water stroomt van hoog naar laag (water) Windenergie Waterenergie Stromend water (water) Energiebronnen in Nederland: aardgas, aardolie, steenkool, zon en wind Energiebronnen in de wereld: olie, gas, steenkool, waterkracht, uranium De rivier: bron voor energie (water) 8