Wetenschappelijk Onderzoek



Vergelijkbare documenten
Onderzoeksboekje. Klas: Namen:

Introduceren thema Voeding en Bewegen. Wat doe je als leerkracht? Omschrijving van de opdracht: Thema: Voeding en bewegen

OncoMove: bewegen tijdens de behandeling van kanker

Maximale inspanningstest

Medischwetenschappelijk. onderzoek. Algemene informatie voor de proefpersoon

1. Introductie 2. Feiten over vermoeidheid 3. Persoonlijke ervaringsverhaal 4. Tips en adviezen 5. Hulp en steun

Lessenserie De hellingbaan

Medisch-wetenschappelijk onderzoek Algemene informatie voor de proefpersoon

WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK. Wat is dat? Eva van de Sande. Radboud Universiteit Nijmegen

Bijlage Vragenlijst voor stotterende kinderen

Vragenlijst multiproblematiek I

3.3 Les 3: Het opstellen van een hypothese

Netwerk Ouderenzorg Regio Noord

Meander Move: bewegen tijdens de behandeling van kanker

Individueel zorgplan COPD

Trainen ademspieren met de Threshold

Rivierenland Move BEWEGEN TIJDENS DE BEHANDELING VAN KANKER

Alvast bedankt voor het invullen!

Hospital ABCD studie Pinnummer: H 3. Ontslag. Extra benodigdheden: - Horloge - Pen - Leeg A4 vel - MMSE formulier

driehoeks- en vierkantsgetallen

Klinisch onderzoek bij kinderen en jongeren met kanker. wat is het en hoe werkt het?

Pace vragenlijst Physician-based Assessment and Counseling for Exercise

BEWEGEN BIJ KANKER 17041

Dubbeltaakonderzoek bij Parkinson

BEWEGEN BIJ PROSTAATKANKER

Vragenlijst om je Mind-set in kaart te brengen

Les 1 Voorspellen Leestekst: De nieuwe computer. Introductiefase: 2. Vraag: "Kan iemand mij vertellen wat voorspellen betekent?"

Informatiebrief en toestemmingsformulier registratie facioscapulohumerale spierdystrofie voor jongeren van jaar

Hoe schrijf ik de geheimste brief?

Rolstoelkarakteristieken

Erasmus Universiteit Rotterdam, Van scholier naar student BIJLAGE 1 VRAGENLIJST STUDIEKEUZEGESPREKKEN

Zelfreflectie meetinstrument Ondernemende houding studenten Z&W

Meten van mediawijsheid. Bijlage 6. Interview. terug naar meten van mediawijsheid

Instructie 1. Heb jij je voelsprieten uitstaan? De relatie met je cliënt

Onco-Move. Bewegen tijdens chemotherapie

Bewegen tijdens chemotherapie

Cliënten aan het woord

Medischwetenschappelijk onderzoek. Algemene informatie voor de proefpersoon

Welkom bij Centrum Jeugd. Informatie voor kinderen, jongeren en hun familieleden

Wat moet ik doen als assistente?

COGNITIEVE GEDRAGSTHERAPIE BIJ OUDEREN

Dit boekje hoort bij het project

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Hoe doen ze dat: een medicijn maken?

BE HAPPY. 90-dagen Goed Gevoel conditionering programma

Onze cliënten aan het woord

INZETBAARHEIDS ASSESSMENT

Introduceren thema Broeikaseffect. Startopdracht. gekeken. Thema: Broeikaseffect. laten stoppen? centraal:

Test je kennis! De heelalquiz

Lesbrief bij de voorstelling Tik Tak Slaap

LUPUS: HOE GA JE ER MEE OM? Workshop voor de Lupus Patiënten Groep op zaterdag 7 november 2009 door Ditta van Dijk, MSc.

taal portfolio Taalportfolio 9+

Vragenlijst Hoofdpijnpolikliniek TweeSteden ziekenhuis

PATIËNTENINFORMATIE TRACING. Registratie van real time continue glucose monitoring in Nederland (TRACING)

Studiekeuzedag CMD voorbereidingswerkboek

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

PANDORA. Vragenlijst. Kwaliteit van leven bij patiënten met een neuroendocriene tumor van de alvleesklier. Studie nummer: Ziekenhuis: Versie: Datum:

Sport en Gezondheid Hoe fit ben ik? Inleiding

Wil jij minderen met social media?


Uitdager van de maand. Natuur & Techniek, groep 7/8. Algemeen. Titel. Lang leve je lijf. Cognitieve doelen en vaardigheden voor excellente leerlingen

Ik weet dat mijn gegevens anoniem zullen worden toegevoegd aan een databestand dat voor wetenschappelijke doeleinden gebruikt wordt.

Wat staat er in dit boekje?

Uitdager van de maand. Natuur & Techniek, groep 8. Algemeen. Titel. Schimmels. Cognitieve doelen en vaardigheden voor excellente leerlingen

Onderzoek je energiebalans*

Bewegen tijdens de behandeling van kanker

Tijdsplanning werkstuk groep 5

Hart & Vaatcafé, 26 november 2015 Hartfalen, mijn hart pompt niet goed. Wat nu?

Slachtoffers van mensenhandel en geestelijke gezondheidszorg

Voorbeeldbrief A: Bevestiging geen deelname meer aan zorgprogramma

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

Patiëntgerichte zorg voor mensen met gevorderde kanker of een ernstige chronische aandoening

1e klas. BiNaSch slootwateronderzoek. Deze reader is van: Scala Rietvelden Vakgroepen natuurkunde, scheikunde en biologie 1e klas. Klas:.

Voorkom. Pesten. DMS-educatief

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

Persoonlijke Gezondheidspeiling

Werkinstructie Het opschonen van data bij schriftelijke en of online dataverzameling

HARDLOPEN BIJ BURNOUT-KLACHTEN JURIENA DE VRIES

Ria Massy. De taart van Tamid

General information of the questionnaire

Traumabehandeling Emergis kinder- en jeugdpsychiatrie

Wat vertel ik mijn kind als ik opgenomen word? Praten helpt. Verslavingspreventie Mondriaan

UMC St Radboud. Dubbeltaakonderzoek. Parkinson

Hoe overleef ik mijn brein..?

What s up Zuiderzeeland? aardrijkskunde, praktische opdracht

Voorlichtingsgesprek over chemotherapie Inleiding

Leestekst Een kus op een been

Subject ID : Visit : Date : ST. GEORGE S RESPIRATORY QUESTIONNAIRE DUTCH FOR NETHERLANDS

Aan de hand van 11 kleine stapjes, kan deze methode jou helpen om jou einddoel te bereiken!

Voormeting kandidaat

Poliklinieken Neurologie en Cardiologie: combinatieafspraak voor myotone dystrofie

Leerlingtevredenheidsonderzoek

Fysiotherapie vóór uw hartoperatie

Ik beweeg! Lessenserie: Ik beweeg!

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

Transcriptie:

Wetenschappelijk Onderzoek Onderzoeker in de Klas Marlies van Nimwegen Radboud Ziekenhuis Nijmegen

Wat gaan we doen vandaag Wie is wie Wetenschaps quiz Onderzoek naar vermoeidheid Experiment doen Afsluiting

Wie is wie?

Waarom doen mensen onderzoek???? Om nieuwe dingen te ontdekken Om meer te weten te komen Om te weten hoe iets werkt A B C

Waarom doen mensen onderzoek? Om nieuwe dingen te ontdekken, bijv een medicijn Om meer te weten te komen, bijv over een ziekte Om te weten hoe iets werkt, bijv een computer A B C Om al deze redenen doen we onderzoek!

Om onderzoek te doen, start je met een vraag X Niet waar Waar

Om onderzoek te doen, start je met een vraag Waar

Onderzoek doen is gratis X Niet waar Waar

Onderzoek doen is gratis X Niet waar

De resultaten van onderzoek blijven geheim X Niet waar Waar

De resultaten van onderzoek blijven geheim X Niet waar

Waarvan worden we moe? Weinig slaap of slecht slapen Leren Bewegen A B C

Waarvan worden we moe? Weinig slaap of slecht slapen Leren Bewegen A B C Van al deze dingen worden we moe!

Kun je moe worden door een ziekte? X Niet waar Waar

Kun je moe worden door een ziekte? Mensen die meedoen aan mijn onderzoek zijn heel erg moe.. Waar

Hoe kunnen we moe of vermoeidheid meten???? A B C

Meten van vermoeidheid Daar gaan we vandaag mee aan de slag!

Deze kennen jullie al!

Onderzoek naar vermoeidheid bij mensen met Myotone Dystrofie 1. Introductie 2. Verkennen 3. Opzetten 4. Uitvoeren 5. Concluderen 6. Presenteren 7. Verdiepen Weten jullie wat dat is? Myo = spier Dystrofie = groei- of voedingsstoornis

Klachten bij Myotone Dystrofie 1. Introductie 2. Verkennen 3. Opzetten 4. Uitvoeren 5. Concluderen 6. Presenteren 7. Verdiepen én heel erg moe.

Myotone Dystrofie zit in het DNA Ziek Gezond 1. Introductie 2. Verkennen 3. Opzetten 4. Uitvoeren 5. Concluderen 6. Presenteren 7. Verdiepen Vader Moeder Heb je of heb je niet; dit kun je niet later krijgen Kinderen Gezond Ziek Rode koffertje = heerser of dominant

Na deze introductie weten we : Myotone dystrofie is een nare ziekte 1. Introductie 2. Verkennen 3. Opzetten 4. Uitvoeren 5. Concluderen 6. Presenteren 7. Verdiepen Zit in DNA, de bouwstenen van ons lichaam Patiënten zijn heel heel erg moe

Model myotone dystrofie & vermoeidheid

Model myotone dystrofie & vermoeidheid

Verkennen 1. Introductie 2. Verkennen 3. Opzetten 4. Uitvoeren 5. Concluderen 6. Presenteren 7. Verdiepen wat is onderzocht bij andere mensen met vermoeidheid

Opzetten van een onderzoek: een recept 1. Introductie 2. Verkennen 3. Opzetten 4. Uitvoeren 5. Concluderen 6. Presenteren 7. Verdiepen Patiënt ernstige mogelijke met ziekte + vermoeidheid + therapie?? = onderzoek!

De onderzoeksvraag Is een behandeling van cognitieve gedragstherapie gecombineerd met sporten effectief in het verminderen van vermoeidheid bij mensen met myotone dystrofie? Hoe kunnen we dit onderzoeken???

Voormeting WIE? Onderzoeksopzet Mensen met myotone dystrofie 1. Introductie 2. Verkennen 3. Opzetten 4. Uitvoeren 5. Concluderen 6. Presenteren 7. Verdiepen Loting HOE? 1 jaar 1 jaar Tussenmeting Therapie Beter slaappatroon Meer sporten Op tijd rusten Controle WAT? Nameting

Uitvoer: mensen zoeken en meten! Wat willen we WETEN van die mensen? Dus wat gaan we METEN? 1. Introductie 2. Verkennen 3. Opzetten 4. Uitvoeren 5. Concluderen 6. Presenteren 7. Verdiepen

Uitvoer: mensen meten! Meten van vermoeidheid 1. Introductie 2. Verkennen 3. Opzetten 4. Uitvoeren 5. Concluderen 6. Presenteren 7. Verdiepen Looptest Borg Schaal Vragenlijst

Het experiment - Allemaal onderzoeker en allemaal patiënt: koppels van 2 - Voormeting: hartslag, borgschaal (gezamenlijk) - Looptest: steeds 1 onderzoeker met 1 patiënt - Nameting: hartslag, borgschaal (onderzoeker) - Invullen vragenlijst vermoeidheid (noteer of dat vóór of ná de test was) Invullen CRF ( case record form ) van elke patiënt

3 minuten looptest De Onderzoeker: - meet buiten een vaste afstand op - markeert deze afstand met begin- en eindpunt - geeft patiënt instructie - noteert totaal gelopen afstand (turven?!) - meet direct na de test hartslag en borgschaal

Instructie 3 minuten looptest aan patiënten Doel: Leg een zo groot mogelijke afstand af in 3 minuten; dat doet u over een vaste afstand die ik zal opmeten Na 1 min: Na 2 min: Na 2.45 min: Na 3 min: U gaat goed. Nog 2 minuten te gaan. U gaat goed. Nog één minuut te gaan. Over enkele seconden zeg ik dat u mag stoppen. Wanneer ik dat roep, stopt u waar u op dat moment bent en ik kom naar u toe. Roep `Stop' loop naar de patiënt toe, markeer het punt waar hij/zij is gestopt en meet dit op tov het beginpunt/eindpunt

Het CRF ( case record form ) Leeftijd Geslacht Hartslag in rust Borgschaal vóór test Afstand looptest Hartslag na de test Borgschaal na de test Score vragenlijst vermoeidheid (voor of na de looptest) Variabelen jaar slagen per minuut, meter slagen per minuut Opmerkingen onderzoeker

Hartslag meten in 2 tallen

Borgschaal bij je patiënt Hoe zwaar denkt u dat de inspanning is die u zo moet leveren?

Vragenlijst vermoeidheid Patiënt vult vragen in Onderzoeker scoort (laatste pagina)

Jullie hypothese(s) voor het experiment 1. 2. 3.

Aan de slag! Kom terug met een ingevuld CRF van jouw patiënt Leeftijd Geslacht Hartslag in rust Borgschaal vóór test Afstand looptest Hartslag na de test Borgschaal na de test Score vragenlijst vermoeidheid (voor of na de looptest) Variabelen jaar slagen per minuut, meter slagen per minuut Opmerkingen onderzoeker

Resultaten Wat is opvallend bij jouw patiënt? 1. Introductie 2. Verkennen 3. Opzetten 4. Uitvoeren 5. Concluderen 6. Presenteren 7. Verdiepen Wat zie je aan de getallen? Klopte(n) de hypothese(s)?

Terug naar mijn onderzoek over vermoeidheid Voormeting Mensen met myotone dystrofie Loting Meting 2 Nameting 1 jaar Therapie Beter slaappatroon Meer sporten Op tijd rusten 1 jaar Controle Wat zou onze hypothese zijn? Wat gaan wij vinden op de vragenlijst en de looptest?

Afsluiting