Beleidsplan Jeugdtheaterschool Krimpen aan den IJssel 2013-2014



Vergelijkbare documenten
Toneel! voor kinderen

Jeugdtheaterschool 2016 / Floreffestraat 21 A 5705 AR Helmond

TROEP LESBRIEF HOFPLEIN EDUCATIE

Kunstschool Boxtel. Inleiding

SHAKESPEARE VOOR BEGINNERS LESBRIEF HOFPLEIN EDUCATIE

Productiegroep Jeugdtheaterschool Informatie over de Jeugdtheaterschool Over de docent Een prachtig vormgegeven, waarachtig

DOELSTELLING. Kans op de arbeidsmarkt creeëren

Aanbod Kunst- en Cultuureducatie voor de basisscholen in De Lier

INFORMATIE BOEKJE

HOFPLEIN EDUCATIE Lesbrief voorstelling Alice in Wonderland

Een theaterbezoek aan Jeugdtheater Hofplein is niet alleen een leuk cultureel uitstapje met je klas of school, maar

KUNST EN CULTUUR CULTUURKLAS / VOOROPLEIDING KUNSTEN

MUZEHOF REGIO ZUTPHEN/LOCHEM

DANS MET MIJ! LESBRIEF

OVO Talentontwikkeling

Rhedelijk Cultureel. Leerplan. September 2015

Functieprofiel. Leraar. op OBS Het Toverkruid LA, 1,0 FTE. Aanstelling voor een jaar welke bij goed functioneren kan leiden tot een vaste aanstelling.

Welkom. op onze OPEN DAG Za

SLIM LEREN. Plus school met intensieve begeleiding op maat.

facebook.com/fritsphilips voor brugklassers twitter.com/fritsphilips

Minicongres talentontwikkeling: de stand in het land

voor brugklassers facebook.com/ fritsphilipslyceummavo

werken voor talent! MET DE IPAD!

Nieuwsflits. Kalender: 3 september 2015

Waarom Wetenschap en Techniek W&T2015

Elke dag leren door te doen

HOFPLEIN ROTTERDAM. Jeugdtheater Talentherkenning Talentontwikkeling Binnen- en buitenschoolse opleidingen

christelijke school voor mavo-havo-vwo met elkaar voor elkaar voor nu en later

Opleiding Kindercoach

de theater havo/vwo Middelbare school voor theater, film en vormgeving

GEMENGDE LEERWEG (GL) MAVO (TL) MAVO/HAVO

GEMENGDE LEERWEG (GL) MAVO (TL) MAVO/HAVO

De blijft je hele leven een rol spelen

Basisschool De Ontdekkingsreis, Doorn

FOLLOW YOUR SUN LESSENREEKS GROEP 7 & 8 SCHOOLJAAR 2018 / Missie: ieder kind straalt!

EEN OVERZICHT VAN DE PLUS VAN AVO PLUS ZELFBEWUST EN WERELDWIJS: MEER DAN ZOMAAR WAT WOORDEN

Verwonderen Ontdekken Onderzoeken

Cultuureducatiebeleidsplan

Aanvragen kunnen uitsluitend worden ingediend na vooroverleg met de pijlercoördinator Levendige en Gastvrije Stad.

ontwikkelingsperspectief

UNAL COLLEGE NIEUW. Professionele zorg, aandacht voor culturele achtergrond. Kan ik straks zelfstandig wonen?

Welkom op de Uilenhof

SHINE THE PLACE TO BE FOR PEOPLE WITH A ARTISTIC FLAVOUR!

voor brugklassers facebook.com/ fritsphilipslyceummavo

JURKEN VOOR JONGENS LESBRIEF THEATER HOFPLEIN EDUCATIE

Verslag ouderavond FIT(s) OP DE KRING

Museum De Hermitage in Amsterdam

Kleine school met eigen karakter

Jij laat het zien. De havo/mavo. Voor durvers en doeners. een Calvijn school

Hedendaagse. Onderwijs. Hoofdbrekens. 13 uitdagingen voor het onderwijs van nu...

'WEB SIDE STORY' LESBRIEF HOFPLEIN EDUCATIE

Het beleidsplan cultuureducatie

CKV Festival CKV festival 2012

Muziektheater Eccola Burgemeester Knappertlaan 181b 3116 BE Schiedam BELEIDSPLAN

asj~ 1 7 JULI 2013 KRIMPEN AAN DEN IJSSEL ingekomen d.d. Impuls */oo/ Kffwir ai\ cuu-uu*

Willibrordus: cultuur in ons hart

De lessen. In de onderstaande tabel staan de vakken die worden gegeven in het Engels: Aantal lesuren

JANUARI leerlingen nieuwe ervaringen kunnen opdoen. Vrijwilligers zullen vanuit school begeleid worden op vakinhoudelijk en didactisch gebied.

Elke Leerling Doet Ertoe

op toneel in je vrije tijd

Presentatie tijdens lesjes middag. De Vos: jouw slimste keuze!

Graag vraag ik uw aandacht voor 3 onderwerpen: verenigingsondersteuning, plein- en buurtsport en effectenonderzoek Synerkri.

De Klankhof t Kofschip waar iedereen tot zijn recht komt

Elke dag inspirerend. vwo / havo. elke dag een uitdaging

Identiteitsdocument van Jenaplanschool de Sterrenwachter

Visie Kindcentrum Vroondaal

INHOUD ARTXPRESS AUDITIE PROCEDURE PROGRAMMA LEERLIJN MOTIVATIE CONTACT

voor brugklassers facebook.com/ fritsphilipslyceummavo

INFORMATIE BOEKJE

Sport. SYnerKri. Sport 1,9 Evenementen 0,4 Totaal 3,9

Welzijn Breed (Onderwijsassistent)

AANMELDINGSFORMULIER

Inhoudsopgave curriculum drama op de basisschool. 1. Definitie. 2. Visie. 3. Doelen. 4. Werkvormen. 5. Leerlijnen. 6. Materialen. 7.

AVO PLUS EERSTE FASE. Je doet ertoe!

Centrum voor de kunsten

Onderwijsassistent. Kenmerken. Werkzaamheden. Na deze opleiding:

THEATERSCHOOL WESTELIJKE MIJNSTREEK

Informatie over Theatrique

KIJK OP TALENT TOPONDERWIJS MET PART-TIME P. DaVinci Eemland is het expertisecentrum voor hoogbegaafde leerlingen uit de regio Eemland en ressorteert

Op expeditie naar waarde(n)

Avans Academie Associate Degrees Den Bosch

' Zijn wie je bent. Dat is geluk.'

Terugblik Ontdek talent!

leerlingen open Dag 18 februari Open lesmiddag 15 februari Aanmelden Open Lesmiddag kan vanaf januari via onze website

hofplein educatie Lesbrief voorstelling De dochter van de boevenkoning

Beleidsregel kunst&cultuur in de gebieden

identiteitsbewijs identiteitsbewijs onderwijsgroep noord

Nadere regel tot wijziging van de nadere regels subsidie gemeente Groningen. Nieuwe tekst

Verantwoording subsidie stichting Muziekschool Krimpen Muziek school KRIMPEN. Verantwoording subsidie.

Criteria voor Cultuur subsidie

Gemeente Dalfsen, Cultuureducatie Projectplan Buitenschoolse activiteiten

Rijn IJssel Theater. TOELATING Wettelijke toelatingseisen

Gratis cultuuronderwijs voor Haagse basisscholen: een digitale ladekast met 128 projecten voor de groepen 1-8

TONEELACADEMIE MAASTRICHT. start vanaf 1 oktober 2012 met een POST-ACADEMISCHE OPLEIDING THEATERDOCENT

Inkoop van buitenschoolse theatereducatie seizoen 2015/2016 Uitgangspunten en voorwaarden

Jaarplan schooljaar

Willibrordus: cultuur in ons hart

WELKOM OP EEN SCHOOL MET EEN HART. vwo havo mavo vmbo praktijkonderwijs WIJ ZIEN JOU

VU PRE UNIVERSITY COLLEGE VOOR DE SCHOLIER DIE VERDER KIJKT

Uitnodiging. Introductiemiddag Classroom of Difference

Transcriptie:

Beleidsplan Jeugdtheaterschool Krimpen aan den IJssel 2013-2014 1

Inleiding Met veel plezier bieden we u een plan aan voor Jeugdtheaterschool Krimpen aan den IJssel. Al jaren spelen familievoorstellingen van Jongerentheater Quint met groot succes enkele keren in Theater de Tuyter en geven docenten via Jongerentheater Quint workshops in het basisonderwijs. Korte reeksen workshops in het kader van Kunst+, maar ook langer lopende reeksen workshops in het kader van de Brede school. Vanwege het grote enthousiasme bij leerlingen en het grote aantal aanmeldingen bij de langlopende reeks Bredeschoolworkshops hebben de theaterdocenten wel eens gefantaseerd over een leslocatie voor kinderen en jongeren uit Krimpen aan den IJssel. Een Jeugdtheaterschool waar op structurele en kwalitatieve wijze theaterlessen gegeven worden. Dit is kort besproken door Marnix Keeven met de cultuurambtenaar Robin Haan, wethouder Hofstra en in een later stadium voorgelegd aan Synerkri. In deze gesprekken is aangegeven dat het slagen van een Jeugdtheaterschool afhangt van de interesse bij Krimpense kinderen en jongeren, maar voor een groot deel ook van de kwaliteit van de organisatie. Jongerentheater Quint is een kleine stichting die op projectbasis werkt en de liefde en passie van enkele theatermakers is niet voldoende om een structureel goedlopende Jeugdtheaterschool te organiseren. Daar is een professionele organisatie voor nodig die qua pedagogisch-didactische werkwijze, qua docententeam en qua ervaring een mogelijke Jeugdtheaterschool tot een succes kan maken. Stichting Hofplein Rotterdam verzorgt 14 kleinschalige en grotere leslocaties waar 3.500 leerlingen in hun vrije tijd theaterlessen spel, zang en dans volgen. Omdat alle theatermakers van Jongerentheater Quint daar met volle overtuiging in dienst zijn, hebben zij gevraagd of deze stichting een plan wil maken voor een Jeugdtheaterschool in Krimpen aan den IJssel. In het verleden zijn overigens al contacten geweest tussen Hofplein en de toenmalige wethouder, mevrouw Aeyelts Averinck-Winsemius. Na het fantaseren, is het nu tijd voor een concreet plan. Wij denken dat er voldoende geïnteresseerde leerlingen zijn en de gemeente Krimpen aan den IJssel stimuleert culturele activiteiten in de Tuyter. Graag onderzoeken we de mogelijkheden om een kleinschalige Jeugdtheaterschool te starten in de Tuyter. Een Jeugdtheaterschool waar leerlingen les krijgen in spel, dans en zang. Waar kinderen en jongeren elkaar ontmoeten en waar ze van elkaar kunnen leren. Waarvoor het van belang is dat verschillende docenten tegelijkertijd les geven. Waar ze gezamenlijk werken aan een Werkplaatspresentatie in de Tuyter en waar wellicht gedacht kan worden aan een tussentijdse presentatie in de Tuyter. Hieronder volgt de uitwerking en de onderbouwing van Jeugdtheaterschool Krimpen aan den IJssel als onderdeel van Stichting Hofplein Rotterdam. 1. Missie, visie en doelstelling Jeugdtheaterschool Krimpen aan den IJssel De Jeugdtheaterschool Krimpen aan den IJssel is voor iedereen toegankelijk. Voor leerlingen die een leuke hobby zoeken en voor hen die een theaterdroom hebben. Iedereen ontwikkelt op zijn eigen niveau talent. Kernwoorden zijn: breed (niet elitair, niet alleen op getalenteerden gericht), ieder op zijn eigen niveau, veiligheid, plezier en uitdaging. Talentherkenning en talentontwikkeling is de missie van de Jeugdtheaterschool. Ten diepste gaat het ons erom, kinderen en jongeren een fascinatie in het leven mee te geven. Onze fascinatie is theater, kunst; dat willen en kunnen wij aan kinderen, jongeren en de in hun kielzog meelopende volwassenen meegeven. Met de theaterlessen worden naast de theatervaardigheden ook sociale vaardigheden ontwikkeld. Theater gaat over jezelf presenteren, je inleven in een ander, samenwerken, vertrouwen. Kinderen ontwikkelen persoonlijkheid en leren creatief denken. Creatief denken is een succesfactor voor studie en beroep. De Jeugdtheaterschool is een plek waar je kunt genieten en groeien, waar je jezelf kunt zijn. Onze jongeren vormen culturele netwerken en komen elkaar tegen in alle geledingen van de maatschappij tegen. De Jeugdtheaterschool draagt bij aan een levendig kunst- en cultuurklimaat: dat maakt Krimpen aan den IJssel aantrekkelijker voor kinderen, jongeren en hun ouders. Het moederbedrijf Hofplein Rotterdam werkt met haar verschillende Jeugdtheaterscholen en haar reguliere opleidingen krachtig mee aan het ontstaan van een culturele humuslaag in diverse steden: enthousiast publiek, amateurkunstenaars en professionals in de kunsten. De afgelopen 26 jaar is het aantal kinderen en jongeren dat via ons zijn of haar weg in het theater heeft gevonden, steeds gegroeid. In de meeste culturele instellingen vinden we ze terug: op het toneel, achter de schermen of in de zaal. Veel van hen geven aan in het dagelijks leven, hun studie en de huidige baan nog steeds profijt te hebben van de theaterlessen uit hun jeugd. 2

2. Leerplan en activiteiten Jeugdtheaterschool Krimpen aan den IJssel De Jeugdtheaterschool heeft drie categorieën leerlingen: 1. Leerlingen die in het theater een plek vinden om zichzelf te zijn. Zij ontwikkelen zich fysiek en emotioneel middels spel-, dans- en zangtrainingen en werken aan hun persoonlijkheidsvorming. Dit wordt het theaterpubliek of de amateurspeler van de toekomst. 2. De aankomende talenten, die hun passie ontdekken en het beroepsveld in gaan, zoals acteur Jeroen Spitzenberger (Süskind) en kleinkunstenaar Anne-Marie Jung. 3. Leerlingen die door ouders of pedagogen verwezen worden naar de Jeugdtheaterschool. Onzekere kinderen, faalangstigen, die in het toneelspel hun zekerheid en persoonlijkheid ontwikkelen. Theaterlessen Jeugdtheaterschool Krimpen aan den IJssel verzorgt lessen spel, zang en dans aan leerlingen in de leeftijd van 6 tot 26 jaar. Afhankelijk van de beschikbaarheid van de Tuyter op bijvoorbeeld maandag of woensdag volgen leerlingen afhankelijk van hun leeftijd 2 tot 4 uur les per week, gedurende 25 weken per jaar. Het lesprogramma bestaat uit een doorlopende leerlijn, waarbij ontwikkeling van persoonlijkheid, talent en theatrale vaardigheden van kinderen en jongeren centraal staat. De lessen spel, zang en dans zijn in het curriculum onlosmakelijk met elkaar verbonden. Het lesprogramma van de leerlingen vanaf 12 jaar is inhoudelijk ontwikkeld in twee uiteenlopende leertrajecten. 1- Voor leerlingen die auditie willen doen voor een theaterproductie en deze halen, zijn er verdiepingsjaren. Hier wordt de leerling voorbereid op het spelen in de grote zaal. Na dit jaar speelt de leerling mee in één van de grote theaterproducties. Hiermee spelen we in op de vraag jezelf als speler verder te willen ontwikkelen. 2- Voor leerlingen die geen auditie doen, is er een leertraject waarin ze aan het eind van het leerjaar in kleinschalige presentaties spelen. Dit zijn korte voorstellingen, die gemaakt worden met één van hun drie vakdocenten. Leerlingen bepalen het thema. Hiermee spelen we in op de vraag zelf een presentatie te willen maken. Overig lesaanbod Voor leerlingen met specifieke wensen en/of talenten zijn er binnen de Jeugdtheaterscholen twee extra aanvullingen ontwikkeld waar alle leerlingen van binnen en buiten Rotterdam gebruik van kunnen maken. De oriëntatieklassen drama en dans en het kinderkoor. De oriëntatieklassen zijn bedoeld voor leerlingen die een groot talent hebben voor drama of dans. Zij krijgen naast de reguliere lessen in Krimpen aan den IJssel extra, verdiepende lessen met leerlingen van diverse Jeugdtheaterscholen. 3. Financiën Jeugdtheaterschool Krimpen aan den IJssel We hebben een scenario s opgenomen van een Jeugdtheaterschool die start in seizoen 2013-2014 met 5 groepen en 65 leerlingen. Als bijlage is de begroting opgenomen. Tegenover de personele en materiële lasten staan de baten (lesgelden). De aanvraag richting gemeente Krimpen aan den IJssel en/ of Synerkri is gesplitst in een gedeelte voor de theaterlessen en een gedeelte voor de huisvesting. De reden hiervan is dat de Tuyter onderdeel van de gemeente is en wij niet weten wat de huisvestingslasten zijn voor een Jeugdtheaterschool met een langlopend seizoen. Bij huisvesting zijn we uitgegaan van een bedrag van 10 per uur per ruimte. De subsidieaanvraag bedraagt 5.991, uitgaande van het juist inschatten van de huisvestingslasten. De huisvestingslasten in de Tuyter schatten we in op 2.958. Voor de inzichtelijkheid hebben we dit in een tabelletje opgenomen. De subsidieaanvraag is het uiteindelijk gevraagde bedrag. Meer of minder leerlingen komen in 2013-2014 voor rekening van de Jeugdtheaterschool. JTS Krimpen a/d IJssel 2013-2014, 5 groepen Lasten 26.132 Baten 20.141 Exploitatietekort 5.991 Tekort op lessen 3.033 Tekort op de huisvesting 2.958 Inverdienpercentage 77% 3

In de bijlage met de begrotingen staan onderbouwingen per post. Hierbij een korte toelichting op enkele posten. Bij overhead staat vooralsnog geen bedrag opgenomen. Indien er gunstig geroosterd wordt en er iet meer leerlingen komen dan verwacht, kunnen we een klein gedeelte aan overhead toerekenen. Dit is van belang voor de subsidieverantwoording naar gemeente Rotterdam. Van Rotterdam ontvangen we een subsidiebedrag van 1,7 mln. Van belang is dat we in de omliggende gemeentes tenminste de directe kosten terugverdienen en eigenlijk ook een (klein) gedeelte van de overhead. In de meeste leslocaties verdienen we een klein bedrag aan overhead terug, dat bijvoorbeeld 20% van de werkelijke, door de accountant vastgestelde, overhead per leerling is. De Werkplaats is een presentatie aan het eind van het jaar. We verwachten 1 of 2 presentaties te moeten geven voor familie en vrienden van de spelers. De kosten van de zaalhuur zullen wegvallen tegen de opbrengst van de kaartverkoop. De gastvrouw/gastheer is van belang voor de voortgang van de lessen. Zij vangt ouders op voor en na de lessen die vragen hebben, zij registreert absenten en zij helpt kinderen die ziek worden of een pleister nodig hebben. Wij hopen hier iemand te vinden die genoegen neemt met een vrijwilligersvergoeding. 4. Subsidiebedrag vergeleken met andere activiteiten Het geven van theaterlessen en het maken van een theaterproductie raakt aan onderwijs. Naast het bijbrengen van theatrale vaardigheden, zit de meerwaarde van theaterlessen in de ontwikkeling van sociale vaardigheden en leren creatief denken. Dit vereist kwalitatieve docenten die didactisch en pedagogisch vaardig zijn en lesgeven in een professionele en veilige omgeving. De subsidiebedragen per leerling zullen daarom hoger zijn dan bij bijvoorbeeld sportactiviteiten. Een aantal raadsleden in andere gemeentes gaven hun collega s aan dat het voor een goede vergelijking met sportsubsidie wel van belang is om ook de lasten van sportaccommodaties en de verkapte subsidies door te berekenen. Dan wordt het verschil met kunstdeelnemers kleiner. Wij hebben geen inzicht in gegevens van andere activiteiten, maar kunnen u wel de subsidiebedragen per leerling laten zien. Hieronder vindt u deze gegevens. 5. Slotvraag Wij hopen dat de gemeente en/of Synerkri het plan voor een Jeugdtheaterschool te willen steunen. De Jeugdtheaterschool verdient 77% van de kosten zelf in. Dat is een hoog percentage. Voor de resterende 23% vragen we subsidie aan, om de theaterlessen toegankelijk te maken voor een brede groep leerlingen. Het gemiddelde lesgeld bedraagt 310. Dat is een behoorlijk bedrag voor veel mensen. Voor mensen met een minimuminkomen zijn er meestal potjes beschikbaar. Voor mensen die daar iets boven zitten meestal niet. Wij denken dat de activiteiten van de Jeugdtheaterschool Krimpen aan den IJssel een waardevolle bijdrage kunnen vormen aan het culturele klimaat in de gemeente en een bijdrage vormen aan de verlevendiging van theater de Tuyter. Graag willen wij een rol in spelen bij het bereikbaarder maken van theaterlessen voor Krimpense kinderen en jongeren. 4

Bijlage: begroting 2013-2014 5 groepen, 65 leerlingen: spel/zang/dans Begroting 2013-2014 theaterlessen Jeugdtheaterschool Krimpen aan den IJssel, in euro's 2013 Les op woensdag tussen 13.30 uur en 18.00 uur. 25 weken + werkplaats. Bedragen in Kosten Docentenuren 26 lesdagen, inclusief auditie en begeleide werkplaats 1 groepen 3,4 1,2 lesuur 31 lesuur 1 groepen 5 2,0 lesuur 52 lesuur 1 groepen 6,7 3,0 lesuur 78 lesuur 1 groepen 8 4,0 lesuur 104 lesuur 1 leerjaar 1 4,2 lesuur 109 lesuur 374 lesuur 15.425 Overhead (doorberekende gedeelte) - Supervisie 45 uur 47,50 2.138 Administratie 650 Roulatie- en vervangingsuren 5% van totaal docentenuren 771 Affiches en lesmateriaal 1.065 Reiskosten (inclusief werkplaats) 1.050 Sejour en onkosten theatertrainers - Werkplaats 875 Huisvesting 2.958 Gastvrouw 1.200 Totale kosten 26.132 Opbrengsten Leerlingen Tarief, 1 groepen 3,4 14 182,00 2.548 1 groepen 5 14 238,00 3.332 1 groepen 6,7 13 317,00 4.121 1 groepen 8 12 413,00 4.956 1 leerjaar 1 12 432,00 5.184 Totale opbrengsten 65 20.141 Totale exploitatietekort 5.991 Bijdrage gemeente Krimpen aan den IJssel, huisvesting 2.958 Bijdrage gemeente Krimpen aan den IJssel, theaterlessen 3.033 5