Klassengesprek - knutselen. Open de envelop, laat de foto zien en lees samen de brief:



Vergelijkbare documenten
Texels restaurant. De leerlingen: passen de opgedane kennis uit de voorgaande lessen toe.

DOE MEE! Afval scheiden. Dat scheelt een hoop

I LOVE AFVAL SCHEIDEN! JIJ OOK?

Wat moet je doen? Lees de informatie in dit pakketje

Afval scheiden. Yvonn van de Grootevheen. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Introductieles. Tim eet op Texel. Brief - groepstekening - reactiespel

AAN DE SLAG MET AFVAL DOE-OPDRACHTEN 7-9 JAAR

Elektriciteit en stroom, wat is het? Proefjes met stroom en electriciteit

Amsterdammers. December 2009 Susanne van den Buuse

Fossiele brandstoffen? De zon is de bron!

Afval vroeger en nu. Naam: Vroeger was alles anders. De mensen leefden heel primitief. Dat heb je gezien in het filmpje van Schooltv.

Van afval naar grondstof. Informatie en tips over GFT scheiden

inhoud blz. Inleiding 1. De afvalberg 2. Soorten afval 3. Vier belangrijke stappen 4. Voorkomen 5. Opnieuw gebruiken 6. Afval als bran dstof

ALLES OVER PLASTIC RECYCLING

gerecycled plastic Plastic Hero je brooddoos en je spelcomputer Kunststof Held Alles over plastic recycling Gemaakt van: Naam: Zit onder andere in:

Doe-opdrachten Aan de slag met afval. Groep 4-5-6

GROEP 7 EN 8 AFVALSCHEIDEN!

1 1. Bent u een man of een vrouw? 1 antwoord per respondent. Aantal respondenten: 405. Antwoord Aantal Percentage. 1. Vrouw % 2.

Handleiding Afvalspel groep 3 en 4

Hoi afvalkameraden! Leuk, zo'n afvalladder! Wiiiiiiiiii! Terwijl ik hier hang, kan jij misschien de ontbrekende woorden invullen!

Dagboek Nederland onder water?! Komt Nederland onder water te staan? En wat kunnen jij en de politiek doen om dit te voorkomen?

Doe-opdrachten Aan de slag met afval. Groep 1-2-3

Visje,visje, in de sloot. Waterdiertjes vangen en bekijken

Verslag klankbordgroep Noordwest afvalproef

lesprogramma Duurzaamheid les 1: maken Cradle to Cradle uitgelegd voor kinderen

Inhoudsopgave. Inhoud van de leskist

Doelstellingen. Naam activiteit. Werkvorm Materiaal. Werkboekje afval en de Ladder van Lansink

AAN DE SLAG MET AFVAL DOE-OPDRACHTEN 4-6 jaar

Lessen- en activiteitenpakket voor de 2de leerjaar LO BLO eindklassen type 1 en BUSO opleidingsvorm 2 eerste fase. Uitwerking van het project

Ga een boodschap doen in een Nederlandse winkel. Je moet wachten tot je aan de beurt bent. Als je wacht, luister je goed als andere mensen praten.

Opening van het thema op vrijdag 5 november.

AAN DE SLAG MET AFVAL DOE-OPDRACHTEN Groep 7-8

AAN DE SLAG MET AFVAL DOE-OPDRACHTEN Groep 1-2-3

De leerlingen: leren en ervaren dat mensen niet zonder water kunnen leven. zien waar water voor wordt gebruikt.

In de weer voor het klimaat

Wie weet wat Avri doet?

Campagneteksten glas en papier

Hand-out digiboard presentatie

Kansen voor gemeenten in communicatie, indien recyclen kan, wil men dit vaak ook wel doen.

Opdracht Afvalspel. afval. Afval, wat is dat eigenlijk? Je ziet hier het woord afval staan met daar omheen een aantal vakjes.

Doe-opdrachten Aan de slag met afval. Groep 7-8

Iedere Leerling Voorkomt Afval Ilva Educatief Team Afvaltaal

'Waar komt melk vandaan?' 'Uit de winkel!'. Natuurlijk weet iedereen dat melk uit de koe komt, maar je staat er niet zo vaak bij stil!

Doe je spreekbeurt over afval en Attero COLA

Doe je spreekbeurt over afval en Attero COLA

Onderzoek Omgekeerd Inzamelen tweede fase

Zoek de. 10 verschillen

Inleiding VOOR JE HET WEET, MAAK JE DE LEKKERSTE MAALTIJDEN IN EEN SCHONE EN OPGERUIMDE KEUKEN!

93% papier en karton 86% flessen /glas 85% gft (groente/fruit/tuinafval) klein chemisch afval / elektrische apparaten 68% 66% textiel / kleding 55%

De inrichting van de speelleeromgeving bij Geen troep op de stoep.

koffie, tandpasta, appels, choco, aardappelen, water, plakband,

handleiding 1. Inleiding 2. Achtergrondinformatie

taalkaart 1 Ik ga op reis en Ik ga op reis en Wat ga je doen? Je leert wat een reisverhaal is. Je schrijft er zelf een.

Zeg ook JA tegen afval scheiden.

De meeste jonge kinderen zijn dol op dieren en willen heel graag een eigen huisdier

Handleiding basiswoordenschat.

PROEF RESTAFVAL INZAMELING

Beestenbende SLODDERVOSSEN

Ο Doe-opdracht met een werkblad voor de leerlingen om zelfstandig of in kleine groepen uit te voeren.

Winkels in het dorp. Nodig: 1 poster winkels in het dorp, A3-formaat, fotoblad 1, schaar en lijm, stift

Afvalboekje voor de basisschool

De zin van afvalscheiding

Klassengesprek - excursie

1. Ga naar buiten bij de parkeerplaats en verzamel bij de afvalcontainers. Opdracht: Teken de afvalbakken na en schrijf erbij welk afval erin

Lees je mee? Blaffende agent en andere bijzondere verhalen. werkbladen om methodisch en thematisch te werken aan leesbeleving

STRANDBALLEN. Potlodenbakje ZELF SAMENGESTELDE CD

De schillenboer komt terug

De tussenstand VOLG DE WEDSTRIJD VIA

Grafiek 15.1a Bekendheid met en bezoek aan kringloopwinkel Het Warenhuis, in procenten 47% 57% 0% 25% 50% 75% 100%

Kun jij slim shoppen?

Introductieles. Tim eet op Texel. Brief - groepstekening - reactiespel

Opinie onderzoek verpakkingen

Hoi afvalkameraden! Leuk, zo'n afvalladder! Wiiiiiiiiii! Terwijl ik hier hang, kan jij misschien de ontbrekende woorden invullen!

DOCENTEN HANDLEIDING. Groepen 7 & 8 van het basisonderwijs

Introductieles randje Texel. Brief - woordweb - thematafel

AAN DE SLAG MET AFVAL HANDLEIDING EEN UUR AFVALLES

Doe-opdrachten Aan de slag met afval. Groep 1-2 Groep Groep 6-7-8

Omgekeerd afval inzamelen. Waar zijn we in Stichtse Vecht mee bezig?

ZAAI- GOED DEZE LESBRIEF IS VAN..

Inhoudsopgave. Situatie en centrale vraagstelling. Resultaten. Bijlagen Onderzoeksverantwoording

Wat weet jij over biologisch en over de bodem?

Vraag- en antwoord document kunststofinzameling 2009 Gemeente Zwolle Laatste update: 20 augustus 2009

Waar blijft m'n blikje

Camouflage is handig in het dierenrijk. Veel prooidieren vallen door hun kleur niet

Lesbrief voor onderbouw

Bladzijde 2 - In het magazijn

50 vragen over afvalscheiding

Wat mag in welke afvalcontainer? Deze folder helpt u bij het scheiden van uw afval en grondstoffen.

LESBRIEF NR 1 OPDRACHT 1 FEEST! SAMSAM = 40 JAAR! VOOR GROEP

GROEP 5 EN 6 HOEZO AFVAL?

Cradle to Cradle - Hype of toekomst

Afval Anne en de Sorteerbrigade

De Gloob-Fanfare. eerste leerjaar CORRECTIESLEUTEL - AFVAL

Resultaten onderzoek digitaal burgerpanel afvalscheiding en afvalinzameling

Wij zijn een Mooi Schoon school

Noordhoff Uitgevers Elobase Detailhandel Verkoper Kerntaak 1 Theorie- en infoboek

Weggooiwijzer. Richtlijn voor bedrijven voor het toepassen van weggooi-instructies. November 2018

Maak eerst een aantal schetsen van het bord over welk verbod voor welk soort afval. Kies binnen de groep er één uit en werk deze in het groot uit

LESBRIEF. Samenvatting: Bij dit boek horen diverse bijlagen: thema s: Ben jij ooit naar een neuzenfeest geweest?

Transcriptie:

Tim eet op Texel 3 en 4 6 Afval Klassengesprek - knutselen Doelen Begrippen Materialen Duur De leerlingen: beseffen dat er veel voedsel weggegooid wordt. beseffen dat verpakkingsmateriaal van voedsel veel afval oplevert. bedenken hoe je de hoeveelheid afval van voedsel en verpakkingen kunt verminderen. kunnen afval op de juiste wijze scheiden (groene bak, grijze bak, plastic, glasbak, oud papier, statiegeldflessen, batterijenbak, elektrische apparaten, kringloopwinkel). het afval, het vuilnis, de container, scheiden, de composthoop, hergebruik, recyclen, de kringloopwinkel, het statiegeld Envelop met een brief van Texelse Tim en foto van Tim op een volle afvalcontainer Mandje van Texelse Tim met daaraan toegevoegd: losse appels en voorverpakte appels Zak voor plasticafval Lege verpakkingen. In ieder geval voor elke leerling: 2 melkpakken, een doosje en eventueel een yoghurtbeker of puddingbakje Tijdschriften en folders van supermarkten Plastic boterhamzakjes (één voor elke leerling) Tekenpapier en kleurpotloden/stiften Knip- en plakmateriaal Verf, kwasten of gekleurd papier (groen en donkergrijs) 55 minuten Vooraf Verstuur de brief met de foto van Texelse Tim per post, of speel dat Texelse Tim de envelop per ongeluk bij het oud papier in het lokaal heeft gelegd. Inleiding (10 minuten) Open de envelop, laat de foto zien en lees samen de brief: Hallo! Hoe gaat het? Er is iets mis. Hoor maar eens wat. Ik heb twee bakken voor afval. Containers. Een is grijs en een is groen. Ik at een appel. Toen die op was, had ik nog het klokhuis. Die moest in de afvalbak. De container. www.duurzameleerleerlijn.nl 25

In welke? Ja, de groene. Bah, wat stonk die! Hij was al heel vol. En de vuilnis-wagen komt niet snel. Die is pas geweest. Ik doe iets niet goed, denk ik. De deksel van de grijze bak kan ook al niet meer dicht. Wat moet ik doen? Groet van Tim Bespreek wat er in de brief staat. Tim vraagt de leerlingen om manieren te bedenken om de containers minder snel vol te krijgen. Bedenk eerst samen met de leerlingen wat er eigenlijk allemaal weggegooid wordt in de grijze en de groene container. Een heel groot deel van het afval bestaat uit verpakkingen van voedsel. Welk voedsel wordt waarin verpakt en waarom? Welke verschillende verpakkingsmaterialen kunnen de leerlingen bedenken? Schrijf de antwoorden op het bord. Laat de leerlingen brainstormen over hoe je de hoeveelheid afval kunt verminderen. Mogelijke oplossingen om de hoeveelheid afval (in de groene en grijze bak) te verminderen: Voedsel kopen zonder verpakking of met weinig verpakking. Niet te veel in een keer kopen. Zoveel eten klaarmaken als je opkan. Voedsel opeten voordat het bederft. Voedselrestjes bewaren in de vriezer en later opeten. Composthoop in plaats van de groene bak. Gebruik verpakkingsmateriaal opnieuw: plastic bakjes kun je bijvoorbeeld gebruiken om een restje voedsel in te bewaren in de vriezer. Lever statiegeldflessen in die worden weer gevuld. Recyclen: Plastic in de plastic zak, niet in de grijze bak. Papier en karton naar bijvoorbeeld de Scouting. Glas in de glasbak. Batterijen in de batterijenbak. Kapotte elektrische apparaten worden ingezameld op school, of bij de Hamster. Kringloopwinkel. Bespreek ook met de leerlingen waarom het goed is om de hoeveelheid afval te verminderen en niet bijvoorbeeld gewoon een tweede grijze bak te kopen: Afval moet met vuilniswagens en vrachtauto s weggebracht worden. Dat kost benzine. www.duurzameleerleerlijn.nl 26

Veel afval wordt uiteindelijk verbrand. Daar komt vieze rook vanaf. Het kost veel moeite om dingen te maken. (Blik kort terug op het productieproces van brood.) Het is zonde als dat voor niks gebeurt. Kern (40 minuten) Laat de leerlingen groene en grijze containers maken. Gebruik kartonnen doosjes of lege melkpakken en laat die beschilderen of beplakken. Eventueel kunnen ze ook glasbakken maken van yoghurtbekers of puddingbakken met openingen voor 3 kleuren glas. Terwijl dit staat te drogen kunnen de leerlingen afval uitknippen uit de folders. Het gaat daarbij om de verpakkingen van de producten die staan afgebeeld. De leerlingen kunnen ook bedenken wat ze gegeten hebben en het afval natekenen en uitknippen. Tenslotte sorteren de leerlingen hun afval en gooien ze het in de zelfgemaakte bakken: De plaatjes van de plastic artikelen kunnen ze in het plasticzakje doen. De glazen flessen in de glasbakjes. Het papier in een doosje. De rest verdelen over de groene en de grijze containers. Zit er nog iets bij dat ergens anders heen moet? Een tv? Of batterijen? Oude kleren? Alternatieve opdracht: De containers kunnen ook getekend of geknipt en dan op de kop op een vel papier geplakt worden. Eronder komt dan al het afval getekend of geplakt. Alsof de bakken leeggeschud zijn. Afronding (10 minuten) Bekijk eens wat de leerlingen voor eten en drinken mee hebben. Waar kan het afval heen? Hoe kunnen de leerlingen ervoor zorgen dat er minder afval mee naar school komt? Weeg de vuilnisbak met het afval in de klas. Doe dat de komende tijd iedere dag om te kijken of het lukt de hoeveelheid afval te verminderen. Extra Activiteiten: Maak een composthoop ergens in de tuin bij de school. Voedselresten kunnen door afvaleters omgezet worden in nieuwe voedingsstoffen voor planten. Maak iets lekkers van etensrestjes: wentelteefjes, aardappelsalade. Organiseer een kleding- of speelgoedruilbeurs voor meerder klassen. Dat wat jij niet meer past kan een ander wel aan. Het hoeft niet weggegooid te worden! Maak een rondje door de school (met de conciërge). Bekijk hoe op school www.duurzameleerleerlijn.nl 27

afval wordt gescheiden: oud papier, batterijen, cartridges, oude telefoons, kijk in de schoolcontainer, etc. Filmpjes: Schooltv Beeldbank: (Primair onderwijs typ de zoekterm recyclen) Glasrecycling Van oud glas worden nieuwe flessen gemaakt. De geschiedenis van het afval Hoe kwamen mensen er vroeger van af? Recycling batterijen Batterijen die recycled worden. Rubber tegels Een tegel van rubber. Hoe wordt die gemaakt? Plastic shirts Hoe maak je shirts van plastic flessen? Websites: www.wecycle.nl Creatief: Knutselen/kunst maken van afval. Maak een digitale fotoreportage van afval in de buurt. Laat de leerlingen hiervoor zelf foto s maken. Excursies: Kringloopwinkel Hamster Amsing Recycling Cobus Spigt Metaalafval www.duurzameleerleerlijn.nl 28

hallo! hoe gaat het? er is iets mis. hoor maar eens wat. ik heb twee bakken voor afval. containers. een is grijs en een is groen. ik at een appel. toen die op was, had ik nog het klokhuis. die moest in de afvalbak. de container. in welke? ja, de groene. bah, wat stonk die! hij was al heel vol. en de vuilniswagen komt niet snel. die is pas geweest. ik doe iets niet goed, denk ik. de deksel van de grijze bak kan ook al niet meer dicht. wat moet ik doen? groet van tim