ONTWERPEN IN DE SOCIALE

Vergelijkbare documenten
ONTWIKKELINGEN OP HET GEBIED VAN DIGITALE INNOVATIE IN ZORG EN WELZIJN

Value based healthcare door een quality improvement bril

Lesbrief verslaving aan games of sociale media

Zelfportret. Zelfportret, met verschijningsvormen, van de Creatieve Mediator. Creativiteit in Mediaton

Papa en mama hebben ruzie. Ton en Toya vinden dat niet leuk. Papa wil graag dat Ton en Toya bij hem op bezoek komen, maar van mama mag dat niet.

Understanding and being understood begins with speaking Dutch

DT: Reframe. De Innovator. Design Thinking stap #3. Kijk eens anders tegen de wereld aan. de Innovator opent de ogen voor nieuwe kansen

Disclosure belofte. Ik stel het belang van de patiënt voorop en eerbiedig zijn opvattingen. Doel van de patient staat centraal

Betrek consumenten bij Innovatie Bastian Baas Sr. Strategy Consultant Motivaction

PROJECT SOVATASS COCREATIEF ONTWERP VAN EEN DIGITAAL BEHAVIOR CHANGE SUPPORT SYSTEM VOOR HET TRAINEN VAN SOCIALE VAARDIGHEDEN BIJ KINDEREN MET AUTISME

Voorbij het personenalarmsysteem De ontwikkeling van nieuwe ICT-toepassingen voor chronische zorg. Pieter Duysburgh iminds SMIT, VUB

Human Centred Design READER. TOP Ondernemen. Onderdeel van. Door: Hendrik-Jan Trooster

Werkstuk Verzorging Pesten

Creative Marketing College 1, Zomer 2010 Jaar 2 CUSTOMER INSIGHTS. Saskia Best

*usable product* Eerste regel van usability? Luister niet naar je gebruikers 1/10/2010

RESEARCH PROJECT CONTEXT DOELGROEP NADIA GROENEWALD 13 MAART 2016 G&I1B GROEP 5

Het is de familieblues. Je kent dat gevoel vast wel. Je zit aan je familie vast. Voor altijd ben je verbonden met je ouders, je broers, je zussen.

Leerling- tevredenheidspeiling. Basisschool Pius X februari 2015

M i j n o u d e r s g a a n s c h e i d e n

Op zoek naar nieuwe business modellen

Conjoint analysis Nieuwe beleggingsdienstverlening Rabobank. Rabobank Nederland & flowresulting

Serieus Games Barbara Plovie Hogeschool West-Vlaanderen

Mijn kind, gamen en internet. Indigo Preventie

Vragenlijst tieners. Algemene vragen. Waar woon jij?

Taco Schallenberg Acorel

ANATOMIE van de VERLEIDING

Leerlingenquete r.k.b.s. De Rank schagen, maart 2014

Thema Gezondheid. Lesbrief 33. In gesprek met de leerkracht.

Animals 1 - Describe your Pet

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

Samen mediawijs. Met elkaar in gesprek over het gebruik van (social) media

3/12/2013. Mijn broer heeft ADHD. Mijn broer heeft ADHD. Mijn grote broer heeft ADHD. Het zal je broer maar wezen. Ouders opgepast

Hoe gaat het met je studie?

Gamification , Berry Kersten

Inhoudsopgave 1. Algemeen Inleiding en visie Bouwsteen 1: De zorg die jij nodig hebt Zorgplan Mijn Plan

GOED VRIENDJE? FOUT VRIENDJE?

Service Design in n notendop

Inhoud. Mijn leven. mijn vrije tijd

OPGELUCHT STAAT NETJES

Media en creativiteit. Winter jaar vier Werkcollege 7

ESCMID Online Lecture Library. by author

5 jaar 6 jaar 7 jaar 8 jaar 9 jaar 10 jaar 11 jaar 12 jaar Weet ik niet

Welkom bij de derde Kanjerkrant van dit schooljaar! Dit keer leest u onder andere over: - groepsdruk. - stagediving. - hoe een kanjer doet

Hoe kan ABCDate mij helpen bij het ontmoeten van nieuwe mensen?

s Heeren Loo Samen mediawijs Met elkaar in gesprek over het gebruik van (social) media s Heeren Loo Advisium September 2017

Night news. Fact sheets. Worksheet

Les 3. Familie, vrienden en buurtgenoten

Iedereen kan Facebook-en, toch?

Projectmanagement, urenregistratie, facturatie, boekhouding en CRM in EXACT

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 7: Bij ons thuis. Lesoverzicht

Stichting Kinderpostzegels

RECEPTEERKUNDE: PRODUCTZORG EN BEREIDING VAN GENEESMIDDELEN (DUTCH EDITION) FROM BOHN STAFLEU VAN LOGHUM

Gamen. Zonder flauwekul. Ik voelde me rot als ik niet kon gamen. Nu heb ik ook plezier als ik niet aan het gamen ben.

WERKBUNDEL VAN: GROEP/ KLAS:

Kwaliteitsrapport 2018 voor cliënten

Mijn computer is leuk

Oplossingsgericht werken. Bij Handjehelpen. Oktober 2018

Flowdagboek voor de Intuïtie challenge

Puzzle. Fais ft. Afrojack Niveau 3a Song 6 Lesson A Worksheet. a Lees de omschrijvingen. Zet de Engelse woorden in de puzzel.

Inleiding IN DIT BOEK LEES JE WAAROM STEUN, RESPECT EN VERTROUWEN BIJ VRIENDSCHAP HOREN.

Grammatica uitleg voor de toets van Hoofdstuk 1

Effecten van een op MBSR gebaseerde training van. hospicemedewerkers op burnout, compassionele vermoeidheid en

Wielewoelewool, ik ga naar school! Toelichting

Wat is Interaction Design?

Sneeuwwitje, de zeven dwergen en de boze heks?

JEUGDIGEN. Hulp na seksueel misbruik. vooruitkomen +

Wat doe je wel of beter niet op het internet?

Gezonde Publieke Ruimte

Het verhaal van Steffie

Monoloog. Dialoog. Reactief. Co-actief. Gesloten. Open. Competitief. Collaboratief. Business. Klant. Massa productie.

Keuzetwijfels in de Emerging Adulthood rondom Studie- en Partnerkeuze. in Relatie tot Depressie

Writing 1 WRITING 1 PART A KGT 3

BEAR. Do you need protection? A bear can help you, because it is big and stands for power. BEAVER

Tijdens het ontbijt kan mijn mama de klastitularis al een beetje leren kennen nog voor dat ze naar het oudercontact komt.

Een uitgave van Careander Kort & Krachtig. Talent ontwikkelen

Writing 1 WRITING 1 PART D BK 3

3 I always love to do the shopping. A Yes I do! B No! I hate supermarkets. C Sometimes. When my mother lets me buy chocolate.

C est le ton qui fait la copy. Jade Meijvogel

LESPAKKET OVER GAMEN 1 E GRAAD B-STROOM

should(n t) / should(n t) have to zouden moeten / hadden meestergijs.nl

Zelfstandiger leren leven bij Next Level. Sterker in de samenleving.

Quick scan method to evaluate your applied (educational) game. Validated scales from comprehensive GEM (Game based learning Evaluation Model)

Gewoon meedoen!

NASCHOOLSE DAGBEHANDELING. Figaro. Welkom! Waarom kom jij naar de groep? Informatieboekje voor kinderen die komen kennismaken. Dit boekje is van:

Transcriptie:

MENSGERICHT ONTWERPEN IN DE SOCIALE PSYCHIATRIE DR. JOB VAN T VEER VEERJ@NHL.NL

MENS GERICHT INNOVEREN Technologische innovatie in de zorg begint bij..? Wat is mensgericht innoveren? Waarom is het nodig? Enkele praktische uitgangspunten Voorbeelden uit de praktijk

HUMAN CENTRED DESIGN IN DE (GEESTELIJKE)GEZONDHEIDZORG: WAAROM? Mogelijkheden van ehealth Proces vaak niet heel erg user-centered Past een oplossing wel bij de vraag? Weinig ehealth-interventies zijn evidence based Wat weten we van de effecten (als deze er zijn) en welke elementen hier aan bijdragen?

DESIGN FOR WICKED PROBLEMS OPEN COMPLEX DYNAMIC NETWORKED NO BOUNDARIES MANY ELEMENTS & INTERACTIONS CHANGES OVER TIME ACROSS ORGANISATIONS, POLITICS

THE PROBLEM IS, WE DON T UNDERSTAND THE PROBLEM Paul MacCready

IF I HAD ASKED PEOPLE WHAT THEY WANTED, THEY WOULD HAVE SAID FASTER HORSES. Henry Ford

A PROBLEM WELL STATED IS A PROBLEM HALF SOLVED Charles Kettering (1876-1958)

(RE)FRAMING THE PROBLEM PROJECT SOVATASS DESIGNING SOCIAL SKILLS INTERVENTIONS FOR & WITH KIDS (10-12 YRS) WITH AN AUTISM SPECTRUM DISORDER

ISLAND GAME

ASCAPE-GAME

(RE)FRAMING THE PROBLEM

WEES KRITISCH CREATIEF : REFRAME HET PROBLEEM

PATIENTGERICHTHEID LOVE THY USERS = EMPATHIE Observe the lives Mensen doen en ervaren anders dan ze er See patterns over vertellen Question their explanations ECHT begrijpen vereist iets anders (observeren, stalken, dingen laten doen) Don t believe predictions about future behaviour Gevoel ontwikkelen voor de gebruikersdoelgroep Design democratie Hoe zou mevrouw Wiersma dit ervaren? Hoe zou ze er over vertellen? Nielsen (1995)

EMPATHY AS A WEAPON

HIER FOTO VAN DEURSTICKERS

SOVATASS JORIS VISSER leeftijd geslacht bij wie woon je wat wil je worden BIOGRAFIE stom 11 jongen papa, mama & broertje game bedenker alleen zijn Joris is 11 jaar en woont in Drachten, samen met zijn vader en moeder en zijn broertje Teun van 8. Joris deelt zijn slaapkamer met zijn broertje, dit vindt hij gezellig, maar soms vindt hij het ook vervelend als hij liever even alleen wil zijn. Daarnaast heeft de familie Visser twee katten. Joris is gek op beide katten en kan uren met ze spelen. Als Joris thuis is speelt hij vaak games op de computer of tablet. Hij speelt dan vaak met andere mensen die hij online heeft ontmoet. Joris gamet ook regelmatig samen met zijn broertje. Verder is Joris gek op paardrijden. Hij krijgt 2 keer in de week paardrijles bij een manege in de buurt. Hij praat weinig met de andere kinderen die les krijgen, maar wel heel veel met de paarden. Joris speelt soms met zijn buurjongetje, Stefan. Joris zou best vaker met hem willen spelen, maar Stefan gaat vaak naar andere kinderen toe om daar te spelen. Joris zou best een keer mee willen, maar hij vindt het erg spannend om te vragen. Ik ken die andere kinderen niet zo goed, misschien willen zij wel niet dat ik mee ga. SCHOOL Joris zit in groep 8 van basisschool Het Anker in Drachten. Hij zit nog maar net op deze school. Joris zat namelijk eerst op een andere school, maar hier vond hij het niet leuk. Hij werd vaak gepest en de meesters en juffen konden Joris hierbij niet goed helpen. De kinderen in de nieuwe klas van Joris zijn aardig tegen hem. Joris hoopt dat hij snel vrienden maakt in de nieuwe klas, maar dit vindt hij erg spannend. Ik ben bang dat de kinderen mij niet leuk vinden en dat ik er niet bij hoor. Verder gaat het heel goed op school. Ik vind de opdrachten echt makkelijk! De favoriete vakken van Joris zijn tekenen en schrijven. Dit vind ik heel leuk, omdat hij bij deze vakken veel tijd krijg om heel net te werken. Met de nieuwe meester kan Joris het goed vinden. De meester is heel duidelijk en kan goed uitleggen. SOVA-TRAINING Vier maanden geleden heeft Joris een SoVa-training gevolgd. Ik ging hier naar toe, omdat ik het moeilijk vind om vrienden te maken. Vooraf vond Joris het erg spannend, maar hij raakte al gauw gewend aan de andere kinderen en de begeleiders, daardoor werd de training steeds leuker. Eén van de dingen die ik heb geleerd is dat ik mensen meer moet aankijken als ik met ze praat, dit deed ik eerst bijna nooit. Joris merkt dat de training er voor gezorgd heeft dat hij gemakkelijker met andere kinderen kan praten. Ik heb bij de training ook twee vrienden gemaakt. Wij spreken nu elke maand een keer in het weekend met zijn drieën af en dan gaan we de hele dag leuke dingen doen. GAMES Joris speelt veel verschillende games. Zijn favoriete games zijn Roblox, Minecraft, Hay Day en Need for Speed. Wat ik vooral leuk vind aan deze spelletjes, is dat ik deze spelletjes met andere mensen kan spelen, online of met mijn broertje. Joris geeft aan dat hij het gemakkelijk vindt om met onbekende mensen te praten tijdens het gamen. We praten dan vaak over de game en daardoor kunnen we het vaak goed met elkaar vinden of worden we zelfs vrienden. Joris komt ook wel eens vervelende mensen tegen tijdens het gamen, maar deze negeert of blokkeert Joris dan gewoon. Verder vindt Joris het leuk als je in een spel zelf dingen kunt veranderen, zoals de auto of het poppetje waar je mee speelt. Ik vind het leuk als ik mijn auto kan tunen of mijn poppetje andere kleren andere kleren aan kan doen. Het is ook leuk als het als je de auto waar je mee rijdt sneller kunt maken, zodat je steeds beter wordt. De game moet ook een leuk verhaal hebben en de levels moeten steeds iets moeilijker worden, zodat het spelen van het spel een uitdaging blijft. Het is ook leuk als er in het spel zo nu en dan leuke filmpjes zitten, dan kan ik het filmpje bekijken en ondertussen even chillen. Waarom zou ik moeten veranderen? Ik vind andere kinderen vaak veel raarder

EMPATHIE ALS WAPEN KEN JE GEBRUIKER

DESIGNER S PARADOX WE CANNOT THINK ABOUT SOLUTIONS UNTIL WE UNDERSTAND THE PROBLEM & WE CANNOT UNDERSTAND A PROBLEM UNTIL WE THINK ABOUT SOLUTIONS

DOEN IS HET NIEUWE DENKEN PROBEER EN COCREER

SOCIALE INNOVATIE Van ontwerp van dingen naar ontwerp van services De kennis en wijsheid van de professionals! Meedenken helpt het meeveranderen

CUSTOMER JOURNEY MAP

DOEL & OPBOUW IN DE DEELSESSIES WIJZE VAN INTRODUCEREN OEFENING UIT TOOLBOX NABESPREKEN, AANVULLENDE OEFENINGEN

SOCIALE INNOVATIE OOG VOOR DE ORGANISATORISCHE & PROFESSIONELE CONTEXT

MENSGERICHT ONTWERPEN REFRAME HET PROBLEEM EMPATHIE ALS WAPEN PROBEER EN COCREER OOG VOOR CONTEXT

What are your questions?