Ontwerp een robot die helpt bij rampen



Vergelijkbare documenten
Robots in een rampgebied

Inhoud. Blz. 3. Blz. 4. Blz. 5. Blz. 7. Blz. 8. Blz. 9. Blz. 10. Opdracht 1 - Brainstormen. Opdracht 2 - Je eigen controller. informatie - makey makey

1. Sluit de LED aan zoals afgebeeld 2. Sluit de USB-kabel aan op de Arduino 3. Klik op de knop uploaden 4. De LED begint te knipperen

Handleiding IC3T. Wat? Online software gemaakt door Prowise, maar kan ook gebruikt worden op andere digitale borden of op een computer of ipad.

WELKOM BIJ BOMBERBOT! LES 1: WAT IS PROGRAMMEREN LES 1: WAT IS PROGRAMMEREN WAAR GAAT DEZE LES OVER? INTRODUCTIE

WELKOM BIJ BOMBERBOT! LES 2: SEQUENTIES I LES 2: SEQUENTIES I WAAR GAAT DEZE LES OVER? INTRODUCTIE

Aansluitles Les 1 Overzicht van de Componenten. Basis

Docentenbijlage An Eye-Opener Eureka!Cup 2010: Movin On! Beste docent(e),

Opbrengstgericht omgaan met verschillen. Bijeenkomst 4 Onderwijsbehoeften en differentiatievormen: differentiatie bij verwerking

Tijdens dit blok richten wij ons op een van de volgende ontwerpdisciplines: Grafisch Ontwerp Product Ontwerp (ook wel Industrieel Ontwerp)

Gebruikershandleiding. robotcar.nl

Lesbrief: Slimme oplossingen Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

Sectorwerkstuk

Het schema hieronder is geschreven door een van de mentoren van Techbrick. Zij bieden het aan als een voorbeeld planning voor andere teams.

Project Verwenmorgen voor ouderen organiseren Groepen van 5 leerlingen Totaal: 560 minuten

Sectorwerkstuk

Fase Ontdek en onderzoek

Logo quiz Project Inleiding op de Logo!

De eiersaladekit. Project in samenwerking met de Johma en TYF. BGI: Klas 3. Een smakelijk project! Versie

Beroepenwerkstuk 3 havo / 3 vwo

Keuzevak Slimme Technologie De slimme Regenmeter

Informatie voor de leerkracht Introductie nieuw concept (pagina 1) Programmeren met Bomberbot (pagina 1)

Business Ondernemingsplan opstellen en uitvoeren. Inleiding

MINDSTORM LEGO ROBOTS

Informatica kiezen. Informatica: iets met computers? Informatie over het vak informatica in de Tweede Fase van havo en vwo

LEGO Mindstorms NXT 2.0

DE ASTRO PI PROGRAMMEREN

Handleiding profielwerkstuk. Mavo 4

kunstbv beeldende vorming Afsluiting kunstbv 5 Havo / 6VWO afsluiting Naam:... Klas...

Informatie voor nieuwe brugklasleerlingen 2015

Module H4-6 DE TIJD VAN REGENTEN EN VORSTEN (OVERZICHT EN KENMERKEN).

Naam:. Namen groepsleden:... Begeleider:

programmeren leeromgeving

Werkvorm: Bekend, Benieuwd en Bewaard.

MINDSTORM LEGO ROBOTS

Hoi! Leuk dat je toela/ng komt doen op Het Lyceum Ro7erdam bij de rich/ng Kunst.

Briefing V1. interactieve content

LEG HET UIT! EEN AGENDA DIE JE HELPT OM INSTRUCTIES TE GEVEN VOOR ROUTINEMATIGE TAKEN.

Overtuigend en Ontspannen Presenteren

Training "Maken van een O&O project" - Voorbeeldproject

Hoe stel je prioriteiten?

Ontwerp je eigen prefabhuis

Vormgeving Werkgroep 05! Presenteren en vastleggen van vormgeving. Bron:

Overtuigend en Ontspannen Presenteren

project: Introductie Helpende Zorg & Welzijn

INHOUDSTAFEL... 2 VOORWOORD... 3 INLEIDING... 4 GEBRUIK VAN MOTOREN... 8 DE HERHAALFUNCTIE... 9 SAMENVATTENDE OEFENING... 10

ICTscholingsaanbod. Onderwijsstichting KempenKind. Lenny

Handleiding voor de leerling

LEERDOELEN MEDIAVORMGEVER 4

Herinrichting Schoolplein mavo 3

Masterclasses voor bovenbouw havo-leerlingen

SECTORWERKSTUK

Wij banen de weg Module D&I

HANDLEIDING PROFIELWERKSTUK. Profielwerkstuk Pagina 1

DEEL A COMPETENTIEOPDRACHT WSI 2

DE ASTRO PI PROGRAMMEREN VOOR MISSION ZERO

De DOELSTELLING van de kunstbv-opdrachten & De BEOORDELING:

We gaan in de komende lessen een Interactief bordspel bedenken en maken! MaKey-MaKey

Wat is een sectorwerkstuk?

Elke groep van 3 leerlingen heeft een 9 setje speelkaarten nodig: 2 t/m 10, bijvoorbeeld alle schoppen, of alle harten kaarten.

Het Sectorwerkstuk

VORMGEVERRPC/ SIGNSPECIALIST

Mediacollege Amsterdam

PROGRAMMEREN KLASSE STUDENT EEN INITIATIEF VAN. Lesmap. Programmeren. Door KlasseStudent

21ste-eeuwse vaardigheden:

Docentenhandleiding bij

INFORMATIE VRAGEN OVER CURSUSSEN

Minidisco Thema: Wat is er?

Hand-out Introductieworkshop LED programmeren

Digitaal printen binnen Grafimedia VMBO. Opdracht

RGB licht Les 2 Leerkrachthandleiding. Basis. Materialen

VRIJHEID IN BEWEGING

JE EIGEN BUURT OMSTREEKS 1935

W AT W O R D T E R A N D E R S I N D E B O V E N B O U W? O N D E RW I J S V E R N I E U W I N G D O M I N I C U S C O L L E G E

Waar kinderen een betere toekomst leren ontwerpen met nieuwe technologiën

Plastic soep in de Sloterplas, werkversie

Flipping the classroom: een oplossing? Nov. 2013

Opbrengstgericht werken bij andere vakken. Martine Amsing, Marijke Bertu, Marleen de Haan

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

Sociale en recreatieve activiteiten

Informatieavond over de profielkeuze in de 3 e klas

PLANVANAANPAK Project: Connecting Vibes

Elektronische leeromgeving en didactiek. Wilfred Rubens

3 vragen die managers hun medewerkers nooit stellen

Programma 2015 / 2016

LESPROGRAMMA LES 1. INTRODUCTIELES

Kuijpers Installaties in de OK Leerjaar 2, schooljaar

Sensoren en maatschappij

INHOUDSTAFEL... 2 VOORWOORD... 3 INLEIDING... 4 GEBRUIK VAN MOTOREN... 9 DE HERHAALFUNCTIE ZELF EEN BLOK MAKEN... 11

EVEN KENNIS MAKEN. Informatie voor nieuwe brugklasleerlingen 2016

Waar kinderen een betere toekomst leren ontwerpen met nieuwe technologiën

Aanleiding projectweken. Gewenste kaders van een projectweek. Het proces

energie Natuur & Techniek Bespreek met de kinderen waar in huis allemaal energie voor alleen nadenken over de verschillende soorten energie, maar

Inleiding Tijdens deze les programmeren de leerlingen hun eigen verkeerslicht. Lesdoelen. Materiaal

Bijlage 3: Format beschrijving opdrachten onderzoekend leren

Praktische zaken INFOB3SO

Ventilator les 3 Leerkrachthandleiding. groep 5/6

Media & Medium Lessenserie Snatch!!

Transcriptie:

Ontwerp een robot die helpt bij rampen Waar werk je? Je werkt bij de fictieve hulporganisatie "Robots to Rescue" die robots inzet bij rampen. Situatie Na een aardbeving zoals in Haïti in 2010 is het moeilijk voor reddingswerkers om slachtoffers te bereiken, of het betreden van het getroffen gebied is te risicovol voor reddingswerkers. Inzetten van robots kan in dit soort situaties veel opleveren. De robots moeten de weg vinden op een terrein en kunnen evt. communiceren met slachtoffers. Hierbij maak je gebruik van sensoren. Momenteel zijn veel (Japanse) bedrijven bezig met het maken van robots die kunnen helpen bij rampen. (Zie ook https://www.deingenieur.nl/artikel/robot-helpt-bij-ramp) Opdrachtgever Hulporganisatie "Robots to Rescue". Opdracht 1. Bouw en programmeer een simpele robot m.b.v. Arduino op de RuG. 2. Ontwerp een ingewikkelde rampenrobot en licht dit ontwerp toe m.b.v. schetsen, programmeertaal, sensoren en een verslag.

Uitwerking van de opdracht 1. Robots Robots worden momenteel overal voor gebruikt. Jullie opdrachtgever verwacht een mindmap op A3 formaat met alle mogelijke toepassingen (positief en negatief) van robots. Vervolgens verwacht jullie opdrachtgever een collega m.b.v. een ppt. over jullie eigen beeld op robots. Kunnen robots slimmer worden dan mensen? Zullen robots de wereld overnemen? 2. Programma van eisen van een robot die helpt bij rampen De opdrachtgever verwacht dat jullie bedenken wat jullie robot moet gaan doen. Dit kan zijn: 1) Rampscenario. Bij wat voor ramp wil je je robot inzetten? (bijv. aardbeving, brand in een kerncentrale, gaslek in een scheikundelaboratorium - vul maar in). 2) Welke inzet is nodig bij 'jouw' ramp. Wat zijn taken voor mensen, wat kun je (beter) door een robot laten doen. 3) Welke taken (zie boven) wil je dat jullie robot uitvoert? 4) Welke moeilijkheden verwacht je bij het uitvoeren van die taken. Formuleer ook het programma van eisen. 3. Oriëntatie op programmeren en Arduino De simpele robots op de RuG worden geprogrammeerd in Arduino. Verdiep je in het programmeren met Arduino voordat je aan de keuzecolleges begint. Van docent van de RuG: Extra info ter voorbereiding Het is de bedoeling dat, voordat jullie naar de colleges komen, in ieder geval weten wat een Arduino is, hoe het er uitziet en hoe je er een (klein) programma op kunt zetten. Het standaard beginnersprogramma voor de Arduino is het laten knipperen van een led. Daarvoor zijn nodig: 1) een Arduino 2) een usb-kabel 3) een led 4) een computer met de Arduino software Goeie Nederlandstalige uitleg over de Arduino en een voorbeeld van de bovenstaande oefening kunnen jullie online vinden, bijvoorbeeld hier: https://www.gymnasiumnovum.nl/portals/0/vakpaginas/science/arduino%20manual%201 _0%20NL.pdf Het voorbeeld staat in de bijlage op pagina 26. Als jullie ook het tweede voorbeeld (schakelaar, p27) proberen, dan hebben jullie de basis die jullie nodig hebben om in de colleges aan de slag te gaan. (Extra benodigdheden: drukschakelaar, weerstand. Zitten in de Arduino sets)

4. Keuzecollege 1 In aansluiting op deelopdracht 3 zit in het college over de Arduino een presentatie "Apparaten laten praten", waarin wordt uitgelegd hoe verschillende sensors werken en hoe je sensors, arduino en actuators (lampjes, motors, bleutooth) met wat eenvoudige code met elkaar verbindt. Daarbij wordt de gehackte rookmelder als uitgangspunt genomen om te illustreren dat je óók (of: juist) huis- tuin- en keukenapparaten kunt gebruiken om onverwachte dingen mee te doen. De basiskennis voor het bouwen van de simpele robot komt aan bod en er wordt gewerkt aan de robot. Jullie krijgen de robot mee naar school om hem helemaal werkend te krijgen voor keuzecollege 2. 5. Keuzecollege 2 Tijdens het tweede keuzecollege presenteer je de geprogrammeerde, werkende robot aan je medeleerlingen. Voor de presentatie is er nog - beperkt - tijd om de laatste hand aan de robots te leggen. 6. Ontwerp jullie eigen robot Met de kennis van de keuzecolleges verwacht de opdrachtgever dat jullie een geavanceerde robot ontwerpen om hulp te kunnen verlenen bij het ramp. 7. Presentatie Tijdens de presentatie aan jullie fictieve opdrachtgever laten jullie video opnames zien van jullie robot op de RuG en presenteren jullie de geavanceerde robot zowel visueel, als met de programmeertaal. Jullie leveren een verslag in ter ondersteuning van jullie ontwerp (met daarin ook deelvraag 1) Wat wordt jullie ontwerp?

Organisatie Je moet je inschrijven voor het keuzecollege bij de RuG. Je gaat twee hele dagen naar de RuG. Deze dagen zijn van 9.30-16.00 uur. De data zijn maandag 8 februari en donderdag 25 februari. Materiaal De school zal arduino setjes ter beschikking stellen aan de leerlingen. Bij het ontwerpen van de eigen robot kan gebruik worden gemaakt van allerlei materiaal. Ga hiervoor naar je docent. Opmerkingen voor de docent Leerlingen die deelopdracht 3 en 4 hebben uitgevoerd moeten het keuze college goed kunnen volgen. Planning week blokuur 1 blokuur 2 1 Teams maken en inschrijven bij Deelopdracht 1 en 2 de RuG. Maken deel opdracht 1 2 Deelopdracht 3 Deelopdracht 3 3 Deelopdracht 3 Deelopdracht 3 4 keuzecollege 1 werken aan robot 5 werken aan robot werken aan robot, deelopdracht 6 6 keuzecollege 2 Deelopdracht 6 7 Deelopdracht 6, verslag Presentaties 8 Presentaties