Ouderavond lijf & relaties

Vergelijkbare documenten

Seksualiteit en seksuele ontwikkeling

Seksuele vorming en seksuele ontwikkeling van kinderen. Marianne Cense (Rutgers WPF) & Jos Poelman (Soa Aids Nederland)

Ouderbijeenkomst Basisschool Eerschot Week van de Lentekriebels

Ouderavond Puberwereld

Ouderbijeenkomst Week van de Lentekriebels

Week van de Lentekriebels

Lessen en leerdoelen Kriebels in je buik

mei 2015 Beleid seksualiteit binnen SKSG

De seksuele ontwikkeling. van kinderen (0 tot 18 jaar)) en wat ouders kunnen doen

Hersenen. Puberontwikkeling begint op? Cijfers jaar. Mogelijke oorzaken 12/14/2011. Nog te ontwikkelen en leren beheersen

Seksuele opvoeding van kinderen. 6-9 jaar. Kenniscentrum seksualiteit

De seksuele ontwikkeling van kinderen (0 tot 18 jaar) en wat ouders kunnen doen

Tips voor ouders om met kinderen te praten over relaties en seksualiteit

Seksuele vorming: gave (op-)gave

Programma workshop seksuele opvoeding: Daar praat je toch niet over met je kinderen?

ROB dag: Geef ze de ruimte!

Kenniscentrum seksualiteit

Iva Bicanic Landelijk Psychotraumacentrum UMC Utrecht

Les 1. Wensen & Grenzen. Praten over seks... Hoe en hoezo?

Seksualiteit. Seksualiteit

Sanderijn van der Doef KLEINE MENSEN, GROTE GEVOELENS

Thema's per klas die aangeboden worden in de methode:

Pubertijd volgens Midas Dekkers (bioloog)

Seksuele ontwikkeling van kinderen jaar. Kenniscentrum seksualiteit

Resultaten onderzoek Rutgers i.s.m. het NOS Jeugdjournaal 2016 Samenvatting. Utrecht, maart 2016 Auteur: Hanneke de Graaf.

Werkstuk door een scholier 1934 woorden 26 april keer beoordeeld. Maatschappijleer

Kenniscentrum seksualiteit

Praten met je kind over seksualiteit

Wiekslag Speciaal. Vanuit het kamertje

Flyer relaties en seksualiteit

Persoonlijk Plan Aandachtspunten omgangsvormen, verzorging, lichaamsbeleving, weerbaarheid relaties en seksualiteit

Les 3. Misbruik L O V E D

Waar gaan we het over hebben?

Relaties en seksualiteit

Feiten en cijfers Fryslân

Klik, voor meer info, op een onderwerp in de pedagogische cirkel.

Waar gaan we het over hebben?

Inhoud onderbouw. Relaties en seksualiteit onderbouw 39

Seksuele Vorming en weerbaarheid

6.5. Cognitieve ontwikkeling. Lichamelijke ontwikkeling. Sociale/emotionele ontwikkeling. Seksuele ontwikkeling

Relationele en seksuele vorming Dr. Telidja Klaï

Info. Aanraken, knuffelen en meer... Informatie voor cliënten. Expertisecentrum voor epilepsie en slaapgeneeskunde

OPVOEDTIPS VOOR JONGE OUDERS. 10 handige tips voor ouders van baby s en peuters

In de les praten over relaties en seksualiteit. Hoe maak je het makkelijk en leuk!

Schoolkind Tips voor ouders

Waar gaan we het over hebben?

Pedagogisch kader kindercentra 4 13 jaar. Over kinderen en hun seksuele ontwikkeling. Interview met Channah Zwiep

Waar gaan we het over hebben?

Waar gaan we het over hebben?

Doelen relationele vorming

Social media en seksualiteit Renna Himonetos Parlan

De eerste keer. Leeftijd waarop de helft van de jongeren geslachtsgemeenschap heeft gehad 18,3 18,1 17,2 17,3

DE SEKSUELE LEVENSLOOP

Werkblad Seksuele Diversiteit. KaartjesspeL voorkant

Seksuele opvoeding van kinderen (0 18 jaar) met een beperking. Brochure voor ouders

Lesmethode Seksualiteit en Weerbaarheid. Module 1 What s Love

Doelenlijst Relationele Vorming in de Basisschool in combinatie met de IK-zinnen

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Inhoud. Mijn leven. de liefde en ik

Webinar 5 maart Relaties en seks bij tieners: hoe reageer ik op seksuele situaties?

(Seksuele) voorlichting aan meisjes met het Syndroom van Turner

Draaiboek voor een ouderavond over relaties en seksualiteit

inhoud Inhoudsopgave Literatuur Trefwoorden register

Seksualiteit bij jongeren met een (chronische) aandoening

Waar gaan we het over hebben?

Beeldvorming van seksuele ontwikkeling bij mensen met een ernstige verstandelijke (meervoudige) beperking

THEMA KERN SUBKERN INHOUDEN DIT DOEN WIJ AL DIT WILLEN WIJ DOEN SEO

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 11: Wat is seks? Lesoverzicht

Pedagogisch beleid Omgaan met lichamelijkheid en seksualiteit op kindercentra

THEMA RELATIES EN SEKSUALITEIT Kern Subkern 0-4 groep 1-2 groep 3-6 groep 7-8 Onderbouw vo Bovenbouw vmbo Bovenbouw havo-vwo

Seksuele en relationele vorming, thuis en op school.

Kinderen willen alles weten. en en opvoeding van jonge kinderen.

Seksueel grensoverschrijdend gedrag

Waar gaan we het over hebben?

Waar gaan we het over hebben?

Seksuele ontwikkeling van kinderen stap voor stap. Fien Lannoye & Jef Scheirlinck

Seksuele opvoeding van kinderen (0 18 jaar) met een beperking. Brochure voor ouders

Sexual Education for Adults with Disabilities

IEMAND VAN JE FAMILIE

Benodigheden. Lesdoelen. Puberteit. Begrippen

5.4 Praten met ouders

Toolkit. Mijn kind wil een kind. Kinderen, waar kies ik voor?

Pedagogische nazorg. Nazorg folder voor ouder(s)/verzorger(s) en kinderen na een ziekenhuisopname

Ik ben verliefd. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen

Prettige en niet prettige aanrakingen

Schoolkind. Kind op de basisschool. Een rustige ontwikkeling tussen driftige peuter en dwarse puber!?!

Leer uw kind De Ondergoedregel.

KIJK! SEKSUALITEIT. mijn leven. Leerjaar 2. Leskatern 3. Ont wikkeld voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

waar denkt u aan bij het woord opvoeden? De kracht van Positief opvoeden Overzicht Hoop en verwachting

IEMAND VAN JE FAMILIE

Leerdoelen Spraaktaal Kids

Monitor jongeren 12 tot 24 jaar

Transcriptie:

Ouderavond lijf & relaties

Robert van der Gaag info@one2know.nl 0611003414 Voorstellen Ervaring Gezonde school, genotmiddelen, seksualiteit, voeding, bewegen, mondzorg en mediawijsheid

Kinderen Wie heeft kinderen in groep: 1 of 2? 3 of 4? 5 of 6? 7 of 8?

Programma Achtergrond Cijfers Lichamelijke en relationele ontwikkeling Beeldvorming Normaal en afwijkend gedrag Hoe zorgt u voor een goede ontwikkeling? Hoe werkt de school aan het onderwerp?

Veiligheid Vertrouwelijk Openheid Grenzen Als u persoonlijke vragen heeft dan kunt u deze ook achteraf stellen.

Zoek iemand die U krijgt een A4 met vragen zoals: Probeer in zoveel mogelijk grijze vakjes een voornaam te schrijven Hoe? Loop door de ruimte en zoek iemand op. Als u iemand heeft gevonden, mag u elkáár één vraag stellen. Bij een JA-antwoord vult u de voornaam van de persoon in het grijze vakje in, om vervolgens door te lopen naar een volgend persoon. Bij een NEE-antwoord loopt u naar een volgend persoon. Probéér in alle vakjes een verschillende naam te schrijven

Stelling Je voedt op zoals je bent!

Zou u praten over knuffelen bloot zijn (ouders en kind) hygiëne cultuurverschil lichaamsdelen benoemen aanraken praten over seks omgaan met vragen prettig / onprettig ongesteld worden loverboys veilig vrijen informatie geven onderzoek van eigen lijf kinderen krijgen Internet & sociale media seks op tv verliefdheid Zelf bevrediging homo- en biseksualiteit doktertje spelen waar je hulp kunt vragen misbruik/ geheimen grenzen stellen gevoelens

Seks onder je 25 e (2017) Grensoverschrijdend gedrag: 12-14 jarigen lopen meeste risico en beschermen zichzelf niet goed. meisjes lopen meer risico dan jongens. HLBT jongeren lopen meer risico dan heteroseksuele jongeren laagopgeleide jongeren lopen meer risico op grensoverschrijdend gedrag dan hoogopgeleide jongeren Kennis: Kennis van seksualiteit en relaties (intimiteit), voortplanting en soa s is matig Laagopgeleide jongeren hebben minder kennis van seksualiteit Voor kennis gaan jongeren vooral op internet op zoek Seks online: Van 12-14 jarigen zegt 1 op 3 dat porno je leert wat seks is en dat het realistisch is Veel ervaring met sexting: 44% van de heteroseksuele jongeren en 72% van de homo/biseksuele jongeren Van de afbeelding die met derden gedeeld werden vond 50% van de jongens en 75% van de meisjes dit vervelend Opvoeding: Ouders zijn minder goed op de hoogte van de seksuele ontwikkeling van hun kind Jongeren vinden hun ouders een belangrijke bron van informatie Homoacceptatie: - Groeit, verdient nog wel aandacht

Verloop van de seksuele ontwikkeling

Baby s 0 1 jaar Ontdekken de wereld door hun zintuigen Eigen lichaam ontdekken door kijken en voelen Toevallig aanraken van de geslachtsdelen Baby s houden van knuffelen dat geeft ze een veilig gevoel

Peuters 2 3 jaar Leren dat ze een jongetje of meisje zijn Onderzoekend bij zichzelf, leeftijdsgenoten maar ook bij volwassenen Raken geslacht bewust en soms vaak aan Nieuwsgierig naar het verschil tussen jongens en meisjes Kijken naar het geslacht van anderen en willen het soms ook aanraken

3 jaar Inzicht in het seks-taboe v. volwassenen Veel vragen stellen over het onderwerp. Uitproberen van grenzen (uitkleden, roepen van woorden)

Kleuters 4-5 jaar Minder egocentrisch (verplaatsen in ervaringen van anderen) Met taalontwikkeling neemt lichamelijk contact af. Schaamte (norm, gezin, opvoeding) Vriendschappen (rollen)spel: doktertje spelen en imiteren van volwassen gedrag.

Kinderen 6-7 jaar Blijvend leergierig onder leeftijdsgenoten. Spelen seksuele spelletjes, buiten zicht van volwassenen Kinderen gaan zich schamen voor hun blote lichaam Terughoudend naar volwassenen (taboe) Seksualiteit sluimert!

Kinderen 8 10 jaar Seksualiteit ontwikkelt op breed vlak (lichamelijk, sociaal, mentaal). Actieve omgang met leeftijdsgenoten. Jongens en meisjes spelen gescheiden (rolmodel) Fantaseren over verliefdheid, verkering Eerste verliefdheid 1 op 3 jongens speelt seksuele spelletjes met leeftijdsgenoten (toenemend met leeftijd) Meisjes zijn minder actief (neemt wel toe met leeftijd) Behoefte aan feitelijke kennis Leren van sociale regels

Pre-puberteit: 11 13 jaar Lichamelijke verandering vergroot focus op lijf en dat van anderen. Behoefte aan kennis over hun lijf Aandacht voor eigen geslachtsdelen en die van andere sekse. Fantasie over seksueel contact Onderzoek via tijdschriften, tv, internet Kuddegedrag / rolmodellen Beleving is dat hét er snel van komt!

Vrijen Praten over vrijen Onzekerheid over het lichaam Eerste zoen Jongens en meisjes apart Fantaseren Doktertje spelen Leren van regels Knuffelen Ontdekken van het eigen lichaam

Invloed van ouders versus invloed van de maatschappij

Normaal en afwijkend gedrag

Blijf rustig Als u iets signaleert (ongeacht de leeftijd) Heftige actie van u geeft ook een heftige réactie Toon belangstelling en luister Stel eventueel vragen ter verheldering. Probeer het gedrag bij te sturen als u dat noodzakelijk vindt Leg uw kind uit wat hoort (wanneer/waar) Denk aan: Je voedt op zoals je bent

Hoe kun je als ouder zorg dragen voor gezonde relationele en seksuele ontwikkeling?

In het algemeen Pas informatie aan op de ontwikkeling Bevestig het gedrag en vertel er over Stuur gedrag dat ongewenst is op prettige wijze bij Als een kind vragen gaat stellen is het klaar voor een antwoord. Blijf er echter niet op wachten Blijft uw kind serieus vragen stellen? Dan kunt iets meer vertellen. Te veel of té ingewikkelde info onthouden kinderen niet

Waar kunt u over praten? Praat zelf actief over : Het lichaam van jongens en meisjes Benoem geslachtsdelen (eerst in kindertaal/ later volwassen). Groeien en ontwikkelen Gevoelens, vriendschap en verliefdheid Wensen en grenzen

Bij kinderen tot 6 jaar Korte gesprekjes (10 min) Beantwoord hun vragen in kleine stapjes Praat tijdens het spelen, bad-ritueel, tussen het voorlezen door, aankleden, voor het slapen. Gebruik een prentenboek, een liedje, verzin verhaaltjes over een kind dat toevallig dezelfde leeftijd heeft als uw kind. Leer uw kind op een positieve manier NEE-zeggen, wat normaal is en welke regels er zijn

Bij kinderen tussen 6 en 10 jaar Beantwoord vragen met meer details Praat tijdens een andere activiteit Óf maak van het gesprek iets bijzonders Wees voorbereid op vervolgvragen Zoek een vorm waar u zich prettig bij voelt Gebruik een (prenten)boek of kijk een (getekend) filmpje op internet Leer uw kind op een positieve manier NEE-zeggen, wat normaal is en welke regels er zijn

Bij kinderen tussen 10-14 Praat actief over lichamelijke ontwikkeling Geef aan dat u begrijpt dat ze het lastig vinden, maar zeg dat u het belangrijk vindt. Geef positieve informatie, leg niet teveel nadruk op ziektes en gevaar. Zoek een vorm waar u zich prettig bij voelt Geef uw kind aan waar goede informatie te vinden is (boek of www.sense.info) Leer uw kind op een positieve manier NEE-zeggen, wat normaal is en welke regels er zijn

Wat doet de school?

ONE2KNOW MORE? www.one2know.nl