LEGO MINDSTORMS EEN INLEIDING TOT PROGRAMMEREN COSMODROME POORT NATIONAAL PARK HOGE KEMPEN GENK

Vergelijkbare documenten
LEGO MINDSTORMS EEN INLEIDING TOT PROGRAMMEREN COSMODROME POORT NATIONAAL PARK HOGE KEMPEN GENK

SPACE MISSION COSMODROME POORT NATIONAAL PARK HOGE KEMPEN GENK

ROCKET SCIENCE COSMODROME POORT NATIONAAL PARK HOGE KEMPEN GENK

LEGO WEDO 2.0 COSMODROME POORT NATIONAAL PARK HOGE KEMPEN GENK

Waar wacht je op?! Zwaartekracht! COSMODROME POORT NATIONAAL PARK HOGE KEMPEN GENK

STERRENKLOK COSMODROME POORT NATIONAAL PARK HOGE KEMPEN GENK

PLANEET X. Reisgids voor de leerkracht COSMODROME POORT NATIONAAL PARK HOGE KEMPEN GENK. Lid van de

STERREN- KAART COSMODROME POORT NATIONAAL PARK HOGE KEMPEN GENK

PLANETEN- PAD COSMODROME POORT NATIONAAL PARK HOGE KEMPEN GENK. Vlaanderen In Actie Pact 2020

OP REIS MET SEPPE SUPERNOVA Reisgids voor de leerkracht

EINDTERMENTABEL OVERZICHT. Flos en Bros werkboekjes. x x. x x x x x. x x x. Werkboekje blz e Leerjaar 6 e Leerjaar

Eindtermen Wonen en leven in India

Lesvoorbereiding: Kapper en schoonheidsspecialist (beroepen: kapper en schoonheidsspecialist)

Lesvoorbereiding: Social profit (begeleider in de kinderopvang, optieker, radioloog, verpleegkundige, sociocultureel werker)

Lesvoorbereiding: Chemie, kunststoffen en life-sciences (beroep: Onderzoeker)

1.a. De leerlingen hebben een positieve houding tegenover ICT en zijn bereid ICT te gebruiken om hen te ondersteunen bij het leren.

Leerlijn ICT VIJFDE LEERJAAR 1 Kennismaken - aanzetten - occasioneel opbouwen - regelmatig VERWERVEN - systematisch herhalen - verdiepen - verbreden -

ET 1.1. De leerlingen kunnen gericht waarnemen met alle zintuigen en kunnen waarnemingen op een systematische wijze noteren.

Wereldoriëntatie. Beginsituatie: Leerlingen hebben verschillende technische beroepen besproken of hebben een bezoek gebracht aan de

Ontwikkelingsdoelen en eindtermen Bee-Bot

Wereldoriëntatie. Beginsituatie: Leerlingen hebben verschillende technische beroepen besproken of hebben een bezoek gebracht aan de

kleuteronderwijs lager onderwijs secundair onderwijs 1 ste graad A- stroom en B-stroom eindtermen en en ontwikkelingsdoelen techniek

Lesvoorbereiding: Horeca (beroepen: kelner en barpersoneel)

Klasbezoek bibliotheek 2de-3de kleuter

EINDTERMEN en ONTWIKKELINGSDOELEN Zoektocht in het Maascentrum. A. Eindtermen voor het basisonderwijs vanaf 01/09/2010

Eindtermen lager onderwijs die van toepassing zijn tijdens Op stap voor het klimaat

ZUIVEL LEKKER BEZIG. Duiding voor de leerkracht. Kort lesoverzicht. Lesdoelen. Bronnen

Schuilt er een onderzoeker in jou?

Lesvoorbereiding: Bouw (tegelzetter, metselaar, schilder)

Lesvoorbereiding: Chemie en Kunststoffen (beroep: Onderzoeker)

Lesvoorbereiding: Printmedia (beroep: drukker)

Lesvoorbereiding: Metaal en Technologie (beroepen: lasser, elektricien,

Lichamelijke opvoeding

Lesvoorbereiding: Grafische sector (beroep: drukker)

Deze les voor Saved by the bell (lager onderwijs) voldoet aan meerdere eindtermen. Een aantal eindtermen zijn gebundeld in onderstaande lijst.

Eindtermen: Activiteiten + 10 jaar The Outsider Vlaamse Ardennen

Eindtermen: Activiteiten + 6 jaar The Outsider Vlaamse Ardennen

Eindtermen Nederlands lager onderwijs

Eindtermen en ontwikkelingsdoelen voor explorer in de B-stroom. Gemeenschappelijke vakoverschrijdende eindtermen

1 ste graad 2 de graad 3 de graad. Communicatie. Creativiteit. Praatronde - klasraad (Vakoverschijdende eindtermen: Gemeenschappelijke stam)

VOET EN WISKUNDE. 1 Inleiding: Wiskundevorming

Inbreken in de klas Werken aan een krachtige leeromgeving: lager onderwijs

1.De leerlingen kunnen losse gegevens verwerven en gebruiken door ze betekenis te geven en te memoriseren.

DOELSTELLINGEN BUURT IN ZICHT

Overzicht van de leergebiedgebonden, leergebied-overschrijdende, vakgebonden en vakoverschrijdende eindtermen EHBO en de ontwikkelingsdoelen.

Leerlingen hebben een introductie les gekregen rond Scratch. De leerlingen kunnen hulp vragen en zich laten helpen.

Luister- en kijkvaardigheid in de lessen Nederlands

Onderwerp. VVKBaO. Het verloop van een sessie Scratch Junior.

BIJLAGE 3 DE LEERPLANNEN EN RELATIONELE EN

Aanbod natuur & avontuur en de eindtermen: informatie voor leerkrachten

Eindtermen: Activiteiten + 10 jaar The Outsider Vlaamse Ardennen

Aanbod natuur & avontuur en de eindtermen: informatie voor leerkrachten

IN1. Nr Omschrijving 2,5j 3j 4j 5j 6j 7j 8j 9j 10j 11j

Samenvatting. Context. Doelstellingen. Vaardigheden computationeel denken. Katholiek onderwijs. Gemeenschapsonderwijs

Vertaalde ET ICT. ET 1: ik wil, ik kan. ET 2: Ik werk veilig, ik draag zorg voor. Ik kan hulp vragen. Ik durf iets uitproberen.

Huidige toestand : Hoever sta ik met de eindtermen? doelmatige manier.

Het heden is zwanger van de toekomst (Denis Diderot Frans Filosoof )

Eindtermen: Activiteiten + 12 jaar The Outsider Vlaamse Ardennen

Kunnen ICT gebruiken om eigen ideeën creatief vorm te geven. De leerlingen kunnen hulp vragen en zich laten helpen.

Onderwijskundige doelen

Eindtermen en leerdoelen WO

WO-NAT De leerlingen nemen gericht waar met al hun zintuigen. WO-NAT De leerlingen noteren hun waarnemingen op een systematische wijze.

DOELSTELLINGEN EN VOET VAN COUDENBERG TOT KUNSTBERG

Ontdek je mee het leven in vijver en sloot? Zeg niet gewoon vis tegen een vis. Visinitiatie en Visdeterminatie voor de 3 de graad

Duiding bij het pakket Kijk, Wat(t) een huis! Pagina 1

1. De leerlingen hebben een positieve houding tegenover ICT en zijn bereid ICT te gebruiken ter ondersteuning van hun leren.

De Oude Kaasmakerij. Algemeen

Huistakenbeleid. 1. Visie op huistaken/lessen. 2. Concrete afspraken binnen de school. Samengesteld door WG Leren Leren, in samenwerking met het team.

ICT IN DE KLAS FOCUS: integratie van ICT in de klaspraktijk. expliciete ICT-lessen: afspreken met Danny op MAANDAG of DINSDAG

Secundair onderwijs - Tweede graad ASO/KSO/TSO - Natuurwetenschappen - Vakgebonden eindtermen

Onderwerp. VVKBaO. De kinderen wegwijs maken in Scratch Junior en ze laten experimenteren.

Samengevat door Lieve D Helft ICT-coördinator Scholengemeenschap InterEssen

Leergebied Overstijgend Onderwijs in de VMBO stroom (versie juni 2018)

Onderwerp. Voorkennis. VVKBaO WIS DO 8 In wiskundige situaties samenwerken en communiceren met anderen

Peiling wereldoriëntatie: natuur en techniek in het basisonderwijs. dr. Eef Ameel Colloquium 16 juni 2016

Lesvoorbereiding: Kapper en schoonheidsspecialist (beroepen: kapper en schoonheidsspecialist)

Individueel werkplan

Lesvoorbereiding: Bouw (tegelzetter, metselaar, schilder)

HET HUISWERKBELEID VAN VIA IMMACULATA TIENEN

Boer in Beeld Ontwikkelingsdoelen voor type 8

JK OK L1 L2 L3 L4 L5 L6

Werken aan de realisatie van de ICT-eindtermen in de eerste graad van het basisonderwijs. Eindtermen ICT

Actualisering leerplan eerste graad - Deel getallenleer: vraagstukken Bijlage p. 1. Bijlagen

1 Vooraf. 2. Doelgerichte opdrachten voor in de klas. Lesbrief voor leerkrachten: Tinkercad en 3D-printen

ICT-visie GBS Linden

VISIE PEDAGOGISCH PROJECT

Leerlijn leren leren. 4 Leerlijn leren leren. 1 Strategieën om kennis op te bouwen en problemen op te lossen

Eerste graad A-stroom

WISKUNDIGE TAALVAARDIGHEDEN

Lesvoorbereiding: Chemie, kunststoffen en life-sciences (beroep: Onderzoeker)

Basiseducatie LEERGEBIED Maatschappijoriëntatie

eindtermen basisonderwijs

WAAROM ETEN WE WAT WE ETEN? EINDTERMEN EN LEERPLANNEN

Infofiche Helpertje. 1. Praktische gegevens. 2. Inhoud en doelstellingen

De leerlingen maken van bamboestokken en elastiekjes een brug en gebruiken hiervoor verschillende technische inzichten.

A. MISSIE MEDIATRAINING B. VISIE MEDIATRAINING. GO! middenschool MIRA Loystraat Hamme

SOCIALE VAARDIGHEDEN: contactsleutels

HANDLEIDING EENVOUDIG PROGRAMMEREN MET SPHERO SPRK

EINDTERMEN Bosbiotoopstudie

Realiseren van VOET in Geschiedenis: leren leren I II III Leren leren

Transcriptie:

LEGO MINDSTORMS EEN INLEIDING TOT PROGRAMMEREN COSMODROME POORT NATIONAAL PARK HOGE KEMPEN GENK

Inhoud 5 Introductie Eindtermen/ ontwikkelingsdoelen Hoe verloopt het bezoek? 9 10 Het programma Praktische tips Siteplan en contactgegevens 2 3

Introductie Eindtermen/ ontwikkelingsdoelen Beste leerkracht Wat je hier vindt, is een korte introductie van wat de workshop inhoudt. Wij hebben een op maat gemaakt programma voor jouw klas! Je klas zal hier kennis maken met de beginselen van het programmeren van een Lego Mindstorms robot. Je groep bestaat uit maximum 0 personen, begeleiders niet meegerekend. En wij zijn er om jou daarbij te helpen. Wij, dat is de Cosmodrome in Kattevennen, Genk. Het is een activiteit waarbij de leerlingen aan de slag gaan om hun eigen robot te programmeren. De leerling gaat samen met een medestudent een robot programmeren aan de hand van een tablet of een laptop. Ze krijgen de kans om een aantal oefeningen uit te voeren zodat ze echte programmeurs worden! Hebben jullie al gewerkt gehad met de Lego Mindstorms en kennen jullie de beginselen van het programmeren al, dan bieden wij ook een gespecialiseerd programma aan: de Lego Space Mission. Voor meer informatie over deze missie kan u terecht op onze website bij de webfiche: Lego Mindstorms Uitbreiding. De activiteit kan even goed dienen als introductie/uitdieping/afronding van een projectweek. Wij zijn er alvast klaar voor! Jullie ook? Tot snel! BASISONDERWIJS Voor de leergebieden: Nederlands De leerlingen kunnen (verwerkingsniveau = structureren) de informatie op een persoonlijke en overzichtelijke wijze ordenen bij: 1.6 Een voor hen bestemde instructie voor een buitenschoolse situatie. De leerlingen kunnen (verwerkingsniveau = beschrijven) het gepaste taalregister hanteren als ze: 2.2 Aan iemand om ontbrekende informatie vragen. De leerlingen kunnen (verwerkingsniveau = beschrijven) de informatie achterhalen in: 3.1 Voor hen bestemde instructies voor handelingen van gevarieerde aard. Wetenschappen en techniek De leerlingen : 1.1 Kunnen gericht waarnemen met alle zintuigen en kunnen waarnemingen op een systematische wijze noteren. 2.2 Kunnen specifieke functies van onderdelen bij eenvoudige technische systemen onderzoeken door middel van hanteren, monteren of demonteren. 2.3 Kunnen onderzoeken hoe het komt dat een zelf gebruikt technisch systeem niet of slecht functioneert. 2.7 Kunnen in concrete ervaringen stappen van het technisch proces herkennen (het probleem stellen, oplossingen ontwikkelen, maken, in gebruik nemen, evalueren). 2.12 Kunnen keuzen maken bij het gebruiken of realiseren van een technisch systeem, rekening houdend met de behoefte, met de vereisten en met de beschikbare hulpmiddelen. 2.13 Kunnen een eenvoudige werktekening of handleiding stap voor stap uitvoeren. Mens en Maatschappij 3.1: kunnen de tijd die ze nodig hebben voor een voor hen bekende bezigheid realistisch schatten. LEERGEBIEDOVERSCHRIJDEND (eindtermen en ontwikkelingsdoelen voor types in het buitengewoononderwijs 2, 7 ) ICT De leerlingen: 1) hebben een positieve houding tegenover ICT en zijn bereid ICT te gebruiken om hen te ondersteunen bij het leren. 2) gebruiken ict op een veilige, verantwoorde en doelmatige manier 3) kunnen zelfstandig oefenen in een door ICT ondersteunde leeromgeving. ) kunnen zelfstandig leren in een door ICT ondersteunde leeromgeving. 5) ICT gebruiken om eigen ideeën creatief vorm te geven 5

Sociale vaardigheden 1.2 De leerlingen kunnen in omgang met anderen respect en waardering opbrengen. 1.3 De leerlingen kunnen zorg opbrengen voor iets of iemand anders. 1. De leerlingen kunnen hulp vragen en zich laten helpen. 1.5 De leerlingen kunnen bij groepstaken leiding geven en onder leiding van een medeleerling meewerken. 1.6 De leerlingen kunnen kritisch zijn en een eigen mening formuleren. Leren leren 2) De leerlingen kunnen op systematische wijze verschillende informatiebronnen op hun niveau zelfstandig gebruiken. 3) De leerlingen kunnen op systematische wijze samenhangende informatie (ook andere dan teksten) verwerven en gebruiken. ) De leerlingen kunnen eenvoudige problemen op systematische en inzichtelijke wijze oplossen. 5) De leerlingen kunnen, eventueel onder begeleiding hun eigen leerproces controleren en bijsturen. 6) Houdingen en overtuigingen: - Nauwkeurigheid - efficiëntie - wil tot zelfstandigheid - voldoende zelfvertrouwen - voldoende weerbaarheid - houding van openheid - kritische zin MIDDELBAAR ONDERWIJS Eerste graad A-stroom Nederlands ET *: De leerlingen ontwikkelen binnen gepaste communicatiesituaties een bereidheid om: - te luisteren; - een ander te laten uitspreken; - een onbevooroordeelde luisterhouding aan te nemen; - het beluisterde te toetsen aan eigen kennis en inzichten. ET *: De leerlingen ontwikkelen binnen gepaste communicatiesituaties (zie eindtermen 5 en 6) een bereidheid om: - te spreken; - Algemeen Nederlands te spreken; - een kritische houding aan te nemen tegenover hun eigen communicatiegedrag. Techniek ET 2: bij werkende of falende technische systemen onderzoeken hoe verbeteringen mogelijk zijn. ET 1: een technisch systeem in gebruik nemen. ET 16: de opeenvolgende stappen van het technisch proces doorlopen om een eenvoudig technisch systeem te realiseren. Eerste graad B-stroom Maatschappelijke vorming ET : kunnen in een kleine groep voor een welomschreven opdracht een taakverdeling en planning in de tijd opmaken. Nederlands ET 1: gebruiken Nederlands als communicatiemedium. Techniek ET 2: onderzoeken hoe het komt dat een zelf gebruikt technisch systeem niet of slecht functioneert. ET : een eenvoudig ontwerp aanvullen uitgaande van de vooropgestelde vereisten. ET 12: een gerealiseerd eindproduct toetsen aan de vooropgestelde vereisten. ET 13: het eigen maakproces evalueren en voorstellen doen voor verbetering. VAKOVERSCHRIJDENDE EINDTERMEN/ONTWIKKELINGSDOELEN Communicatief vermogen Creativiteit Doorzettingsvermogen Exploreren Flexibiliteit Initiatief Kritische denken Open en constructieve houding Respect Samenwerken Verantwoordelijkheid Zelfredzaamheid ICT De leerlingen hebben een positieve houding tegenover ict en zijn bereid ict te gebruiken om hen te ondersteunen bij het leren. gebruiken ict op een veilige, verantwoorde en doelmatige manier. kunnen zelfstandig oefenen in een door ict ondersteunde leeromgeving. kunnen zelfstandig leren in een door ict ondersteunde leeromgeving. kunnen ict gebruiken om eigen ideeën creatief vorm te geven. kunnen met behulp van ict digitale informatie opzoeken, verwerken en bewaren. kunnen ict gebruiken bij het voorstellen van informatie aan anderen. 6 7

Hoe verloopt het bezoek? Praktische tips Je boekt jouw bezoek via de website of door contact op te nemen met het onthaal: Planetariumweg 19 - B-3600 Genk - T 09 65 55 55 - kattevennen@genk.be Bij aankomst meld je de groep aan bij het onthaal en controleert een medewerker de juiste aantallen. De begeleider komt jullie ophalen. HET PROGRAMMA Gedurende twee uur ga je aan de slag met de Lego Mindstorms EV3 set. Na een korte inleiding krijgen de leerlingen per twee een tablet waarmee ze missie na missie kunnen programmeren. We stellen al het materiaal ter beschikking zodat de leerlingen de 9 missies tot een goed einde kunnen brengen. Ze mogen ook zelf hun creativiteit de loop laten gaan en zelf een programma uitwerken. Vóór het einde van de workshop mogen de ruimtevaartprogrammeurs aan de rest van de groep tonen wat ze in hun mars hebben en wat zij kunnen programmeren. Houd er rekening mee dat het nog een stukje wandelen is van de parking tot aan het gebouw, ongeveer 300 meter. De toiletten bevinden zich aan de ingang van het gebouw. We raden een snelle plaspauze aan, zodat de activiteit niet onderbroken moet worden. Houd hier rekening mee in de te voorziene tijd. Gelieve op tijd aanwezig te zijn, rekening houdend met bovenstaande, zodat de planning van de dag gerespecteerd kan blijven, ook voor de andere groepen. Het is mogelijk om de middagpauze in het cafetaria De Krater te houden. Gelieve daarvoor contact op te nemen met De Krater via info@dekrater.be of 09 30 70 19. Voor meer achtergrondinformatie kan je in onze winkel terecht. We bieden enkele heel interessante boeken aan voor beginners en gevorderden. Voor extra activiteiten in de klas verwijzen we naar de publicatie Reis door de Ruimte in 0 Lessen ESERO Netherlands: http://www.esa.int/education/reis_door_de_ruimte_in_0_lessen 9

9 6 7 5 3 1 Onthaal 2 Zaal Mercator 3 STEM-ruimte EXPO-ruimte 5 Dome 6 Aula Wendelen 7 Zaal Galileo Zaal Descartes 9 Sterrenwacht 1 2 10 11

5 7 1 6 2 3 1 Ingang 2 Dome 3 Sterrenwacht Aula Wendelen 5 Speeltuin 6 Minigolf 7 Parking Picknickplek Kattevennen vzw Planetariumweg 1-19 3600 Genk +32 (0)9 65 55 55 wwww.kattevennen.be kattevennen@genk.be 12 13