Notitieboekje. Allemaal Taal

Vergelijkbare documenten
Pedagogie van het jonge kind

PUK! Spelkaartjes behorende bij spelbord Pak een Puk!, thema Woordenschat & Taal.

Taalstimulering voor kinderen en volwassenen. Taal en taalbeleid 3 februari 2014

DEEL 1. WERKBOEK 5 Eigen keuze Monique van Dam YOU: De keuze is aan jou!

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Werken aan je eigen ontwikkeling met de ontwikkelscan

Met het hele gezin gezond het nieuwe jaar in

WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK. Wat is dat? Eva van de Sande. Radboud Universiteit Nijmegen

Bijlage Vragenlijst voor stotterende kinderen

Formeel en informeel. Formeel: Je gebruikt u om iemand aan te spreken. Je noemt iemand bij zijn achternaam.

4 soorten relaties Is er een vraag om hulp?

VOOR COACHES EN BEGELEIDERS DAVERENDE DILEMMA S. Francine ten Hoedt & Philine Spruijt

RESULTATEN ENQUÊTES INTERNE COMMUNICATIE. V1. Hoe tevreden ben je over de informatievoorziening en communicatie binnen de organisatie?

Wat ga je doen? Wat zet je klaar? Wie doet er mee en waar? Hoe zit het in elkaar?

JUST BE YOU.NL. Het mooiste wat je kunt worden is jezelf! 23 tips voor direct meer zelfvertrouwen. Marian Palsgraaf -

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Communiceren met je puber Deze bijeenkomst sluit aan bij Moments, magazine voor ouders van jongeren van jaar

Afdeling Medische Psychologie Informatie voor kinderen, jongeren en hun ouders

Competentiescan Klant exemplaar

Respectvol reageren op gevoelens

Studiekeuzedag CMD voorbereidingswerkboek

Persoonlijk opleidingsplan. Hulpmiddelen voor de werknemer

Tekst lezen en vragen stellen

Meten van mediawijsheid. Bijlage 6. Interview. terug naar meten van mediawijsheid

Vragenlijst: Wat vind jij van je

Zorg voor focus Invulblad bij module 3 e-cursus Slimmer werken, Meer bereiken

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

18 tips om te werken aan je eigen inzetbaarheid

Thema. Kernelementen. Oplossingsgericht taalgebruik Voorbeeld van communiceren 10 communicatie-tips

Allereerst zijn we benieuwd naar jouw reactie en willen we graag dat je de volgende vragen beantwoordt:

Samen werken = samenwerken bij De Belvertshoeve

Alles onder de knie? 1 Herhalen. Intro. Met de docent. 1 Werk samen. Lees het begin van de gesprekjes. Maak samen de gesprekjes af.

Creatief en flexibel toepassen van Triplep. Maarten Vos Doe, laat zien, lach, oefen en geef applaus

Tijdschrift Kindermishandeling April 2013 Onderwijsspecial deel 2. 8 tips voor een goed gesprek met je leerling

Huiswerk Spreekbeurten Werkstukken

Vragenlijst leerlingen Eureka! Oberon & Eureka!, januari 2012

Agenda van vanavond!

Communiceren is teamwork

Reflectiegesprekken met kinderen

Beurstraining Starting Smart Together

Scheidsrechter en COMMUNICATIE

Houd bij het beantwoorden van de vragen steeds je werk in gedachten. Ga na welk antwoord het meest bij je past. Volg je intuïtie!

Persoonlijke praatkaartjes en gezellige gezinspraatjes

LESBRIEF BIJ STAGE LOPEN

30 TIPS VOOR OUDERS EN BEGELEIDERS VAN LEERLINGEN MET LEERPROBLEMEN

FEEDBACK GEVEN IN ZELFSTURENDE TEAMS. Yvette Paludanus

Smoesjes. TipsforTrouble HOME TROUBLE MEER WETEN < > EXTRA PITTIG

Er zijn mensen nodig met nieuwe fantasie

Voel jij wat ik bedoel? 17/5/2008

Teksten bewerkt uit het gezinsboek Ons Dagelijks Brood veertigdagentijd van pastoor M. Hagen door EBP voor

EN ALS HIJ KAN LEZEN, STUUR IK M NAAR DE CHINESE LES.

Werkboek Het is mijn leven

Mijn ouders zijn gescheiden en nu? Een folder voor jongeren met gescheiden ouders over de OTS en de gezinsvoogd

1 Lees het handelingsformulier van deze vaardigheid en noteer vragen en opmerkingen. Bespreek deze met medestudenten of je docent.

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

1.Inleiding: De Plug & Play Business Formule

30 TIPS VOOR OUDERS EN BEGELEIDERS VAN LEERLINGEN MET LEERPROBLEMEN. Wijs ze op. en de online coach.

ADHD: je kunt t niet zien

Het Grote Interactiespel voor Kinderdagverblijven

Effectief Communiceren NPZ-NRZ

Scholieren enthousiast maken voor de techniek

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

De meeste jonge kinderen zijn dol op dieren en willen heel graag een eigen huisdier

TITEL ACTIVITEIT + beschrijving: filosofisch gesprek over geloven.

Jaar Werkboek 4 weken Challenge

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

Persoonlijke competenties Sociale competenties Leer (school) competenties

ZEG HET MAAR HET PRATEN VAN UW KIND. Leeftijd vanaf 4 jaar

Ouders begrijpen, ouders begrenzen

Als je nog steeds hoopt dat oplossingen buiten jezelf liggen dan kun je dit boekje nu beter weg leggen.

Instructie 1. Heb jij je voelsprieten uitstaan? De relatie met je cliënt

Ideeën presenteren aan sceptische mensen. Inleiding. Enkele begrippen vooraf

Of misschien zoek je een leuke werkplek of dagbesteding voor jezelf of voor een familielid. Of je wilt iets zinnigs doen in je vrije tijd.

Meertalige ontwikkeling Adviezen voor ouders van kinderen met een auditieve / communicatieve beperking die in een meertalige omgeving wonen

Online Titel Competentie Groepsfase Lesdoel Kwink van de Week

U kunt zich voorstellen dat plotseling wakker worden in Frankrijk iets minder grote problemen veroorzaakt voor het

Intact. goede redenen om een zelfhulpgroep te bezoeken

Waarom stage? Regels stage Interview 1+2 Stage eindverslag 1+2

Actief luisteren (De ander helpen zo duidelijk mogelijk te zijn)

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

Lesmateriaal bij de voorstelling: Zwemmen Zonder Mouwen

Bijlage 4 De meterstanden-lijst voor begeleiders

De begeleider als instrument bij gedragsproblemen

Workshop Solliciteren

PeerEducatie Handboek voor Peers

Tijdens de video- hometraining worden verschillende begrippen gebruikt. In de bijlage geven we een korte omschrijving van deze begrippen.

Hulpverlening Lijn5. Kom verder! LVB-ZORG PROVINCIE UTRECHT. Algemene informatiefolder voor jongeren, ouders en verwijzers

Ga positief om met het gebruik van de eigen taal (dialect, andere moedertaal) van de kinderen.

Hoe moet je (niet) handelen volgens Don Bosco? Wat moet je dan doen om het blozen te voorkomen?

OPDRACHTEN BIJ THEMA 9 FEEDBACK

Meer plezier door slimmer werken

Direct aan de slag met Baby- en kindergebaren

- 21 INSPIRERENDE QUOTES VOOR LEERKRACHTEN -

Leerstraf Tools4U. Informatie voor jongeren

Uitgeest, 18 augustus Betr.: verbeterde toewijzing van taken binnen LCP. Beste allemaal,

Workshop Solliciteren

Anna en Noah starten met een opleiding in een avondschool. Ze doen een graduaat marketing. Tijdens de eerste pauze praten ze met elkaar.

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Kinderverhoor Je ouders gaan uit elkaar

Vaardighedenlijst Taal stimuleren

Transcriptie:

Notitieboekje Allemaal Taal 1

Wie stimuleerde jouw taal? Hoe stimuleer je de taal van de kinderen? 2

Wat hebben de kinderen nodig? Het is soms moeilijk om aan taalstimulering te doen omdat mijn groep zo gemengd is. Er zitten heel stille kindjes in maar ook echte babbelaars. De volgende vragen helpen je om te kijken wat de kinderen in jouw groep nodig hebben. Als je niet meteen een antwoord vindt, dan kan een korte observatie helpen. Je kunt de vragenlijst een aantal keer doornemen tijdens de werkbegeleiding. De groep kinderen verandert immers en jouw aanpak ook. Datum: / / 1. Van welke taalvormen genieten de kinderen: gesprekjes, liedjes, versjes, verhalen, poppenspel? 2. Waarover praten de kinderen het meest? 3. Wanneer praten de kinderen het meest? 4. Op welke momenten is er ruimte om individuele kinderen extra te stimuleren? 5. Hoe communiceren de kinderen non-verbaal met jou en met elkaar? 6. Hoe maken de kinderen het liefst contact met jou? 7. Komen alle kinderen aan bod? 3

Wat heb jij nodig? Je moet elke dag op zoveel dingen tegelijk letten dat de taalstimulering maar kan lukken als het een automatisme wordt. De volgende vragen helpen je om te kijken wat jij nodig hebt om aan taalstimulering te doen. Als je niet meteen een antwoord vindt, dan kan een korte observatie helpen. Je kunt de vragenlijst een aantal keer doornemen tijdens de werkbegeleiding. De groep kinderen verandert immers en jouw aanpak ook. Datum: / / 1. Wat doe je graag? 6. Waarin wil je groeien? 2. Wat doe je veel? 7. Hoe kun je hierin groeien? 3. Wat kun je goed? 8. Wat heb je hiervoor nodig? 4. Op welke momenten lukt taalstimulering jou goed? 9. Wie kan jou daarin ondersteunen? 5. Op welke momenten lukt taalstimulering jou minder? 4

Wat heeft de organisatie nodig? Ik vind het soms moeilijk om aan taalstimulering te doen omdat de akoestiek zo slecht is in onze ruimte. Ik versta de kinderen amper. De volgende vragen stimuleren je om te kijken naar jouw werkplek. Ze helpen je om van je groep een geschikte plaats te maken voor taalstimulering. Als je niet meteen een antwoord vindt, dan kan een korte observatie helpen. Je kunt de vragenlijst een aantal keer doornemen tijdens de werkbegeleiding. De organisatie verandert immers en jouw kijk ook. Datum: / / 1. Ondersteunen de materialen voor de kinderen taalstimulering? 2. Bevordert de ruimte-indeling taalstimulering? 3. Werkt de dagindeling taalstimulerend? 4. Zijn er voldoende inspirerende tijdschriften, dvd s, boeken? 5. Hebben jullie nood aan vorming? 5

Jouw aanpak Ik let erop dat ik lang genoeg wacht en kinderen de kans geef om zelf te antwoorden. In dit onderdeel kun je kijken naar je eigen aanpak van taalstimulering. In de lijst hieronder vind je de verschillende taalstimulerende adviezen, gerangschikt in drie thema s. Je kunt hierin aanduiden wat jou goed lukt en waaraan je nog wil werken. Je kunt bij de vragen ook een situatie in gedachten houden: eten, verzorging, vrij of geleid spel. Datum: / / Spreekkansen bieden: Bied je veel spreekkansen voor individuele kinderen? Bied je veel spreekkansen voor de groep? Praat je over zaken die de kinderen interesseren? Wacht je geduldig tot een kind zelf iets zegt? Stel je verschillende soorten vragen? Pas je je vragen aan aan het niveau van de kinderen? Inspelen op taaluitingen van de kinderen: Stel je verschillende soorten vragen? Wacht je op de reacties van kinderen? Reageer je soms speels op wat kinderen zeggen? Verbeter je fouten door terug te kaatsen? Vraag je door wanneer een kind je iets vertelt? 6

Taalaanbod Verbaal taalaanbod Bied je nieuwe woorden aan? Gebruik je gevarieerde taal? Gebruik je je stem op verschillende manieren? Maak je gebruik van gebaren? Maak je gebruik van gezichtsuitdrukkingen? Zoek je naar een evenwicht tussen meer en minder complex taalgebruik? Ruimte en materiaal Is het regelmatig rustig in de ruimte? Gebruik je verschillende materialen om taal te stimuleren? Lokt de ruimte taalkansen uit tussen jou en het kind? Lokt de ruimte taalkansen uit tussen de kinderen onderling? Hoe is de akoestiek van de ruimte? Heb je andere dingen opgemerkt? 7

Eigen casussen Het kan nuttig zijn om situaties te beschrijven die je zelf hebt meegemaakt en die je nieuwsgierigheid prikkelen. Je kunt ze opschrijven voor jezelf of je kunt ze voorleggen aan je collega s, aan je coach of je leidinggevende om samen na te denken over taalstimulering. 8