AANBOD BASISONDERWIJS

Vergelijkbare documenten
Dag jongens en meisjes!

Tekst lezen en vragen stellen

Docentenhandleiding Cultuurmenules. Haags Historisch Museum. Help de grote Den Haag Man Groennie Gele

Tijd van regenten en vorsten: De gouden eeuw

B Zoekend en intensief lezen Enkele mogelijke moeilijke woorden - certificaat: getuigschrift, bewijs, attest - collaboratie: samenwerking met de vijan

Educatief aanbod Kasteel het Nijenhuis Basisonderwijs

WINTERSCHOOL VOOR SENIOREN

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 7-8

PASPOORTEN BOVENBOUWERS.NL

CKV1 kijkwijzer architectuur/interieur

Voorbereidende les bij de rondleiding Ik ruik, ik voel wat jij niet ziet Geschiedenis Werkblad voor leerlingen bij Gouden Eeuw (groep 7 en 8)

inhoud 1. Een leven in beeld 2. Vincents jeugd 3. Aan het werk 4. Brieven 5. Boeren 6. Naar Parijs 7. Naar het zuiden 8. De ruziemaker 9.

Goudse Rembrandts bekend!

Grandeur aan de Oude Delft

Thema: de K van. Moeilijkheid : *** Samenleving Tijdsduur : ***

EDUCATIE PROGRAMMA BASISONDERWIJS

rijks museum Voorbereidende les bij de rondleiding Proef de Gouden Eeuw Geschiedenis Werkblad voor leerlingen (groep 7 en 8) 1/14

TENTOONSTELLINGSPROGRAMMA Rembrandt observeert mensen Etsen uit de collectie van Het Rembrandthuis

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 6

Leerdoel De leerlingen leren op een actieve wijze waarom de Gouden Eeuw zo belangrijk is geweest voor Nederland.

Onyx Trio in Museum Gouda

THE FORMER KAMERBEEK COLLECTION

PRIMAIR ONDERWIJS

= verlengstuk van de klas. Museumlessen voor kinderen van de lagere school

Kunstproject Voerman en Voerman & Co

Mijn Mokum is een project voor NT2 cursisten. Het is gemaakt door het Amsterdam Museum.

Rubens, Van Dyck & Jordaens Vlaamse schilders uit de Hermitage. Dit werkboekje is van:

VAN GOGH KRIJGT SCHILDERLES NIVEAU ++

VAN GOGH KRIJGT SCHILDERLES NIVEAU ++

D88, Voorhei 3. Geplaatst in de Heise Krant augustus 2015, gewijzigd

Handleiding/Lesopzet niveau C

Lesbrief. Uitgeverij Leopold, in samenwerking met het Mauritshuis. Groep 1, 2, 3 en 4

Zomeraanbod - programma week aug t/m 16 aug

Erfgoed- en cultuureducatie Stadsmuseum Zoetermeer

Naam: DE GOUDEN EEUW en Rembrandt

Het Rijksmuseum We gingen naar het rijksmuseum over de gouden eeuw. We vonden de nachtwacht heel erg mooi want hij is heel bijzonder omdat het van

Kijkwijzer HAVO / VWO. Joep Nicolas. 11 juni 2014 t/m 11 januari Pierre Cuypersstraat 1, 6041 XG Roermond, ,

Voorbereidende les Het geheim van kapitein Jan May

INHOUD. Inleiding Anne Frank Huis Boijmans Van Beuningen Corpus reis door de mens Gevangenismuseum...

rijks museum Voorbereidende les bij de rondleiding Proef de Gouden Eeuw (NT2) 1/5

MAAK VAN JE KLAS EEN WERELDKLAS VOORTGEZET ONDERWIJS EDUCATIEF AANBOD 19/20

Cultuurplan basisschool De Regenboog

NELLEKE LETTINGA TENTOONSTELLINGEN OPLEIDINGEN HAAGSE KUNSTENAARS. haagsekunstenaars.nl is een initiatief van Stroom Den Haag

VAN GOGH KRIJGT SCHILDERLES NIVEAU ++

Melkweg. Een dak boven je hoofd. Lezen van Alfa A naar Alfa B. Wonen: Het huis

De laatste wens van Maarten Ouwehand

Lesbrief Op zolder bij oma Aletta

// // dat BeWaRen We! Introductie. docenten. handleiding. Het museum. Het lesprogramma

Beste leerkracht van groep 6,

Vincent van gogh. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

TIEN TIPS WANNEER JE EEN KUNSTWERK WILT AANSCHAFFEN

NEDERLAND VIERT 100 JAAR DE STIJL DESTIJLUTRECHTAMERSFOORT.NL ONTDEK HET IN UTRECHT & AMERSFOORT! LESSUGGESTIES 100 JAAR DE STIJL GROEP 1 T/M 4

Archief en collectie Salomon Garf

Educatieflyer Stadsmuseum Zoetermeer

Afkomstig uit de nalatenschap van

VOORBEREIDENDE LES DOCENTENHANDLEIDING INFORMATIE

DE STIJL OF TOCH JE EIGEN STIJL? NIVEAU ++

Lesplan Keith Haring (2 lessen)

Vincent van Gogh. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Museum voor Kleine Kunsten. Docentenhandleiding

Verslag CKV museum Rijksmuseum

Leiden fact sheet Rembrandt & De Gouden Eeuw 2019

Factsheet over het educatieve aanbod

Vincent van Gogh. Hier zie je er een afbeelding van.

Educatie aanbod Biënnale Gelderland 16

Inleiding op het lespakket. Blz. 3. Het verhaal van Musa Blz. 4. Even voorstellen, Inleiding op Musa in de klas. Blz. 5

opdrachten voor een vrijetijdsticker

DOCENTENHANDLEIDING WHAT THE ART?!

Gravin Elisabeth en de dieren

Willem Maris ( )

DE STIJL OF TOCH JE EIGEN STIJL? NIVEAU ++

De bank en de kussens zijn van Macazz, de tafeltjes van Meridiani.

klas naar Museum Kom met je het Zaans Museum Zaans Museum Educatie Voortgezet Onderwijs

onen Wonen Wonen Wonen Won Wonen Wonen met een kind Wonen n Wonen Wonen Wonen Wonen W onen Wone onen Wonen Wo Wonen Wonen Wonen Wonen Wonen Wone

Rembrandt van Rijn. Hoofdstuk 1 : Rembrandt zijn eerste jaren.

Samenvatting Kunst Hoofdstuk 1: Burgerlijke cultuur in Nederland in de 17e eeuw

Rembrandt vanaf 9 september te zien in Museum Boijmans Van Beuningen. Virtuositeit en verbeeldingskracht: Rembrandt-etsen uit eigen collectie

Bijschriften persbeelden Het Verhaal van Brabant

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Architectenwoning. te Borgerhout. Cruyslei 1b (hoek Joos Robijnslei) Architect : Albert Barentsen ( )

Nieuwsbrief 12 Wilhelminalaan CW Monnickendam Tel

Paulo op bezoek in de klas

De Trek onderdeel de Gouden Eeuw

BEELDEND GROEP 7-8. Vereniging of instelling Product Periode Omschrijving. Noordbrabants Museum. Museum in de klas

Docentenhandleiding. Nijvere Neeltje groep 3-4

Werkblad Auteursrecht van beeldend kunstenaars

Datum 01 februari 2016 De verwerving van de huwelijksportretten van Maerten Soolmans en Oopjen Coppit

Buitenplaatsen Les 2

DE STIJL OF TOCH JE EIGEN STIJL? NIVEAU ++

Nieuwsbrief 9. Agenda. 14 januari Studiedag, alle leerlingen vrij. 23 januari Open dag. 25 januari Nieuwsbrief 10.

rijks museum Verdiepend programma Jij & de Gouden eeuw Bijlage: Onderzoeksvragen voor leerlingen 1/6 Ontsnapping Hugo de Groot Eeuw?

Wegwijs in de wereld van de schilderkunst / Schilderijen Salon van de 21e eeuw

PERSBERICHT 17 september 2015

Docentenhandleiding. Het leven in een kasteel. Voor leerkrachten van groep 1 t/m 8 van het basisonderwijs

Wat kan ik voor u doen?

FAMILIES EN KINDEREN G R O E N E R U I T E R O P B L A U W P A A R D AMSTERDAM STEDELIJK MUSEUM WAT IS BEWEGING?

Kunst voor groep 3 en 4 Dit materiaal is bestemd voor leerkrachten van groep 3 en 4. Met de informatie en lessuggesties kunt u in de klas aan de slag

Transcriptie:

AANBOD BASISONDERWIJS 1

Inhoud Introductie 3 Wie was Paul Tetar van Elven? 4 Het museum: een korte geschiedenis 5 De collectie 6 De lessen 7 Workshops 13 Praktische informatie 14 2

Introductie Museum Paul Tetar van Elven bestaat sinds 1927. In dit voormalig woonhuis van kunstschilder Paul Tetar van Elven (1823 1896) stapt een bezoeker even terug in de tijd, de 19de eeuw. Huis en collectie vormen de basis van een uitgebreid educatief aanbod voor het basis- en voortgezet onderwijs. De lessen worden gegeven door gespecialiseerde medewerkers met een ruime ervaring in het onderwijs. Tot voor kort maakten de lessen onderdeel uit van het basis Kunst- en Cultuurmenu, dat werd gecoördineerd door de VAK. Ten gevolge van gemeentelijke bezuinigingen is ons museum helaas geen vast onderdeel meer van dat aanbod. Diverse museumlessen worden nu weer vanuit de eigen organisatie ontwikkeld. Ons aanbod is zelfs uitgebreid met lessen voor alle groepen van het basisonderwijs. U vindt een overzicht in deze brochure en op de website. Ook staan wij open voor uw ideeën, zodat wij uw kennis kunnen combineren met die van ons. U bent van harte welkom! 3

Wie was Paul Tetar van Elven? Paulus Dominicus Constantinus Tetar van Elven wordt in 1823 geboren in Antwerpen, als kind van Nederlandse ouders. Net als zijn oudere broers is hij artistiek zeer begaafd. In Amsterdam volgt hij eerst een opleiding aan het Instituut van Teekenkundig Onderwijs. Hij is pas 16 jaar als hij zijn getuigschrift krijgt uitgereikt. Daarna gaat hij naar de Koninklijke Academie. Als zijn ouders naar Den Haag verhuizen vervolgt hij daar zijn opleiding aan de Academie voor Schone Kunsten. In 1853 trouwt hij met Louise Catharina Christina Schmit; een jaar later wordt hij benoemd tot leraar handtekenen aan de Koninklijke Academie in Delft. In 1862 krijgt hij zijn vaste aanstelling aan de Polytechnische School, de voorloper van de Technische Universiteit. Door zijn vaste baan kunnen Paul en Louise twee jaar later verhuizen naar het statige grachtenpand aan de Koornmarkt 67. Paul koopt het huis voor 5.375 gulden. Als kunstenaar schildert hij vooral portretten en historiestukken. Zijn aquarellen zijn uitmuntend. Paul maakt naar de mode van die tijd ook kopieën van wereldberoemde schilderijen, zoals de Nachtwacht en de Sixtijnse Madonna. Hiervoor bezoekt hij met zijn vrouw vaak buitenlandse musea. Na het overlijden van zijn eerste vrouw hertrouwt Paul in 1884 met Mechelina van Duuren. Beide huwelijken blijven kinderloos. In 1896 overlijdt Paul Tetar en wordt hij in Delft begraven op de begraafplaats Jaffa. 4

Het museum: een korte geschiedenis Omdat Paul Tetar van Elven geen kinderen heeft laat hij zijn huis en inboedel na aan de stad Delft met de bedoeling er een museum van te maken. Na de dood van Mechelina van Duuren opent het museum in 1927 haar deuren. Het huis is gebouwd na de grote stadsbrand in Delft van 1536. De kapconstructie en de wenteltrap zijn zelfs nog uit de 16de eeuw. Er hebben wel veel verbouwingen plaatsgevonden. In 1800 wordt de voorgevel gemoderniseerd en in 1860 wordt boven de eetkamer een extra slaapkamer gebouwd. Ook als museum is het gebouw nog enkele keren aangepast. Zo is de oude binnenplaats overkapt. 5

De collectie In het museum is veel werk van Paul Tetar zelf terug te vinden: uniek is het grote aantal kopieën van zijn hand. Paul is een echte verzamelaar. Behalve schilderijen verzamelt hij porselein en aardewerk uit diverse eeuwen, meubels en zelfs achttiende eeuwse japonnen, rokken en jasjes. De verzameling geeft een goed beeld van de smaak van een gegoede 19de eeuwse burger. De salon en de eetkamer zijn nog precies zo ingericht als toen Paul en Louise hier woonden. Vooral het plafond van olieverf op papier in de salon is uniek. Abraham Gips, een collega van Paul Tetar, ontwerpt en schildert het plafond. Typerend is de toevoeging van de namen van beroemde kunstenaars als Rembrandt, Michelangelo, Rubens en Hals: de grote voorbeelden voor Paul Tetar. 6

De lessen I Kijk, als je puzzelt zie je meer! (groep 1 t/m 5) In ons museum kun je puzzelen, maar dan op een andere manier: in elke kamer of gang hangt ergens een groot puzzelstuk. Als je heel goed kijkt zie je waar dat puzzelstuk een onderdeel van is. Als de oplossing goed is mag een woord op de achterkant van het puzzelstuk opgeschreven worden. Samen vormen de woorden van alle puzzelstukken een zin. Dus je begint met puzzelen, maar je eindigt er ook weer mee! 7

II Het kabinetje (groep 3 t/m 5) In het grote oude huis van Paul Tetar staan veel tafels, stoelen en kasten. Maar er staat ook een heel nieuw kastje met wel 10 laatjes. Per 4 kinderen is er steeds één laatje met daarin een (eenvoudige) opdracht, te maken in één van de ruimten van het museum: een ketting rijgen zoals die van het 19de eeuwse meisje Marietje, een Delfts blauw bord maken of een ontwerp maken voor goudleerbehang. Nadat de leerlingen een korte rondleiding door het huis hebben gehad gaan ze met hun eigen groepje aan het werk. De resultaten gaan natuurlijk mee naar de klas. 8

III Met Marietje door het museum (groep 3 t/m 6) Paul en Louise Tetar van Elven houden veel van kinderen; helaas hebben ze zelf niet. Daarom zijn ze altijd heel blij als Marietje, een nichtje uit Amsterdam, bij hen op bezoek komt. Zij is de dochter van een broer van Paul. Als Marietje nog geen jaar is overlijden allebei haar ouders aan cholera, een heel besmettelijke ziekte. Zij gaat bij haar opa en oma wonen, maar haar oom Paul wordt haar voogd. Hoe Marietje vanuit Amsterdam naar Delft reist, waar ze slaapt en waar ze mee speelt komen de kinderen tijdens deze les te weten. Is logeren in de 19de eeuw net zo leuk als tegenwoordig? IV Het cadeau van Johannes de Kort (1748 1779) ( groep 5 t/m 8) Johannes de Kort is een jongen die in een weeshuis opgroeit. Dankzij de Fundatie van Renswoude, die talentvolle weesjongens een opleiding laat volgen, wordt hij uiteindelijk kapitein op een VOC- schip. Als dank laat hij in China een theeserviesje beschilderen met het wapen van de Fundatie. Deze les gaat vooral over porselein en natuurlijk over Delfts aardewerk en wordt afgesloten met een echte quiz. 9

V Kaatje, ben je boven? (groep 5 t/m 8) Als je in zo n groot grachtenpand woont, moet je wel een dienstmeisje hebben dat het huishouden doet. Ze moet wassen, strijken en koken. In deze museumles gaat het om het dienstmeisje van Paul en Louise. We noemen haar Kaatje. Toen zij hier ging werken kreeg ze van thuis een koffer mee vol met spullen die ze nodig kon hebben, een zogenaamde Meidenkist. In het huis zijn verschillende koffertjes te vinden met spullen van toen. Wat droeg het dienstmeisje, hoe maakte ze de kleden schoon? Leerlingen krijgen inzicht hoe een huishouden verloopt zonder magnetron, vaatwasser en wasmachine. 10

VI Echt of Nep: Kopie of vervalsing? (groep 5 t/m 8) In de tijd van Paul Tetar bestaan er nog geen posters. De fotografie staat nog in de kinderschoenen. Als mensen een schilderij in een museum erg mooi vinden bestellen ze bij een kunstschilder een kopie. Paul Tetar bezoekt veel musea, bijvoorbeeld het Mauritshuis in Den Haag en het Louvre in Parijs. Daar maakt hij kopieën die hij soms ook weer verkoopt. Een kopie mag niet dezelfde afmetingen hebben als het origineel. Een kopiist is dan ook geen vervalser. Die probeert een schilderij te maken en te verkopen als bijvoorbeeld een echte Rembrandt. In deze spannende les leren de kinderen wat het verschil is tussen kopiëren en vervalsen. 11

12

Workshops A. Schildersleerling in de Gouden Eeuw. Als schildersleerling in een atelier in de Gouden Eeuw moest je beginnen met het maken van de verf die de grote meester die dag nodig zou kunnen hebben. Je leert niet alleen olieverf maken, maar ook verf maken met een ei: de temperaverf. Zelfs het maken van gekleurde krijtjes leer je. Dus moet je allereerst alles van kleuren weten en hoe je ze mengt. B. Kopiëren kun je leren. Na een korte uitleg over kopiëren gaan de leerlingen zelf een gedeelte van een 20ste eeuws schilderij kopiëren. Na afloop van deze workshop worden alle onderdelen aan elkaar gelegd en gaat er een zelf door de groep gemaakte kopie mee naar de klas. C. Goudleer behang het werk van een patser Iemand die goudleer maakt wordt een patser genoemd. In ons land bestaat er nog één. Dat behang kun je ook in ons museum zien, in de bibliotheek van Paul Tetar. De bijzondere patronen nodigen uit tot het zelf ontwerpen van een fraai patroon. Maar is het wel goud dat daar blinkt? In deze les ontwerpen en maken we ons eigen (stukje) behang. 13

Praktische informatie Lessen De lessen duren 75 minuten en worden in principe in de ochtend gegeven. Aanvang 9.00 uur of 10.30 uur. De groep kan uit maximaal 30 kinderen bestaan. In het museum worden ze in twee groepen gesplitst, behalve bij les II, de kabinetjes. Vanuit school zijn 2 begeleiders gewenst, behalve bij les II, hiervoor minimaal 4 begeleiders. Deze hebben gratis toegang tot het museum. De kosten bedragen 35, - per groep van maximaal 15 leerlingen. Workshops De workshops inclusief inleiding in het museum duren 90 minuten, de prijs is 5,- per leerling, inclusief toegang tot het museum. Bij de workshop goudleer maken kunnen aanvullende materiaalkosten (in overleg) worden doorberekend. Aanmelden: Per e- mail: educatie.tetar@kpnmail.nl 14

MUSEUM PAUL TETAR VAN ELVEN Koornmarkt 67 2611 EC DELFT Tel: 015 212 42 06 15

16 Ontwerp en drukwerk: Druk. Tan Heck, Delft