Schrijf je op sociale media dingen die je nooit in het echt (irl) tegen iemand zou zeggen?

Vergelijkbare documenten
*Ook met het programma Paint van Windows kunnen foto s bewerkt worden

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

Internetvrienden. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Boeken. online mogelijkheden, social media, internet, mediawijs, online risico s

LESSEN MEDIAWIJSHEID VOOR HET PRIMAIR ONDERWIJS

HANDLEIDING Leerkracht

Romp. Lesbrief Identiteit, Imago en Profiel. Kop

Google naar Instructieposter, kies daar goede voorbeelden uit (korte en krachtige teksten, afbeeldingen) die u in bij opdracht 2 kunt gebruiken 1.

Sociaal op social media

Lesbrief: Wijs online Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

Les 1. Wensen & Grenzen. Praten over seks... Hoe en hoezo?

Wat is herdenken? Volledige lesmodule: 60 min

De leerlingen leren omgaan met gevoelens van zichzelf en anderen, met name gevoelens die horen bij hun leeftijd.

42 reacties. Overzicht. Aan welke sociale netwerken neemt u deel? Welke social media kent u? Dit formulier bewerken. Alle reacties weergeven

LES: Wie van de drie? 2

BROKKENKAARTEN IN DE KLAS

Kop. Romp. Lesbrief Zoekgedrag Leerjaar 1-Profiel 1,2,3

Werkvormen beroepenkaarten

LES: Wie van de drie?

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

Scheldwoorden inventariseren, werkvorm, filmpje en gesprek en uitbeelden, filmpje en gesprek en werkvorm, stellingen, handvaardigheidswerk

Lesbrief verslaving aan games of sociale media

Zullen we vrienden zijn?

Handleiding Perspectief 3 e editie: Introductie

PROGRAMMA CHECK THE FACTS DEEL EN WIN! Clubprogramma op basis van Rock Solid. stichting. Sirkelslag Young Programma Check the facts - Deel en win!

LES: Post. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Postzegels (zie p. 5) potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

Gebruiken en begrijpen van de formele breuknotatie.

LES: Eerlijk verdelen

Werkvormen: Lesdoelen: Filmpjes: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 8: Verliefd. Lesoverzicht

LESINSTRUCTIE GROEP 5/6

Lessuggestie Pesten. Gedichtenbundel Warboel: Pagina 6-7

Checklist Gesprek voeren 2F - handleiding

Heb je een vraag over Meet the Professor? Stuur ook dan even een bericht naar Eline.

Les 1.3 Lichamelijke beperking

IK WIL ZELF BESLISSEN

Thema: Ramadan. Handleiding en opgaven niveau A2. Opgave 1: Samen

Jullie rookvrij hebben Plan te maken voor actie 2 gekozen: Geld ophalen voor KWF Kankerbestrijding om Nederland

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

Lesbrief. Uitgeverij Leopold, in samenwerking met het Mauritshuis. Groep 1, 2, 3 en 4

Jongens & meisjes, snap jij het?

Taalgerichte les Formules

De geslachtsdelen. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Lesvoorbereiding Leef! Sociaal-emotionele vaardigheden klas 3-4

Lesbrief: Bewust sociaal Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

Dag van Respect & PABO. DOE MEE met de Dag van Respect 8 November 2012

Bijlage 1: Vragenlijst voormeting Kidzwise...2 Bijlage 2: Aanvullingen vragenlijst eindmeting Kidzwise...6 Bijlage 3: Project geldgenoeg voormeting,

Seksueel grensoverschrijdend gedrag

Grenzeloze vrijheid? Discussiebijeenkomst tienerclub

3 Pesten is geen lolletje

Thema: de mosasaurus. Handleiding en opgaven niveau A2. Opgave 1: Samen

Discussie: Start de les door de volgende stelling op het bord te schrijven:

NME centrum Betuwe LES 3

Module 1 Les 1. Benodigdheden Digibord en digitaal materiaal Werkboek Post-its

Wat wil jij worden? Docentenhandleiding. Juni 2018 Spirit4you.

Prettige en niet prettige aanrakingen

Werkvormen: Basis 6.1 Kwaliteiten van een vriend Reflectie Subgroepen 30 min 6.2 Hyves-profiel Reflectie Subgroepen (digi) 20 min.

A1) Kennismakingsgesprek over sociale media en internetgebruik

>>> Dag tegen het Pesten >>> Codename Future - Tel Fax

Jouw digitale wereld safe & social

10-12 jaar. +/- 60 min. Cyberpesten. 1 of meerdere computer(s) Koptelefoon(s) Tablet of smartphone Papier en pen

Verdiepingsopdrachten challenge 2: Spinaziekrachtproef

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT HOE-FILE: HOE MAAK IK HET UIT? VAN LIEF NAAR EX.

Resultaat van een eerlijke verdeling in de vorm van deel van een geheel naar deel van een aantal.

WHO AM I - ONLINE? EEN LESBRIEF OVER ONLINE IMAGO TER VOORBEREIDING OF NA AANLEIDING VAN DE 2.0 VAN STUDIO BOCK&BAAS

In je kracht. Werkboek voor deelnemers

Lesplan theaterlezen. Voorlezen? Herhaald lezen?

D R A A I B O E K W O R K S H O P :

Thema: Nieuw biljet van vijf euro. Handleiding en opgaven niveau A2. Opgave 1: Samen

Lessenserie over Taal & Respect. Klas 1 - VMBO

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Wie ben jij? HANDLEIDING

Spots on Jobs Docentenhandleiding

Sta in je recht. Lessen over (kinder)rechten voor PO

Les 13a Zoek de verschillen

Activiteit Campagne voeren

Thema: de mosasaurus. Handleiding en opgaven niveau A1. Opgave 1: Samen

Handleiding Werkvormen Vragen stellen

Lock me Up - Free a Girl In 4 weken naar het sponsortarget!

Artikelen schrijven die de bezoeker trekt voor echt Power Platform

Criteria. Doel. Leerlingen leren kiezen en nemen steeds meer de regie in handen, hetgeen het eigenaarschap en de motivatie bij leerlingen vergroot.

Mediawijsheid. Auteursrecht bij foto s. Voorbereiding. - De leerlingen begrijpen het verschil tussen eigen gebruik van een foto en een

LES: Groepjes maken AFBEELDING SPELLETJE

LES: Groepjes maken 2

Nederlands in Uitvoering

#selfie LESSUGGESTIES OVER HET BOEK. 1. DISCUSSIE luistervaardigheid & spreekvaardigheid

Doelen: - De leerlingen leren zoveel mogelijk verschillende dingen te doen als je daar talent voor hebt, en dit al op school uit te proberen;

TOOLBOX TOOLBOX. Betekenisvol Contact AAN DE SLAG MET DE. Draaiboek voor twee trainingsbijeenkomsten

Boekproject: Timo en de oppasninja (1) Lisa Boersen & Edwin Rhemrev

Thema: Zomertijd. Handleiding en opgaven niveau A2. Opgave 1: Samen

LES: Betaal gepast 2. inzicht ontwikkelen in deelbaarheid en factoren van getallen. BENODIGDHEDEN Per leerling

Breuken(taal), meetkunde, voortzetting eerlijk verdelen

Handleiding. UNICEF Handleiding lessuggestie Gedicht groep 7-8. Gedicht

LES: Getallenfabriek 2

Introductie. Onzichtbaar op internet. GEMAAKT DOOR: Redactie i-respect. ONDERWERP: Communiceren. DOEL: Spelen met identiteit

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

Transcriptie:

Leerjaar 1-Profiel1,2,3 Tijd: 55 60 minuten Voorbereiding: wanneer je niet veel weet van Instagram kun je meer lezen op http://mijnkindonline/artikelen/alles-over-instagram en http://mijnkindonline.nl/artikelen/cijfergooien-op-instagram-gesprekstips Benodigdheden: grote vellen papier, stiften, werkblad Introductie Introduceer het onderwerp kort: Moet alles kunnen? Normen en waarden zijn opvattingen en regels over wat wel en wat niet gepast is binnen een bepaalde groep. Het gaat over zaken als eerlijkheid, beleefdheid en respect. Normen en waarden kunnen op verschillende momenten en in verschillende situaties van elkaar verschillen. pdracht (15 min.) Regels Laat leerlingen individueel of in tweetallen nadenken over regels die ze zelf hanteren bij hun sociale media gebruik. Laat de leerlingen op het werkblad de volgende vragen beantwoorden: Schrijf je op sociale media dingen die je nooit in het echt (irl) tegen iemand zou zeggen? Zie je wel eens dingen op sociale media die je echt niet vindt kunnen? Wat voor dingen zijn dat dan? Waarom kan dat niet? Heb je wel eens dingen gepost waar je spijt van kreeg? Zo ja, wat dan? 1 Nabespreken (5 minuten): Let op de algemene tendens in de klas; vinden leerlingen dat eigenlijk alles wel kan of hebben ze hierin voor zichzelf normen en waarden? Romp pdracht (20 minuten) Instagrap Verdeel de klas in groepjes van vier. Elke groep krijgt twee grote vellen papier en een stift. p het ene vel schrijven ze InstaGrappig, op het andere vel InstaStom. Laat de leerlingen vervolgens Instagram voorbeelden verzamelen van welke posts ze grappig vinden en welke niet en laat ze deze op de vellen schrijven.

Staart Nabespreking (20 minuten) Hang alle vellen van de groepjes op het bord en kom door middel van discussie met de klas tot drie afspraken per vel. Soms helpt het om afspraken concreter te maken door goede vragen te stellen. Wanneer er weinig respons uit de leerlingen komt, kun je bijvoorbeeld vragen wat ze vinden van Cijfergooien (trend waarbij kinderen elkaar cijfers geven op Instagram). Is dat altijd leuk? Wanneer niet? Maak vervolgens met de klas een mooie poster met de Instagram afspraken en hang die op in de klas. Informeer zo nu en dan of ze zich op Instagram nog aan de door henzelf gemaakte afspraken houden. 2

Tijd: 50 55 minuten Voorbereiding: - Benodigdheden: werkblad Leerjaar 2 Profiel1,2,3 Introductie Introduceer het onderwerp kort: Moet alles kunnen? Normen en waarden zijn opvattingen en regels of afspraken over wat wel en wat niet gepast is binnen een bepaalde groep. Het gaat over zaken als eerlijkheid, beleefdheid en respect. Normen en waarden kunnen op verschillende momenten en in verschillende situaties van elkaar verschillen. pdracht (10 min.) p het werkblad staan een aantal uitspraken. Geef aan waar je het mee eens bent. Zet erbij waarom je het er wel of niet mee eens bent. Ik kan uren per dag met sociale media bezig zijn. Ik vind het prima dat mijn ouders op mijn Facebookpagina kijken. Wanneer een vriend of vriendin mij een beetje gekke foto stuurt van zichzelf of iemand anders, dan stuur ik die door naar andere vrienden. Ik krijg wel eens reacties op Instagram die ik niet leuk vindt. 3 Nabespreken (5 minuten): Peil wat reacties in de groep Romp pdracht (25 min.) Taalgebruik Laat de leerlingen de opdracht op het werkblad invullen: Ik ben beheerder op een forum. Regel is dat je geen Br3EzAH-taal gebruikt. Dat heeft met respect te maken. Schrijf in normaal Nederlands zodat anderen begrijpen wat je bedoelt 1 Wat is een forum? Een formulier Een plek op internet waar mensen samen over een onderwerp praten 2 Wat is Br3EzAH-taal? Straattaal Nederlands

Engels 3 Waarom mag je op een forum geen Br3EzAH-taal gebruiken? Anderen moeten kunnen lezen en snappen wat je bedoelt Dan word je niet serieus genomen Het heeft met respect voor anderen te maken Gebruik jij wel eens Br3EzAH-taal? ja nee Zo ja, geef eens een voorbeeld: Staart Nabespreking : Bespreek kort de antwoorden met elkaar en probeer samen een voorbeeld van de straattaal eens te vertalen in gewoon Nederlands. 4

Tijd: 45-50 minuten Voorbereiding: - Benodigdheden: digibord, werkblad Leerjaar 3 Profiel1,2,3 Introductie Introduceer het onderwerp kort: Moet alles kunnen? Normen en waarden zijn opvattingen en regels of afspraken over wat wel en wat niet gepast is binnen een bepaalde groep. Het gaat over zaken als eerlijkheid, beleefdheid en respect. Normen en waarden kunnen op verschillende momenten en in verschillende situaties van elkaar verschillen. pdracht (10 min.) Laat de leerlingen individueel nadenken over de volgende vraag: Waar denk jij aan als je een selfie uploadt op Facebook, Instagram, Snapschat, Twitter of Tumblr? Je kunt de vraag open stellen maar je kunt de leerlingen ook laten kiezen uit een aantal opties: ver de hoeveelheid leuke reacties die ik zal krijgen Ik denk daar niet echt over na, ik upload gewoon f mijn haar wel goed zit Ik denk na of deze foto geschikt is voor de hele wereld. 5 Bespreek vervolgens de antwoorden in de gehele groep Romp pdracht (20 min.) Bekijk op het digibord het filmpje van Mila op http://www.youngcrowds.nl/upc-safe-en-social/onlinepesten In deze video staat Mila voor een lastig dilemma. Laat de leerlingen individueel of in tweetallen na afloop nadenken over de volgende vragen (ze staan op het werkblad): Wat zou jij doen? a. Niets. Het is niet mijn probleem en als ik wel iets doe, wordt het ineens wel mijn probleem b. Ik zou een comment geven bij de foto dat dit niet leuk is. c. Ik laat dit aan mijn mentor zien. Misschien kan die helpen? d. Ik rapporteer deze afbeelding of de flauwe opmerkingen bij Instagram als niet oké Heb je zoiets wel eens meegemaakt? Schrijf kort op wat je hebt meegemaakt en wat heb je toen gedaan? Zou je het nu op dezelfde manier oplossen?

Staart Bespreek de bovenstaande opdracht in de groep. Probeer tot afspraken te komen wat leerlingen wel en niet vinden kunnen. Een goede stelregel zou kunnen zijn: doe nooit online wat je ook niet irl zou doen! 6

Tijd: totaal 45-50 minuten Voorbereiding: - Benodigdheden:- Leerjaar 4 Profiel1,2,3 Introductie (10 minuten) De leerlingen hebben nu al een aantal lessen over normen en waarden gehad. Probeer een aantal afspraken weer bij de leerlingen in herinnering te krijgen. Houden ze zich er nog aan? Kunnen ze voorbeelden geven van hoe sociale media een positieve rol in hun leven speelt? Hoe gebruiken ze sociale media nu? Verschilt dit van toen ze jonger waren? Je kunt de leerlingen hier eerst individueel over laten nadenken en ze bijvoorbeeld het woordweb van het werkblad laten invullen Romp en Staart Bespreek de antwoorden in de gehele groep en laat de ervaringen van de leerlingen aan bod komen. Probeer leerlingen veranderingen in hun gedrag te laten benoemen en laat ze komen tot het een rijtje van normen en waarden die ze blijkbaar gebruiken in hun omgang met de sociale media. 7