SAMENVATTING (Dutch summary)

Vergelijkbare documenten
Samenvatting (Summary in Dutch)

Kunstfilosofisch Kwartet

PTA Kunst VWO Belgisch Park cohort

PTA Kunst HAVO Belgisch Park cohort

PTA Kunst VWO Belgisch Park cohort

PTA CKV havo Belgisch Park cohort

Beeldtaal in toekomstgericht onderwijs

PTA Kunst HAVO Belgisch Park cohort

Schrijfschema voor Beeldende Kunst, Nederlands en CKV

PTA ckv VWO, Belgisch Park, cohort

PTA CKV VWO, Belgisch Park, cohort

PTA ckv Havo, Belgisch Park, cohort

Bijlage V. Bij het advies van de Commissie NLQF EQF. Tabel vergelijking NLQF-niveaus 5 t/m 8 en Dublin descriptoren.

PTA CKV vwo Belgisch Park cohort

Profilering derde graad

Kleding met een boodschap

Toetsplan Masteropleiding Midden-Oosten Studies

Bijlage V. Bij het advies van de Commissie NLQF EQF. Tabel vergelijking NLQF-niveaus 5 t/m 8 en Dublin descriptoren.

Samenvatting Hoofdstuk 1

ESSAY 1: Visie op de opgave - Remi Groenendijk //

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

Wijziging : werkstuk inzenden vóór 1 april i.p.v. 1 mei! KLASSIEKE CULTURELE VORMING VWO VAKINFORMATIE STAATSEXAMEN 2015

Sergei Eisenstein The Mexican Drawings

Examenprogramma kunst (algemeen) (voorheen ckv2)

Klassieke culturele vorming

Algemene lessen. Les 7: Zie ik mezelf wel?

Versie 03/10/2016 em ( zorg )

De DOELSTELLING van de kunstbv-opdrachten & De BEOORDELING:

Eerste jaar van de eerste graad. Leren leren

Biënnale van de Schilderkunst: De mens in beeld

Hoe kan de ontwikkeling van ervaringswerk en -kennis een participatieve jeugdhulp versterken?

ARTISTIEK-CREATIEF ONDERZOEK BINNEN CKV - DOMEIN VERDIEPEN

Profilering derde graad

Geluk zit in een klein kunsthoekje Goedepraktijkvoorbeeld bij de bachelorproef van Els Maldoy

Series in fotografie: sept. 2013

Cultuur & Media Werkgroep 4 nee hoor! ik laat me nooit leiden door groepsdruk!

ALS ARTIEST ZIT ER NIEMAND OP JE TE WACHTEN

Bijlage HAVO. kunst. tijdvak 2. beeldende vormgeving - dans - drama - muziek - algemeen. Tekstboekje

Cultuur als bindmiddel

CKV Festival CKV festival 2012

CKV EEN KWALITEITSIMPULS

Verduidelijkende nota van de beoordelingscommissie sociaal-artistiek werk

Je culturele vermogens, hoe werk je eraan?

KLASSIEKE CULTURELE VORMING VWO VAKINFORMATIE STAATSEXAMEN 2016 V15.7.0

TONEELACADEMIE MAASTRICHT. start vanaf 1 oktober 2012 met een POST-ACADEMISCHE OPLEIDING THEATERDOCENT

Cohort havo 4 examenjaar HAVO. Schoolexamen SE 1. Weging 30% VSG van HAVO 4: Systeem Aarde, Arm en Rijk, (Over)leven in Europa

IVKO KUNSTEXAMENS. Keuze C1 en C2

Een werkboek met creatieve ideeën om met kinderen originele portretten en zelfportretten te maken. Voor kinderen van 6 12 jaar

Examenprogramma kunst (algemeen) havo/vwo

Gelijke kansen met cultuur(onderwijs) Barend van Heusden Kunsten, Cultuur en Media Rotterdam, 2 november 2017

TONEELACADEMIE MAASTRICHT

RUBRIEKSINDELING. Instituut Algemene Literatuurwetenschap

OBSERVATIELIJST van de MUZISCHE ONTWIKKELING Van kleuters IN 5 CATEGORIEËN

HUMANE WETENSCHAPPEN S I N T - J A N S C O L L E G E. w w w. s j c - g e n t. b e

Maak zelf televisie over toffe activiteiten in Gent Info? Ism

Nederlandse samenvatting (Summary in Dutch)

De Nieuwe Ooster Handboek Beleidsvisie Kunst (april 2016) 1 Inleiding

Essay. Datum Vak 7X700//Philosophy in Architecture. Onderwerp Film & Architectuur. Naam Roland van Deelen

Inhoud. Inleiding quiz. Specifieke vakken binnen HW VAKDIDACTIEK HUMANE WETENSCHAPPEN. Situering Humane Wetenschappen binnen SO

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

Maak zelf televisie over toffe activiteiten in Gent Info? Ism

Informatiebrief voor docenten uit het voortgezet onderwijs

ONVERGETELIJK Kunst bespreken met mensen met dementie en hun dierbaren

Onthaal BACHELOR MUSICOLOGIE OPBOUW PROGRAMMA/MOTIVATIE

ART HISTORY de twintigste eeuw. H4-cp3 H4 Expressionisme

Kunst wordt terug kunst Luciano Fabro

DE L CKER. Het project is een samenwerking tussen Human, NPO 3Lab en NPO3Extra.

Eindexamen Filosofie havo I

Cohort vwo 4 examenjaar VWO

RICHTLIJNEN FOTOGRAFIE UGENT. September 2016

Uit de kunst. 6 tot 9 jaar. Het laatste oordeel

basiscompetenties 2de graad muziek

Programma van toetsing en afsluiting Schooljaar ATH. Huygens College

MULTIPERSPECTIVITEIT EN ERFGOEDEDUCATIE

EMOTIE IN KUNST EMOTIE IN KUNST KIJKEN, VOELEN KIJKEN VOELEN SAMENWERKEN WETEN NADENKEN

IK ALS UNIEKE KUNSTENAAR

Vaksubkernen Inhouden vwo kerndoelen onderbouw. kiezen. De leerling kan referentiële verwijzingen expliciteren.

Sint-Jan Berchmanscollege

Hoe haal je talent naar boven? Drie werkvormen

Abstract Waaier van Merken Een inventarisatie van branding in de Nederlandse gesubsidieerde theatersector Margriet van Weperen

Introductie. Kunst 1.1

VOOR GEK VERKLAARD INTERVIEW MICHIEL VAN NIEUWKERK

Immanuel Kant. Opmerkingen over het gevoel van het schone en het verhevene. Vertaling, inleiding en aantekeningen door Ike Kamphof

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

ontwerpleerplan Kunstenbad

Essay Dordtologie. Een sportevenement specifiek voor Dordrecht. Angela Verkerk Sportbedrijf Dordrecht 23 april 2012

Paper Architectuurtheorie deel II Kunst: een doel of een middel?

basiscompetenties 3de graad muziek

CKV: Culturele en Kunstzinnige Vorming

Context. Instroom. 1 Een herkenbare leef- en werkomgeving. 2 Een herkenbare leef- en werkomgeving. 3 Een herkenbare, wisselende leef- en werkomgeving.

Europees Referentiekader

Latijn-wiskunde Latijn-moderne talen wetenschappen economie-wiskunde economie-moderne talen humane wetenschappen

Waarom welzijn? Over de ethiek van diergebruik en de waarde van welzijn

Covey. Introductie Covey. TRAINING: LEIDINGGEVEN IN DE 21ste EEUW

Niveaus Europees Referentie Kader

n filosofie n wetenschapsfilosofie n soorten wetenschap n filosofie van de informatica n inhoud college n werkwijze college

NEUROMOTOR TASK TRAINING

Standaard Eurobarometer 84. Die publieke opinie in de Europese Unie

Gratis cultuuronderwijs voor Haagse basisscholen: een digitale ladekast met 128 projecten voor de groepen 1-8

Jules De Bruycker te gast bij Frank Brangwyn

Transcriptie:

(Dutch summary) 349

Dit boek is een onderzoek naar een bijzondere vorm van zelfrepresentatie: het creëren van een (publiek) zelf doorheen kunstwerken. Het onderwerp van het onderzoek is de Britse filmmaker Ken Russell (1927-2011), die vooral bekend is voor een uitgebreide reeks biografische films over het leven van kunstenaars, hoofdzakelijk componisten. Russell beweerde echter dat die films eigenlijk een soort zelfportret waren. Bovendien waren zijn films bijzonder eigenzinnig opgebouwd: Russell geloofde niet in de traditionele, feitelijke biografie maar probeerde de kunstenaar weer te geven zoals die in zijn muziek naar voor kwam. Volgens Russell kan je de persoon van de kunstenaar namelijk het best leren kennen doorheen zijn werk, en niet via conventionele biografische feiten. Dat betekent dat Russell een subjectieve interpretatie geeft van het leven van de kunstenaar op basis van zijn eigen beleving van diens werk. De conclusie die hieruit volgt, is dat Russells films toch vooral over Russell zelf gaan. Maar als we zijn eigen logica doortrekken, namelijk dat je een kunstenaar best leert kennen doorheen zijn werk, dan zijn die films uiteraard meteen ook een vorm van zelf-representatie van Russell. In dit boek onderzoek ik hoe Russell er precies toe komt om zichzelf te creëren doorheen zijn kunst. De hypothese die ten grondslag ligt aan het onderzoek is dat Russell een barok kunstenaar is en dat zijn benadering van biografie en zelfcreatie, namelijk het creëren van een zelf doorheen kunst, een typisch barok fenomeen is. Daarmee begeeft dit onderzoek zich in het domein van de neo-barok, een academisch discours in de humane wetenschappen dat eigentijdse cultuuruitingen, met name in de populaire cultuur zoals de film, begrijpt als een terugkeer van of een teruggrijpen naar de barok, de cultuurperiode die grotendeels samenvalt met de zeventiende eeuw. Daarvoor wordt vaak verwezen naar de spektakel-elementen in de huidige cultuurproductie. Het interessante is dat Russell zelf ook vaak een barok filmmaker is genoemd op basis van zijn extravagante stijl. Ik argumenteer echter dat de narratieve structuur van zijn films eveneens ontleend is aan de historische barok en dat die structuur op zich een veel interessanter barok element is dan zijn extravagante signatuur. Ik toon dit aan door na te gaan welke mentaliteit in die barokke narratieve structuren tot uiting kwam (in de zeventiende eeuw) en vervolgens te tonen dat gelijkaardige bekommernissen Russells gebruik van die structuren motiveren. Wat de historische barok en Russell delen, is een gebruik van theatraliteit en kunst om een zelf en een gedeelde wereld te creëren. Vanuit die invalshoek wordt het veel interessanter en onthullender om zowel naar Russell als naar onze eigentijdse cultuur te kijken als barok. Bovendien wordt het onderzoek op die manier ook een bijdrage aan de discipline van life writing (het bestudeert een weinig bekende en weinig onderzochte manier om het zelf te creëren, namelijk doorheen kunst) en aan de studie van performativiteit (het creëren van identiteit door herhaalde handeling). 351

Het eerste hoofdstuk biedt een nauwgezette analyse van Russells narratieve structuren en argumenteert dat zijn hele oeuvre gekenmerkt is door een systematisch gebruik van het theater-in-het-theater (of de film-in-de-film en andere varianten), en vooral ook van de mise-en-abyme, een theater-in-het-theater dat terugreflecteert op het kaderverhaal. Ik toon dit aan door een analyse van de structuur van Russells autobiografie naast een analyse van zijn film Mahler (1974) te plaatsen. Vervolgens analyseer ik ook een aantal zeventiende-eeuwse theaterteksten, met name van Molière en Corneille, om aan te tonen dat dezelfde structuren daar ook al werden gebruikt en, wat belangrijker is, voor dezelfde doeleinden, namelijk een reflectie over wat het zelf is. Het hoofdstuk eindigt met een bespreking van de barokke trope van het theater van de wereld, die de idee vertolkt dat het gehele menselijke samenleven een vorm van theater is. Die gedacht wordt verder ontwikkeld in hoofdstuk twee, waarin ik een close reading bied van Russells film The Devils (1971), die volledig als een theatrum mundi is opgebouwd en in die zin duidelijk maakt hoe de wereld precies als een theater kan worden opgevat. Op die manier bieden hoofdstukken één en twee samen een overzicht van de basis van Russells creatie van zichzelf doorheen kunst: de structurele elementen van zijn werk worden geanalyseerd op een manier die duidelijk maakt hoe ze verbonden zijn met de idee van kunst als een medium om het zelf (en de wereld) vorm te geven. In het derde en vierde hoofdstuk worden deze inzichten toegepast op Russells eigen performance van zichzelf doorheen zijn werk. Het derde hoofdstuk gaat na hoe Russells ideeën over het zelf en de kunst vorm kregen binnen de context van de BBC in de jaren 1960, toen hij daar werkte als regisseur van documentaires over kunstenaars. Ik toon aan dat we een geleidelijke verschuiving kunnen zien naar een steeds subjectievere methode in Russells werk, en dat zijn eigen ideeën over hoe kunst werkt steeds meer gestalte krijgen in de manier waarop hij zijn eigen films maakt. Dat is het performatieve element in Russell: hij doet wat hij zegt. In het vierde hoofdstuk wordt dit inzicht verder uitgespit door heel precies te gaan kijken naar het soort kunstenaar dat Russell wil zijn. Ik toon aan dat hij zichzelf presenteert als een romantisch genie. Met een uitgebreide analyse van de film Gothic (1986) wordt tenslotte aangetoond dat die performance van zichzelf als genie zich vooral articuleert in de manier waarop de film in elkaar is gezet. Met name de rol van montage (in de zin van Eisenstein) is cruciaal om aan te tonen hoe Russells films zijn rol als romantisch kunstenaar verpersoonlijken door te doen wat hij zegt. Ik toon namelijk aan dat de principes van montage parallel lopen aan de principes van de romantische poetica zoals we die vinden bij Wordsworth, die een zeer belangrijke inspiratiebron was voor Russell. Het boek sluit af met een essay over het zelf in barokke tijden en brengt de draden van het onderzoek samen. Het herneemt hoe Russell zichzelf doorheen kunst represen- 352

teert en bekijkt een aantal implicaties van dat inzicht voor de studie van het barokke, life writing, en performance en performativiteit. 353