Informatiemap zwemlessen

Vergelijkbare documenten
EISEN ZWEMDIPLOMA A (per 1 september 2010) Gekleed zwemmen: In badkleding:

Doelstellingen van Zwem-ABC (basiselementen)

Zwemles informatie. Januari 2019

ZWEMEISEN PER NIVEAU,STICKERVERDELING EN DIPLOMA EISEN

Afzem- en kledingeisen Nationale Raad Zwemveiligheid diploma ABC

Lesplan elementair Zwemmen / Zwem ABC

Niveau 1. Duur van de les. 45 minuten

Wijzigingen Examenregeling Nationale Zwemdiploma s t.o.v. BREZ 2.0

Lesplan zwemlessen sportcentrum de Trits.

Hoera, kleurtje blauw

Informatiefolder Zwem ABC. Zwemcomplex t Zuiderdiep Zuiderdiepstraatweg LW Stellendam info@zuiderdiep.nl

Watervrij/buikdrijven Van niets naar geel. De kinderen moeten de volgende dingen kunnen om naar het volgende groepje te gaan.

Alle informatie van A tot C.

Versie: 1.1 Februari 2015

Standaard examenprogramma Nationaal Zwemdiploma A

Zwemlesplan Amstelbad 2019

Zwemles. nieuws. nieuws Najaar Zwemtips Meest gestelde vragen De diploma s GROENHOVENBAD

Informatiefolder Zwem-ABC. Recreatiecentrum de Staver Olympiaweg DL Sommelsdijk

EISEN ZWEMVAARDIGHEIDSDIPLOMA I. Gekleed zwemmen: zwembad DE JOFFER Voerendaal

1. Voorwoord Doelstellingen zwemonderwijs Algemeen Doelstellingen 2

DE ZWEMLESSEN IN HET GROENEWOUD

Versie: 1.0 November 2014

A diploma Zwemsurvival

Jip s WaterWereld en Jip s WaterWereld logo zijn handelsnamen van Sportfondsen Nederland B.V.

Informatie boekje. Zwem A B C. Sportcentrum Papendrecht

INFORMATIEMAP PARTICULIERE LESSEN

Wegwijs in Diplomaland Oostelijke Randweg LH Noord-Scharwoude

INFORMATIEBROCHURE ZWEM-ABC

Geen diploma: doelgroepen bad 1 zweminstructeur 1 of meerdere diploma s: diepe bad 2 zweminstructeurs

Van een startblok of 1-meter springplank te water gaan met een voetsprong voorwaarts (helemaal onder water gaan); na het bovenkomen aansluitend

Ikleer zwemmen! informatie ABC zwemmen

Informatieboekje. Zwem-ABC. Zwembad De Zijl Vijf Meibad

Zwemles. nieuws. nieuws. Leerlingvolgsysteem zwemles Meest gestelde vragen De diploma s GROENHOVENBAD. Najaar

Zwemles. nieuws. nieuws. Leerlingvolgsysteem zwemles Meest gestelde vragen De diploma s GROENHOVENBAD

Zed en Sop Sticker 1. Zed en Sop sticker 2 Dolfijn. Zed en Sop sticker 3 Springen en duik vormen. Voortraject. Verdragen van spetters

Examenregeling Nationale Zwemdiploma s

Alles over zwemles in Sportcentrum De Koploper

Leren zwemmen! Zwemles informatie Sport- en Evenementencomplex Merwestein

ZWEMMEN KWALITATIEF & VEILIG LEREN Zwemles. bij de Broene eugte:

INFORMATIE Zwem-ABC. Duckie Duikel gaat naar zwemles jan In het Polderbad kunt u terecht voor:

Leren zwemmen bij de Tilburgse Zwemschool

Eisen zwemvaardigheidsdiploma 1. Gekleed zwemmen:

Ontdek meer over de zwemles van Sportbedrijf Oosterhout

Bepalingen, Richtlijnen en Examenprogramma's Zwem ABC

Algemene informatie over het Nationaal Platform Zwembaden/de Nationale Raad Zwemdiploma s

Zwemles. nieuws. nieuws. Leerlingvolgsysteem zwemles Meest gestelde vragen De diploma s GROENHOVENBAD

Inleiding. Mocht u na het lezen van deze brochure nog vragen hebben dan kunt u terecht bij een van onze medewerkers.

Zwemles. Zwemles. magazine. Leerlingvolgsysteem zwemles Meest gestelde vragen De diploma s GROENHOVENBAD

Introductie SuperSpetters. Inhoud. Aanleiding. Vragen. Beleidsplan Waterkracht Licentiesysteem NPZ NRZ. Traject VODW Marketing

Informatieboekje. Zwem-ABC. Zwembad De Zijl Vijf Meibad

Wegwijs in diplomaland

Bepalingen, Richtlijnen en Examenprogramma's Zwem ABC voor licentiehouders

Wegwijs in diplomaland

Leren zwemmen met JIP! Inleiding. 1. Het kind staat centraal. Water, het leukste speelgoed dat er is!

ZWEMLESPLAN ZWEMPARADIJS CALLUNA

Geen diploma: doelgroepen bad 1 zweminstructeur 1 of meerdere diploma s: diepe bad 2 zweminstructeurs

Inleiding. In het Sportfondsenbad Amsterdam-Oost leren wij u kind volgens het Nationale zwemleskompas en het zwem ABC zwemmen.

INFORMATIEMAP PARTICULIERE LESSEN RECREATIE- INSTRUCTIEBAD HET KOGGENBAD DE GOORN

Onze visie op het leren zwemmen Meest gestelde vragen De diploma s

Informatiebrochure Zwemlessen Bollenbad

Zwemles. nieuws. nieuws Najaar Leerlingvolgsysteem zwemles Meest gestelde vragen De diploma s GROENHOVENBAD

HET MARNIX 1a beschrijving accommodatie 1b organisatorische aandachtspunten

Reddingsbrigade Nederland IJmuiden, september Examenprotocol Junior Redder

Tot slot nog enkele praktische tips:

INFORMATIE ENVOZ zwem-abc

Dit document is bestemd voor de ouders/verzorgers van de kinderen die bij Kids Lodge zwemles volgen.

wemplezier Van... tot SWIMMING SCHOOL A-B-C-Zwemmen_kids_brochure_Juni_2016_NL_final.indd 1 30/06/ :57:51

Techniek van de zwemslagen; wanneer is het goed?

Dit document is bestemd voor de ouders/verzorgers van de kinderen bij Kids Lodge zwemles volgen.

Inhoud. Aanleiding. Introductie SuperSpetters. Vragen. Beleidsplan Waterkracht Licentiesysteem NPZ NRZ. Traject VODW Marketing

ENVOZ DIPLOMA A-B-C. Bijzonderheden: 1. Minimaal 50% van de af te leggen afstand moet in voor de kandidaat diep water afgelegd worden.

Nieuwsbrief 30 september 2016

Ik leer zwemmen! Informatie over het ZwemABC bij bv SPORT voor leerlingen en hun ouders

Zwemles. nieuws. nieuws Voorjaar Leerlingvolgsysteem zwemles Meest gestelde vragen De diploma s GROENHOVENBAD

1. Vrij zwemmen maandagavond

ABC-zwemlessen. Dé basis voor een leven lang zwemplezier!

Alles over zwemles in Sportcentrum De Koploper

Hoofdstuk 1: Het ZwemABC bij Zwembad de Stok Hoofdstuk 2: Zwemlespakketten Hoofdstuk 3: Eindnormen diploma zwemmen Hoofdstuk 4: Algemene informatie

basis leergang startduik

Ik leer zwemmen Zwem-ABC

Meest gestelde vragen Wij hebben, voor u als ouder, de antwoorden op de meest gestelde vragen op een rijtje gezet.

ALGEMENE INFORMATIE OVER DE PARTICULIERE ZWEMLES (PER 5 OKTOBER 2015)

INFORMATIEDOCUMENT KIDS AKTIEF AQUA Dé zwemschool waar je op een kwalitatief en gedegen wijze je zwemdiploma(s) kan halen!

INFORMATIE ELEMENTAIR ZWEMONDERWIJS. Het Zwem-ABC

ABC-zwemlessen. Dé basis voor een leven lang zwemplezier!

Aan alle (pleeg)ouders/verzorgers van een kind dat zwemles heeft bij MNC Dordrecht.

Reddingsbrigade Nederland IJmuiden, september Examenprotocol Zwemmend Redder

Zwemschool. Instituut voor Sportstudies

Voorbereiding Zwem4daagse. Training 1: schoolslag. Doel Verbeteren ligging bij de schoolslag

Informatieboekje Diplomazwemmen

Geachte ouders / verzorgers,

Praktijkopdrachten. Werkmap Lesgever Zwem-ABC Nederlandse Culturele Sportbond, sectie zwemmen

Examenprogramma Zwemvaardigheidsdiploma Survival 1, 2 en 3

Sport- en recreatiebad Dol-fijn Sportlaan XN Maassluis Tel: (010) zwembad@dol-fijn.nl

Transcriptie:

Informatiemap zwemlessen Sportcentrum de Lunet Amersfoortsestraatweg 16 1411HD Naarden Telefoon: 035-6940620 Website: www.sportcentrumdelunet.nl Informatie zwemlessen: info.zwemlessen@sportfondsen.nl 2014 wijzigingen voorbehouden 0

Inhoudsopgave Voorwoord... 2 Uitgangspunten van het zwemonderwijs gegeven in Sport- en recreatiecentrum de Lunet.... 3 In alle zwemlessen die wij geven komen DE BASISELEMENTEN terug in de indelingen van de lessen.. 4 Hoe lang duurt het leren zwemmen?... 4 Wat leren de kinderen?... 5 De eerste reeks zwemlessen:... 5 Doorstromen naar een ander lesvak:... 6 Wat kunt u zelf doen in het traject naar de zwemdiploma s?... 7 Informatie over de vorderingen... 7 van uw kind.... 7 Privélessen en snelcursussen:... 8 Informatie over de magneetkaart (maandkaart):... 9 Tot slot:... 11 Bijlage 1: Normen en vaardigheden per lesvak en diploma s.... 12 Bijlage 2 : Informatie Dubbel-Jip cursus en Jip s Intensieve Zwemles... 28 Ruimte voor notities en opmerkingen... 31 1

Voorwoord Beste ouders/verzorgers, Voor u ligt de informatiemap over de zwemlessen bij Sportcentrum de Lunet. Wij vinden het belangrijk dat u goed op de hoogte bent van hoe wij onze zwemlessen hebben ingericht zodat deze belangrijke periode in de opvoeding van uw kind soepel en prettig verloopt. Wij wensen u en uw kind veel plezier tijdens de opleidingsweg naar de zwemdiploma s. Ons team weet zeker dat u nog veel meer plezier zult hebben met uw kind wanneer deze zich de zwemkunst eigen heeft gemaakt. In een waterrijk landje als Nederland geeft het beheersen van de zwemkunst al veel vrijheid. Tijdens de vakanties, waar ook vaak het water wordt opgezocht geeft het feit dat uw kind vertrouwd is met water u, als ouder een rustiger gevoel. Vertrouwen, veiligheid en zelfredzaamheid zijn de basis in het groeiproces van alle kinderen en daar willen wij graag ons steentje aan bijdragen als het gaat om het element water! Namens alle medewerkers van Sportcentrum de Lunet Karin Bruinekreeft Coördinator zwemlessen info.zwemlessen@sportfondsen.nl 035-6940620 2

Uitgangspunten van het zwemonderwijs gegeven in Sport- en recreatiecentrum de Lunet. Plezier: Plezier hebben in bewegen in het element water en het benutten en stimuleren van waterervaringen. Vaardigheden aanreiken om kinderen "vriend van het water" te maken Veiligheid en zelfredzaamheid: Een gevarieerd aantal vaardigheden aanreiken, zodanig dat het door kinderen als plezierig ervaren wordt. Vaardigheden aanreiken die de zelfredzaamheid bevorderen. Motivatie: Veelzijdig en intensief bewegingsgedrag ontwikkelen zodat de motivatie van de kinderen op peil blijft. Afwisseling, plezier en bewegingsintensiteit staan centraal. Leren zwemmen is vooral leuk! Onze opleiding tot de verschillende zwemdiploma s heeft een planmatige aanpak: Ingrediënten voor het lesplan van de Lunet: Om tot een werkbaar en duidelijk praktijkplan te komen is het goed om een overzicht te hebben van alle basiselementen die betrekking hebben op het zwemmen. Deze elementen zijn van belang voor een brede, veelzijdige opleiding. De basiselementen dienen in de gehele leerroute als rode draad. In elk niveau kunnen andere accenten en verschillende moeilijkheidsgradaties aangegeven worden om de zelfredzaamheid te waarborgen. 3

In alle zwemlessen die wij geven komen DE BASISELEMENTEN terug in de indelingen van de lessen. De Basiselementen zijn: Algemene en bijzondere oriëntatie Ademhaling en onderwatervormen Drijven Springen Schoolslag Enkelvoudige rugslag Borstcrawl en rugcrawl. Hoe lang duurt het leren zwemmen? De ontwikkeling van kinderen verloopt sprongsgewijs. Hoe lang een kind erover doet om het Zwem ABC te halen is vooraf niet te bepalen. Wij begrijpen dat het leren zwemmen een intensieve bezigheid is voor de kinderen, maar ook voor de ouders. Het is belangrijk dat het kind de tijd en ruimte krijgt om alles goed onder de knie te krijgen. Door allerlei oorzaken kan er een terugval ontstaan. Onze zwemonderwijzers hebben voor elk lesvak een bepaalde tijd en ruimte van ons gekregen. Als er kinderen langer dan voorzien over een lesvak doen dan zullen onze zwemonderwijzers onze coördinator leszwemmen daarvan op de hoogte brengen en zal er een oplossing gezocht worden om te kijken of het kind weer op het gewenste niveau komt. Ook hier zijn verschillen te zien bij onze kinderen. Het ene kind zwemt soms kort in een bepaald lesvak en kan dan door naar het volgende lesvak, maar blijft vervolgens wat langer in dat lesvak zwemmen. Wij horen graag of er bijzonderheden zijn die de leerweg van uw kind kunnen beïnvloeden. Denk hier bijvoorbeeld aan oorproblemen, concentratieproblemen en motorische problemen. Het leren zwemmen lukt het snelst als de opleiding zonder onderbrekingen verloopt. Continuïteit is zeer belangrijk. 4

Wat leren de kinderen? Samen met Jip, kunnen de kinderen de wondere wereld van het water ontdekken. De kinderen leren bij ons zwemmen volgens het zwem ABC. De kinderen die zwemlessen bij ons volgen, ontvangen het spaarboekje Jippie ik leer zwemmen. In dit boekje verteld JIP het verhaal over zijn zwemles. Voor onze zwemlessen tot het A-diploma worden er 6 niveaus doorlopen. Deze niveaus worden aangeduid met de volgende termen: -vak -vak -vak De eerste reeks zwemlessen: Bij het Zwem-ABC wordt in het begin veel aandacht besteed aan het watervrij maken van de kinderen. Dit is de basis van het omgaan met water en een hele belangrijke periode. Kinderen leren verschillende manieren van te water gaan. Ze leren dat vallen en opstaan in het water heel anders is dan op het droge. Waterspetters verdragen, onderwater gaan, drijven op borst en rug worden in verschillende vormen aangeboden. Het is van groot belang dat kinderen zich in deze fase veilig voelen in het zwembad en in het water. Veel oefeningen worden in spelvorm aangeboden, omdat deze vorm voor jonge kinderen uitdagend is en de motivatie stimuleert. Het spelen in het water heeft dus een duidelijk doel. Na de periode van watervrij maken is het tijd voor de volgende fase: De techniek van het zwemmen. Bij het Zwem-ABC leren kinderen vanaf het begin 4 zwemslagen: enkelvoudige rugslag, schoolslag, borstcrawl en rugcrawl. Deze laatste twee zijn kennismakingsslagen en worden bij ieder diploma moeilijker. Naast de zwemslagen blijft er ook aandacht voor oefeningen in dieper water. Klimmen en klauteren op de kant en op een mat. 5

Doorstromen naar een ander lesvak: De leerlingen kunnen individueel worden doorgestuurd naar het volgende lesvak. Op welke wijze stromen kinderen door naar het volgende lesvak? 1.In onderling overleg tussen de zwemonderwijzers worden de leerlingen individueel doorgestuurd. 2.Bij twijfel of meningsverschillen wordt er door de coördinator zwemlessen een bindende beslissing genomen. 3.Vanwege organisatorische reden kan de coördinator zwemlessen ook leerlingen versneld doorsturen. 4.De leerlingen die klaar zijn voor de afzwemgroepen worden in de eerste week na het afzwemmen geselecteerd door de zwemonderwijzers in overleg met de coördinator zwemlessen. 5.De leerlingen ontvangen dan een afzwemgroepbriefje om in de afzwemgroep te komen zwemmen. In de afzwemgroep wordt er ter voorbereiding op het afzwemmen o.a. met kleding gezwommen en wordt het afzwemprogramma geoefend. Afzwemgroep A op de zaterdag van 13:00u-14:00u Afzwemgroep B op de zaterdag van 14:00u-15:00u Afzwemgroep C op de woensdagen van 17:45u-18:45u 6.In principe wordt er elke laatste zaterdag van de maand afgezwommen voor het A en B diploma. U kunt de normen en vaardigheden per lesvak vinden in bijlage 1. 6

Wat kunt u zelf doen in het traject naar de zwemdiploma s? Het is altijd prettig als een kind tijdens het traject naar de zwemdiploma s vaker in ons zwembad zwemt. Dit zorgt ervoor dat de omgeving vertrouwd wordt. In een vertrouwde omgeving wordt er meer opgenomen en meer geleerd. Op vertoon van een geldige leskaart mag uw kind gratis zwemmen op onze recreatieve uren. Het is uiteraard wel verplicht om dit met een volwassen begeleider te doen die de zwemkunst machtig is. Deze begeleider betaald het reguliere recreatieve tarief. Voor openingstijden: zie www.sportcentrumdelunet.nl U kunt ook helpen om de zwemlessen van uw kind zo aangenaam mogelijk te maken. betreden en zijn/haar lesvak op te zoeken terwijl de les al is gestart. met zijn/haar JIP-kaartje. accommodatie te blijven tijdens de lessen. (o.a. voor toiletbezoek) Informatie over de vorderingen van uw kind. Wij willen graag de lestijd zoveel mogelijk benutten. Het is vanwege het overzicht over de kinderen moeilijk om vóór of na de zwemlessen vragen te stellen aan de zwemonderwijzers. Aangezien de volgende groep vaak weer klaar staat om te starten. Sportcentrum de Lunet heeft gelukkig een overzichtelijk zwembad. U kunt de zwemlessen van uw kind eenvoudig volgen vanuit de horeca en u heeft bij ons verschillende communicatiemiddelen om deze gegevens in te winnen: 7

Contact met de lesgever tijdens de kijklessen (zie voor data: www.sportcentrumdelunet.nl) Een telefonisch spreekuur met de coördinator zwemlessen (Karin Bruinekreeft vrijdagen van 13:00u tot 15:00u) Een speciaal e-mail adres voor echt dringende vragen over de zwemlessen van uw kind met de coördinator zwemlessen. (info.zwemlessen@sportfondsen.nl) Contacten met de zwemonderwijzers willen we graag via de coördinator zwemlessen laten verlopen. Een mailtje met uw specifieke vraag kunt u naar het info adres sturen. Vermeld dan graag duidelijk de naam van uw kind en de lestijd van uw kind. En er is een online leerlingenvolgsysteem. Prive lessen en snelcursussen: Tijdens het schooljaar geven wij ook privélessen in de Lunet. Wilt u tijdelijk wat extra s voor uw kind of geheel privéles tot het A- of B-diploma dan kan dat nu bij ons in de Lunet. Wij hebben op verschillende tijden/dagen privéles. Plaatsing is afhankelijk van de bezetting op het moment dat u belt/mailt. Heeft u belangstelling, vraag voor meer informatie bij de receptie of mail ons via info.zwemlessen@sportfondsen.nl t.a.v. Karin Bruinekreeft, Coördinator zwemlessen. Het lesteam van de Lunet geeft voor kinderen vanaf 5 jaar ook verschillende vormen van snelcursussen en intensieve zwemlessen. Deze vormen zijn ontstaan uit onze uitgebreide ervaringen met het geven van intensieve zwemlessen in combinatie met de vraag naar intensieve zwemlessen van onze klanten. Op doordeweekse dagen: DUBBEL-JIP MA/DO EN DUBBEL-JIP DI/VR Een cursus bestaat uit 14 lesweken. DUBBEL-JIP DINSDAG/VRIJDAG COMBINATIE Lestijd 15.45-17.45 uur In de weekenden: JIP s Intensieve Zwemles op de zondagmiddag Een cursus bestaat uit 14/15 zondagen Tijd: Zondagen van 13.00-17.00 uur 8

Daarnaast hebben we ook samenwerkingsverbanden met verschillende kinderdagverblijven in de regio en hun naschoolse opvang. (informeer bij uw kinderopvang) Voor privélessen en snelcursussen gelden andere voorwaarden dan voor onze reguliere zwemlessen. Voor uitgebreide informatie zie onze website: www.sportcentrumdelunet.nl Informatie over de magneetkaart (maandkaart): W aar moet u bij de start van de zwemlessen weer even aan denken. Voor alle lessen heeft u een geldige magneetkaart nodig. Deze kaart dient U vóór de aanvang van iedere les aan de receptioniste te geven om te laten scannen. geweigerd. zijn maandkaarten die waarvan u de geldigheid telkens moet verlengen. De lesplek voor uw kind is een gereserveerde plek. De maandkaart loopt het gehele zwemtraject door tot het diploma waar uw kind voor zwemt wordt behaald. Wanneer er lessen uitvallen (nationale feestdagen of door het zwembad aangewezen dagen) dan zal de kaart automatisch door ons worden verlengd. Bij ziekte van uw kind dient U dit te melden. (ziekmelden kan via optie 1 in ons telefoonmenu.) U heeft een eigen risico van één les per gebeurtenis. Wanneer uw kind meerdere lessen achter elkaar mist door ziekte of vakantie, bent u wel lesgeld verschuldigd, maar heeft uw kind recht op inhaallessen. (2 lessen achter elkaar missen is 1 inhaal les). stop te zetten. U dient hiervoor wel per email een verzoek in te dienen bij de zwemlescoördinator. normaal doorgang. - en zomervakantie) vinden onze lessen 9

wordt nimmer gecompenseerd, dat is volledig voor uw eigen rekening. Tijdens uw vakantie blijft de plaats in de zwemlesgroep voor uw kind geserveerd en daarom gaat ook de betaling door. in de reguliere lessen 55 minuten instructie gegeven, de kinderen mogen na de les vijf minuten spelen in het bubbeltrap gedeelte. in overleg met de lesgevers of receptie. De lesgevers halen uw kind op bij de douches.(geen straatschoeisel op de witte tegels in verband met de hygiëne.) leskaarten worden dan ook stopgezet. recreatief zwemmen binnen de geldigheidstermijn van de kaart. 1 keer in de 6 weken is er kijkdag d.w.z. dat U de laatste 30 minuten van de les in de zwemzaal kunt bijwonen. Zo heeft u meer tijd om de vorderingen van uw kind te volgen. Als u uw kind 2 keer in de week wil laten lessen is dat ook mogelijk. Wilt u dan zo vriendelijk zijn eerst via de mail contact te zoeken met onze coördinator zwemlessen. 10

Tot slot: In dit deel van de informatiemap hebben we ons voornamelijk beperkt tot de informatie rond de zwemlessen tot en met het A-diploma. Hier hebben we bewust voor gekozen. Uit ervaring blijkt dat de informatievraag bij ouders en/of begeleiders in deze beginperiode het grootst is. We begrijpen dat deze informatiemap behoorlijk veel informatie bevat. Toch vragen wij u vriendelijk deze informatie goed door te lezen zodat u een duidelijk beeld heeft van de zwemlessen van uw kind. Wij zullen ons best doen de opleidingsweg zo goed mogelijk te laten verlopen en vragen ook uw begrip en medewerking tijdens deze belangrijke periode voor uw kind. Bij eventuele problemen nemen wij rechtstreeks contact met u op en wij vragen u dringend hetzelfde te doen. Mocht u vragen of suggesties hebben, dan horen wij dat graag. Wij zijn er trots op dat u uw kostbaarste bezit bij Sportcentrum de Lunet zwemles wil laten volgen en danken u voor uw vertrouwen. 11

Bijlage 1: Normen en vaardigheden per lesvak en diploma s. 12

Voortraject: A02-01 Oriëntatie -De leerling is wegwijs in het zwembad en weet zelfstandig de weg naar: douche en toilet en de eigen plaats. -De leerling kent de verschillende baden en is op de hoogte van de verschillende waterdiepten. -De leerling kan spetters verdragen. -De leerling heeft kennis gemaakt met de diverse eigenschappen en effecten van materiaal. -Er wordt bewust aan de begripsvorming gewerkt ter oriëntatie op het leren zwemmen. -Buigen, lang, open, dicht en flipperen met de benen. A02-02 Onderwater -De leerling kan bellen blazen in het water en onder het water. -De leerling kan met het hoofd geheel onder water gaan en door het doorzwemscherm heen gaan. -De leerling kan met behulp van een afzet van de bodem uit stand door een hoepel glijden. -De leerling kan met een sprong te water gaan en direct daarna onderwater gaan, weer veilig opstaan en uit het water klimmen. A02-03 Drijven -De leerling kan zelfstandig gaan liggen op de buik met het gezicht in het water, en op de rug zonder steun en/of hulpmiddelen. -De leerling kan zelfstandig gaan drijven op rug en buik, en gedurende 3 tellen blijven liggen. -Geheel ontspannen met beide armen voor en het gezicht helemaal onder water. -De leerling kan zelfstandig in een goede horizontale ligging gaan liggen zodat er een goede uitgangshouding ontstaat voor het aanleren van de beenslagen. A02-04 Springen -De leerling is in het water in evenwicht. -De leerling die in het water is kan in alle bewegingsrichtingen springen. (voorwaarts, zijwaarts, achterwaarts). -De leerling kan vanaf de kant in het water springen, onder water gaan, oriënteren en weer opstaan. -De leerling kan op een mat of ander drijfvoorwerp klimmen die op het water ligt en zonder hulp in het water springen, onder water gaan, oriënteren en weer opstaan. A02-05 Schoolslag -De leerling kan drijven, waarbij een juiste uitgangshouding (gestrekt met gezicht in het water) zichtbaar is. 13

-De leerling kan over de breedte van het bad een aantal grof uitgevoerde beenslagen maken met het accent op een redelijke stuwing eventueel m.b.v. een hulpmiddel. -Het accent ligt op het achter elkaar doorzwemmen van één baan in de breedte van het bad. A02-06 Enkelvoudige rugslag -De leerling kan drijven, waarbij een juiste uitgangshouding zichtbaar is (ontspannenen gestrekte ligging). -De leerling kan met behulp van een hulpmiddel, een grof uitgevoerde rugslag zwemmen met het accent op stuwing. A02-07 Crawlslagen -De leerling kan op geheel eigen manier op de buik en op de rug voortbewegen met een globale crawlslag. (stuwingservaring, voortbewegingservaring) 14

A-VAK A03-01 Oriëntatie -De leerling is wegwijs in het zwembad en weet zelfstandig de weg naar: douche en toilet en de eigen plaats. (middels een rondleiding). -De leerling kent de verschillende baden en is op de hoogte van de verschillende waterdiepten. -De leerling kan spetters verdragen. -De leerling heeft kennis gemaakt met de diverse eigenschappen en effecten van materiaal. -Er wordt bewust aan de begripsvorming gewerkt ter oriëntatie op het leren zwemmen (buigen, lang, open, dicht enzovoorts). A03-02 Onderwater -De leerling kan bellen blazen in het water en onder het water. -De leerling kan met het hoofd geheel onder water door bijvoorbeeld voorwerpen van de bodem op te pakken. -De leerling kan met behulp van een afzet van de bodem uit stand door een hoepel duiken. -De leerling kan met een sprong te water gaan en direct daarna onder of door een voorwerp zwemmen (flexibeam of aangepast doorzwemscherm.) A03-03 Drijven -De leerling kan zelfstandig gaan drijven op rug en buik en gedurende 5 sec. blijven liggen en weer zelfstandig overeind komen. -Geheel ontspannen als en sterretje en met de handen boven het hoofd op de rug en het gezicht in het water op de buik. -De leerling kan op de buik onder een hoepel door drijven met een afzet van de bodem. - De leerling kan zelfstandig in een goede horizontale ligging gaan liggen (buik en rug) zodat er een goede uitgangshouding ontstaat voor het aanleren van de beenslagen. A03-04 Springen -De leerling is in het water in evenwicht. -De leerling die in het water is kan in alle bewegingsrichtingen springen. (voorwaarts, zijwaarts, achterwaarts). -De leerling die in het water is kan zelfstandig naar de kant komen en op de kant klimmen. -De leerling kan op een mat of ander drijfvoorwerp klimmen die op het water ligt en zonder hulp in het water springen, onder water gaan, oriënteren en weer opstaan. A3-05 Schoolslag -De leerling kan drijven, waarbij een juiste uitgangshouding zichtbaar is. 15

-De leerling kan zonder hulpmiddel met het gezicht in het water met behulp van een plankje 3 technisch goed uitgevoerde beenslagen maken met het accent op een goede stuwing -De leerling kan met hulpmiddelen over de breedte van het bad technisch goed uitgevoerde beenslagen maken met het accent op een goede stuwing. -Het accent ligt op het achter elkaar doorzwemmen van één baan in de breedte van het bad. -De leerling weet hoe hij/zij stuwing met de armen en handen kan maken ter voorbereiding op de armslag. (stuwingservaring en voortbewegingservaring) -De leerling heeft een oriëntatie op de gehele slag. A03-06 Enkelvoudige rugslag -De leerling kan drijven, waarbij een juiste uitgangshouding zichtbaar is (ontspannenen gestrekte ligging). -De leerling kan met behulp van een hulpmiddel, een technisch juiste rugslag zwemmen met het accent op stuwing, een goede voetenstand en het afmaken van iedere slag (uitdrijfmoment). Er is regelmaat in de slag. A03-07 Crawlslagen -De leerling kan op de buik en op de rug over de breedte van het bad voortbewegen met een goede crawlslagbeenslag met een hulpmiddel en met het gezicht in het water. (stuwingservaring, voortbewegingservaring). 16

B-VAK A04-01 Oriëntatie -De leerling heeft voor de overgang naar het B-vak kennis gemaakt met de nieuwe situatie. -De leerling kan op diverse manieren te water komen en heeft een oriëntatie op de kopsprong. -De leerling kan springen in het B-vak ter voorbereiding op diep water. -De leerling heeft het watertrappen ervaren, eventueel met steun zoals bijvoorbeeld het vasthouden van een flexibeam. -De leerling kan draaien om de lengte-as tijdens het zwemmen. (van buik naar rug draaien) A04-02 Onderwater -De leerling kan onder water blijven met de ogen open en kan lucht uitblazen onder water. -De leerling kan tijdens het zwemmen op buik en rug een juiste ademhalingstechniek tonen. -De leerling kan onder een voorwerp doorzwemmen in voor de leerling diep water. -De leerling kan zittend/knielend vanaf de kant te water gaan met een duik en direct daarna zonder boven komen door het doorzwemscherm zwemmen. A04-03 Drijven -De leerling beheerst de vaardigheid van het draaien om de lengte-as in combinatie met het voortbewegen. (van buik naar rug draaien) -De leerling kan na iedere zwemslag een uitdrijfmoment laten zien, 3 tellen op de rug en 2 tellen op de buik. 17

-De leerling kan zelfstandig in het water m.b.v. een afzet van de muur 5 tellen buikdrijven en 10 tellen rugdrijven (sterretje.) A04-04 Springen -De leerling kan vanaf diverse wankele oppervlakten springen die op het wateroppervlak liggen of half op de kant. -De leerling kan zelfstandig in voor de leerling diep water springen waarbij hij/zij met de voeten de bodem raakt. (ervaren van de opwaartse kracht), weer terug naar de kant kan komen en zelf uit het water klimmen.( Zonder hulpmiddel.) -De leerling heeft kennis gemaakt met de kopsprong. A04-05 Schoolslag -De leerling kan de schoolslag combinatie van armen en benen zwemmen met behulp van een hulpmiddel. Armen, benen, lang. (lang= 2-tellen uitdrijfmoment) -De leerling beheerst, met behulp van een hulpmiddel, een ritmische schoolslag met zichtbare stuwings- en uitdrijfmomenten. ( 2 tellen buik en 3 tellen rug.) -De leerling kan zonder hulpmiddelen een grof uitgevoerde schoolslag zwemmen vanaf het midden van het bad naar de kant. A04-06 Enkelvoudige rugslag -De leerling kan een technisch goed uitgevoerde enkelvoudige rugslag zwemmen over de breedte van het B-vak. -De leerling kan een goed uitdrijfmoment laten zien. Eventueel met ondersteuning van een hulpmiddel en armen passief langs het lichaam. -De leerling kan zonder hulpmiddelen een grof uitgevoerde enkelvoudige rugslag zwemmen vanaf het midden van het bad naar de kant. 18

A04-07 Crawlslagen -De leerling kan met een hulpmiddel een technisch juiste borst- en rugcrawlslag laten zien over de breedte van het B-vak. -De leerling kan bij de crawlslagen grof uitgevoerde armoverhaal laten zien. C-VAK A05-01 Oriëntatie -De leerling heeft voor de overgang naar het C-vak kennis gemaakt met de nieuwe situatie. -De leerling beheerst het draaien nog steeds en specifiek de overgang van buik naar rug en omgekeerd via het watertrappen. -De leerling beheerst het watertrappen zelfstandig gedurende één minuut met twee draaien om de verticale-as. -De leerling kan op diverse manieren te water komen en heeft een oriëntatie onderwater en oriëntatie op de kopsprong. A05-02 Onderwater -De leerling beheerst de techniek van het onderwater zwemmen en het uitademen onder water. -De leerling beheerst het na een sprong onderwater gaan en weer boven komen met watertrappen (60 seconden) -De leerling kan enkele slagen onder de lijn doorzwemmen en draaien naar de rugslag. -De leerling kan vanaf het startblok verticaal geheel onder water gaan en hierbij uitblazen. 19

-De leerling kan vanuit een voetsprong geheel onder water gaan en zich onder water oriënteren en door het doorzwemscherm ( op 3 meter) zwemmen. (kopsprong verdient de voorkeur) A05-03 Drijven -De leerling kan minimaal 10 tellen blijven drijven op de rug na een andere vaardigheid. -De leerling weet hoe hij moet afzetten van de muur op buik en op rug. (Op buik is één hand aan de kant en één hand voor en op de rug met twee handen aan de muur.) -De leerling kan met een afzet van de muur 5 sec buikdrijven en vervolgens doorzwemmen en weer 5 sec buikdrijven. -De leerling kan met een afzet van de muur 5 sec rugdrijven en vervolgens doorzwemmen en weer 10 sec rugdrijven. A05-04 Springen -De leerling kan met een voetsprong van een verhoging (startblok) springen. -De leerling beheerst het watertrappen met een hele draai om de lengte-as. -De leerling heeft kennisgemaakt met de kopsprong. A05-05 Schoolslag -De leerling beheerst een ritmische slag met een goed uitdrijfmoment (2-tellen) met de juiste ademhalingstechniek zonder hulpmiddelen over 4 banen van het lesvak. -De leerling kan vanuit het midden van het bad met een juiste schoolslag naar de kant zwemmen en op de kant klimmen. -De leerling kan tijdens het zwemmen van de schoolslag stoppen, watertrappen en weer doorzwemmen. 20

A05-06 Enkelvoudige rugslag -De leerling beheerst een ritmische enkelvoudige rugslag zonder hulpmiddelen over 4 banen van het lesvak met armen passief langs het lichaam. -De leerling kan vanuit het midden van het bad met een juiste enkelvoudige rugslag naar de kant zwemmen en op de kant klimmen. -De leerling kan tijdens het zwemmen van de enkelvoudige rugslag stoppen, watertrappen en weer doorzwemmen. A05-07 Crawlslagen -De leerling kan vanaf een afzet van de kant 5 meter zonder onderbreking een technisch juiste borst- en rugcrawl laten zien met armoverhaal. -Er is sprake van een asymmetrische (wisselend op- en neerwaartse) beenbeweging -Er is sprake van een doorgaande asymmetrische armbeweging over het water 21

A06 AFZWEMGROEP A-DIPLOMA: Normen zie eisen A diploma. Het B-diploma zwemmen. Alle onderdelen van het B-diploma worden in één niveaugroep behandeld en vanuit deze groep wordt er ook direct doorgestuurd naar de B-afzwemgroep. Er is een continue instroom van startende B-diploma leerlingen. De eerste week na het afzwemmen is er in overleg met de zwemonderwijzers een uitstroom naar de B- afzwemgroep. De B-afzwemgroep duurt in principe 3 lessen. Differentiatie in oefenvormen in de B-lessen komt in alle B-lessen terug. diploma eisen. - werken naar B-diploma eisen. - en rugcrawlbeenslag en werken naar B-diploma eisen. -diploma eisen. DOEL: en uitdrijfmoment. oep op zaterdag. - lange afstand) met stuwings- en uitdrijfmoment. n tot het zelfstandig watertrappen met B-diploma eisen. -diploma voor borst- en rugcrawl. -diploma voor het doorzwemscherm. -diploma. 22

Het C-Diplomazwemmen: Het C-Diplomazwemmen wordt net als voor het B-Diploma op 1 niveau lesgegeven. Kinderen in het bezit van het B-Diploma stromen in deze groep in en worden door de zwemonderwijzer op het niveau van de afzwemgroep gebracht. Alle vaardigheden (m.u.v. het zwemmen met kleding) worden in deze groep geoefend. Uit dit niveau zal er in overleg tussen de zwemonderwijzers geselecteerd worden voor de C- afzwemgroep. De C-afzwemgroep duurt afhankelijk van de schoolvakantie van de basisscholen 6 tot 8 weken. afstand en werken naar C-diploma eisen. - en rugcrawlbeenslag en werken naar C-diploma eisen. n vergroten afstand van het onderwaterzwemmen. C-diploma eisen. DOEL: afstand) met stuwings- en uitdrijfmoment. een lange afstand) met stuwings- en uitdrijfmoment. -diploma eisen. Komen tot de eisen van het C-diploma voor borst- en rugcrawl. -diploma voor het doorzwemscherm. Komen tot onderwater oriëntatie voor C-diploma. 23

Eisen voor het Zwem-ABC Nationaal Platform Zwembaden Sinds oktober 1998 gaat iedereen die leert zwemmen in opleiding voor het Zwem- ABC. Wie alle drie diploma's (A, B en C) bezit krijgt het predicaat Zwemveilig. Het Zwem-ABC staat voor een kindvriendelijke manier van leren zwemmen, waarbij zwemveiligheid een prominente rol inneemt en biedt alle vaardigheden iedereen tegenwoordig nodig heeft bij het zwemmen in subtropische zwemparadijzen en bij activiteiten op, in en aan het buitenwater. Het Zwem-ABC kent een logische opbouw, waardoor leerlingen bij het behalen van ieder diploma vaardiger en veiliger worden. Niet de zwemslagen staan centraal, maar het veilig en vrij bewegen in het water onder alle omstandigheden. Eisen Zwemdiploma A Gekleed: 1. Vanaf enige hoogte te water gaan met een voetsprong voorwaarts; na het bovenkomen aansluitend 2. 15 seconden watertrappen, gevolgd door 3. 12,5 meter schoolslag, onder een lijn door duiken, een halve draai om de lengteas en 4. 12,5 meter enkelvoudige rugslag; proef afronden met 5. zelfstandig uit het water op de kant klimmen. Badkleding: 1. Van de kant te water gaan met een sprong (een kopsprong heeft de voorkeur), direct gevolgd door (zonder boven te komen) 2. onder water zwemmen door een gat in een verticaal in het water hangend zeil dat zich op 3 meter van de (start-)kant bevindt. 24

3.1. 50 meter schoolslag, proef afmaken met 3.2. 50 meter enkelvoudige rugslag. 4.1. In het water afzetten van de wand, direct gevolgd door 4.2. 5 seconden uitdrijven op de borst, aansluitend enkele meters schoolslag, waarna 4.3. 5 seconden drijven op de borst. 5.1. In het water afzetten van de wand, direct gevolgd door 5.2. 5 seconden uitdrijven op de rug, aansluitend enkele meters enkelvoudige rugslag, waarna 10 seconden drijven op de rug. 6. In het water afzetten van de wand, aansluitend 5 meter borstcrawl. 7. In het water afzetten van de wand, aansluitend 5 meter rugcrawl. 8. Van de kant te water gaan met een sprong naar keuze, gevolgd door 60 seconden watertrappen met gebruik van armen en benen, waarin 2 keer, al watertrappend een hele draai om de lengte-as gemaakt wordt. Eisen Zwemdiploma B Gekleed: 1. Vanaf enige hoogte te water gaan met een voetsprong voorwaarts, onder water een halve draai om lengte-as maken; na het boven komen aansluitend 2. 15 seconden watertrappen, gevolgd door 3. 25 meter schoolslag, onderbroken door 1 keer onder een vlot door zwemmen en 1 keer een hele draai om de lengte-as, en 4. 25 meter enkelvoudige rugslag; proef afronden met 5. zelfstandig uit het water op de kant klimmen. Badkleding: 1. Van de kant te water gaan met een kopsprong, direct gevolgd door (zonder boven te komen) 2. onder water zwemmen door een gat in een verticaal, in het water hangend zeil, dat zich op 6 meter van de (start-)kant bevindt. 3.1. 75 meter schoolslag, onderbroken door 1 keer voetwaarts richting de bodem zakken; proef afmaken met 3.2. 75 meter enkelvoudige rugslag. 4.1. In het water afzetten van de wand, direct gevolgd door 4.2. 5 seconden uitdrijven op de borst, aansluitend enkele meters schoolslag, waarna 7 seconden drijven op de borst. 5. In het water afzetten van de wand, direct gevolgd door 5 seconden uitdrijven op de rug, aansluitend enkele meters enkelvoudige rugslag, waarna 15 seconden drijven op de rug. 6. In het water afzetten van de wand, aansluitend 10 meter borstcrawl. 7. In het water afzetten van de wand, aansluitend 10 meter rugcrawl. 8. Van de kant te water gaan met een sprong naar keuze, gevolgd door 30 seconden watertrappen met gebruik van armen en benen, aansluitend 30 seconden watertrappen met de benen. 25

Eisen Zwemdiploma C Gekleed: 1. Van de kant te water gaan met een rol voorover, aansluitend 2. 15 seconden watertrappen, gevolgd door 3. 30 seconden blijven drijven (HELP-houding) met gebruik van een hulpmiddel. 4. Van de kant te water gaan met een sprong naar keuze, aansluitend 50 meter schoolslag, onderbroken door 1 keer onder een vlot door zwemmen en 1 keer over een vlot heen klimmen en 5. 50 meter enkelvoudige rugslag; proef afronden met 6. zelfstandig uit het water op de kant klimmen. Badkleding: 1. Van de kant te water gaan met een kopsprong, direct gevolgd door (zonder boven te komen) 2. onder water zwemmen door een gat in een verticaal in het water hangend zeil dat zich op 9 meter van de (start-)kant bevindt. 3.1. 100 meter schoolslag, onderbroken door 1 keer koprol voorover en 1 keer een hoekduik richting bodem maken; proef afronden met 3.2. 100 meter enkelvoudige rugslag 4.1. Van de kant te water gaan met een kopsprong (een startsprong heeft de voorkeur), direct gevolgd door 4.2. 5 seconden uitdrijven op de borst, aansluitend enkele meters schoolslag, waarna 10 seconden drijven op de borst. 5.In het water afzetten van de wand, direct gevolgd door 5 seconden uitdrijven op de rug, aansluitend enkele meters enkelvoudige rugslag, waarna 6. 20 seconden drijven op de rug, gevolgd door 5 meter hoofdwaarts voortbewegen op de rug met gebruik van armen. 7. In het water afzetten van de wand, aansluitend 15 meter borstcrawl. 8. In het water afzetten van de wand, aansluitend 15 meter rugcrawl. 9. Van de kant te water gaan met een hurksprong, gevolgd door 30 seconden watertrappen met verplaatsen in meerdere richtingen, met gebruik van armen en benen, en 30 seconden (verticaal) blijven drijven met gebruik van armen. 26

Kleding-eisen diplomazwemmen zwemdiploma A Bij het diplomazwemmen voor het zwemdiploma A dient de kleding te bestaan uit: -shirt, hemd of blouse met korte mouwen, korte broek (d.w.z. broekje met pijpen; broekjes die naadloos aansluiten op de huid zijn niet toegestaan)schoenen (plastic, leren en sportschoenen zijn toegestaan; schoenen zonder echte zool zijn niet toegestaan) Het is toegestaan dat kandidaten in plaats van een broek/blouse en jurk of rok/blouse dragen. De jurk/rok moet tot over de knie reiken. Kleding-eisen diplomazwemmen zwemdiploma B Bij het diplomazwemmen voor het zwemdiploma B dient de kleding te bestaan uit: -shirt, blouse of hemd met lange mouwen toegestaan) echte zool zijn niet toegestaan) Het is toegestaan dat kandidaten in plaats van een broek/blouse een jurk met lange mouwen of rok/blouse met lange mouwen dragen. De jurk/rok moet tot over de knie reiken. Kleding-eisen diplomazwemmen zwemdiploma C Bij het diplomazwemmen voor het zwemdiploma C dient de kleding te bestaan uit: -shirt, blouse of hemd met lange mouwen toegestaan) vervaardigd uit een soort nylon) t lange mouwen, dat vaak is echte zool zijn niet toegestaan) Het is toegestaan dat kandidaten in plaats van een broek/blouse een jurk met lange mouwen of rok/blouse met lange mouwen dragen. De jurk/rok moet tot over de knie reiken. 27

Bijlage 2 : Informatie Dubbel-Jip cursus en Jip s Intensieve Zwemles Doel van de cursus: De Lunet heeft veel ervaring met het geven van verschillende soorten snelcursussen en intensieve zwemlessen. De reguliere normen en vaardigheden die genoemd zijn bij het A-diploma (reguliere uurslessen) worden in de snelcursussen ook gehanteerd. De lesvakken worden echter sneller doorlopen. Al onze snelcursussen hebben 2 doelstellingen. 1. Wij willen op een plezierige wijze de kinderen vaardigheden aanleren om veilig en vertrouwd met (diep) water te kunnen omgaan. 2. Vaardigheden aanleren om te komen tot de eisen van het A-diploma. De lesgevers zullen tijdens de cursus de vorderingen van de kinderen bijhouden en u daarover informeren. Alle kinderen krijgen de gelegenheid om proef te zwemmen voor het A-diploma. Een groot aantal zal ook daadwerkelijk kunnen afzwemmen voor het A-diploma. (uit onze historiek blijkt dat plus minus 80% van de deelnemers ook echt afzwemmen.) De kinderen die deze cursus doorlopen zullen aan het einde van de cursus in ieder geval een flink eind op weg zijn naar het A-diploma. 28

Diploma-garantie snelcursussen: U betaalt een vast tarief tot en met het A-diploma. Mocht uw kind langer nodig hebben dan zijn de extra kosten voor rekening van het zwembad. Uw kind zwemt dan door in onze reguliere uurslessen. Neemt u alstublieft de voorwaarden goed door. Bij deelname gaat u akkoord met onze voorwaarden. ( U ontvangt eventueel nog een formulier waarbij u aangeeft akkoord te gaan met onze voorwaarden. ) Voor vragen kunt u altijd terecht bij onze zwemles coördinator Karin Bruinekreeft. Verloop van de cursus: De eerste les mag u met uw kind op de zwemzaal even kennis maken met de zwemonderwijzer(es) Bij de volgende lessen wordt uw kind door de zwemonderwijzer(es)bij de douches opgevangen. De zwemonderwijzer(es) is verantwoordelijk voor de vorderingen van uw kind. Indien u vragen heeft over de vorderingen van uw kind dan kunt u deze bij de start of aan het einde van de les aangeven. De zwemonderwijzer(es) zal ook kijkmomenten aangeven. Tijdens die momenten kunt u ook eventueel nog vragen stellen. Wij vragen u rekening te houden met het feit dat de zwemonderwijzers ook verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van uw kind tijdens het spelen. Daardoor is het niet altijd mogelijk om u uitgebreid te woord kunnen staan in de zwemzaal, maar u kunt uw vragen ook laten noteren bij onze receptie. De zwemonderwijzer zal dan zo spoedig mogelijk deze beatwoorden. In de loop van de cursus gaan de kinderen, ter voorbereiding op het diplomazwemmen, met kleding oefenen. De zwemonderwijzer zal dit aan u doorgeven. Wat heeft u kind nodig tijdens de snelcursus: voor 1 of 2 x pauze) jd naar bed en gezond weer op! Tijdens de zwemlessen hoeft u het gebouw niet te verlaten. U kunt in het restaurant of in de hal verblijven. 29

De snelcursussen zijn intensief voor uw kind en we vragen u vriendelijk om op de dagen dat uw kind les heeft rekening te houden met andere activiteiten van uw kind. Voor de zwemles een hele dag naar een pretpark is niet altijd een goede optie. Verder is een goede positieve opvang na de zwemlessen erg belangrijk in verband met eventuele vermoeidheid van uw kind. 30

Ruimte voor notities en opmerkingen. 31