Wie vind ik speciaal?

Vergelijkbare documenten
Ik ben verliefd. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen

Zullen we vrienden zijn?

Prettige en niet prettige aanrakingen

VRIENDSCHAP EN RELATIES

Internetvrienden. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Boeken. online mogelijkheden, social media, internet, mediawijs, online risico s

Jongens en meisjes. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Jongens, meisjes, lichaam, piemel, vagina, seksestereotiep

Werkvormen: Lesdoelen: Filmpjes: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 8: Verliefd. Lesoverzicht

Werkvormen: Basis 6.1 Kwaliteiten van een vriend Reflectie Subgroepen 30 min 6.2 Hyves-profiel Reflectie Subgroepen (digi) 20 min.

C Relaties. C1 Bij wie hoor ik? 3 C2 Vriendschap 7 C3 Verliefd 12 C4 Verkering 16 C5 Trouwen 22

PROEFLES. Lesmethode voor relationele en seksuele vorming voor het primair onderwijs GROEP 3/4 GROEP 5/6 GROEP 7/8

Bloos je van bloot? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Bloot, naakt, privé, persoonlijk, cultuur, grenzen aangeven, respect, meisjes, jongens

Stellingen en normering leerlingvragenlijst

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

Lessen en leerdoelen Kriebels in je buik

Inhoud. Mijn leven. de liefde en ik

Inleiding IN DIT BOEK LEES JE WAAROM STEUN, RESPECT EN VERTROUWEN BIJ VRIENDSCHAP HOREN.

... Dag 1... MentorMix Elke dag beter. Maak de wereld iedere dag een beetje mooier. Help mee!

Wie ben ik? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Ik, jij, groot, klein, uiterlijk, verschillen, overeenkomsten, haar, ogen, gezicht, lichaam

Stellingen leerlingvragenlijst

Seksueel grensoverschrijdend gedrag

SAMEN-WERKEN MET DE MENSEN OM JOU HEEN

Wat is seks? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Seksualiteit, seks, geslachtsgemeenschap, liefde

Er is toch niemand die jou aardig vindt. SUKKEL.

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

together forever is het motto van het Europees Jaar van de Interculturele Dialoog 2008 in Nederland THE GODFATHER

ZIEN!leerlingvragenlijst BETROKKENHEID WELBEVINDEN. Dit klopt soms. Dit klopt vaak. Dit klopt (bijna)nooit. Dit klopt (bijna) altijd

Het ontstaan en de geboorte van een baby

WonderWoordenWinkel. T-shirt Labelles

Wie ben ik? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Ik, jij, groot, klein, uiterlijk, verschillen, overeenkomsten, haar, ogen, gezicht, lichaam

Waar gaan we het over hebben?

Inleiding WIST JE DAT JE GEVOEL VAAK BEPAALT WAT VOOR HUMEUR JE HEBT?

pest eruit? De baas spelen

Beertje Bruin zegt dan: Ik heb van moeder Beer gehoord dat je erg verdrietig

Toelichting bij deze handelingssuggestie Stellingen uit de leerkracht- en leerlingvragenlijst Aanpak Leerdoelen...

HET KOMPAS DOEL BENODIGDHEDEN: WERKINSTRUCTIE: OPDRACHT IN DE KLAS:

LESMATERIAAL ONDERBOUW. Lespakket CliniClowns Geen kinderachtig effect. Vo or Groep 1-

Waar gaan we het over hebben?

cbs De Rank Sociaal emotionele ontwikkeling Gouden weken Doelen schooljaar

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

Stellingen en normering leerlingvragenlijst

FOUT VRIENDJE? PAS OP! Hulp. Internet. Heb je vragen? Bel dan naar Meldpunt Jeugdprostitutie, tel.:

Mag ik zijn wie ik ben?

Sociale leeromgeving. Wie zit er in jouw netwerk? Leeromgeving sociale leeromgeving

Verliefd zijn is dat je iemand meer dan aardig vindt, eigenlijk véél meer dan aardig.

Lesbrief. Thema: vriendschap Leeftijdscategorie: 4-6 jaar

Ik bereid me voor. Wat vind jij belangrijk? De vragen. Wat gebeurt er als je deze lijst hebt ingevuld? Jouw gegevens

Benodigheden. Lesdoelen. Puberteit. Begrippen

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

E Grenzen. E1 Niet zomaar meegaan 3 E2 Privé 8 E3 Grenzen in aanraken 13 E4 Ja en nee 19 E5 Fijne en vervelende geheimen 25

Lesbrief bij Actie voor onze roze juf. Netty van Kaathoven

Elkaar leren vertrouwen

Info. Aanraken, knuffelen en meer... Informatie voor cliënten. Expertisecentrum voor epilepsie en slaapgeneeskunde

Hallo, Als je vragen hebt tijdens het invullen, vraag die dan aan jouw docent(e). Bedankt voor het invullen van de vragenlijst!

Hallo, Als je vragen hebt tijdens het invullen, vraag die dan aan jouw docent(e). Bedankt voor het invullen van de vragenlijst!

De geslachtsdelen. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen

WERKBOEK. Durf te doen wat je raakt..

Flyer relaties en seksualiteit

REDENEN OM. Dankbaar TE ZIJN. Dirkje Evers

GOED VRIENDJE? FOUT VRIENDJE?

Bijlage 1 Thema 1. De helppagina van een tijdschrift

Thema's per klas die aangeboden worden in de methode:

Cursus DE MACHTIGE MINDSET

Heb je wel eens. Misschien wist je niet. een fee zien sprankelen? dat het een fee was

Waar gaan we het over hebben?

Wat kun je doen als je baby huilt? Kijk mee hoe de vader en moeder van Sam dat doen...

GOED VRIENDJE? FOUT VRIENDJE?

Kern De leerlingen bedenken welke 'eigenschappen' ze voor hun eigen klas belangrijk vinden.

Reality Reeks - Verwerkingsopdrachten. Hey Russel! Een bijzondere vriendschap

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

Kom erbij! -Week van de eenzaamheid 2017-

In dit thema staat het creëren van een goede groepssfeer centraal. Les 2 Samenwerken Deze les gaat over helpen, geholpen worden en samenwerken.

Liedjes eerste communie 2018

antwoordblad Niet voor softies!

Doe-boek voor kinderen

JAARKA(ART)LENDER w w w. K A A R T k i n d e r c o a c h p r a k t i j k. n l

Mirjams mama en moekie

Koffieochtend 20 oktober 2016 OPVOEDING IN DE FAMILIE

Doe-boek voor kinderen

LESMATERIAAL BOVENBOUW. Lespakket CliniClowns Geen kinderachtig effect. Vo or Groep 5-

VERLIEFD WORDEN KAN IEDEREEN, MAAR HOE BLIJF JE VERLIEFD OP ELKAAR

Werkboek Het is mijn leven

Inleiding. OMGANGSKUNDE OEFENINGEN Isa Goossens

voor leerlingen Pesten op het werk VRAGEN EN OPDRACHTEN

01 Super-blij (Welkom)

Werkblad ster - kwaliteitenreflectie

Liefde, voor iedereen gelijk?

EMMERTJES VULLEN. Pagina 1

Het bijhouden van een dagboek zal je leven absoluut veranderen op een manier zoals je nooit hebt gedacht. - Oprah Winfrey.

JAARKA(ART)LENDER w w w. K A A R T k i n d e r c o a c h p r a k t i j k. n l

Thema s uit Leefstijl die specifiek over de relationele en seksuele ontwikkeling van kinderen gaan

Regenesis intake formulier

Werkblad Motivatie en psycho-educatie

Beste ouders, Team Weemewereld

Jouw superrelatie start nu!

Leerjaar 2: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

at maakt mij gelukkig? Wie wil ik worden?

Hallo, Als je vragen hebt tijdens het invullen, vraag die dan aan jouw docent(e). Bedankt voor het invullen van de vragenlijst!

Transcriptie:

Kriebels in je buik Wie vind ik speciaal? 1 Wie vind ik speciaal? Groep 4 35 min Begrippen Vriendschap, familie, relaties, liefde, lief, vriendjes, vriendinnetjes, collega s, hobby, troosten, fijn Benodigheden Werkblad Relatiebloem Lesdoelen De leerlingen krijgen inzicht in relaties en wie voor hen belangrijk of bijzonder zijn De leerlingen weten hoe je kunt laten merken dat je een ander aardig of lief vindt De leerlingen zijn zich ervan bewust dat je met verschillende mensen bevriend kunt zijn

Kriebels in je buik Wie vind ik speciaal? 2 Wie vind ik speciaal? Sociale en emotionele ontwikkeling Vandaag hebben we het over mensen die belangrijk voor ons zijn en wat deze mensen voor ons betekenen. Je kunt heel veel verschillende mensen aardig vinden en er zijn verschillende vormen van liefde voelen voor iemand. We bespreken met welke mensen we een speciale band hebben. Belangrijke relaties 15 min Ter voorbereiding: print de relatiebloem uit voor alle leerlingen. De leerlingen maken inzichtelijk met welke mensen ze een speciale band hebben. Dia 1 Start de les: Vandaag hebben we het over mensen die belangrijk voor ons zijn en wat deze mensen voor ons betekenen. Je kunt heel veel verschillende mensen aardig vinden en er zijn verschillende vormen van liefde voelen voor iemand. We bespreken met welke mensen we een speciale band hebben.

Kriebels in je buik Wie vind ik speciaal? 3 Dia 2 Laat de leerlingen verschillende mensen en relaties opnoemen en bespreek de verschillen en overeenkomsten tussen deze relaties. Benoem verschillende relatievormen en leg het onderscheid uit: vriendschap, verliefdheid, liefdesrelatie, gezin, familie, klasgenoten, de juf of meester, sportmaatjes enz. Stel vragen als: Wie zijn belangrijk voor jou? Waarom? Wat maakt deze persoon zo bijzonder? Waarom vind je deze persoon lief/aardig? Wie vind je nog meer aardig? Is er een verschil in gevoel voor deze mensen? (een andere soort lief vinden?) Zijn vriendjes belangrijk voor je? Waarom? Wat doe je samen met je vriendjes? Wat doe je als je het niet met elkaar eens bent? Hoe ga je daarmee om? Is het mogelijk om vrienden te zijn met iemand die anders is dan jij? (uit een ander land, van het andere geslacht, iemand die gehandicapt is) Groepeer uiteindelijk de antwoorden van de kinderen in een aantal categorieën (gezin, familie, klasgenoten, vrienden, etc) op het digibord. Dia 3 Toon de relatiebloem op het digibord. Leg uit dat deze bloem verschillende blaadjes heeft en dat er per categorie verschillende mensen in kunnen staan, voornamelijk mensen die veel voor je betekenen. Leg per bloemblad uit wat er bedoeld wordt en laat de kinderen het uitgeprinte blad voor zichzelf invullen.

Kriebels in je buik Wie vind ik speciaal? 4 Dia 4 Bespreek de relatiebloem na. Benoem de verschillende relaties en maak met de leerlingen inzichtelijk wat de verschillende relaties in kunnen houden. Stel vragen als: Hoe heb je deze mensen leren kennen? Is daar verschil in? Wat doe je samen met deze mensen? Is daar verschil in? Zijn er mensen die vroeger belangrijk voor je waren maar nu niet meer? Hoe komt dat? Met welke mensen doe je dingen als je blij bent? Zijn er mensen waar je naar toe gaat als je verdrietig bent? Wat doen ze dan? Zijn er mensen die naar jou komen als zij verdrietig zijn? Wat doe je dan? Tekening 20 min De leerlingen maken een tekening voor iemand die ze lief vinden en leren zo hun waardering voor iemand te uiten. Dia 5 Dit liedje kun je gebruiken als inleiding van de tekenopdracht. Het laat leerlingen nadenken over wat voor complimenten ze kunnen maken aan iemand die ze lief vinden.

Kriebels in je buik Wie vind ik speciaal? 5 Dia 6 Laat de leerlingen een tekening maken voor iemand uit hun relatiebloem. Hoe kunnen ze deze persoon laten merken dat ze diegene aardig/lief vinden? Stel de volgende vragen en benoem voorbeelden zoals een compliment geven, een cadeautje geven, of iemand uitnodigen om mee te spelen. Merk je wel eens dat iemand je lief/aardig vindt? Waar merk je dat aan? Hoe voelt het als je weet dat iemand je aardig/bijzonder vindt? Hoe laat jij aan iemand merken dat je diegene aardig vindt? Wat ga je doen om op de tekening te laten merken dat je iemand lief vindt? Maak je ook wel eens nieuwe vriendjes? Hoe doe je dat? Hoe laat je merken dat je vrienden wil worden met iemand? Dia 7 We kunnen op verschillende manieren liefde voelen voor anderen, zoals onze familie, een vriend of vriendin, een juf of meester, een klasgenoot of een collega. Het is fijn om mensen in je leven te hebben die belangrijk voor je zijn. Mensen die je kunnen helpen, met wie je dingen kan delen, met wie je plezier kan hebben en van wie je een knuffel kan vragen als je daar behoefte aan hebt. Iedereen mag zelf bepalen wie belangrijk voor ze zijn en voor wie ze liefde voelen, al hebben die mensen andere gevoelens dan jij.

Kriebels in je buik Wie vind ik speciaal? 6 Afsluiting We kunnen op verschillende manieren liefde voelen voor anderen, zoals onze familie, een vriend of vriendin, een juf of meester, een klasgenoot of een collega. Het is fijn om mensen in je leven te hebben die belangrijk voor je zijn. Mensen die je kunnen helpen, met wie je dingen kan delen, met wie je plezier kan hebben en van wie je een knuffel kan vragen als je daar behoefte aan hebt. Iedereen mag zelf bepalen wie belangrijk voor ze zijn en voor wie ze liefde voelen, al hebben die mensen andere gevoelens dan jij.