Leesplezier: Laat uw leerlingen 10 minuten verschillende artikelen uit Kidsweek lezen. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze lezen.

Vergelijkbare documenten
Handleiding. Digitale leeromgeving. Schooljaar

Begrijpend lezen Strategie 6 en 7. Extra oefenen Niveau A

Begrijpend lezen Strategie 6 & 7. Extra oefenen Niveau B

NEDERLANDS INSTRUCTIE (20 MINUTEN) Introductie. Voorkennis activeren. Doelen formuleren. Instructie van de les

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

Handleiding. UNICEF Handleiding lessuggestie Schoolplein groep 3-4. Schoolplein

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

LESPROGRAMMA LES 1. INTRODUCTIELES

Waarom ga je schrijven? Om mensen ervan te overtuigen dat een plek in je buurt opgeknapt moet worden.

Les 1: Welke plek in de buurt moet opgeknapt worden?

Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 3 voor rekenen: De leerlingen leren omgaan met tijd in alledaagse situaties.

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Werkvormen Gesprek met woordweb Klassikaal Video en klasgesprek Klassikaal Werkblad Individueel / groepjes

LESBRIEF. Artikelen: Alle artikelen - 7Days week 2 Leerlingen leren schema s en samenvattingen te maken om teksten beter te begrijpen.

Lesbeschrijving Nederlands

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 7 en 8

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

Kerndoel Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 3.1 en 3.2. De leerlingen leren omgaan met tijd in alledaagse situaties.

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

De lessen LESBRIEF VOOR DE LEERKRACHT - GROEP 3/4

HANDLEIDING Leerkracht

Een poster voor een goed doel maken

LESBRIEF WEEK. INTRODUCTIE (10 minuten) KERN (40 minuten) Vrijdag 8 april 2016

Duur van de les Introductie (verdeling items) 10 minuten Kern (maken van werkblad) 40 minuten Afsluiting (uitleg volgende les) 10 minuten

Vertel: Dit is de eerste les van een serie van vier lessen. In die lessen gaan we het hebben over media en mediawijsheid. Aan het eind van deze serie

Interview over verschillende teksten. WWWWH-vragen maken

LESINSTRUCTIE GROEP 5/6

Boekproject: Timo en de oppasninja (1) Lisa Boersen & Edwin Rhemrev

Waar groeit mijn eten? handleiding afsluitende les

Cultuureducatie met Kwaliteit

Circuitles. Thema: de biologische melkveehouderij Doelgroep: middenbouw Lesduur: maximaal een dagdeel Voorbereidingstijd: 1/2 uur

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Waar groeit mijn eten? handleiding

Eten en drinken in de dierentuin

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

LESINSTRUCTIE GROEP 7/8

Halloween en Sint-Maarten beschrijven

Chique woorden Weet jij wat deze woorden betekenen? Vraag om de beurt de betekenis van een chique woord aan elkaar.

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Duur van de les Introductie (video en gesprek) 15 minuten Kern (gesprek over bronnen) 15 minuten Afsluiting (werkblad en themabepaling) 30 minuten

Introduceren thema Op vakantie in Europa. centraal rondom vakantie in Europa: Thema: Op vakantie in Europa

LES 1: VOORLEZEN met STRATEGIE WEEK 1.1 0, 1, 4 en 6

NEDERLANDS INSTRUCTIE. Doelen. Instructie van de les

De Taalkanjers - Thema 1 HANDLEIDING

LESSENSERIE 4: CKV-NL Recensie schrijven Lesplannen

Kerndoel Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 3. De leerlingen leren omgaan met tijd in alledaagse situaties

Laat uw leerlingen het artikel Tuinen van de toekomst lezen op pagina 12/13 van 7Days.

Lesopzet Opstellen leerdoelen en succescriteria 'zakelijke brief' door middel van het beoordelen/rangschikken zakelijke brieven

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

Genoeg ruimte? In de methodes

LESINSTRUCTIE GROEP 7/8

Boer zoekt hulp NME-les voor groep 3 en 4

Checklist Sollicitatiebrief schrijven 2F - handleiding

Begrijpend lezen Strategie 6 en 7. Extra oefenen Niveau C

21. Lichaamslengte, deel 2: in een grafiek

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING LES 2 BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN WERKVORMEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD VOORBEREIDING

Een overtuigende tekst schrijven

SummerLabb: een leerzame combinatie van bijzondere verhalen, proefjes en interactieve experimenten. Opdracht voor in de klas: Poep is Goud

LANG LEVE RO DE LINIE? ME. Docentenhandleiding VERBODEN KRINGEN

AAN DE SLAG MET AFVAL HANDLEIDING EEN UUR AFVALLES

Kerndoel Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 3: de leerlingen leren omgaan met tijd in alledaagse situaties

11. Hele en halve uren met klokkaartjes. - dagelijkse activiteiten aan de halve uren koppelen

Ontbijtles STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 4, 5 en 6

Handleiding Mediawijs met Kidsweek in de Klas

LESMATERIAAL BOEKVERSLAG 2.0

Leerlijn Leeslink niveau 2 (groep 5-6) Schooljaar

Leerlingen ervaren de manier waarop in de Europese Unie vergaderd wordt en hoe de verschillende bestuurslagen zich tot elkaar verhouden.

LESINSTRUCTIE GROEP 5/6

SCHOON GENOEG van ZWERFAFVAL? Een lespakket voor groep 5 & 6

Duur van de les Introductie (verdeling items) 10 minuten Kern (maken van werkblad) 20 minuten Afsluiting (uitleg redactievergadering) 10 minuten

China Pagina 1. - Wie nodig jij uit voor een Chinese maaltijd? -

Een overtuigende tekst schrijven

gaan de kinderen op ontdekkingstocht langs de verschillende dieren van de boerderij en beantwoorden hun eigen vragen.

Variabelen in enveloppen

5. Introductie van de standaardmaat liter

Lesdoelen De kinderen leren dat er woorden zijn die de (soort)naam voor mensen en dieren aanduiden en maken kennis met de term zelfstandig naamwoord.

Mediawijs met Kidsweek in de Klas

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Nationaal Gevangenismuseum

Les ontwerpend leren Sterker dan sterk!

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

OPDRACHTEN BIJ THEMA 11 BELEID

Ontwerponderzoek paper 2 Geografische informatievaardigheden in 5 VWO

project Escher Je werkt tijdens dit project individueel en samen. Welke opdracht je alleen doet en welke samen wordt per opdracht beschreven.

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 7-8

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Algoritmes in het dagelijks leven:

Kerndoel Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 3. De leerlingen leren omgaan met tijd in alledaagse situaties

Lesbrief bij Security4kids. De Rome Club. Dit lesmateriaal is gemaakt voor bovenbouw basis & onderbouw middelbaar

Fase Ontdek en onderzoek

Lesbrief bij Een caravan in de winter van Louisa van der Pol

LEVENDE BOTTEN, STERKE BOTTEN

LESINSTRUCTIE GROEP 5/6

Met welk werk kunnen kinderen uit groep 5-6 thuiskomen en hoe kunt u uw kind thuis helpen?

Wij zijn een Mooi Schoon school

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Transcriptie:

Toelichting Naast het papieren lesboekje en de krant bieden wij u een digibordles aan, waar elke week de strategie van de week wordt uitgelegd. Deze week leren uw leerlingen strategie 6 toe te passen om een tekst beter te begrijpen. Dit is de lesinstructie bij de digibordles. Strategie 6 Tabel of schema; welke informatie haal ik hieruit? Wat is de hoofdgedachte? Hoe kan ik deze tekst samenvatten? Hoe kan ik deze tekst uittekenen? Wat is het doel van de schrijver? Wat zijn de sleutelwoorden? Tijdsindicatie De les begrijpend lezen duurt ongeveer 60 minuten. Hoe u deze 60 minuten in de lesweek inzet, kunt u zelf bepalen. U kunt de les in 1 dag, 2 dagen of 3 dagen geven. Materialen Kidsweek week 48 + lesboekje Strategiepoppetje 6: www.kidsweekindeklas.nl/poster Digibordles Introductie (10 minuten) Leesplezier: Laat uw leerlingen 10 minuten verschillende artikelen uit Kidsweek lezen. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze lezen. Kern: klassikale instructie (20 minuten) Digibordles > Start de powerpoint van week 48 op en ga stap voor stap door de les met uw leerlingen. Slide 2 I Slide 3 I Slide 4 I Slide 5 I Slide 6 I Slide 7 I Slide 8 I Bespreek het lesdoel van deze week en schrijf op wat jullie zouden willen weten over het onderwerp. Neem de twee strategiepagina s met uw leerlingen door. Geef aan dat uw leerlingen een tekst gaan uittekenen. Zij maken een mindmap bij het artikel Veertig koeien op drijvende boerderij. Lees samen met uw leerlingen het artikel Veertig koeien op drijvende boerderij. Bespreek samen met uw leerlingen de hoofdgedachte. Geef aan dat de hoofdgedachte in één zin vertelt waar het artikel over gaat. Vertel dat er in de hoofdgedachte het belangrijkste uit het artikel terugkomt. Bespreek samen met uw leerlingen de hoofdgedachte van dit artikel. Geef aan dat u op zoek gaat naar het meest complete antwoord. Laat uw leerlingen de tekst zelf uittekenen. Achter de lesinstructie vindt u hiervoor een vel dat u kunt kopiëren. Uw leerlingen worden hiermee op weg geholpen bij het maken van een mindmap. Als uw leerlingen klaar zijn met de opdracht, kunt u de opdracht klassikaal bespreken. Suggesties voor antwoorden vindt u op de volgende pagina.

Slide 8 I Suggesties antwoorden: Waarom? - Er komen steeds meer mensen, dus er is ook meer eten nodig. - Het is handig om ook eten te kunnen maken op het water, dat is het grootste deel van de wereld. - Kinderen uit de stad kunnen zien hoe hun eten gemaakt wordt. Wat? - Er wordt een drijvende boerderij gemaakt van 30 bij 30 meter. - Er komen veertig koeien op de drijvende boerderij te staan. - Er wordt kaas, yoghurt en melk gemaakt, de mest wordt verwerkt, er wordt schoon water gemaakt en ze laten er gras groeien. Wie? - Minke van Wingerden helpt bij het plan Hoe ziet het eruit? - De boerderij wordt 30 bij 30 meter. - Het bestaat uit twee verdiepingen. - Er komen bosjes in, het lijkt op een weiland. Waar? - In Rotterdam en in andere grote steden. Slide 9 I Slide 10 I Slide 11 I Slide 12 I Bespreek het voorbeeldschema. In het schema zie je oorzaken en gevolgen. Laat uw leerlingen in tweetallen nadenken over oorzaken en gevolgen die in het artikel te lezen zijn. Ook zijn er vakjes waarbij zij zelf nadenken over mogelijke gevolgen. Achter de lesinstructie vindt u hiervoor een voorbeeld dat u kunt kopiëren voor uw leerlingen. Als u leerlingen klaar zijn met de opdracht, kunt de opdracht klassikaal bespreken. De antwoorden zijn op de volgende slide te lezen. Bespreek de antwoorden die uw leerlingen in het schema hadden kunnen invullen. Uw leerlingen kunnen de opdrachten in hun lesboekje (die in het midden van de krant zit) of digitaal maken. Leerlingen loggen hiervoor in op www.kidsweekindeklas.nl/leerling. Voor een volledige instructie van de digitale omgeving zie hoofdstuk 4 van de handleiding. Deze is te vinden op: www.kidsweekindeklas.nl/handleiding. Achter deze lesinstructie is een leeg antwoordblad te vinden die uw leerlingen kunnen gebruiken als zij meer schrijfruimte nodig hebben. Kern: Verwerking (15 minuten) Laat uw leerlingen de opdrachten maken. Afsluiting (10 minuten) Bespreek met de leerlingen wat ze hebben ingevuld, waar ze tegen problemen aanliepen en hoe ze deze hebben opgelost.

Er is meer kaas, yoghurt en melk beschikbaar. Er komen steeds meer mensen, dus er is ook meer voedsel nodig. Bouw van de drijvende boerderij. Koeien hebben te eten.

Antwoordblad