LEVENDE OCEANEN DOCENTENHANDLEIDING

Vergelijkbare documenten
Opdracht 1b. Welk soort afval is het meest schadelijk voor de natuur?

Beet! 1. Aanzetten. 1a. Beet! Jij gaat aan de slag met het dossier Beet!. Welke onderdelen van het dossier ga jij maken? Overleg met je docent.

BESCHERM HET BOS! DOCENTENHANDLEIDING

AAN DE SLAG MET AFVAL HANDLEIDING EEN UUR AFVALLES

LEERLINGENBLAD VAN:... NAAR DE HAAIEN! DOE-HET-ZELF LES BASISONDERWIJS GROEP 7 & 8 EEN WERELD VOL WATER

handleiding 1. Inleiding 2. Achtergrondinformatie

ZWERFAFVAL EN PLASTIC SOEP

Handleiding Introductieles vmbo/havo/vwo Zwerfafval onder de loep

DOCENTENHANDLEIDING DOCENTENHANDLEIDING. groep 5/6

Want wat betekent die grote hoeveelheid zwerfafval voor de natuur, de dieren en de mensen?

Haring in de Noordzee hv123. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

DOCENTENHANDLEIDING DOCENTENHANDLEIDING. groep 7/8

Algemene Docentenhandleiding bij de lesmaterialen over de archeologie van Vlaardingen

Handleiding Afvalspel groep 3 en 4

Leskist THEMA-handleiding Opgeruimd houdt netjes Groep 3 en 4

AAN DE SLAG MET AFVAL HANDLEIDING EEN UUR AFVALLES

Beach Clean-up Naam: Klas: Mentor: Vakgroep Biologie ( ) Penta college CSG Scala Rietvelden

Lesbrief Bij, wesp, hommel of zweefvlieg

Waterrijk. 1. Aanzetten. 1.a Waterrijk

ZWERFAFVAL EN PLASTIC SOEP

LESINSTRUCTIE GROEP 5/6

Inhoudsopgave. Inhoud van de leskist

LESBESCHRIJVING GROEP 5-6

UTRECHT AAN ZEE: Hoe houd jij droge voeten? Docentenhandleiding

Deel 4: de bedreigingen voor het koraal

Anders voeren. Les b r i e f

DOCENTEN HANDLEIDING. Groepen 7 & 8 van het basisonderwijs

EVIDES IN DE KLAS BASISLES EN VERDIEPING. Beste docent,

Over haaien, vissen en bruinvissen. Leerlingen ontdekken het verschil tussen hondshaaien, bruinvissen en vissen.

LESINSTRUCTIE GROEP 7/8

Anders voeren. lesbrief

Introductieles. Vogels in de klas. groep 5/6. Handleiding leerkracht. Inhoud in het kort. Kerndoelen. Lesdoelen

Beste leerkracht, Instructies Voorpret Lespakket

Lesbrief Bij, wesp, hommel of zweefvlieg? 1

Gebruik het vragenmachientje en bedenk een onderzoeksvraag

Onderzoekend en ontwerpend leren met zaakvakken. Heleen van Ravenswaaij MSc, Dr. Tim van Wessel

De palingroute met Ali P.

Leerdoelen en kerndoelen

Doelstelling(en) Algemene doelen en de link met de vakoverschrijdende eindtermen vind je in de handleiding bij dit lespakket.

Opdracht Afvalspel. afval. Afval, wat is dat eigenlijk? Je ziet hier het woord afval staan met daar omheen een aantal vakjes.

GROEP 7 EN 8 AFVALSCHEIDEN!

Trash Hunten met de klas

Lesbrief Bij, wesp, hommel of zweefvlieg

Sheet 2: Bekijk met de kinderen de tussenstand van Afval the Game op Instagram en/of Facebook. Hoe gaat het bij de kinderen met inzamelen?

Beestenbende SLODDERVOSSEN

(1 m.) Klassikale aftrap Docent stelt jou als gastdocent voor

1. Ga naar buiten bij de parkeerplaats en verzamel bij de afvalcontainers. Opdracht: Teken de afvalbakken na en schrijf erbij welk afval erin

waterweetje Hallo! Shagotom*!

Wat moet je doen? Lees de informatie in dit pakketje

Maak eerst een aantal schetsen van het bord over welk verbod voor welk soort afval. Kies binnen de groep er één uit en werk deze in het groot uit

Aardrijkskunde. Thema / onderwerp Aardrijkskundeles met gebruikmaking van de geografische vierslag. Betekenis. Bedoeling

IPC en de kerndoelen

aardrijkskunde PROVINCIES VAN NEDERLAND

Plasticvervuiling in de oceaan - De Oceaan

LESBRIEF NR 3 OPDRACHT 1 REPORTERS- CLUB + APP VOOR GROEP

Ik ben het Net. Netje is een meid! Vrolijke meid, uit een vissersdorp!. VISSERIJ 5 6 GROEP. Dit verhaal is onderdeel van de Europese Verhalenkoffer.

AAN DE SLAG MET AFVAL HANDLEIDING EEN UUR AFVALLES

Lessuggesties: Ecosysteem, voedselketen en vervuiling

Migratie. Ik vertrek - Zij vertrokken 2 HAVO\VWO. docentenhandleiding

Inhoudsopgave. Inhoud van de leskist

Migratie. Ik vertrek - Zij vertrokken VMBO 2. docentenhandleiding

Wat wil jij worden? Docentenhandleiding. Juni 2018 Spirit4you.

DOCENTENHANDLEIDING LESBRIEF IKCIRCULEER. titel: Plastic soep. Dat eet je niet! INHOUD:

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

lesprogramma Duurzaamheid les 1: maken Cradle to Cradle uitgelegd voor kinderen

Het meten van effectiviteit van lessen over zwerfafval

Ik ben het Net. Netje is een meid! Vrolijke meid, uit een vissersdorp! VISSERIJ 7 8 GROEP. Dit verhaal is onderdeel van de Europese Verhalenkoffer.

Schoon water voor iedereen?

LESBESCHRIJVING GROEP 7-8

Papier maken in de klas

Lesbrief Lizzy traint dolfijnen

HANDLEIDING EDUCATIEPROGRAMMA

Lesbrief nr 3. Opdracht 1. Club + app. voor Groep

De zee heeft jou nodig!

LESMATERIAAL BOVENBOUW. Lespakket CliniClowns Geen kinderachtig effect. Vo or Groep 5-

Algemene handleiding vmbo/havo/vwo Aan de slag met afval

HANDLEIDING BLOEMPOT ONDERBOUW

HOE KOM IK VAN LEERDOELEN TOT EEN LES?

Werken in de olie- en gasindustrie

Trash Hunten met de klas

Afval scheiden. Yvonn van de Grootevheen. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Afval Anne en de Sorteerbrigade

Handleiding voor de digitale les Internet in 2025 Kinderen tekenen de toekomst

Lesvoorbereiding Leef! Sociaal-emotionele vaardigheden klas 3-4

De meeste jonge kinderen zijn dol op dieren en willen heel graag een eigen huisdier

Naam activiteit. Werkvorm. Materiaal. Wat is afval?

Kijk uit! Pas OP! LEERlingenblad van:... speurles. basisonderwijs groep 4, 5 & 6

(S)Cool on Wheels. Lerarenhandleiding bij het lesmateriaal

Docentenhandleiding. Project Storesafari

Handleiding voor docenten

Romp. Lesbrief Identiteit, Imago en Profiel. Kop

Voorbereiding en planning van een thema

Transcriptie:

LEVENDE OCEANEN DOCENTENHANDLEIDING Leuk dat je aan de slag gaat met het lesmateriaal van Greenpeace! Leerlingen verwerven inzicht in de oceaanproblematiek en ontdekken wat ze hier zelf aan kunnen doen. Het materiaal bestaat uit drie thema s Vervuiling, De Noordzee en Zeereservaten. De thema s zijn ook modulair in te zetten. Dit materiaal is geschikt voor de bovenbouw van het basisonderwijs onderwijs. Deze docentenhandleiding biedt alle praktische informatie. Veel plezier! INHOUD DE THEMA S EN LEERDOELEN... 1 VOORBEREIDING EN MATERIALEN... 3 WAAROM GREENPEACE EDUCATIE?... 3 BIJLAGE 1: AANSLUITING METHODE EN KERNDOELEN... 4 BIJLAGE 2: ANTWOORDVEL... 5 BIJLAGE 3: AFBRAAKTIJDEN... 6 1

DE THEMA S EN LEERDOELEN Het materiaal is opgedeeld in 3 Thema s. De thema s zijn ook los in te zetten. START 10 minuten De leerlingen maken kennis met de oceanen en oceaanproblematiek. Ze activeren hun voorkennis door het maken van een mindmap Thema 1: Vervuiling 45 60 minuten De leerlingen bekijken een filmpje ter introductie op de gevolgen van vervuiling. De leerlingen zoeken 5 soorten afval die ze in hun eigen leefomgeving tegenkomen en bedenken van welk materiaal dit gemaakt is. De leerlingen ontdekken hoe hun afval in de Noordzee terecht kan komen. De leerlingen bedenken een actie(slogan) tegen zwerfaval in en rondom de school. Doel van de opdracht: De leerlingen maken kennis met de gevolgen van vervuiling en worden bewust van de gevolgen van hun eigen handelen m.b.t. afval en consumptie. Thema 2: De Noordzee 20 minuten De leerlingen raadplegen een filmpje over overbevissing om kennis te maken met de problematiek van de oceanen en ontdekken wat bijvangst is. De leerlingen leren duurzaam consumeren door vissoorten te onderzoeken. Doel van de opdracht: De leerlingen leren over de problematiek van overbevissing en bijvangst. Thema 3: Zeereservaten 20 tot 60 minuten De leerlingen testen hun kennis met een quiz over oceanen en zeereservaten. De leerlingen denken na over het belang van zeereservaten. De leerlingen maken zelf een zeereservaat. Doel van de opdracht: De leerlingen leren wat zeereservaten zijn en waarom ze van belang zijn voor de oceanen. 2

VOORBEREIDING EN MATERIALEN Voor deze les heb je de volgende materialen nodig: o De powerpoint: Levende oceanen De drie thema s met opdrachten en filmpjes laat je zien op het digibord of via een beamer. Het is niet nodig om de powerpoint uit te printen. o Print voor de leerlingen het bijbehorende werkblad uit. Hierop maken ze een deel van de opdrachten. Dit kan zowel individueel als in groepjes. Het werkblad kunnen de leerlingen mee naar huis nemen. o Een aantal atlassen of wereldkaarten of toegang tot google maps. De leerlingen onderzoeken bij thema 1 hoe hun afval in de Noordzee terecht kan komen door middel van kaarten. o Optioneel: ter verdieping is het mogelijk op de leerlingen hun zelf bedachte actie (opdracht 3 bij het thema vervuiling) te laten uitvoeren. Denk hierbij aan papier voor posters, een camera voor foto s of ander materiaal dat de leerlingen kunnen gebruiken bij het uitvoeren van hun actie. WAAROM GREENPEACE EDUCATIE? De toekomst van de aarde ligt niet alleen in onze handen, maar ook in die van de kinderen en jongeren van vandaag. Bijna de helft van de wereldbevolking is jonger dan 25 jaar. Hoe denken zij over het milieu en hoe gaan zij (straks) om met onze kwetsbare aarde? Vrijwel iedereen vindt duurzaamheid belangrijk. Maar hoe geef je daar in de klas vorm als er weinig tijd is en de lesmethodes en toetsen niet altijd voldoen? Greenpeace helpt docenten om duurzaamheidsthema s in de klas te brengen. Omdat leerlingen het recht hebben te leren over de wereld waar zij in leven. En omdat kinderen zelf een steentje bij kunnen dragen voor een groenere planeet. Wil je vaker aan de slag met Greenpeace educatie? Kijk dan op www.greenpeace.nl/docenten. Omdat wij docenten willen stimuleren om aandacht te besteden aan het milieu, bieden wij de materialen kosteloos aan. Wel stellen wij een vrijwillige bijdrage voor de materialen zeer op prijs. Greenpeace neemt geen subsidies van overheid en bedrijven aan en heeft enkel bestaansrecht dankzij de bijdrage van haar donateurs. 3

Het lesmateriaal sluit aan bij de volgende kerndoelen: Oriëntatie op jezelf en de wereld 39 De leerlingen leren met zorg om te gaan met het milieu 44 De leerlingen leren bij producten uit hun eigen omgeving relaties te leggen tussen de werking, de vorm en het materiaalgebruik. 50 De leerlingen leren omgaan met kaart en atlas, beheersen de basistopografie van Nederland, Europa en de rest van de wereld en ontwikkelen een eigentijds geografisch wereldbeeld. Voorbeeld inzet bij methode van aardrijkskunde of natuur&techniek Methode Leerjaar Hoofdstuk Leefwereld Leefwereld Leefwereld Natuurlijk Natuniek In vogelvlucht Naut Argus Clou Natuur & techniek Geobas Geobas Geobas Wijzer door de wereld 6 Verstandig met water 7 Zuinig met water 7 Geen gif in de bak 8 Als een vis in het water 8 De natuur in evenwicht 6 Afval 7 Planten en dieren 8 (On)beperkt houdbaar (Les 2: samen met de aarde) 6 Van eigen bodem 7 Weg ermee 8 Het waddengebied 7 Werken in Europa Wijzer door de wereld 7 Werken in Europa 4

BIJLAGE 2: ANTWOORDVEL Thema 1: Vervuiling Opdracht 1: Materiaal Plastic en kunststof Voedsel Papier en karton Andere materialen Soorten afval - tasjes - plastic flesjes - slippers - touwen - ballonnen - frietbakje - Kauwgom - bananenschil - brood - klokhuis - koekjes - pakje drinken - zakjes - drinkpakken - voedselverpakkingen - sigaren pakje - wc papier - cola blikje - wijnfles - houten planken - schoenen - kleding Tijd om af te breken 10-1000 jaar Tot 30 jaar +/- half jaar Tot 1 miljoen jaar (glas) Zie bijlage 3 voor de afbraaktijden. Opdracht 2. ter beoordeling van docent Opdracht 3: ter beoordeling van docent Thema 2: De Noordzee Opdracht 1. Bij de viskraam Vissoort Bedreigd? Bijvangst en vismethode? Zou jij de vis kopen? Waarom wel/niet? Garnaal In de powerpoint Niet bedreigd konden de leerlingen zien dat er bij garnalen veel bijvangst is. Haring Niet bedreigd Kan op een duurzame manier (zonder bijvangst en sleepnetten) worden gevangen Schol Niet bedreigd Veel bijvangst Blauwvin tonijn De blauwvintonijn is een bedreigde diersoort. De blauwintonijn is in de Noordzee zelfs zo goed als De vismethode die veel gebruikt wordt ( long line ) is erg schadelijk omdat er 5

uitgestorven. Die vang je hier dus niet zomaar! veel bijvangst van o.a. haaien is. Daarnaast is er dus nog maar heel weinig tonijn. Kiezen voor duurzame visserij is essentieel om de natuurlijke balans in onze oceanen weer terug te krijgen. Dit betekent volgens Greenpeace dat met mate moet worden gevist en alleen op gezonde visbestanden. De methode van vissen of kweken mag geen negatieve gevolgen hebben voor de omgeving en ander zeeleven. Bijvangst en het omploegen van de zeebodem zijn dus uit den boze. Lees meer over de bedreigingen van de oceanen op onze website. Thema 3: Zeereservaten Opdracht 1: Vraag 1 - Als je de wereldkaart bekijkt, hoe groot gedeelte van de kaart is water? A: Twee derde van de kaart is water Vraag 2 - Wat is overbevissing? C: Dat er meer van een vissoort gevangen wordt dan geboren en er daardoor steeds minder van die vis is. Vraag 3 - Wat is waar over visserij met grote bodem-sleepnetten? D: Dit is allemaal waar Vraag 4 - Een zeereservaat is A: Een gebied waarin het verboden is voor vissers en bedrijven. De vissen kunnen er zo rustig leven en oud genoeg worden om zich voort te planten. Vraag 5: Wat is waar? Zeereservaten zijn nodig zodat D: Dit is allemaal waar Opdracht 2: ter beoordeling van de docent. BIJLAGE 3: AFBRAAKTIJDEN Kijk ook op: www.nederlandschoon.nl/node/489 Afvalsoort afbraaktijd Bananenschil 1 3 jaar Appelklokhuis 2 weken Sigarettenpeuk 2 12 jaar Blikjes frisdrank 50 jaar Kauwgom 20 25 jaar Petfles/flesje frisdrank 5 10 jaar Papier en karton Half jaar Plastic zak 10 100 jaar Glazen fles 1 miljoen jaar 6