SPQR & GLADIATOREN, Museum Het Valkhof HELDEN VAN HET COLOSSEUM. Museumopdrachten bij SPQR Latijn Thema 2 ROUTE 1

Vergelijkbare documenten
SPQR & GLADIATOREN, Museum Het Valkhof HELDEN VAN HET COLOSSEUM. Museumopdrachten bij SPQR Latijn Thema 2 ROUTE 2

MOERASBOS IN STADSHAGEN. Thema: natuur

SPQR & Tijdvak 'Van Rome tot Romeins' in het Allard Pierson Museum

naam WERKBLAD in de buurt van de school Bekijk de buurt waar de school staat. Probeer de vragen te beantwoorden.

Rijk Romeins Leven. Museum Park Matilo Cultuurlijn Tijd Groep 5. Handleiding voorbereidende les

De Romeinen. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

1-Kennismaking met archeologie

Vakopdrachten. Opdracht Geschiedenis Londen. Voor geschiedenis moet je in het British Museum en in het Imperial War Museum opdrachten doen:

Het Amsterdam Museum gaat over Amsterdam. In het museum hangen schilderijen.

Inhoud Voor de leerling Voor de leraar Algemeen

SCHRIJF HET VERVOLG SCHRIJF HET VERVOLG KIJKEN, VOELEN, MAKEN KIJKEN VOELEN NADENKEN MAKEN WETEN

algemeen uitgangs punten voor de film Maak een scenario Scene 1 Scene 2 Sprekende beelden in de klas

Het Rietveld Schröderhuis

Zeker weten?! Docentenhandleiding. Lesmateriaal 1-2 havo/vwo. Dit lesmateriaal is voor gebruik in de klas én in NEMO

Museumles leerlingen NAAM:

Dit stappenplan is ingevuld door:

Docentenhandleiding. Jij als onderzoeker. Groep 4 t/m 8. mei 2017

Amsterdam DNA is een project voor NT2 cursisten. Het is ontwikkeld door het Amsterdam

Samenvatting leerlijn Cultureel Erfgoed Thema Verhalen

Gebruik het vragenmachientje en bedenk een onderzoeksvraag

VAN HANZEHUIS TOT L EVEL Z

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

Een gebouw ontwerpen en dan.

TOOLKIT voor co-creatie. Download Acrobat Reader voor tablet / computer / etc om deze interactieve pdf te gebruiken.

De studenten maken vanuit verschillende perspectieven nieuws over vluchtelingen en ontdekken hoe moeilijk het is om objectief te blijven.

Thema: Jij bent mijn ster HV 1. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

SPEELGOED LESBRIEF VOOR DE GROEPEN 1 EN 2 VAN DE BASISSCHOOL EDUCATIEVE DIENST HISTORISCH MUSEUM DE BEVELANDEN GOES

Onlangs heeft u met uw klas een bezoek gebracht aan het Kinderboekenmuseum. Wij hopen dat u dit heeft ervaren als een leuk en leerzaam bezoek.

U heeft met uw klas een bezoek gepland staan aan het Kinderboekenmuseum voor de les Brief voor Aap.

Chique woorden Weet jij wat deze woorden betekenen? Vraag om de beurt de betekenis van een chique woord aan elkaar.

Uitnodigingen en promotie

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

LOB excursie opdracht

Lesbrief: Sporten met een doelgroep Thema: Waar ga ik heen?

Speklappen en rookworsten

Educatie aanbod Biënnale Gelderland 16

GROEP 5/6. Fresco s in Raalte, Plaskerk

Intakemiddag

Startopdracht. Startopdracht. Startopdracht. Startopdracht. Startopdracht. Zoek op wat de betekenis is van het woord media en. in de witte kader.

Lessenoverzicht Rondje om de kerk

GELOVEN IN DE WERELD LESBRIEF VOORTGEZET ONDERWIJS TOT ZIENS IN 0NS MUSEUM! GELOVEN IN DE WERELD PAG > 1

Docentenhandleiding RADICALLY MINE!

Maak samen met Kobe een museum

Reisbureau de Meent. Werkboekje van:. Landenproject groep 8, maart Plak hier je eigen vakantiefoto

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

Jij als onderzoeker Docentenhandleiding Groep 4 t/m 8

Saving Mes Aynak Docenten

Jessica Huizer. aardrijkskunde

Dit stappenplan is ingevuld door:

Lesbrief HyperISH. ISH_lesplan.indd :23

Deze activiteit MOET worden voorbereid op school, anders kunnen de opdrachten tijdens de excursie niet uitgevoerd worden.

doekaart: HET MUSEUM (afspraken)

Een gebouw inrichten. Lesbrief over inrichting en afwerking. Project Topstages

CENTRAAL MUSEUM Introductie, voorbereidend - en verwerkingslesmateriaal Schatten en Rovers Groep 3 en 4. Introductie

Beeldverslag van een Haagse wijk

Lesbrief: Mediawijs Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

Vincent-stripverhaal MAKEN VOELEN SAMENWERKEN KIJKEN. Expertisecentrum Kunsttheorie Primair Onderwijs

Spreken - Presenteren HV 1. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Training. Kunstzinnige activiteiten voor kinderen

Docentenhandleiding. Project Storesafari

Opdrachten bij de tentoonstelling Foodtopia

Makkelijk gezegd MONDELINGE TAALVAARDIGHEID KGT 2 MAKKELIJK GEZEGD

DOCENT. Thema: architectuur WONEN: TERUG IN DE TIJD! groep 5 en 6. Tip. Stadshagen

KRUIP IN DE HUID VAN Deel 2

Mijn Mokum is een project voor NT2 cursisten. Het is gemaakt door het Amsterdam Museum.

Bezoek een bedrijf. Wat kun je en wat weet je na deze lesbrief?

Voorbereidende les Het geheim van kapitein Jan May

lesformulier en -planning

Vakopdrachten. Deze opdracht kun je doen in de National Gallery en in het Imperial War Museum:

... Praktijk Adobe Premiére. Thema: AudioVisueel Promotiefilm

Educatief programma Feiten & meningen

Leydse Weelde. Afsluiting

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Handleiding Docent 1

Docentenhandleiding educatief programma Body Art

Mediawijsheid. Voorbereiding. Inleiding 15 min

Presentatiekaart - folder

Gymnasium. Op het Hondsrug College. Het Hondsrug College, een slimme start voor je toekomst!

MUSEUMKLAS VAN HET JAAR 2014: DE OPDRACHTEN

Lesbrief. Uitgeverij Leopold, in samenwerking met het Mauritshuis. Groep 1, 2, 3 en 4

Wat ga je schrijven: een verklarende tekst. Voorbereiden op het schrijven: een film bekijken

Training. Coachend begeleiden

Deze opdracht doe je met een maatje. Vertel aan elkaar wat je hebt onthouden van de tekst. Gebruik de woorden: Wie? Wat? Welke? Waar? Wanneer? Hoe?

OnderbouwWiskundeDag 2012

Workshop Handleiding. Sinterklaas en Kerstmis. wat is jouw talent?

Website maken Mediawijsheid lessen Juli 2013

Van afvalberg tot afvaldal

Who s Afraid of Red, Amber and Green

- het lezen van het boek van Soldaat van Oranje en het maken van de literatuurwijzer het bekijken van de film Soldaat van Oranje;

H.A.N.G. PLEKKEN. Heel Aardig? Niet Geweldig! > OP BEZOEK BIJ HET NAI

Inleiding op het lespakket. Blz. 3. Het verhaal van Musa Blz. 4. Even voorstellen, Inleiding op Musa in de klas. Blz. 5

Wereldgodsdiensten. Project Levensbeschouwing 2 e klas St. Nicolaaslyceum. Naam:

4 manieren om Samsam te gebruiken

Latijn: iets voor jou?

4 Vind me dan. Achtergrondinfo Planten en dieren hebben allerlei manieren om niet op te vallen. Deze kunnen onderverdeeld worden in:

Leerlijn Spreken h3. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Auteursrecht van beeldend kunstenaars

Lesmateriaal. Waar slaat dat op! Basisonderwijs groep 5 groep 8

Oefenen 1 punt verdienen Onderwerpen van de presentaties

Transcriptie:

SPQR & GLADIATOREN, HELDEN VAN HET COLOSSEUM Museum Het Valkhof Museumopdrachten bij SPQR Latijn Thema 2 ROUTE 1 Uitgeverij Staal & Roeland i.s.m. Museum Het Valkhof Antoinette van Duijn - september 2016 kunst en archeologie

SPQR & GLADIATOREN - DOCENT SPQR & GLADIATOREN In het museum Medewerkers van het museum leiden de leerlingen rond over de expositie. De rondleiding duurt ongeveer een uur. Tijdens de rondleiding is er geen gelegenheid om een opdracht uit te voeren, wel kunnen foto s o.i.d. gemaakt worden voor de gekozen vervolgopdracht. Verantwoording SPQR & GLADIATOREN is gemaakt door EduKlassiek in opdracht van Museum Het Valkhof en uitgeverij Staal & Roeland. Voor SPQR & GLADIATOREN is gebruik gemaakt van teksten en beeld van Museum Het Valkhof en van SPQR. Voor het reservering van uw bezoek aan de expositie gaat u naar: http://www.museumhetvalkhof.nl/boekingsformulier-gladiatoren-voortgezet-onderwijs.html Voor vragen of opmerkingen over SPQR & GLADIATOREN kunt u contact opnemen met Antoinette van Duijn (+31 (0)6 81520322), eduklassiek@gmail.com. Voor vragen over SPQR kunt u zich wenden tot Educatieve Uitgeverij Staal & Roeland, www.staal-roeland.nl. Wij wensen u en uw leerlingen veel plezier!

SPQR & GLADIATOREN Op de website van Museum Het Valkhof in Nijmegen staat te lezen: GLADIATOREN, HELDEN VAN HET COLOSSEUM Gladiatoren worden vaak afgeschilderd als woeste kerels die leefden om te vechten en van wie velen snel en gruwelijk aan hun eind kwamen in de Romeinse amfitheaters. Dit op en top Romeinse fenomeen wordt in deze tentoonstelling van alle kanten belicht. Er zijn bijzondere vondsten te zien uit het grootste Romeinse amfitheater ter wereld: het Colosseum in Rome. Duizenden gladiatoren en dieren traden daar op. Tal van voorwerpen uit gerenommeerde Europese musea, getuigenissen uit de Romeinse tijd en uitkomsten van recent onderzoek vertellen het verhaal van de gladiatoren. Dat verhaal is genuanceerder dan het beeld van de vechtende en stervende filmheld. Gladiatoren leefden onder een ijzeren discipline. Zij trainden als topsporters en leefden tussen de vrees voor het einde en de hoop op roem, rijkdom en vrijheid. In Romeinse ogen vertegenwoordigden zij belangrijke waarden: moed, zelfopoffering en vechtlust. Verklaart dat het grote succes van de gladiatorenspelen? Of hielden de Romeinen gewoon van veel sensatie en van bloed? Bekijk nu de trailer van de tentoonstelling: https://youtu.be/qkv1wvogr_4

SPQR GLADIATOREN VOORBEREIDING IN DE KLAS DOEL SPQR Tijdsduur Locatie OPDRACHT -> Je bereid je voor op je bezoek aan de expositie: Gladiatoren, helden van het Colosseum in Museum Het Valkhof in Nijmegen. SPQR Tekstboek en Hulpboek 1, Thema 2 1 lesuren of 2 x 0.5 lesuur klas pen en papier/schrift; SPQR Tekstboek en Hulpboek 1 1. Maak een groep van 3 leerlingen. 2. Verdeel in je groep de deelonderwerpen A, B en C (zie onder). 3. Volg het instructieblad A, B of C. 4. Kies met je groep alvast een eindopdracht op pagina 6. Bedenk wat je nodig hebt om de opdracht na de expositie te kunnen maken, neem bijv. een fototoestel, smartphone of tablet mee. DEELONDERWERPEN In SPQR Thema 2 is heel veel te lezen over het onderwerp gladiatoren en gladiatorenspelen. Daarom is voor SPQR GLADIATOREN het onderwerp opgedeeld in 3 deelonderwerpen: A Locatie: waar vonden de spelen plaats? B Mensen: welke gladiatoren waren er en wie ging er naar de spelen kijken? C Spelen: uit welke verschillende onderdelen bestonden de gladiatorenspelen.

INSTRUCTIEBLAD A - LOCATIE DOEL Tijdsduur Locatie DOEN -> je leert over het amfitheater, in het bijzonder het Colosseum, het grootste stenen bouwwerk dat ooit in Rome stond! 1 uur of 2 x 0.5 uur in de klas SPQR Tb en Hb 1, pen en papier/schrift Lees de informatie in SPQR Tekstboek op pagina s 36, 40,46, 52 en maak in het Hulpboek Thema 2 de bijbehorende opdrachten 2, 20, 21, 22, 28, 31. Heb je sommige opdrachten niet kunnen beantwoorden of heb je zelf vragen over dit onderwerp? Neem die vragen mee naar de expositie en vraag het aan de museummedewerker!

INSTRUCTIEBLAD B - MENSEN DOEL Tijdsduur Locatie DOEN -> Je leert over de verschillende types gladiatoren en de mensen die naar de spelen gingen kijken. 1 uur of 2 x 0.5 uur in de klas SPQR Tb en Hb 1, pen en papier/schrift Lees de informatie in SPQR Tekstboek op pagina s 36, 44, 45, 54 en 55 en maak in het Hulpboek Thema 2 de bijbehorende opdrachten 40, 41, 43, 44 en 45. Heb je sommige vragen niet kunnen beantwoorden of heb je zelf vragen over dit onderwerp? Neem die vragen mee naar de expositie en vraag het aan de museummedewerker!

INSTRUCTIEBLAD C - SPELEN DOEL Tijdsduur Locatie DOEN -> Je leert over de spelen, de verschillende wedstrijden en activiteiten 1 uur of 2 x 0.5 uur in de klas SPQR Tb en Hb 1, pen en papier/schrift Lees de informatie in SPQR Tekstboek op pagina s 36, 42, 46 en maak in het Hulpboek Thema 2 de bijbehorende opdrachten 1, 3, 32, 46, 47, 48, 59, 60. Heb je sommige vragen niet kunnen beantwoorden of heb je zelf vragen over dit onderwerp? Neem die vragen mee naar de expositie en vraag het aan de museummedewerker!

EINDOPDRACHTEN NA DE EXPOSITIE Tijdsduur Locatie placemat, film, folder, affiche, dagboekfragment/brief, FB pagina 1 uur in de klas Je hebt met je groep gekozen voor een eindopdracht. Voeg de informatie die jullie ieder hebben gevonden bij de voorbereidingsopdracht A, B, C bij elkaar. Gebruik de informatie die je op de expositie hebt gekregen. EINDOPDRACHT 1 placemat stiften, papier (A3), afbeeldingen (SPQR, museum, internet), aantekeningen - Maak voor het museum café van Museum Het Valkhof een placemat (A3) met allerlei interessante weetjes over gladiatoren & spelen. - Kies een doelgroep uit voor wie je de placemat maakt: een gezin, medeleerlingen of basisschoolleerlingen - Zorg ervoor dat de deelonderwerpen Locatie, Mensen, Spelen duidelijk zichtbaar zijn.

EINDOPDRACHT 2 reclamefilm of trailer ipad of tablet of smartphone, aantekeningen - Maak voor Museum Het Valkhof een korte reclamefilm of trailer ( bv. met imovie) over de expositie Gladiatoren, helden van het Colosseum. - Zorg ervoor dat de deelonderwerpen Locatie, Mensen, Spelen duidelijk herkenbaar zijn. - Zorg ervoor dat de topstukken van deze expositie te zien zijn. EINDOPDRACHT 3 folder stiften, papier (A3), afbeeldingen (SPQR, museum, internet), aantekeningen - Maak voor museum het Valkhof een wervende folder over de expositie Gladiatoren, helden van het Colosseum met allerlei interessante weetjes over gladiatoren & spelen. - Kies een doelgroep uit voor wie je de folder maakt: een gezin, medeleerlingen of basisschoolleerlingen. - Zorg ervoor dat de deelonderwerpen Locatie, Mensen, Spelen duidelijk herkenbaar zijn. EINDOPDRACHT 4 Romeins affiche papier of computer, afbeeldingen, aantekeningen - Maak een groepje van drie of vier leerlingen. - Maak een wervend affiche voor de Romeinen waarin een spectaculair dagje Colosseum wordt aangekondigd. Vertel ook iets over de organisator van deze spelen, de duur en de extra s.

EINDOPDRACHT 5 dagboekpagina of brief papier of computer, afbeeldingen (SPQR, museum, internet), aantekeningen, fantasie - Kruip in de huid van een gladiator die je op de expositie hebt ontmoet en schrijf als gladiator een pagina in je dagboek of schrijf een brief aan je moeder. - Zorg dat onderwerpen als uitrusting, dagbesteding, opleiding, winnen/verliezen in je schrijfproduct aan de orde komen. EINDOPDRACHT 6 Facebookprofiel ipad of tablet of computer, afbeeldingen (SPQR, museum, internet), aantekeningen, fantasie - Maak een Facebookprofiel aan voor een gladiator die je op de expositie hebt ontmoet. - Zorg voor een uitgebreide profielschets en geef informatie over leven, uitrusting (wat voor type gladiator), dagbesteding, training en winnen/verliezen. Veel plezier!