Daniel Clowes, Ghost World

Vergelijkbare documenten
- het lezen van het boek van Soldaat van Oranje en het maken van de literatuurwijzer het bekijken van de film Soldaat van Oranje;

Cultuureducatie met Kwaliteit

Lesplan atheneum 5. Woensdag 16 mei 2007, 3 e uur, blok 6: literatuur, les 1

Verslag techniekweek 2015

Adios. Beste Docent(e), D O C E N T E N H A N D L E I D I N G

Lessuggesties. Basisonderwijs gr

BEZOEK Toneel/ cabaret/ musical

H A N D L E I D I N G Verslaghulpen Culturele Activiteiten

Verslag ouderavond FIT(s) OP DE KRING

DOELSTELLINGEN LEERINHOUDEN ONDERWIJS- EN LEERACTIVITEITEN (STRATEGIE) MEDIA EN WERKVORMEN

Dans & drama o.b.s. De Eiber Dedemsvaart Januari 2015

IEDEREEN BEROEMD! Filmfan. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materiaal. Doelen STERKE SCHAKELS

Maaike Hartjes, Hartjes 1

Handleiding. Pagina 1 van 9

MEDIAWIJSHEID MAAK JE EIGEN JOURNAAL / WERKEN MET EEN GREEN SCREEN PROJECT DOCENT WEGING PROJECT

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

lesmateriaal Taalkrant

Naar school in het Midden-Oosten

Studieaanbod eerste jaar Heilig Graf

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

3. Samenwerkend leren

PROGRAMMA. o Onderzoeksvragen en methoden. o Opdracht: vragen formuleren en onderzoek opzetten. o Klassikaal artistiek onderzoek doen

Vier verdeelproblemen

Lesbrief voor de voorstelling Cyrano de Bergerac door Joris Lehr

NIEUWSBRIEF. Nieuwe Directie

Handleiding/Lesopzet niveau C

Subculturen. Jorn van der Veen ; Naomi de Boer. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Dit project vergt ongeveer 4 uur voorbereidende dagen voor de vergadering.

Therapeutische relatie en herstellen breuken. Workshop van de training Geïntegreerde Richtlijnbehandeling Persoonlijkheidsstoornissen

HET CONCEPT WAT JE SCHRIJFT BEN JE ZELF

Eindverslag Academische Opleidingsschool Sophianum, juni 2011

HOTEL MALARIA LESBRIEF VOOR LEERKRACHTEN DEEL II: NAVERWERKING

Social media tools voor het onderwijs

Welke coöperatieve werkvormen gaan we aanleren?

DOOR KIRSTEN DE MAESSCHALK MAITHÉ DILLE KATIA WOLFF

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT: EEN GROEPSTEKST MAKEN

Cultuureducatie met Kwaliteit Nijmegen - Vaardigheidslijn Drama -

Cijfer kunstzaal. Prima Leuk, leerzaam 9 Heel tevreden

de glorie van de prehistorie Educatief pakket voor het 5 e en 6 e leerjaar van het basisonderwijs.

Syntheseproef kerst 2013 Theoretische richtingen

IKHEBHOOP.NL LESBRIEF HET HOOP LIED! Handleiding leerkracht

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

in de klas Opzet lesbrief

Ben jij Vindingrijk? Kolom

DOCENTEN HANDLEIDING

docentenhandleiding Sprekende beelden in de klas

Gebruik van een breuk als deel van een aantal. In groepjes met een klassikale bespreking

Lesbrief Alles goed? Alles goed is een voorstelling van Timo van den Heuvel De Spraakversterker. Voor meer informatie:

My name is Tom is een methode Engels voor alle groepen van de basisschool.

PROJECTBESCHRIJVING IK SPEEL DUS IK BEN

Lesvoorbereiding. Inleiding voor de leerkracht :

3de graad Mode en Design

reportages maken met urbanus

Studio de Bakkerij Bergweg EM Rotterdam LESBRIEF. LIEVE ASSEPOESTER.

LES 2 THEMA S UIT DE FILM GODS LAM EN PANTOMIME

Shadow Games T42 (Zwitserland)

Vincent-stripverhaal MAKEN VOELEN SAMENWERKEN KIJKEN. Expertisecentrum Kunsttheorie Primair Onderwijs

Voorbeelden van uitwisselingsactiviteiten

Optimale onderwijservaringen

Coöperatief leren Wat is coöperatief leren? Waarom is coöperatief leren belangrijk? Coöperatieve werkvormen

Inhoudsopgave BIJLAGEN

Een geslaagde activiteit

Lelie 63 m 2 Roos 87 m 2. 3 e verdieping nr. 120 t/m 130. Woningtype

Overzicht modules Algemene vorming TSO3

Vragenlijst beginsituatie leerlingen

Atelierwerking in het buitengewoon onderwijs

Vragen over de tekst beantwoorden Discussiëren over stellingen Functioneringsniveau begrijpend lezen M7 E7

Een Goede Lezing. Hans L. Bodlaender

TROEP LESBRIEF HOFPLEIN EDUCATIE

Dit verhaal. Een Goede Lezing. Overzicht. Algemene voorbereiding

The Good Lie. Doel/Samenvatting activiteit. onrecht, vluchteling, levenskeuzes, integratie, film. 4 spelers of groepen (per set spelkaarten)

Er kan pas over Coöperatief Leren gesproken worden als er gewerkt wordt volgens een aantal basisprincipes kortweg GIPS genoemd.

Mediawijsheid. Algemene handleiding leerkracht. Doel van het lespakket. Inzetten van het lespakket

Bekend, benieuwd, bewaard - Voorbeeld Biologie

Lesbrief Docenten Project Move to move

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Nascholingsaanbod muzische opvoeding op maat van kinderen en leerkrachten

KRUIP IN DE HUID VAN Deel 2

Een bedrijfsbezoek met de klas!

Lichtbende TUTU projectietheater (Nederland)

Functieprofiel Young Expert

GODS LAM DE FILM LES 1 DOCENTENMATERIAAL

LESMAP: VANDENHOND BRAAKLAND/ZHEBILDING

Examenprogramma CKV havo en vwo. nationaal expertisecentrum leerplanontwikkeling

Ontdek jezelf Verover de wereld. Infobrochure eerste jaar

21 e eeuwse vaardigheden inzetten in het voortgezet onderwijs. Maaike Rodenboog, SLO

NVORWO 6 april Meetkunst. Betekenisvolle rekenvaardigheden in een setting van onderzoekend en ontwerpend leren. Vincent Jonker

Artistieke toelatingsproef Omschrijving en praktische informatie. Bacheloropleiding in de Beeldende Kunsten

MAAR ALS JE EROVER NADENKT

YOUNG & STRONG. Christelijke scholengemeenschap (pre-)mavo/(pre-)havo KRIMPEN

Leren lukt beter met taaldenkgesprekken

Koers in zicht! Visie, werken in units Kernconcepten

START VAN DE LESSENSERIE: INSPIRATIE OPDOEN!

Nog vragen? Neem dan gerust contact op met ons secretariaat op het nummer 02/ of stuur een mailtje naar

PROJECTBESCHRIJVING HISTORISCHE PLEKKEN

Informatieavond. Groep 7a

Huistaken in Vrije Basisschool DE KIEVIT Een zorg van de school, de ouders en de kinderen Versie

Transcriptie:

Daniel Clowes, Ghost World Lesvoorbereiding 3 e graad ASO/TSO Nederlands of eventueel Engels (oorspronkelijke taal) 1) Het is aan te raden de leerlingen de strip vooraf te laten lezen omdat ze op die manier de gelegenheid krijgen het verhaal op hun eigen tempo te lezen en eventueel te herlezen en ook aandacht te besteden aan de tekeningen. 2) Pols eerst naar de reacties van de leerlingen: wat vonden ze ervan? Wat vonden ze van Enid en Becky, de twee hoofdpersonages (herkennen ze bepaalde dingen, wat vonden ze vreemd, ergerlijk, grappig, cool, )? Hebben ze begrepen waarover het verhaal ging? Spraken de tekeningen aan? In dit stadium zou ik als leerkracht nog niet te veel inbrengen, maar vooral de leerlingen aan het woord laten. Leerlingen kunnen elkaars mening en interpretatie aanvullen of becommentariëren of vragen beantwoorden. In grote klassen gebeurt dit misschien best in groepjes, waarna er mondeling verslag wordt uitgebracht per groep. Je schrijft dan best de te behandelen vragen op het bord om de leerlingen wat houvast te geven en om te vermijden dat het gesprek te veel afdwaalt. In kleinere klassen is een klassikale discussie waarschijnlijk ook werkbaar. De leerkracht houdt dan best in de gaten dat ook stillere leerlingen aan het woord komen. 3) De leerlingen maken een top drie van de hoofdstukken uit het boek die hen het meest aanspreken. We werken verder met de hoofdstukken die door de meeste leerlingen gekozen werden. Het aantal gekozen hoofdstukken hangt af van de opdracht in 5). 4) Wanneer de leerkracht dat wenst, kan nu een klassieke verhaalanalyse (typering van de personages, thema, tijd, ruimte, vertelperspectief, enz.) ingelast worden van de gekozen hoofdstukken. Op die manier worden inhoud en opbouw van het verhaal grondig onderzocht. 5) De leerkracht verdeelt de klas in groepjes en geeft elke groep de opdracht om één van de in 3) gekozen hoofdstukken te gaan naspelen (groepen worden qua aantallen zo samengesteld dat alle leerlingen een rol krijgen). De leerlingen mogen op alle manieren sleutelen aan het stripscenario zodat ze een afgewerkt verhaal kunnen presenteren dat het thema en de sfeer van de strip goed in beeld brengt. Je kan dit op verschillende manieren aanpakken bv. in de vorm van toneelstukjes, korte videofilmpjes of een fotoroman. De uitgesproken interesses en smaak van Becky, en vooral Enid nodigen de leerlingen in ieder G. Meesters & W. Van Hemelrijck: Strips in de taalklas. 5 lesvoorbereidingen voor het middelbaar onderwijs 1

geval uit om zich uit te leven in de keuze van kostuums, decors en attributen, wat zeker een extra uitdaging kan bieden voor leerlingen uit creatieve richtingen als vormgeving, mode of kunst. Ideeën ter verdieping 6) De strip biedt verder ook heel wat materiaal om te werken rond de begrippen cultuur subcultuur contracultuur en/of jongerentaal, maar ook rond intertekstualiteit (de leerlingen zouden bijvoorbeeld de verwijzingen naar liedjes, televisieprogramma s en personen op het internet kunnen gaan opzoeken). 7) Als afsluiter van de lessenreeks kan je met de leerlingen kijken naar de gelijknamige verfilming van de strip, die een Oscarnominatie voor het scenario in de wacht sleepte. Omdat de verschillende hoofdstukken uit de strip oorspronkelijk apart gepubliceerd werden zit er geen duidelijke doorlopende verhaallijn in de strip. Bij de verfilming heeft men ervoor gekozen om één van de terloopse anekdotes uit het boek (een ontmoeting met een eenzame oudere man) uit te werken en als verhaallijn naast de tanende vriendschap tussen de twee hoofdpersonages te plaatsen. Alle andere voorvalletjes en schijnbaar toevallige verwijzingen uit de strip worden inventief rond deze verhaallijnen gesponnen. Dit gegeven kan een aanleiding zijn voor een boeiende vergelijking van het boek met de film. 8) In de filmpjes The Making of Ghost World PT1 en The Making of Ghost World PT2 becommentariëren de regisseur van de film, de stripauteur en heel wat acteurs uit de film de verschillende personages en hun relaties onderling. Je kan dit materiaal in de klas gebruiken of gewoon ter beschikking stellen van de leerlingen. The Making of Ghost World PT 1: http://www.youtube.com/watch?v=xkgv6y89qnq The Making of Ghost World PT 2: http://www.youtube.com/watch?v=ytevjbfx7ow Ook het bijgevoegde interview uit Focus Knack (2002) kan ter beschikking gesteld worden of dienen ter verdieping. Zie tekst Daniel Clowes: film is mijn speeltuin. G. Meesters & W. Van Hemelrijck: Strips in de taalklas. 5 lesvoorbereidingen voor het middelbaar onderwijs 2

9) Het boek Charlie Wallace van Stan van Elderen behandelt eveneens de coming of age -thematiek. Deze grootstadroman is een hedendaagse versie van het klassieke The Catcher in the Rye. Het boek vertelt over een ontluikende vriendschap tussen twee jongens en zit vol intertekstuele verwijzingen naar en discussies over boeken, schilderijen en films. G. Meesters & W. Van Hemelrijck: Strips in de taalklas. 5 lesvoorbereidingen voor het middelbaar onderwijs 3

Interview in Focus Knack, 22 mei 2002 G. Meesters & W. Van Hemelrijck: Strips in de taalklas. 5 lesvoorbereidingen voor het middelbaar onderwijs 4

G. Meesters & W. Van Hemelrijck: Strips in de taalklas. 5 lesvoorbereidingen voor het middelbaar onderwijs 5

G. Meesters & W. Van Hemelrijck: Strips in de taalklas. 5 lesvoorbereidingen voor het middelbaar onderwijs 6

G. Meesters & W. Van Hemelrijck: Strips in de taalklas. 5 lesvoorbereidingen voor het middelbaar onderwijs 7