KIJK! mijn leven. Leerjaar 2. Leskatern 1. Ont wikkeld voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

Vergelijkbare documenten
Inkijkexemplaar KIJK! mijn leven. Leerjaar 3. VOEDING SEKSUALITEIT OP JEZELF Leskatern. Ontwikkeld voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

KIJK! OP JEZELF. mijn leven. Leerjaar 2. Leskatern 4. Ont wikkeld voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

KIJK! VOEDING. mijn leven. Leerjaar 2. Leskatern 2. Ont wikkeld voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

Inkijkexemplaar INLEIDING. zelfbeeld. Leskatern 1

KIJK! SEKSUALITEIT. mijn leven. Leerjaar 2. Leskatern 3. Ont wikkeld voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

KIJK! SEKSUALITEIT. mijn leven. Leerjaar 1. Leskatern 3. Geschikt voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

KIJK! OP JEZELF. mijn leven. Leerjaar 1. Leskatern 4. Geschikt voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

KIJK! VOEDING. mijn leven. Leerjaar 1. Leskatern 2. Geschikt voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

KIJK! VOEDING. mijn leven. Leerjaar 1. Leskatern 2. Geschikt voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

Wie ben ik? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Ik, jij, groot, klein, uiterlijk, verschillen, overeenkomsten, haar, ogen, gezicht, lichaam

Wie ben ik? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Ik, jij, groot, klein, uiterlijk, verschillen, overeenkomsten, haar, ogen, gezicht, lichaam

Hoe reageer jij op professionele media?

ontwikkeling Sociale en emotionele III Werkvormen: Lesdoelen: Benodigdheden: Kinderboek: Les 8: Mannen en vrouwen (in de media) Lesoverzicht

Spreekopdrachten thema 1 Voorstellen

EEN JONGE NAVEL? De Vloer Op Jr. in de klas

Waarom ga je schrijven: Nieuwsbegripfilmpje kijken. Wat voor tekst schrijf je en voor wie: een gedicht over Egypte

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Eenzaam. De les. Inhoud. Doel. Materiaal. Belangrijk. les

Anne Frank. Lezen & schrijven. met. Laat het ons weten! Handleiding voor de docent en de bibliotheekmedewerker

Lesbrief Syntopia, bij het boek van Tanja de Jonge

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

De geslachtsdelen. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen

Anne Frank. Lezen & schrijven. met. Laat het ons weten! Handleiding voor de docent en de tentoonstellingsbegeleider. (Werkboek 1)

Lesbrief bij Niemand mag het weten. Trudy van Harten

Jongens en meisjes. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Jongens, meisjes, lichaam, piemel, vagina, seksestereotiep

Lesideeën bij het boek:

Wanneer je de opdracht klaar hebt, stop je het werkblad in je werkmap of vraag je je docent. Noteer jouw score in je Elektronisch Logboek.

Bloos je van bloot? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Bloot, naakt, privé, persoonlijk, cultuur, grenzen aangeven, respect, meisjes, jongens

Sociaal op social media

lesprogramma PO activerende lessen over respect voor het primair onderwijs

Mijn lichaam is goed! Doe-opdrachten rond lichaamsbeeld voor 5-6 BaO

Leerdoel: De leerlingen oefenen met herkennen van symmetrie van verschillende vormen.

Kop. Romp. Lesbrief Zoekgedrag Leerjaar 1-Profiel 1,2,3

Lesbrief bij Als honden konden bidden van Margriet Cobben

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

Dag van Respect & PABO. DOE MEE met de Dag van Respect 8 November 2012

compliment geven. De les Inhoud Doelen Materiaal Tip GROEP 1 & 2

gevoelens (2) De les Inhoud Doel Materiaal Tip 52 GROEP 8

Wie ben jij? HANDLEIDING

groep 5/6/7/8 Voorbereiding: ± 5 minuten - Groot vel papier en stiften klaarleggen - Naamkaartjes van de leerlingen maken en in een bakje stoppen

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 7-8

De leerlingen leren dat gedachten invloed hebben op gevoelens

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

Spreekopdrachten thema 4 Gezondheid

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

TROETEL JE NIEUWE KIND MAAR

naam WERKBLAD in de buurt van de school Bekijk de buurt waar de school staat. Probeer de vragen te beantwoorden.

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

HANDLEIDING Leerkracht

Jongens & meisjes, snap jij het?

Tijd Activiteit Leerling Activiteit Docent Hulpmiddelen Opening Het IOP met persoonlijke leerdoelen (opnieuw) bespreken.

ZET JEZELF OP DE FOTO

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

Lesbrief. Introductie

t Vuil Reclametruukske

3 Pesten is geen lolletje

1.1. VOORWOORD WIE BEN IK? INLEIDING INLEIDING WAAROM EN VOOR WIE?... 5

AAN DE SLAG DIT BEN IK

Bovenbouw: Een eigen onderzoek

Lesideeën groep 3 en 4

Photoshop: top of flop? Over fotobewerking in reclames

Waarom ga je schrijven: het Jeugdjournaalfilmpje bekijken. Wat voor tekst schrijf je en aan wie?

HANDLEIDING VOOR LEERKRACHTEN

Wat schrijf je en voor wie: een gedicht voor op een. Hoe pak je het schrijven van een gedicht aan?

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

Les 13a Zoek de verschillen

*Ook met het programma Paint van Windows kunnen foto s bewerkt worden

groep 5/6/7/8 Voorbereiding: ± 5 minuten - Groot vel papier en stiften klaarleggen - Naamkaartjes van de leerlingen maken en in een bakje stoppen

Breuknotatie, breuken in verschillende verschijningsvormen

1 DISK, Boom Amsterdam

Mentorlessen. Klas:...

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

Les 1. Wensen & Grenzen. Praten over seks... Hoe en hoezo?

LESMATERIAAL BOEKVERSLAG 2.0

Docentenhandleiding Les4Life

boos, gekwetst, opgelucht, spijt, teleurgesteld, verdrietig, vrolijk

Benodigdheden: A. Inleiding: kringgesprek 15 minuten.

Workshop Handleiding. Striptekenen deel 3. wat is jouw talent?

Checklist Presentatie geven 2F - handleiding

EEN GOEDE VOORBEREIDING IS HET HALVE WERK. Plannen en evalueren van een activiteit. Inhoud

Workshop Persoonlijk Leiderschap

C Relaties. C1 Bij wie hoor ik? 3 C2 Vriendschap 7 C3 Verliefd 12 C4 Verkering 16 C5 Trouwen 22

LESBRIEF GROEP THEMA: DEMOCRATIE Verwerkingsopdrachten & kopieerbladen voor Samsam nr. 2, 2017

Zonder hulp: onduidelijkheden vinden en ophelderen

Algoritmes in het dagelijks leven:

Doelen: - De leerlingen leren zoveel mogelijk verschillende dingen te doen als je daar talent voor hebt, en dit al op school uit te proberen;

Lesbrief les 1 groep 5 en 6 Fit zijn is fijn

Wat voor tekst schrijf je en voor wie: een gedicht voor op een poëziekaart. Hoe pak je het schrijven van een gedicht aan?

Sterker naar het mbo. Docentenhandleiding. Januari 2018 Spirit4you.

Activiteit 8. Taal Kringgesprek Ik ben bang... Doelen. Materiaal. Voortaak

Zelf papier maken!? Hoe doe je dat?

Lesbrief: Lekker ontspannen? Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

HANDLEIDING LEERKRACHT groep 5/6

TIPS VOOR DOCENTEN. Kim Koelewijn. Nu met nog meer tranen! HUIL! Het lucht op Vergroot je woordenschat rondom emoties, en laat je lekker gaan

Huiswerk Spreekbeurten Werkstukken

Poëzie vmbo-kgt34. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Transcriptie:

em ex jk ki In KIJK! mijn leven Leerjaar 2 aa pl Leskatern 1 r Ont wikkeld voor praktijkonderwijs Basis - Kader

INLEIDING zelfbeeld Het beeld dat iemand van zichzelf heeft wordt het zelfbeeld genoemd. Dit zelfbeeld wordt beïnvloed door veel verschillende factoren. Zo is tevreden zijn met je uiterlijk belangrijk voor het hebben van een positief zelfbeeld. Niet alleen heb je zelf invloed op je zelfbeeld, ook andere mensen beïnvloeden het beeld dat we van onszelf hebben. De media laat vaak beelden zien waarin vrouwen sexy zijn en mannen stoer. Deze beelden hebben veel invloed op het zelfbeeld, maar zijn vaak niet echt. Ze zijn bewerkt en geven ons een onrealistisch schoonheidsideaal. Ook in reclames worden vaak dingen beloofd die niet waar gemaakt kunnen worden. De media en reclames proberen ons dagelijks te misleiden. Daarom is het belangrijk dat we nee durven te zeggen en we ook weten hoe dat moet. Als je zeker bent van je zelf is het makkelijker om weerstand te bieden dan wanneer je dit niet bent. Het is dus belangrijk om te zorgen dat jongeren een positief zelfbeeld hebben, zodat ze sterk in hun schoenen staan. Leskatern 1 1 2 3 4 De aftrap Jij en ik Echte schoonheid Reclame 5 6 Nee zeggen Voor jezelf opkomen

1. De aftrap INHOUDSOPGAVE 4, 5 2. Jij en ik 6, 7 3. Echte schoonheid 8 4. Reclame 9 5. Nee zeggen 10 6. Voor jezelf opkomen 11 Werkbladen Werkblad 1: Uiterlijke kenmerken Werkblad 2: Wat is mooi? Werkblad 3: Mode expert Rick Werkblad 4: De kracht van andermans woorden Werkblad 5: Ik lijk op Werkblad 6: Mooi of niet mooi Werkblad 7: Reclame trucs en reclame aanvragen Werkblad 8: Wat zou jij doen? Werkblad 9: Kun jij nee zeggen? Werkblad 10: Hoe zeg je nee? Verdiepingskaarten Verdiepingskaart 1: Wat vind jij belangrijk? Verdiepingskaart 2: Verhaal over Emma Verdiepingskaart 3: Emoties Verdiepingskaart 4: Reclames

Voorbereiding Een gouden knoop of een ander gouden voorwerp Bekijk werkblad 1: Uiterlijke kenmerken Bekijk werkblad 2: Wat is mooi? Bekijk werkblad 3: Mode expert Rick 1 DE AFTRAP INTRODUCTIE Vorig jaar zijn we al bezig geweest met het onderwerp Zelfbeeld. Nu gaan we hiermee verder. Weet je nog dat jullie vorig jaar een boekje over jezelf hebben gemaakt? OEFENING 1.1 De gouden knoop (optioneel) De leerlingen bewust maken dat het krijgen van complimentjes prettig is en goed voor het zelfbeeld. Leerlingen leren complimenten geven. Leg het principe van de gouden knoop uit aan leerlingen: Je geeft één leerling ongemerkt de Gouden Knoop. De leerling die de gouden knoop (of een ander gouden voorwerp) heeft, doet extra zijn best op het geven van complimentjes aan klasgenoten gedurende die week. Bij de volgende les raden de leerlingen wie die week de gouden knoop had. Vervolgens geef je de gouden knoop ongemerkt aan een andere leerling die vervolgens de opdracht herhaalt, enzovoort. Deze opdracht kan gedurende de hele leskatern Zelfbeeld worden uitgevoerd en eindigt wanneer de leskatern Voeding begint. Geef onopgemerkt de gouden knoop aan een leerling gedurende de les. Uiterlijke kenmerken OEFENING 1.2 De leerlingen bewust maken van uiterlijke kenmerken. Leerlingen gaan aan de slag met werkblad 1: Uiterlijke kenmerken. Bespreek werkblad 1: Uiterlijke kenmerken. 4

OEFENING 1.3 Oefening 1.3. Wat is mooi? De leerlingen bewust maken van uiterlijk vertoon en de signalen die daarmee afgegeven worden.! Verdeel de klas in drie groepen. Leerlingen gaan aan de slag met werkblad 2: Wat is mooi? Wijs per groepje één leerling aan die kort samenvat wat er in het groepje besproken is. Bespreek klassikaal de verschillen tussen de groepjes. Extra: De leerling bekijken thuis werkblad 3: Mode expert Rick. 5

Voorbereiding Bekijk werkblad 4: De kracht van andermans woorden Scharen Bekijk werkblad 5: Ik lijk op 2 JIJ EN IK De vorige les zijn we bezig geweest met de buitenkant van mensen. Deze les gaan we het hebben over de binnenkant en wat woorden van een ander met jou kunnen doen. INTRODUCTIE OEFENING 2.1 Oefening 2.1. De kracht van andermans woorden De leerlingen duidelijk maken dat hoe we onszelf voelen wordt beïnvloed door de manier waarop andere mensen ons behandelen. Verdeel de klas in tweetallen. Laat de leerlingen per tweetal de plaatjes knippen uit werkblad 4: De kracht van andermans woorden. Elk tweetal heeft nu zes emoties en zes uitspraken. De tweetallen moeten samen overleggen welke uitspraken gekoppeld kunnen worden aan de emoties. Bespreek werkblad 4: De kracht van andermans woorden. Welke koppels hebben de tweetallen gemaakt? Waarom? Zijn er verschillen tussen de koppels van de verschillende tweetallen? Juiste koppels: 1. Je broer zegt: Ik heb je telefoon verkocht. Plaatje Boos (man met stoom uit oren). 2. Een klasgenootje zegt: Jij bent echt lelijk. Plaatje Verdriet (meisje met haren voor gezicht). 3. Je beste vriend(in) zegt: Wat heb je leuke kleren aan. Plaatje Blij (lachend meisje met rood shirt). 4. De docent zegt: Jullie zijn het beste team van de club. Plaatje Trots (jongens met voetbal). 5. Een teamgenootje zegt: Na school trap ik je in elkaar. Plaatje Angst (meisje met roze lippenstift en ring). 6. Je buurmeisje zegt: Je hebt allemaal spinazie tussen je beugel. Plaatje Schaamte (zittend meisje met handen voor gezicht). 6

ki In OEFENING 2.2 Oefening 2.2. Ik lijk op De leerlingen leren zichzelf waarderen om wie ze zijn. em ex jk Maak een kring met alle leerlingen. Leerlingen gaan aan de slag met werkblad 5: Ik lijk op De leerlingen schrijven onderaan het werkblad hun naam. Vervolgens wordt het werkblad doorgegeven naar de persoon links. De persoon links schrijft op hoe die leerling zou zijn als ze hem vergelijken met bijvoorbeeld een sporter. Het is belangrijk om te benadrukken dat het steeds om iets positiefs moet gaan. Daarna vouwen de leerlingen dit stukje papier om naar achteren zodat het niet zichtbaar is voor anderen en wordt het briefje weer doorgegeven naar links. Als alle categorieën zijn ingevuld krijgt iedereen zijn/haar eigen blad terug. Variant: Wanneer je denkt dat de klas deze oefening niet aan kan, kan je er ook een individuele oefening van maken en aan de leerlingen vragen zichzelf te vergelijken met bovenstaande categorieën.! Tip: Denk aan oefening 1.1. De gouden knoop r aa pl 7

3 Klaarzetten filmpje over schoonheidsideaal http://www.schooltv.nl/beeldbank/clippopup/20070829_vrouwenreclame01 Klaarzetten filmpje over Dove douche http://www.youtube.com/watch?v=gdnc1iceehs Bekijk Werkblad 6: Mooi of niet mooi Groene en rode kleurpotloden voor elke leerling Stiften ECHTE SCHOONHEID Voorbereiding OEFENING 3.1 Echte schoonheid Vorige les zijn we bezig geweest met wat woorden van een ander met jou kunnen doen. Deze les gaan we het hebben over echte schoonheid. INTRODUCTIE De leerlingen maken kennis met beelden in de media en begrijpen dat deze niet altijd werkelijkheid zijn. Filmpje over schoonheidsideaal (1:35 min). Bespreek het filmpje. Wat zien de leerlingen? Wat vinden de leerlingen ervan dat deze vrouw een heel ander uiterlijk krijgt door alle bewerkingen? Filmpje over Dove douche (0:31 min). Bespreek het filmpje. Wat zien de leerlingen? Wat is het verschil met het eerste filmpje? Mooi of niet mooi OEFENING 3.2 De leerlingen durven naar zichzelf te kijken en proberen negatieve beelden om te buigen in iets positiefs.! Geef elke leerling een groen en een rood kleur potlood. Leerlingen gaan aan de slag met deel 1 van werkblad 6: Mooi of niet mooi Bespreek deel 1 van werkblad 6: Mooi of niet mooi Welke lichaamsdelen zijn groen gekleurd? Welke lichaamsdelen zijn rood gekleurd? Leerlingen gaan aan de slag met deel 2 van werkblad 6: Mooi of niet mooi Bespreek deel 2 van werkblad 6: Mooi of niet mooi Wat is er bij de rode lichaamsdelen geschreven? Tip: Denk aan oefening 1.1. De gouden knoop 8

Colofon Kijk! Mijn leven is een product van GGD Brabant-Zuidoost & Praktijkschool Pius X-college. Samenstelling en tekst Sanne Verrijt & Marlieke de Jong, GGD Brabant-Zuidoost Tamara van Rooij, Praktijkschool Pius X-college Redactie en vormgeving GGD Brabant-Zuidoost, team Communicatie Eerste druk, 2015