onderwijs PERSDOSSIER BODYWORLDS.NL docentenhandleiding DAMRAK 66 AMSTERDAM

Vergelijkbare documenten
Vragen & antwoorden. Copyright 2011 Gunther von Hagens BODY WORLDS. All rights reserved.

Spreekopdrachten thema 4 Gezondheid

Docentenhandleiding. Museumles groep 5&6 Het grootste schilderij van Nederland! Panorama Mesdag. Detail Panorama Mesdag Dorp Scheveningen

China Pagina 1. - Wie nodig jij uit voor een Chinese maaltijd? -

helemaal niet niet mee eens niet mee eens mee eens helemaal mee eens. In deze vragenlijst staan een aantal uitspraken over leren en kennis.

Ontdek je kracht voor de leerkracht

Introductie logboek: Introductie tentoonstelling: t onste l Gelukkig Gezond! laat zien welke dingen

6. Chromosomen. Deze basisstof vervangt de basisstof in je hand- en werkboek.

Wereldgodsdiensten. Project Levensbeschouwing 2 e klas St. Nicolaaslyceum. Naam:

Handleiding leerkrachten. Eigen strip maken. Kerndoelen: Taal en ict 1x per week 4 tot 5 weken

(Vak)teksten lezen in vmbo - mbo - Handleiding

Discussie: Start de les door de volgende stelling op het bord te schrijven:

geluk EEN JAAR VOL The World Calendar of Happiness

Anne Frank. Lezen & schrijven. met. Laat het ons weten! Handleiding voor de docent en de bibliotheekmedewerker

Lesvoorbereiding Leef! Sociaal-emotionele vaardigheden klas 3-4

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 7 en 8

Toets Anatomie Opleiding Sport en Bewegen. Behaalde punten Hulpmiddelen geen

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

SummerLabb: een leerzame combinatie van bijzondere verhalen, proefjes en interactieve experimenten. Opdracht voor in de klas: Poep is Goud

Werkblad. LES 9: Ouders. GROEP 1-2. Bijlage 1. Rood actief inspannen/ sporten. Oranje middelmatig inspannen.

Checklist Gesprek voeren 2F - handleiding

Anne Frank. Lezen & schrijven. met. Laat het ons weten! Handleiding voor de docent en de tentoonstellingsbegeleider. (Werkboek 1)

GELOVEN IN DE WERELD LESBRIEF VOORTGEZET ONDERWIJS TOT ZIENS IN 0NS MUSEUM! GELOVEN IN DE WERELD PAG > 1

Lesbrief nr 1. voor Groep 5 + 6

Docentenhandleiding. Museumles groep 7&8 Skyline Scheveningen. Panorama Mesdag

Mediawijsheid. Auteursrecht bij foto s. Voorbereiding. - De leerlingen begrijpen het verschil tussen eigen gebruik van een foto en een

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Persdossier. Adres. Perscontact. Beeldbank. BODY WORLDS: The Happiness Project Damrak LM

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

OPDRACHTEN BIJ THEMA 11 BELEID

Beste mentoren en collega s,

Introductie. Onzichtbaar op internet. GEMAAKT DOOR: Redactie i-respect. ONDERWERP: Communiceren. DOEL: Spelen met identiteit

Vincent-stripverhaal MAKEN VOELEN SAMENWERKEN KIJKEN. Expertisecentrum Kunsttheorie Primair Onderwijs

NEDERLAND LEEST JUNIOR HANDLEIDING DOCENTEN VMBO 1 EN 2

Handleiding voorbereidende les bij Democracity. Basisonderwijs. Versie 22 mei Handleiding voorbereidende les bij Democracity

drs. E.J. van der Schoot

Introduceren thema Voeding en Bewegen. Wat doe je als leerkracht? Omschrijving van de opdracht: Thema: Voeding en bewegen

Wat weet je al? Je gaat bekijken wat je al over de overheid weet.

o werkboek PERSDOSSIER BODYWORLDS.NL DAMRAK 66 AMSTERDAM

Criteria. Doel. Leerlingen leren kiezen en nemen steeds meer de regie in handen, hetgeen het eigenaarschap en de motivatie bij leerlingen vergroot.

Vriendschap. Voortgezet onderwijs

THEMAONTMOETINGEN. Er zijn ontmoetingen rondom vier thema s: Waardevol opvoeden Zelfbewust zijn Investeren in je relatie Leven met verlies

Films kijken op internet: verboden of niet?

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

Van cel tot organisme hv12. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Draaiboek voor een gastles

1.1 Vragenlijst: Wat ik leuk Vind

Naam:. Namen groepsleden:... Begeleider:

Nederlands in Uitvoering

Tekst lezen en vragen stellen

5 manieren om Samsam te gebruiken

Mijn Mokum is een project voor NT2 cursisten. Het is gemaakt door het Amsterdam Museum.

3 Pesten is geen lolletje

Werkboek bij e-book Hoe wordt je een gelukkiger mens met jouw emoties en gevoelens? Hoe word je een gelukkiger mens met jouw emoties en gevoelens

Verbindingsactietraining

Leefregels na operatie aan verwijde slagader via de buik (AAA)

Les 17 Zo zeg je dat (niet)

1 Kies je onderwerp Samen met je buurman of buurvrouw. Ons onderwerp: Voorbeeld: Michael Jackson was de beste artiest ooit! Nu jullie!

Wie ben jij? HANDLEIDING

- ontdekken dat stilte en rust helpen om een gepaste uitdrukking te vinden voor gevoelens.

OPDRACHTEN BIJ THEMA 8 GESPREKSMODELLEN

Spreken - Feedback hv12. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

eigen woonplaats Oorlog: geschiedenis in de geschiedenis monumenten hebben te maken met oorlogen? Welke oorlogen

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

Educatief programma Feiten & meningen

primair onderwijs groep 4 en 8 samen Mijn verhaal van Brabant docentenhandleiding

Handleiding voor leerkrachten Digitale les Media-educatie Bovenbouw basisonderwijs

Docentenhandleiding educatief programma Body Art

Beroepenwerkstuk 3 havo / 3 vwo

geluk EEN JAAR VOL The World Calendar of Happiness

LESBRIEF GROEP THEMA: DEMOCRATIE Verwerkingsopdrachten & kopieerbladen voor Samsam nr. 2, 2017

Sociaal op social media

Docentenhandleiding CBS in de Klas

HET KLOKHUIS ZOEKT ONTWERPERS. Handleiding docent

Chique woorden Weet jij wat deze woorden betekenen? Vraag om de beurt de betekenis van een chique woord aan elkaar.

Laat uw leerlingen het artikel Bang! Eng! Griezelig! lezen op pagina 12/13 van 7Days.

Afsluitende les. Leerlingenhandleiding. De Reizende DNA Rechter

geluk EEN JAAR VOL The World Calendar of Happiness

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

- ontdekken dat stilte en rust helpen om een gepaste uitdrukking te vinden voor gevoelens.

LESOPDRACHTEN VOOR LEERLINGEN VAN GROEP 7 EN 8

LESSENSERIE 4: CKV-NL Recensie schrijven Lesplannen

Sterker naar het mbo. Docentenhandleiding. Januari 2018 Spirit4you.

Wij menen het! Vertel de leerlingen dat je een brief hebt gekregen van een aantal onderzoekers die hulp nodig hebben.

4 manieren om Samsam te gebruiken

Leerjaar 3: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

DE NATIONALE WETENSCHAPSAGENDA VOOR SCHOLIEREN - DEEL 1 VMBO

Schrijf je op sociale media dingen die je nooit in het echt (irl) tegen iemand zou zeggen?

Tijdsplanning werkstuk groep 5

HANDLEIDING Leerkracht

DOCENTENHANDLEIDING. Met opdrachten voor het digitale schoolbord. Belangrijke thema s in praktische werkvormen

LESBRIEF NR 2 OPDRACHT 1 ANDERS? VOOR GROEP

Cosis Begeleid Leren

docentenhandleiding Het Kinderrechten lespakket want ieder kind kan de wereld in beweging brengen Land: Verenigde Staten Naam: Neha Gupta

Werkblad. LES 9: Ouders. GROEP 5-6. Bijlage 1. Rood actief inspannen/ sporten. Oranje middelmatig inspannen.

Transcriptie:

PERSDOSSIER BODYWORLDS.NL 1 DAMRAK 66 AMSTERDAM

Met de klas naar BODY WORLDS: The Happiness Project De tentoonstelling BODY WORLDS: The Happiness Project is geschikt voor de midden- en bovenbouw van het basis. Het is raadzaam om het bezoek met de leerlingen voor te bereiden. Op onze website kunt u, naast deze handleiding, ook de werkboekjes downloaden. Op een aansprekende manier worden de leerlingen daarmee door de tentoonstelling geleid, waarbij ze leuke en informatieve opdrachten kunnen doen. De antwoorden van de opdrachten staan achterin deze handleiding. Voorin het werkboek staat ook een logboekje dat de leerlingen in een periode van een week voorafgaand aan het bezoek kunnen bijhouden. Om te voorkomen dat leerlingen allemaal bij dezelfde opdracht beginnen, kunt u per verdieping de klas verdelen door elk groepje bij een andere opdracht te laten beginnen. Dit kunt u in de werkboekjes invullen. In de vindt u lessuggesties die u kunt doen voorafgaand aan én na afloop van het bezoek. We sluiten hiermee aan op de volgende Kerndoelen Basis: Nederlands: de leerlingen leren informatie te beoordelen in discussies en in een gesprek dat informatief of opiniërend van karakter is en leren met argumenten te reageren. de leerlingen leren informatie te achterhalen in informatieve en instructieve teksten, waaronder schema s, tabellen en digitale bronnen. Wereldoriëntatie de leerlingen leren zorg te dragen voor de lichamelijke en psychische gezondheid van henzelf en van de ander. de leerlingen leren over de bouw van mensen en over de vorm en functie van hun onderdelen. Kunstzinnige oriëntatie de leerlingen leren beelden, taal, muziek, spel en beweging te gebruiken, om er gevoelens en ervaringen mee te uiten en ermee te communiceren. Praktische tips: Deze handleiding bestaat uit informatie over de tentoonstelling en lessuggesties. De lessuggesties dienen als voorbereiding op het bezoek. Het is belangrijk om in de klas het onderwerp bespreekbaar te maken, zodat het bezoek aan de tentoonstelling betekenisvol kan worden ingezet. U kunt uiteraard zelf kiezen welke suggesties passend zijn bij de klas. De tentoonstelling is verdeeld over zeven verdiepingen. U kunt ervoor kiezen om elk groepje op een andere verdieping te laten beginnen of de klas in even of oneven opdrachten te verdelen. Dit om te voorkomen dat de leerlingen allemaal dezelfde route volgen. Let op: De 16+ kelder, waaronder meer geslachtsgemeenschap in beeld wordt gebracht, is niet toegankelijk voor uw leerlingen. Praktische informatie BODY WORLDS: The Happiness Project is geopend van maandag t/m zondag van 9:00-19:00 uur. Elke donderdag, vrijdag en zaterdag t/m 21:00 uur (laatste toegang tot één uur voor sluitingstijd). Adres BODY WORLDS: The Happiness Project Damrak 66 1012 LM Amsterdam Telefoon: 020-2160601 E-mail: amsterdam@bodyworlds.nl Website: www.bodyworlds.nl Groepen van >10 kinderen moeten vergezeld worden door minimaal 1 volwassene. Gratis toegang voor kinderen t/m 5 jaar, vergezeld door een volwassene. 2

Over BODY WORLDS: the happiness project BODY WORLDS: The Happiness Project vertelt het verhaal van ons eigen lichaam en de invloed van het fenomeen geluk op onze gezondheid. Meer dan 200 anatomische preparaten van echte menselijke lichamen tonen de complexiteit, de veerkracht en de kwetsbaarheid van het lichaam. Bezoekers leren onder meer dat mensen die gelukkig zijn, enkele jaren langer leven dan mensen die ongelukkig zijn. Dat is goed nieuws in een land waarvan de bevolking al jaren tot de meest gelukkige mensen ter wereld behoort. Uit recent onderzoek van de World Health Organization (WHO) blijkt zelfs dat de Nederlandse jeugd het meest gelukkig is van de hele westerse wereld. BODY WORLDS (ook bekend onder de Duitse benaming Körperwelten) is gebaseerd op een donorprogramma. Momenteel beschikt het Institute für Plastination over een wereldwijd donorbestand van bijna 14.000 personen, waaronder 61 Nederlanders. Wat is er te zien in BODY WORLDS? In elke BODY WORLDS tentoonstelling zijn meer dan 200 echte menselijke preparaten te zien, waaronder ongeveer 20 plastinaten van het hele lichaam, evenals afzonderlijke organen, orgaanconfiguraties en transparante lichaamsschijven. Aan de hand van deze plastinaten neemt de tentoonstelling de bezoeker mee op een onderhuidse ontdekkingsreis waarbij een breed inzicht wordt gegeven in de anatomie en fysiologie van het menselijk lichaam. Orgaanfuncties, maar ook veelvoorkomende ziektes, worden in begrijpelijke taal toegelicht aan de hand van vergelijkingen tussen gezonde en aangetaste organen. Daardoor ontstaat ook een beeld van de langetermijneffecten van ziektes en verslavingen, zoals tabak- of alcoholconsumptie, en van de mechanische aspecten van kunstknieën en -heupen. Wat wil BODY WORLDS bij de bezoekers bereiken? BODY WORLDS spreekt een breed publiek aan en wil bezoekers voorlichten en inzicht geven in verschillende aspecten van het menselijk lichaam: de functies, de ontwikkeling, de invloed van ziektes, de gevolgen van een gezonde versus een ongezonde levensstijl en veel meer. Door middel van de expositie wil men kennis delen en de publieke belangstelling voor anatomie en fysiologie opwekken. Docenten altijd gratis Het primaire doel van de expositie is om voorlichting te geven over gezondheid. Daarom krijgen docenten, leraren, professoren en assistenten altijd gratis toegang. Een docentenpas kan worden aangevraagd via www.bodyworlds.nl/docenten. Voor groeps- of schoolbezoek (vanaf 10 personen) boekt u tickets tegen gunstige tarieven. Voor vragen en/of maatwerk neemt u contact op via amsterdam@bodyworlds.nl of 020-2160601. Schoolklassen en -groepen dienen per tien kinderen vergezeld te worden door minimaal één volwassene. Reserveren voor een schoolbezoek doet u via het boekingsformulier. Kijk voor meer informatie op www.bodyworlds.nl/scholen. 3

Wat is plastinatie? Plastinatie is in 1977 ontdekt door dr. Gunther von Hagens, medicus en wetenschapper. Het plastinatieproces is een baanbrekende conserveringsmethode die het mogelijk maakt het verval van het dode lichaam te stoppen en anatomische preparaten voor wetenschappelijk onderzoek en medische opleiding te vervaardigen. Tijdens het plastinatieproces worden alle lichaamssappen en oplosbare vetten aan een preparaat onttrokken. Bij de volgende stap gaat het om de vacuümgeforceerde impregnatie, waarbij de lichaamssappen worden vervangen door reactieve kunststoffen zoals siliconenrubber. Dan komt de uitharding met behulp van licht, warmte of gassen. Op die manier ontstaan vaste, reukloze en duurzame preparaten. Meer informatie over plastinatie vindt u op www.bodyworlds.nl. Conservering door plastinatie Plastinatie is een relatief eenvoudig proces dat werd uitgewerkt om het lichaam te bewaren voor educatieve doeleinden. Evenals vele andere revolutionaire vindingen is het grondbeginsel ook bij plastinatie bijzonder eenvoudig. 1. Fixeren en anatomische preparatie Om te beginnen wordt het proces van ontbinding stopgezet door via de arterieën formaline in het lichaam te injecteren. Dat vernietigt alle bacteriën en verhindert door middel van chemische processen dat het weefsel vergaat. Met pincet, scalpel en schaar worden dan huid, vet- en bindweefsel verwijderd en de afzonderlijke anatomische structuren blootgelegd. 2. Verwijdering van lichaamsvetten en lichaamsvocht In de eerste fase worden lichaamsvocht en oplosbare vetten aan het lichaam onttrokken door het in een bad met een oplosmiddel te plaatsen (bijvoorbeeld een acetonbad). Het plastinatieproces 3. Geforceerde impregnatie Dit tweede vervangingsproces vormt de belangrijkste fase van plastinatie. Het aceton wordt vervangen door een reactieve kunststof zoals siliconenrubber. Daarvoor wordt het preparaat in een kunststofoplossing gelegd en in een vacuümkamer geplaatst. Het vacuüm onttrekt het aceton aan het plastinaat en laat de kunststof doordringen tot in de laatste cel. Praat erover Omdat het onderwerp en de beelden in de tentoonstelling niet alledaags zijn, is het raadzaam om in de klas te praten over wat de leerlingen gaan zien. Bespreek in de klas of je al dan niet zou willen dat jouw lichaam, of dat van een familielid, geplastineerd wordt voor opleidings- of tentoonstellingsdoeleinden. 4

Lessuggesties voorbereiding Basis Doelen: leerlingen weten in grote lijnen wat plastinaten zijn en hoe ze worden gemaakt; leerlingen kunnen de belangrijkste organen en lichaamsdelen herkennen; leerlingen weten waar de belangrijkste organen zich bevinden in hun lichaam; leerlingen ontdekken wat geluk en het lichaam met elkaar te maken hebben; leerlingen gaan nadenken over wat geluk voor hen betekent en welke rol hun lichaam hierin kan spelen. Voorbereiding in de klas: Voorkennis activeren * Opdracht 1: De leerlingen maken een woordweb. In het midden tekenen ze een lichaam. Daaromheen schrijven ze alles wat in hen opkomt over het menselijk lichaam. Opdracht 2: Geef de leerlingen het vel met het getekende lichaam erop bijlage 1. De leerlingen werken in groepjes van twee of drie. Ze vullen alle lichaamsdelen in die ze kennen. * Introductie thema GELUK Opdracht 3: De leerlingen werken met hetzelfde getekende lichaam. Nu schrijven ze geen lichaamsdelen, maar emoties in het lichaam. Voorbeelden van emoties: geluk, verdriet, blijdschap, teleurstelling, boosheid, teleurstelling, angst etc. Extra opdracht: met grote vellen kunnen ze elkaar omtrekken op de grond. Hier kunnen ze ook de verschillende emoties in schrijven. Dit maakt de opdracht persoonlijker, het gaat meer over henzelf. * Introductie lichamen BODY WORLDS: The Happiness Project Vertel: We gaan naar de tentoonstelling BODY WORLDS: The Happiness Project. Hier bekijken we lichamen van mensen, dit zijn echte lichamen. Bekijk bijlage 2 om te zien hoe je een menselijk lichaam kunt plastineren. De tentoonstelling gaat over geluk en waar geluk zit in je lichaam. Voorbeeldvragen: Zit geluk in je lichaam? Waar zit geluk in je lichaam? Kun je geluk opereren in het ziekenhuis? 5

Opdracht 4: discussie Schrijf een stelling op het bord. Leerlingen mogen vertellen of ze het eens zijn of niet. Het is wel belangrijk dat ze minimaal één argument hebben. Stellingen: 1) Het is nodig om echte lichamen te gebruiken om iets te kunnen leren over ons lijf; 2) Geluk zit niet in je lichaam, maar in je hoofd; 3) Als je gelukkig bent, dan ben je gezond. Opdracht 5: stripverhaal Maak een stripverhaal over een gelukkig moment uit je leven. Is de opdracht te moeilijk? Deel het op in stappen. Stap 1: schrijf een rijtje met een aantal momenten waarop je gelukkig was; Stap 2: kies uit het rijtje het moment dat je je het best kunt herinneren; Stap 3: leef je weer in dat moment in en schrijf in vijf stappen op wat er gebeurde; Stap 4: maak van elke stap een tekening. Let ook op de kleuren die je gebruikt! Opdracht 6: gelukslogboek In de tentoonstelling komen een aantal geluksfactoren terug. Leerlingen kunnen een week van te voren alvast een logboekje bijhouden zodat ze zich bewust zijn van bewegen, eten en gezond leven. Dit logboek zit voorin het werkboek. 6

Bezoek aan de tentoonstelling Print voor elke leerling een werkboekje uit. Doe dit minimaal een week van tevoren, zodat de leerlingen het logboekje kunnen bijhouden. Maak twee- of drietallen. In het groepje kunnen ze overleggen en werken de leerlingen soms samen. Lessuggesties verwerking Bespreek het bezoek aan BODY WORLDS: The Happiness Project in de klas. Dit kunt u doen door per onderwerp te vragen wat de leerlingen is bijgebleven, is opgevallen, wat ze nog weten en wat hun mening daarover is. 1. De hersenen 2. Botten 3. Hart, evenwicht, bloedvaten 4. Longen 5. Eten 6. Foetus Opdracht 1: Een uitleg voor de alien Kies één van bovenstaande onderwerpen. Stel je voor dat je een alien uit moet leggen wat een hart, hersenen of botten zijn. Schrijf de uitleg op zodat een alien het begrijpt. Opdracht 2: Het hart komt de longen tegen Werk in tweetallen. De leerlingen mogen beide één van de onderwerpen kiezen. Ze gaan een rollenspel doen en spelen de volgende situaties na: Situatie 1 Het hart komt de longen tegen. Hij vindt dat de longen erg veel ruimte innemen dus hij vraagt vriendelijk of het ietsje minder kan. Situatie 2 De hersenen komen de botten tegen. De hersenen vinden de botten maar stom. De botten leggen uit dat ze toch wel heel erg handig zijn. Situatie 3 Bloedvaten komen eten tegen. Ze willen vragen aan eten of ze eens willen minderen want de bloedvaten worden steeds nauwer! Opdracht 3: Hoe zou jij vastgelegd willen worden? De meeste lichamen in de tentoonstelling staan of zitten in een bepaalde houding. Meestal is dat een actieve houding. Laat de leerlingen bedenken in welke houding zij het liefst willen staan of zitten. Ze kunnen daarbij denken aan een houding die te maken heeft met een hobby of met iets wat ze heel goed kunnen. Fotografeer de leerlingen of laat ze elkaar natekenen. Als jullie een groepsfoto maken in de houdingen kan deze ook op onze Facebookpagina geplaatst worden. www.facebook.com/bodyworldsnl 7

BODY WORLDS: The Happiness Project antwoorden werkboekje Basis Verdieping 6 Opdracht introductiefilm: Alledrie de factoren spelen een rol. Erfelijkheid: 50 % Eigen handelen: 40% Levensomstandigheden: 10% Opdracht 1 Grijze cellen, brein, geest Opdracht 2 Ruggenmerg 400 km per uur Opdracht 3 20% Opdracht 4 3 verschillen: kleur van de hersenen, grotere gaten tussen de delen, aanwezigheid van de rode aders Verdieping 5 Opdracht 6 Lichaamsdelen: Benen, armen, nek, handen, buikspieren, hoofd, voeten. Spieren: beenspieren, armspieren, nekspieren, bilspieren. Opdracht 7 Waarom heb je eigenlijk botten? Ze geven steun aan het lichaam Ze zorgen voor bescherming van organen Ze zorgen er (mede) voor dat je kunt bewegen 8

Verdieping 4 Opdracht 9 Wanneer wordt je hart groter, is dat erg? Als je hart veel belast wordt, bijvoorbeeld door intensief sporten, een hoge bloeddruk of door hartfalen. Waarvan blijft je hart gezond? Gezond eten, regelmatig bewegen en stress voorkomen. Opdracht 10 Je bloedvaten kunnen twee keer om de aarde gewikkeld worden. Volgorde: 1) haarvat 2) kleine slagader 3) slagader Verdieping 3 Opdracht 12 Om plaats te maken voor het hart. Opdracht 13 Kleur, grootte, vorm Verdieping 2 Opdracht 14 Nieren Opdracht 15 Wat is er slecht aan suiker? Suiker heeft geen voedingswaarde. Suiker eten kost daarom alleen maar energie. Hoeveel suikerklontjes zitten er in een glas cola? Ongeveer 6 á 7 (per 250 ml) Opdracht 17 Vanaf 8 weken 9

BIJLAGE 1 10

BIJLAGE 2 Conservering door plastinatie 11

BIJLAGE 2 12