SERIEUZE AANDACHT VOOR DE JONGENSDIP



Vergelijkbare documenten
[PILOT] Aan de slag met de Hoofdzaken Ster

MOTIVATIE INTRODUCTIE

Ontwikkeling van het Puberbrein Wouter Camps

De Budget Ster: omgaan met je schulden

Doorbreek je belemmerende overtuigingen!

Smoesjes. TipsforTrouble HOME TROUBLE MEER WETEN < > EXTRA PITTIG

Techniek voor jongens én meisjes

Leren/coachen van meisjes - Dingen om bij stil te staan

Carol Dweck. Wat is Intelligentie?

Informatieavond. 11 november 2013

Workshop JONGENS. aanpakken! Otto de Loor,

Het vermeiden van jongens. Jan Verburg

ONDERNEMEN IS VOOR HELDEN

VERBINDEN MET DE LEERLING VAN

Impressie verslag Korczak activiteiten in Ghana

Oefening buikademhaling

1. Ik merk vaak dat ik probeer iets te bereiken wat op de een of andere manier op een mislukking uitloopt

Wat is PDD-nos? VOORBEELDPAGINA S. Wat heb je dan? PDD-nos is net als Tourette een neurologische stoornis. Een stoornis in je hersenen.

Perspectief 3e editie 2 vmbo Anders dan anderen krant. 1. Voorpagina

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

MANIEREN OM MET OUDERPARTICIPATIE OM TE GAAN

SLB eindverslag. Rozemarijn van Dinten HDT.1-d

Vragenlijst Depressie

6.2.1 Dealen met afleiding onderweg

Maak de test YOUNGWORKS MOTIVATIE BINNENSTEBUITEN. Het geheim achter gemotiveerde pubers, enthousiaste leerlingen en gedreven studenten.

Als opvoeden even lastig is

Cursus werkbegeleiding

Betrokken bij Buiten. Het puberbrein als basis. Welkom. 4 februari 2016 Anniek Verhagen anniek.verhagen@xs4all.nl

FOUT VRIENDJE? PAS OP! Hulp. Internet. Heb je vragen? Bel dan naar Meldpunt Jeugdprostitutie, tel.:

Toetsopdracht. Communicatieve vaardigheden 2 de stage(cova 2S) Naam: Sanne Terpstra. Studentnummer: Klas: 2B2

Hoogbegaafdheid en onderpresteren

WORKSHOP JONGEREN MOTIVEREN

SIPP persoonlijkheidsvragenlijst

1. Luister naar het gesprek. 2. Lees de zinnen. 3. Welke informatie hoort u? Kruis aan: JA of NEE.

Workshop Het puberende brein

Omgaan & Trainen met je hond Door: Jan van den Brand. (3 e druk) 2015, Jan van den Brand adviescentrum.nl

Eindverslag Academische Opleidingsschool Sophianum, juni 2011

Welkom bij. Mijn puber en de sociale media hoe ga ik daar mee om? Gaby Herweijer

Jongeren en gamen. Joke Bollebakker Hella Schikkinger

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

HET BELANGRIJKSTE OM TE WETEN OM MEER ZELFVERTROUWEN TE KRIJGEN

Koningspaard Polle en de magische kamers van paleis Kasagrande

Inleiding. Autisme & Communicatie in de sport

Onderzoek Hoe homotolerant is Holland?

Laat de jongeren de test conflictstijlen maken (zie bijlage 1). Naar aanleiding van de uitslag ga je in gesprek.

3 Hoogbegaafdheid op school

Aan de slag met de Werk Ster!

De VrijBaan Vragenlijst (specifiek voor iemand die geen werk heeft)

Motivatie: presteren? Of toch maar leren?

Effectmeting onder leerlingen en leraren

ogen en oren open! Luister je wel?

1. Introductie 2. Feiten over vermoeidheid 3. Persoonlijke ervaringsverhaal 4. Tips en adviezen 5. Hulp en steun

Onderzoek Stress. 5 Juni Over het 1V Jongerenpanel

Informatie en advies voor ouders

Bonus: Hoe goed ben jij momenteel?

Ik heb een ziekte, maar ik ben die ziekte niet!

Rapportage sociaal-emotionele ontwikkeling Playing for Success

1. Waarom? excellentie. we het over?? 1. Waarom. excellentie talenten optimaal ontwikkelen is

Faalangst. Informatie en tips voor ouders en verzorgers

Bronnenbank Onderwijstheorie Tessa van Helden. Inhoudsopgave Pagina. Bron 1 Design Marcel Wanders. 2. Bron 2 ADHD in de klas. 2

waar denkt u aan bij het woord opvoeden? De kracht van Positief opvoeden Overzicht Hoop en verwachting

Waar een wil is, is een Weg!

Programma Tienerclub. Tienerclub Blok 1 & 5: Adventure 4 Kids Op avontuur met jezelf

Blok 1 - Introductie

Inhoud. Mijn leven. de liefde en ik

Geweld in huis raakt kinderen. Informatie en advies voor ouders. huiselijkgeweldwb.nl cent per minuut

Zeggen wat je precies bedoelt is vooral belangrijk als je niet goed kunt opschieten

SWOT. Werkblad 1 Sterke punten. 1.Omgevingsgericht heid

7Omgaan met faalangst

Be Gold Vlaamse TennisVereniging

User Centered Design. Personas ontwikkelen

Pedagogiek NHB DEURNE

Leve het jonge kind! 2 e jaarcongres 28 mei Dr. Louise Berkhout

Inhoud. Inleiding. Wegwezen hier 7. Wat is een kerk? 10. Maar die schandalen dan? 17. In je eentje geloven? 24. Wat doet een kerk?

WERK ZE! Lesmateriaal voor reïntegratie

1. Waarom? excellentie. we het over?? 1. Waarom. excellentie talenten optimaal ontwikkelen is

aandacht voor gender in basis en secundair Gender Gender en schools presteren

Lesbrief. Introductie

Samenvatting. (Summary in dutch)

C. 3 Wat wil ik Wat is je ambitie/drive; jouw motivatie en interesse

WERKBLADEN Seksuele intimidatie

DÉ SLIM-TENNIS WEDSTRIJDVOORBEREIDING

de 9 mentale vaardigheden van een succesvolle atleet Topsport Limburg Sittard, 28 maart 2012 drs. Joep Teeken, VSPN -sportpsycholoog

Doelen Bereiken. Van wens naar doel en van doel naar realiteit in 6 stappen. Greater Potentials Ltd Koenraad Rau

Kijk maar naar enkele reacties van leerlingen en ouders.

Weer naar school. De directeur stapt het toneel op. Goedemorgen allemaal, zegt hij. * In België heet een mentor klastitularis.

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

Nummer 1 December Cursusaanbod 2012 Gedeeld verdriet Mindfulness Laat je zelf zien

Zelfmanagement en Communicatie practicum

De examenperiode is een moeilijke tijd. Je moet hard studeren en je hebt veel stress. Wat is een goede studiemethode en wat doe je beter niet?

A1) Kennismakingsgesprek over sociale media en internetgebruik

Informatie voor ouders

Hoe houden we de jongens binnenboord?

1. Ik zorg voor een inspirerende leeromgeving waarin de leerlingen zelfstandig leren

KINDEREN LEKKER IN HUN VEL

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

Transcriptie:

SERIEUZE AANDACHT VOOR DE JONGENSDIP YOUNGWORKS Geschreven door : Henno Oldenbeuving Senior adviseur YoungWorks

Waar meisjes steeds beter presteren, zien we jongens relatief achterblijven. Er verschijnen documentaires, boeken en wetenschappelijke rapporten over de jongensdip. In de Hoofdlijnenbrief Emancipatiebeleid van mei 2013 constateert Jet Bussemaker: We zien dat meisjes het in het onderwijs zoveel beter doen dan jongens, dat de jongens dreigen achterop te raken. Het lijkt eindelijk serieus genomen te worden: jongens verdienen in het onderwijs extra aandacht. Ikzelf maakte twintig jaar geleden als scholier de verwachtingen ook niet helemaal waar: na een hoge Cito-score deed ik er toch zes jaar over om mijn havo-diploma te halen. Met een pretpakket. Mijn fascinatie voor de vraag waarom we jongens moeilijker kunnen motiveren voor het onderwijs is waarschijnlijk toen al geboren. De feiten liegen er niet om. 45 procent van de vwoeindexamenkandidaten is man. En op de universiteiten studeren nu 6.000 meer vrouwelijke studenten dan mannen (terwijl er in Nederland iets meer mannen dan vrouwen zijn), zo schreef Trouw op 7 november. Jongens scoren wel hoger in andere statistieken. Driekwart van de 17.606 jongeren die in 2012 werden doorverwezen naar Bureau HALT zijn jongens. In 2.922 gevallen gaat het om doorverwijzingen via de Leerplichtambtenaar. Niet alle jongens zijn gelijk, meisjes evenmin, maar er zijn verschillen. De basis hiervoor ligt waarschijnlijk deels in de hormoonhuishouding en de hersenontwikkeling. Verschillen worden ook veroorzaakt door maatschappelijke opvattingen die we al dan niet bewust hanteren. Jongens lijken echt een behoefte aan andere manieren van lesgeven te hebben. In mijn trainingen en coachingstrajecten op middelbare scholen hebben ik het met docenten vaak over de volgende adviezen als het gaat om het lesgeven aan jongens. Ik deel ze met u.

1. Ontwikkel feeling voor sekseverschillen binnen de school Práát over het onderwerp sekseverschillen en onderwijs. Accepteer dat de jongens in de klas zich anders kunnen gedragen en probeer dat ook anders te duiden. 2. Wees verwachtingsvol naar jongens Elke leerling wil gezien worden en niet alleen bekeken. Bij jongens is die behoefte aan bevestiging en vertrouwen dat het beter kan nog groter. Geef aan dat je er vertrouwen in hebt dat er met een andere aanpak meer in de leerling zit en dat je daar natuurlijk bij wilt helpen. 3. Heb begrip voor beweeglijkheid Jongens willen meer bewegen (dingen aanraken, wiebelen) en dat is goed voor ze. Zo breken stresshormonen als adrenaline af. Dat vindt een leraar misschien lastig en op de vraag waarom ze bewegen hebben de jongens geen antwoord! Uh, gewoon. Maar ergernis en boze reacties versterken enkel de stress. Gebruik regelmatig actieve lesvormen waarbij staan en bewegen is toegestaan. 4. Bied duidelijke grenzen, maar mét ruimte voor experiment Een klas vol volgzame leerlingen is niet realistisch. Pubers, en vooral jongens, moeten grenzen opzoeken om te groeien en te zoeken. De grote mond vraagt zeker om een correctie, een grens, maar wel eentje met een glimlach in gedachte, ferm en duidelijk. 5. Dwing jongens niet in het verkeerde format In de hersenontwikkeling lopen jongens gemiddeld 1,5 jaar achter op meiden. Houd hier rekening mee. Geef jongens binnen het onderwijs meer afwisseling (kortere aandachtsboog). Faseer de taken en geef meer feedback in korte intervallen. Verleng gradueel zodat ze vaardigheden als uitstel van bevrediging, plannen en organiseren geleidelijk leren. Jongens zijn ook minder talig dan meisjes. Stimuleer hun taalgevoel door voortdurende uitdaging en oefening; duidelijke directe feedback en herfrasering. Geef korte en heldere aanwijzingen. 6. Als t klaar is is t klaar De frustratieboog loopt bij jongens vaak anders dan bij meisjes. Veel jongens kunnen in korte tijd heel boos of opgewonden raken. Ze gaan dan met deuren slaan of worden brutaal. Zo n uitval kan ook net zo snel weer verdwijnen. Vraag niet om een gedragsverandering op de piek van zo n fase maar gun jongens een time-out. Bespreek het voorval op een later moment en maak afspraken. En dan is het kláár. Neem dat woord klaar ook heel serieus en geef jongens zo vertrouwen dat je weer op warme voet verder kan. 7. Probeer afgang te voorkomen Jongens zijn heel gevoelig voor hun plek in de groep. Falen ervaren ze als gezichtsverlies. Probeer een publieke afgang daarom te voorkomen; dit geeft alleen maar weerstand en kan een schoolallergie veroorzaken. En dan winnen andere interesses als voetbal en vrienden het uiteindelijk van school. 8. Intrinsieke motivatie extra belangrijk Veel jongens zijn op zoek naar stimulerende beelden van mannelijkheid: Wat kan ik, wat wil, wat kan ik willen? Breng ze in contact met mannelijke rolmodellen en bespreek wat ze motiveert. Help ze met kiezen, nu en later in hun onderwijscarrière.

Jongens zijn t Historica Angela Crott publiceerde onlangs een boek waarin ze honderd jaar opvoedingsliteratuur analyseerde: Jongens zijn t (1). Hoe is door de decennia heen de beeldvorming over jongens en jongensgedrag veranderd? Vier jongenseigenschappen worden in de 171 boeken die ze bestudeerde steeds weer genoemd: 1. Baldadigheid of kattenkwaad; 2. Hoogmoed of grootspraak; 3. Ledigheid of luiheid; 4. Zwijgzaamheid of verlegenheid - Tot 1970 overheerst het boys will be boys -discours: Jongens zijn nu eenmaal jongens. - Na 1970 komt hier het failing school -discours bij: het ligt aan de school. - En vanaf 1980 het poor boys -discours: het komt door de vele vrouwen, ofwel de feminisering van het onderwijs. - Anno 2013 zoeken we antwoorden in een combinatie van deze drie discoursen, in combinatie met nieuwe inzichten in hersenontwikkeling. Het zijn lastige eigenschappen voor de opvoeder en de maatschappij. Zo wordt jongensachtig gedrag vaak ervaren als problematisch gedrag. Crott ziet ook trends in het denken over jongens:

Testosteron en adrenaline, lastige hormonen voor het onderwijs De testosterontoename bij jongens zorgt voor extra daadkracht. Als jongens bang, verdrietig of boos zijn, zullen ze eerder iets ondernemen dan bij de pakken neer te zitten. Jongens tonen dus impulsiever gedrag. Hoe oestrogeen bij meisjes de emoties beïnvloedt is niet helemaal duidelijk, maar ze reageren meestal fysiek passiever en denken en praten meer. Adrenaline is een soort stresshormoon. Bij een hoge adrenalinespiegel voel je angst. Activiteit zorgt ervoor dat adrenaline (en dus angst) weer afneemt. Andersom doet passiviteit de angst toenemen. De combinatie van veel adrenaline en weinig testosteron leidt tot passieve reacties (ook wel nice or victim-reacties genoemd), terwijl de combinatie van veel adrenaline en testosteron leidt tot actieve reacties (ook wel de fight or flight reactie). Leerstijlen (2) Jongensachtige leerstijlen zijn trial and error, uitdaging, competitie en directe feedback De jongensachtige manier lijkt een beetje verloren te gaan in het huidige onderwijs. Let op! Dit betekent niet dat ze enkel zo aan het leren gezet moeten worden. Afwisseling is het devies. Kenmerken van meisjesachtige leerstijlen zijn: stap voor stap leren, veiligheid, samenwerken en Wat vind je er zelf van feedback.

Jongensachtige leerstijl: Trial and error of onderzoekend (proberen en zien waar het schip strandt)jongens zijn soms al begonnen zonder dat je ze alles uitgelegd hebt. Dit is kan zowel heel onhandig zijn als zeer assertief. Het kan ook leiden tot een zeer creatieve uitkomst. Geef soms ruimte aan dit onderzoek, maar wees ook wat strenger als dat dat niet gewenst is. Uitdaging zoeken Jongens hebben de neiging om nieuwe dingen te willen proberen en lijken sneller verveeld. Zirg dus voor de nodige afwisseling. Zorg wel dat je een veilige plek biedt waar ze zich veilig voelen als er iets mis gegaan is. Stimuleer de uitdaging en wees een vangnet bij teleurstellingen. Competitie zoeken (ook de strijd aangaan met zichzelf (vergelijken met eerdere prestaties) kan gezien worden als competitie. Blijf jongens uitdagen meer uit zichzelf te halen. Behoefte aan directe feedback Jongens willen graag tijdens de opdracht weten of ze het goed doen of niet. Probeer ze dus ook te sturen tijdens het proces en de leeropbrengst schiet omhoog. Een open deur, maar doe dit wel opbouwend! Meisjesachtige leerstijl: Stap voor stap, met duidelijke instructie Meisjes hebben de neiging alles stapsgewijs aan te willen pakken. Ook willen ze graag alle informatie hebben voordat ze aan de slag kunnen/willen. Probeer hier dus bewust een keuze in te maken. Soms wil je ze namelijk ook wel uitdagen om het onderzoek aan te gaan. Veiligheid Meisjes leren beter in een bekende situatie waar ze weten wat er van ze verwacht wordt. Bouw dus een goede band en vertrouwen op voordat je ze in het diepe gooit. Samenwerken Meisjes werken over het algemeen liever samen dan jongens. Daag beide uit om met samenwerkopdrachten, maar ook met opdrachten die alleen uitgevoerd moeten worden. Wat vind je er zelf van feedback In tegenstelling tot de directe feedback bij de jongens, vinden meisjes het fijn om er zelf over na te denken en een nieuwe keuze te maken aan de hand van reflectie. Wacht dus vaker af en praat er na de tijd samen nog eens over. Leren gegarandeerd! (1) Jongens zijn t. Van Pietje Bell tot probleemgeval, Angela Crott, Atlas Contact, 2013. (2) Boys & girls, Strategieën voor het onderwijs aan jongens en meisjes in het VO. Michael Gurian, Kathy Stevens en Kelley King, Uitgever Jossey Bass, herziene editie, 2010.

YoungWorks Prinsengracht 437 1016 HM, Amsterdam Telefoon: 020-4199840 Website: www.youngworks.nl Email:Nadine@youngworks.nl Geschreven door : Henno Oldenbeuving Senior adviseur YoungWorks