Muziek in samenhang met dans Landelijk netwerk muziekdocenten 24 april 2014



Vergelijkbare documenten
dansexpressie Henriette Wachelder, dans- drama docent pabo/ po / YET- dtc

Henriëtte Wachelder, dans- drama docent pabo / basisonderwijs/ eigen praktijk

Fontys opleiding Vakbekwaam Beweging Onderwijs blok Dansles bewegen op muziek 29 oktober 2014

Cultuureducatie met Kwaliteit Nijmegen - Vaardigheidslijn Dans -

Shake Song Fort van de Verbeelding. Bovenbouw Groep 7 en 8

Mateloos Dansen PO/VO Twentedagen 2018

Auto. Warming-up Doel: Losmaken van lijf en stem; concentratie vergroten; focus op de leerkracht.

Nederlands. Mondeling onderwijs

Het Beste Van DieDrie

kinderateliers 17 september 2014

Luisteren: muziek (A2 nr. 3)

januari 2013 vanaf 7 jaar Priklied tekst: Marian van Gog muziek: Ton Kerkhof

Nieuwsbrief Gerdien Jansen Kindcoaching. Jaargang 2: Nieuwsbrief 3 (oktober 2013) Hallo allemaal,

Naschoolse activiteit Omschrijving Duur Locatie Prijs. 6 x 1 uur op school of het spilcentrum. x x x

mei 2014 vanaf 7 jaar Sluipen als een kat tekst: Marian van Gog muziek: Paul Natte

1. Dansacties 1. Dansacties 1. Dansacties 1. Dansacties

Materiaal: hoepels, banken, touw (dik en dun), klimrek, dikke mat, stapstenen

Lesdoelen 1e les: Benodigd materiaal: Geluid maken op de pbone Lln leren met de juiste blaastechniek spelen

Activiteitenbeleid 2013

Op zoek naar mooie geluiden. Lerarenhandleiding Basisonderwijs groep 1, 2, 3 en 4

Brede School Activiteitenaanbod (BSA) november-december ICBS Het Koraal & BSO Het Koraal

De Vakman. De leerling hanteert de muzikale parameters en componenten. De leerling leest en schrijft de muziektaal

Tekst: Lucia Marthas en Tjeerd P. Oosterhuis Productie & muziek: Tjeerd P. Oosterhuis Choreografie en lesopzet: Lucia Marthas Institute for

Dans & drama o.b.s. De Eiber Dedemsvaart Januari 2015

Lesmateriaal. Waar slaat dat op! Basisonderwijs groep 5 groep 8

Mijn familie, mijn vrienden en vriendinnen en ik!

Lesbrief Dans en Taal

MODULE #7 CORE PURPOSE

Luisteren: muziek (B2 nr. 1)

Lesideeën claves: onderbouw

Mind & Motion, Centrum voor BewustZijn

Leerlijn Spel en beweging

LIEVERWIJS. kindercoaching & training. kindercoaching basisschool trainingen kindercoach op bestelling. Een rups kan altijd nog een vlinder worden

Piramide 4: muzische vorming

Inleiding. Autisme & Communicatie in de sport

KUNSTLES Suzan Overmeer Jazz4kids

kunstwerken kritisch te beschouwen, te reflecteren op het thema kunst én is een creatief speelveld voor vele muzikale werkvormen.

LESBRIEF. Tekst: Tjeerd P. Oosterhuis & Niki Smit Muziek en productie: Tjeerd P. Oosterhuis Choreografie en lesopzet: Lucia Marthas

Het circus komt 3+ Clair de Lune Théâtre (België)

Ik ben een heel klein muisje

Shadow Games T42 (Zwitserland)

Cultuureducatie met Kwaliteit

Wat is Together4Adventure?

Kleuren. Warming-up Doel: Losmaken van lijf en stem; concentratie vergroten; richten op leraar voor de klas.

Little Doll Dance Company

Het Dansende dierenbos

Lesbrief. Traverse (6+) Cie. Arcosm Frankrijk

Eerste yoga les voor de kinderen. Dinsdag 10 juli Tijdsduur: 2x 30 minuten. Locatie: Hoppas, Woudrichem. Aantal kinderen: max: 4

Little Doll Dance Company

1 Ik lees graag in mijn leesboek/leeskaart.

Voorjaar 2016 Plug In Music

Mentor Datum Groep Aantal lln

Polka. Muzido ANNIE LANGELAAR FONDS

Onderzoekend leren geïnspireerd op sterrenkunde

Soms ben ik eens boos, en soms wel eens verdrietig, af en toe eens bang, en heel vaak ook wel blij.

Hoor de trommel en de fluiten

Met nu: November t/m Februari. Integraal Kindcentrum De Bijenschans; Eigen&Wijzer Presenteert:

Creatief en flexibel toepassen van Triplep. Maarten Vos Doe, laat zien, lach, oefen en geef applaus

Kleuters (jongen én meisjes) Kleuterdans (beginners kleuters - 1ste en 2de kleuter)

Cultuureducatie met Kwaliteit

OBSERVATIELIJST van de MUZISCHE ONTWIKKELING Van kleuters IN 5 CATEGORIEËN

Lesbrief Dans en Taal

onderwerp: Ik ruik mensenvlees ( drama- beweging)

Van ik tot allemaal. Muziek. Mu1/2b. Mu1/2b.1. Algemene doelstellingen voor lessenreeks Van ik tot allemaal

17 oktober 2015: Beweegdiploma voor trainers van andere bonden. Verkorte opleiding Beweegdiploma nu ook voor trainers van niet gymnastiek clubs!

Early HeartSmarts. Gebruikers gids. Welkom

Muziekmethode voor basisonderwijs Docentenhandleiding voor groep 3. Jennemieke Snijders. Uitgeverij Lambo telefoon:

TULE inhouden & activiteiten Bewegingsonderwijs. Kerndoel 57 - Bewegen op muziek. Toelichting en verantwoording

Cultuureducatie met Kwaliteit

Luisteren: muziek (A1 nr. 7)

Algemene doelstellingen voor lessenreeks De Tijdmachine

Ernstig meervoudig gehandicapten. muziek

Lesbrief bij de voorstelling Mijn vriend en ik van Soulshine Connection

Hier vind je wat ideeën en tips om een verantwoorde schaatsles te geven.

EFT kinderinstructiekaart voor pesten

basisoefeningen workshops Alphons Laudyschool, fase 1

TULE inhouden & activiteiten 2006 Kunstzinnige oriëntatie - Beweging. Kerndoel 54 - Beweging (dans) Toelichting en verantwoording

Begeleid aanbod: Sherborne sessie 4

Werkboek. Wij werken samen. Nederlands Mentorles Duits Geschiedenis Kunst Muziek Percussie. oktober - december 2015 Meridiaan College JAAR VAK

Een kar vol muziek. Rotterdam, mijn stad. Een muziekproject voor kleuters

Lesbrief. Vliegende Koe (4+) De Stilte Nederland

ZINGEN BRAINSTORM MET DE KLAS BELANGRIJK BIJ DE KEUZE VAN EEN LIED

Gratis online training. Show up & Shine! Voel je weer licht, vol plezier, energiek en in balans.

MOTIVATIE INTRODUCTIE

Muziekmethode voor basisonderwijs Docentenhandleiding groep 1 en 2. Jennemieke Snijders. Uitgeverij Lambo telefoon:

In dit nummer: Jaargang 25 Nummer Zorg op school! Beste ouders en geïnteresseerden, 18 september, lichtjesroute 2015

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

Voorlezen is leuk en nuttig. Maar hoe doe je dat eigenlijk, goed voorlezen? Hieronder vindt u de belangrijkste tips en trucs.

Piramide voor kinderdagverblijven

Evaluatieverslag mindfulnesstraining

Spillebeen. Warming-up Doel: Losmaken van lijf en stem; concentratie vergroten; richten op leraar voor de klas.

Prentenboeken, daar zit muziek in!

DieDrie. Lesbrief bij de voorstelling Zeg het met muziek

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Bijlage 1 Thema 1. De helppagina van een tijdschrift

Verslag leerorkest studieochtend. Zingen tijdens de instrumentale groepsles

DEEL 1. WERKBOEK 5 Eigen keuze Monique van Dam YOU: De keuze is aan jou!

Thema: Het leven in de stad. Lesduur: ong. 50 min

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

danstheater Iedereen kan dansen KUNSTHUIS Danstheater IMPRO VI stimuleert het plezier in beweging via expressie het is toegankelijk voor iedereen.

Transcriptie:

Muziek in samenhang met dans Landelijk netwerk muziekdocenten 24 april 2014 Dansspetters III een rekbaar begrip Dansspetters III is een pleidooi voor het belang van het creatief proces. Vol dans ideeën en muzikale suggesties is dit derde boek vooral een inspiratiebron om zelf verder te groeien. Stel je voor dat ons leerproces mede vanuit dans en muziek ontstond? Zou het kleurrijker zijn? Zou je anders leren? We gaan zelf ervaren en ontdekken in deze workshop. Docent: Henriëtte Wachelder is danstherapeut, docent dans/drama aan de Kempel en startte in 2008 met YET- dtc (Youth Education Training by dance theater coaching). Zij werkt wekelijks met o.a. deze methode in het basisonderwijs (gr. 1 t/m 8)). Daarnaast geeft zij trainingen en inspiratieworkshops aan docententeams in heel Nederland. Het groene boek Dansspetters (incl. 3 cd s)- uitgekomen nov. 2012- bevat ook dansmateriaal voor 12-18 jaar en ouder). Bestellen? www.dansspetters.nl In 2001 ontdekte ik de methode dansspetters. Ik (creatief therapeut, dans) ken geen andere dans/beweeg methode waarmee ik mensen (van jong tot oud) zo vanzelfsprekend in beweging krijg. Juf Yet, dit lijkt wel dans (Tom, groep 8, bij de puzzeldans, blauwe boek). Ik had de dansbeschrijving uit dansspetters aangehouden, gemengd met elementen uit de breakdance en acro- gym, en de kinderen de dans laten uitvoeren op twee verschillende moderne muziekstijlen (2 lessen van 1 uur). Een mooie lyriek (adagio) en een up- tempo top 40 deun. Dus dat je zelf veel kunt toevoegen aan een bestaand thema in deze methode spreekt mij nog steeds enorm aan. De muziekkeuze stuurt de kleur van de beweging. Bij de top 40 deun wordt de puls in de beweging haast automatisch sterker, krachtiger aangezet. De adagio creëert zachtere, rondere, langzamere bewegingen. De puzzeldans startte ik vanuit beweging en we onderzochten vervolgens wat het toegevoegde ingrediënt muziek deed met de beweging.

Vandaag starten we vooral vanuit de muziek. Luisteren naar de muziek. Wat hoor je en vanuit verbeelding dit luisterbeeld transformeren en vormgeven naar een beweegbeeld. Hoor je wat je ziet? Zie je wat je hoort? Durf, experimenteer en leer! Herhaal eindeloos met variaties; Aanpassen van het dansmateriaal (de bewegingen) aan het ontwikkelingsniveau (fysiek en mentaal) van de kinderen (leerlijnen); Stel (hogere) eisen aan de eigen inbreng; Varieer met de danselementen: lichaam (isolatie- geheel), ruimte (hoogtelagen, lijnen, van de plaats, op de plaats, compact, patronen, vormen ), tijd (frasering, ritme, herhaling, tempo, dynamiek, duur ) en energie (dynamiek, on- regelmatig, licht, zwaar, flow, hoekig, spanning ) Stel geen vragen als je niet met het antwoord wilt werken. In het ordenen van je voorbereiding en om je lesdoel helder te krijgen zijn onderstaande vragen een handvat om niet alleen je structuur, maar ook je beweegreden helder te krijgen: - WAT beweegt er? - HOE beweegt het? - WAAR beweegt het? - MET WIE (of WAT) bewegen we? De vragen hebben de functie van wegwijzers. Wat willen we bereiken met onze les? Hoe willen we de leerlingen dit laten ervaren en ontdekken? Met de juiste beweegreden kom je tot variatie en andere invalshoeken, tot verdieping. De beweging krijgt betekenis en dan wordt beweging een zinvolle beweging. Veel dansen in dit groene boek zijn extra uitgerust met muzikale tips en doorkijkjes. Tekst en taal wordt hier en daar aan beweging toegevoegd of we zingen een lied. Heb je vragen? Stel ze gerust.je vind mij via www.yet- dtc.nl / info@yet- dtc.nl Veel dans/ bewegingsplezier! Henriëtte Wachelder, dans- drama docent pabo / basisonderwijs/ eigen praktijk YET- dtc.

Programma dans in samenhang 24 april 2014: Grote schoonmaak 4-12 jaar, mars, 4/4 We helpen tante Toos. Herken je de muziek? Drie verschillende delen. Binnen ieder deel wisselen crescendo en decrescendo af, wat kan leiden tot grote en kleine bewegingen, lichte of krachtige bewegingen. Of varieer met bewegingen vanuit de fijne of grove motoriek. Een opwarming die energie geeft! Heb je even tijd 4-8 jaar, pop/wereldmuziek, 4/4 en 6/8 Druk druk.druk.in deze dans komen vier verschillende klokken aan bod: - de slingerklok regelmatige beweging - de koekoeksklok hoor je hoelaat het is? - De zandloper hoor het glijden - de stopwatch stop & watch Het liedje: Tijd, tijd, tikke takke tijd Heb je een paar uren Of gaat het nog lang duren Tijd, tijd, tikke takke tijd Mag ik een minuutje van je tijd? Muzikaal doorkijkje: Welke klokken horen we allemaal? Ken je nog meer klokken? Puls en metrum: het klokken museum ritmespel. De klokken worden centraal opgedraaid. Je hebt langzame klokken, snellere klokken, een shuffelklok, ¾ maat klok, onregelmatige klok, etc. Laat de leerlingen in subgroepen hun eigen klokkenritme spelen. Kan er een compositie mee gemaakt worden? Magie- Blokje 8-12 jaar, toverspreuk, 4/4 - gezamenlijk brouwen we een toverdrank - op basis van de juiste ingrediënten dansen we een eigen toverspreuk. Toverdrank bereiden in een grote kookpot waarbij we het hele lijf betrekken. Let op: variatie van roeren, mixen, scheppen, mengen Tijdens het A- deel roeren, schudden, shaken en draaien we. Tijdens het B- deel voegen we telkens nieuwe ingrediënten toe. Inspector IKS 9-12 jaar, hip- hop/ filmisch, 4/4 en 7/8 (derde couplet) Inspector Iks is een coole kikker. Hij ziet alles, hoort alles en weet bijna alles. We gaan een dagje mee op werkbezoek. Rap tekst: sporen onderzoek en een undercoverzaak 1001 vragen bij een grote kraak Millimeterwerk, geen haartje dat- ie mist Inspector IKS coolste kikker die er is. (2 keer)

Neem een houding aan bij het zingen van de rap- tekst: - schuilen, weggedoken - stoer, gezien worden - Wissel van pose/ houding als de rap voor de 2 e keer gezongen wordt. Variatie: laat 1 persoon tussen dit tableau vivant sluipen en anderen reageren (afkerend, begroetend, ). - laserstralen (waslijn, of dik katoen op klos bij de Action). Houdt de lijn/ laserstraal vast met 2. De laser beweegt op het specifieke geluid in de muziek. Let op: soms verwacht je de laser maar dan is er niet (speciaal trucje van Iks, inbraak beveiliging). Zo leer je de kinderen goed naar de muziek te luisteren (i.p.v. op de automatische piloot). - Idem maar nu lopen, dribbelen, springen, sluipen een aantal kinderen tussen, onder, over de laser stralen let op je bevriest als de lasers bewegen. - Naar de overkant gaan leg een denkbeeldig parcours af. Bespreek met de kinderen het parcours laat hen meedenken. Eerst door smalle steeg dan over een brede sloot, zigzaggend door het bos over de muur etc. - Naar de overkant gaan met een schild (ander persoon) voor je om dekking te zoeken. Dit is leiden- volgen principe. Kijk goed of de schilden zich laten leiden. Een schild beweegt nooit uit zichzelf maar laat zich voortbewegen. - Wissel om. - Variatie met de schilden door de ruimte verplaatsen i.p.v. naar de overkant je mag nu ook je eigen schild ergens laten staan en met een ander schild verder gaan. Of met twee achter een schild hier ontstaan variaties daag de kids uit en geef de kaders en begeleid. In het dansspetterboek staan nog meer variaties op dit thema bij deze muziek.

DANSTHEORIE: 4 danselementen: Ruimte Men kan zich in verschillende richtingen bewegen (voorwaarts, achterwaarts, zijwaarts, diagonaal) Man kan zich in verscheidene lagen bewegen (hoog,midden, diep) Men kan zich via patronen door de ruimte voortbewegen (rechtdoor, hoekig, zigzaggend, in golfbeweging...) Men kan verscheidene vormen maken met het lichaam (groot, klein, hoekig, vlak, etc. Lichaam: Isolatiebewegingen Totaalbeweging Voortbeweging Tijd: Een beweging kan snel/ traag zijn; herhaald gestopt worden Een beweging heeft een ritme - (on)regelmatig Een beweging kan van korte of langere duur zijn Kracht Men kan zich zwaar of licht bewegen (spanning en ontspanning) Een beweging kan een bepaalde dynamiek hebben

Het proces (4 stappen) van exploreren in dans (spetters): 1 thema aanbieden (gebruik visuele middelen); de juiste Atmosfeer creëren Visualiseren - Muziek Verhalen - Vanuit andere invalshoeken - Discussie 2 inventariseren (stel vragen en haal voorkennis op, laat kinderen demonstreren, jij observeert en benoemd): actieve betrokkenheid en deelname Verbaal (vragen stellen) - (laten) demonstreren - Observeren 3 exploreren ( gekaderde opdrachten die uitnodigingen tot onderzoeken, verrijk de opdrachten door de danselementen in te zetten, doe aan side- coaching, strooi met complimenten!) Exploratie: nieuwe mogelijkheden ontdekken: verrijking van beweging door adequaat gebruik van de danselementen: tijd, kracht, ruimte. En side- coaching.strooi met complimenten! 4 improviseren ( denken en dansen tegelijk, kinderen mogen eigen bewegingsmateriaal verzinnen, muzikaal kader belangrijk) N.b. Stel geen vragen als je niet met het antwoord wilt werken!

Dans bevordert de ontwikkeling van het kind: Fysiek Emotioneel en creatief Muzikaal Sociaal Ontwikkeling van oriëntering in ruimte en tijd Cognitieve ontwikkeling Weten hoe je moet begeleiden is misschien nog wel belangrijker dan weten hoe je dansen moet! Succes en veel plezier! Henriëtte Wachelder