Taakverdeling. Bijlage 1. Voorbereiding. De dag zelf. Locatie zoeken en vastleggen



Vergelijkbare documenten
Binnen zonder bellen!

De focusgroepen gaven ons in het verleden al een antwoord op volgende kernvragen:

WAT LEREN de KINDEREN DIT JAAR?

Vragen bij het prentenboek 'De tovenaar die vergat te toveren'

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Moeilijke kindervragen

De nieuwe zorgmedewerker

Draaiboek vorming oudercontact

Draaiboek voor het uitwerken van activiteiten 1

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

Tijdschrift Kindermishandeling April 2013 Onderwijsspecial deel 2. 8 tips voor een goed gesprek met je leerling

10.10u Speeltijd. 5de lesuur 12.05u Middagpauze u Speeltijd

Dingetjes I. Kleuter-kabouters

Lou en Lena: NEE tegen geweld!

Thema Op het werk. Demet TV. Lesbrief 8. De eerste werkdag

Mijn lichaam is goed! Doe-opdrachten rond lichaamsbeeld voor 5-6 BaO

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

Spelend leren, leren spelen

Bevindingen huiswerkenquête schooljaar

Les 1. 1 En jij? O 2 keer per jaar O 3 keer per jaar O 4 keer per jaar. Wat is een rapport? 1. Krijgt jouw kind een rapport?

TITEL ACTIVITEIT + beschrijving: filosofisch gesprek over geloven.

Eerste hulp bij jouw CV met ouders!

Jongerenverwerking Franciscus Spreekt (duur: 60 minuten)

Hoe gaat het in groep 1/2 b

Werken met Leerkracht

Les 4: Les conversatie + grammatica Nederlands Conversatie Les 2 A-klas

Werkboek Het is mijn leven

D R U P P E L S G E W I J S

Creatief en flexibel toepassen van Triplep. Maarten Vos Doe, laat zien, lach, oefen en geef applaus

OUDERCONTACT. Je krijgt het rapport van je zoon. Je wil met de leerkrachten van je zoon spreken. De persoon die lesgeeft.

Voor kinderen die meer willen weten over echtscheidingen. uitgave 2005

Voor het eerst naar school

Onze slogan voor dit schooljaar:

Les 1 Integratie Leestekst: Een bankrekening. Introductiefase

Les 17 Zo zeg je dat (niet)

CP9. In gesprek over de toekomst

FOUT VRIENDJE? PAS OP! Hulp. Internet. Heb je vragen? Bel dan naar Meldpunt Jeugdprostitutie, tel.:

Oplossingsgerichte vragen (Het Spel van Oplossingen IKB & TS)

De inschrijfperiode voor niet-voorrangsgerechtigde leerlingen start op maandag 2 maart 2015.

DE SCHOOLBUS. en andere korte verhalen. Josée Van Laer. in makkelijke taal

Knabbel en Babbeltijd.

Prikkelmijders+en+Prikkelzoekers+

Wat is verantwoordelijkheid en waarom is het belangrijk?

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

Aangenaam kennismaken!

Hoe vind ik het juiste boek voor mijn kind?

Doelgroep: kinderen jonger dan 6 jaar Uitleg Decreet Rechtspositie Minderjarigen

Instructie 1. Heb jij je voelsprieten uitstaan? De relatie met je cliënt

Opstartlessen. Les 1. Kennismaken

De kinderen zitten in een hoefijzeropstelling, omdat er iets gaan gebeuren vooraan in de klas. Iedereen moet dat goed kunnen zien.

olvp ieder1 telt Kies voor jouw talent juiste accent! het

DO'S EN DON'TS VOOR OUDERS

Teksten bewerkt uit het gezinsboek Ons Dagelijks Brood veertigdagentijd van pastoor M. Hagen door EBP voor

Gastles muziek groep 5/6


2. Wat krijgen nieuwe ouders toegestuurd, wanneer en met welk doel?

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Dimanida Kemkievelden Groep 7abcd

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

- ontdekken dat stilte en rust helpen om een gepaste uitdrukking te vinden voor gevoelens.

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

Les 1 Vragen stellen Leestekst: De tandarts

DE BIBLIOTHEEK VAN JE DROMEN? groep A

Dag van Respect & Twinning

Nieuwsbrief GO! De Sprong

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

30 TIPS VOOR OUDERS EN BEGELEIDERS VAN LEERLINGEN MET LEERPROBLEMEN

Drents Archief. Meisje met de hoepel. Groep 2 Speuren in het archief

SPELFICHE: WIE ZIT ER IN DE LEERLINGENRAAD?

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

mijn agenda tweede graad naam: klas: nr.:

Weer naar school. De directeur stapt het toneel op. Goedemorgen allemaal, zegt hij. * In België heet een mentor klastitularis.

We wensen jullie van harte de tijd om rustig die mensen te ontmoeten, en die dingen te doen waar je tijdens het schooljaar te weinig tijd voor hebt.

Inhoudstafel Luistermoment La J Kinderen Lees dit alvorens te beginnen... 2 Doel van de activiteit... 2 Overzicht... 2 Praktische voorbereiding...

Naam van het voorbeeld en school/oudervereniging. Korte beschrijving van het voorbeeld

Anne: Onderwijsassistent (MBO niveau 4) Lisa: Onderwijsassistent (MBO niveau 4)

Werkvormen: Basis 6.1 Kwaliteiten van een vriend Reflectie Subgroepen 30 min 6.2 Hyves-profiel Reflectie Subgroepen (digi) 20 min.

Lesbrief thema: Identiteit

Gemeenteviering rond Jesaja 9:5b

30 TIPS VOOR OUDERS EN BEGELEIDERS VAN LEERLINGEN MET LEERPROBLEMEN. Wijs ze op. en de online coach.

Info. Aanraken, knuffelen en meer... Informatie voor cliënten. Expertisecentrum voor epilepsie en slaapgeneeskunde

Wanneer vertel je het de kinderen? Kies een moment uit waarop je zelf en de kinderen niet gestoord kunnen worden.

Les 1 Voorspellen Leestekst: De nieuwe computer. Introductiefase: 2. Vraag: "Kan iemand mij vertellen wat voorspellen betekent?"

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Notitieboekje. Allemaal Taal

1AT. 5de lesuur 12.05u Middagpauze

Commissie vakantieweken voor mensen met een beperking

MANIEREN OM MET OUDERPARTICIPATIE OM TE GAAN

Niet eerlijk. Kyara Blaak

U leert in deze les "toestemming vragen". Toestemming vragen is vragen of u iets mag doen.

HET KLOKHUIS ZOEKT ONTWERPERS

Draaiboek De Grote Voorleesdag

Workshop Tweede Kamerverkiezingen

Thema Op zoek naar werk

Waarom stage? Regels stage Interview 1+2 Stage eindverslag 1+2

Papa en mama hebben ruzie. Ton en Toya vinden dat niet leuk. Papa wil graag dat Ton en Toya bij hem op bezoek komen, maar van mama mag dat niet.

MONTESSORISCHOOL RHENEN

Lesvoorbereiding Leef! Sociaal-emotionele vaardigheden klas 3-4

Het Groot en Bijzonder Verdriet Doe Boek

FASE 1 - BEREID JE VOOR

Tuin van Heden.nu 1 Mag ik zijn wie ik ben? Van In 5

Je bent pas meter of peter geworden van een SOS kind. wat nu?

Transcriptie:

Taakverdeling Bijlage 1 Voorbereiding Taak Locatie zoeken en vastleggen Activiteit bekend maken en uitnodigingen versturen Inschrijvingen opvolgen Wie? De dag zelf Taak Zaal klaarzetten Materiaal klaarzetten Onthaal van deelnemers Verantwoordelijke kennismaking en opwarmer Verantwoordelijke die instrument leidt Eindproduct overhandigen aan de ouderwerking en de school Verantwoordelijke(n) die resultaat van de vorming (drie punten) opvolgen. Wie?.

Materiaallijst Bijlage 2 Nodig Takenlijst (bijlage 1) Drankjes Hapjes (eventueel) Tafels en stoelen Etiketten en schrijfgerief Kaartjes welkom afdrukken en snijden (bijlage 3) Stellingen eventueel afdrukken (bijlage 5a) anders digitaal gebruiken Kaartjes duim afdrukken en snijden (bijlage 5b) Casussen afdrukken (bijlage 6a,b,c,d,e en 7a,b,c,d,e) Raster afdrukken (bijlage 8) Stappenplan met vragen afdrukken (bijlage 9) Markeerstiften (1 per tafel) Raster eigen school afdrukken (bijlage 10) Materiaal voor eigen creatief groepswerk OK?

Welkom in andere talen Kopieer dit blad en knip de kaartjes uit. Bijlage 3 Zorg dat je evenveel kaartjes voorziet als deelnemers. Zorg dat de talen goed verdeeld zijn zodat je groepen met gelijke aantallen hebt. 欢 迎 Hoşgeldiniz Tervetuloa Bienvenue Valkommen

Kennismaking Methodiek Namenronde Bijlage 4a In het kort De deelnemers stellen zich voor en vertellen iets over zichzelf. Opbrengst Korte voorstellingsronde (1min elk). De begeleider geeft voorbeeld voor zichzelf en duidt zodoende de verwachtingen van de voorstellingsronde. Aanpak Stap 1 Deelnemers vragen om plaats te nemen Kondig aan dat je wil kennismaken met de groep. Stap 2 Eigen naam toelichten Vertel dat je de kennismaking wil doen aan de hand van een namenronde. Begin het voorstelrondje zelf om het ijs te breken door een voorbeeld te geven. Vertel iets over jezelf aan de hand van de voorbeeldvragen. Realiseer je hierbij dat jouw toelichting de toon zal zetten. Bepaal hoe uitgebreid of persoonlijk je het wil en wees zelf een voorbeeld. Stap 3 Beurt doorgeven Nodig één van de deelnemers uit om zichzelf voor te stellen. Maak een rondje of laat de groep de beurt doorgeven. Voorbeeldvragen Je kunt de deelnemers verder ondersteunen bij de voorstelronde door hun een aantal vragen te geven die kunnen toelichten. Hieronder vind je een aantal voorbeelden: Wie ben jij? Waar kom je vandaan (stad in België evt. land van herkomst, sinds wanneer in België)? Kinderen in welk leerjaar? Actief in ouderraad of -vereniging? Via wie ben je hier terecht gekomen?

Kennismaking Methodiek Sleutelbos Bijlage 4b In het kort De deelnemers vertellen aan de hand van hun sleutelbos iets over zichzelf. Opbrengst Velen vragen zich af: wat vertel ik tijdens een kennismaking? Hoe uitgebreid doe ik dat, en vertel ik alleen iets over mijn werk of ook over meer persoonlijke dingen? De werkvorm Sleutelbos is een korte ijs brekende werkvorm die mensen een kapstok biedt om iets over zichzelf te vertellen. Op een natuurlijke manier komen werk gerelateerde of meer persoonlijke aspecten aan de orde. Aanpak Stap 1 Deelnemers vragen hun sleutelbos te pakken Kondig aan dat je wil kennismaken met de groep en vraag daarvoor hun sleutelbos tevoorschijn te halen. Als iemand geen sleutelbos bij zich heeft, kan hij zijn tas of een ander voorwerp uit zijn tas (agenda, etui of portemonnee) pakken. Stap 2 Eigen sleutelbos toelichten Vertel dat je de kennismaking wil doen aan de hand van ieders sleutelbos. Begin het voorstelrondje om het ijs te breken door zelf een voorbeeld te geven. Vertel iets over jezelf aan de hand van je sleutels. Realiseer je hierbij dat jouw toelichting de toon zal zetten. Bepaal hoe uitgebreid of persoonlijk je het wilt en wees zelf een voorbeeld. Stap 3 Beurt doorgeven Nodig één van de deelnemers uit om zichzelf voor te stellen aan de hand van zijn sleutelbos. Maak een rondje of laat de groep de beurt doorgeven. Voorbeeldvragen Je kunt de deelnemers verder ondersteunen bij de voorstelronde door hun een aantal vragen te geven die zij aan de hand van hun sleutelbos kunnen toelichten. Hieronder vind je een aantal voorbeelden: Waarvoor gebruik je de sleutel? Wat vind je belangrijk aan het gebruik daarvan? Weke waarde vertegenwoordigt die sleutel voor je? In hoeverre geeft je sleutelbos weer waar je belangen en interesses liggen? Variaties Deze methodiek kan ook toegepast worden met iemands handtas, agenda, etui, portemonnee, (Vrij naar Het groot werkvormenboek van Sasja Dirkse-Hulscher en Angela Talen)

Stellingen: voelt u zich welkom of niet? Bijlage 5a - Enkele leerkrachten komen tijdens het oudercontact wachtende ouders van koffie voorzien en slaan een praatje. - Tijdens het schoolfeest dragen alle leerkrachten van de school een badge met hun naam en klas. - Wie de school binnenkomt moet voorbij de onthaalbalie. Daar moet je aanbellen. Na een minuut komt er iemand aangesloft en van achter het glas vraagt die naar de reden van je komst. - Op de schoolwebsite vind je een kaartje met de routebeschrijving naar de school en een plattegrond met daarop de onthaalbalie aangeduid. - Wie naar de school belt, krijgt eerst een computerstem aan de lijn die vraagt wie u wenst te spreken, om daarvoor het juiste nummer in te toetsen. - Aan het bureau van de directeur hangt een elektronische bel met binnen-bezet-afwezig. - Je belt om de directeur te spreken en krijgt iemand van het secretariaat aan de lijn. Die maakt voor jou een afspraak binnen twee weken. - Per brief krijg je een uitnodiging van de schoolraad. Daarbij zit ook een link naar een website waar de werking van de schoolraad wordt uitgelegd. Op die website vind je een document van 40 pagina s dat de werking tot in de puntjes uitlegt. - Je wil de leerkracht Frans van je kind op school even spreken. Wanneer je hem na het belsignaal om vier uur aan de schoolpoort ziet, vraagt hij of je wel langs de onthaalbalie bent geweest. - Op de jaarlijkse schoolvoorstelling zit je naast de klasleerkracht van je kind in het publiek. Tussen twee acts door vraagt hij hoe je kind zich voelt in de klas. - In het schoolkrantje staan de naam, e-mailadres en foto van alle leerkrachten.

Bijlage 5b

CASUS 1 (beeld) Bijlage 6a

CASUS 2 (beeld) Bijlage 6b

CASUS 3 (beeld) Bijlage 6c Ouder komt op ouderavond bij meerdere leerkrachten tegelijkertijd Ouders komen bij 1 leerkracht op ouderavond

CASUS 4 (beeld) Bijlage 6d

CASUS 5 (beeld) Bijlage 6e Schoolfeest Meer info op onze website. Programma

CASUS 1 (tekst) Bijlage 7a Een laaggeschoolde moeder merkt dat haar zoon erg graag wil verder studeren. Zelf is ze maar tot haar 14de naar school geweest en ze vindt dat ze onvoldoende weet over verder studeren. Haar zoon, nu 17 jaar, zou graag volgend jaar verder studeren. Zij en haar man hebben veel vragen waar zij geen antwoord op weten: Wat kan mijn zoon studeren? Waar kan mijn zoon studeren? Wat zijn de voorwaarden om te studeren? Hoeveel gaat dit kosten? Moet mijn zoon nu op kot? De moeder stapt onaangekondigd binnen op het secretariaat van de school. Zij vraagt een beetje radeloos of ze geholpen kan worden. Op het secretariaat wordt ze rustig en begripvol ontvangen. Meteen krijgt de mama informatie mee die ze zelf kan doornemen met haar man en zoon. De secretariaatsmedewerker legt kort uit waar elke brochure voor dient en overloopt deze kort met de moeder. Tegelijk wordt er een afspraak gemaakt met de studiebegeleider om de voornaamste vragen van de ouders te beantwoorden. Het gesprek met studiebegeleider is kort in de toekomst gepland. De moeder gaat met een tevreden gevoel naar huis.

CASUS 2 (tekst) Bijlage 7b Een leerkracht merkt dat een leerling in haar klas de laatste tijd erg stil en teruggetrokken is. De leerling reageert erg afwezig en lijkt niet gelukkig. Verder zijn de resultaten van het kind op korte tijd sterk gedaald. De leerkracht vindt deze situatie niet normaal en beslist om contact op te nemen met de moeder van het kind. De leerkracht neemt telefonisch contact op met de mama en schetst heel kort het probleem. De mama gaat positief in op de vraag om naar school te komen. De leerkracht antwoordt dat zij blij is met de reactie en dat ze het gesprek liefst nog zo snel mogelijk wil laten doorgaan. De volgende dag vindt het gesprek plaats. De leerkracht legt uit wat er aan de hand is in de klas en wat zij heeft opgemerkt. De mama is tevreden dat de leerkracht zo bezorgd is om haar kind en vertelt wat er aan de hand is. Momenteel zit zij samen met haar man in een vechtscheiding. Dit weegt heel erg op haar zoon. De leerkracht en de moeder spreken af hoe ze de situatie met het kind verder zullen aanpakken en wanneer ze elkaar weer zullen ontmoeten.

CASUS 3 (tekst) Bijlage 7c Een jongen gaat naar een school met veel leerlingen. Zijn punten zijn goed en er zijn geen problemen in de klas. Vrijdag voor de ouderavond, kregen de ouders een papiertje waar het volgende op stond: Volgende week is het oudercontact, maar gezien de punten van uw zoon goed zijn en er geen problemen te melden zijn, vinden wij het als schoolteam niet nodig dat u komt. De papa had graag een aantal zaken besproken met de leerkracht, gezien de veranderde gezinssituatie. De mama is ernstig ziek en dit weegt op de zoon. De ouders zien zich nu genoodzaakt om een afspraak te maken met de school, maar weten uit het verleden dat zo n afspraak lang op zich kan laten wachten.

CASUS 4 (tekst) Bijlage 7d Een ouder komt na het aanbellen aan de schoolpoort binnen in de hal van de school. Hij heeft zelfs niets moeten zeggen in de parlofoon. Deze hal geeft uit op een lange gang. De ouder loopt door de gang en ziet links en rechts van hem een aantal deuren, zonder opschrift. Achteraan rechts merkt hij een trap op en begeeft zich naar de 1 ste verdieping. Daar staat een deur van een klas open en ziet de ouder een leerkracht. Deze verwijst hem terug naar de gang beneden en vertelt hem dat hij de directeur kan vinden achter de 2 de deur rechts. Wanneer de ouder terugkeert naar het bureau van de directeur is de deur gesloten. Het licht brandt, maar wanneer de ouder klopt, hoort hij enkel gestommel maar doet niemand open. De ouder gaat dan maar zitten op een bank die halverwege de gang staat en wacht.

Bijlage 7e CASUS 5 (tekst) Brief Geachte heer/mevrouw, Naar aanleiding van het recente decreet omtrent de maximumfactuur in het basisonderwijs, brengen wij u graag op de hoogte aangaande de ontwikkelingen en evoluties in dit maatschappelijke veld en de consequenties voor de kwitanties die u in de toekomst zult ontvangen. De declaratie van de provisoire kosten zal, in lijn met het decreet, vanaf dit schooljaar plaatsvinden op de 3 de laatste werkdag van de maand. De communicatie daaromtrent zal gebeuren via de media die daar op dat moment het meest voor in aanmerking komen of het meest courant zijn in de heersende schoolcontext. Voor het komende schooljaar kan u de kosten die pro cure aan het schoolgaan van het ten uwer laste zijnde kind besteed worden, raadplegen via ons digitaal platform, waar u zich kan aanmelden met uw persoonlijke code edfj8mq. De stadia die u vervolgens moet doorlopen vindt u terug in de online FAQ of in een vademecum dat u kan aanzoeken per telefoon. Het nummer van de school vindt u eveneens op onze webstek. In afwachting van de door u te treffen voorzieningen verblijven wij, hoogachtend Mevrouw de directeur.

Wat vinden jullie hier sterk aan? In welke valkuil mogen jullie niet trappen? Bijlage 8 Wat moet weg? Welke werkpunten/groeipunten vinden jullie bij deze situatie?

Bijlage 9 Casussen: stappenplan Stap 1: Kies of jullie willen werken met de tekst of de foto( s). Stap 2: Bekijk de foto( s) goed of lees de tekst aandachtig. Stap 3: Beantwoord de vragen in het raster. Stap 4: Markeer in jullie antwoorden wat er overeenkomt met het onthaal in jullie eigen school. Hebben jullie gelijkaardige sterke punten? Hebben jullie dezelfde werkpunten? Waarvoor moeten jullie opletten? Wat mag er niet gebeuren? Wat zijn valkuilen? Zijn er bij jullie ook zaken die geschrapt moeten worden? Stap 5: Vul het raster aan met zaken die je nu nog mist voor onthaal op jullie eigen school?

Bijlage 10 Hieronder zie je een sjabloon voor de terugkoppeling naar de grote groep. Je kan dit zelf uitvergroten en bijvoorbeeld op A3-papier afdrukken, maar beter is dat je het nog groter overtekent, bijvoorbeeld op een grote flap of een schoolbord. In het midden hang je ook best een foto van de school, het schoolteam, alle leerlingen op. Zo maak je duidelijk dat het nu gaat over het onthaalbeleid op je eigen school. Sterktes Valkuilen Foto van de eigen school Schrappen Werkpunten

Wij zetten in op onthaal Bijlage 11 Op onze school, beloven wij, de ouders en het schoolteam, ons vanaf vandaag samen in te zetten voor een warm onthaal. Graag willen we beginnen met de volgende drie zaken: Wat Hoe Handtekeningen:

Wie doet wat? Bijlage 12 Wat? Wie? Wanneer? Communicatie naar schoolteam Communicatie naar ouderwerking Aanspreekpunt voor meer informatie Promotie op website/smartschool Aankondiging infobord Bewakers van engagementen