Uitgave: mei 2013. Het Groene Wiel Onderdeel van Veldwerk Nederland Hendrikweg 14 b 6703 AW Wageningen



Vergelijkbare documenten
Samenwerking 4. Algemeen 5. Werkwijze 6. Materialen en activiteiten 7. Leergebieden 8. Activiteitenschema s per groep 9. Activiteiten groep 1 en 2 15

Stichting Veldwerk Nederland. Het Groene Wiel. Jaarprogramma NME Wageningen Hét Kennis- en Praktijkcentrum voor natuureducatie

Het Groene Wiel. Uitgave: mei 2013 Vormgeving: Nicole de Kievid. Onderdeel van Veldwerk Nederland Hendrikweg 14 b 6703 AW Wageningen

Stichting Veldwerk Nederland. Het Groene Wiel. Jaarprogramma NME Wageningen en Praktijkcentrum voor natuureducatie

J A AR PR OGR A M M A N ME WA GE N IN GE N

Inhoudsopgave. Voorwoord 3. Samenwerking 4. Algemeen 5. Werkwijze 6. Materialen en activiteiten 7. Leergebieden 8. Activiteitenschema s per groep 9

JAARPROGRAMMA NME WAGENINGEN

Inhoudsopgave. Voorwoord 3. Samenwerking 4. Ophalen leskisten bij Groenhorst College Ede 4. Bij wie moet u zijn? 4. Werkwijze inschrijving 5

Jaarprogramma Wageningen

De Blijde Wei. Leskisten Omschrijving van de leskisten

Inhoudsopgave. Inhoud van de leskist

Aanbod NME voorjaar 2014

Schooljaar

De lesactiviteit Het Beste Bos Ede is een samenwerking van Het Groene Wiel en IVN Ede.

Blijde Wei. Lesaanbod

Inleiding Doelgroep Relatieschema Opzet van de lescyclus Algemeen doel De doelstellingen...

Handleiding: reserveren via internet NME aanbod Groene Wiel Wageningen

Het kikkerpad. veldwerk - onderbouw

Evalueren van attitudes, vaardigheden en kennis in Veilig de wereld rond

groep aug sept okt nov dec jan feb mrt apr mei juni juli

Les groep aug. sept okt nov dec jan feb mrt apr mei juni juli

Een uniek lespakket laat uw leerlingen zelf alles ontdekken over (duurzame) energie

AANBOD NME CENTRUM TIEL

Wilgenhof. Lesaanbod

groep aug sept okt nov dec jan feb mrt apr mei juni juli

Blijde Wei. Lesaanbod

groep aug sept okt nov dec jan feb mrt apr mei juni juli

Leren hoe het werkt (begrijpen)

Een compleet overzicht van ons lesaanbod op het gebied van NATUUR MILIEU TECHNIEK GEZONDHEID

Een midden- en bovenbouwproject van het IVN Veldhoven Eindhoven Vessem najaar 2015

Voor u ligt de nieuwsbrief met informatie voor u en de kinderen. Wij willen u vragen om deze nieuwsbrief zorgvuldig te lezen.

Portfolio lesmateriaal Basisonderwijs Zwerfafval

Portfolio Natuurtalenten

VEILIG DE WERELD ROND EVALUATIEFORMULIER

Les groep sept okt nov dec jan feb mrt apr mei juni juli

NME Wijzer. Een compleet overzicht van ons lesaanbod op het gebied van NATUUR MILIEU TECHNIEK GEZONDHEID

Dit jaarprogramma NME is samengesteld door:

Blijde Wei. Lesaanbod

Introductieles. Vogels in de klas. groep 5/6. Handleiding leerkracht. Inhoud in het kort. Kerndoelen. Lesdoelen

Ede. NME aanbod voor schooljaar Inhoudsopgave. Samenwerking

Lesbrief Bodemdiertjes favoriete voedsel

Educatief materiaal bij de voorstelling Buurman en Buurvrouw, groep 3 en 4

Leskisten Natuur. adres Duinvlietweg ND Oostkapelle

Jaarprogramma Natuur, milieu, duurzaamheid schooljaar 2015/2016

Voorbereiding post 3. Er was eens Groep 1-2-3

Het Groene Wiel. Uitgave: april Onderdeel van Veldwerk Nederland Hendrikweg 14 b 6703 AW Wageningen

Lesbrief Bodemdiertjes favoriete voedsel

Kooi. Lesaanbod

Leerdoelen en kerndoelen

Handleiding Leskist bomen groep 7/8

Handleiding Leskist bomen groep 7

Het Groene Wiel. Jaarprogramma Wageningen

Dwaaltochten groep 6. NME-centrum Midden-Betuwe

Inleiding Doelgroep Relatieschema Opzet van de lescyclus Opbouw van de lescyclus Doelstellingen...

ONTDEK HET ZELF...EN LAAT JE NIETS WIJSMAKEN!

Coördinator en contactpersoon Suze Hörchner, ,

Beste ouder(s)/verzorger(s),

Voorbereiding post 5. Iedere vogel zijn eigen plekje Groep

Handleiding. Geschikte tijd uitvoering jan feb mrt apr mei jun jul aug sep okt nov dec

Lang leve de buitenkids!

Natuuractiviteiten voor Basisscholen 2013 / 2014

Overzicht NME aanbod

1. Inleiding Doelgroep...3 Doelstelling Relatie met de kerndoelen Voorbereiding op school De les op de tuin...

Wat weet jij over biologisch en over de bodem?

Doe- pad Watertorenweg. Achtergrond informatie voor de begeleider. Groep 5-6

Het Gouden Ei. De Voorstelling. Illustraties en tekst: Marijke Meyer

Brengt natuur in de klas

Introductieles. Vogels in de klas. groep 5/6. Leerkracht. Inhoud in het kort. Kerndoelen. Lesdoelen

Schooljaar

Informatieboerderij Zorgvrij

Overzicht NME aanbod

Leskist THEMA-handleiding Afhaalrestaurant Fitfood Groep 5 en 6

Klassennieuws. Beste ouders/ verzorgers, Hierbij het klassennieuws van de afgelopen weken.

Lesbrief Beestjes tekenen naar verhaal

Eet smakelijk. ( 5 januari t/m 31 januari)

Lessuggesties energie Ter voorbereiding van GLOW. Groep 3, 4, 5

AANBOD SCHOOLJAAR NATUUR- EN MILIEUEDUCATIE VOOR HET BASISONDERWIJS IN DEVENTER. Uitgave: Stichting De Ulebelt, Deventer

Op 21 maart is er een dansvoorstelling voor onze groep: Wiewawit

Inhoudsopgave. Natuurmonumenten Nieuwkoopse Plassen Schoolreisjes en excursies. Programma voor groep Programma voor groep

Lang leve de buitenkids!

Programma Natuur Avonturen

Nieuwsgierig Primair Onderwijs

Algemeen: De IVN-Scholenwerkgroep heeft tot doelstelling kinderen actief en ontdekkend met de natuur bezig te laten zijn.

NATUUR- EN MILIEU EDUCATIE ZWIJNDRECHTSE WAARD

De grond waarop wij wonen

VOORJAARSBLOK

Bontepietenpad. Bijenkorf

DE HERFST: KLEURRIJK SEIZOEN

Lang leve de buitenkids!

BRANDINGNIEUWS Samen doelgericht de wereld ontdekken

INSECTEN. werkboekje

Voorbereiding post 2. Hap, ik heb je! Groep 1-2-3

Oja! Gezamenlijke nieuwsbrief van SPIL-centrum Philipsdorp

Vakantieprogramma Chillen in ons ZOmerparadijs. Bij Zo op het Podium/Zo op Gummarus

Onderbouw. Ontdektocht Jonge dieren op Zorgvrij. Speurtocht Op handen en voeten. Op schoolreisje naar Zorgvrij

stap in de Waterwereld stap op m.s. Watervlo

De olifant die woord hield

Docentenhandleiding Onderzoek Leefomgeving

Stadswerken. Kerndoelen. Programma NMC. Groep 1 t/m 8.

Inschrijfformulier

Transcriptie:

Uitgave: mei 2013 Het Groene Wiel Onderdeel van Veldwerk Nederland Hendrikweg 14 b 6703 AW Wageningen T 0317-422 041 info@groenewiel.nl www.groenewiel.nl www.veldwerknederland.nl 1

Inhoudsopgave Voorwoord 3 Samenwerking 4 Algemeen 5 Werkwijze 6 Materialen en activiteiten 7 Leergebieden 8 Activiteitenschema s per groep 9 Activiteiten groep 1 en 2 16 Activiteiten groep 3 en 4 22 Activiteiten groep 5 en 6 28 Activiteiten groep 7 en 8 35 Extra aanbod Veldwerk Nederland 42 Adressen in de regio 43 2

Voorwoord Het Groene Wiel ondersteunt het Primair Onderwijs in Wageningen op het gebied van natuur en milieu-educatie (NME). Dit wordt mogelijk gemaakt dankzij de gemeente Wageningen. Het Groene Wiel is onderdeel van de landelijke organisatie Veldwerk Nederland. In dit jaarprogramma vindt u een groot aantal activiteiten voor het schooljaar 2013-2014 waarmee u uw natuuronderwijs vorm kunt geven. We hebben een roerig jaar achter de rug en roerige tijden in het vooruitzicht. Het is nog geheel onduidelijk in hoeverre de gemeente Wageningen Het Groene Wiel blijft fi nancieren voor het uitvoeren van het NME programma aan het basisonderwijs. Voor zover nu bekend, zal de gemeenteraad eind 2013 beslissen over de voorgestelde bezuinigingen. Deze kunnen uiteen lopen van 0% tot 100%. Zolang hierover nog geen besluit is genomen, gaan wij op volle kracht door met ons werk. De eventuele bezuinigingen hebben in elk geval nog géén consequenties voor schooljaar 2013-2014. Zodoende kunnen wij u voor komend schooljaar ons complete NME programma bieden. Met daarin zoals u van ons gewend bent lessen op Het Groene Wiel en buitenlessen in de omgeving. Met een groot aantal en voor projecten en lessen op en rond de school. En tot slot materiaalzendingen waaronder voorjaarstakken, kikkervisjes en insecten. Met plezier bieden we u ook weer een aantal nieuwe activiteiten: Materiaalzending Het Vogelrestaurant voor groep 1-4: help de vogels de winter door. Leskist Kaas maken voor alle groepen: maak je eigen kaasje. Lekker en gezond! Leskist Op pad met de pad voor groep 3-4: taalontwikkeling met een pad Leskist Weer en Klimaat voor groep 7-8: zelfstandig leren over weersverschijnselen en alles wat daarmee samenhangt. Een spetterend project rond 750 jaar stadsrechten Wageningen voor groep 6 t/ 8 met speurtocht door de stad! U leest hierover meer in de productbeschrijvingen. Afgelopen schooljaar zijn we gestart met KlasseKuikens. Dit project met een broedmachine en kuikenverzorg-set is een groot succes gebleken. Dit jaar dus weer! Ditzelfde geldt voor het project Zwervend Afval dat we organiseren in aansluiting op de Week van Wageningen Schoon. Net als vorig jaar biedt Waterschap Vallei en Veluwe haar educatieve aanbod van en en de rioolwaterzuiveringexcursie aan via Het Groene Wiel. We wensen u veel plezier met onze lessen en projecten en zien u graag op het Groene Wiel of in het bos of veld! Namens Gemeente Wageningen en Het Groene Wiel, Tessa de Been, Consulent NME Wageningen Wageningen, mei 2013. 3

Samenwerking Het programma NME (natuur- en milieueducatie) komt tot stand in samenwerking tussen de gemeente Wageningen en het Groene Wiel (onderdeel van Veldwerk Nederland). Het Groene Wiel is (sinds 1 augstus 2008) praktijkcentrum van Veldwerk Nederland. Het Groene Wiel is verantwoordelijk voor de inhoud van het NME-programma en de uitleenadministratie. Het Groene Wiel zorgt voor: het jaarlijkse programmaboekje; vernieuwing van het aanbod (nieuwe en en acitiviteiten); de inroostering via Edso begeleiding van lessen en excursies de uitleen en controle van en Met vragen over het programma, de inroostering en voor het tussentijds aanvragen van materialen of de annulering daarvan, kunt u terecht bij het Groene Wiel. De gemeente Wageningen is opdrachtgever en fi nanciert het programma. 4

Algemeen Kwaliteit Alle en en materiaalzendingen worden door ons nauwkeurig gecontroleerd voordat u ze krijgt. Indien er iets ontbreekt, wordt dat door ons vermeld. Mocht u toch nog iets anders missen, wilt u dan direct contact met ons opnemen? Dan kunnen we voorkomen dat we u abusievelijk de kosten voor het missende materiaal in rekening brengen. Verantwoordelijkheid Voor alle activiteiten geldt dat de verantwoordelijkheid voor vervoer, leerlingen en materialen bij de school ligt. Ook als programma s (deels) door Het Groene Wiel of derden worden begeleid. Documentatiecentrum Naast de lesprogramma s kunt u gedurende het schooljaar een beroep doen op ons documentatiecentrum in Wageningen. Heeft u een project rond een onderwerp dat niet in ons programma staat, of zijn er leerlingen die materialen nodig hebben voor een spreekbeurt? Dan kunt u bij ons terecht voor materialen. Er zijn lesbrieven, posters, dvd s, boeken, tijdschriften, modellen, opgezette dieren en illustratiemateriaal, maar ook kijkers, binoculairs en microscopen te leen. Eigen bijdrage Voor deelname aan de activiteiten en het lenen van en betalen de scholen een eigen bijdrage. De eigen bijdrage per klas voor het schooljaar 2013-2014 is vastgesteld op 42,50 en wordt per school berekend op basis van het totaal aantal klassen. Met dit bedrag levert u een bijdrage aan de materiaalkosten. Uw school ontvangt de rekening aan het einde van het schooljaar. De kosten voor de planten en zaden voor het project Tuinieren bij school zullen apart in rekening worden gebracht. Dit geldt ook voor materialen die zoek raken of kapot gaan. Contactgegevens Het Groene Wiel Centrum voor natuur- en milieueducatie Hendrikweg 14B 6703 AW Wageningen T 0317-422 041 E info@groenewiel.nl W www.groenewiel.nl Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag geopend van 9.00 uur tot 16.30 uur. Woensdag meestal geopend van 9.00 uur tot 13.00 uur. Wil je op deze dag langskomen? Bel dan even voor de zekerheid. 5

Werkwijze Aanbod en inschrijven op internet Het hele aanbod zoals in deze brochure staat beschreven vindt u ook op internet. De inschrijving verloopt via onze NME-planner. Elke school heeft een eigen inlogcode en wachtwoord. Bent u dit kwijt, neem dan contact op met de NME-contactpersoon bij u op school, of met Het Groene Wiel. Ga naar: www.groenewiel.nl. Klik op inroosteren voor leerkracht: NME-planner. Van hieruit kunt u inloggen en inschrijven. Hoe dit werkt leest u in de handleiding NME-planner, eveneens te vinden op www.groenewiel.nl. Inroostering lessen en projecten Voor lessen en projecten staat er in het jaarprogramma alleen een periode vermeld. Voor het van start gaan van de activiteit krijgt u per e-mail bericht van ons m.b.t. de inroostering. Het is daarom van belang dat u in de NME-planner een actueel e-mailadres opgeeft en eventuele wijzigingen bijtijds aan ons doorgeeft. Reservering voor de zomervakantie Wij verzoeken u om uw inschrijving via internet voor de zomervakantie af te ronden. Zodoende weten wij hoe onze (en u ook hoe uw NME-) jaarplanning eruit gaan zien. Sommige en zijn erg populair: dus hoe eerder u reserveert, hoe meer kans u heeft dat de door u gewenste periode nog vrij is! Tussentijds wijzigen Gedurende het schooljaar 2013-2014 kunt u zelf uw reserveringen wijzigingen, annuleren of bijplaatsen. Voor annulering gelden de volgende regels: Leskisten kunt u tot 14 dagen voor uitleendatum wijzigen of annuleren. Materiaalzendingen kunt u tot 4 maanden voor levermaand annuleren. Excursies kunt u tot 1 maand voor uw voorkeursperiode annuleren. Annuleert u later dan genoemde termijnen, dan worden er administratiekosten in rekening gebracht. Ophalen en terugbrengen en Leskisten dient u op te halen en terug te brengen bij Het Groene Wiel, Hendrikweg 14b in Wageningen. Een aantal dagen voor de start en de afl oop van een uitleenperiode krijgt u van ons per e-mail een herinneringsbericht. Ophaaldag: maandag tussen 13.00 en 16.30 uur. Terugbrengdag: vrijdag tussen 9.00 en 13.00 uur. Materiaalzendingen Voor het ophalen van materiaalzendingen ontvangt u van ons bericht per e-mail over de afhaaldatum en -tijd. Voorbereiding handleidingen De handleidingen van de en staan als download bij de betreffende producten in onze NME-planner. Voor de lessen en excursies staan de bijbehorende materialen en informatie op onze website: www.groenewiel.nl/betreffende les. De exacte link wordt u per e-mail toegestuurd. 6

Materialen en activiteiten In dit programma worden de volgende soorten activiteiten en producten aangeboden: Leskisten Een bevat een lesbeschrijving en materialen rondom een bepaald thema. De leerlingen werken met opdrachten, opdrachtkaarten en werkbladen. De lessen uit en vinden plaats in school of (deels) in de directe schoolomgeving. De uitleentermijn voor en is twee weken. Bij sommige en worden (levende) materialen geleverd. Ontdekdozen Een ontdekdoos bevat onderzoeksmateriaal en opdrachten waar de leerlingen zelfstandig, in groepjes van twee of drie mee kunnen werken. Aan de hand van opdrachtkaarten maken ze verschillende opdrachtjes en zoeken ze zélf naar oplossingen voor vraagstukken. De ontdekdozen zijn speciaal geschikt voor het oefenen van het zelfstandig oplossen van vraagstukken door eigen waarneming. De uitleentermijn voor ontdekdozen is twee weken. Excursies Bij een excursie vindt een deel van de activiteiten plaats buiten de directe schoolomgeving, bijvoorbeeld in het bos, de uiterwaarden of het Arboretum. Het is over het algemeen geen losstaande activiteit, maar een onderdeel van een groter lesprogramma (met voorbereiding/verwerking op school). De duur van het totale lesprogramma kan variëren van een halve dag tot vijf activiteiten verspreid over twee weken. Les op het Groene Wiel In het Groene Wiel worden elk jaar een aantal lessen georganiseerd die vanwege gebruik van dieren, planten of speciale materialen en begeleiding niet op school kunnen worden uitgevoerd. Materiaalzending Een materiaalzending bestaat uit verbruiksmaterialen, een lesbrief met informatie over het onderwerp en suggesties voor het gebruik in de klas. Het verschil met een is dat u de materialen en de bijbehorende handleiding niet terug hoeft te brengen. Een materiaalzending bestaat soms uit levend materiaal, waarvan de leverdatum niet altijd exact vast te leggen is. Voor het schooltuinenproject worden zaden, planten en informatiebladen geleverd. 7

Leergebieden Het Groene Wiel heeft de inhoud van natuuronderwijs uitgewerkt in zes verschillende leergebieden. De eerste vier daarvan zijn ook nadrukkelijk terug te vinden in de kerndoelen. De twee laatste leergebieden zijn relevant vanuit het perspectief van natuur- en milieu-educatie en duurzame ontwikkeling en voor de persoonlijke ontwikkeling van de leerlingen. Besef Leren kennen van planten en dieren, groei en ontwikkeling, vorm en functie en samenhang. Aan de hand van concrete materialen en situaties wordt kennis (begrippen, woorden, verbanden) ontwikkeld. Waarnemen en Leren herkennen en benoemen van eigenschappen. Leren om conclusies te trekken uit eigen waarnemingen. Leren om zelfstandig (onderdelen van) onderzoekjes op te zetten. Zorg en verantwoordelijkheid Leren zorg te dragen voor planten en dieren en daar steeds meer verantwoordelijkheid in leren te dragen. Duurzaam handelen Leren hoe (samen met anderen) op een verantwoorde manier om te gaan met de omgeving, afval, energie, water e.d. Waardering Het creëren van situaties waarin leerlingen waardering voor de natuur kunnen ontwikkelen, verwoorden en verbeelden. Hiermee kunnen tevens gevoelens van angst ten opzichte van dieren worden voorkomen. Rechtvaardigheid en keuzevaardigheid Kennismaken met algemene normen en waarden met betrekking tot onze omgang met planten, dieren en milieu. Vanuit een ander (waarden)perspectief leren kijken naar een situatie. Kennismaken met situaties waarin verschillende waarden ten opzichte van elkaar moeten worden afgewogen (bijvoorbeeld in een rollenspel). 8

GROEP 1 EN 2 Kabouterpad E 1-2 Het Vogelrestaurant Mz 1-2 4 uur Voorjaarstakken Mz 1-2 Kikkervisjes Mz 1-2 4 uur Tuinieren bij school Mz 1-2 5 uur Insecten in de klas Km 1-2 3 uur Alles voor een pannenkoek K 1-2 4 uur Bang en Boos K 1-2 3-5 uur Bijen K 1-2 4 uur Geboorte en verzorging K 1-2 1 uur Het weer en seizoenen K 1-2 5 uur Ik-zelf K 1-2 Kaas maken K 1-2 3-4 uur Toverstenen K 1-2 Veulens in de Wei K 1-2 3-5 uur Zo doet een vogel K 1-2 3 uur Droppie Water K 1-2 3-4 uur Eekhoornschool K 1-2 1-3 uur Kriebelbeestjes K 1-2 Lievebeest K 1-2 Thema-spel K 1-2 2-3 uur Zwervend afval P 1-2 1-3 uur Warme Truiendag P 1-2 1-4 uur sept t/m nov nov t/m febr mrt t/m apr mei t/m sept vervoer nodig extra begeleiding gewenst deels buiten de school K Km met (levend) materiaal E excursie Mz materiaalzending L les op Het Groene Wiel Lb lesbrief P project 9

GROEP 3 EN 4 Het Vogelrestaurant Mz 1-2 4 uur Mens en dier Mz 3-4 Tropische producten Mz 3-4 Voorjaarstakken Mz 3-4 Kikkervisjes Mz 3-4 4 uur Tuinieren bij school Mz 3-4 5 uur De week van de slak Km 3-4 4 uur Insecten in de klas Km 3-4 3 uur Voorproevers van de keizer Km 4 2-4 uur Bellen blazen K 3-4 1 uur Droppie water K 3 3-4 uur Ik Groei! K 3-4 5 uur Kaas maken K 1-2 3-4 uur Kikker op Avontuur K 3-4 4 uur Kleuren K 4 1,5 uur Magneten ontdekhoek K 3-4 Op avontuur met je zintuigen K 3-4 5 uur sept t/m nov nov t/m febr mrt t/m apr mei t/m sept vervoer nodig extra begeleiding gewenst deels buiten de school K Km met (levend) materiaal E excursie Mz materiaalzending L les op Het Groene Wiel Lb lesbrief P project 10

GROEP 3 EN 4 Op pad met de pad K 3-4 3 uur De verdwaalde boom K 3-4 4-5 uur Kriebelbeestjes K 3-4 Natuur rond de school K 3-4 Koning Bromvlieg K 3-4 3 uur Thema-spel K 3-4 2-3 uur Zwervend afval P 3-4 1-3 uur Warme truiendag P 3-4 1-4 uur sept t/m nov nov t/m febr mrt t/m apr mei t/m sept vervoer nodig extra begeleiding gewenst deels buiten de school K Km met (levend) materiaal E excursie L les op Het Groene Wiel Lb lesbrief P project 11 Mz JA A R P R OG RA M MA NME WA GENI NGEN 2 01 3-201 4 materiaalzending

GROEP 5 EN 6 Mens en dier L 5 Binnenveld E 6 3 uur Klasse Kuikens Mz 5-6 2-5 uur Tropische producten Mz 5-6 Voorjaarstakken Mz 5-6 Tuinieren bij school Mz 5-6 5 uur Insecten in de klas Km 5-6 3 uur De Groente-experts Km 5-6 2-3 uur Bezige Bij K 5-6 3-5 uur Biodiversiteitsspel K 6 1 uur Boekensteun middenbouw K 5-6 n.v.t. Het Weerbericht K 5-6 3 uur Hoor jij wat ik hoor? K 5-6 3 uur Kaas maken K 1-2 3-4 uur Kleuren K 5 1,5 uur sept t/m nov nov t/m febr mrt t/m apr mei t/m sept vervoer nodig extra begeleiding gewenst deels buiten de school K Km met (levend) materiaal E excursie Mz materiaalzending L les op Het Groene Wiel Lb lesbrief P project 12

GROEP 5 EN 6 Magneten K 6 Papier maken K 5-6 Ontdekdozenset licht en geluid K 5-6 Ontdekdozenset materialen K 5-6 Ontdekdozenset natuur K 5-6 Ontdekdozenset vloeistoffen K 5-6 Ontdekdozenset zintuigen K 5-6 Schoolkampset Vleermuizen K 5-6 Schoolkampset Nachtvlinders K 5-6 Watergoochelaar K 5-6 4 uur Thema-spel K 5-6 2-3 uur Lesbrief Spinnen Lb 5-6 1 uur Lesbrief Vogels in nesten Lb 5-6 1 uur Zwervend Afval P 5-6 1-3 uur Warme Truiendag P 5-6 1-4 uur Wageningen 750 jaar P 6 4 uur sept t/m nov nov t/m febr mrt t/m apr mei t/m sept vervoer nodig extra begeleiding gewenst deels buiten de school K Km met (levend) materiaal E excursie Mz materiaalzending L les op Het Groene Wiel Lb lesbrief P project 13

GROEP 7 EN 8 Het Beste Bos L 7-8 3 uur Afvallûh E 7-8 5 uur Binnenveld E 7-8 3 uur Rioolwaterzuivering E 7-8 1 - Tropische producten Mz 7-8 Voorjaarstakken M 7-8 Insecten in de klas Km 7-8 3 uur Biodiversiteitsspel K 7-8 1 uur Boekensteun bovenbouw K 7-8 n.v.t. Energie(k)! K 7-8 4 uur Het Kabinet K 7-8 n.v.t. Kaas maken K 7-8 3-4 uur Papier maken K 7-8 Puber-tijd K 7-8 3 uur Sarah s Wereld K 7-8 1 dag Visserijspel K 7-8 1 uur Waterkringloop K 7-8 3 uur Waterlab K 7-8 4 uur Schoolkampset Vleermuizen K 7-8 sept t/m nov nov t/m febr mrt t/m apr mei t/m sept vervoer nodig extra begeleiding gewenst deels buiten de school K Km met (levend) materiaal E excursie Mz materiaalzending L les op Het Groene Wiel Lb lesbrief P project 14

GROEP 7 EN 8 Schoolkampset Nachtvlinders K 7-8 Thema-spel K 7-8 2-3 uur Weer en Klimaat K 7-8 5 uur Zwervend Afval P 7-8 1-3 uur Warme Truiendag P 7-8 1-4 uur Wageningen 750 jaar P 7-8 4 uur sept t/m nov nov t/m febr mrt t/m apr mei t/m sept vervoer nodig extra begeleiding gewenst deels buiten de school K Km met (levend) materiaal E excursie Mz materiaalzending L les op Het Groene Wiel Lb lesbrief P project 15

GROEP 1 EN 2 excursie Kabouterpad Een kabouterpad is een speelse manier om jonge kinderen in contact te brengen met de natuur en hun omgeving. Houten kabouters met kleurige mutsen nodigen de kinderen uit om in het Arboretum te komen zien, horen, voelen, ontdekken en opdrachtjes uit te voeren. Dit wordt ingeleid en afgesloten door een medewerker van Het Groene Wiel. 4 uur materiaalzending Het Vogelrestaurant In de winter kunnen vogels wel een beetje hulp van ons gebruiken! U ontvangt materialen en ideeën om, bij voorkeur voor het raam van de klas, een vogelrestaurant in te richten. Met het maken van voedsel voor vogels, het herkennen van vogelsoorten en het doen van eenvoudig onderzoek kunt u vier gevarieerde lessen geven. materiaalzending Voorjaarstakken Maak van dichtbij mee hoe kleine knoppen veranderen in groene blaadjes of bloesem. U ontvangt een aantal takken van verschillende struiken en bomen. In groepjes volgen de leerlingen de ontwikkeling van de knoppen. De lesbrief bevat lessuggesties en werkbladen 4 uur materiaalzending Kikkervisjes Het is altijd weer wonderlijk de metamorfose van kikkerdril tot kikker zelf te kunnen bekijken. U ontvangt een aquariumbak met kikkerdril en een handleiding met o.a. instructie voor verzorging. zorg en verantwoordelijkheid 5 uur materiaalzending Tuinieren bij school Voor de scholen met een schooltuin bieden we de mogelijkheid plantjes en zaden te bestellen. Bij opgave ontvangt u in het najaar een bestelformulier. Bij de levering ontvangt u ook een planning voor het zaaien en planten van de gewassen en een instructie voor de begeleidende ouders. De kosten van de geleverde planten en zaden worden in rekening gebracht. 16

GROEP 1 EN 2 5 uur materiaalzending Insecten in de klas Bij dit project krijgt u levend materiaal van vier soorten insecten in alle stadia, namelijk: de sprinkhaan, de wandelende tak, de meeltor en het koolwitje. Deze is gericht op het leren van algemene kenmerken van insecten. Bij deze horen een handleiding en werkbladen. 3 uur Alles voor een pannenkoek Melk komt uit de fabriek en een pannenkoek komt uit een pak, of toch niet? Deze is gebaseerd op het prentenboek Alles voor een pannenkoek van Eric Carle. Het jongentje Hannes wil graag een pannenkoek eten. Dat mag van zijn moeder, maar dan moet hij zelf voor de benodigdheden zorgen. De lessen gaan in op de ingrediënten en hun herkomst. Leerlingen worden hierbij uitgedaagd te proeven, voelen, ruiken, pletten en malen. Aan het eind van de lessenserie bakt u samen met de klas pannenkoeken. waardering 3-5 uur Bang en Boos Kinderen zijn vaak bang voor dieren. Deze helpt hen om met deze angst om te gaan en laat hen zien hoe dieren aangeven wat ze wel en niet prettig vinden. Deze is voor 3, 4 of 5 lessen. Het thema bang wordt behandeld bij de muis, de spin of de hond. Het thema boos wordt alleen bij de hond behandeld. U kunt gebruik maken van bijgeleverde handpoppen of zelf zorgen voor levende dieren. 4 uur Bijen Veel kinderen zijn bang voor alles wat vliegt, en bijen in het bijzonder. Deze leuke, in de vorm van een echte bijenkast, geeft een kijkje in het leven van de honingbij. De rode draad is het leven van een werkbij, verteld in 8 verhaaltjes. De zit boordevol materiaal voor zowel leerzame als speelse lessen, zoals bijenpoppen, bijenraten en een video. Er is zelfs de mogelijkheid om het verhaal in een musical-vorm uit te voeren. Dit alles kan overdreven angst voor bijen verminderen. 17

GROEP 1 EN 2, zorg en verantwoordelijkheid 1 uur Geboorte en verzorging Veel leerlingen hebben op deze leeftijd te maken met nieuwe broertjes of zusjes. Met deze kunt u een babyverzorgingshoek inrichten waar zij spelerderwijs woorden en begrippen leren kennen rond zwangerschap, geboorte en verzorging. Ook ontdekken zij dat je met een baby anders moet omgaan dan met een klasgenootje. De levert babypoppen en bijbehorende materialen, zoals boekjes over zwangerschap en geboorte. Een ontmoeting met een echte zwangere moeder vormt natuurlijk een leuke start in de klas. 5 uur Het weer en de seizoenen ZijZoentje is een tovenaarsdochter. Met haar toverzoentjes gooit ze de seizoenen van het hele jaar door elkaar. Gelukkig komt aan het eind van het verhaal alles weer goed. De leerlingen leren de begrippen, worden zich bewust van de afwisseling van de seizoenen en de invloed daarvan op henzelf. Voor iedere dag is er een stukje verhaal met verschillende ontwikkelingsmaterialen en spullen waarmee u een weer- en seizoensboek kunt inrichten met spelmogelijkheden rond het thema., waardering en Ik-zelf Deze is bijzonder geschikt voor zelfstandig werken, doordat de opdrachten in de vorm van foto-strips worden gegeven. Aan de hand van allerlei activiteiten rond het lichaam en zintuigen ervaren kinderen de mogelijkheden en grenzen van hun eigen lichaam. 3-4 uur Kaas maken Zelf een kaasje maken! Leuk, leerzaam en lekker! Met deze kist ontdekken de leerlingen hoe kaas wordt gemaakt. De kist bevat alle materialen en uitleg die nodig zijn om een aantal kleine kaasjes te maken. U hoeft alleen te zorgen voor de ingrediënten: verse volle melk, een beetje karnemelk en zout. 18

GROEP 1 EN 2 Toverstenen Kleuters zijn dol op stenen. Met deze kist wordt aan deze belangstelling tegemoet gekomen. De kist begint met een spannend verhaal over Tessa en de stenen van het tovervisje. Daarna volgt een opdrachten circuit. De opdrachtjes richten zich op: het gebruik van de zintuigen, eigenschappen van stenen en het aanleren van begrippen zoals glad/ruw. groot/klein, veel/weinig, etc. De opdrachtjes zijn ook prima los van het verhaal uit te voeren. 3-5 uur Seizoenskisten - Veulens in de wei Aan de hand van een grote vertelplaat, een meeleesverhaal en 3 activiteiten per seizoen gaan de kinderen de natuur ontdekken en beleven. Lentekist: Een insectenzuiger (zelf maken), bodemdieren zoeken en zelf een kabouterspeurtocht uitzetten (in de directe schoolomgeving). Zomerkist: Een bloemenpers (zelf maken en gebruiken), bloemen ontdekken (waar staan de mooiste, grootste, kleinste??) en slakken (zelf zoeken in de directe schoolomgeving). Herfstkist: Diersporen zoeken en zelf een afdruk maken; bladeren zoeken en poeders maken (creatief dus!) en dan ook nog regenwormen vangen en bekijken. Winterkist: Vogels voeren: zelf een voederhuisje en een vetbol maken; vogelveren zoeken en goed bekijken. Sneeuw. 3 uur Zo doet een vogel Dieren en mensen hebben verschillende manieren om te bewegen. Aan de hand van een verhaal over het zieke meisje Liesje leren de kinderen bewegingen van allerlei dieren kennen, benoemen en nadoen. Door deze bewegingen ook zelf te maken en te verkennen ontwikkelen de kinderen hun eigen bewegingsmogelijkheden. Vijf bewegingslessen worden aangevuld met extra knutselsuggesties en bijpassende liedjes. De lessen zijn geschikt voor in de klas, in de gymzaal en buiten. 19

GROEP 1 EN 2 duurzaam handelen 3-4 uur Droppie Water Met de Droppie Water komen kinderen uit groep 1 t/m 3 op een speelse manier in aanraking met allerlei aspecten van water. Droppie Water laat hen kennis maken met verschillende eigenschappen en functies van water. Dit gebeurt d.m.v. liedjes, verhalen, proefjes, geluids- en bewegingsspelletjes en met gesprekken met de handpop Droppie Water. De kist bevat alle benodigde materialen. Deze wordt u gratis aangeboden door Waterschap Vallei en Veluwe. Reservering en uitleen verloopt via Het Groene Wiel. 1-3 uur deels buiteb Eekhoornschool In de Eekhoornschool verplaatsen de kinderen zich in de rol van jonge eekhoorns. Ze leren er alles wat jonge eekhoorns buiten moeten leren. Zoals: een nest bouwen, noten verzamelen, verstopplekken onthouden, gevarentraining, eekhoorn-memory, noten knikkeren, allerlei creatieve opdrachtjes met natuurlijk materiaal en een echt eekhoornlied. De bevat alle materialen die nodig zijn om de opdrachtjes te doen en te verwerken. Het is daarnaast mogelijk om een buitenactiviteit in het bos te doen met de klas (eekhoornpraktijkles). Hiervoor zijn ideeën en hulpmiddelen aanwezig en een beschrijving van geschikte locaties. Voor begeleiders is er een beschrijving van de activiteit. Kriebelbeestjes Tijdens deze les gaat u met de klas naar buiten om kriebelbeestjes te zoeken. De gevonden beestjes worden verzameld in bakken en vervolgens in de klas geobserveerd. De kinderen leren het uiterlijk, de manier van voortbewegen van de beestjes en de eigenschappen van de vindplaats te benoemen., zorg en verantwoordelijkheid Lievebeest Jonge kinderen kunnen eindeloos naar kleine diertjes zoeken. Lieveheersbeestjes zijn favoriet want het zijn de knuffeldiertjes onder de insecten. Samen met de kinderen verzamelt u lieveheersbeestjes in de schoolomgeving, die u gedurende enkele dagen in de klas verzorgt. Met deze bieden wij u tal van mogelijkheden om met dit onderwerp aan de slag te gaan, van liedje tot vouwopdracht, van telwerkje tot puzzel. 20

GROEP 1 EN 2, waardering en 2-3 uur Themaspel: Het rijk van Aarde en Wormen In het Rijk van Aarde en Wormen is de natuur in de war. De leerlingen helpen Xza de heks met het brouwen van een toverdrank om de natuur weer op orde te krijgen. Leerlingen raken spelenderwijs betrokken bij de natuur om hen heen. Ze leren goed waar te nemen en samen te werken. Ze fi losoferen over wat zij zelf belangrijk vinden aan natuur en wat zij zelf kunnen doen om te helpen. Door de gevarieerde spelvormen is dit themaspel ook geschikt voor BSO of schoolreisje. duurzaam handelen 1-3 uur Zwervend Afval - Maart Dir project draait in maart tijdens De Week van Wageningen Scoon. Leerlingen gaan met grijpers en afvalzakken het zwarfafval in de buurt rond de school opruimen. Ze fi losoferen over Wat is (zwerf-) afval en denken na over wat ze zelf kunnen doen. Voor de hogere groepen zijn extra werkvormen rondom het thema afval uitgewerkt zoals bijvoorbeeld een onderzoek naar de afbraaksnelheid van diverse soorten afval. 7 februari 2014 Warme Truiendag, duurzaam handelen 1-4 uur Vrijdag 7 februari 2014 is het weer Warme Truiendag! Op deze dag kunt u de verwarming een paar graadjes lager zetten en de kinderen vragen in een warme trui naar school te komen. Meedoen aan de Warme Truiendag levert u een energiebesparing van 7% per graadje minder en een mooie gelegenheid om aandacht te vragen voor het belang van zuinig omgaan met energie. 21

GROEP 3 EN 4 4 uur materiaalzending Mens en dier (groep 4) Leerlingen leren dat dieren andere levenswensen en mogelijkheden hebben dan mensen. In Het Groene Wiel kunnen de leerlingen in groepjes dieren bekijken en zelf dieren naspelen om er zo achter te komen wat uiterlijk en gedrag voor mogelijkheden en beperkingen geven. De klas wordt in twee groepen verdeeld. Eén groep wordt door een medewerker van Het Groene Wiel begeleid, de andere groep begeleidt u zelf., zorg en verantwoordelijkheid 1 uur Het Vogelrestaurant In de winter kunnen vogels wel een beetje hulp van ons gebruiken! U ontvangt materialen en ideeën om, bij voorkeur voor het raam van de klas, een vogelrestaurant in te richten. Met het maken van voedsel voor vogels, het herkennen van vogelsoorten en het doen van eenvoudig onderzoek kunt u vier gevarieerde lessen geven. 4 uur Tropische producten Je staat er vaak niet zo bij stil, maar veel van wat wij eten heeft een lange reis afgelegd! Neem bijvoorbeeld maar eens een ontbijtje met thee, koffi e, hagelslag Dit materiaalpakket bevat verschillende stadia van verschillende producten uit de tropen (o.a. kokos(noot), specerijen, katoen(pluis), thee, koffi e, cacao en zijde). Aan de hand van werkbladen en opdrachten ontdekken de leerlingen waar en hoe deze producten geteeld en verwerkt worden. materiaalzending Voorjaarstakken Maak van dichtbij mee hoe kleine knoppen veranderen in groene blaadjes of bloesem. U ontvangt een aantal takken van verschillende struiken en bomen. In groepjes volgen de leerlingen de ontwikkeling van de knoppen. De lesbrief bevat lessuggesties en werkbladen 4 uur materiaalzending Kikkervisjes Het is altijd weer wonderlijk de metamorfose van kikkerdril tot kikker zelf te kunnen bekijken. U ontvangt een aquariumbak met kikkerdril en een handleiding met o.a. instructie voor verzorging 22

GROEP 3 EN 4 zorg en verantwoordelijkheid 5 uur materiaalzending Tuinieren bij school Voor de scholen met een schooltuin bieden we de mogelijkheid plantjes en zaden te bestellen. Bij opgave ontvangt u in het najaar een bestelformulier. Bij de levering ontvangt u ook een planning voor het zaaien en planten van de gewassen en een instructie voor de begeleidende ouders. De kosten van de geleverde planten en zaden worden in rekening gebracht. zorg en verantwoordelijkheid 4 uur met levend materiaal De week van de slak U krijgt echte slakken die de leerlingen per groepje een week lang moeten verzorgen. De lessen in die week gaan over het zorgen voor slakken, de bouw van de slak en de leefwijze. Hiermee krijgen de leerlingen inzicht in de bouw en leefwijze van een dier dat heel anders is dan zijzelf. Een oefening in geduld en zorgzaamheid. Let op: Omdat u werkt met levend materiaal is het belangrijk dat u voldoende tijd voor de lessen inroostert. 3 uur met levend materiaal Insecten in de klas Bij dit project krijgt u levend materiaal van vier soorten insecten in alle stadia, namelijk: de sprinkhaan, de wandelende tak, de meeltor en het koolwitje. Deze is gericht op het leren van algemene kenmerken van insecten. Bij deze horen een handleiding en werkbladen., 2-4 uur met groentenpakket Voorproevers van de Keizer De Keizer houdt enorm van groenten maar is vreselijk bang voor zijn kok. Hij denkt dat de kok zelf keizer wil worden. De leerlingen worden voorproever van de koning en gaan verschillende soorten groenten zelf, blind proeven en klaarmaken. Met het verse groentepakket kunt u met de leerlingen een gezonde traktatie en/of een gerecht maken. Leerlingen leren meer soorten groenten (her)kennen. 1 uur Bellen blazen Zeepbellen lenen zich voor allerlei spontane experimenten. Je gaat je dingen leren afvragen en ook ga je je eigen ontdekkingen leren verwoorden. Mocht dit alles niet lukken, dan is uw klas na afl oop van deze les in elk geval weer blinkend schoon! 23

GROEP 3 EN 4 duurzaam handelen 3-4 uur Droppie Water (groep 3) Met de Droppie Water komen de kinderen uit groep 1 t/m 3 op een speelse manier in aanraking met allerlei aspecten van water. Droppie Water laat hen kennis maken met verschillende eigenschappen en functies van water. Dit gebeurt d.m.v. liedjes, verhalen, proefjes, geluids- en bewegingsspelletjes en met gesprekken met de handpop Droppie Water. De kist bevat alle benodigde materialen. Deze wordt u gratis aangeboden door Waterschap Vallei en Veluwe. Reservering en uitleen verloopt via Het Groene Wiel. 5 uur Ik Groei! Hoe zien mensen er uit in verschillende leeftijdsfasen, wat groeit er aan je, wat kun je, hoe word je later? Met deze lessenserie van vijf lessen gaan de kinderen op zoek naar antwoorden op deze vragen. Er wordt niet alleen ingegaan op de lichamelijke ontwikkeling (meten en wegen), maar ook op de toename van vaardigheden en zelfstandigheid. In de laatste les wordt de zorg bij mensenkinderen vergeleken met die bij nakomelingen van verschillende diergroepen. 3-4 uur Kaas maken Zelf een kaasje maken! Leuk, leerzaam en lekker! Met deze kist ontdekken de leerlingen hoe kaas wordt gemaakt. De kist bevat alle materialen en uitleg die nodig zijn om een aantal kleine kaasjes te maken. U hoeft alleen te zorgen voor de ingrediënten: verse volle melk, een beetje karnemelk en zout. 3-5 uur Kikker op Avontuur Een avontuurlijke kikker heeft acht spannende en bijzondere waterverhalen geschreven. Bij elk verhaal hoort een doe-opdracht, waardoor de kinderen spelenderwijs een eigenschap van water ontdekken. Water als vergrootglas? Poeders die in water verdwijnen? Deze wordt u gratis aangeboden door Waterschap Vallei en Veluwe. Reservering en uitleen verloopt via Het Groene Wiel. 24

GROEP 3 EN 4 1,5 uur Kleuren (groep 4) Kleuren spelen een belangrijke rol in het dagelijks leven. Er zijn vrolijke kleuren en kleuren die horen bij droefheid. In de natuur zijn er ook veel kleuren die een bepaalde betekenis hebben. Met verschillende opdrachten en materialen gaan de leerlingen aan de slag en leren zij eigenschappen van kleuren kennen. Magneten ontdekhoek Magneten oefenen een grote aantrekkingskracht uit op kinderen. Met de materialen voor deze ontdekhoek kunnen ze vrij experimenteren en ontdekken. Zo leren ze spelenderwijs de eigenschappen van magneten kennen. Vraagmapjes geven u de mogelijkheid om leerlingen wat meer houvast te geven bij hun ontdekkingen., 5 uur Op avontuur met je zintuigen - Het Buitenboek van tante Door Met deze kist leren de kinderen hun zintuigen bewust te gebruiken bij het verkennen van hun omgeving. Dit doen ze naar aanleiding van ansichtkaarten die ze krijgen van Tante Door. Tante Door is op vakantie en stuurt kaartjes met waarnemingen die zij doet (wat ze ziet, hoort, ruikt, proeft en voelt). Kunnen de kinderen dit ook? Elke dag gaan ze een uurtje met een ander zintuig aan de slag (5x). Al doende maken de kinderen een buitenboekje met hun waarnemingen en gevonden materialen. Ieder kind werkt hierbij op eigen niveau tevens aan zijn/haar taalontwikkeling. waardering 3 uur met levend materiaal Op pad met de pad Op Pad met Pad is een combinatie van natuur- en taalles. Op pad met de pad helpt uw leerlingen om hun woordenschat verder te ontwikkelen. In 4 lessen (van elk 45 minuten) verbredende kinderen hun woordenschat om zo betekenis toe te kennen aan hun omgeving en aan dieren. Een pad komt hierbij live in de klas en zorgt daarmee voor de nodige aandacht! 25

GROEP 3 EN 4 waardering 4-5 uur De verdwaalde boom Bomen staan overal, ook op het schoolplein. Ze zijn voor kinderen een heel belangrijk onderdeel van hun omgeving. In drie lessen ontdekken kinderen wat ze van de bomen rond de school vinden en leren ze deze waardering te verwoorden. Ze breiden hun boomwoordenschat uit en leren hoe een boom leeft: wat heeft hij nodig en wat geeft een boom ons? Bij dit alles hoort een bomenlied en in een bomenhoek in de klas kunnen de leerlingen aan de slag met creatieve opdrachten. Kriebelbeestjes Met deze gaat u met de klas rond de school kriebelbeestjes zoeken. U heeft daarvoor een groene schoolomgeving of parkje nodig. Centraal staan de pissebed, de slak, de spin, de regenworm en de duizendpoot. De leerlingen verzamelen ze, leren de manier van voortbewegen benoemen en meer details aan het dier te onderscheiden. Ook maken ze zich een voorstelling van hoe het dier leeft. Natuur rond de school Kinderen spelen dagelijks rond de school. Door deze activiteit worden ze zich meer bewust van de omgeving rond de school. Op een leuke, speelse manier kunnen ze in groepjes de natuur rond de school verkennen. Aan de orde komen diverse onderwerpen zoals bomen, planten, vogels, kleine beestjes, het weer, water, grond en stenen. De opdrachtenkaarten en de benodigde materialen zitten in de kist. waarnemen, en waardering 3 uur Koning Bromvlieg Koning Bromvlieg is al oud en is op zoek naar opvolgers voorhem en zijn koningin. Daarbij heeft hij hulp van de leerlingen nodig, want wie is daar nu het meest geschikt voor? Leerlingen gaan op zoek naar insecten rond de school en aan de hand van o.a. een leuk, interactief spel op internet: www.groenewiel.nl kiezen de kinderen een nieuwe koning en koningin voor het insectenrijk. 26

GROEP 3 EN 4, waardering en 2-3 uur Themaspel: Het Rijk van Aarde en Wormen In het Rijk van Aarde en Wormen is de natuur in de war. De leerlingen helpen Xza de heks met het brouwen van een toverdrank om de natuur weer op orde te krijgen. Leerlingen raken spelenderwijs betrokken bij de natuur om hen heen. Ze leren goed waar te nemen en samen te werken. Ze fi losoferen over wat zij zelf belangrijk vinden aan natuur en wat zij zelf kunnen doen om te helpen. Door de gevarieerde spelvormen is dit themaspel ook geschikt voor BSO of schoolreisje. duurzaam en handelen 1-3 uur Zwerfend Afval - Maart Dit project draait in maart tijdens De Week van Wageningen Schoon. Leerlingen gaan met grijpers en afvalzakken het zwerfafval in de buurt rond de school opruimen. Ze fi losoferen over Wat is (zwerf) afval en denken na over wat ze zelf kunnen doen. Voor de hogere groepen zijn extra werkvormen rondom het thema afval uitgewerkt zoals bijvoorbeeld een onderzoek naar de afbraaksnelheid van diverse soorten afval. 7 februari 2014 Warme Truiendag, duurzaam handelen 1-4 uur Vrijdag 7 februari 2014 is het weer Warme Truiendag! Op deze dag kunt u de verwarming een paar graadjes lager zetten en de kinderen vragen in een warme trui naar school te komen. Meedoen aan de Warme Truiendag levert u een energiebesparing van 7% per graadje minder en een mooie gelegenheid om aandacht te vragen voor het belang van zuinig omgaan met energie. 27

GROEP 5 EN 6, waardering en 2-3 uur Mens en Dier (groep 5) Leerlingen leren dat dieren andere levenswensen en mogelijkheden hebben dan mensen. In Het Groene Wiel kunnen de leerlingen in groepjes dieren bekijken en zelf dieren naspelen om er zo achter te komen wat uiterlijk en gedrag voor mogelijkheden en beperkingen geven. De klas wordt in twee groepen verdeeld. Eén groep wordt door een medewerker van Het Groene Wiel begeleid, de andere groep begeleidt u zelf., waarnemen en 2-3 uur excursie in het binnenveld Binnenveld (groep 6) Een veldwerkactiviteit midden in het Binnenveld. De leerlingen de plantengroei en het dierenleven in verschillende stukken weiland en slootjes. Zo maken ze kennis met een groot aantal karakteristieke weiland- en slootbewoners. Ook zien ze dat het graslandbeheer en de waterkwaliteit het plantenen dierenleven beïnvloeden. zorg, verantwoordelijkheid, waardering 2-5 uur met levende dieren Klasse Kuikens! Op het moment van schrijven is dit aanbod nog niet helemaal zeker, (we moeten nog een verantwoorde afzet van de kuikens organiseren) maar ik hoop dat we in het voorjaar ook broedmachines met eieren en toebehoren kunnen uitlenen. De lesbrieven zijn gericht op groep 5-6 maar van ei naar pluizig kuikentje is natuurlijk fascinerend voor alle groepen! materiaalzending Voorjaarstakken Maak van dichtbij mee hoe kleine knoppen veranderen in groene blaadjes of bloesem. U ontvangt een aantal takken van verschillende struiken en bomen. In groepjes volgen de leerlingen de ontwikkeling van de knoppen. De lesbrief bevat lessuggesties en werkbladen duurzaam en handelen 1-3 uur Tropische producten Je staat er vaak niet zo bij stil, maar veel van wat wij eten heeft een lange reis afgelegd! Neem bijvoorbeeld maar eens een ontbijtje met thee, koffi e, hagelslag Dit materiaalpakket bevat verschillende stadia van verschillende producten uit de tropen (o.a. kokos(noot), specerijen, katoen(pluis), thee, koffi e, cacao en zijde). Aan de hand van werkbladen en opdrachten ontdekken de leerlingen waar en hoe deze producten geteeld en verwerkt worden. 28

GROEP 5 EN 6 zorg en verantwoordelijkheid 5 uur materiaalzending Tuinieren bij school Voor de scholen met een schooltuin bieden we de mogelijkheid plantjes en zaden te bestellen. Bij opgave ontvangt u in het najaar een bestelformulier. Bij de levering ontvangt u ook een planning voor het zaaien en planten van de gewassen en een instructie voor de begeleidende ouders. De kosten van de geleverde planten en zaden worden in rekening gebracht. 3 uur met levend materiaal Insecten in de klas Bij dit project krijgt u levend materiaal van vier soorten insecten in alle stadia, namelijk: de sprinkhaan, de wandelende tak, de meeltor en het koolwitje. Deze is gericht op het leren van algemene kenmerken van insecten. Bij deze horen een handleiding en werkbladen., 2-3 uur met groentenpakket De Groente-experts Groenten liggen iedere dag op je bord. Wat vind je lekker? Leerlingen gaan op verschillende manieren aan de slag met groenten. Leerlingen maken een eigen receptkaart door eens in kookboeken te neuzen. In de kookles worden een aantal gerechten van receptkaarten gemaakt of maken de leerlingen gezamenlijk een groente-egel. Door onderzoek te doen naar het verschil van groenten in blik, in een pot of vers worden ze zelf groenteexpert. Groenten staat centraal, waarbij proeven heel belangrijk is., 3-5 uur Bezige Bij De Bezige Bij behandelt het leven van de honingbij, het werk van de imker en de leefomgeving van de bij. De leerlingen leren over de relatie tussen: de bijen onderling, de bijen en de imker en de bij en zijn omgeving. Daarbij komt ook aan bod wat de kinderen zelf voor bijen kunnen doen. Het is ook mogelijk een imker in uw klas uit te nodigen via Het Groene Wiel. Tip: mooie combinatie met een excursie naar Het Bijenhuis in Wageningen. 29

GROEP 5 EN 6 30-45 min. kaartspel Biodiversiteitsspel (groep 6) Het biodiversiteitspel is een educatief spel voor leerlingen van 9 tot 14 jaar. In het spel ervaren zij de begrippen voedselketen en biodiversiteit.de spelers moeten voedselketens maken om dieren een plekje te kunnen geven. Biodiversiteit is nodig om de roofdieren levensmogelijkheden te geven. Kiezen voor biodiversiteit in de kaarten die de speler voor zichzelf uitlegt vergroot de kans op winnen. Het biodiversiteitspel is een spel waarbij spelers elkaar kunnen dwarsbomen door kaarten bij elkaar te plaatsen of weg te halen. Door voedselketens te onderbreken of door de tegenstander op te zadelen met veel van hetzelfde. Het spel duurt afhankelijk van de leeftijd van de spelers zo n 30 tot 45 minuten. Voor het uitleggen van de spelregels kunt u gebruik maken van een powerpointpresentatie. Dit vergt ongeveer 15 minuten extra. n.v.t. Boekensteun middenbouw Bij inschrijving ontvangt u gedurende een maand een set van ca. 40 boeken over natuur en milieu waarmee u uw documentatiecentrum tijdelijk kunt uitbreiden. Een bijkomend voordeel is, dat u een aantal boeken in de praktijk kunt uitproberen, zodat u later gericht boeken kunt aanschaffen. 3 uur Het Weerbericht Als de weermannen en -vrouwen gaan staken tengevolge van het voortdurende commentaar op hun berichten, blijft er voor de klas weinig anders over dan zelf maar het weerbericht te gaan maken. Daarvoor moet je natuurlijk wel temperatuur, windkracht en neerslag kunnen meten, de windrichting kunnen bepalen, de bewolking kunnen schatten en weten op welke manier je die gegevens op een weerkaart zet. Leerlingen kunnen dit op verschillende manieren aan de weet komen: Infokaarten lezen, een werkblad maken, fi lmpjes bekijken of het aan iemand vragen die het al weet. Voor elk onderdeel is er een test. Heeft een groep alle kennis in huis, dan kunnen ze een echt weerbericht maken voor de rest van de klas. 30

GROEP 5 EN 6 3 uur Hoor jij wat ik hoor? Iedereen beleeft geluid anders. Tijdens een feestje is harde muziek misschien leuk, maar wat vindt de buurman ervan, die wil slapen? En een schoolplein vol spelende kinderen is een gezellige plek als je aan het spelen bent, maar voor iemand die wil lezen een storende factor. De geluidsbeleving laat kinderen geluid ervaren. De leerlingen doen een geluidsinspectie in de schoolomgeving. Daarna doen zij een rollenspel over geluid om te achterhalen hoe verschillende mensen geluid beleven. In een keuzeopdracht kunt u de leerlingen vanuit verschillende perspectieven met geluid aan de slag laten gaan; als kunstenaar, muzikant, journalist, schrijver... 3-4 uur Kaas maken Zelf een kaasje maken! Leuk, leerzaam en lekker! Met deze kist ontdekken de leerlingen hoe kaas wordt gemaakt. De kist bevat alle materialen en uitleg die nodig zijn om een aantal kleine kaasjes te maken. U hoeft alleen te zorgen voor de ingrediënten: verse volle melk, een beetje karnemelk en zout. 1,5 uur Kleuren Kleuren spelen een belangrijke rol in het dagelijks leven. Er zijn vrolijke kleuren en kleuren die horen bij droefheid. In de natuur zijn er ook veel kleuren die een bepaalde betekenis hebben. Met verschillende opdrachten en materialen gaan de leerlingen aan de slag en leren zij eigenschappen van kleuren kennen. Magneten (groep 6) Door diverse experimenten ontdekken de leerlingen de belangrijkste eigenschappen van magneten. Aan de orde komen o.a. aantrekken, afstoten, kompassen, noord- en zuidpool. De kist bevat voldoende oefenmateriaal om in groepjes te werken. duurzaam handelen Papier maken Maak van oud papier je eigen nieuwe papier: dat is wat de leerlingen gaan doen met deze. Leuk om te doen en het levert inzicht in nuttig hergebruik van oud papier. Naast een papierschepset bevat de enkele lessuggesties rondom papier(verwerking). 31

GROEP 5 EN 6 ontdekdozenset Ontdekdozen De ontdekdozen zijn sets van dozen rond een bepaald thema, bedoeld voor het oefenen van het zelfstandig oplossen van vraagstukken door eigen waarneming en het uitvoeren van eenvoudige proefjes. Als differentiatie kunt u de leerlingen zelfs opdrachten geven waarbij ze zelf ook het onderzoekje moeten bedenken waarmee ze de vraag kunnen oplossen. Elk thema bestaat uit vijf of zes verschillende onderwerpen. Het is mogelijk met de hele klas tegelijk aan een thema te werken, maar deze dozen zijn ook uitstekend geschikt als tussendoor-activiteit, waar groepjes van twee of drie kinderen zelfstandig aan werken. Met één doos kan ongeveer 20-30 minuten worden gewerkt. In beide gevallen is een klassikale nabespreking gewenst. Ontdekdozenset licht en geluid Proefjes en ontdekkingen op het gebied van licht en geluid. Dozen: licht en schaduw, spiegels, lenzen, kleuren, geluid, muziek in elastiek. Ontdekdozenset materialen Ontdekkingen aan verschillende materialen. Dozen: hout, metalen, papier, lucht, lapjes. Ontdekdozenset natuur Ontdekkingen over de natuur. Dozen: veren, grond, stenen, bladeren en natuur algemeen. Ontdekdozenset vloeistoffen Proefjes met vloeistoffen. Dozen: zeepbellen, drijven/zinken, mengen, stroperigheid, doorlaatbaarheid en oppervlaktespanning. Ontdekdozenset zintuigen Proefjes gericht op de zintuigen en de zintuiglijke waarneming. Dozen: horen, ruiken, proeven, voelen, zien en bedrog. schoolkampset Schoolkampset Vleermuizen Met deze set kunt u s avonds vleermuizen spotten. De set bevat twee vleermuisdetectors waarmee vleermuisgeluiden opgevangen kunnen worden. In de handleiding vindt u tips voor het spotten van vleermuizen. Informatiekaarten, boekjes en een cd met vleermuisgeluiden geven de leerlingen informatie over vleermuizen in Nederland. 32

GROEP 5 EN 6 schoolkampset Schoolkampset Nachtvlinders Met deze set kunt u nachtvlinders vangen en bekijken. Nachtvlinders zijn vaak prachtig om te zien met aparte kleuren, vormen en voelsprieten. De set bevat een speciale vanginstallatie voor nachtvlinders (stokken, lampen, verlengsnoer en doek). Vlinderzoekkaarten en boekjes geven informatie over de nachtvlinders. 2-3uur (verhalend ontwerpen) Leskist Watergoochelaar De Watergoochelaar is in de stad! Journaliste Hanneke Diepgraven heeft het gevoel dat deze meneer mensen oplicht met zijn dure watergoochelshow. Ze wil hem gaan ontmaskeren en heeft zijn goochelkist te pakken gekregen. Ze moet zelf plotseling weg, dus ze heeft in een brief de hulp van de klas gevraagd. Tijdens het van de trucs krijgen de leerlingen spelenderwijs inzicht in acht verschillende watereigenschappen. Deze wordt u gratis aangeboden door Waterschap Vallei en Veluwe. Reservering en uitleen verloopt via Het Groene Wiel., waardering en 2-3 uur Themaspel: Het Rijk van Aarde en Wormen In het Rijk van Aarde en Wormen is de natuur in de war. De leerlingen helpen Xza de heks met het brouwen van een toverdrank om de natuur weer op orde te krijgen. Leerlingen raken spelenderwijs betrokken bij de natuur om hen heen. Ze leren goed waar te nemen en samen te werken. Ze fi losoferen over wat zij zelf belangrijk vinden aan natuur en wat zij zelf kunnen doen om te helpen. Door de gevarieerde spelvormen is dit themaspel ook geschikt voor BSO of schoolreisje. waardering 1 uur lesbrief te downloaden op www.groenewiel.nl Lesbrief Spinnen Deze lesbrief geeft opdrachtjes om de levenswijze van spinnen te leren kennen en de angst voor spinnen te verminderen. 33

GROEP 5 EN 6 waardering 1 uur lesbrief te downloaden op www.groenewiel.nl Lesbrief Vogels en Nesten Deze lesbrief bevat lessen over de manieren waarop vogels hun jongen uitbroeden en grootbrengen. duurzaam handelen 1-3 uur actie, Zwervend Afval - Maart Dit project draait in maart tijdens De Week van Wageningen Schoon. Leerlingen gaan met grijpers en afvalzakken het zwerfafval in de buurt rond de school opruimen. Ze fi losoferen over Wat is (zwerf) afval en denken na over wat ze zelf kunnen doen. Voor de hogere groepen zijn extra werkvormen rondom het thema afval uitgewerkt zoals bijvoorbeeld een onderzoek naar de afbraaksnelheid van diverse soorten afval. 7 februari 2014 Warme Truiendag, duurzaam handelen 1-4 uur actiedag Vrijdag 9 februari 2014 is het weer Warme Truiendag! Op deze dag kunt u de verwarming een paar graadjes lager zetten en de kinderen vragen in een warme trui naar school te komen. Meedoen aan de warme truiendag levert u een energiebesparing van 7% per graadje minder en een mooie gelegenheid om aandacht te vragen voor het belang van zuinig omgaan met energie. 4 uur project met stadswandeling Wageningen 750 jaar (groep 6) Dit jaar viert Wageningen 750 jaar stadsrechten. Het Groene Wiel ontwikkelt speciaal voor deze viering een project rond het onderwerp voeding. Wat zijn de verschillen tussen vroeger en nu? In het soort eten, de herkomst van voedsel, de beroepen die zich er mee bezig hielden, de bereiding, de verkrijgbaarheid en in gezondheid? Er valt veel over te ontdekken! Naast twee lessen over dit onderwerp op school is er een interactieve speurtocht in de stad. 34

GROEP 7 EN 8 les op school en excursie Het Beste Bos (biodiversiteit) Tijdens Het Beste Bos doen leerlingen van groep 6, 7 en 8 in groepjes een aantal kleine onderzoekjes in het bos. Dit gebeurt en aan de hand van opdrachtkaarten. De leerlingen zo wat een goed bos is. En voor wie het een goed bos is: voor dieren, planten of mensen? Het bosonderzoek wordt begeleid door een medewerker van Het Groene Wiel en de leerkracht zelf. Vooraf krijgt u een handleiding toegezonden met een inleidende les en een verwerkingsles voor op school. Let op: Zonder inleiding op school kan de bosles niet worden uitgevoerd. Wanneer u uw klas voor Het Beste Bos inschrijft, neemt Het Groene Wiel contact met u op voor het plannen van een datum., duurzaam handelen 5 uur lessen en excursie Afvallûh In dit project leren de kinderen afvalmaterialen onderscheiden en leren ze waarom ze afval gescheiden moeten inzamelen. Ook komen de zin en de onzin van verpakkingsmaterialen en de mogelijkheden van recycling aan bod. Dit programma bestaat uit lessen op school en activiteiten buiten school: Wat weten leerlingen van afval, hoeveel afval produceren de inwoners van Wageningen. Producten kopen in de supermarkt (met begeleiding door Het Groene Wiel). Onderzoek van verpakkingsmateriaal. Afvalscheiding. Excursie op het Afvalbrengstation en daar de afsluiting van het project in spelvorm (begeleiding door Het Groene Wiel)., 2-3 uur excursie in het binnenveld Binnenveld Een veldwerkactiviteit midden in het Binnenveld. De leerlingen de plantengroei en het dierenleven in verschillende stukken weiland en slootjes. Zo maken ze kennis met een groot aantal karakteristieke weiland- en slootbewoners. Ook zien ze dat het graslandbeheer en de waterkwaliteit het plantenen dierenleven beïnvloeden. 35