eindtermen basisonderwijs



Vergelijkbare documenten
DOELSTELLINGEN BUURT IN ZICHT

Lesvoorbereiding: Grafische sector (beroep: drukker)

Lesvoorbereiding: Printmedia (beroep: drukker)

ET 1.1. De leerlingen kunnen gericht waarnemen met alle zintuigen en kunnen waarnemingen op een systematische wijze noteren.

Lichamelijke opvoeding

Vakoverschrijdende eindtermen/ontwikkelingsdoelen globaal voor het secundair onderwijs

De Oude Kaasmakerij. Algemeen

Aanbod natuur & avontuur en de eindtermen: informatie voor leerkrachten

EINDTERMENTABEL OVERZICHT. Flos en Bros werkboekjes. x x. x x x x x. x x x. Werkboekje blz e Leerjaar 6 e Leerjaar

DOELSTELLINGEN OP ZOEK NAAR HET COUDENBERGPALEIS

Leerplan GO! Verbondenheid door middel van rituelen tijdens speciale gelegenheden. Jenthé Adriaens, Elise Buts & Sharis Vertommen

Eindtermen: Activiteiten + 6 jaar The Outsider Vlaamse Ardennen

Eindtermen: Activiteiten + 10 jaar The Outsider Vlaamse Ardennen

1.1. Kennis en inzicht in verband met het historisch referentiekader

Interactieve rondleiding Op pelgrimstocht LO Heilige Plaatsen

Eindtermen Wonen en leven in India

Interactieve rondleiding 3 de graad LO Waar water waakt

NAVIGO-NATIONAAL VISSERIJMUSEUM 1

Eindtermen: Activiteiten + 10 jaar The Outsider Vlaamse Ardennen

Eindtermen: Activiteiten + 12 jaar The Outsider Vlaamse Ardennen

Interactieve rondleiding 2 de graad LO Megamachtig

NAVIGO-NATIONAAL VISSERIJMUSEUM 1

Lesidee: niet stunten op straat

Les 5 : eigen familiegeschiedenis

EINDTERMEN en ONTWIKKELINGSDOELEN Zoektocht in het Maascentrum. A. Eindtermen voor het basisonderwijs vanaf 01/09/2010

STAM op schoolmaat. eindtermen secundair onderwijs

PLANEET X. Reisgids voor de leerkracht COSMODROME POORT NATIONAAL PARK HOGE KEMPEN GENK. Lid van de

Leerplan OVSG. Verbondenheid door middel van rituelen tijdens speciale gelegenheden. Jenthé Adriaens, Elise Buts & Sharis Vertommen

Eindtermen lager onderwijs die van toepassing zijn tijdens Op stap voor het klimaat

Leerplandoelen Drama (GO)

Limburg tussen staf en troon 1000 jaar graafschap Loon Les 5 Over Duitse ridders en Alden Biesen

Interactieve rondleiding 1 ste graad LO Met de poesjepoppen doorheen Antwerpen

Lesvoorbereiding: Social profit (begeleider in de kinderopvang, optieker, radioloog, verpleegkundige, sociocultureel werker)

Deze les voor Saved by the bell (lager onderwijs) voldoet aan meerdere eindtermen. Een aantal eindtermen zijn gebundeld in onderstaande lijst.

EINDTERMEN HERINNERINGSEDUCATIE

Basiseducatie LEERGEBIED Maatschappijoriëntatie

Wereldoriëntatie. Beginsituatie: Leerlingen hebben verschillende technische beroepen besproken of hebben een bezoek gebracht aan de

3 LEERPLANDOELEN. De katholieke basisschool stelt zich als algemeen streefdoel voor mediaopvoeding:

Eindtermen: Activiteiten + 12 jaar The Outsider Vlaamse Ardennen

Blommetjes Naar het boek van JonArno Lawson en Sydney Smith

Onderwijskundige doelen

Secundair Onderwijs Eindtermen Artistieke Opvoeding 1ste graad

Basiseducatie LEERGEBIED Maatschappijoriëntatie

Lesvoorbereiding: Kapper en schoonheidsspecialist (beroepen: kapper en schoonheidsspecialist)

Lesvoorbereiding: Metaal en Technologie (beroepen: lasser, elektricien,

Openingsuren en bereikbaarheid: Ma Di Wo Do Vrij ZA

x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x

Vakoverschrijdende eindtermen die van toepassing zijn tijdens de klimaatexcursie

Lokaliseren situeren van plaatsen op een landkaart (in een beperkt of ruim kader).

Lesvoorbereiding: Chemie, kunststoffen en life-sciences (beroep: Onderzoeker)

EINDTERMEN 3DE GRAAD SECUNDAIR ONDERWIJS

1. Wereldoriëntatie - Natuur

Wereldoriëntatie. Beginsituatie: Leerlingen hebben verschillende technische beroepen besproken of hebben een bezoek gebracht aan de

Klasbezoek bibliotheek 2de-3de kleuter

Interactieve rondleiding en atelier 1 ste, 2 de en 3 de leerjaar Heerlijke stad

Eindtermen Nederlands lager onderwijs

Lesvoorbereiding: Bouw (tegelzetter, metselaar, schilder)

Eindtermen Nederlands algemeen secundair onderwijs (derde graad)

Lesvoorbereiding: Chemie en Kunststoffen (beroep: Onderzoeker)

Lesvoorbereiding: Horeca (beroepen: kelner en barpersoneel)

Inbreken in de klas Werken aan een krachtige leeromgeving: lager onderwijs

Drents Archief. Het meisje met de hoepel. Groep 2 Thema-overzicht

Dienst Curriculum en vorming Jan Tilley 1

DOELSTELLINGEN EN VOET BUURTAMBASSADEURS

Individueel werkplan

a. vakgebonden eindtermen p. 2 b. leerplandoelstelllingen in het vrij onderwijs (VSKO) p. 3

JK OK L1 L2 L3 L4 L5 L6

Klankmakerij - lesdoelen

Lesonderwerp: Hocus pocus circus: Een nieuw dier samenstellen a.d.h.v. verschillende materialen.

Secundair onderwijs - Tweede graad ASO/KSO/TSO - Natuurwetenschappen - Vakgebonden eindtermen

DOELSTELLINGEN LESPAKKET OVERAL DNA

CKV Festival CKV festival 2012

~ 1 ~ selecteren. (LPD 1,8,27) (LPD 13,22,23,27)

WO-NAT De leerlingen nemen gericht waar met al hun zintuigen. WO-NAT De leerlingen noteren hun waarnemingen op een systematische wijze.

Boer in Beeld Ontwikkelingsdoelen voor type 1

Geschiedenis en VOET

Lesmap lager onderwijs

Nederlands. Mondeling onderwijs

basiscompetenties 2de graad beeldende en audiovisuele kunsten

Interactieve rondleiding SO

Ontwikkelingsdoelen en eindtermen Bee-Bot

Basiseducatie LEERGEBIED Maatschappij oriëntatie (MO)

Parallellen tussen de peilingtoetsen en de OVSG-toets. Walter Dons Pedagogisch adviseur

Het Orkest. 2 e graad LAGER ONDERWIJS. Beste leerkracht,

Realiseren van VOET in Geschiedenis: leren leren I II III Leren leren

Zoveel heb ik jou lief

Eindtermen en ontwikkelingsdoelen voor explorer in de B-stroom. Gemeenschappelijke vakoverschrijdende eindtermen

DOELSTELLINGEN EN VOET VAN COUDENBERG TOT KUNSTBERG

Ko observatielijst/ Kern(tussen)doelen TULE SLO Van November 2006

Infosessie LASSO 29 april 2013

STERREN- KAART COSMODROME POORT NATIONAAL PARK HOGE KEMPEN GENK

Vier jou, vier MAS! Atelier 2 de en 3 de graad Lager onderwijs

Basiseducatie LEERGEBIED Maatschappijoriëntatie (MO)

Maak je eigen folder! Leerkrachtenbundel

Leerplan VVKBaO. Verbondenheid door middel van rituelen tijdens speciale gelegenheden. Jenthé Adriaens, Elise Buts & Sharis Vertommen

Eerste graad A-stroom

Boer in Beeld Ontwikkelingsdoelen voor type 8

Klimaat: een thema in het Vlaams onderwijs?

Transcriptie:

STAM op schoolmaat eindtermen basisonderwijs

inhoudstafel 1. inleiding...3 2. leergebied overschrijdende eindtermen...3 2.1. ICT...3 2.2. sociale vaardigheden...3 3. eindtermen leergebieden...4 3.1. muzische vorming...4 3.2. nederlands...4 3.3. wereldoriëntatie...4 pagina 2 / 5

1. inleiding De vaste tentoonstelling in het STAM vertelt het verhaal van de stad Gent doorheen de tijd en is de perfecte introductie voor een bezoek aan de echte stad. In het vaste circuit, een chronologisch parcours, ontdek je wat Gent tot Gent maakt. Aan de hand van ruim 300 collectiestukken en vele interactieve media toont het STAM de geschiedenis van Gent op een beeldende manier. Het verhaal van Gent wil ook leerlingen uit het basissecundair onderwijs informeren over de begrippen stad en verstedelijking. Daarom bieden we via deze weg een overzicht van de Vakoverschrijdende en Vakgebonden Eindtermen die overeenstemmen met wat in het STAM verteld wordt en tentoongesteld is. Onder meer de vakken Nederlands, Wereldoriëntatie en Muzische Vorming komen in deze expo of in onze ateliers aan bod. STAMcontact Greet De Lathauwer Educatie greet.delathauwer@gent.be 09/267.14.64 2. leergebied overschrijdende eindtermen 2.1. ICT 1. De leerlingen hebben een positieve houding tegenover ICT en zijn bereid ICT te gebruiken om hen te ondersteunen bij het leren 2.2. sociale vaardigheden 1.3 De leerlingen kunnen zorg opbrengen voor iets of iemand anders 2. De leerlingen kunnen in functionele situaties een aantal verbale en niet-verbale gespreksconventies naleven pagina 3 / 5

3. eindtermen leergebieden 3.1. muzische vorming 1.1 De leerlingen kunnen door middel van kunst- en beeldbeschouwing een persoonlijk waardeoordeel ontwikkelen over beelden en beeldende kunst van vroeger, van nu en van verschillende culturen 1.2 De leerlingen kunnen door betasten en voelen (tactiel), door kijken en zien (visueel) impressies opdoen, verwerken en erover praten 1.3 De leerlingen kunnen beeldinformatie herkennen, begrijpen, interpreteren en er kritisch tegenover staan 1.4 De leerlingen kunnen plezier en voldoening vinden in het beeldend vormgeven en genieten van wat beeldend is vormgegeven* 1.6 De leerlingen kunnen tactiele, visuele impressies, ervaringen, gevoelens en fantasieën op een beeldende manier weergeven* 3.1 De leerlingen kunnen genieten van een gevarieerd aanbod van voor hen bestemde culturele activiteiten 3.3 De leerlingen kunnen geconcentreerd luisteren naar een gesproken tekst (verteld of voorgelezen) en die mondeling, schriftelijk, beeldend of dramatisch weergeven 6.2 De leerlingen kunnen zonder vooroordelen naar kunst kijken en luisteren * Deze eindtermen komen enkel aan bod in de ateliers die het STAM aanbiedt 3.2. nederlands 3.1 De leerlingen kunnen de informatie achterhalen in voor hen bestemde instructies voor handelingen van gevarieerde aard 3.2 De leerlingen kunnen de informatie achterhalen in de gegevens in schema s en tabellen ten dienste van het publiek 5.1 De leerlingen kunnen zich oriënteren op aspecten van de luister-, lees-, spreeken schrijftaak 5.2 De leerlingen kunnen hun manier van luisteren, lezen, spreken en schrijven afstemmen op het doel en op de luisteraar/lezer 5.3 De leerlingen kunnen tijdens het luisteren, lezen, spreken en schrijven hun aandacht behouden voor het bereiken van het doel 7. De leerlingen tonen een (inter)culturele gerichtheid 3.3. wereldoriëntatie 2.5 De leerlingen kunnen illustreren dat technische systemen evolueren en verbeteren 2.17 De leerlingen kunnen illustreren dat techniek en samenleving elkaar beïnvloeden 4.8 De leerlingen kunnen illustreren dat verschillende sociale en culturele groepen verschillende waarden en normen bezitten pagina 4 / 5

5.7 De leerlingen kennen de grote periodes uit de geschiedenis en ze kunnen duidelijke historische elementen in hun omgeving en belangrijke historische figuren en gebeurtenissen waarmee ze kennis maken, situeren in de juiste tijdsperiode aan de hand van een tijdband 5.8 De leerlingen kunnen aan de hand van een voorbeeld illustreren dat een actuele toestand, die voor kinderen herkenbaar is, en die door de geschiedenis beïnvloed werd, vroeger anders was en in de loop der tijden evolueert 5.9 De leerlingen tonen belangstelling voor het verleden, heden en de toekomst, hier en elders 6.1 De leerlingen kunnen aan elkaar een te volgen weg tussen twee plaatsen in de eigen gemeente of stad beschrijven; ze kunnen deze reisweg ook aanduiden op een plattegrond 6.3bis De leerlingen kunnen begrippen zoals wijk, gehucht, dorp, deelgemeente, fusiegemeente, stad, provincie, gemeenschap, land en continent in een juiste context gebruiken pagina 5 / 5