Benodigdheden: smartboard, computers en koptelefoons / smartphones, toegang tot internet



Vergelijkbare documenten
Lesbrief HyperISH. ISH_lesplan.indd :23

Les 1: Orkest en Anne Frank

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

Luisteren: muziek (A2 nr. 1)

Luisteren: muziek (B1 nr. 4)

Romp. Lesbrief Identiteit, Imago en Profiel. Kop

maak zelf een filmpje

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

Meisje Hallo Jongen Hoi Meisje Heb jij eigenlijk enig idee wat je later wilt worden? Jongen Ja. Meisje

*Ook met het programma Paint van Windows kunnen foto s bewerkt worden

4 manieren om Samsam te gebruiken

LESBRIEF HARTENJAGERS 3.0

Opname hulp. Stap voor stap uitleg over het opnemen van een Babbel - voor kinderen. Videoverhalen over kinderboeken, voor en door kinderen, 8+

Aan de slag met. Facebook. en Twitter!

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

De logo s heb ik zelf gemaakt.

Luisteren: muziek (B2 nr. 3)

KureghemNet is een project van MAKS vzw. Computerles Programmaboekje sep dec 2014

LESBRIEF BIJ DE VOORSTELLING LATER ALS IK DOOD BEN

Om mee te beginnen: boekfragment en opdrachten

Herlaarhof. het social media spel

in de klas Opzet lesbrief

Mediawijsheid. Werkblad Introductie Auteursrecht. Auteursrecht

Muziek: betekenis en emotie

Uitleg boekverslag en boekbespreking

Lesbrief. Introductie

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

MCO_VO_krant_23_ :15 Pagina 1. MCO Educatie Voortgezet Onderwijs. Muziek. moet je maken! Muziekcentrum van de Omroep www.

Naam: Mariska v/d Boomen. Klas: TG2C. Datum: 25 Juni. Docent: Van Rijt. Schrijfverslag.

lesmateriaal Taalkrant

september 2014 Over-Y College Nederlands Mentorles Engels Muziek JAAR VAK PROJECT TITEL Werkboek First ID

Lesbrief bij de voorstelling Mijn vriend en ik van Soulshine Connection

De olifant die woord hield

Soms ben ik eens boos, en soms wel eens verdrietig, af en toe eens bang, en heel vaak ook wel blij.

Postcode van de bibliotheekvestiging. Samen op t web. Vragenlijst 1

Eerwraak. Naam: Paul Rustenhoven Klas: 4GTL1 Inlever datum : Titel: Eerwraak Schrijver: Karin Hitlerman. Blz 1.

Vragen bij het prentenboek 'De tovenaar die vergat te toveren'

2.1 FaVoriete leestips

Wat word jij later? En waarom wil je dat worden? Vertel het ons in een filmpje!

Dierbaren lezer. den Muzenmeester. Ik, den Muzenmeester, voel mijn einde naderen en schrijf daarom mijn testament.

INTERNETMEMORIE. Maak in één les een 3D doosje met de App Foldify. Les in het kader van Code Kinderen project Mijn Kind Online.

Lesbrief bij de voorstelling Tik Tak Slaap

SHAKESPEARE VOOR BEGINNERS LESBRIEF HOFPLEIN EDUCATIE

150 Tips om kinderen te laten zien dat je om ze geeft!

LESBRIEF BIJ DE VOORSTELLING LATER ALS IK DOOD BEN

Iedereen online, van 9 tot 99 jaar. Les YouTube: muziek en films. Deze iconen tonen aan voor wie het document is.

SAMEN DELEN. een lesbrief in het kader van de schoenendoosactie

Mediawijsheid: digitaal aan de slag in het onderwijs!

Sire Filmpjes maken - Docent

De pianomannen We waren naar de Tiliander in Oisterwijk geweest. We hadden daar een voorstelling gezien van 2 pianomannen. We moesten best lang

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

MEDIAWIJSHEID SOCIAL MEDIA WAT MOETEN WE ERMEE? Susanne van Rootselaar Mediacoach & Antipestcoördinator

Vertel de kinderen, of praat met hen over het verschil tussen film, tv kijken of naar het theater gaan.

MINDSTORM LEGO ROBOTS

Heilig Jaar van Barmhartigheid

Bodyclap. Make the Music with your body

Meten van mediawijsheid. Bijlage 6. Interview. terug naar meten van mediawijsheid

Een webshop vullen. a. Een product aanmaken. Ga nu naar Producten en kies voor Product toevoegen om een nieuw product aan te maken.

Musical. Lessuggestie bovenbouw: Lesdoelen: Lesopbouw:

september 2013 Huygens College Kernuur Leesles Muziek Engels Dans PROJECT TITEL Werkboek First ID

bekende ruimte. W ren met z n zesse e zagen er mooi u We wisten dat we

Spreken - Presenteren HV 1. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Daar komt de boegieman!

ONLINE MARKETING ANGELCOACHING

Dag van Respect & PABO. DOE MEE met de Dag van Respect 8 November 2012

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Lesmateriaal bij de voorstelling: Zwemmen Zonder Mouwen

Het verhaal van mijn leven. Biografische cursus waarin buurtgenoten zich verbinden

Jezus vertelt, dat God onze Vader is

1Help: faalangst! 1.1 Verkenningen

Het is de familieblues. Je kent dat gevoel vast wel. Je zit aan je familie vast. Voor altijd ben je verbonden met je ouders, je broers, je zussen.

Deze vragenlijst bestaat uit vijf delen, A t/m E.

Mijn ouders zijn gescheiden en nu? Een folder voor jongeren met gescheiden ouders over de OTS en de gezinsvoogd

Opzet en uitvoering. Inhoudsopgave. 1 Wat is Kiezen voor je leven? 3. 2 Hoe maak je een Digi-tale? 4. 3 Stap voor Stap Technische kant...

1 De privacy instellingen van mijn Facebook profiel

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Tijdrovers. Inleiding. Opzet van deze lesbrief. Door Caroline Wisse-Weldam

Mediawijsheid. Werkblad Auteursrecht bij muziek. Muziek en auteursrecht

De symfonie. Welke symfonie hoor je? Schrijf de juiste volgorde in de kaders bij de cd-hoezen.

Werkblad 1: Opera. Inleiding

Lesbrief verslaving aan games of sociale media

Extra Maak een Twitter zoekprofiel

Lesbrief bij Ik weet je te vinden van Netty van Kaathoven voor groep 6, 7 en 8

Inhoudsopgave BIJLAGEN

Hoe haalt u voordeel uit sociale media in uw bedrijf?

Een goede muziekles bestaat meestal uit drie onderdelen uit de domeinen:

Ik ga een grote uitdaging niet uit de weg. Taken die moeilijk zijn, vind ik veel leuker dan eenvoudige taken.

Lesbrief. Romeo en Julia. Een vertelvoorstelling van Niels Brandaan Cotterink

GODS GEZIN. Studielessen voor 4-7 jarigen

Het verhaal op reis. groep 1-2. melle de muis. Bijlagen Les 1. media. spoor

januari/februari 2014 De Rosa Mentorles Mens & Maatschappij Nederlands Engels Drama PROJECT TITEL Werkboek First ID

Vogelgriep. Auteur: Chris Vegter Illustraties: Dirk van der Maat. Boekverslag van:... Klas:...

1 De drie hoofdlijnen: muziekdocenten, leerkrachten en leerlingen.

Wat kan de orthopedagoog of psycholoog voor jou doen?

Lesbrief voor het voortgezet onderwijs. voorstelling BROOS

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

Dit lesmateriaal bestaat uit drie delen: DOCENTENHANDLEIDING

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

Transcriptie:

DJ MOZ ART LESBRIEF VOOR DOCENTEN

Allereerst leuk dat je met je leerlingen de voorstelling DJ Moz ART gaat bezoeken! DJ Moz ART is de tweede voorstelling waarin ISH samenwerkt met VOCAALLAB, productiehuis voor muziektheater, na de hiphop breakdance opera MonteverdISH. Deze lesbrief is bedoeld ter begeleiding van de leerlingen bij het voorbereiden op DJ Moz ART. Een groot deel van de voorbereiding kunnen leerlingen zelfstandig uitvoeren, maar soms zal er ook begeleiding nodig zijn van de docent. In de lesbrief staat aangegeven waar de leerlingen zelf aan de slag kunnen en waar wij aanraden de les klassikaal te geven. Ook staat per onderdeel genoemd hoeveel tijd het in beslag neemt, zodat je zelf kunt invullen hoeveel tijd je besteedt aan de voorbereiding. Voor een écht goede voorbereiding op de voorstelling raden wij je aan om de workshop te boeken die wij in samenwerking met Bekijk t hebben ontwikkeld. Zie bijlage 1 voor de workshopomschrijving. Let op: voor het maken van de opdrachten moeten leerlingen toegang hebben tot internet. Als je over een smartboard beschikt is het verstandig zelf ook mee te werken. Voor sommige opdrachten moeten leerlingen toegang hebben tot o.a. YouTube, Twitter en Facebook, dat betekent dat het verstandig is van tevoren de systeembeheerder op school te vragen eventuele blokkades op te heffen. Daarnaast is het belangrijk dat de leerlingen een koptelefoon hebben zodat ze de audio bij de video s goed kunnen beluisteren. Mocht je over al deze faciliteiten niet beschikken, geef de les dan als huiswerk. Tijdsduur: minimaal 50 minuten Benodigdheden: smartboard, computers en koptelefoons / smartphones, toegang tot internet Ik trek me niets aan van iemands lof of kritiek. Ik volg gewoon mijn eigen gevoel. Wolfgang Amadeus Mozart

1. INTRODUCTIE klassikaal of zelfstandig 10 minuten, benodigdheden: smartboard incl. audio en internet Ga naar www.thisisish.com, klik op SHOWS en dan DJ MOZ ART. Lees de tekst en bekijk de foto s en de trailer. Laat ze ook naar de ISH Facebook-pagina gaan: https://www.facebook.com/ishdance en deze liken. Hierop kunnen ze nog meer informatie vinden over DJ Moz ART en ISH. Bespreek met de leerlingen wat zij verwachten van de voorstelling. Geef de leerlingen tot slot het volgende handvat mee: De voorstelling is geïnspireerd op de muziek van Mozart (2). De regisseurs, dansers, musici en zangeressen hebben verschillende werken van Mozart beluisterd en op basis van die muziek zelf nieuwe dansen, beelden en scènes gemaakt. Daarbij hebben de makers ook gezocht naar een inhoudelijke link met Mozart (3). De voorstelling vertelt niet letterlijk zijn levensverhaal, maar geeft een soort verbeelding van Mozarts persoonlijkheid. In de voorstelling verbeelden alle performers (zangers, dansers, muzikanten) de veelzijdige, complexe, misschien wel verknipte geest van Mozart. Wel is er één persoon die wat centraler is dan de anderen. Dit is een schoonmaker (gespeeld door Abdelhadi Baaddi) die aan het begin van de voorstelling een brief vindt van Mozart en in de ban raakt door dit enorme genie. Je kunt de rest van de voorstelling zien als de fantasie van deze schoonmaker, een soort verknipte droom die geïnspireerd is door Mozart werk en belevingswereld, zonder dat zijn levensverhaal letterlijk verteld wordt. *Beschik je niet over een smartboard, maar wel over computers, laat de leerlingen de website dan zelfstandig bekijken. Zorg er dan wel voor dat ze koptelefoons hebben en bespreek het samen na!

2. MUZIEK zelfstandig en klassikaal 15 minuten, benodigdheden: computers, koptelefoons en internet of smartphones De leerlingen mogen nu zelf aan de gang. Laat ze naar hun favoriete pagina gaan waar zij muziek luisteren / filmpjes bekijken, bijvoorbeeld YouTube of Spotify, en laat ze de volgende muziek opzoeken van Mozart: Die Zauberflöte, aria Die Rache kocht in meinem Herzen (de beroemde aria van de Koningin van de Nacht). Requiem, Lacrimosa. Geef de leerlingen de volgende vragen mee: 1.) Waar gaat het lied over volgens jou? 2.) Welke sfeer heeft de muziek? Bespreek vervolgens klassikaal. Die Zauberflöte, aria Der holle Rache kocht in meinem Herzen : 1.) Het lied gaat over een woedende moeder die wraak wil. Zij is boos op haar dochter en dreigt alle banden met haar te verbreken. 2.) Dreigend, woedend, duister. Requiem, Lacrimosa : 1.) Een requiem is een kerkmis opgedragen aan de doden. Lacrimosa is geschreven voor de overleden vrouw van een Graaf. In het lied wordt gevraagd om genadig te zijn voor de overledene. 2.) Verdrietig, smekend. Alle muziek is voor de voorstelling bewerkt, en die bewerkingen gaan soms heel ver. De leerlingen zullen dus heel iets anders terug horen, maar juist daarom is het interessant als ze vooraf het origineel gehoord hebben. Als er leerlingen erg geïnteresseerd zijn geef ze dan de complete lijst van nummers die in de voorstelling voorkomen en laat deze thuis vrijwillig beluisteren. Die Zauberflöte, Ouverture. Die Zauberflöte, aria Die Rache kocht in meinem Herzen (de beroemde aria van de Koningin van de Nacht). Die Zauberflöte, aria Ach ich fühl s. Idomeneo, aria D Oreste, d Ajace Die Entfürhrung aus dem Serail, aria Traurigkeit. Requiem, Dies irae. Requiem, Lacrimosa. Le nozze di Figaro, duet Sull aria. Mis in c-klein (K427), Domine Deus.

3. PERSOONLIJKHEID zelfstandig en klassikaal 15 minuten, benodigdheden: computers en internet of smartphones Ook hier mogen de leerlingen zelf aan de slag. Laat ze Mozart opzoeken via Google en minimaal twee belangrijke karaktereigenschappen en/of levensgebeurtenissen noteren. Bespreek klassikaal na of zij denken dat dit invloed heeft gehad op zijn muziek, en waarom wel/niet. De volgende belangrijke elementen hebben een grote rol gespeeld bij het maakproces van de voorstelling. Behandel dit kort met de leerlingen of geef het mee als uitdeelvel: Uiteraard was Mozart een enorm genie, iemand die al als klein jongetje bijzonder gemakkelijk improviseerde en componeerde 1. Mozart was zich ook zeer bewust van zijn talent. Hij was zelfverzekerd en eigenwijs, en maakte het zichzelf daarmee vaak niet gemakkelijk. Mozart was niet alleen een briljant componist, hij was ook een echte theaterliefhebber én een goede theatermaker. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de manier waarop hij aan zijn opera s werkte. Hij hield zich niet alleen bezig met het schrijven van de muziek, maar bemoeide zich ook met het libretto (de tekst), om ervoor te zorgen dat zijn opera s echt spannende en spectaculaire voorstellingen konden worden. Mozart had een ingewikkelde relatie met zijn vader Leopold, die zich voortdurend met zijn leven bemoeide, zelfs toen Mozart al in de twintig was en ver weg van zijn vader woonde. Het koste Mozart grote moeite om zich aan zijn dominante vader te ontworstelen, niet alleen om Leopold hardnekkig brieven bleef schrijven met allerlei verwijten en aanwijzingen, maar ook omdat Mozart ondanks alles zeer gehecht was aan die moeilijke man, en erg bang hem te kwetsen of teleur te stellen. Hoewel we het beeld hebben van Mozart als vrolijke flierefluiter die met het grootste gemak zijn noten op papier zette, had hij ook zeer moeilijke perioden. Zo is er tegen het einde van zijn leven een raadselachtig jaar (waarover heel weinig bekend is) waarin hij nauwelijks nog nieuwe muziek schreef en voortdurend in geldnood zat. Een jaar later schreef hij weer volop, maar werd hij wel geplaagd door melancholische buien die we tegenwoordig waarschijnlijk zouden omschrijven als depressiviteit. Uit Mozarts brieven blijkt dat hij erg gehecht was aan zijn vrouw Constanze, die hij hevig miste als ze elkaar een tijdje niet konden zien. Tegelijkertijd is bekend dat hij ook heel wat avontuurtjes met andere vrouwen had. 1 Behandel eventueel de termen improviseren en componeren, of gebruik andere termen om het voor de leerlingen begrijpelijker te maken. Om de relatie naar dans te leggen zou je kunnen zeggen dat improviseren hetzelfde is als freestylen en dat een compositie hetzelfde is als een choreografie (het staat vast).

4. FANMAIL klassikaal en zelfstandig 10 minuten, benodigdheden: computers en internet of smartphones Iedereen heeft wel een idool. Vraag de leerlingen wie hun (muzikale) idool is. In de 18 e eeuw was Mozart waarschijnlijk vergelijkbaar met jouw huidige idool. Wat nou als Mozart nu zou leven, en je hem iets zou kunnen vragen of vertellen? Wat zou dat dan zijn? Laat de leerlingen via hun eigen Twitter account een fan-tweet opstellen aan (DJ) Mozart. Willen zij hem iets vragen? Of juist hun mening geven? Sluit af met de hashtag #DJMozart. Heeft niet iedereen een Twitter account, laat de leerlingen dan samenwerken of hun fanmail versturen via de ISH Facebook pagina. Tot slot: Tijdens de voorstelling hebben de leerlingen hun telefoons uiteraard uitgeschakeld. Maar na de voorstelling kunnen ze laten weten wat zij ervan vonden, hun foto s of video s delen etc. via Facebook (/ISHdance), Twitter of Instagram (@ISHtheatre en #DJMozart).

BIJLAGE 1: DE WORKSHOP In samenwerking met ISH heeft Bekijk 't een workshop ontwikkeld die voorafgaat aan de voorstelling DJ Moz ART.. De leerlingen gaan daarin niet letterlijk te horen krijgen waar de voorstelling over gaat of hoe de maker het gemaakt heeft. Maar ze gaan dat wel ervaren - door in deze workshop op een speelse manier aan het werk te gaan met thema s en muziek uit de voorstelling. Tijdens de workshop werken we met spelelementen, beweging, muziek en video. In een voortdurende spelvorm leren de deelnemers bijvoorbeeld dat net als in de voorstelling meerdere acteurs één personage kunnen spelen. Maar ook hoe je iets zonder woorden kunt uitbeelden. Ze reageren op muziek uit de voorstelling, en ze schrijven een brief (of tweet, of sms) aan de puber Mozart. Dit alles in een samenhangende lijn elk onderdeel bouwt telkens door op het voorafgaande. En uiteindelijk verbeelden ze tekst, beweging en muziek in een kort filmpje, gebruikmakend van Vine of Instagram. De workshop DJ Moz ART is een creatieve snelkookpan, en tegelijk een ideale voorbereiding op de meeslepende en wervelende voorstelling! Duur: 90 minuten Maximaal aantal leerlingen: 25 (1 klas) Kosten: 250,-