Er was eens. Naar: Compasito (Raad van Europa) Leeftijd: 9 tot 12 jaar Duur: 60 minuten

Vergelijkbare documenten
Respect voor elke mens, respect voor verschillen, iedereen is gelijkwaardig, solidariteit en verbondenheid

Duurt eerlijk het langst?

Ik geloof dus ik ben?

Naar: Raad van Europa, Compasito: Manual on Human Rights Education for Children

Waar ik (niet) van hou

Arme maaltijd - Rijke maaltijd

Morgen is het te laat

Naar: Raad van Europa, Compasito: Manual on Human Rights Education for Children

Naar: Raad van Europa, Compasito: Manual on Human Rights Education for Children

De kinderen ontdekken het proces van onderhandeling en vrede. De kinderen bespreken gelijke rechten. De kinderen onderzoeken systemen van armoede.

Recht op identiteit, recht op gelijke behandeling Respect voor elke mens, iedereen is gelijkwaardig

Naar: Raad van Europa, Compasito: Manual on Human Rights Education for Children

Naar: Raad van Europa, Compasito: Manual on Human Rights Education for Children

De kinderrechtenprijswinnaar

Recht op identiteit, recht op gelijke behandeling, Recht op zorg, recht op gezondheid, recht op spel en vrije tijd

Recht op een goede gezondheid Respect voor elke mens, verantwoordelijkheid nemen, solidariteit en verbondenheid

Kinderarbeid: Van plantage tot atelier

De werking van de democratie

Niet Normaal. Hetero s zijn niet normaal, ze zijn gewoon met meer.

In actie voor Kinderrechten!

Lesbrief. Mongens en Jeisjes

Kinderen staan stil bij hun eigen identiteit en de identiteit van de andere kinderen aan de hand van hun eigen en elkaars silhouetten.

ontwikkeling Sociale en emotionele III Werkvormen: Lesdoelen: Benodigdheden: Kinderboek: Les 8: Mannen en vrouwen (in de media) Lesoverzicht

Deze les voor Saved by the bell (lager onderwijs) voldoet aan meerdere eindtermen. Een aantal eindtermen zijn gebundeld in onderstaande lijst.

Jongens en meisjes. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Jongens, meisjes, lichaam, piemel, vagina, seksestereotiep

Jongens & meisjes, snap jij het?

Spider(wo)man. Doelstellingen

Werkvormen: Basis 6.1 Kwaliteiten van een vriend Reflectie Subgroepen 30 min 6.2 Hyves-profiel Reflectie Subgroepen (digi) 20 min.

Naar: Compasito (Raad van Europa), bewerkt door Vormen vzw in Recht-in-de-Roos

Lesplan atheneum 5. Woensdag 16 mei 2007, 3 e uur, blok 6: literatuur, les 1

Voordoen (modelen, hardop denken)

Seksueel grensoverschrijdend gedrag

Grenzeloze vrijheid? Discussiebijeenkomst tienerclub

Accent op verhaal. Aan al deze doelen wordt gewerkt, toch duidt u best aan welke u in de verf wil zetten.

Peer to peer interventie copyright Marieke Kroneman les 3 van 4 debat

C Relaties. C1 Bij wie hoor ik? 3 C2 Vriendschap 7 C3 Verliefd 12 C4 Verkering 16 C5 Trouwen 22

Mongens en Jeisjes De Stilte (Nederland)

Les 1. Wensen & Grenzen. Praten over seks... Hoe en hoezo?

Reality Reeks - Verwerkingsopdrachten. Hey Russel! Een bijzondere vriendschap

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

Hoe reageer jij op professionele media?

Liefde en fijne relaties

Team 6: Zonnepanelen. Onderzoek naar het gebruik van zonnepanelen

Wat ga je schrijven: een verklarende tekst. Een oorzaak-gevolg-schema maken met je schrijfmaatje

J L. Nordwin College Competentiemeter MBO - 21st Century & Green Skills. Vaardigheden Gedragsindicatoren. 21st Century Skill - -

Leerdoelen. Voorafgaand aan de film. Jaar: Filmkeuring: Alle leeftijden Website:

GEVOELLIJNEN - FOR THE BIRDS GEVOELLIJNEN

De lijn van links naar rechts

Mijn computer is leuk

Meningsvorming: jij en vluchtelingen

Hoe kunnen we WAT ACTIE zodat IETS VERANDERT

Tips bij het handhaven van de orde in de klas

Een oorzaak-gevolg-schema maken met je schrijfmaatje

VOORTGEZET ONDERWIJS FIJN IN JE EIGEN LIJF

De geslachtsdelen. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen

Benodigheden. Lesdoelen. Puberteit. Begrippen

LESBRIEF BEROEPENORIËNTATIE

STELLINGENSPEL. Tijd 10 minuten. Nodig Aanwijzingen voor de docent Stellingen Gekleurde kaartjes (1 per leerling) Flap en stift of bord en krijt

Wat doe je wel of beter niet op het internet?

Ken jezelf en de ander

DISCRIMINATIE OF NIET?

Reality Reeks - Verwerkingsopdrachten. Onder druk Geen uitweg voor Aïsha

Liefde en relaties. Programma Doelen Benodigdheden Introductie Opdracht 1 Relaties Opdracht 2 Mannen en vrouwen Afronding van de les Bijlage 1 t/m 3

Mijn lichaam is goed! Doe-opdrachten rond lichaamsbeeld voor 5-6 BaO

ONDERZOEKEND LEREN OVER GENDERSTEREOTYPEN

t Vuil Reclametruukske

Bijlage 1: Draaiboek workshop inbedding gedragscode korte versie

Autisme NetwerkCafé Krimpen. Willeke van den Hoek

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT HOE-FILE: HOE MAAK IK HET UIT? VAN LIEF NAAR EX.

Vraag 1: Waar en wanneer begon en eindigde de Griekse beschaving?

PRIMAIR ONDERWIJS WAT IS THUIS?

Winkelen in het bos?

VOORTGEZET ONDERWIJS MEER DAN EEN LABEL

over de toekomst over de toekomst

Wie ben jij? HANDLEIDING

Spider(wo)man. Doelstellingen

Handleiding Perspectief 3 e editie: Introductie

Boekproject: Timo en de oppasninja (1) Lisa Boersen & Edwin Rhemrev

Doet-ie het of doet-ie het niet?

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

Gedreven Gangmaker. dynamisch optimistisch. overtuigend

Thema/lessenreeks: Psycho-Motorisch - respect hebben voor de materialen waarmee ze aan de slag gaan(pm1)

DE WERKVORM IN HET KORT

IKHEBHOOP.NL. In het kort Klassikaal en in kleine groepjes Ong. 60 minuten Muziek/kunst

Lesbrief. Introductie

LEERKRACHTGEDEELTE HOE-FILES: HOE ZIE IK ER SEXY UIT?

STEENSOEP OMA VERTELT EEN VERHAAL

OP EERSTE BLIK OF TOCH NIET?

Roze is alleen voor meisjes!? Het belang van gender-neutraal onderwijs. Gedachte-experimentje. Waar komen die stereotypen vandaan?

Conversatieleidraad. Je kan deze conversatieleidraad gebruiken bij de nabespreking van Zot van A in filmhuis Klappei.

Werkblad. LES 9: Ouders. GROEP 5-6. Bijlage 1. Rood actief inspannen/ sporten. Oranje middelmatig inspannen.

KIJKWIJZER GENDER IN LESMATERIAAL

Mediawijsheid. Voorbereiding. Inleiding 15 min

Draaiboek voor een gastles

Samenwerken. Samenwerken. Samenwerken. Samenwerken. Dit kan ik al goed... Dit kan ik al goed... Hier moet ik nog aan werken...

PRIMAIR ONDERWIJS HOE WOON JIJ?

De Virus Groei-wijzer Goed bezig (12-16 jaar)

LES: Wie van de drie? 2

Nederlands in Uitvoering

Transcriptie:

Er was eens Naar: Compasito (Raad van Europa) Leeftijd: 9 tot 12 jaar Duur: 60 minuten Doelen Kinderen herkennen stereotiepe mannelijke en vrouwelijke rollen en personages in verhalen en in het dagelijks leven Kinderen bespreken traditionele en niet-traditionele rollen Kinderen staan positief tegenover gendergelijkheid Kinderrechten Recht op een gelijke behandeling, recht op een eigen mening en op inspraak, recht om iemand te zijn, recht om samen te komen met anderen http://www.kinderrechten.be Kinderrechtenwaarden Respect voor elke mens, respect voor verschillen, iedereen is gelijkwaardig, solidariteit en verbondenheid Kinderrechtenvaardigheden Opkomen voor eigen mening, goed luisteren naar anderen, zich inleven in iemand anders, een eigen standpunt innemen, het standpunt van iemand anders durven in te nemen, praten over gebeurtenissen, opkomen voor de rechten van anderen Leermiddelen Digitaal bord of computer met beamer Internetconnectie Materialen Omgekeerde Assepoester (bijlage) Generatie K Aflevering 24 Candid Rotklus: https://youtu.be/gy9m3zm_a2w Generatie K Aflevering 18: Bumper poll: Spelen met poppen enkel voor meisjes? https://youtu.be/jaoqo19ufi0 Tabel 1 Typisch jongens- Typisch meisjes (bijlage) Tabel 2 Niet typisch jongens- Niet typisch meisjes (bijlage) Eigenschappenlijst (bijlage) 1

Vooraf Verloop Druk het verhaal Omgekeerde Assepoester af. OF Herschrijf een bekend verhaal (bijvoorbeeld een boek, een sprookje, een film), en draai de geslachten van de meeste personages om. Kies een verhaal met personages van beide geslachten die in een traditionele rol zitten Druk de Eigenschappenlijst af (1 per 4 kinderen) Druk de tabel: Typisch mannen/jongens/ typisch meisjes/ vrouwen af Druk de tabel: Niet-typisch mannen/jongens/ niet-typisch meisjes/ vrouwen af Of Schrijf de beide tabellen over op het bord Stap 1: Toon Generatie K Aflevering 24: Rotklus - Wat gebeurt er in het filmpje? - Wat zegt de acteur? - Hoe reageren de andere jongens op zijn uitspraken? - Wat zeggen zij? - Wat doen zij? - Hoe reageren de meisjes die zelf het slachtoffer zijn? - Vonden zij het moeilijk om tegen de jongen in te gaan? Waarom wel/niet? - Wat vonden zij van de hulp van de anderen? Of / En Toon de Bumper poll van Generatie K aflevering 18: Is spelen met poppen alleen voor meisjes? Wat is jullie antwoord op deze vraag? Waarom is spelen met poppen enkel voor meisjes? Waarom is spelen met poppen even goed iets voor jongens? Stap 2: Er was eens Laat de kinderen in een kring te gaan zitten. Leg uit dat je een verhaal gaat vertellen en dat ze goed moeten luisteren of ze iets 2

ongewoons aan het verhaal horen. Lees het aangepaste sprookje voor aan de kinderen. Stop af en toe en vraag de kinderen of hen iets vreemds is opgevallen. Als alle kinderen de omgekeerde rollen hebben begrepen is het misschien niet nodig meer om het hele verhaal voor te lezen en kun je naar het einde van het verhaal gaan. Wat vond je van het verhaal? Is je iets ongewoons opgevallen? Wanneer had je door dat het verhaal vreemd was? Kan je voorbeelden geven? Stap 3: Jongens- meisjes Vertel de kinderen dat we iets vreemd vinden als het anders is dan in ons dagelijks leven of dan onze verwachtingen. Welke eigenschappen of activiteiten in het dagelijks leven vind je typisch voor jongens/ mannen of voor meisjes/vrouwen? Bespreek klassikaal en schrijf de suggesties in de tabel Typisch jongens- typisch meisjes. Deel de klas in groepen van 3 à 4 kinderen. Deel de eigenschappenlijst uit en laat de kinderen elk van de eigenschappen opschrijven in de tabel Typisch voor jongens/ mannen of typische voor meisjes/vrouwen. Bespreek de resultaten klassikaal en vul de tabel op het bord aan. Laat de kinderen uitleggen waarom ze bepaalde eigenschappen typisch jongens/ typisch meisjes vinden. Vergelijk de resultaten met de bekende versie van het verhaal. Hebben de personages typische eigenschappen of doen ze typische activiteiten: Vervolg bespreking verhaal: Welke niet-typische eigenschappen hadden de prinses en de Assepoester in het aangepaste verhaal? Bv. Assepoester blijft thuis, huilt, wordt mishandeld, krijgt mooie kleren; de prins schiet in actie om een vrouw te vinden, bedenkt een slim plan om Assepoester te vinden Welke niet-typische eigenschappen voor jongens/ mannen en meisjes/ vrouwen ken je nog? 3

Ken je echte mannen en vrouwen die niet-typische eigenschappen en activiteiten hebben/doen? Welke eigenschappen zijn dat? Waarom zijn ze ongewoon? Bespreek de resultaten klassikaal en vul de tabel Niet-typisch jongens/ niet-typisch meisjes aan. Laat de kinderen uitleggen waarom ze bepaalde eigenschappen niet- typisch jongens/ niettypisch meisjes vinden. Bespreek Definieer het woord stereotype en geef voorbeelden (optioneel). Vraag de kinderen om naar hun tabel met typische eigenschappen en activiteiten te kijken. Vraag hen om vast te stellen welke eigenschappen en activiteiten biologische feiten zijn over mannen en vrouwen en welke overtuigingen, houdingen of stereotypes zijn. Wijs de kinderen erop dat rollen als geld verdienen, kinderen opvoeden en het huishouden doen tegenwoordig veel voorkomende verantwoordelijkheden zijn voor zowel mannen als vrouwen. Nabespreking (als de kinderen begrijpen wat stereotypen zijn): Hoe worden mensen behandeld als ze zich niet houden aan het stereotiepe idee over hoe mannen en vrouwen zich zouden moeten gedragen? Waarom zijn stereotypes oneerlijk tegenover mannen en jongens? Waarom zijn stereotypes oneerlijk tegenover vrouwen en meisjes? Hoe zorgen stereotypes voor een ongelijke behandeling van mannen en vrouwen, jongens en meisjes? Hoe kun je tegen stereotypes ingaan? Vraag de kinderen of ze een verband zien tussen seksestereotypes en mensenrechten. Help hen te begrijpen dat iedereen het recht heeft om niet gediscrimineerd te worden, dus ook het recht om niet gediscrimineerd te worden op basis van geslacht of seksestereotypes. 4

Eindtermen Mens en maatschappij Mens: 1.1, 1.2, 1.7 Maatschappij: 2.1, 2.7, 2.8 Tijd: 3.8 Nederlands Luisteren: 1.8, 1.9 Spreken: 2.5 Strategieën: 5.2, 5.3 (Inter)culturele gerichtheid: 7 SoVa Domein relatiewijzen: 1.2 Domein gespreksconventies: 2 Domein samenwerking: 3 5