AANSLUITING CURRICULUMVOORSTEL WATEREDUCATIE GROEP 7-8

Vergelijkbare documenten
DOCENTENHANDLEIDING GROEP 5-6

Curriculumvoorstel watereducatie

LESBLAD WATERKRINGLOOP GROEP 5-6

Lesbrief. Watersysteem. Droge voeten en schoon water. Afdeling Communicatie waterschap Hollandse Delta

DOCENTENHANDLEIDING GROEP 3-4

introductie waterkwantiteit waterkwaliteit waterveiligheid virtuele tour Waar zorgen de waterschappen in mijn omgeving voor?

Naam: WATER. pagina 1 van 8

DOCENTENHANDLEIDING GROEP 7-8

Samenvatting Aardrijkskunde Water hoofdstuk 2

Les 3 - Het waterschap

Presentatie Waterschap De Dommel bij: Volkstuindersvereniging Bladel c.a. Door: Toon Kemps

Water kan ook veranderen is waterdamp. Het wordt dan een gas. Maar heter als 100 graden kan water niet worden. Dit is het kookpunt van water.

Inhoud. Pagina. Water is leuk en belangrijk. Waar komt water vandaan? Spreekbeurt 1: Van drol tot drinkwater. Een proefje om in de klas te doen

Samen werken aan waterkwaliteit. Voor schoon, voldoende en veilig water

Leerdoelen en kerndoelen

Nederland Waterland Basisonderwijs

Vraag 1 Jouw lichaam bestaat voor een groot deel uit water. Hoeveel procent van je lichaam is water?

Van de regen in de drup

Een lesmodule over veilig, voldoende & schoon water voor de onderbouw van het voortgezet onderwijs

Drinkwater hv123. banner. AK sectie RSG Slingerbos Levant. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

De Friese Waterketen: samen besparen!

Een wadi is een rivier die slechts een deel van het jaar water bevat. Je kunt er gemakkelijk grondwater winnen.

Nederland leeft met Water

Nederland leeft met Water

Sterke dijken. veilig wonen en werken

Verkiezingsprogramma van de VVD voor de verkiezing van het Algemeen Bestuur van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier

Wat de waterschappen voor je doen.

Weg met dat vieze water! Alles wat je moet weten over afvalwater

Drinkwater hv123. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Lespakket. Rioolwaterzuivering. Genoeg schoon water voor iedereen. Afdeling Communicatie waterschap Hollandse Delta

Voorstellen. Waterschap Hollandse Delta. John Ebbelaar Hoofd afdeling Plannen en Regie

Water is onmisbaar! actieve mkb/kmo s. Dankzij EU-beleid meer banen en groei in de watersector. JOUW MENING TELT EN JOUW ACTIES OOK

Welkom op de Rioolwaterzuivering Tilburg. Groencursus IVN-Oisterwijk Excursieleider: Maurice van der Stee

Curriculumvoorstel watereducatie

Presentatie van gebiedsavond Peilbesluit Zegveld Gebiedsavond De Haak 29 oktober 2018

Antwoordenboekje Lespakket bezoek rioolwaterzuivering Juni 2016

Waterrijk. 1. Aanzetten. 1.a Waterrijk

Waterschapsbelasting 2015

Mest Boeren gebruiken mest op weilanden en akkers. Ook via de koe zelf komt er mest in een weiland. Via de regen spoelt dit ook in het water van

Laag Nederland ligt lager dan 1 meter boven NAP. De zee heeft een belangrijke rol gespeeld bij de opbouw van het land.

Verkiezingsprogramma CDA Schieland en de Krimpenerwaard

Wandelen voor Water 2013

Vervolg aantekeningen H1 Nat. Hulpbronnen. Omgaan met Natuurlijke Hulpbronnen Hoofdstuk 1.1 Aardrijkskunde CA-3

Inleiding. Afvalwater. Afvalwaterzuivering

2. Afkoppelen en vasthouden van regenwater Van regenton naar tuinbeek naar vijver of poel 11

Schoner water in sloten en plassen Maatregelen voor een betere waterkwaliteit

Verdroging: tegen gaan van verdroging in het algemeen door beperken van verharding, ruimte voor infiltratie, hydrologisch neutraal ontwikkelen etc.

Water en drinkwater (waterhardheid en ontkalken)

Toets 5.1 Waterzuivering (ppt + aanvullend lesmateriaal)

Watereducatie. Curriculumvoorstel. SLO nationaal expertisecentrum leerplanontwikkeling

Drinkwater - Mavo 2. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Wijs met water! Verkiezingsprogramma

verkiezingsprogramma waterschapverkiezingen 18 maart 2015 voor waterschap Rijn en IJssel

Wat weet je van water?

3 havo 4 water, 2 t/m 4

Iv-Water. Ingenieursbureau met Passie voor Techniek

want ruimte voor de Maas en veilige (regionale) dijken zijn een eerste zorg.

Werken met aardrijkskunde

Extra CaseQuest 1 Watergebruik in het Middellandse Zeegebied

Een verontrustend verhaal over.. water. Maar met misschien toch nog een happy end als we allen meer ons best doen! Page 1

Praktijk : Voorschrift bacterieel wateronderzoek

5.2.2 Watersysteem. Handreiking duurzame ruimtelijke ontwikkeling versie aan de orde.

Post I. A: Oude duinen B: Zeekleilandschap. Bodemgebruik: A: Bos. B: Grasland

Dijken, water en wegen

Aquafin leerpakket Lager onderwijs. 1. Verbind wat bij elkaar past. 2. Zoek het antwoord in het stripverhaal. werken aan zuiver water

Retourtje Water. Een project van Diaconie Evangelisch- Lutherse Gemeente Amsterdam en het Amsterdams NME Centrum. Lay-out Agnes Bergveld

Leerlingenbundel: Waterschaarste het spel

Enquête Wetterskip Fryslan

stap in de Waterwereld stap op m.s. Watervlo

Schoon en Helder Water? Natuurlijk! Water Natuurlijk. Stem 18 maart 2015 Water Natuurlijk

oprichtings manifest

lager dan -100 cm -100 tot 0 cm 0 tot 250 cm 250 tot 600 cm 600 tot 1100 cm hoger dan 1100 cm

Samenvatting Aardrijkskunde Hoofdstuk en

Werkboekje bij de digibordles Noord-Holland werkt aan water

d rm Neder wa e landopg

Handleiding. Afvalwaterzuivering. Uitleg Samenvatting Test jezelf

Voorbereiding post 1. De kringloop van het water Groep 6-7-8

HET BESTE MEDICIJN TER WERELD antwoordblad

Citizen science Waterkwaliteit en de aansluiting bij het onderwijs. Reina Kuiper - SME Advies

Memo. Plaats en datum Referentienummer Kenmerk Houten, 20 juli 2011 PN

Inleiding. Belangrijke themas zijn voor ons : Duurzaamheid, samenwerking en betaalbaarheid. Het CDA HHSK wil:

spm Water

Waterschap Groot Salland. In balans met water

Methode Waterschalen helpt april Methode Waterschalen. Helpt bij de integratie van water en RO

Loop naar bordje 5 bij de bijenhal

2014 PROTOS en Solidagro met de medewerking van Dwagulu Dekkente Lay-out door MadebyHanna.com - ontwikkeld door Mediaraven vzw

Water in beeld. Toestand en toekomst van het West-Brabantse watersysteem

Ontdekkersgroep dag maart 2014

Sturingsfilosofie en Organisatiestructuur Waterschap Limburg

Eilandkrant 1.3 Dorst

VERKIEZINGS PROGRAMMA

CHALLENGE GUIDE FIRST

Winst met water! > In Actie. Waarom nu? Hoe doen we dit? Eigen project! Doelstellingen. (Klik of scroll naar de volgende pagina)

COLOFON. bk ruimte&milieu, Adviseurs in omgevingsrecht. Postbus 2111, 1990 AC Velserbroek T: F:

Afkoppelen hemelwater. Oude Pastoriebuurt. Auteur(s): Dhr. T. van den Kerkhof Dhr. R. Thijssen

Historisch geografische typering van het landschap op Texel

WONEN EN WERKEN IN DE POLDER

Werken bij Waterschap Rivierenland Welke beroepen zijn er?

zo doet u dat! Regenwater afkoppelen? De gemeente voert in uw buurt een afkoppelproject uit. U kunt meedoen door de regenwaterafvoer

Ruimte voor water. in het rivierengebied

Transcriptie:

1 KLIKPLAAT WAT IS WATER Lesblad Wat is water Water, ijs en waterdamp Oplossen Sterk water Drijven en zinken Zoet en zout Overal is water INHOUD LESMODULE: [DOMEIN WATER EN LEVEN] Leerling geeft water een passende plaats in de zorg voor de eigen lichamelijke gezondheid en die van anderen. Vaardigheden Leerling kan informatie opzoeken over de rol van water in levende organismen. Leerling kan eigenschappen van water verkennen. Leerling kan informatie opzoeken over functies van water. Leerling kan eigen bevindingen met anderen bespreken. Kennis Leerling weet hoe mensen, dieren en planten afhankelijk zijn van water. Leerling weet op hoofdlijnen wat de functie van water in het menselijk lichaam is. Leerling herkent water in verschillende vormen: waterdamp, ijs, water. Leerling kent eigenschappen van water, zoals oplosbaarheid, drijven en zinken. Leerling kan een aantal functies van water benoemen. KLIKPLAAT WATER DOOR BUIZEN Lesblad Water door buizen Waterketen (water door buizen) Drinkwater Waterverbruik Drinkwatertips Afvalwater Regenwater en het riool Afvalwatertips Leerling denkt na over watergebruik en waterverspilling. Leerling ziet in dat hij zelf kan bijdragen aan verantwoord watergebruik. Vaardigheden De leerling kan informatie opzoeken over duurzaam watergebruik. De leerling kan onderzoek doen naar eigen watergebruik; thuis en op school. De leerling kan een standpunt innemen over watergebruik en hierover communiceren. Kennis De leerling weet waar we water voor gebruiken. De leerling kan kort de waterketen uitleggen. De leerling weet dat afvalwater wordt afgevoerd via het riool en wordt gezuiverd. De leerling kent de rol van het waterleidingbedrijf en waterschap bij de waterketen. De leerling weet dat huishoudens, bedrijven en landbouw water nodig hebben en waarvoor (irrigatie akkerbouw, veeteelt, tuinbouw, fabrieken en energiebedrijven).

2 KLIKPLAAT WATERKRINGLOOP ONDERZOEKSBLADEN NAAR BUITEN! (ONDERZOEK NAAR A-BIOTISCHE FACTOREN WATER). Lesblad Waterkringloop Kringloop van het water Grondwater Sloten, beken, meren en kanalen Verdamping en neerslag Rivier en zee Stuwen Gemalen Polder Sluizen Onderhoud Waterplezier De leerling ontwikkelt nieuwsgierige en respectvolle houding naar de waterkringloop. De leerling is zich bewust van het belang van waterbeheer. De leerling waardeert water en weet dat water voor veel plezier kan zorgen (waterrecreatie, toerisme, waterlandschappen in kunst en cultuur). Vaardigheden De leerling kan informatie opzoeken over de verschillende hulpmiddelen bij waterbeheer (stuwen, sluizen, gemalen, polders, sloten). Kennis De leerling begrijpt wat de waterkringloop inhoudt. De leerling weet wat grondwater is en waar stuwen, gemalen en sluizen voor dienen. De leerling weet wat een polder is en welke rol een polder speelt in waterbeheer.

3 KLIKPLAAT WATER LEEFT ONDERZOEKSBLADEN WATER LEEFT! (OP ONTDEKKINGSTOCHT NAAR WATER & OEVER IN EIGEN LEEFOMGEVING). Lesblad Water leeft Schoon water Wateronderzoek Planten en dieren Natuur en verdroging Watervervuiling Water maakt zichzelf schoon Politie van het waterschap INHOUD LESMODULE: [Domein Water en Leven] De leerling is zich bewust van het belang van schoon water voor het milieu en eigen gezondheid (niet vervuilen van water, respect voor het leven van dieren en planten in, op en aan het water). Vaardigheden De leerling kan informatie opzoeken over de rol van water in levende organismen, zoals de rol van water in het leven van dier en plant. De leerling doet onderzoek naar de eigenschappen van water en onderzoekt veelvoorkomende planten en dieren in, op en aan het water. Kennis De leerling weet hoe mens, dier en plant van water afhankelijk zijn. De leerling weet in grote lijnen welke dieren en planten in, op en langs water leven en hoe ze zich in hun leefomgeving kunnen handhaven. KLIKPLAAT VEILIG WATER Lesblad Veilig water Werken aan dijken Dijken, kaden en duinen Hansje Brinker Schadelijke gravers Dijkbewaking Een kijkje in de toekomst INHOUD LESMODULE: [Domein Waterveiligheid en bescherming] De leerling is zich bewust van het belang van waterveiligheid en bescherming Leerling ziet in dat Nederland een veilige en leefbare delta is. Vaardigheden De leerling kan informatie zoeken over maatregelen die in Nederland worden genomen om natte gebieden bewoonbaar te maken en te houden. De leerlingen onderzoekt waterbeleid en maatregelen, zoals duinen, dijken en zeeweringen. Leerling kan in atlas of internet opzoeken welke duinen of dijken in de eigen omgeving bescherming bieden tegen water. Kennis De leerling weet dat Nederland onder NAP ligt en wat de gevolgen hiervan zijn. Leerling weet over de strijd tegen water in Nederland (vroeger/nu). Leerling weet welke maatregelen de overheid en de waterschappen nemen om Nederland te beschermen tegen hoog water: dijkaanleg, duinonderhoud, water de ruimte geven.

4 KLIKPLAAT SCHOONMAKEN VAN WATER Lesblad Schoonmaken van water Schoon maken van rioolwater Voorwas: grofvuilrooster Voorwas: zandvang Voorwas: voorbezinktank Hoofdwas: beluchtingstank Naspoelen: nabezinktank De slibfabriek Terug naar de natuur Leerling kent en waardeert het proces van het schoonmaken van rioolwater. Vaardigheden Leerling kan in grote lijnen de stappen van waterzuivering aangeven. Leerling kan onderzoek doen naar waterkwaliteit en waterzuivering. Kennis Leerling weet het belang van schoon water en sanitatie. Leerling weet dat water vervuild kan raken en dat het dan weer gezuiverd moet worden. Leerling weet hoe hij/zij zelf kan bijdragen aan goed rioolgebruik (geen vet, vezeldoekjes of chemicaliën in wc gooien). KLIKPLAAT WAT IS EEN WATERSCHAP REGIONAAL GEDEELTE Lesblad Wat is een waterschap Waar vind je waterschappen Hoe zijn waterschappen ontstaan? Wie bestuurt de waterschappen? Mythen en sagen Wat doen de waterschappen? Wie zal dat betalen? Wie zorgt er voor het water? INHOUD LESMODULE: [domein watervoorziening en gebruik en waterveiligheid] De leerling is bewust van het belang dat er voor water wordt gezorgd. Vaardigheden De leerling onderzoekt wat de taken van het waterschap zijn. Kennis De leerling heeft een beeld van beroepen binnen het waterschap. Leerling weet dat de waterschappen zorg dragen voor schoon, genoeg en veilig water. Leerling weet welk waterschap in zijn eigen omgeving werkzaam is en welke dingen het waterschap in eigen omgeving doet.

5 KLIKPLAAT WATER WERELDWIJD Lesblad Water Wereldwijd Klimaatverandering Overstromingen Delta s Internationale samenwerking Drinkwater Extreem weer Hygiëne Waterenergie Droogte INHOUD LESMODULE: [Domein Water en leven, Watervoorziening en gebruik, Waterveiligheid] De leerling is bewust van het feit dat schoon drinkwater en sanitatie niet voor iedereen vanzelfsprekend is. Dat waterbeheer en de strijd tegen het water een wereldwijd issue is. Vaardigheden De leerling zoekt informatie op over het belang van water en sanitatie voor gezondheid. De leerling kan zich verplaatsen in een situatie waarin mensen een chronisch tekort aan water hebben. Kennis De leerling heeft een beeld van de waterverdeling op aarde. De leerling kan zich verplaatsen in mensen en situaties in wateronveilige gebieden. De leerling begrijpt dat ook in andere Deltagebieden strijd wordt gevoerd tegen het water en hoe. De leerling weet dat goed en voldoende water als een recht beschouwd mag worden. De leerling weet dat klimaatsverandering, overstromingen en extreem weer tot gevolg heeft.