Geen diploma: doelgroepen bad 1 zweminstructeur 1 of meerdere diploma s: diepe bad 2 zweminstructeurs

Vergelijkbare documenten
Geen diploma: doelgroepen bad 1 zweminstructeur 1 of meerdere diploma s: diepe bad 2 zweminstructeurs

Eisen zwemvaardigheidsdiploma 1. Gekleed zwemmen:

EISEN ZWEMVAARDIGHEIDSDIPLOMA I. Gekleed zwemmen: zwembad DE JOFFER Voerendaal

Doelstellingen van Zwem-ABC (basiselementen)

EISEN ZWEMDIPLOMA A (per 1 september 2010) Gekleed zwemmen: In badkleding:

Afzem- en kledingeisen Nationale Raad Zwemveiligheid diploma ABC

ZWEMEISEN PER NIVEAU,STICKERVERDELING EN DIPLOMA EISEN

Wijzigingen Examenregeling Nationale Zwemdiploma s t.o.v. BREZ 2.0

Standaard examenprogramma Nationaal Zwemdiploma A

1. Voorwoord Doelstellingen zwemonderwijs Algemeen Doelstellingen 2

Lesplan zwemlessen sportcentrum de Trits.

Zwemles informatie. Januari 2019

Watervrij/buikdrijven Van niets naar geel. De kinderen moeten de volgende dingen kunnen om naar het volgende groepje te gaan.

A diploma Zwemsurvival

Alle informatie van A tot C.

Niveau 1. Duur van de les. 45 minuten

Zwemlesplan Amstelbad 2019

1. Vrij zwemmen maandagavond

ENVOZ DIPLOMA A-B-C. Bijzonderheden: 1. Minimaal 50% van de af te leggen afstand moet in voor de kandidaat diep water afgelegd worden.

Watervriendennieuws. Nieuwe voorzitter

Reddingsbrigade Nederland IJmuiden, september Examenprotocol Junior Redder

Informatiefolder Zwem ABC. Zwemcomplex t Zuiderdiep Zuiderdiepstraatweg LW Stellendam info@zuiderdiep.nl

Het ZwemABC. Zeg maar dag tegen die bandjes!

Protocol veilig schoolzwemmen

Hoera, kleurtje blauw

Zed en Sop Sticker 1. Zed en Sop sticker 2 Dolfijn. Zed en Sop sticker 3 Springen en duik vormen. Voortraject. Verdragen van spetters

Versie: 1.1 Februari 2015

Handboek zwemdiploma s. Informatie over opleidingstraject zwemdiploma s en organisatie van zwemexamens bij NDD.

ZWEMLESPLAN ZWEMPARADIJS CALLUNA

Informatieblad ten behoeve van de ABC-zwemopleiding en Zwemvaardigheid 1,2 en 3

INFORMATIEMAP PARTICULIERE LESSEN

Handboek zwemdiploma s. Informatie over opleidingstraject zwemdiploma s en organisatie van zwemexamens bij NDD. Datum uitgifte: 1 maart 2014.

Protocol Schoolzwemmen

Jip s WaterWereld en Jip s WaterWereld logo zijn handelsnamen van Sportfondsen Nederland B.V.

Aangesloten bij de Nederlandse Culturele Sportbond Erkend door de Nationale Raad Zwemdiploma s Opgericht: 19 april Mw. S.

DE ZWEMLESSEN IN HET GROENEWOUD

Versie: 1.0 November 2014

Lesplan elementair Zwemmen / Zwem ABC

Algemene informatie over het Nationaal Platform Zwembaden/de Nationale Raad Zwemdiploma s

Ikleer zwemmen! informatie ABC zwemmen

Leren zwemmen! Zwemles informatie Sport- en Evenementencomplex Merwestein

Informatieboekje. Zwem-ABC. Zwembad De Zijl Vijf Meibad

Bezoek regelmatig onze website:

Zwemles. nieuws. nieuws Najaar Zwemtips Meest gestelde vragen De diploma s GROENHOVENBAD

INFORMATIE ENVOZ zwem-abc

Reddingsbrigade Nederland IJmuiden, september Examenprotocol Zwemmend Redder

INFORMATIEBROCHURE ZWEM-ABC

Examenreglement Reddingsbrigade Nederland ZWEMMEND REDDER 1 GEKLEED UIT TE VOEREN

Introductie SuperSpetters. Inhoud. Aanleiding. Vragen. Beleidsplan Waterkracht Licentiesysteem NPZ NRZ. Traject VODW Marketing

Wij hebben het genoegen u het schoolwerkplan van het schooljaar 2015/2016 aan te bieden.

Bepalingen, Richtlijnen en Examenprogramma's Zwem ABC

Informatiefolder Zwem-ABC. Recreatiecentrum de Staver Olympiaweg DL Sommelsdijk

Van een startblok of 1-meter springplank te water gaan met een voetsprong voorwaarts (helemaal onder water gaan); na het bovenkomen aansluitend

Protocol schoolzwemmen

Inhoud. Aanleiding. Introductie SuperSpetters. Vragen. Beleidsplan Waterkracht Licentiesysteem NPZ NRZ. Traject VODW Marketing

Examenregeling Nationale Zwemdiploma s

HET MARNIX 1a beschrijving accommodatie 1b organisatorische aandachtspunten

Informatiemap zwemlessen

Zwemles. nieuws. nieuws. Leerlingvolgsysteem zwemles Meest gestelde vragen De diploma s GROENHOVENBAD. Najaar

Meest gestelde vragen Wij hebben, voor u als ouder, de antwoorden op de meest gestelde vragen op een rijtje gezet.

Examenprogramma Zwemvaardigheidsdiploma Zwemvaardigheid 1, 2 en 3

Bijlage: Protocol schoolzwemmen

Praktijkopdrachten. Werkmap Lesgever Zwem-ABC Nederlandse Culturele Sportbond, sectie zwemmen

Aangesloten bij de Nederlandse Culturele Sportbond Erkend door de Nationale Raad Zwemdiploma s Opgericht: 19 april 1968.

Informatieboekje. Zwem-ABC. Zwembad De Zijl Vijf Meibad

Informatieboekje Diplomazwemmen

basis leergang startduik

Examenprogramma Zwemvaardigheidsdiploma Survival 1, 2 en 3

wemplezier Van... tot SWIMMING SCHOOL A-B-C-Zwemmen_kids_brochure_Juni_2016_NL_final.indd 1 30/06/ :57:51

Zwemlesplan Molenkoog voor het A-, B- en C-diploma

Bepalingen, Richtlijnen en Examenprogramma's Zwem ABC voor licentiehouders

Ik leer zwemmen! Informatie over het ZwemABC bij bv SPORT voor leerlingen en hun ouders

Zwemles. nieuws. nieuws. Leerlingvolgsysteem zwemles Meest gestelde vragen De diploma s GROENHOVENBAD

INFORMATIE ELEMENTAIR ZWEMONDERWIJS. Het Zwem-ABC

Onze visie op het leren zwemmen Meest gestelde vragen De diploma s

Protocol veiligheid schoolzwemmen

INFORMATIE ELEMENTAIR ZWEMONDERWIJS. Het Zwem-ABC

Examen Reglement Reddingsbrigade Nederland Brevet en diploma eisen

ZWEMMEN KWALITATIEF & VEILIG LEREN Zwemles. bij de Broene eugte:

ALGEMENE INFORMATIE OVER DE PARTICULIERE ZWEMLES (PER 5 OKTOBER 2015)

Wegwijs in Diplomaland Oostelijke Randweg LH Noord-Scharwoude

Basispakket Zwemvaardigheid 1, 2 en 3

INFORMATIEMAP PARTICULIERE LESSEN RECREATIE- INSTRUCTIEBAD HET KOGGENBAD DE GOORN

Zwemles. nieuws. nieuws Voorjaar Leerlingvolgsysteem zwemles Meest gestelde vragen De diploma s GROENHOVENBAD

SCHOOLZWEMPROTOCOL In algemene zin is: Concreet betekent dit: De groepsleerkracht is verantwoordelijk voor: Afspraken voor toezicht en begeleiding:

Inleiding. Mocht u na het lezen van deze brochure nog vragen hebben dan kunt u terecht bij een van onze medewerkers.

Leren zwemmen bij de Tilburgse Zwemschool

Tot slot nog enkele praktische tips:

A1. Verzamellijst beoordeelde lessen

Ontdek meer over de zwemles van Sportbedrijf Oosterhout

Meest gestelde vragen Wij hebben, voor u als ouder, de antwoorden op de meest gestelde vragen op een rijtje gezet.

INFORMATIEBOEKJE. over het LESZWEMMEN

Zwemles. nieuws. nieuws. Leerlingvolgsysteem zwemles Meest gestelde vragen De diploma s GROENHOVENBAD

Ik leer zwemmen Zwem-ABC

Zwemles. Zwemles. magazine. Leerlingvolgsysteem zwemles Meest gestelde vragen De diploma s GROENHOVENBAD

Handleiding Zwemvaardigheidsdiploma s. Survival 1, 2 en 3. (incl. examenprogramma s en normering) Bovenste twee foto s Reddingsbrigade Nederland

Zwemles. nieuws. nieuws Najaar Leerlingvolgsysteem zwemles Meest gestelde vragen De diploma s GROENHOVENBAD

Watervriendennieuws. Belangrijk!

Transcriptie:

Schoolzwemwerkplan Bosbad-Putten. Hierbij treft u het schoolzwemwerkplan aan voor het schooljaar 2012-2013. Schoolzwemmen in Putten valt onder bewegingsonderwijs en is voor de groepen 4 en 5. De groepen zwemmen eenmaal per week een halfuur, hetgeen neer komt op ca. 40 zwemlessen per schooljaar. Er wordt lesgegeven door 3 zweminstructeurs. De zweminstructeurs hebben een opleiding tot erkend zwemonderwijzer afgerond. Hieronder vallen ook het CIOS en de ALO. Er wordt gelest in 3 groepen: Geen diploma: doelgroepen bad 1 zweminstructeur 1 of meerdere diploma s: diepe bad 2 zweminstructeurs Alle leerlingen krijgen les op hun eigen niveau waarbij de ideale groepsgrootte 30 à 35 leerlingen is. Is een groep erg groot (40 leerlingen of meer), dan zal er met de school en het zwembad afspraken gemaakt worden. Elke groep heeft een vaste zweminstructeur. Er ontstaat hierdoor makkelijker een band met de kinderen, wat belangrijk is voor het leerproces. Mochten er specifieke problemen bij een leerling aan de orde zijn, die van invloed kunnen zijn op de zwemles, dan dient de betreffende zweminstructeur daarvan op de hoogte gesteld te worden. Het is altijd mogelijk via de groepsleerkracht om te infomeren naar de vorderingen van leerlingen. De begeleidende groepsleerkracht draagt formeel de verantwoording over zijn/haar leerlingen. Vanuit dat gegeven zal hij/zij ook in de zwemzaal aanwezig zijn. Toezicht in de kleedkamers (het zwembad is ook toegankelijk voor vrijzwemmers die gebruik maken van het subtropische gedeelte. Het kan voorkomen dat er ouders met kinderen gebruik maken van dezelfde groepsruimten waar de leerlingen zich omkleden.), letten op het nakomen van de afspraken die t.a.v. hygiëne zijn gemaakt, het ordelijk betreden en verlaten van de zwemzaal en het verlaten van het gebouw zijn hierbij belangrijke aandachtpunten. Voorts worden de directe contacten met de ouders door de begeleidende leerkracht verzorgd. Zwemmen vormt een onderdeel van het bewegingsonderwijs. Het bewegingsonderwijs is er op gericht: een toegesneden en planmatige bijdrage te leveren aan de bewegingsontwikkeling van de leerlingen; leerlingen optimaal, dit wil zeggen zo veelzijdig en intensief mogelijk, te laten deelnemen aan bewegingssituaties; de inbreng van leerlingen in bewegingssituaties te optimaliseren, waarbij zoveel mogelijk op eigen initiatief, in eigen tempo en op eigen wijze rekening houdend met anderen gewerkt wordt. Waarom is zwemmen voor de basisschool noodzakelijk? Zwemmen vormt een onderdeel van de bewegingscultuur. Het is een noodzakelijke onderwijsvoorziening in verband met de veiligheid van de leerlingen. Werkwijze en organisatie. We streven naar een gevarieerd aanbod, zowel in de planning over het gehele schooljaar, als voor de planning van de les. De zelfstandigheid van de leerlingen wordt zoveel mogelijk bevorderd, waarbij de leerlingen ook leren om met anderen samen te werken. Dit houdt het volgende in: In de zwemles wordt gekozen voor zowel het werken in groepsverband als individuele opdrachten. Er is een gedifferentieerd leerstofaanbod. Vorderingen van leerlingen worden bijgehouden op vorderingslijsten. In de les krijgen leerlingen zoveel mogelijk de gelegenheid in eigen tempo, op eigen wijze en op eigen initiatief te bewegen. Er wordt aangesloten bij de natuurlijke bewegingsdrang van kinderen. Er wordt maximaal gebruik gemaakt van het plezier dat bewegen in het water heeft.

Organisatie. Elke groep heeft een keer per week een halfuur zwemles uitzondering schoolvakanties. De maximale groepsgrootte per halfuur met 3 leerkrachten is vastgesteld op maximaal 40 leerlingen. Bij meer dan 35 leerlingen vindt vooraf overleg plaats tussen de school en het zwembad. Niveaugroepen. De zwemgroep kan afhankelijk van vaardigheid verdeeld worden in een van de volgende niveaugroepen of een combinatie hiervan: Doelgroepenbad Leerlingen die niet watervrij zijn; Leerlingen die watervrij zijn, maar nog niet voldoende kunnen zwemmen. Diepe bad Leerlingen die nog geen diploma hebben, maar wel de vaardigheid bezitten die daarmee vergelijkbaar is en oefenen voor het diploma A Leerlingen die oefenen voor diploma B Leerlingen die oefenen voor diploma C Leerlingen die oefenen voor zwemvaardigheid 1 Leerlingen die oefenen voor zwemvaardigheid 2 Er is veelal sprake van een combinatie van bovenstaande groepen, die door evenzoveel zweminstructeurs worden opgeleid. Veiligheid, hygiëne, toezicht en verantwoordelijkheid Zwemvaardigheid is een groot goed. Het is belangrijk dat de leerlingen dat in schoolverband aanleren en zwemdiploma s kunnen behalen. Jaarlijks vinden er echter ongevallen plaats bij het (school)zwemmen. Om ongevallen zoveel mogelijk te voorkomen, is het van belang dat de school en zwembadexploitant heldere afspraken maken over gezamenlijke verantwoordelijkheid voor veiligheid en deugdelijkheid va het zwemonderwijs. Afspraken hier omtrent zijn vastgelegd in het protocol schoolzwemmen. Dit protocol wordt jaarlijks geëvalueerd door de betrokken partijen. De school is en blijft primair verantwoordelijk voor het zwemonderwijs dat in schoolverband wordt aangeboden. Het feit dat de school voor het zwemonderricht gebruik maakt van de accommodatie en deskundigheid van derden (zwembadexploitant) doet aan die aansprakelijkheid van school (jegens de ouders) niet af. Wel heeft de zwembadexploitant, mede op grond van WHVBZ ( WET HYGIËNE EN VEILIGHEID BAD-EN ZWEMGELEGENHEDEN ) een eigen verantwoordelijkheid. Die verantwoordelijkheid betreft zowel de hygiëne, veiligheid van de accommodatie en gebruikte hulpmiddelen, als ook toezicht op de feitelijke gang van zaken in en om de zwembassins. Aansprakelijkheid Zorgplicht Zowel het schoolbestuur, de zwembadexploitant, hun weknemers en andere ondergeschikten (vrijwilligers), hebben een zorgplicht ten aanzien van de veiligheid van de leerlingen die deelnemen aan het schoolzwemmen. Wanneer zij die zorgplicht tekortschieten kan de benadeelde leerling het schoolbestuur en/of zwembadexploitant aansprakelijk stellen voor de schade. Schoolbestuur Zwemonderwijs als verplicht onderdeel in het lesprogramma, zorgt voor een extra verantwoordelijkheid ten aanzien van de veiligheid van de leerlingen. Besluit een school om schoolzwemmen in het lesprogramma op te nemen, dan moet zij ervoor zorgen dat dit op een veilige wijze kan plaats vinden. Daarmee kan de rechter het schoolbestuur als vertegenwoordiger van de school als rechtspersoon aansprakelijk stellen. Het schoolbestuur moet er bovendien voor zorgen dat de leerkracht voldoende toezicht houdt en zijn taken en verantwoordelijkheden naar behoren uitvoert.

Leerkracht De leerkracht moet alles doen wat in zijn/haar macht ligt om te verkomen dat er ongelukken gebeuren met de hem/haar toevertrouwde leerlingen. Door zich op de juiste plaats op te stellen en goed overzicht te houden, instructies te geven en de groep ordelijk bij de les te houden, geeft de leerkracht invulling aan deze zorgplicht. In het algemeen mag de leerkracht afgaan op de veiligheidsmaatregelen die de zwembadexploitant treft, terwijl ook de verantwoordelijkheid van de controle daarop bij de zwembadexploitant berust. Zwembadexploitant De zorgplicht geldt eveneens in belangrijke mate voor de zwembadexploitant. Deze moet waken over de gezondheid en veiligheid van het zwemmend plubliek. De zwembadexploitant is natuurlijk in eerste instantie verantwoordelijk voor controle van de veiligheid in het zwembad. Dit betekent dat hij moet zorgen voor een deugdelijk gebouw, zweminrichting (bad zelf), voorzieningen en goed toezicht. Zwemleerkracht Het zwembadpersoneel draagt voor de activiteiten in het bad een eigen verantwoordelijkheid. De zweminstructeur moet goed toezicht houden en onveilige situaties zoveel mogelijk proberen te voorkomen. Het voorkomen van ongelukken in de zwem technische sfeer valt hier ook onder. Verder loopt een zwemleerkracht een vergroot risico op aansprakelijkheid als hij/zij de leerlingen onverantwoorde en niet in de lesstof opgenomen oefeningen laat doen. Conclusie Op basis van de zorgplicht is er sprake van een gedeelde verantwoordelijkheid van schoolbestuur, zwembadexploitant, groepsleerkracht en zweminstructeur. In de praktijk komt dit voor het schoolbestuur neer op het creëren van zodanige randvoorwaarden dat het schoolzwemmen op een veilige manier kan gebeuren. Het moet een zwemles in een veilig zwembad aanbieden en de leerkracht moet voldoende toezicht houden. De zwembadexploitant moet zorgen dat het zwembad dermate veilig is, dat de kans op ongelukken minimaal is. Bovendien moet er door gekwalificeerde zweminstructeurs worden lesgegeven. Of schoolbestuur, zwembadexploitant en hun werknemers (vrijwilligers) aansprakelijk zijn voor een ongeval tijdens schoolzwemmen hangt af van de mate zij tekort zijn geschoten in hun zorgplicht, dit is dus afhankelijk van de omstandigheden. De zorgplicht van elke partij gaat bij schoolzwemmen behoorlijk ver omdat het gaat om een situatie waarin jonge kinderen zich in een potentieel gevaarlijke omgeving begeven.

Diploma s Binnen het schoolzwemmen worden de leerlingen opgeleid voor het behalen van de ABC-en zwemvaardigheid 1 en 2 diploma s en van NPZ-NRZ, De diploma eisen van het A-, B-, en C- diploma zijn hetzelfde als bij het particuliere zwemles. DIPLOMA-EISEN A-DIPLOMA, T-shirt, korte broek en schoenen. Met voetsprong te water, 15 seconden watertrappen, 12,5 meter schoolslag, onder lijn door duiken, halve draai om lengteas en 12,5 meter enkelvoudige rugslag, uit het water klimmen. Met (kop) sprong te water, onder water oriënteren, 3 meter onder water zwemmen, door gat in zeil, 50 meter schoolslag, 50 meter enkelvoudige rugslag. Drijven op borst en rug. 5 meter beginners borstcrawl, 5 meter rugcrawl. 60 seconden watertrappen waarbij 2 x een hele draai om de lengteas wordt gemaakt. B-DIPLOMA, shirt met lange mouwen, lange broek, schoenen. Met voetsprong te water, halve draai om lengteas, 15 seconden watertrappen, 25 meter schoolslag met eenmaal onder vlot doorzwemmen, hele draai om lengteas, 25 meter enkelvoudige rugslag, uit het water klimmen. Met kopsprong te water, onder water oriënteren, 6 meter onder water zwemmen, door gat in zeil, 75 meter schoolslag waarbij 1 x voetwaarts naar bodem zakken, 75 meter enkelvoudige rugslag. Drijven op borst en rug. 10 meter borstcrawl. 10 meter rugcrawl. 30 seconden watertrappen met armen en benen en 30 seconden met alleen benen. C-DIPLOMA, shirt met lange mouwen, lange broek, jack, schoenen. Met rol voorover te water, 15 seconden watertrappen, 30 seconden drijven met hulpmiddel, 50 meter schoolslag met eenmaal onder vlot door zwemmen en eenmaal over vlot heen klimmen, 50 meter enkelvoudige rugslag, uit het water klimmen. Met kopsprong te water, onder water oriënteren, 9 meter onder water zwemmen, door gat in zeil, 100 meter schoolslag waarbij 1 x een koprol voorover en 1 x hoekduik tonen, 100 meter enkelvoudige rugslag. Drijven op borst en rug. 15 meter borstcrawl,15 meter rugcrawl, 5 meter horizontaal op rug hoofdwaarts verplaatsen met armen, 30 seconden watertrappen met verplaatsen in meerdere richtingen, 30 seconden boven water blijven met behulp van armen.

Zwemvaardigheid 1 Van de bassinrand of een startblok te water gaan met sprong naar keuze (helemaal onder water gaan) vervolgens watertrappend, van een (meegenomen of toegeworpen) plastic zak een drijfmiddel maken en hiermee 30 seconden blijven drijven, proef afronden met zelfstandig uit het water op de kant klimmen. Van de bassinrand of een startblok te water gaan met een kopsprong onder water zwemmen door een gat in een verticaal in het water hangend zeil dat zich op 9 meter van de (start)kant bevindt, vervolgens schoolslag doorzwemmen tot 25 meter, gevolgd door 50 meter enkelvoudige rugslag, onderbroken door 2 keer een koprol achterover, aansluitend 50 meter schoolslag, 2 keer onderbroken door: onder een vlot in de lengte (minimaal 1,5 meter) door zwemmen, er vervolgens op klimmen en aan de tegenoverliggende kant eraf gaan en wederom onder het vlot door zwemmen, proef afronden met zelfstandig uit het water op de kant klimmen. Tweetallen. Een deelnemer die in het water ligt met behulp van een flexibeam of lesplankje naar de kant trekken. Van de bassinrand of een startblok te water gaan met een sprong naar keuze en 150 meter schoolslag zwemmen, waarbij minimaal 2 keer een keerpunt, uit de wedstrijdsport wordt gemaakt. Starten in het water (handen aan stang, bassinrand of startblok) en 25 meter samengestelde rugslag zwemmen. Van de bassinrand of een startblok te water gaan met een startsprong en 25 meter borstcrawl zwemmen. Starten in het water (handen aan stang, bassinrand of startblok) met wedstrijdstart en 25 meter rugcrawl zwemmen. Van de bassinrand of een startblok te water gaan met een startsprong en 8 meter (beginners)vlinderslag. Van de bassinrand of een startblok te water gaan met een sprong naar keuze, vervolgens een aantal slagen schoolslag zwemmen, gevolgd door het maken van een hoek duik en aansluitend 3 pilonnen aantikken, die op een onderlinge afstand van 2 meter en minimaal 2 meter onder het wateroppervlak zijn opgesteld. In het water in rugligging 5 meter wrikken (stuwen) in de richting van het hoofd, aansluitend een gehurkte draai (360 ). In het water met tweetallen 4 x de bal werpen. Starten in het water en 10 meter polocrawl zwemmen vervolgens 30 seconden ongelijkzijdig watertrappen. Zwemvaardigheid 2 Van de bassinrand of een startblok te water gaan met een sprong voorwaarts (helemaal onder water gaan), watertrappend van een (meegenomen of toegeworpen) plastic zak een drijfmiddel maken en hiermee 1 minuut blijven drijven, proef afronden met zelfstandig uit het water op de kant klimmen. Van de bassinrand of een startblok te water gaan met een kopsprong en onder water zwemmen door een gat in een verticaal in het water hangend zeil dat zich op 9 meter van de (start)kant bevindt, vervolgens (zonder boven water te komen) een pylon op 12 meter (van de startkant) aantikken, hierna schoolslag doorzwemmen tot 25 meter, gevolgd door 50 meter enkelvoudige rugslag, 1 keer onderbroken door een koprol voorover en een koprol achterover, aansluitend 50 meter schoolslag, waarbij 1 keer het volgende onderdeel wordt uitgevoerd met tweetallen: deelnemer A en B zwemmen naar elkaar toe, deelnemer A legt de handen op de schouders van deelnemer B en duwt deze even onder water terwijl hij/zij er overheen zwemt. Deelnemer B zwemt onder deelnemer A door, proef afronden met zelfstandig uit het water op de kant klimmen. In tweetallen. Vanaf de kant met een hurksprong te water gaan met een flexibeam of lesplankje in de hand, vervolgens de kant vastpakken, flexibeam of lesplankje laten vastpakken door de deelnemer die in het water ligt en deze naar de kant trekken. Van de bassinrand of een startblok te water gaan met een sprong naar keuze en 175 meter schoolslag zwemmen, waarbij minimaal 2 keer een keerpunt uit de wedstrijdsport wordt gemaakt. Starten in het water (handen aan stang, bassinrand of startblok) en 50 meter samengestelde rugslag zwemmen. Van de bassinrand of een startblok te water gaan met een startsprong en 50 meter borstcrawl zwemmen. Starten in het water (handen aan stang, bassinrand of startblok) met wedstrijdstart en 50 meter rugcrawl zwemmen. Van de bassinrand of een startblok te water gaan met een startsprong en 10 meter vlinderslag. Van de bassinrand of een startblok te water gaan met een sprong naar keuze, vervolgens een aantal slagen schoolslag zwemmen, vervolgens een hoekduik maken en aansluitend onder water door 2 staande hoepels

zwemmen, die op een onderlinge afstand van 2 meter en minimaal 1,5 meter onder het wateroppervlak zijn opgesteld. In het water in rugligging 5 meter wrikken (stuwen) in de richting van de voeten, aansluitend een gehurkte draai (360 ) rechtsom, uitstrekken en een gehurkte draai (360 ) linksom maken. Starten in het water en 10 meter polocrawl zwemmen met bal. 30 seconden ongelijkzijdig watertrappen en op signaal 3 keer omhoog komen. Jaarplanning zwemmen: Op een nader te bepalen datum oefenen de leerlingen om in kleding te zwemmen. Dit gebeurt minimaal 3 keer per jaar. Diploma zwemmen. Op een nader te bepalen datum wordt er 3 keer per jaar afgezwommen voor alle diploma s en toetsen.