Handleiding voor docenten

Vergelijkbare documenten
Gebruik het vragenmachientje en bedenk een onderzoeksvraag

Lesbrief: Slimme oplossingen Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

Lesmodel: DAIM 45 min 5 min Oriëntatie: herhalen vorige les 5 min Instructie: doel benoemen aan het begin van de les

Blauwe stenen leer je zo

Kerndoelconstructies EDUCATIE. Handleidingen voor de kerndoelconstructies invulling voor kerndoel 42,44,45. versie 1.0

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

Oranje stappers maak je zo

Plattegrond van de school Groep 5 rekenen 1

Interview over verschillende teksten. WWWWH-vragen maken

Vier verdeelproblemen

Fase 7: Presenteren en exposeren

Les 2 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

Breuken(taal), meetkunde, voortzetting eerlijk verdelen

Wie ben jij? HANDLEIDING

Bekijk het introductiefilmpje op de homepagina en lees het onderstaande verhaal hierbij.

SECTORPROJECT 4 VMBO - T

Tijd Activiteit Leerling Activiteit Docent Hulpmiddelen Opening Het IOP met persoonlijke leerdoelen (opnieuw) bespreken.

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven Bron: Didactisch model van Gelder. Student(e) Klas Stageschool Plaats

Didactisch Groepsplan Leerjaar 1A TL

Onderzoeksvraag 1. Aanleiding

Didactisch Groepsplan 1 e leerjaar AGL

HOE KOM IK VAN LEERDOELEN TOT EEN LES?

Lesbrief voor het voortgezet onderwijs. voorstelling BROOS

Les ontwerpend leren Sterker dan sterk!

Mens en Natuur, Natuurkunde. VO onderbouw (havo/vwo) 2-3 lesuren

de instellingen van het bureaublad veranderen; datum en tijd, volumeinstellingen,

Bijvoorbeeld: ik wil dat mijn leerlingen in de derde klas de werkwoorden op de juiste manier kunnen vervoegen.

Didactisch Groepsplan Leerjaar 3 K

De les in een oogopslag. Onderwerp: Verandering en continuïteit in de Russische geschiedenis Activiteit:

Les onderzoekend leren Het cupcake-experiment

21. Lichaamslengte, deel 2: in een grafiek

Leerdoel: De leerlingen oefenen met herkennen van symmetrie van verschillende vormen.

Docentenhandleiding module Studeren onderdeel (Bijna) 18 en op het mbo niveau 3/4

EEN GOEDE VOORBEREIDING IS HET HALVE WERK. Plannen en evalueren van een activiteit. Inhoud

Lessenserie bedrijfsbezoek PO. voorjaar 2016

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

Wat wil jij worden? Docentenhandleiding. Juni 2018 Spirit4you.

Lesformulier: Peggy Woudsma , Aimée van Aert en Judith Koedam Lesformulier Kunstproject met 3 bijeenkomsten

TaalCompleet Nederlands voor anderstaligen

Grammatica - Zelfstandig naamwoord vmbo-kg12

WERKVORMEN MAGAZIJN. Waarom netwerken? Landelijk Stimuleringsproject LOB in het mbo

Werkwijze voor de website projectmatig werken

Zweedse puzzel. Uitdager van de maand. Rekenen Wiskunde, Groep 7. Algemeen

DE ASTRO PI PROGRAMMEREN VOOR MISSION ZERO

Wetenschap & Technologie Ontwerpend leren. Ada van Dalen

BIJLAGEN DOCENTENHANDLEIDING. Doel van de lessenserie

Sterker naar het mbo. Docentenhandleiding. Januari 2018 Spirit4you.

Projectopzet Precious Plastic

China Pagina 1. - Wie nodig jij uit voor een Chinese maaltijd? -

Doelgroep: groep 7 en 8 (voor groep 5 en 6 is opdracht 7 vondsten zoeken meer geschikt)

Nederlands in Uitvoering

Gebruiken en begrijpen van de formele breuknotatie.

Hoe een training in metacognitieve vaardigheden leerlingen en docenten helpt! Bijeenkomst 2

Aanleiding projectweken. Gewenste kaders van een projectweek. Het proces

HANDLEIDING TALENTENQUIZ

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

Docentenhandleiding module Studeren onderdeel Nog geen 18 en naar het MBO

Gastlessen voor studenten 3 e leerjaar PW 3 en 4 Docentenhandleiding. kwaliteit

Wereldgodsdiensten. Project Levensbeschouwing 2 e klas St. Nicolaaslyceum. Naam:

Criteria. Draaiboek interactieve ouderbijeenkomst: presentaties door jongeren over hun stage

LESBRIEF GROEP THEMA: DEMOCRATIE Verwerkingsopdrachten & kopieerbladen voor Samsam nr. 2, 2017

LES 2 & 3 GAMEMAKER4YOU

Nanotechnologie handleiding leerkracht

Codename Future professionaliseert jongeren aan de hand van hun maatschappelijke positie. >>> Belastingdienst

Lesbrief: Beroepenmagazine Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

Richtlijn Het Activerende Directe Instructie Model

ZET DE BOXEN AAN! Kijk op de week. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

CHALLENGE #1. Reken maar

Een visie op het natuurkundig practicum

Docentenhandleiding PO Schoolkamp

VMBO praktische leerweg VMBO theoretische leerweg HAVO VWO

Onderdeel nummer 5 Breuken, procenten, kommagetallen en verhoudingen

11. Rondom toetsen The do-it-yourself quiz. doel Kennis testen. wanneer einde les(senserie) groepssamenstelling vier- of vijftallen

Handleiding Leskist bomen groep 7/8

Tekenen met Licht. It s your time to shine!

Handleiding gebruik Uitzending op internet van vieringen van de Werkhofgemeenschap

Dit projectje is ipad vriendelijk, wat wil dit nu zeggen?

Fossielen uit de Noordzee

LES 6 T/M 10 GAMEMAKER4YOU

Beeldende opdracht Duur van de les: 60 min

Handleiding voorbereidende les bij Democracity. Basisonderwijs. Versie 22 mei Handleiding voorbereidende les bij Democracity

Naam:. Namen groepsleden:... Begeleider:

Groep 7/8 Rechten van het kind

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

Wiskundeonderwijs voor de 21 ste eeuw

Bijlage 1: Vragenlijst voormeting Kidzwise...2 Bijlage 2: Aanvullingen vragenlijst eindmeting Kidzwise...6 Bijlage 3: Project geldgenoeg voormeting,

Module 9 Kennis delen en coachen

Transcriptie:

Handleiding voor docenten T.P.M. Toonen 01-05-2015 De website waarmee leerlingen een eigen radiostation beginnen! Techniekproject voor vmbo2 KB/TL volgens Strategische instructie.

Inhoud Inleiding 2 Leerdoelen 3 Didactische werkvormen 3 Vormgeving lesmateriaal 3 Benodigde materialen per groepje 4 Beoogd tijdspad 4 De ontvanger 5 Het programma 7 Uitzenden 9 De eindquiz 9 Beoordeling 10 1

Inleiding Door middel van de website beschikken de leerlingen over digitaal lesmateriaal rondom het thema radio, waarmee de leerlingen een radiostation op school kunnen realiseren. Aan de hand van een door de leerlingen zelf ontworpen logo voor hun eigen radiostation, wordt een nieuwe omkasting om een bestaande radio in de vorm van dat logo gemaakt. Een radioprogramma wordt door de leerlingen samengesteld en opgenomen, nadat de bijbehorende apparatuur hiervoor op de juiste manier is aangesloten. Hiervoor moeten de leerlingen eerst een aansluitschema maken. Nadat de radioprogramma s zijn opgenomen, kunnen deze door de docent worden uitgezonden in de school door middel van een klein intern fm-zendertje (Short Range Devices), het omroepsysteem of op andere manieren. Door middel van de voorbereiding en het spelen van de eindquiz, vindt er een theoretische verdieping en toetsing plaats over de werkingsprincipes van de radio. Aan de hand van praktijkervaringen zal het lesmateriaal in de toekomst worden bijgesteld. 2

Leerdoelen Technische vaardigheden in de praktijk toepassen; Probleemoplossende vaardigheden aanleren; Samenwerken; Systematisch denken; Creatief ontwerpen; Materialenkennis opdoen; Modelgebruik inzetten; Elektrische energie-omzettingen herkennen; Milieu en recycling, verantwoord omgaan met materiaal; Rekening houden met risico s en veiligheid op de werkvloer; Koppelingen leggen met natuurkunde en wiskunde. Didactische werkvormen Opdrachtenvorm, waarbij de leerlingen opdrachten uitvoeren; Samenwerkingsvorm, waarbij in groepsverband een probleem wordt opgelost; Spelvorm, leren door te ervaren. Vormgeving lesmateriaal Digitaal (website); Downloadbare werkbladen; Volgens het didactisch model Strategische instructie. 3

Benodigde materialen per groepje De ontvanger: Tekenpapier Schilderstape Karbonpapier Figuurzaagjes Triplex hout A4-formaat Flexibel karton A4-formaat Klein radiootje inclusief batterijen Lijmpistool met 2 lijmsticks Schuurpapier Plakkaatverf Het programma: Mengpaneel (eenvoudig) Microfoon Koptelefoon Mp3-recorder (om op te nemen) Aansluitsnoeren Uitzenden: Mp3-speler Fm-transmitter (Short Range Devices) Beoogd tijdspad Onderdeel > De ontvanger Het programma De eindquiz Uitzenden Lestijd > 3x 2 lesuren 3x 2 lesuren 1 lesuur 1 lesuur 4

De ontvanger Stap 1: Terugblik Laat de leerlingen de vragen van de website individueel maken op papier. Bespreek de antwoorden klassikaal. Stap 2: Verkenning Verdeel de klas in groepjes van drie. De leerlingen moeten een logo voor hun eigen radiostation ontwerpen. Het logo wat ze gaan maken, dient als behuizing voor een radio. Wat moeten ze doen en gaan ze dus leren met deze opdracht? Laat de leerlingen met minimaal 8 werkwoorden een mindmap maken zoals hieronder. De mindmaps worden klassikaal besproken. Stap 3: Uitleg Leg het volgende uit: De leerlingen moeten een logo voor hun eigen radiostation ontwerpen. Een goed logo is duidelijk leesbaar en spreekt de doelgroep aan. Het logo moet op de behuizing van de ontvanger komen te staan. Wanneer de behuizing in de vorm van het logo is, levert dit een extra hoog cijfer op! De leerlingen bedenken samen een naam voor het radiostation. Ieder ontwerpt een eigen logo met deze naam. De leerlingen maken samen één keuze uit de drie ontwerpen. 5

Stap 4: Oefening De leerlingen maken eerst een proefmodel van papier of karton. Alle onderdelen moeten uit één A4 gehaald kunnen worden. Op de website staat een werkvolgorde die de leerlingen kunnen gebruiken. Wanneer de leerlingen het proefmodel af hebben, moeten dit op de volgende punten controleren : -Ziet het er netjes uit? -Is het logo duidelijk leesbaar? -Past het radiootje er goed in? -Zijn alle knoppen nog te bedienen? -Kunnen alle onderdelen uit één A4tje gehaald worden? -Kan er nog iets verbeterd worden? Wanneer het proefmodel is goedgekeurd, mogen ze verder. Stap 5: Uitvoering Deel de benodigde materialen uit. Met karbonpapier kunnen de leerlingen de papieren onderdelen op hout overtrekken. Alle onderdelen moeten uitgezaagd en in elkaar gelijmd worden. Laat leerlingen benoemen; wie gaat wat uitzagen, knippen, boren? Voor extra uitleg, kunnen leerlingen de foto s en filmpjes op de website raadplegen. Wanneer de leerlingen het proefmodel af hebben, moeten dit op de volgende punten controleren : -Ziet het er netjes uit? -Is het logo duidelijk leesbaar? -Past het radiootje er goed in? -Zijn alle knoppen nog te bedienen? -Is alles goed afgewerkt? -Kan er nog iets verbeterd worden? Stap 6: Afsluiting De leerlingen vullen hun mindmap aan volgens de instructie op de website. Klassikaal: Alle werkstukken worden bij elkaar gezet. Vergelijk samen de resultaten. Stap 7: Terug- en vooruitblik Plaats de terugblik in de context van de gehele lessenreeks en geef aan waar de volgende les over gaat. Hebben de leerlingen al ideeën voor de volgende opdracht? 6

Het programma Stap 1: Terugblik De leerlingen beantwoorden de volgende vragen individueel op papier: -Welke apparatuur heb je al eerder aangesloten? -Wat ging er goed? -Wat kon er beter? -Waar moet je dus op letten? -Wat voor apparatuur gebruik jij zelf voor geluid? -Wat is er belangrijk bij samenwerking? De vragen worden klassikaal besproken. Stap 2: Verkenning De leerlingen gaan een radioprogramma maken en opnemen. Hierbij leren ze: -Een mengpaneel aansluiten -Een presentatie voorbereiden en geven -Omgaan met geluidsapparatuur en multimedia -Schematisch denken en werken Vraag; Waarvoor kun je dit in de toekomst gebruiken? Wanneer ze in de toekomst een presentatie moeten geven. Organiseren van feesten en partijen. Wanneer ze schematisch moeten denken en werken om een (technisch) probleem op te lossen. Stap 3: Uitleg Met een mengpaneel wordt de muziek en de presentatie op elkaar afgestemd. Leg m.b.v. de foto s op de website uit waar de ingangen en uitgangen van het mengpaneel voor zijn. Geluid wat uit een apparaat komt en het mengpaneel in moet, wordt op de ingang van het mengpaneel aangesloten. Geluid wat uit het mengpaneel komt, en in een apparaat moet, wordt op de uitgang van het mengpaneel aangesloten. Mp3-spelers moeten dus op de ingang van het mengpaneel aangesloten worden. Versterkers en koptelefoons moeten dus op de uitgang van het mengpaneel aangesloten worden. Deze vraag wordt klassikaal besproken; Hoe maak je een goed radioprogramma en waar moet dit aan voldoen? -Goede mix van muziek en informatie. -Presentatie is goed verstaanbaar en vriendelijk. -Snelheid, geen stille momenten. 7

Stap 4: Oefening De klas wordt verdeeld in groepjes van drie. De leerlingen maken de mindmap zoals beschreven op de website. Aan de hand van hun eigen mindmap mogen ze proberen het mengpaneel aan te sluiten. Stap 5: Uitvoering De leerlingen vullen het uitgeprinte werkblad in, dat op de website te downloaden is. Aan de hand van hun eigen mindmap sluiten de leerlingen het mengpaneel weer aan. De leerlingen maken een uitzending van 10 minuten en nemen deze op. Stap 6: Afsluiting De leerlingen beantwoorden de volgende vragen op papier: -Hoe werkt een mengpaneel? (ingangen en uitgangen) -Met welke apparatuur hebben jullie allemaal gewerkt? (Mengpaneel, microfoon, mp3- recorder/speler, smartphone, tablet, laptop). -Wat is er belangrijk bij het maken van een radioprogramma? (Dat ieder zijn taak zo goed mogelijk uitvoert zoals de producer, presentator en technicus). -Zijn jullie tevreden over je opgenomen radioprogramma? -Wat ging er goed? -Wat kon er beter? -Wat zouden jullie een volgende keer anders doen? De vragen worden klassikaal besproken. Stap 7: Terug- en vooruitblik Het volgende hebben de leerlingen nu gedaan: -Een radio met eigen logo ontworpen en gemaakt. -De benodigde apparatuur aangesloten. -Een eigen radioprogramma gemaakt en opgenomen. De programma's worden uitgezonden en beluisterd. Plaats de terugblik in de context van de gehele lessenreeks en geef aan waar de volgende les over gaat. Wie is de slimste radiomaker van de klas? Dat gaan we testen met de eindquiz. 8

De eindquiz Wat hebben de leerlingen van dit project geleerd? Dat gaan we testen met de eindquiz. Laat de leerlingen de links op de website bekijken voor wat extra verdieping en om zich zo goed mogelijk voor te bereiden op de eindquiz. Speel de eindquiz met de hele klas. Laat de leerlingen inloggen door op Deelnemers te klikken. Docenten starten de quiz door op Quizmaster te klikken. Uitzenden De beste programma s kunnen tijdens de laatste les in de klas uitgezonden worden met een fm-transmitter. De leerlingen kunnen de uitzendingen dan met hun zelf ontworpen ontvangers beluisteren. Dit is natuurlijk een rede voor een klein feestje met versnaperingen. 9

Beoordeling De ontvanger: De leerlingen krijgen hiervoor een cijfer waarbij gekeken wordt naar: Originaliteit / ontwerp Netheid / afwerking Werking / bedieningsgemak Het programma: De leerlingen krijgen hiervoor een cijfer waarbij gekeken wordt naar: Goede mix van muziek en informatie / tijdschema Presentatie, goed verstaanbaar en vriendelijk Snelheid, geen stille momenten Gebruik van jingles voor extra punten De eindquiz: De leerlingen krijgen hiervoor een cijfer waarbij voor ieder fout antwoord een half punt van het totaal van tien wordt afgetrokken. Fouten Cijfer Fouten Cijfer 0 10 7 6,5 1 9,5 8 6 2 9 9 5,5 3 8,5 10 5 4 8 11 4,5 5 7,5 12 4 6 7 >12 4 10