Leerdoelen formuleren



Vergelijkbare documenten
De Taxonomie van Bloom Toelichting

Toetstermen en taxonomiecodes

Laag Vaardigheden Leerdoelen Formulering van vragen /opdrachten

Workshop voorbereiden Authentieke instructiemodel

Bloom. Taxonomie van. in de praktijk

CKV Festival CKV festival 2012

Taxanomie van Bloom en de kunst van het vragen stellen. Anouk Mulder verschil in talent

Taxonomie van Bloom. (taxonomie = wetenschap van het indelen) 6. Creëren. Nieuwe ideeën, producten of gezichtspunten genereren

Leerdoelen, leerlijnen en leeractiviteiten

Rijke Lessen. zetten je aan het denken. Handleiding(etje) Minka Dumont 26 november 2009 SLO - Landelijke Plusklasnetwerkdag

WORKSHOP LEERLIJNEN. Dag van de Cultuureducatie: workshop leerlijnen

Cultuuronderwijs in school

Inleiding. Projectonderwijs.slo.nl 1/5

basiscompetenties 2de graad woordkunst-drama

Van leerdoel tot les. Door Femke Loos

Werkopdracht vijfde ontwikkelsessie. Opbrengsten ontwikkelsessie 5. Wat zijn bouwstenen?

Creativiteit, kun je dat afdwingen?

Handleiding inschaling. Handleiding voor het formuleren van leerresultaten en het onderbouwen van NLQF niveaus

basiscompetenties 3de graad woordkunst-drama

DATplus. Kerndoelanalyse SLO

Profielproduct-2- -Verantwoording-!

Het Ontwikkelteam Digitale geletterdheid geeft de volgende omschrijving aan het begrip digitale technologie:

Gezien het bovenstaande zijn kunstvakken direct of indirect betrokken bij het nastreven van vakoverschrijdende

Woudschoten Chemie Conferentie 7 november 2008 Chemie tussen context en concept. Nieuwe Scheikunde in het schoolexamen

Dans & drama o.b.s. De Eiber Dedemsvaart Januari 2015

Datum: Les in reeks (nr1): Beginsituatie: wat is de aanpak van de kandidaten bij het beantwoorden van examenvragen

Kunst onderzoekt de wereld. 5 niveaus procesgerichte didactiek

Cultuureducatie met Kwaliteit

Beroepsproduct Project Wetenschap en technologie op de basisschool

Taal in beeld/ Spelling in beeld (tweede versie) Kerndoelanalyse SLO

basiscompetenties 3de graad beeldende en audiovisuele kunsten

Taal in beeld Spelling in beeld

Staal. Kerndoelanalyse SLO

'Hier havo.hbo hoort u mij?' (Nieuwe) Scheikunde

Zin in taal/ Zin in spelling tweede editie

2011 SLO (nationaal expertisecentrum leerplanontwikkeling), Enschede

Bijlage 3: Format beschrijving opdrachten onderzoekend leren

Werkopdracht vierde ontwikkelsessie

SLO-kerndoelanalyse Alles-in-1/Alles apart. Uitgeverij Alles-in-1

SLO-kerndoelanalyse Alles-in-1/Alles apart. Uitgeverij Alles-in-1

Bliksem. Kerndoelanalyse SLO

Format aanvragen subsidieregeling cultuureducatie cultuur voor ieder kind

Van leerdoel tot les. Door Femke Loos

Introductie. De onderzoekscyclus; een gestructureerde aanpak die helpt bij het doen van onderzoek.

OBSERVATIELIJST van de MUZISCHE ONTWIKKELING Van kleuters IN 5 CATEGORIEËN

Samen worden wie je bent.

Titel: Creatief met (kilo) gram Groep 5 rekenen 1

Kadernotitie Platform #Onderwijs 2032 SLO, versie 13 januari 2015

Secundair onderwijs - Tweede graad ASO/KSO/TSO - Natuurwetenschappen - Vakgebonden eindtermen

Willibrordus: cultuur in ons hart

Nieuwe Syllabus Scheikunde

Afdeling VAVO. Praktische opdracht HAVO/VWO. Handleiding

Krachtige leeromgevingen. Groepssessie 1: Curriculum Versie groep 1

Examenprogramma Profielvak: dienstverlening & producten

ABCDE ik begrijp het! Kerndoelanalyse SLO

Hoeveel kost het schoolreisje? Groep 5 rekenen 1

basiscompetenties 2de graad beeldende en audiovisuele kunsten

Tentoonstelling Beeldende Kunst Middeleeuwen

WISKUNDIGE TAALVAARDIGHEDEN

ABCDE Twee. Kerndoelanalyse SLO

Ontwerpend leren. de ruimte in. Drs. ing. H. (Henk) Averesch

1 en 2 oktober Bezoek aan Groningen

BIJGESTELDE VISIE REKENEN & WISKUNDE

Algemeen. Algemeen te toetsen criteria

KWALITEITSCRITERIA FONDS CULTUUREDUCATIE ZWOLLE

Teamtrainingen & ouderavond

Examenprogramma CKV havo en vwo. nationaal expertisecentrum leerplanontwikkeling

Vmbo. Wat je als professional moet weten over kunst en cultuur in het vmbo.

Kunst en cultuur (PO-havo/vwo)

1 Waarover gaat natuuronderwijs? 1.1 Natuuronderwijs op school 1.2 Waarom natuur en techniek? 1.3 De centrale doelstelling van natuuronderwijs

Bekwaamheidseisen leraar primair onderwijs

Begrijpend lezen met de Roode kikker. Kerndoelanalyse SLO

Lesplan atheneum 5. Woensdag 16 mei 2007, 3 e uur, blok 6: literatuur, les 1

Cultuureducatie, geen vak apart

Leesparade Nieuw. Kerndoelanalyse SLO

Willibrordus: cultuur in ons hart

ONDERZOEK DOEN. HENK LINDEMAN Naam Datum

Pagina 1 van 5. Examenprogramma Profielvak: dienstverlening & producten. De kern

Aanbod Kunst- en Cultuureducatie voor de basisscholen in De Lier

Officiële uitgave van het Koninkrijk der Nederlanden sinds 1814.

21 e eeuwse vaardigheden inzetten in het voortgezet onderwijs. Maaike Rodenboog, SLO

Willibrordus: cultuur in ons hart

Kunstproject Wereldverhalen voor het VMBO

Plattegrond van de school Groep 5 rekenen 1

Cultuureducatie met Kwaliteit Nijmegen - Vaardigheidslijn Drama -

Transferpricing. Met behulp van een symbaloo lesplan voor het VWO

Ontwerponderzoek paper 2 Geografische informatievaardigheden in 5 VWO

Dossier Opdracht 2. Statistiek - Didactiek

Transcriptie:

Leerdoelen formuleren INLEIDING Visie is de fundamentele kracht die al het overige aanstuurt. Bij het samenstellen van een programma voor het gekozen cultuurprofiel en het uitzetten van een doorlopende leerlijn gaat men uit van leerdoelen. Deze leerdoelen formuleren wat leerlingen moeten kennen en kunnen, in dit geval binnen het domein van cultuureducatie. Voor scholen die hun leerdoelen scherper willen formuleren, bieden we hier een stappenplan voor het formuleren van leerdoelen. INSTRUMENT AFBAKENING LEERDOELEN Een school moet leerdoelen formuleren om aan te geven over welke zaken een leerling gedurende de jaren dat hij op school zit vooruitgang moet boeken. Leerdoelen zijn nodig voor vakkennis en vaardigheden, maar ook ten aanzien van aanpak, proces, samenwerking, enzovoort. Een leerdoel kan algemeen gesteld worden en daarmee het doel aan het einde van het schooltraject formuleren of in detail geformuleerd worden, bijvoorbeeld voor een leerjaar of een opdracht. Om leerdoelen te kunnen evalueren moeten ze zo concreet mogelijk geformuleerd zijn. Bij vage leerdoelen is het immers moeilijk vast te stellen of de leerlingen de doelen behaald hebben. VANUIT LEERINHOUDEN OF DOELEN In het algemeen wordt bij het samenstellen van het programma uitgegaan van de bekende leerinhouden, de hoofdstukken van de methode of de toponderwerpen van het vak. Per lessencyclus wordt een set leerdoelen geformuleerd. Een andere aanpak is ook mogelijk, namelijk uitgaan van wat u met uw leerlingen wilt bereiken. Bij het formuleren van leerdoelen moet in ieder geval rekening worden gehouden met de door de overheid geformuleerde kerndoelen en eindtermen en de door de schoolgeformuleerde cultuurprofieldoelen. Uit die doelen zijn de concretere doelen grotendeels af te leiden, om vervolgens de eindtoetsen en toetsvragen of (examen)opdrachten en criteria vast te stellen. Het formuleren van leerdoelen moet dus met een zekere nauwkeurigheid gebeuren. COMPONENTEN Leerdoelen bestaan uit een gedrags- en een inhoudscomponent. De gedragscomponent wordt verbeeld door een handelingswerkwoord met waarneembaar en beoordeelbaar leerlinggedrag. De inhoudscomponent beschrijft met welke stof de leerling de handeling moet kunnen uitvoeren. a. Gedragscomponent Handelingswerkwoord (waarneembaar en beoordeelbaar leerlinggedrag) b. Inhoudscomponent Met welke stof moet de leerling de handeling moet kunnen uitvoeren

STAPPENPLAN LEERDOELEN FORMULEREN Vooraf a Wanneer u blanco kan, mag of wilt beginnen. Ga systematisch te werk: werk van algemeen naar concreet. Formuleer bij elke eindterm/kerndoel/cultuurprofieldoel per leerjaar een of enkele leerdoelen. Denk hierbij aan de ontwikkeling van de leerling en een doorlopende opbouw. Formuleer bij elk jaarleerdoel de subdoelen die ongeveer binnen een leerperiode, project of activiteit behaald kunnen worden. Cluster leerdoelen die samengaan. Verdeel deze clusters over de lesperioden of projecten. Koppel elk cluster van leerdoelen aan een hoofdstuk, opdracht, excursies, buitenschoolse activiteiten of projecten. b Wanneer u de leerdoelen van een bestaand programma wilt formuleren. Ga systematisch te werk: werk van concreet naar algemeen. Inventariseer de lesinhouden van het lesprogramma en de activiteiten en projecten binnen uw vakgebied. Schrijf bij elke periode, opdracht, project of activiteit welke leerdoelen behaald kunnen worden. (Let op, maak een selectie van zaken waarop u zich als docent met uw didactiek op moet concentreren. Want niet alle mogelijke doelen kunnen worden nagestreefd). Leg de geformuleerde leerdoelen naast de doelen van de (school)visie en kijk of u met deze doelen hieraan tegemoet komt: zijn er lacunes? Overzie het geheel aan doelen: is het evenwichtig verdeeld en logisch over de leerjaren verdeeld? Overzie het geheel aan doelen: zit er een opbouw die tegemoet komt aan de ontwikkeling van de leerling? Leerdoelen formuleren / aanscherpen 1 Laat bij de keuze van eindtermen/kerndoelen/cultuurprofieldoelen drie overwegingen een rol spelen. Is de inhoud relevant (met oog op vervolgopleiding en toekomstig functioneren in maatschappij en beroep)? Kan de inhoud worden geleerd (gelet op het type leerlingen)? Is het beheersingsniveau haalbaar (gelet op het type leerlingen)? 2 Kies werkwoorden die waarneembaar en beoordeelbaar leerlinggedrag weergeven (zie onderstaande lijst met aanbevolen handelingswerkwoorden). 3 Typeer de gewenste leeropbrengst zo scherp mogelijk (vermijd termen als: enige, juiste, geschikte). Kies een specificatieniveau dat het onderwijs en toetsing/examinering wel duidelijk stuurt, maar niet zo specifiek is dat de flexibiliteit van het onderwijs wordt aangetast. 4 Breng differentiaties tussen eindtermen/kerndoelen/cultuurprofieldoelen voor de verschillende niveaus vmbo/havo/vwo tot uitdrukking in: onderwerpkeuze; inhoud; beheersingsniveau; context; mate van zelfstandigheid; tempo. 5 Formuleer concreet en vermijd toelichtingen. 2 LEERDOELEN FORMULEREN

VOORBEELDEN VAN GOED GEFORMULEERDE LEERDOELEN De leerling kan de beeldelementen compositie en kleur herkennen en de kenmerken van de verschillende verschijningsvormen van deze beeldelementen benoemen. Om duidelijk te maken hoe belangrijk het goed formuleren van een leerdoel is, nog een prima voorbeeld dat toch een ander einddoel beoogt dan de voorgaande. De leerling kan de beeldelementen compositie en kleur in een (kunst)werk herkennen en de consequenties van de toepassing ervan benoemen. Moeilijker wordt het wanneer het bijvoorbeeld sociaal gedrag betreft. De leerling kent de waarde van samenwerken doordat hij bij een dilemma overlegt met de groep, zowel leiding geeft als leiding accepteert en de lof gezamenlijk oogst. Context van het formuleren van leerdoelen Leerdoelen formuleert u niet alleen. Wilt u dat u gezamenlijk binnen de sectie van uw vak dezelfde leerdoelen nastreeft en dat iedereen enigszins op gelijke golflengte opereert? Formuleer dan uw leerdoelen gezamenlijk! Stem de leerdoelen bij voorkeur ook af op de andere kunstvakken. Het formuleren van de leerdoelen sluit goed aan bij het samenstellen van een samenhangend programma met doorlopende leerlijnen voor cultuureducatie. Zie hiervoor ook andere documenten genoemd bij Bronnen en verwijzingen in dit document. 3 LEERDOELEN FORMULEREN

HANDELINGWERKWOORDEN OP ALFABET (ZIE STAP 2) CATEGORIEËN IN DE TAXONOMIE VAN BLOOM IN OPLOPEND NIVEAU: (TUSSEN HAAKJES BENOEMD) 1 K = kennis 2 B = begrip Aanbevolen handelingswerkwoorden 3 T = toepassing 4 A = analyse 5 S = synthese 6 E = evaluatie Vaardigheden A aantonen (T) aanvullen (B) afleiden (A) B beargumenteren (E) beheersen (T) benoemen (K) beproeven (A) berekenen (T) beschrijven (K) C conclusies trekken (A) construeren (S) D demonstreren (T) F formuleren (B) G gebruiken (T) H herkennen (B) I imiteren (K?) inventariseren (K) K kiezen (T) M maken (S) mening geven (E) meten (B) N nadoen (K?) namaken (B?) noemen (K) O omzetten (B) onderscheiden (B) onderzoeken (A) ontwerpen (S) opstellen (T) opzoeken (B) ordenen (B) P presenteren (T) R relatie/verband leggen (A) S samenstellen (S) samenvatten (B) schema's maken, schematiseren (B) selecteren (B) structureren (A) T tekenen (K/B) toelichten (B) toepassen (T) U uitdrukken (B) uitleggen (T) uitvoeren (T) V vaardig gebruiken (T) vaststellen (B) verband/relatie leggen (A) verklaren (A) verslag doen (T) verslag maken (T) vervangen (B) verwerken (T) verwoorden/onder woorden brengen (B) verzamelen (B) voorbereiden (B) voorspelling doen/hypothese formuleren (A) W weergeven (K) NB. Niet vermeld zijn handelingswerkwoorden die specifiek zijn voor één vak, zoals herschrijven (Nederlands), filtreren (scheikunde) of vermenigvuldigen (wiskunde). A analyseren (A) B beschrijven (B) C categoriseren (B/A) construeren (S) D demonstreren (T) discussiëren (E) E evalueren (E) exploreren (B) H herkennen (B) hypothesen formuleren (A) I illustreren (voorbeeld geven) (B) interpreteren (A) N noemen (K) O observeren (B) omschrijven (schetsen) (K/B) onderscheid maken (onderscheiden) (B) onderzoeken/research (A) P participeren (?) T tegenover elkaar stellen /contrasteren (T) toepassen (T) V verdedigen (E) vergelijken (T) verkennen (B) verklaren (A) voorspellen (A) 4 LEERDOELEN FORMULEREN

HANDELINGSWERKWOORDEN OP CATEGORIE (ZIE STAP 2) CATEGORIEËN IN DE TAXONOMIE VAN BLOOM IN OPLOPEND NIVEAU: (TUSSEN HAAKJES BENOEMD) 1 K = kennis 2 B = begrip 1 K = kennis benoemen (K) beschrijven (K) imiteren (K?) inventariseren (K) nadoen (K?) noemen (K) tekenen (K/B) weergeven (K) noemen (K) omschrijven (schetsen) (K/B) 2 B = begrip aanvullen (B) formuleren (B) herkennen (B) meten (B) namaken (B?) omzetten (B) onderscheiden (B) opzoeken (B) ordenen (B) samenvatten (B) schema's maken, schematiseren(b) selecteren (B) tekenen (K/B) toelichten (B) uitdrukken (B) vaststellen (B) vervangen (B) verwoorden/onder woorden brengen (B) verzamelen (B) voorbereiden (B) beschrijven (B) categoriseren (B/A) exploreren (B) herkennen (B) illustreren (voorbeeld geven) (B) observeren (B) omschrijven (schetsen) (K/B) onderscheid maken (onderscheiden) (B) verkennen (B) [vaardigheid 3 T = toepassing 4 A = analyse 3 T = toepassing aantonen (T) beheersen (T) berekenen (T) demonstreren (T) gebruiken (T) kiezen (T) opstellen (T) presenteren (T) toepassen (T) uitleggen (T) uitvoeren (T) vaardig gebruiken (T) verslag doen (T) verslag maken (T) verwerken (T) demonstreren (T) tegenover elkaar stellen /contrasteren (T) toepassen (T) vergelijken (T) 4 A = analyse afleiden (A) beproeven (A) conclusies trekken (A) onderzoeken (A) relatie/verband leggen (A) structureren (A) verband/relatie leggen (A) verklaren (A) voorspelling doen/hypothese formuleren (A) analyseren (A) categoriseren (B/A) hypothesen formuleren (A) interpreteren (A) onderzoeken/research (A) verklaren (A) voorspellen (A) 5 S = synthese 6 E = evaluatie 5 S = synthese construeren (S) maken (S) ontwerpen (S) samenstellen S) construeren (S) 6 E = evaluatie beargumenteren (E) mening geven (E) discussiëren (E) evalueren (E) verdedigen (E)? participeren (?) samenwerken (?) overleggen (?) NB. Niet vermeld zijn handelingswerkwoorden die specifiek zijn voor één vak, zoals herschrijven (Nederlands), filtreren (scheikunde) of vermenigvuldigen (wiskunde). 5 LEERDOELEN FORMULEREN

BRONNEN EN VERWIJZINGEN LITERATUUR Bergsma, S. (2005). Slash 21: een output based curriculum? Enschede: SLO. Brookhart, Susan M. (2010). How to assess higher-order thinking skills in your classroom. Virginia USA. Looy, F. (1996). Ontwerpwijzer revisietraject examen vbo/mavo. Enschede: SLO. DEZE WEBSITE samenhanginhetprogrammacreëren.pdf samenhanginhetprogrammaeenformat.pdf cultuurprofieldoelen.pdf vaardighedenkaart.pdf WEBSITES http://www.ieku.nl/ieku-leerkrachten/blooms-taxonomy-toelichting/ Korte beschrijving van de taxonomie van Bloom door het bureau LeKu advies. SCHOOLVOORBEELD WERKPLAATS KINDERGEMEENSCHAP (VO), BILTHOVEN Kees Boekelaan 12 3723BA Bilthoven Contactpersoon: Paulina Schulp E p.schulp@wpkeesboeke.nl T 030-2282841 I www.wpkeesboeke.nl Schoolportret: http://www.cultuurprofielscholen.nl/schoolportretten/ werkplaats-kindergemeenschap-vo Een paar jaar geleden besloot Werkplaats Kindergemeenschap (vo) haar leerlingen de gelegenheid te bieden twee kunstvakken als eindexamenvak te kiezen (kunst muziek en kunst beeldend). Tegelijk ging het team op zoek naar een schooleigen invulling voor het dubbele kunstvak algemeen. Na een brainstormsessie werd bedacht om de extra curriculaire kunstactiviteiten die kenmerkend zijn voor de Werkplaats (de podiumkunsten en de filmpjes die ieder jaar voor het Nederlands Filmfestival werden gemaakt) de school binnen te halen. Film wordt op de Werkplaats nog niet als regulier vak aangeboden en podiumkunst/drama is geen eindexamenvak. Al pratend ontstond het vak Kunstplus met de modules: grime en kostuum, theatertechniek en film. Vanuit het schoolplan, de visie op leren, de gewenste uitkomsten van het onderwijs en het cultuurplan werd een nieuw vak gecreëerd. De basis voor dit vak voortbouwend op het schoolplan vormden de vaardigheden als leren en creëren, ontplooien en verdiepen van talenten en kwaliteiten met als uitkomst zelfstandig denkende jong volwassenen die zich kenmerken door eigenheid, creativiteit en solidariteit. Kunst als ontmoetingsplaats waar vooral in de praktijk wordt gewerkt en geleerd. Er is een programma geschreven, er zijn doelen geformuleerd, de wijze van toetsing is vastgelegd. Vervolgens is het plan goedgekeurd. Peter Schreuder, muziekdocent, heeft tijd en ruimte gekregen om het plan te schrijven en de modules in overleg met anderen (medewerkers drama en beeldende vakken, theatertechnicus) te maken. De 6 LEERDOELEN FORMULEREN

modules zijn niet dichtgetimmerd, een docent kan naar aanleiding van eigen expertise aanpassingen maken om het programma of de inhoud te verbeteren. Het kunstplus vakplan wordt dit jaar herzien. Het kunstplan in een oogopslag Het duur Activiteit Wat bereiken de leerlingen? 1 8 weken Grime/kostuum. Leerlingen worden bewust van Leerlingen kunnen bij een beschreven personage grime, kleding en kostuum grime technieken en functie van ontwerpen en uitvoeren. kleding bij film. 2 8 weken Theatertechniek. Leerlingen kunnen voor een scene uit een script een passend lichtplan ontwerpen en uitvoeren. 3 8 weken Film deel 1. Introductiecursus waarin de Leerlingen kunnen een thema omzetten in een kort verhaal en dit weergeven in een leerlingen kennis maken met het storyboard. gehele productieproces van een film. Zij kunnen tevens de basisprincipes van het filmen toepassen in enkele korte films. 4 8 weken Film deel 2. Het maken van een korte Leerlingen kunnen een verhaallijn opzetten en omzetten in beelden. Zij filmproductie waarin de aspecten hebben het gehele productieproces van terugkomen uit de voorafgaande het maken van een film doorlopen. modules aangevuld met de vakinhoud bij beeldend en muziek. Voorbeeld module Grime en kostuum Een periode van 8 weken, 80 minuten per week. Leerlingen ontdekken hoe kostuum en grime een beeldverhaal ondersteunen. Zij maken daarbij kennis met aspecten als vormgeving, stijlen, decor, kostuum. Zij leren het verschil tussen film en theater door middel van verschillende filmfragmenten. Leerlingen kleden een personage aan en grimeren deze in die stijl. Leerlingen vervullen diverse functies, als grimeur, stylist. Na deze opdrachten doorlopen te hebben, kunnen leerlingen: verschillende personages neerzetten in aankleding die kloppen met de stijl van een gevraagd beeld; collagemateriaal zoeken voor/over het personage; sfeer maken op de fotoset die past bij het gekozen personage. 7 LEERDOELEN FORMULEREN