Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Vergelijkbare documenten
Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Striptekenen deel 3. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Striptekenen deel 2. wat is jouw talent?

Muziek Singer Songwriter 1. Workshop Handleiding. Singer Songwriter 1. wat is jouw talent? 1. Singer Songwriter 1

Workshop Handleiding. Sinterklaas en Kerstmis. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Karakters tekenen. wat is jouw talent?

Bedenken: een tekening maken van de held

Wat ga je schrijven: een verhaal over een held die een uitdaging aangaat

Workshop Handleiding. Boomwhackers 2. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Dammen doe je zo! wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Boomwhackers. wat is jouw talent?

Uitleg boekverslag en boekbespreking

Workshop Handleiding. Tafeldrummen 1. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Allemaal Taal. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Jongleren. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Wie doet wat? wat is jouw talent?

Les 1: Een sprookje schrijven

Workshop Handleiding. Tafeldrummen 2. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Drummen in de Zomer. wat is jouw talent?

Les 1: Een sprookje schrijven

Workshop Handleiding. Boomwhacker Muziekmaker. wat is jouw talent?

Workshop Handleiding. Word een theaterspeler. wat is jouw talent?

Boekverslag & presentatie

Nederlands in Uitvoering

GEVOELLIJNEN - FOR THE BIRDS GEVOELLIJNEN

afrondende suggesties worden gebruikt om dieper op het onderwerp in te gaan als daar tijd voor is.

Workshop Handleiding. Hoorspel. wat is jouw talent?

Handleiding les 1: Een verhaal schrijven over jouw dag in 2034 voor een toekomsttentoonstelling

Talentgebied Tekenen. Algemene handleiding

Een verhaal schrijven

Workshop Handleiding. Striptekenen deel 1. wat is jouw talent?

afrondende suggesties worden gebruikt om dieper op het onderwerp in te gaan als daar tijd voor is.

Beoordeling power-point groep 5

De Drakendokter: Gideon

Deze opdracht doe je met een maatje. Vertel aan elkaar wat je hebt onthouden van de tekst. Gebruik de woorden: Wie? Wat? Welke? Waar? Wanneer? Hoe?

Huiswerk Spreekbeurten Werkstukken

Voordoen (modelen, hardop denken)

Hoe maak ik een werkstuk?

Lesnummer 22 Titel van de les Ik zoek, ik zoek Eén lesuur met mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuren voor route B en C

Cultuureducatie met Kwaliteit

Een verhaal schrijven dat zich afspeelt in 2050

Variabelen in enveloppen

Voordoen (modelen, hardop denken)

Workshop Handleiding. Theaterspelletjes. wat is jouw talent?

Begrijpend lezen Strategie 6 en 7. Extra oefenen Niveau A

Workshop Handleiding. Dansstudio. wat is jouw talent?

Begrijpend lezen Strategie 6 & 7. Extra oefenen Niveau B

Handleiding voor: * spreekbeurt * nieuwskring * leeskring * werkstuk

Handleiding schrijfles: Een uitdaging

Titel Wat is de titel van het boek? Geeft de titel aan waar het verhaal over gaat? Kun je uitleggen waarom er voor die titel is gekozen?

Thema: Weekblad Donald Duck 60 jaar. Handleiding en opgaven niveau A1. Opgave 1: Samen

Nucleair materiaal uit ziekenhuis verdwenen

SOCIAL MEDIA VEILIGHEID & WACHTWOORD

opdracht 1 instructie telefoongesprek speech opdracht 2 boekbespreking poëziepresentatie sollicitatie

EEN OPEN DAG BEZOEKEN

Wie ben jij? HANDLEIDING

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

Handleiding voor: * spreekbeurt * nieuwskring * leeskring * website * voorlezen

Nederlands in Uitvoering

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

Voordoen (modelen, hardop denken)

Handleiding Les 1: Wat kun je doen aan de plastic soep?

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Handleiding Les 1: Een verklarende tekst schrijven over waarom sporters nu sneller zijn dan vroeger

Prettige en niet prettige aanrakingen

Internetvrienden. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Boeken. online mogelijkheden, social media, internet, mediawijs, online risico s

Handleiding Les 1: Een toren bouwen. Zet de leerlingen zo snel mogelijk aan het werk. Nieuwsbegriponderwerp. Schrijftaak.

lezen veilig leren Kinderboekenweek 2010 Tips voor regio zuid Zinnen maken met woorden én beeldtaal zijn Les 1

Thema: Nieuw biljet van vijf euro. Handleiding en opgaven niveau A2. Opgave 1: Samen

De beoordeling van je werkstuk

WIJ MAKEN EEN SU VAN JOUW CREATIE. Handleiding proefabonnement.

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Moeilijke kindervragen

Waarom ga je schrijven: Nieuwsbegripfilmpje kijken. Wat voor tekst schrijf je en voor wie: een gedicht over Egypte

Schrijf je op sociale media dingen die je nooit in het echt (irl) tegen iemand zou zeggen?

Vincent-stripverhaal MAKEN VOELEN SAMENWERKEN KIJKEN. Expertisecentrum Kunsttheorie Primair Onderwijs

Handleiding Les 1: Een verklarende tekst schrijven over het broeikaseffect

Hallo wereld! Schrijf een reisverhaal

Handleiding Les 1: Een verklarende tekst schrijven over waarom sporters nu sneller zijn dan vroeger

Les 2 Integratie Leestekst: Begeleid Werken. Introductiefase

Opdracht: de kinderen gaan zelf een verhaal bedenken, prenten bij het verhaal ontwerpen en het verhaal presenteren.

Thema: de mosasaurus. Handleiding en opgaven niveau A1. Opgave 1: Samen

Het Socratisch Gesprek als methode voor kritisch denken

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

De beoordeling van je werkstuk

Gebruiken en begrijpen van de formele breuknotatie.

Activiteit Campagne voeren

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING LES 2 BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN WERKVORMEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD VOORBEREIDING

Dobbelstenenrace LESRICHTLIJN OVERZICHT LES LESDOELEN MATERIALEN, MIDDELEN EN VOORBEREIDING. Opstarten - 15 minuten

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 5 en 6

Workshop Handleiding. Tafeldrummen 3. wat is jouw talent?

Handreiking Filmavond De Waterdragers

Les 1: Een rampenwijzer maken.

Waarom ga je schrijven: Jeugdjournaalfilmpje kijken

Handleiding Les 1: Welk lego-beeld wil jij op school?

Les 1 Integratie Leestekst: Een bankrekening. Introductiefase

Cosis Begeleid Leren

Cosis Begeleid Leren

HANDLEIDING Leerkracht

Transcriptie:

Workshop Handleiding Verhalen schrijven wat is jouw talent?

Inhoudsopgave Hoe gebruik je deze workshop? Hoe kun je deze workshop inzetten in je klas? Les 1: Even voorstellen stelt zich kort voor en vertelt wat de leerlingen kunnen verwachten tijdens de workshops. Les 2: De fantasietest Heb je genoeg fantasie om een verhaal te schrijven? Dat testen we in deze les uit. Les 3: Inspiratie Voor een goed verhaal moet je inspiratie hebben. Waar je die kunt vinden, legt in deze video uit. Les 4: Verhaalsoorten Wat voor soort verhalen zijn er? En in welk genre wil jij je verhaal schrijven? Les 5: Jouw verhaal Het helpt enorm als je eerst een goede plot voor je verhaal bedenkt. Het verhaalschema is daarbij heel belangrijk. Les 6: Een goede titel Een goed verhaal moet ook een goede titel hebben. Hoe je die bedenkt, legt in deze video uit. Les 7: Aan het werk! We hebben nu genoeg geleerd. Tijd om met je eigen verhaal aan de slag te gaan! Les 8: Schrijftips Voor de echte schrijfliefhebber zijn hier nog wat goede tips, waar je vast wel iets aan hebt! 3 4 5 6 7 8 9 10 11 2

Hoe gebruik je deze workshop? Welkom bij de workshop Verhalen schrijven van Team Talento! In deze workshop leren je leerlingen in acht videolessen om hun eigen verhaal te schrijven. Kinderboekenschrijver Eekhof vertelt hoe je inspiratie krijgt, wat voor soort verhalen je kunt schrijven, hoe je een plot voor een verhaal bedenkt en hoe je uiteindelijk je eigen verhaal schrijft. Tijdsduur De video s duren elk slechts enkele minuten, maar de verwerking van elke video kan ca. 15 tot 30 minuten duren. Het is mogelijk om de workshop te versnellen, door twee video s in één les te behandelen. In les 7 wordt begonnen met het schrijven van het eigen verhaal. We raden je aan om genoeg tijd in te plannen om je leerlingen hieraan te laten werken. Bij de video s horen werkbladen. Deze kun je openen via de downloadlink onder elke video. We raden je aan om de werkbladen voor aanvang van de video al uit te delen, omdat hier in de video s vaak op teruggekomen wordt. Doelgroep Deze workshop is vooral geschikt om te gebruiken in groep 5 t/m 8. Voor groep 5 raden we aan om de video s één voor één te behandelen (met uitzondering van video 1, die best samen met video 2 getoond kan worden). Vanaf groep 6 zouden de lessen ook gecombineerd kunnen worden om iets sneller door de workshop te stappen. www.teamtalento.nl 3

Les 1: Even voorstellen In deze video vertelt wie hij is en wat de leerlingen in de komende lessen kunnen verwachten. Deze les heeft geen lesdoel. Voor deze les is geen voorbereiding nodig. 1.07 minuten Geen Je kunt als voorbereiding op de workshop een gesprek over schrijven houden, met vragen als: Wie zou het leuk vinden om zelf een eigen boek te schrijven? of Waar zou je zelf een verhaal over willen schrijven?. Kijk met je leerlingen eens naar de titels van de andere video s in de workshop. Welke onderwerpen zouden er allemaal aan bod komen? Oftewel: wat zou je allemaal nodig hebben voor een goed verhaal? In de video vertelt dat auteur een moeilijk woord is voor schrijver. Je kunt het woord auteur op het bord schrijven en later nog eens terug laten komen als een stukje woordenschat-uitbreiding. www.teamtalento.nl 4

Les 2: De fantasietest Voor een goed verhaal heb je fantasie nodig. Die gaan we met een gerichte oefening trainen! Het doel van deze video is dat leerlingen hun fantasie gebruiken om zich een voorstelling te maken bij een beschrijving die geeft. Deze voorstelling gaan ze op een vel papier tekenen. Print alvast het werkblad uit, zodat je na afloop van de videoles gelijk aan de verwerking kunt beginnen. Tijdens het bekijken van de videoles moeten de leerlingen bij ongeveer 2.42 een tekenopdracht uitvoeren. Zorg ervoor dat iedereen al een vel tekenpapier en kleurpotloden heeft. 3.41 minuten Werkblad bij les 2 Tekenpapier Potloden Je kunt van tevoren met je leerlingen praten over wat fantasie eigenlijk is. Fantasie is eigenlijk niets meer dan het vermogen om dingen te bedenken die eigenlijk niet bestaan. Over wat voor dingen hebben de leerlingen wel eens gefantaseerd? Bij deze video hoort een tekenopdracht. We raden je aan om de video bij minuut 2:42 te pauzeren, op het moment dat alle elementen van de beschrijving in beeld staan. Daarna kun je de leerlingen ongeveer tien minuten de tijd geven om te tekenen. Het hoeft niet heel gedetailleerd, want het gaat vooral om de fantasie. Als de leerlingen klaar zijn met tekenen, bespreek dan wat ze ervan gemaakt hebben. Hoe zien hun fantasiehuizen eruit? Wat komt er bij hun uit de voordeur? Een draak? Een tijger? Een zombie? Na het bespreken van de tekeningen kun je de video af laten spelen. zal dan laten zien wat hij getekend heeft. Maar het maakt dus helemaal niet uit als de tekening van de leerlingen heel anders geworden is! Deel het werkblad uit en laat de leerlingen de opdrachten maken. Bespreek het werkblad na afloop gezamenlijk na. 5

Les 3: Inspiratie Je kunt pas beginnen met je verhaal als je weet waar je over moeten schrijven. Daar heb je inspiratie voor nodig. Met de oefening uit deze les krijg je die vast wel snel! 4.31 minuten De leerlingen leren om aandachtig te kijken naar alles wat ze in hun omgeving zien, omdat je overal om je heen inspiratie kunt vinden voor een goed verhaal. Werkblad bij les 3 Kleurpotloden Pen Print alvast het werkblad uit en deel deze gelijk uit aan de leerlingen. Bij deze les heb je het werkblad nodig tijdens het kijken naar de les. Zorg er tevens voor dat iedereen al een pen en kleurpotloden heeft. Bij 1:55 en bij 4:20 moet de video even gepauzeerd worden. De timing luistert vooral bij 4:20 erg nauw. Oefen daar eventueel even mee. Voor je met de video begint, kun je eerst het woord inspiratie op het bord schrijven. Wie weet wat het betekent als een schrijver zegt: ik heb inspiratie voor een verhaal? Wanneer heb je zelf inspiratie? Pauzeer de video bij 1:55, nadat de opdracht heeft uitgelegd. Het is de bedoeling dat de leerlingen de foto s en woorden goed bekijken, en dat ze de woorden opschrijven waar zij inspiratie bij krijgen. Het gaat vrij snel, het is wellicht verstandig om na afloop van de fotoserie dit gedeelte nogmaals te laten zien. Pauzeer de video daarna bij 4:17. Hoe zou de hond van eruit zien en hoe zou hij heten? Teken de hond op het werkblad en schrijf er wat bij. Let op: vanaf 4:20 wordt de hond van in beeld gebracht. Doe dit pas als iedereen de opdracht op het blad heeft gemaakt. Geef de leerlingen na afloop van de video een paar minuten om nog eens goed na te denken over de woorden. Laat ze één woord uitkiezen waar ze een verhaalidee bij kunnen bedenken. Het hoeft geen uitgebreide beschrijving te zijn, maar het kan gewoon een idee in een paar zinnen zijn. Laat na afloop de foto s uit de video nog één keer zien en pauzeer de video bij elke foto. Vraag wie van de leerlingen bij die foto een idee heeft bedacht, en laat ze die ideeën aan elkaar vertellen. www.teamtalento.nl 6

Les 4: Verhaalsoorten Je hebt verschillende soorten verhalen. Die noem je ook wel genres. legt uit welke genres er zijn. Aan het einde van de workshop weten de leerlingen dat er verschillende genres zijn waarin je een verhaal kan schrijven, en kunnen enkele genres benoemen en beschrijven. Print alvast het werkblad uit, zodat je na afloop van de videoles gelijk aan de verwerking kunt beginnen. Werkblad bij les 4 Pen 2.26 minuten Kleurpotloden Je kunt voor aanvang van de video een paar boeken laten zien. Vraag hierbij: wat voor soort verhaal is dit boek? Je kunt de leerlingen uiteraard ook vragen wat voor soort boeken zij leuk vinden en welke soorten zij allemaal kennen. Je kunt het woord genre op het bord schrijven om er later nog even op terug te komen, in het kader van woordenschat-uitbreiding. Na afloop van de video kun je het werkblad laten maken. Hierbij moeten de leerlingen bij de zes tekeningen opschrijven welk genre het volgens hen is. In de tweede opdracht kiezen ze een overgebleven genre uit. Daar maken ze dan een tekening bij en bij deze tekening kunnen dan nog extra woorden en zinnen geschreven worden. Ze hoeven nog niet echt een heel verhaal te schrijven. Na het maken van het werkblad kan je dit klassikaal met de leerlingen nabespreken. 7

Les 5: Jouw verhaal We gaan nu nadenken over ons eigen verhaal. Hierbij gebruiken we een verhalenschema met gerichte vragen. Na deze les weten de leerlingen hoe je begint om een verhaal te schrijven en hoe je een goede plot betekent. Ze kunnen het verhalenschema gebruiken om hun ideeën concreet te maken. Werkblad bij les 5 Pen 2.54 minuten Print alvast het werkblad uit, zodat je na afloop van de videoles gelijk aan de verwerking kunt beginnen. Bij deze video kun je aan de leerlingen vragen wat ze zelf doen als ze een goed verhaal willen schrijven. Beginnen ze gewoon met schrijven of denken ze eerst na over hoe het verhaal moet worden? Het woord plot is weer echt zo n schrijverswoord. Schrijf het op het bord om het eventueel op een later moment weer terug te laten komen in het kader van woordenschat-uitbreiding. Na afloop van de video kunnen de leerlingen het werkblad maken. Ze bedenken een plot bij een van de twee tekeningen. Dat doen ze door vragen te beantwoorden. Een plot is de samenvatting van het verhaal, het is dus nog steeds niet de bedoeling dat de leerlingen een compleet verhaal gaan schrijven. Als er tijd over is, kan je uiteraard bij de tweede tekening ook een plot bedenken. Het is handig om dit werkblad goed te bewaren, want het kan prima als startpunt voor het eigen verhaal dienen. www.teamtalento.nl 8

Les 6: Een goede titel Een goed verhaal moet ook een goede titel hebben. In deze video legt uit hoe je die bedenkt. Aan het einde van de workshop weten de leerlingen wat het belang is van een goede titel, en waar een goede titel aan moet voldoen. Werkblad bij les 6 Pen 3.19 minuten Print alvast het werkblad uit, zodat je na afloop van de videoles gelijk aan de verwerking kunt beginnen. Schrijf een stuk of drie titels van kinderboeken op het bord. Het hoeven geen bekende boeken te zijn, want het gaat om de titels. Stel hierbij de vraag: Als je deze titel zo ziet, waar denk je dan dat het boek over gaat? En vind je het een goede titel? Aan het einde van de video wordt een oefening met afbeeldingen getoond. De leerlingen moeten bij elke afbeelding een titel verzinnen. Deze afbeeldingen staan ook op het werkblad. Je kunt dus de video gewoon laten afspelen en de leerlingen daarna de opdracht op het werkblad laten maken. Ze hebben op die manier voldoende tijd om een titel te bedenken. Na afloop van de video kun je het werkblad laten maken. Hierbij moeten de leerlingen bij de zes tekeningen een passende titel bedenken. In de tweede opdracht bedenken ze bij drie korte boekbesprekingen een passende titel. Na het maken van het werkblad kan je dit klassikaal met de leerlingen nabespreken. 9

Les 7: Aan het werk! We zijn er nu helemaal klaar voor om ons eigen verhaal te schrijven. vat nog even kort samen wat je nodig hebt, voor je echt gaat beginnen! 2.02 minuten Aan het einde van deze video hebben de leerlingen genoeg handvatten om met hun eigen verhaal te beginnen. Ze kunnen in hun schrift een eigen verhaal gaan schrijven. Print alvast het werkblad uit, zodat je na afloop van de videoles gelijk aan de verwerking kunt beginnen. Werkblad bij les 7 Pen Kleurpotloden Schrijfschrift In deze les kun je nog even terugblikken op wat er in de afgelopen lessen behandeld is. De leerlingen hebben fantasie en weten dat ze inspiratie nodig hebben om een verhaal te schrijven. Ze kennen verschillende verhaalsoorten, hebben een verhaalschema bedacht en een goede titel. Zijn ze er klaar voor om hun eigen verhaal te schrijven? Geen suggesties. Na afloop van de video kun je de leerlingen de opdracht geven om hun eigen verhaal te schrijven. Laat ze hierbij gebruik maken van het verhaalschema van werkblad 7 om hun ideeën te structureren. In les 8 worden nog meer schrijftips gegeven, maar die zijn niet noodzakelijk om te beginnen aan het verhaal. Je kunt er zelf voor kiezen of je de video direct na deze video afspeelt, of pas nadat de leerlingen hun verhaal geschreven hebben. Deel dan ook gelijk het werkblad van les 8 uit, zodat de leerlingen de schrijftips bij de hand hebben. www.teamtalento.nl 10

Les 8: Schrijftips Je weet nu hoe je een verhaal moet schrijven. Maar voor de zekerheid geven we je toch nog een paar extra tips! De tips in deze video zijn vooral bedoeld voor leerlingen die verder willen gaan en die schrijven ook echt als hobby willen doen. Zij kunnen de tips goed gebruiken in hun verdere schrijfcarrière. 3.30 minuten Werkblad bij les 8 Je kunt deze les direct na les 7 doen, of pas nadat de leerlingen hun eerste verhaal hebben geschreven. In het eerste geval geeft het leerlingen die nog een beetje onzeker zijn wat meer vertrouwen. In het tweede geval motiveert het leerlingen die echt enthousiast zijn om nog veel meer verhalen te schrijven. Voor je de video start, zou je eerst nog aan de leerlingen kunnen vragen wat ze nog zouden willen weten voor ze aan hun verhaal beginnen. Wat zijn de dingen die nog niet helemaal duidelijk zijn? Misschien komen die wel in de video aan de orde. Of anders weten de andere leerlingen vast wel het antwoord. Met deze les is de workshop ten einde. Je leerlingen zijn er helemaal klaar voor om een eigen verhaal te schrijven. En hopelijk zijn ze ook enthousiast geworden om schrijven als hobby op te pakken, zodat we misschien wel over een paar jaar hun eigen kinderboeken in de bibliotheek kunnen vinden! vertelt in de video dat het soms wel een jaar kan duren voor je verhaal echt in de winkel ligt. Waarom zou dat zijn? 11

Wat is jouw talent? Team Talento wordt ontwikkeld door CWG Media B.V. Postbus 311 1600 AH Enkhuizen internet: www.teamtalento.nl e-mail: info@teamtalento.nl