LESBRIEF WIE HEEFT MONKIE GEZIEN?



Vergelijkbare documenten
Vragen bij het prentenboek 'De tovenaar die vergat te toveren'

Lesbrief bij: Kabouterboomhut

Pasen met peuters en kleuters. Jojo is weg

De olifant die woord hield

Educatief materiaal bij de voorstelling Buurman en Buurvrouw, groep 3 en 4

Welkom op de eigen pagina van speelzaal Kleine Columbus. Seizoen 2013 / Thema "water" In dit thema staat water centraal.

Copyright Beertje Anders

Handleiding bij Monkie groep 0 t/m 2 (Peuters & kleuters)

Lesbrief. groep 1-4. bij de verteltheatervoorstelling. Winnie de Poeh: het verhaal van Kanga en Roe. door Marjo Dames / Sterk-Verhaal

Dini s poppenrijk Lesbrief

Theatergroep Locals. Lesbrief

Weekprogramma: Week 1; 0 jaar De meegenomen foto s worden met de baby s bekeken. 1 jaar De kinderen wijzen zichzelf en de familie op foto s aan.

Lesbrief bij de voorstelling Tik Tak Slaap

Flyer Hihahuttenbouwers.indd :01

Nieuws uit groep 1/ 2 d.

Op weg met Jezus. eerste communieproject. Hoofdstuk 5 Bidden. H. Theobaldusparochie, Overloon

Papa en mama hebben ruzie. Ton en Toya vinden dat niet leuk. Papa wil graag dat Ton en Toya bij hem op bezoek komen, maar van mama mag dat niet.

Ik ben een heel klein muisje

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

LESBRIEF. Karel is jarig. Samenvatting: De begrippen zijn: Wij maken kinderdromen waar

LESBRIEF. Karel is jarig. Samenvatting: De begrippen zijn: Wij maken kinderdromen waar

GAVE Kerk: werkblad Bijbelklassen en Spoorzoekers

lesbrief bij de voorstelling

Lesbrief Ezel en Beer. Beste kleuters,

Het circus komt 3+ Clair de Lune Théâtre (België)

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

Voor kleuters is het belangrijk om een knuffel vast te houden, het geeft houvast, een knuffel troost, geeft vertrouwen, een veilig gevoel.

LESMATERIAAL ONDERBOUW. Lespakket CliniClowns Geen kinderachtig effect. Vo or Groep 1-

R O S A D E D I E F. Arco Struik. Rosa de dief Arco Struik 1

Soms gebeurt er wel eens iets wat jij niet wilt. Dit noemen wij onvrijwillige zorg. Onvrijwillige zorg mag alleen als jij in gevaar bent, of als jouw

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Poten Omhoog! Groep Theatergroep Opslag voor Cacao. April

Achtergrondinformatie

Wat ga je doen? Wat zet je klaar? Wie doet er mee en waar? Hoe zit het in elkaar?

Jezus vertelt, dat God onze Vader is

Vertel de kinderen, of praat met hen over het verschil tussen film, tv kijken of naar het theater gaan.

LESBRIEF BIJ DE VOORSTELLING KNUFFEL OP ZEE. Figurentheater Propop vzw

Spelen met letters. Groep 3

LEESTIP. Speel- & Leerbrief MEI Marja Baeten. Pedagogisch kader kindercentra 0-4 jaar ZE KOMEN VOOR DE VRIENDJES! MEI 2015.

Sociale/pedagogische vragenlijst

SNIF!' is een productie van theatergroep Fast Forward met de steun van vzw de Rand en het Taaluniecentrum NVT

De Stilte danst Alice

Poekie is verdrietig. Want zijn papa en mama gaan scheiden. Geschreven door. Mariska van der Made. Illustraties van. Dick Rink

Lesbrief. Vliegende Koe

De bijen. De bijen prikken de leeuwen. De leeuwen gaan in een rondje rondom Izzi zitten. Bzzz Bzzz Bzzz BZZZ

Hartelijk dank, de werkgroep Verteltas

Lesbrief bij de voorstelling Eendagsvlieg (Annemarije Chamuleau)

Kanjerkrant maart 2015

Shadow Games T42 (Zwitserland)

OOST WEST THUIS BEST

Gevaarlijke liefde. Weet jij wie die jongen is? Zit hij ook bij ons op school? Mooi hè, Kim? Maar wel duur! Ik geloof dat hij Ramon heet!

Lesmateriaal bij de voorstelling: Zwemmen Zonder Mouwen

Matteüs 25: Gezinsdienst: Wachten duurt lang!

Educatief materiaal bij de voorstelling Buurman en Buurvrouw, groep 1 en 2

Het onze Vader. Naam:

Mijn oma Josephina, een naam als een liedje. Lesbrief

Lesbrief bij de voorstelling: Het Prentenpaleis. Met lessuggesties voor en na de voorstelling rondom het thema: Feest!

Weekprogramma: 1 jaar Zichzelf in de spiegel bekijken en gezichtsuitdrukkingen nadoen

Lesbrief bij de voorstelling Broemmm. Broemmm. Voordat de kinderen de voorstelling gaan zien:

basisschool DE ROEDEL Edeseweg DC Harskamp Tel. : directie@roedel.nl Scholen van nu voor mensen van morgen

Lesbrief nr 1. voor Groep 5 + 6

Nationaal congres Taal en Lezen. 15 oktober 2015 Begrijpend luisteren

begeleiding van uw kind Wat kunt u als ouder doen?

Bijlage 7.3 Praten over gedachten en gevoelens

Thema Op het werk. Lesbrief 13. Hoe werkt de machine?

Judith Suyling. kindertherapie ouderbegeleiding. Poppenkast

Dit dier lijkt op mij

Raar, maar waar! deel 1. groep 3 en 4

Soms is er thuis ruzie Dan is mama boos en roept soms omdat ik mijn speelgoed niet opruim Maar ik heb daar helemaal niet mee gespeeld Dat was Bram,

MEMORY WOORDEN 1.1. TaalCompleet A1 Memory Woorden 1 1

Jij krijgt een operatie van de KNO-arts. Hieronder lees je het verhaal van Jaap, hij krijgt ongeveer dezelfde operatie.

Opdrachten thema. Veluwe

NME-leerroute Kabouters in het Westerpark

Het Gouden Ei. De Voorstelling. Illustraties en tekst: Marijke Meyer

7-12 jaar Scharrelavontuur jaar Scharrelavontuur

STIPPIE EN JAN een voorstelling van De Zingende Harp voor iedereen vanaf 4

Prentenboeken kikker Gebruiksmogelijkheden in het kader van Waarnemen > Begrijpen > plannen > realiseren

eerste communieproject H. Theobaldusparochie, Overloon Hoofdstuk 6 Het leven kan een feest zijn

Vogelgriep. Auteur: Chris Vegter Illustraties: Dirk van der Maat. Boekverslag van:... Klas:...

De bruiloft van Simson

Info. Aanraken, knuffelen en meer... Informatie voor cliënten. Expertisecentrum voor epilepsie en slaapgeneeskunde

Tomke.nl TIPS VOOR ACTIVITEITEN

Dierenvrienden? door Nellie de Kok. Samenvatting

Introductie: Brom en Bram

Nieuwsbrief Moederdag

Wielewoelewool, ik ga naar school! Toelichting

LESBRIEF. THEATER ZAMZAM i.s.m. Stefan Boonen & Frank Daenen. Meer informatie over de schrijver van het boek en de theatertekst:

Ik vou van u is een verhaaltje van het tuinvrouwtje Fiona en het wolkenmannetje Wiebe. Fiona verzorgt haar bloemen met heel veel liefde en overgave.

Noach bouwt een ark Genesis 6-8

Kinderen vinden dat ze een (heel) fijn leven hebben, maar school levert veel spanningen op

Niet eerlijk. Kyara Blaak

Maart Nieuwsbrief Veilig leren lezen, kern 8. Beste ouders, verzorgers

Lesbrief. Vliegende Koe (4+) De Stilte Nederland

Lesbrief. Komt een vrouw bij de dokter Kluun

Thema Op het werk. Lesbrief 13. Hoe werkt de machine?

Achtergrondinformatie opdracht 1, module 1, les 1

boos, gekwetst, opgelucht, spijt, teleurgesteld, verdrietig, vrolijk

KEIK Concept en regie: Spel: Live muziek en spel: Compositie: Kostuums: Vormgeving: Film:

Vraag aan de zee. Vraag aan de tijd. wk 3. wk 2

Transcriptie:

LESBRIEF WIE HEEFT MONKIE GEZIEN? QuickTime and a TIFF (ongecomprimeerd) decompressor are needed to see this picture. QuickTime and a TIFF (ongecomprimeerd) decompressor are needed to see this picture. QuickTime and a TIFF (ongecomprimeerd) decompressor are needed to see this picture. INHOUD: Wie? 2 Inleiding 3 1. De voorstelling 1.1 De inhoud 4 1.2 Kijken naar een voorstelling, hoe gaat dat? Een gesprekje. 5 2. Voorbereidende opdrachten 6 3. Opdrachten ter verwerking 7 3.1 Een bewegingsverhaal 7 3.2 Prentenboek Monkie 8 3.3 Oren zoeken 8 2

4. Bijlages bij Oren zoeken blad 1 dieren blad 2 dierenoren WIE? De voorstelling: Wie heeft Monkie gezien? Concept en spel : Niekie van den Berg Script: : Maarten Bakker & Niekie van den Berg Muziek : Wolfram Reisiger Regieadvies : Patrizia Esposito Decor : Bas Peperkorn Uitvoering decor : Renée Wilson Kostuums : Saar van Gerwen Pop : Judith Driessen Techniek : Petra van der Werff Grafische vormgeving : Victor! grafisch ontwerp Lesbrief Tekst en concept Voorkant: : Gerrie Kok : Victor! grafisch ontwerp Informatie en boekingen STT-produkties Postbus 20 8120 AA Olst tel. 0570-56 46 81 info@sttprodukties.nl 3

Inleiding: Dit is de lesbrief bij de voorstelling: Wie heeft Monkie gezien?, gespeeld door Niekie van den Berg. In deze lesbrief staat informatie over de voorstelling: het verloop van het verhaal en de personages. Daarnaast staan een aantal opdrachten beschreven, die u ter voorbereiding en na afloop met de kinderen kunt doen. In het algemeen geldt dat kinderen meer betrokken zijn bij de voorstelling als ze er vooraf al mee bezig zijn geweest. Door na de voorstelling verwerkende opdrachten te doen zal een verdieping plaatsvinden van de onderliggende thema s. 1. De voorstelling Wie heeft Monkie gezien is een beeldende theatervoorstelling en is geschikt voor kinderen van 2,5 tot 6 jaar. De voorstelling is gebaseerd op het prentenboek Monkie van Dieter Schubert (uitgeverij Lemniscaat), waarin geen tekst voorkomt. De actrice zal verschillende rollen spelen met behulp van poppen. 1.1. De inhoud Monkie en zijn beste vriend zijn onafscheidelijk. Monkie is een knuffelaap en niet de eerste de beste! Monkie is dé knuffel waar je alles mee deelt en doet. Een knuffel om van te houden, een lievelingsknuffel. Als Monkie op een dag tijdens een tochtje zoekraakt, is het verdriet dan ook erg groot. Hij is nergens te vinden. Wat niemand weet, is dat Monkie in het bos ligt onder een dikke boom. Hij wordt gevonden en meegenomen door een vrolijke, altijd feestvierende muizenfamilie. Ze weten alleen nooit van ophouden en gaan maar door en door..totdat er een ongelukje gebeurt! Als buurman Egel bij de muizen komt klagen over geluidsoverlast neemt hij Monkie mee en geeft het aapje aan zijn egelkindjes: twee schattige prikkende kleintjes. Eén ding kunnen zij echter niet en dat is delen en samen spelen. Dan pikt de Ekster Monkie onverwacht op en neemt hem mee hoog in de lucht, op zoek naar alles wat glimt en blinkt. Monkie valt en komt in een vijver terecht. Bob de poppendokter, heeft Monkie opgevist en hij neemt hem mee naar het poppenziekenhuis. Hij mist een poot, een oor en een oog. Hij is nat en vies. Monkie wordt opgelapt door de poppendokter en is snel weer helemaal de oude. De poppendokter weet zeker dat zo n lief knuffelaapje ook een lieve vriend moet hebben. Hij zorgt ervoor dat Monkie en zijn vriendje weer bij elkaar komen. 4

1.2 Kijken naar een voorstelling, hoe gaat dat? Een gesprekje. Sommige kinderen hebben ervaring met voorstellingen, maar er zijn ook kinderen die nog nooit zoiets hebben meegemaakt. Het is prettig als zij vooraf een beeld krijgen van wat er gaat gebeuren. Vertel in eigen woorden waar de voorstelling gespeeld gaat worden en hoe dat in z n werk gaat. Wat oudere kinderen met ervaring kunnen uw verhaal aanvullen, zij kunnen misschien hun theaterbelevenis vertellen aan de groep. Wat hebben ze onthouden? Het is handig als u met de kinderen (op hun eigen niveau) doorneemt wat er van ze verwacht wordt. Ze komen rustig de zaal binnen en gaan zitten op de plek, die u aanwijst. Komen er nog meer kinderen van andere groepen? Zo ja, vertel dan wie er komen. Er staan al dingen klaar in de zaal, die in de voorstelling gebruikt worden. Tijdens de voorstelling mogen de kinderen niet gaan lopen. Ze kijken naar het spel en reageren op wat er gebeurt. Er wordt gelachen en geklapt. En soms is het heel stil, als het spannend is of een beetje verdrietig. Aan het eind klappen de kinderen als ze voorstelling mooi hebben gevonden en om de speler(s) te bedanken. Daarna gaat iedereen weer terug naar klas/peuterspeelzaal. Hoeveel u over de inhoud van de voorstelling vertelt is een kwestie van aanvoelen. Voor sommige kinderen is herkenning heel belangrijk, andere kinderen willen graag verrast worden. Het is ook afhankelijk van de leeftijd en de ervaring van uw groep. De voorbereidende opdrachten zijn algemeen van aard, maar hebben wel betrekking op de voorstelling. 5

6

2. Voorbereidende opdrachten Opmerking: Deze opdrachten geven een richtlijn. Maak zelf een keuze. U bent de expert wat het niveau van uw groep betreft. Pas de opdrachten aan door ze te vereenvoudigen of uit te breiden. En gebruik vooral uw fantasie, misschien heeft u nog veel meer ideeën! 2.1. Knuffels Vraag de kinderen hun lievelingsknuffel mee naar school te nemen. Misschien heeft u extra poppen/knuffels in de groep voor het geval een kind de knuffel vergeet. Introductie Laat de kinderen hun knuffel introduceren. Heeft de knuffel een naam? Gaat de knuffel overal mee naar toe? Slaapt de knuffel ook in bed? Wat maakt je lievelingsknuffel speciaal? Is de knuffel een dier, een jongetje, een meisje, een clown, een robot of is het van alles wat? Knuffel is weg. Ben je de knuffel weleens kwijt geweest? Hoe kwam dat? Was je verdrietig? Heb je hem teruggevonden? Zo ja, waar was de knuffel? Spel: Laat een kind even niet kijken en verstop de knuffel. Het kind speelt de volgende scène: Het ontdekt dat de knuffel weg is, is bang en verdrietig en loopt zoekend rond. Uiteindelijk vindt hij/zij de knuffel en is erg blij en opgelucht. Voor peuters meer een verstopspelletje, oudere kleuters kunnen er een verhaaltje van maken en de scène in tweetallen spelen. (Eén kind verstopt de knuffel, de ander speelt het zoekende kind). Knuffel is ziek. Nodig: pleister, verband (repen wit crêpepapier), doktersspullen, dekentjes. Spel: Knuffel is ziek, hij heeft een beetje pijn. Zielig! Leerkracht/leidster is dokter, vraagt wat er aan de hand is en laat zien hoe je de knuffel verzorgt. Hierna spelen de kinderen in tweetallen dokter en kind met knuffel. Knuffel is jarig. Nodig: een dansmuziekje Wijs een jarige knuffel aan. Jarige knuffel geeft een feestje. De andere knuffels komen op bezoek en feliciteren de jarige. Misschien nemen ze een cadeautje mee? Ze eten een heel groot stuk taart en drinken limonade. Dan gaan ze dansen. Zet een dansmuziekje op. 7

A) De knuffels kunnen zelf dansen of met elkaar (laat de kinderen als poppenspelers hun knuffel bewegen: op en neer, rondjes, shaken) B) De knuffels dansen met hun kindervriend (de kinderen dansen met hun knuffel). 8

3: Verwerkingsopdrachten U kunt kort over de voorstelling praten. Hoe hebben de kinderen het gevonden? Wat hebben ze speciaal onthouden? Wat oudere kleuters kunnen misschien iets vertellen over het decor (de boom, de kleuren, de luikjes), over de verschillende attributen en over de muziek. En misschien hebben ze een mening over het verhaal en de voorstelling:grappig, zielig, saai, mooi? 3.1: Een bewegingsverhaal Herhaal met de kinderen het verloop van de voorstelling, door te vertellen en de kinderen te laten spelen en bewegen. U leidt het verhaal, maar geeft ook ruimte voor aanvullende opmerkingen en ideeën van de kinderen. Bij peuters is uw aandeel uiteraard groter dan bij kleuters uit groep 2. U kunt de onderdelen achter elkaar doen, maar ook splitsen als het te lang duurt. Nodig: Als u de speelzaal kunt gebruiken is dat ideaal. Muziek zal de opdracht ondersteunen: Een swingend dansmuziekje voor de muizen, zweefmuziek voor de vogel. Monkie. Wie is Monkie? Een knuffelaapje, dat bij zijn vriendje en zijn mamma woont. Hoe beweegt een aapje? Laat de kinderen een aapje spelen en wijs een aantal voorbeelden aan ter inspiratie. Het vriendje. Monkie s vriendje heeft een step. Het vriendje gaat steppen. Vraag de kinderen met kleine, snelle stapjes door het lokaal te bewegen. Stop! We gaan eendjes voeren. Leg de step neer en voer de eendjes brood. Plotseling merkt het vriendje dat Monkie weg is. Hij is erg verdrietig en zoekt overal. Monkie, waar ben je?. Laat de kinderen zoeken in alle hoekjes. Hoe kijk je als je verdrietig bent? De muizenfamilie. De muizenfamilie is druk. Ze bewegen zich snel. Hun kopjes gaan heen en weer. Ze zitten steeds rechtop en poetsen hun snuitjes. Ze houden erg van dansen. Zet muziek op en laat de kinderen dansen: in tweetallen, in een kringetje of alleen. Als het muziekje stopt is het feestje voorbij! De egeltjes. De egeltjes hebben stekels. Als ze bang zijn rollen ze zich heel klein op. Dan komen ze voorzichtig weer tevoorschijn. Eerst hun kopje. Dan de voorpootjes. Langzaam worden ze weer groot. Ruzie: Oudere kleuters kunnen in tweetallen spelen dat ze ruzie maken. Ze willen allebei met hetzelfde spelen en kunnen niet delen. Wat gebeurt er? 9

De ekster. Ieder kind begint vanuit zijn/haar nest. Laat de kinderen lekker rondzweven met gespreide vleugels, zoals de ekster. Soms zien ze wat glinsteren. Ze duiken eropaf en pikken het snel mee. Een kunstgebit, een kraal, een horloge. Dan vliegen ze weer verder. Uiteindelijk stoppen ze weer bij hun eigen nest om alle mooie dingen te bekijken. De poppendokter. In tweetallen, de kinderen spelen een poppendokter en een knuffel. Na een tijdje draaien de rollen om. De poppendokter vindt de slappe Monkie in het water. Hij droogt hem af en maakt hem weer helemaal heel. Een oor eraan, een poot eraan, zijn oogje er weer in (heel voorzichtig) Een verbandje, een spuitje.. klaar! De ontmoeting. Groepsopdracht. Eén kind speelt het vriendje. De andere kinderen zijn allemaal verschillende knuffels en zitten heel stil bij de poppendokter in het raam (een konijn, een beer, een clowntje). U spreekt vooraf af, wie van de knuffels Monkie is. Een kind speelt het vriendje dat voorbijkomt. Hij/zij ziet Monkie, wordt helemaal blij en rent er naartoe. Hoe begroeten ze elkaar? (laat de kinderen bedenken hoe je een verloren vriendje begroet). Samen gaan ze vrolijk huppelend naar huis. Aantal keren herhalen. 3.2: Het prentenboek Monkie Als u het prentenboek Monkie heeft, is dat ook een goede manier om nogmaals met het verhaal bezig te zijn. De oorspronkelijke verhaallijn uit het prentenboek wordt grotendeels in de voorstelling gevolgd. U kunt met de kinderen de tekeningen bekijken en laten beschrijven wat er te zien is. 3.3: Oren zoeken Nodig : Bijlage blad 1 & 2 De poppendokter wil Monkie s oor aanzetten, maar heeft het verkeerde oor te pakken. Het is een konijnenoor. Hoe kun je dat zien? Veel dieren hebben zichtbare oren: groot, klein, rond, puntig, hangend, pluimpjes... Er zijn 2 werkbladen in de bijlages. Op het eerste werkblad zie je 7 dieren. Welke dieren zijn dat? Op het tweede werkblad staan 7 (paar) oren. Welke oren horen bij welk dier? 1) U kunt alleen de oren laten zien en de kinderen eerst laten raden bij welk dier de oren horen. 10

2) U kunt de oren uitknippen en bij de dierenplaatjes laten leggen. 3) Ken je ook dieren zonder (zichtbare) oren? 11