Lesmateriaal bij de dansvoorstelling VICTOR VIERT FEEST

Vergelijkbare documenten
Victor viert feest. lesmateriaal. garagetdi.nl

dans RATJETOE lesmateriaal garagetdi.nl

AU! danstheater voor alle helden. Lesmateriaal

dans Zelluf lesmateriaal garagetdi.nl

Lesbrief Sirkoes Boediman

Lesbrief bij de voorstelling Eendagsvlieg (Annemarije Chamuleau)

Inleiding. Beste leerkracht,

Theater REISMUIS. lesmateriaal. garagetdi.nl

De kinderen zitten in een hoefijzeropstelling, omdat er iets gaan gebeuren vooraan in de klas. Iedereen moet dat goed kunnen zien.

Lesbrief Ezel en Beer. Beste kleuters,

LESBRIEF. Karel is jarig. Samenvatting: De begrippen zijn: Wij maken kinderdromen waar

LESBRIEF. Karel is jarig. Samenvatting: De begrippen zijn: Wij maken kinderdromen waar

Lesbrief bij de voorstelling Broemmm. Broemmm. Voordat de kinderen de voorstelling gaan zien:

Educatief materiaal bij de voorstelling Buurman en Buurvrouw, groep 3 en 4

Lesbrief. Vliegende Koe

Vraag aan de zee. Vraag aan de tijd. wk 3. wk 2

Doel. Doelgroep. Een film in je hoofd

DANS MET MIJ! LESBRIEF

Theatergroep Locals. Lesbrief

Lesbrief bij de voorstelling Aardblij

Het circus komt 3+ Clair de Lune Théâtre (België)

LESBRIEF. Kaatje is jarig. Samenvatting: De begrippen zijn: Wij maken kinderdromen waar

Lesbrief bij de voorstelling 'Hatsjoe'

De Stilte danst Alice

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Lesbrief. Traverse (6+) Cie. Arcosm Frankrijk

Groep "Nog 100 nachtjes slapen" (prentenboek)

Lesbrief Kanoet Jeugdtheater Garage TDI KANOET LESBRIEF

Lesbrief Kanoet Jeugdtheater Garage TDI KANOET LESBRIEF

lesprogramma PO activerende lessen over respect voor het primair onderwijs

Vertel de kinderen, of praat met hen over het verschil tussen film, tv kijken of naar het theater gaan.

Matteüs 25: Gezinsdienst: Wachten duurt lang!

Naar het gelijknamige boek van Milja Praagman. : STT-produkties, aanbieder van jeugd- & jongerentheater Bewerking tekst : Peter van Dijk

Shadow Games T42 (Zwitserland)

Werkblad. LES 9: Ouders. GROEP 1-2. Bijlage 1. Rood actief inspannen/ sporten. Oranje middelmatig inspannen.

Buurman in de Winter Plan D / Andreas Denk (Nederland)

EEN FEESTJE ORGANISEREN

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

Dino en het ei. Duur activiteit: 30 minuten Lesdoelen: De kleuters: kunnen een prent linken aan een tekst; kunnen het verhaal navertellen.

JA BUKA! Trešnja Municipal Theatre (Kroatië)

Bontje, de poes van de molen groep 3/4

Educatief materiaal bij de voorstelling Buurman en Buurvrouw, groep 1 en 2

De olifant die woord hield

Mirjams mama en moekie

MOEILIJKHEIDSGRAAD: -**- Een spreekbeurt geven, vraagt veel voorbereiding. Je moet immers vlot kunnen vertellen en je moet je luisteraars boeien.

Lesbrief Dans en Taal

lesmateriaal Taalkrant

Lesbrief. Vliegende Koe (4+) De Stilte Nederland

Th e ate r. Nou dag dan maar... lesmateriaal. garagetdi.nl

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Krachtdierenles. Krachtdier meditatie Nabespreken welk dier hoe zag het eruit wat te vertellen

TITEL ACTIVITEIT + beschrijving: filosofisch gesprek over geloven.

Lesbrief bij de voorstelling Tik Tak Slaap

Wijchense Molen. Lesbrief

dans Hijs de zeilen! lesmateriaal garagetdi.nl

lezen veilig leren Kinderboekenweektip Voorbereiding Les 1 - kookboeken en recepten Benodigde materialen Werkwijze

Beleef NDT met je klas - activiteiten voor primair onderwijs Praktische informatie Danswaaier - Een lessenreeks op school Data Locatie Duur

V O O R G R O E P S V O R M I N G D O E N W E A L L E R L E I E N E R G I Z E R S E N C O Ö P E R A T I E V E O P D R A C H T E N.

Verhaal: Jozef en Maria

Flyer Hihahuttenbouwers.indd :01

OOST WEST THUIS BEST

D E P A U L U S C A K E of de suiker is niet méér waard dan het zout

De bijen. De bijen prikken de leeuwen. De leeuwen gaan in een rondje rondom Izzi zitten. Bzzz Bzzz Bzzz BZZZ

HIJS DE ZEILEN! lesbrief

Deze handleiding is van

LESBRIEF HARTENJAGERS 3.0

Spot 2+ La Baracca (Italië)

Mijn lichaam is goed! Doe-opdrachten rond lichaamsbeeld voor 5-6 BaO

Drukte bij de molen groep 5/6

Deze gevoelens en emoties blijven bestaan totdat jij er aan toe bent om ze te uiten.

De Man van de Toekomst Module Theater Groep 7-8

LESBRIEF BIJ VOORSTELLING WOLFJE VAN THEATERGROEP ARTHUR GROEP 3-4-5

Lesbrief thema: Identiteit

Tips voor een goede spreekbeurt

Lesbrief. De vis op het droge. Laros & de Jong beeldmakerij. De vis op het droge. spreekwoorden en spelen met woorden

Koele Kikkers. Etienne Borgers. Lerarenhandleiding. bij de voorstelling. voor de groep 1, 2, 3 en 4. van het basisonderwijs - 1 -

Fruit eten: Appel, kiwi en banaan Fruit, dat moet je eten. Brood eten:

Mijn ouders zijn gescheiden en nu? Een folder voor jongeren met gescheiden ouders over de OTS en de gezinsvoogd

NUKKA WIL NAAR HUIS Theatergroep De Citadel

Praten over boeken in de klas Het vragenspel van Aidan Chambers

Hiervoor zet ik me in! in klas

OPA EN OMA DE OMA VAN OMA


Docent HET HOUTEN HUIS

SPEL en WERKELIJKHEID

Drents Archief. Meisje met de hoepel. Groep 2 Speuren in het archief

Ontdek je kracht voor de leerkracht

Tekst: Lucia Marthas en Tjeerd P. Oosterhuis Productie & muziek: Tjeerd P. Oosterhuis Choreografie en lesopzet: Lucia Marthas Institute for

De pietenschool. speluitleg

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

Hoe gaat het in groep 1/2 b

Mijn naam is:! Mijn Pietennaam is:

Informatie voor ouders van kinderen van 0 1 ½ jaar

Lesbrief bij de voorstelling Mijn vriend en ik van Soulshine Connection

Schaop. Etienne Borgers. Lerarenhandleiding. bij de voorstelling. voor de groep 1,2,3 en 4. van het basisonderwijs -1-

Lesideeën groep 3 en 4

Lesbrief. groep 1-4. bij de verteltheatervoorstelling. Winnie de Poeh: het verhaal van Kanga en Roe. door Marjo Dames / Sterk-Verhaal

Zing Een beestenboel op school - beweeg als een beest (lesformat) Een les in aansluiting op het dag project Een beestenboel op school.

Lesbrief Dans en Taal

CHATTEN. verborgen verdriet MARIAN HOEFNAGEL

Transcriptie:

Lesmateriaal bij de dansvoorstelling VICTOR VIERT FEEST

Inleiding Binnenkort gaan de leerlingen van uw groep kijken naar de voorstelling Victor viert feest van Drents Jeugdtheater Garage TDI. Voor u ligt het lesmateriaal van de voorstelling. Door dit lesmateriaal te gebruiken zijn kinderen langer met het thema en de voorstelling bezig waardoor de voorstelling voor een langere periode bij ze blijft leven. Ze zullen nog meer uit de thematiek van de voorstelling halen, zichzelf gaan verbinden met personages uit de voorstelling en het zet hen nog meer aan tot nadenken over de voorstelling. De opdrachten in dit lesmateriaal plaatsen de voorstelling in een context en geven de leerlingen inzicht in wie zij zelf zijn en welke plaats zij innemen in de dagelijkse omgeving. Deze lesbrief geeft informatie over Garage TDI en informatie over de inhoud van de voorstelling. Daarnaast vindt u in deze lesbrief een aantal praktische opdrachten die u zelf als voorbereiding op de voorstelling met de leerlingen kunt doen en een aantal opdrachten die u na de voorstelling als verwerking van de voorstelling kan gebruiken. Drents Jeugd Theater Garage TDI Garage TDI is op 1 januari 2015 ontstaan uit de fusie van danstheater ZiRR, Theatergroep NiznO en DJT De Reus. De naam van het gezelschap komt niet uit de lucht vallen. Een garage is een plek waar gesleuteld wordt. Een werkplaats waar mensen producten maken en als die garage ook een showroom heeft, is het een fantastische plek om producten tentoon te stellen aan publiek. De T, in TDI, staat voor theater. De D voor dans, maar waar staat die I eigenlijk voor? Het is een geintje richting de auto industrie: Turbo Diesel Injectie. Garage TDI maakt professionele dans- en theatervoorstellingen voor de jeugd. Het gezelschap maakt voorstellingen voor het onderwijs, festivals, en speelt op locaties en in zalen. De professionele voorstellingen spelen nationaal en internationaal. Ook is er een opleiding voor jong talent uit Drenthe, Groningen, Friesland en Overijssel, dat zich voorbereidt op een HBO theateropleiding. Er zijn vier jeugdtheaterscholen in Drenthe (onder de naam Honk N) en een educatietak waar workshops en educatieprojecten dans en theater, soms in combinatie met multimedia, worden ontwikkeld. De I staat daarom voor het ruime begrip: Inclusief. Jaarlijks bezorgt Garage TDI ruim 60.000 kinderen en jongeren een TDI-ervaring. Voorstellingen zoeken het jonge publiek op en spelen daarom vaak op scholen. Voor veel kinderen is een theater of dansvoorstelling van Garage TDI bij hun op school de allereerste aanraking met de magie van theater. Garage TDI wil door middel van theater, bijdragen aan de ontwikkeling van jeugd en jongeren tot nieuwsgierige, empathische en ruimdenkende mensen. Het gezelschap heeft een sterk sociale component. De voorstellingen van Garage TDI doen er toe. Zij gaan over de complexe wereld waarin kinderen opgroeien. De voorstellingen scheppen hoop, structuur, bieden houvast in conflictsituaties, stralen warmte uit, houden een spiegel voor en maken kinderen nieuwsgierig.

Korte inhoud Victor weet nooit iets van tevoren. Maar nu heeft hij het gevonden: papiertjes met daarop alle dingen die gaan gebeuren. Blauw met een bed is slapen, geel met een tandenborstel is poetsen, rood is jarig Jarig?! Victor is jarig! Heeft hij wel iemand uitgenodigd? Komt iedereen wel? Hoe moet dat nu? Gelukkig zorgt het publiek voor een geweldig verjaardagsdansfeest. Een interactieve dansvoorstelling over de angst om te vergeten en om vergeten te worden. De voorstelling is geïnspireerd op het verhaal De verjaardag van Eekhoorn van Toon Tellegen. VICTOR VIERT FEEST is gemaakt door: Choreografie: Dans: Mats van der Mark en Anniek Pacily Vormgeving: Doelgroep: groep 1 t/m 4 Kerndoelen: Nederlands, Kunstzinnige oriëntatie, Bewegingsonderwijs en Oriëntatie op jezelf en de wereld: Mens en samenleving. Duur: ca. 60 minuten Max. aant. toeschouwers: 6

Danslessen U kunt de voorstelling binnen de cultuureducatie een nóg belangrijkere functie geven door rondom de voorstelling twee danslessen te geven. In deze reader staan drie danslessen beschreven die aansluiten op de inhoud van de voorstelling. De danslessen bevatten concrete ideeën en dansoefeningen om met de leerlingen te dansen en te spelen, zowel voorafgaand als aansluitend op de voorstelling. De lessen zijn laagdrempelig geschreven, waardoor een leerkracht met weinig danservaring toch inhoudelijk en op educatief verantwoordelijke manier aandacht kan besteden aan dans. De muziek bij de oefeningen Bij de lesopdrachten hoort muziek. Deze muziek kunt u gratis downloaden via: http://www.sttprodukties.nl/voorstelling?id=7&filetype=muziek Gedragsregels bij de voorstelling En niet onbelangrijk, de gedragsregels, zoals die gebruikelijk zijn in het theater, zijn hier ook beschreven. Al lijken ze een open deur, het blijkt dat sommige regels niet vanzelfsprekend zijn voor de leerlingen. Voor een plezierige voorstelling is het raadzaam hier even met de leerlingen bij stil te staan. Wij wensen u en uw leerlingen een prettige voorstelling! VICTOR VIERT FEEST is mede mogelijk gemaakt door:

Vlak voor de voorstelling Doel: De leerlingen vertellen over hun ervaringen van andere voorstellingbezoeken. De leerlingen maken kennis met de regels van gedrag bij een theatervoorstelling. Tijd: 30 minuten Opdracht 1 KRINGGESPREK Vertel de kinderen dat ze binnenkort naar een voorstelling gaan kijken. Voer aan de hand van onderstaande vragen een kringgesprek. Door deze vragen krijgt u een beeld over de ervaringen die leerlingen hebben opgedaan bij een eerder (dans)theatervoorstelling. Als u de beginsituatie goed kent, kunt u de juiste afstemming maken met de onderstaande opdracht en uw groep beter voorbereiden op de voorstelling. Vragen: Wie is er wel eens naar een (dans)voorstelling geweest? Waar werd de voorstelling gespeeld? In het theater, op straat, buurthuis, op school? Weet je nog waar het over ging? Wat vond je ervan? Hoe zag het decor eruit? De kleding? Was er muziek bij de voorstelling? Zat er een verhaal in de voorstelling? Weet je nog wat je leuk vond? Was er ook iets wat je niet leuk vond of wat je niet snapte? Wat is het verschil tussen een dansvoorstelling en een toneelstuk? Opdracht 2 TELEVISIE versus THEATER Kinderen zijn allemaal vertrouwd met televisie kijken. Maar vaak moeten ze nog vertrouwd raken met het kijken naar een theatervoorstelling. Een voorstelling is live en wordt dus gemaakt waar je bij bent. Het gedrag van het publiek is van invloed op de kwaliteit van de voorstelling in positieve, maar ook in negatieve zin. Houdt een gesprek met de leerlingen over de grote verschillen tussen televisie en theater: Televisie kijken het programma is al af als je er naar kijkt je kunt het volume harder of zachter zetten je kunt de televisie uitzetten wanneer je wilt speelt zich in de huiskamer af schuifelen, praten, eten of even weglopen is alleen storend voor de mensen die kijken, de voorstelling heeft er geen last van Kijken naar een voorstelling wordt gemaakt waar je bij bent je kunt het volume niet harder of zachter zetten je kunt de voorstelling niet zomaar stopzetten speelt zich in een speciale ruimte af schuifelen, praten, eten(!) of even weglopen is ook storend voor de artiesten, zij raken uit de concentratie TIPS: Laat de leerlingen vooraf even plassen! Tijdens de voorstelling naar de wc gaan is erg storend. Niet praten tijdens de voorstelling, lachen mag natuurlijk wel. Niet staan als je het niet zo goed ziet. Want dan zien de kinderen die achter je zitten niets.

Na de voorstelling JOUW MENING TELT Doel: De leerlingen kunnen onder woorden brengen wat ze hebben gezien en hoe ze het hebben ervaren. De leerlingen kunnen muziekfragmenten herkennen en vertellen over die specifieke scène. Tijd: 30 minuten EIGEN MENING Hoe hebben de leerlingen de voorstelling ervaren? Voer een gesprek met de klas naar aanleiding met behulp van enkele onderstaande vragen. Zo ontstaat er een beeld over wat de kinderen ervan vonden en hoe zij de voorstelling hebben ervaren. Het is van belang dat iedereen zijn eigen mening en gevoel kwijt kan. Meningen kunnen en mogen heel verschillend zijn. Let op: dit zijn algemene verwerkingsvragen voor verschillende leeftijdsgroepen. Pas het taalgebruik aan op de leeftijd van uw leerlingen. Leuk Wat vond je leuk, mooi of goed? Wat vond je heel bijzonder, grappig, spannend? Wat had nog langer mogen duren? Welke dansen heb je onthouden? Wat is je verder opgevallen? Niet leuk Wat vond je niet zo leuk? Wat gebeurde er waardoor je het niet leuk vond? Was er een moment dat het verhaal je niet meer interesseerde of boeide? Welke dansen vond je niet leuk? Moeilijk Snapte je iets niet? Of vond je iets raar? Heb je iets vreemds gezien? Zat er volgens jou iets in dat niet klopte? Kunstbeschouwingsvragen Waar speelde de voorstelling zich af? Kon je zien wat Eekhoorn dacht of voelde? Hoe liet hij dat merken? Wat kun je vertellen over Eekhoorn? Kon je dat zien aan de manier van dansen / spelen? Wat kun je zeggen over de kleding van de dansers? Droegen ze gewone kleding zoals jij of ik, waren ze speciaal voor de voorstelling gemaakt? Wat viel je op aan de kleding? Wat stelde het decor voor?

Les 1 FEESTTAARTEN BAKKEN groep 1 t/m 2 Inhoud: We leven in ons in hoe het is om jarig te zijn, een feestje te geven, uitnodigingen te sturen en te dubben of er wel mensen zullen komen. Daarna bakken we een hele bijzondere taart voor iedereen! Doel: De leerlingen ontdekken de lichamelijke mogelijkheden voor dans. De leerlingen geven vorm aan hun dans door afwisseling van energie. Duur: Ca. 35 minuten INLEIDING Een taart voor iedereen Duur: 10 minuten Eekhoorn bakt een heerlijke taart voor iedereen. 1. Een deeg maken Kringopstelling Muziekfragment 1 We gaan een taart bakken: op het ritme van de muziek, schudden we de ingrediënten in de bak. Met de ene hand het meel, met de andere hand de suiker en met beide handen ga je roeren. En dan weer opnieuw tot de bak helemaal vol is. Let op: de bak wordt steeds groter, dus de bewegingen worden ook steeds groter waardoor je met je hele lichaam meebeweegt. 2. Het deeg mixen Om goed te kunnen roeren moet je het deeg goed ronddraaien. Kringopstelling Muziekfragment 2 Samen maken we draaibewegingen met je handen, je armen, je buik, je billen, je voeten. En tot slot maak je sprongen en draaien met je hele lichaam. Herhaal dit voor: - een kleine taart (alles laag op de grond en zonder sprongen); - een supergrote taart (met hele grote roerbeweging en roeren door de hele zaal)

KERN Taart in de oven bakken Muziekfragment 3 Het deeg gaat in de oven en wordt langzaam steeds groter en wordt een mooie taart. Maar elke taart die Eekhoorn bakt, ziet er steeds anders uit: een lange taart, een dikke taart, een ronde taart, een vierkante taart, een taart met torentjes, een gatentaart, enz. Op de muziek worden de leerlingen vanuit een kleine houding langzaam(!) steeds groter en eindigen in een mooie taart. Herhaal dit een aantal keer en geef daarbij aan welke taart er wordt gebakken. Bijvoorbeeld: ronde taart, lange taart of gatentaart, enz. Iedereen een eigen taart Luchtige en zware taart (5 min) Muziekfragment 4 Eekhoorn bakt een luchtige, zwevende taart voor de zwaluw, die hoog boven de bomen zweeft. Kan jij ook heel luchtig zweven door de lucht? De leerlingen gaan luchtig en zwevend dansen en als u de muziek stopt, blijven ze als een luchtige taart staan (freeze). Voor de haai bakt eekhoorn een zware, zoute taart: kan jij zwaar dansen? Als u de muziek weer aanzet gaan de leerlingen zwaar dansen, totdat u de muziek weer stopt: ze staan stil als een zware taart. 2. Soepele taart en stuitersoes (5 min) Muziekfragment 5 Eekhoorn bakt voor de beer en de hommel een honingtaart: een soepele, zachte, stroperige taart. Kan jij ook soepel als honing dansen (met je schouders, knieën, je rug en je armen)? Voor de slang maakt eekhoorn ronde, stuiterende soesjes om in één keer door te slikken. Kan jij stuiterend dansen? De leerlingen gaan soepel en stroperig dansen en als u de muziek stopt, veranderen ze in een honingtaart. Als u de muziek weer aanzet gaan de leerlingen als stuiterende soesjes dansen, totdat u de muziek weer stopt: ze staan stil als een stuitersoes. AFSLUITING De taartenshow (10 min) Deel de groep in 4 kleine groepjes. Om de beurt danst elk groepje één van de vorige taarten, terwijl de andere leerlingen mogen kijken. De kijkers mogen dan raden welke taart er wordt gedanst.

Les 2 UITNODIGINGEN SCHRIJVEN EN TAART BAKKEN groep 3 t/m 4 Inhoud: We leven in ons in hoe het is om jarig te zijn, een feestje te geven, uitnodigingen te sturen en te dubben of er wel mensen zullen komen. Daarna bakken we een hele bijzondere taart voor iedereen! Doel: De leerlingen ontdekken de lichamelijke mogelijkheden voor dans. De leerlingen geven vorm aan hun dans door afwisseling van vorm en energie. Duur: 60 minuten INLEIDING Uitnodiging voor het feest Uitnodigingen schrijven Duur: 20 minuten. Eekhoorn schrijft een uitnodiging naar iedereen: de walvis, de mier, de nachtegaal en het vuurvliegje. Wij gaan ook uitnodigingen schrijven, met onze handtekening eronder. Daarna blazen we ze weg. 1. Uitnodigingen schrijven (10 min) Muziekfragment 6 We gaan een hele grote brief voor de walvis schrijven. Alsof er een groot papier op de grond ligt schrijf je met een hele grote pen met hele grote letters. Schrijf maar heel groot op: voor walvis. Maar niet alleen met je hand! Ook met je voet, je elleboog of met je billen! Voor de mier schrijf je een heel klein briefje, met hele kleine letters: voor mier. Eerst met je vinger, dan met je knie en tot slot met je neus! Voor het vuurvliegje schrijf je in de lucht om ons heen. We schrijven met onze schouders, met je rug, met je pink en je ellebogen. 2. Je handtekening zetten (10 min) Muziekfragment 6 Nu moeten we nog een handtekening zetten! Denk goed na: welke handtekening past bij jou? Een hele kleine, een grote, een dikke, een dunne, een sierlijke, of een vierkante? Schrijf je hele naam en schrijf elke letter anders. Bijvoorbeeld: de eerste letter met je handen in de lucht, de tweede met je voet op de grond, dan met de billen in de lucht en daarna met de ellebogen op de grond, enz. Je mag met alles schrijven en alles is goed. Als het maar jouw handtekening is. Help de leerlingen meer variatie aan te brengen door ze erop te wijzen dat één letter langzaam (slow motion), snel, klein of heel groot moet zijn.

KERN Een taart voor iedereen Duur: 10 minuten Hoera, de gasten zijn gekomen! Eekhoorn bakt een heerlijke taart voor iedereen. 1. Een deeg maken Kringopstelling Muziekfragment 1 We gaan een taart bakken: op het ritme van de muziek, schudden we de ingrediënten in de bak. Met de ene hand het meel, met de andere hand de suiker en met beide handen ga je roeren. En dan weer opnieuw tot de bak helemaal vol is. Let op: de bak wordt steeds groter, dus de bewegingen worden ook steeds groter waardoor je met je hele lichaam meebeweegt. 2. Het deeg mixen Om goed te kunnen roeren moet je het deeg goed ronddraaien. Kringopstelling Muziekfragment 2 Samen maken we draaibewegingen met je handen, je armen, je buik, je billen, je voeten. En tot slot maak je sprongen en draaien met je hele lichaam. Herhaal dit voor: - een kleine taart (alles laag op de grond en zonder sprongen); - een supergrote taart (met hele grote roerbeweging en roeren door de hele zaal) 3. Taart in de oven bakken Muziekfragment 3 Het deeg gaat in de oven en wordt langzaam steeds groter en wordt een mooie taart. Maar elke taart die Eekhoorn bakt ziet er steeds anders uit: een lange taart, een dikke taart, een ronde taart, een vierkante taart, een taart met torentjes, een gatentaart, enz. Op de muziek worden de leerlingen vanuit een kleine houding langzaam(!) steeds groter en eindigen in een mooie taart. Herhaal dit een aantal keer en geef daarbij aan welke taart er wordt gebakken. Bijvoorbeeld: ronde taart, lange taart of gatentaart, enz. AFSLUITING Iedereen een eigen taart Muziekfragment 4 1. Luchtige en zware taart (5min) Eekhoorn bakt een luchtige, zwevende taart voor de zwaluw, die hoog boven de bomen zweeft. Kan jij ook heel luchtig zweven door de lucht? De leerlingen gaan luchtig en zwevend dansen en als u de muziek stopt, blijven ze als een luchtige taart staan (freeze). Voor de haai bakt eekhoorn een zware, zoute taart: kan jij zwaar dansen? Als u de muziek weer aanzet gaan de leerlingen zwaar dansen, totdat u de muziek weer stopt: ze staan stil als een zware taart.

2. Soepele taart en stuitersoes (5 min) Muziekfragment 5 Eekhoorn bakt voor de beer en de hommel een honingtaart: een soepele, zachte, stroperige taart. Kan jij ook soepel als honing dansen (met je schouders, knieën, je rug en je armen)? Voor de slang maakt eekhoorn ronde, stuiterende soesjes om in één keer door te slikken. Kan jij stuiterend dansen? De leerlingen gaan soepel en stroperig dansen en als u de muziek stopt, veranderen ze in een honingtaart. Als u de muziek weer aanzet gaan de leerlingen als stuiterende soesjes dansen, totdat u de muziek weer stopt: ze staan stil als een stuitersoes. Deze opdracht kan worden uitgebouwd door ieder kind een eigen taart te laten verzinnen en te laten zien.

Les 3 RARA, WAT ZIT ER IN DAT CADEAUTJE? groep 1 t/m 4 Inhoud: Elk cadeautje heeft een eigen vorm Doel: De leerlingen ontdekken verschillende vormen met hun lichaam. Voorbereiding: U zingt met de klas het Zoeklied. (muziekfragment 7) Nodig: - pakjes van verschillende vormen (rond, plat, vierkant, koker, enz.) - een doos - een groot kleed of laken - een trommel INLEIDING Zoek de cadeautjes Muziekfragment 7 De leerlingen staan in een kring. Midden in de kring staat een grote doos. Daarin zitten enkele pakjes met verschillende vormen. U bespreekt de verschillende vormen met de leerlingen, en legt dan de pakjes weer in de doos. U zingt het Zoeklied. De leerlingen kunnen meezingen. De leerlingen gaan met zoek- en tastbewegingen naar voren, en naar beneden, alsof ze zoeken. Liedtekst: Zoeken, zoeken in het kistje, zoek maar met je ogen dicht. Zoeken, zoeken in het kistje, Voel maar of er nog wat ligt. Maar.,ogen dicht! (Bron: bewerking van De Grabbelton uit Kleuterdansen 3) Bewegingen: Naar midden lopen met zoekende handen. Stilstaan en handen voor de ogen. Achteruit lopen met zoekende handen. Op de plaats een rondje maken, zoeken. Stilstaan en handen voor de ogen. Na het refrein gaat één kind naar het midden van de kring. Met de ogen dicht haalt hij/zij een pakje uit de zak (onder het laken vandaan) en krijgt de opdracht een pakje in een bepaalde vorm te vinden. Hij/zij laat het pakje zien en u benoemt de vorm (plat, lang, vierkant, rond, enz.) Herhaal dit tot alle pakjes (of vormen) zijn gevonden. In een cadeautje veranderen De leerlingen staan verspreid door het lokaal op een eigen plekje. Als u een vorm noemt (of een pakje laat zien), veranderen zij in een pakje met dezelfde vorm. Laat de leerlingen ontdekken dat een bepaalde vorm op verschillende manieren uitgebeeld kan worden. (staand, liggend, met de armen, met het hele lichaam, enz.) Wijs af en toe een leerling aan met een bijzondere houding, die door iedereen wordt nagedaan.

KERN Dansende cadeautjes Muziekfragment 8 De kinderen staan in een kring. Één van de leerlingen verandert in de vorm die u laat zien (of noemt). U vraagt hoe dat pakje zal bewegen. De leerling laat een beweging zien die bij die vorm past. Alle leerlingen doen deze beweging na op de muziek. Herhaal dit met de andere vormen met andere leerlingen. De cadeautjesdans Muziekfragment 7 De leerlingen staan in een kring. Op de langzame muziek lopen de leerlingen met open ogen tastend naar het midden van kring en weer terug. Ze kunnen het refrein hier meezingen. Aan het eind van het refrein zet u de muziek even uit en u noemt een vorm. Dan zet u de muziek weer aan. De leerlingen dansen in de vorm kriskras door het lokaal. Als de langzame muziek weer begint laten ze hun vorm los en lopen opnieuw tastend naar het midden van de kring. AFSLUITING De onthulling van de cadeautjes Muziekfragment 9 De leerlingen zitten in de kring. In het midden zit een groepje leerlingen heel klein onder een laken. Als de muziek begint, veranderen de leerlingen van vorm en worden steeds groter. Bij de harde slag op de trom in de muziek, trekt u het doek weg. De pakjes houden hun vorm en staan doodstil. Applaus! U herhaalt deze opdracht totdat alle leerlingen geweest zijn.

www.garagetdi.nl rudi@garagetdi.nl 06-25003114