Oproep tot voorstellen Zomeractie Vlieg 2016

Vergelijkbare documenten
Vers Bloed. diensten bib, cultuur, jeugd, kermissen, markten, toerisme & museum Jan Vaerten en Heemkundig museum. A-ha Mee-maken en Samen

het MOT Museum voor de Oudere Technieken Guldendal 20 te 1850 Grimbergen Meer info? Contacteer Florence Van Driel

STADSPIRATEN HANDLEIDING GEERS BIJ HET PROJECT STADSPIRATEN HANDLEIDING BIJ HET PROJECT STADSPIRATEN. Ik ben een STADSPIRAAT!

voor toegankelijk jeugdwerk

Expertopleiding Cultuur in de Spiegel

Hoe ontwikkel ik. Lezing van Ineke Strouken op 19 maart in Nieuwegein. Geachte dames en heren, Volkscultuur

Erfgoedonderwijs. 1. Wat is erfgoed? 2. Waarom erfgoedonderwijs? 3. Erfgoedonderwijs en 21e eeuws leren. 4. Erfgoed in de klas voorbeelden

No time to waste. Kinderen en hun recht op vrije tijd

Infosessies Erfgoeddag 2011

VERKORTE DOCENTENHANDLEIDING VAN WIE IS DIE KOFFER? Project voor groep 1 en 2

CALL#2 GEZONDE WONINGMARKT

EtuConsult. cursus Cultuur en Creativiteit. Voor pedagogisch medewerkers

De provincie Vlaams-Brabant je jeugdbeleid!

V R A G E N K A A R T THEMA: CULTUUR, SPORT, JEUGD

ZOMERVAKANTIE 2015 ACTIVITEITEN JEUGD & SPORT

Inclusief onderwijs Maak het vanzelfsprekend!

Organisatoren gezocht Op donderdagavond 30 april 2015, tijdens de Week van de Amateurkunsten,

Koers in zicht! Visie, werken in units Kernconcepten

a. KidiX : organisatie expertise b. Visie, missie, doelgroepen c. Resultaten KidiX 2017 d. Thema s e. Indeling / zones f. Communicatie & promo g.

Wat doe jij op de eerste schooldag in 2015???

Roadmap Les voor de toekomst Weten wat je moet doen als je niet weet wat je moet doen.

Challenge Nederland Mediawijs 2019

compact communicatietraject Speciaal voor startende ondernemers en kleine bedrijven

Feedback. KunstEnCultuur

Organisatoren gezocht Op donderdagavond 30 april 2015, tijdens de Week van de Amateurkunsten,

Krachtlijnen voor een nieuwe organisatie opvang en vrijetijd van kinderen. Ronde van Vlaanderen 2016

conceptnota ithaka 25

Vormingsaanbod voor universiteiten en hogescholen 2014/2015

Boekpromotie via facebook

Inspireren, Leren & Werken. Werken aan een nieuwe werkwijze

Beeldcoaching in de. kinderopvang. Visie In Beeld. Leren coachen met video

Call for ideas: sollicitatiefeedback

WORKSHOP LEERLIJNEN. Dag van de Cultuureducatie: workshop leerlijnen

VRIJE TIJD, EEN BASISRECHT!

PROJECTOPROEP NEDERLANDSTALIGE AANGELEGENHEDEN Een initiatief van Schepen van Nederlandstalige Aangelegenheden.

CKV Festival CKV festival 2012

> NASLAG WERKWINKEL LEERLINGEN IN DE SCHOOLRAAD Studiedag Leerlingen en school: partners in crime?

Roze Filmdagen Verslag van een discussie met het Roze filmdagen team, oktober 2013

Koninklijke Bibliotheek van België EDUCATIEVE DIENST

Feedback conceptvisie KUNST & CULTUUR

Ik ben Alice - docenten

Titel Communities online en offline: casus Roots2Share

Samenwerken over sectoren heen

Ook jouw activiteiten in de kalender op Retie.be! Handleiding bij het invoeren

Van concept naar een klikbaar prototype

FAMILIES EN KINDEREN G R O E N E R U I T E R O P B L A U W P A A R D AMSTERDAM STEDELIJK MUSEUM WAT IS BEWEGING?

JINT zoekt assessoren voor projecten in Erasmus+/Youth in Action

een leeftijdsgenoot uit een

Kids2b. Een koffer vol bagage. Kleine kinderen worden groot. REIS vormt de kern van ons handelen; RES PEC VOOR. Het pedagogisch beleid

Cijferboek cultureel erfgoed algemeen rapportageverslag

Cultuureducatie met Kwaliteit

Jobstudent Marketing, Pers en PR Voor het KMSKA

AFYA-kinderactiviteiten

Weekschema maken. Je gaat praten over de dingen die jij in één week doet. Deze activiteiten ga je in een schema op de computer uitwerken.

INFORMATIE OVER HET GEBRUIK VAN KINDERBIJBELS VOOR GEZINNEN MET JONGE KINDEREN

Thema in de kijker : Filosoferen met kinderen

OZO Handleiding 1. Voor gebruikers/deelnemers

Projectsubsidies: meer dan wat papierwerk!

De DOELSTELLING van de kunstbv-opdrachten & De BEOORDELING:

Bronnenbank Onderwijstheorie Tessa van Helden. Inhoudsopgave Pagina. Bron 1 Design Marcel Wanders. 2. Bron 2 ADHD in de klas. 2

- vaardigheden en praktijk ontwikkelen om op basis van een professionele dialoog met scholen samen te werken.

Te veel, te rijk, te weinig. Waterpark Lankheet

LANG ZULLEN WE LEZEN!

LANG ZULLEN WE LEZEN!

DEELNEMEN AAN DE SAMENLEVING IETS BETEKENEN VOOR EEN ANDER

ACTIVERING Sas (Sociaal - Actief - Samenwerken)

Welke meningen over reclame staan tegenover elkaar? Teken een verbindingslijn tussen de 2 zinnen die bij elkaar horen:

Drents Museum. Wat als de stoel van meneer Rietveld kon praten? Groep 3 Thema-overzicht

Media & het Medium Lessenserie Mag ik even uw aandacht?

Werkschrift : Hoe werk ik op WikiKids?

specialisatie creatief nadine van kleef

DURVEN, ZIEN, ERVAREN & DELEN HET CREATIEF PROCES IN HET BASISONDERWIJS

Meer succes met je website

klantgerichtheid klanteninzicht groepsdynamica omgaan met diversiteit stemgebruik taalvaardigheid

Individuele kunstenaars & bemiddelaars

Voorstelling jaarverslag Kinderrechtencommissariaat

omgeving wereld regie vanuit de jongere Jongeren leren organiseren

CALL#4 SNELHEID IN DE ENERGIE- TRANSITIE

ARTIKEL HET PLEZIER VAN SPELEN Het speelplein als waardevolle vakantie invulling

Ouders over kindcentra

Marijke Verdoodt Departement CJSM / ACCE secretaris commissie Groeien in cultuur

Kinderen en jongeren staan open voor natuur, dat weet ik maar al te. goed. Wie het geluk heeft om tussen het groen op te groeien, kent de

Voorbij de kunst. Anders kijken naar kunst met jongeren. Yotka Kroeze & Jobbe Holtes

Leer Opdrachten ontwerpen voor Blended Learning

Kunst- en cultuureducatie Recente beleidsopties

LIGHT. plan. jeugd. beleids

Cijferboek cultureel erfgoed algemeen rapportageverslag

DURVEN ZIEN ERVAREN DELEN HET CREATIEF PROCES IN 5 DISCIPLINES

Publicatie In april 2005 publiceerde de Stichting P&V het boek Beter samen? Jongeren voor een toegankelijk jeugdwerk.

HET CONCEPT WAT JE SCHRIJFT BEN JE ZELF

UiT MET VLIEG ZOMERVAKANTIE 2017 SPEELPLEINWERKING DEUGNIET BIBLIOTHEEK SPORT

Projectoproep. Opzet. Doelgroep. Voor welke projecten? Enkele voorbeelden van verkeersveiligheidprojecten. veiligheidprojecten

Handleiding UiTdatabank 1

Creatief schrijven. Peuters en kleuters. Inspiratiedag Jonge kind 6 februari 2013

Vrijetijdsaanbod tijdens de krokusvakantie

Cijferboek cultureel erfgoed algemeen rapportageverslag

Een moderne dienstverlening voor musea en erfgoedinstellingen

Huis voor omgevingskwaliteit

Feedback conceptvisie KUNST & CULTUUR

Transcriptie:

Oproep tot voorstellen Zomeractie Vlieg 2016 Inhoudsopgave 1. Inleiding... 2 2. Vlieg... 2 3. Zomeractie... 3 4. Thema Zomeractie 2016... 4 5. Inhoud schatkist en publicatie... 4 5.1 Oproep... 4 5.2 Selectiecriteria... 6 6. Vertaling jeugdwerk... 6 6.1 Oproep... 6 6.2 Selectiecriteria... 7 7. Financieel... 8 8. Praktisch... 8 1

1. Inleiding Deze oproep is bedoeld voor individuen of organisaties die hun expertise en ervaring willen inzetten om invulling te geven aan de zomeractie van Vlieg in 2016. In deze oproep tot voorstellen geven we je meer uitleg over de missie van Vlieg, het concept van de zomeractie, het thema voor volgend jaar en de selectiecriteria. Gelieve hiermee rekening te houden in je voorstel. Je kan beslissen om zowel in te dienen voor de inhoud van de schatkist en de publicatie (punt 5) als voor de vertaling naar het jeugdwerkhet vertaling jeugdwerk (punt 6) of voor één van beide deelopdrachten. In de zomeractie van 2016 hechten we extra belang aan het bereik van jeugdwerkgroepen in het algemeen en maatschappelijk kwetsbare groepen in het bijzonder. Het is voor alle indieners van belang om de toegankelijkheid voor het jeugdwerk en hun doelgroep te bewaken. De zomeractie staat in het teken van kijken. Vlieg wil alle kinderen de kans geven om deel te nemen. Daarom dient ieder voorstel aandacht te besteden aan kinderen met een visuele beperking. CultuurNet staat open voor diverse formules, inclusief samenwerkingsverbanden tussen verschillende organisaties. 2. Vlieg Het label Vlieg maakt het cultuur- en vrijetijdsaanbod voor families met jonge kinderen (-12 jaar) zichtbaar en herkenbaar. Honderden organisatoren, gemeenten en mediapartners gebruiken het label in hun programmabrochures, infobladen, online agenda s en printkalenders. Vlieg maakt families wegwijs, helpt om een keuze te maken uit het ruime aanbod en prikkelt hen om naar activiteiten mét toegevoegde waarde te gaan. Met allerlei publieksacties geeft Vlieg kinderen en families geregeld een duwtje in de rug om in hun vrije tijd aan cultuur te doen. Meer info over het familieproject Vlieg vind je op http://www.cultuurnet.be/nl/project/vlieg. 2

3. Zomeractie De Schatten van Vlieg is een zomeractie voor kinderen en families. In heel Vlaanderen verstoppen vrijetijdslocaties schatkisten. Deze kistjes zitten verstopt tussen de boeken in een bibliotheek, in de tuin van een museum, in een hoekje van een kerk,... Gezinnen of groepen die op zoek gaan naar de schat in het museumcafé bezoeken misschien ineens de tentoonstelling; wie de schat zoekt in de bib, ontleent in één klap ook enkele boeken. Families, jeugdverenigingen en anderen kunnen hun schattenjacht op voorhand plannen op UiTmetVlieg.be. De zomeractie 'Schatten van Vlieg' bracht de afgelopen jaren meer dan 40.000 kinderen op de been. De zomeractie is zowel gericht op families als op het jeugdwerk. Met het deelproject Stadspiraten heeft CultuurNet Vlaanderen een lange traditie in het bereiken van maatschappelijk kwetsbare kinderen via het jeugdwerk. De zomervakantie is de periode van het jaar waarin families de meeste tijd met elkaar doorbrengen. Bovendien zit de staycation in de lift: gezinnen die om financiële of ecologische redenen de vakantie thuis doorbrengen. Jeugdwerkers zoeken naar boeiende activiteiten voor hun kamp, speelpleinwerking of kinderopvang. Met de Schatten van Vlieg speelt CultuurNet Vlaanderen hierop in. We moedigen families en groepen aan om erop uit te trekken en het vrijetijdsaanbod in hun eigen buurt te ontdekken. Elke jaar is de actie gebaseerd op een thema. Deelnemers in het verleden lieten ons weten dat dit hen de kans geeft om een nieuwe insteek te vinden voor de zoektocht en om de eigen locatie eens op een andere manier te bekijken. Vanaf 2015 zoemen we in op de zintuigen als interface tussen kinderen en een ruim cultureel aanbod. 3

4. Thema Zomeractie 2016 Na de zomercampagne van 2015 die in het teken stond van oorprikkels ( Hoor jij wat ik hoor? ) zoomen we in 2016 in het zicht als zintuig. In de overdaad aan visuele prikkels en boodschappen die we dag in dag uit ontvangen, gaan we gericht op zoek naar andere manieren van kijken. Er zijn 1001 manieren van kijken en ieder kijkt met een andere bril. Verwondering is eigen aan elk kind en ligt aan de basis van elke open blik. Deze kinderlijke verwondering helpt ons het functioneel en logisch ordenen van visuele prikkels te doorbreken. Verwondering maakt ons bewust van onze filters en oogkleppen. Het biedt een uitweg naar fantasie en horizonverruiming. Kinderen kijken duidelijk op een andere manier dan volwassenen. Wat als kinderen onze visuele gidsen door de wereld zouden zijn? Wat als we van bril konden wisselen? Wat leren kinderen ons over de wereld? Het thema roept tal van vragen op die aanzetten tot filosofische reflectie. Je kan met het blote oog of met een instrument kijken - en zelfs in combinatie met een ander zintuig. Wat met voelend of ruikend een visuele werkelijkheid vormen? We kijken op allerlei manieren naar de werkelijkheid: soms lerend met een grote dosis nieuwsgierigheid, dan weer oordelend waarbij we onze smaakvoorkeuren uiten en soms ook vragend of onderzoekend. We kijken samen en delen onze ervaring of gaan alleen op zoek naar betekenis.. De toegangspoorten tot dit zintuig zijn eindeloos. Dit biedt gelukkig een waaier aan mogelijkheden voor de deelnemende locaties om hun zoektocht vorm te geven, zowel voor een lokale bibliotheek als een museum voor hedendaagse kunst als een erfgoedorganisatie. Het staat eveneens toe om kinderen en (groot-) ouders of begeleiders samen te benaderen en om zowel creatieve doeopdrachten als stimulerende reflectievragen te bedenken. 5. Inhoud schatkist en publicatie 5.1 Oproep CultuurNet Vlaanderen zoekt één of meerdere organisaties of experts die bereid zijn om een selectie aan educatieve opdrachten te voorzien binnen het concept van de zomeractie en bovenstaand thema. Deze educatieve opdrachten krijgen concreet vorm in twee dragers, namelijk de schatkist en de publicatie. Aangezien dit kadert in een jaarlijks wederkerende zomeractie en een reeks van publicaties, is het concept en de vormgeving op voorhand bepaald. 4

De indiener is niet verantwoordelijk voor vormgeving, overkoepelend concept, distributie of publiekscommunicatie. Kandidaten geven louter invulling aan de inhoud van de schatkist en de publicatie. Het algemeen kader zoals hierboven omschreven, dient verrijkt te worden met een set cultuureducatieve prikkels voor respectievelijk kinderen die in groep participeren via het jeugdwerk en kinderen met een visuele beperking. Het is met andere woorden belangrijk dat ieder voorstel aandacht besteedt aan deze doelgroepen. Het idee verstopt in de schatkist leert kinderen en hun ouders of begeleiders anders te kijken. De schatkist is de beloning van een zoektocht bij meer dan 250 locaties in Vlaanderen die een vrijetijdsaanbod hebben voor kinderen. Deze locaties zijn zeer divers in aanbod, middelen, mogelijkheden, schaal, enz. De publicatie is onderdeel van een zintuigenreeks waarvan Hoor jij wat ik hoor? het eerste doe-boek is. De publicatie is een verzameling van laagdrempelige, educatieve opdrachten die aanzetten tot verwondering en reflectie. CultuurNet Vlaanderen verspreidt de publicatie in samenwerking met het Departement Cultuur, Jeugd, Sport en Media - via bibliotheken, boekenwinkels en jeugdwerkorganisaties. Zodat deelnemers na de schattenzoektocht het thema nog meer kunnen uitspitten. De publicatie dient dus bruikbaar te zijn binnen de thuiscontext én binnen het jeugdwerk (speelpleinen, jeugdbeweging, enz.). In de editie van 2016 hechten we extra belang aan het bereik van jeugdwerkgroepen in het algemeen en maatschappelijk kwetsbare groepen in het bijzonder. Enerzijds is het voor alle indieners van belang om de toegankelijkheid voor het jeugdwerk en hun doelgroep te bewaken. De zomeractie staat dus in het teken van kijken. Vlieg wil alle kinderen de kans geven om deel te nemen. Daarom dient ieder voorstel aandacht te besteden aan kinderen met een visuele beperking. Je kan beslissen om zowel in te dienen voor de inhoud van de schatkist en de publicatie als de vertaling naar het jeugdwerk of voor één van beide deelopdrachten. CultuurNet staat open voor diverse formules, inclusief samenwerkingsverbanden tussen verschillende organisaties. 5

5.2 Selectiecriteria 1. We verwachten voorstellen die inspelen op de leefwereld van kinderen, maar ze tegelijkertijd ook verruimen. De zomeractie is gericht op kinderen tot 12 jaar. Bijgevolg dient het voorstel aantrekkelijk te zijn voor de verschillende leeftijdscategorieën binnen deze doelgroep. Ieder voorstel dient rekening te houden met kinderen met een visuele beperking. 2. De inhoud van de schatkist en de publicatie is zowel gericht op het zintuiglijke als op het anders leren kijken naar de alledaagse of nietalledaagse werkelijkheid. Het voorstel sluit met andere woorden aan op het thema van de zomeractie 2016. 3. De publicatie en de inhoud van de schatkist laten voldoende ruimte voor de deelnemende locaties/aanbieders (zijnde bibliotheken, musea, jeugdverenigingen, festivals ) om de zoektocht op hun maat in te vullen. 4. Beide deelopdrachten zijn zowel gericht op de familiecontext als op het jeugdwerk. De koppeling van de inhoud van de schatkist en de publicatie aan een vertaling naar het jeugdwerk dient mogelijk te zijn, wetende dat dit (mogelijk) uitgewerkt wordt door een andere organisatie of persoon. Bereidheid tot samenwerking om ervaring en kennis te bundelen is hier essentieel. 5. De beoogde publicatie is een actief doe-boek, maar biedt ook ruimte voor reflectie en kritisch denken. Vertel ons zeker meer over jouw ervaring met en inzicht in kunst, cultuur,erfgoed en jeugdwerk én in de doelgroepen van de zomeractie. 6. Vertaling jeugdwerk 6.1 Oproep CultuurNet Vlaanderen is op zoek naar één of meerdere organisaties of experts die de inhouden van de zomeractie kunnen vertalen naar het jeugdwerk. De indiener is niet verantwoordelijk voor vormgeving, overkoepelend concept, distributie of sectorcommunicatie. Kandidaten bieden vooral inhoudelijke expertise om de toegankelijkheid van de zomeractie voor het jeugdwerk te garanderen. Belangrijk is dat de vertaling naar het jeugdwerk gericht is op alle kinderen, maar speciale aandacht voor heeft voor jeugdwerk met maatschappelijk kwetsbare kinderen. 6

Het is een toevoeging aan de publicatie en de schatkist die het mogelijk maakt voor de begeleider in het jeugdwerk om hiermee aan de slag te gaan. Het voorstel is met andere woorden koppelbaar aan de publicatie en de inhoud van de schatkist, wetende dat dit (mogelijk) uitgewerkt wordt door een andere organisatie of persoon. Ieder voorstel reikt dus een formule aan met argumentatie van bruikbaarheid en inzetbaarheid, maar laat bij de invulling voldoende ruimte voor een afstemming op de inhouden van de schatkist en de publicatie. Mogelijke formules zijn activiteitenfiches, een spelposter met tipgids, enz. Bereidheid tot samenwerking om ervaring en kennis te bundelen is hier essentieel. De vertaling naar het jeugdwerk dient bruikbaar te zijn in de verschillende vormen van het jeugdwerk. Het biedt de jeugdwerker enerzijds de mogelijkheid om met zijn/haar groep deel te nemen aan de zomeractie en anderzijds om het thema van de zomeractie verder te verkennen tijdens de activiteiten die buiten de zomeractie plaatsvinden. 6.2 Selectiecriteria 1. We verwachten voorstellen die inspelen op de leefwereld van kinderen, maar ze tegelijkertijd ook verruimen. De zomeractie Kunstenzomer is gericht op kinderen tot 12 jaar. Bijgevolg dient het voorstel aantrekkelijk te zijn voor de verschillende leeftijdscategorieën binnen deze doelgroep. Ieder voorstel dient rekening te houden met kinderen met een visuele beperking. 2. Het voorgestelde concept is zowel gericht op het zintuiglijke als op het anders leren kijken naar de alledaagse of niet-alledaagse werkelijkheid.. Het voorstel sluit met andere woorden aan op het thema van de zomeractie 2016. 3. Er is speciale aandacht voor het jeugdwerk met maatschappelijk kwetsbare kinderen. 4. Het voorstel is koppelbaar aan de publicatie en de inhoud van de schatkist. Het biedt begeleiders in het jeugdwerk de mogelijkheid om met het thema en de zomeractie van Vlieg aan de slag te gaan. Daarnaast houdt het voorstel rekening met de context en mogelijkheden van de jeugdwerker en is het inzetbaar in de verschillende vormen van het jeugdwerk. 5. Het voorstel is activerend en biedt ruimte voor reflectie en kritisch denken. Bovendien zet het aan tot verkenning van kunst, cultuur en erfgoed. Vertel ons zeker meer over jouw ervaring met en inzicht in kunst, cultuur, erfgoed en jeugdwerk én in de specifieke doelgroep van de zomeractie. 7

7. Financieel CultuurNet Vlaanderen heeft een maximum totaalbudget van 5.000 (exclusief BTW) ter beschikking. De opdracht bestaat uit de inhoudelijke invulling van bestaande instrumenten. Vormgeving, overkoepelend concept, distributie en publiekscommunicatie vallen niet onder de opdracht. Indien je voorstel geselecteerd wordt voor de educatieve invulling van de publicatie en de schatkist, staat hier een maximumbedrag van 3.500 (exclusief BTW) tegenover. Indien je voorstel geselecteerd wordt voor de vertaling naar het jeugdwerk, staat hier een maximumbedrag van 1.500 (exclusief BTW) tegenover. Indien je voorstel voor beide onderdelen geselecteerd wordt, staat hier een maximumbedrag van 5.000 (exclusief BTW) tegenover. De selectie gebeurt door een jury bestaande uit een vertegenwoordiger van CultuurNet Vlaanderen en het Departement Cultuur, Jeugd, Sport en Media, samen met een kunstenaar en een cultuureducatief expert. 8. Praktisch Opdrachtgever: CultuurNet Vlaanderen, Sint-Gisleinstraat 62, Brussel We ontvangen je voorstel graag ten laatste op woensdag 16 september om 16u via email. In de week van 28 september laten we je weten of jouw voorstel geselecteerd is. Gelieve je voorstel te sturen naar eefjeraets@hotmail.com en naar sandy.van.handenhove@cultuurnet.be. Je voorstel is minimaal 2 pagina s en maximaal 4 pagina s per deelopdracht. De vorm van je voorstel is vrij. Referenties naar eerdere projecten en ervaring mogen in de bijlage toegevoegd worden. Gelieve duidelijk een contactpersoon te vermelden. 8