KIJK! SEKSUALITEIT. mijn leven. Leerjaar 2. Leskatern 3. Ont wikkeld voor. praktijkonderwijs Basis - Kader



Vergelijkbare documenten
KIJK! SEKSUALITEIT. mijn leven. Leerjaar 1. Leskatern 3. Geschikt voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

Inkijkexemplaar INLEIDING. zelfbeeld. Leskatern 1

KIJK! OP JEZELF. mijn leven. Leerjaar 2. Leskatern 4. Ont wikkeld voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

KIJK! VOEDING. mijn leven. Leerjaar 2. Leskatern 2. Ont wikkeld voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

KIJK! mijn leven. Leerjaar 2. Leskatern 1. Ont wikkeld voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

Inkijkexemplaar KIJK! mijn leven. Leerjaar 3. VOEDING SEKSUALITEIT OP JEZELF Leskatern. Ontwikkeld voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

KIJK! OP JEZELF. mijn leven. Leerjaar 1. Leskatern 4. Geschikt voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

Lessen en leerdoelen Kriebels in je buik

KIJK! VOEDING. mijn leven. Leerjaar 1. Leskatern 2. Geschikt voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

Werkvormen: Lesdoelen: Benodigdheden: Kinderboeken: Filmpje: Les 2: Ik verander in de puberteit (meisje) Lesoverzicht

PRODUCTENGIDS. Seksuele gezondheid

Seks en relaties Woordenlijst

Monitor jongeren 12 tot 24 jaar

In de les praten over relaties en seksualiteit. Hoe maak je het makkelijk en leuk!

Monitor jongeren 12 tot 24 jaar

Week van de Lentekriebels

KRASLOTEN, JONGERENBOEKJE SEKS&ZO, HANDLEIDING EN TRAINING

1. Informatie over seks 1. Een eerste uitleg Veel jongeren hebben vragen over seks. Jij ook?

Benodigheden. Lesdoelen. Puberteit. Begrippen

Les 1. Wensen & Grenzen. Praten over seks... Hoe en hoezo?

KIJK! VOEDING. mijn leven. Leerjaar 1. Leskatern 2. Geschikt voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

Lichamelijke ontwikkeling

Relaties en seksualiteit

Bijlage Lang Leve de Liefde

Welke (Zuid) Limburgse cijfers zijn bekend?

Sexual Education for Adults with Disabilities

Ouderbijeenkomst Week van de Lentekriebels

!"# $ % & ' (!)*+),-./0.1//2

Een onderzoek naar seksuele voorlichtingslessen onder leerlingen uit de onderbouw van het Nederlands voortgezet onderwijs.

Onderzoek Veilig of niet?

Voorbehoedsmiddelen. Wat voel je? Tampons of maandverband?

Praten met je kind over seksualiteit

pag voor het eerst ongesteld Over veranderende gevoelens In deze folder: pag 8 Wat gebeurt er met je lichaam? pag 4

De eerste keer. Leeftijd waarop de helft van de jongeren geslachtsgemeenschap heeft gehad 18,3 18,1 17,2 17,3

Monitor jongeren 12 tot 24 jaar

zweet stinkt schaam haar ongesteld brede heupen borst groei schaamlippen groeien groeispurt

Seksuele vorming: gave (op-)gave

Werkvormen: Lesdoelen: Filmpjes: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 8: Verliefd. Lesoverzicht

Waar gaan we het over hebben?

Inhoud. Mijn leven. de liefde en ik

Seksualiteit bij jongeren met een (chronische) aandoening

BIJLAGEN. Het lichaam en vruchtbaarheid

Samenvatting Biologie hf 5 par 1t/m 5

Ik ben verliefd. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen

Net bevallen, welke anticonceptie kies je nu?

THEMA RELATIES EN SEKSUALITEIT Kern Subkern 0-4 groep 1-2 groep 3-6 groep 7-8 Onderbouw vo Bovenbouw vmbo Bovenbouw havo-vwo


Ouderbijeenkomst Basisschool Eerschot Week van de Lentekriebels

Seksuele vorming en seksuele ontwikkeling van kinderen. Marianne Cense (Rutgers WPF) & Jos Poelman (Soa Aids Nederland)

Docentenhandleiding. Voor Praktijkonderwijs en vmbo-bb

Over:

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 11: Wat is seks? Lesoverzicht

en gezinsvorming Voortplanting Werkvormen: Lesdoelen: Kinderboeken: Benodigdheden: Filmpje: Les 7: Voortplanting en veilige seks Lesoverzicht

Bovenbouw HAVO / VWO. Onderdeel 2. Veilig en onveilig vrijen: anticonceptie

Docentenhandleiding. Voor VMBO, HAVO en VWO

Let s talk about sex Eerste hulp bij seksuele voorlichting

Persoonlijk Plan Aandachtspunten omgangsvormen, verzorging, lichaamsbeleving, weerbaarheid relaties en seksualiteit

Vragenlijst themacertificaat Relaties en seksualiteit Voortgezet onderwijs

kleuter 4 6 jaar Veters strikken. Zijn vaak al zindelijk. (Maar er kunnen ook andere dingen genoemd worden)

Seksualiteit en seksuele ontwikkeling

Voortplanting bij dieren

Ouderavond lijf & relaties

1. Luister naar het gesprek. 2. Lees de zinnen. 3. Welke informatie hoort u? Kruis aan: JA of NEE.

Thema's per klas die aangeboden worden in de methode:

Waar gaan we het over hebben?

Lesbrief bij Ik weet je te vinden van Netty van Kaathoven voor groep 6, 7 en 8

januari 2009 Rutgers Nisso Groep Alle rechten voorbehouden

Over het MEISJESLICHAAM op

B Volwassen worden. B1 Meisjes worden vrouw 3 B2 Ongesteld zijn 8 B3 Jongens worden man 14 B4 Zaadlozing 19 B5 Lichaamsverzorging 23

over Anticonceptie VOORBEELD

FEITEN EN CIJFERS OVER DE SEKSUELE GEZONDHEID VAN JONGEREN IN DE REGIO S LIMBURG-NOORD EN ZUID-LIMBURG

Jongens & meisjes, snap jij het?

Flyer relaties en seksualiteit

Ongesteld. vijfde druk, januari 2009 Rutgers Nisso Groep Alle rechten voorbehouden

DEEL 3 THEMA 1 RELATIES EN SEKSUALITEIT BASISSTOF 1

Aantekeningen hoofdstuk 3 Voortplanting BBL

praten met je kind over relaties & seksualiteit

PROEFLES. Lesmethode voor relationele en seksuele vorming voor het primair onderwijs GROEP 3/4 GROEP 5/6 GROEP 7/8

4.1 Omcirkel het juiste antwoord.

BLADZIJDE Ik werd op mijn achttiende jaar moeder van mijn dochter Irem Lourens. Irem kwam al vroeg in de pubertijd en ik raakte lichtelijk in paniek.

Het lichaam en vruchtbaarheid

Veilig vrijen: hoe doe ik dat? Antwoorden

Niet Normaal. Hetero s zijn niet normaal, ze zijn gewoon met meer.

Heeft u kennis genomen van het artikel 'GGD moet stoppen met seksvragen aan 13-jarigen' in het algemeen Dagblad van 18 februari 2014?

Jongens en meisjes. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Jongens, meisjes, lichaam, piemel, vagina, seksestereotiep

Module 1 Les 1. Benodigdheden Digibord en digitaal materiaal Werkboek Post-its

Tabel 1a. Ervaring met verschillende vormen van seksueel gedrag naar leeftijd leeftijd eerste 12 tot 15 (%) 18 tot 21 (%) 15 tot 18 (%)

Waar gaan we het over hebben?

De seksuele ontwikkeling van kinderen (0 tot 18 jaar) en wat ouders kunnen doen

Wensenkaart. Wensen en grenzen Oefening 1.1 Werkblad. Meisjes. Als jij uitgaat en een leuk jongen ontmoet, wat hoop je dan dat er gebeurt?

Transcriptie:

em ex jk ki In KIJK! mijn leven Leerjaar 2 aa pl SEKSUALITEIT Leskatern 3 r Ont wikkeld voor praktijkonderwijs Basis - Kader

INLEIDING Seksualiteit Jongeren zijn veel bezig met relaties en seksualiteit. Voor het eerst verliefd worden is natuurlijk heel erg spannend. Want hoe laat je die ander merken dat je hem of haar leuk vindt? En hoe weet je of diegene jou ook leuk vindt? Niet iedereen wordt verliefd op iemand van het andere geslacht. Het is heel normaal als je verliefd wordt op iemand van hetzelfde geslacht. Of misschien vind je jongens én meisjes wel heel leuk. Tijdens de puberteit zijn er heel veel emotionele en lichamelijke veranderingen. Hoe zit het bijvoorbeeld met het vrouwelijke geslachtsdeel en de menstruatie? En bij jongens het mannelijke geslachtsdeel en de eerste zaadlozing? Veel jongeren denken bij seks aan geslachtsgemeenschap, maar dat is niet het enige waar het bij seks om draait. Maar wat is seks nou precies? Wanneer jongeren toe zijn aan seks is het niet altijd even makkelijk om grenzen aan te geven. Toch is het heel belangrijk om aan te geven wat je wel en niet wilt. Maar hoe doe je dat nou? Wanneer je seks gaat hebben, bestaat de kans dat je zwanger wordt of een soa krijgt. Anticonceptie is erg belangrijk om de ongewenste gevolgen van seks te voorkomen. Maar welke anticonceptiemiddelen zijn er eigenlijk? En wat zijn de voor- en nadelen hiervan? Materialen Lespakket: Relaties & Seksualiteit - Gr. 7&8 Te bestellen via: http://shop.rutgerswpf.nl/ Anticonceptiekoffer met handleiding Te bestellen via: http://shop.rutgerswpf.nl/ Leskatern 3 1 De aftrap 5 2 Van meisje naar vrouw 6 3 4 Van jongen naar man Wat is seks? Grenzen aangeven Anticonceptie

INHOUDSOPGAVE 1. De aftrap 4 2. Van meisje naar vrouw 5, 6 3. Van jongen naar man 7 4. Wat is seks? 8, 9 5. Grenzen aangeven 10 6. Anticonceptie 11 Werkbladen Werkblad 1: Sexting Werkblad 2: Laat merken wat je wil Verdiepingskaarten Verdiepingskaart 1: Wat voor gevoel krijg jij als? Verdiepingskaart 2: Seksueel misbruik Verdiepingskaart 3: Anticonceptie Verdiepingskaart 4: Lijntje trekken

1 DE AFTRAP Voorbereiding Leskatern: Relaties & Seksualiteit, gr. 7/8 Digibord: http://www.lespakketrelatiesenseksualiteit.nl/digilessen/ INTRODUCTIE De vorige lessen zijn we bezig geweest met het thema voeding. Dit keer gaan we het hebben over seksualiteit. OEFENING 1.1 Ik ben verliefd! Leerlingen kunnen op verschillende manieren kenbaar maken dat ze iets speciaals voor een ander voelen of verliefd zijn op een ander. Ik ben verliefd! uit Relaties & Seksualiteit gr. 7/8, les 10.3 (pagina 70). Alleen de nabespreking. OEFENING 1.2 Wat zou jij doen? De leerlingen weten dat je verliefd kunt worden op iemand van het andere of hetzelfde geslacht. Ook weten de leerlingen dat in Nederland discriminatie op basis van seksuele oriëntatie verboden is. Wat zou jij doen? uit Relaties & Seksualiteit gr. 7/8, les 10.4 (pagina 71). Bekijken van het filmpje en bespreken van het filmpje naar aanleiding van de vragen. 4

2 VAN MEISJE NAAR VROUW Voorbereiding Leskatern: Relaties & Seksualiteit, gr. 7/8 Digibord: http://www.lespakketrelatiesenseksualiteit.nl/digilessen/ Voorbeeldmateriaal; maandverband en tampons Print voor elke leerling kopieerblad 5 (bron: Relaties & Seksualiteit gr.7/8, les 2.5: pag.24) INTRODUCTIE De vorige les hebben we het gehad over verliefd zijn op iemand van het andere of hetzelfde geslacht. Deze les gaan we het hebben over het vrouwelijke geslachtsdeel en de menstruatie. OEFENING 2.1 Het vrouwelijke geslachtsdeel en de menstruatie De leerlingen kennen de functies van vrouwelijke geslachtsdelen. Ook weten de leerlingen hoe de menstruatiecyclus verloopt. Het vrouwelijke geslachtsdeel en de menstruatie uit Relaties & Seksualiteit gr. 7/8, les 2.3 (pagina 19) Vraag de leerlingen om te schatten hoeveel bloed een meisje verliest tijdens de gehele! menstruatieperiode. Antwoord: De hoeveelheid bloedverlies is voor elke vrouw verschillend. Maar over het algemeen lijkt het meer dan het werkelijk is. Gemiddeld verliest een vrouw niet meer dan vier grote lepels bloed. Veel meiden en vrouwen verliezen het meeste bloed tijdens de eerste dagen van hun menstruatie. Hoeveel bloed iemand verliest en hoe lang het duurt hangt af van veel factoren. Erfelijke factoren kunnen een rol spelen. Maar bijvoorbeeld ook stress, voeding, anticonceptie (de pil en het spiraaltje kunnen de hoeveelheid bloed beïnvloeden) en of een vrouw al eens bevallen is. De een is dus heviger ongesteld dan de ander. En het wisselt ook nog per dag tijdens de menstruatieperiode. Extra: Laat het maandverband en de tampons zien om te verduidelijken hoe deze gebruikt kunnen worden tijdens de menstruatie 5

Wat weet jij! OEFENING 2.2 De leerlingen kunnen de vrouwelijke geslachtsdelen benoemen. Wat weet jij! uit Relaties & Seksualiteit gr. 7/8, les 2.5 (pagina 20). Eerst vullen de leerlingen individueel kopieerblad 5 in en daarna wordt klassikaal het sleepspel gedaan ter controle. 6

3 VAN JONGEN NAAR MAN Voorbereiding Leskatern: Relaties & Seksualiteit, gr. 7/8 Digibord: http://www.lespakketrelatiesenseksualiteit.nl/digilessen/ Print voor elke leerling kopieerblad 10 (bron: Relaties & Seksualiteit gr.7/8, les 3.5: pag.33) INTRODUCTIE De vorige les hebben we het gehad over het vrouwelijke geslachtsdeel en de menstruatie. Deze les gaan we het hebben over het mannelijke geslachtsdeel en de eerste zaadlozing. OEFENING 3.1 Het mannelijke geslachtsdeel en de eerste zaadlozing De leerlingen kennen de functies van mannelijke geslachtsdelen. Ook weten de leerlingen wat een zaadlozing is en hoe een meisje zwanger wordt. Het mannelijke geslachtsdeel en de eerste zaadlozing uit Relaties & Seksualiteit gr. 7/8, les 3.3 (pagina 28) Vraag de leerlingen hoeveel sperma een zaadlozing bevat. Antwoord: De hoeveelheid sperma verschilt per zaadlozing en is meestal zo n één tot vier theelepels. Wat weet jij! OEFENING 3.2 De leerlingen kunnen de mannelijke geslachtsdelen benoemen. Wat weet jij! uit Relaties & Seksualiteit gr. 7/8, les 3.5 (pagina 28). Eerst vullen de leerlingen individueel kopieerblad 5 in en daarna wordt klassikaal het sleepspel gedaan ter controle. 7

Colofon Kijk! Mijn leven is een product van GGD Brabant-Zuidoost & Praktijkschool Pius X-college. Samenstelling en tekst Sanne Verrijt & Marlieke de Jong, GGD Brabant-Zuidoost Tamara van Rooij, Praktijkschool Pius X-college Redactie en vormgeving GGD Brabant-Zuidoost, team Communicatie Eerste druk, 2015