Korte omschrijving werkvorm Leerlingen analyseren enkele cartoons over de kwestie van de eventuele onafhankelijkheid van Catalonië.

Vergelijkbare documenten
In Beeld: Spotprenten

In Beeld: Cartoons over de verkiezingen

In Beeld: Cartoons over de Europese houding over vluchtelingen

In Beeld: Spotprent over het sociaal akkoord

In beeld: Spotprenten over de gemeenteraadsverkiezingen

In Beeld: Spotprentenopdracht

In Beeld: Brexit. Deal or no deal?

In Beeld: Cyberoorlog

In Beeld: Tijdlijn 100 jaar kiesrecht

Verdieping Hoe zorg je dat er meer mensen stemmen?

KRACHTENVELD EUROPESE UNIE KORTE OMSCHRIJVING

Lestips & werkvormen over de Amerikaanse

Wetten maken. Benodigdheden: Het werkblad Wetten maken óf De losse bladen van wetten maken. Duur 20 minuten. Handleiding:

200 JAAR STATEN-GENERAAL

Puzzel: Wie zit waar in de Ridderzaal?

In Beeld: Infographic de Europese schuldencrisis

DEMOCRATIE OF DICTATUUR?

Belangen: Wel of niet ingrijpen in Syrië?

De les in een oogopslag. Onderwerp: Verandering en continuïteit in de Russische geschiedenis Activiteit:

Puzzel Historische ontwikkelingen parlementair stelsel

IN BEELD: CARTOONS OVER DE EUROPESE HOUDING OVER VLUCHTELINGEN

Handleiding voorbereidende les bij Provinciespel. Praktijkonderwijs. Versie 24 mei 2018

Nederlandse Opstand in spotprenten Oefenopdrachten lezen van spotprenten

Debat: Het Duitse kiesstelsel is beter dan dat van Nederland

Belangen: wat zijn de punten van de politieke partijen in Duitsland?

HOERA, een meisje Ondertitel: Analyseren

Workshop Tweede Kamerverkiezingen

KONING OF PRESIDENT?

Kijktip: Waar gáát dit over?

Instructie: Landenspel light

ZOEKPLAAT GRONDRECHTEN

Puzzel: het parlementaire jaar

AAN DE SLAG MET POLITIEKE TAAL

Stap 1: Verdeel de leerlingen in groepjes van 4 tot 6 leerlingen. Er zijn 5 casussen, dus maximaal 5 groepjes. Geef elk groepje een casus.

opdrachten voor het voortgezet onderwijs

1. Laat filmpje 1 ( Samenwerken ) zien. Laat de leerlingen groepjes maken van 3 of 4 leerlingen. Voor het spel is een even aantal groepjes nodig.

DE WERKVORM IN HET KORT

Kijktip: Waar gáát dit over?

Leerdoel: De leerlingen oefenen met herkennen van symmetrie van verschillende vormen.

AAN DE SLAG MET HET REFERENDUM

Debat: Allemaal naar het stemlokaal

WAT DOET DE PROVINCIE?

Krachtenveld Europese Unie

In Beeld: cartoonisten reageren op de aanslag

Verdieping: argumenten van voor- en tegenstanders

Activiteitenschema Archeologie

Duur Een lesuur of twee lesuren. U kunt stap 2 en stap 8 uitgebreid of niet uitgebreid doen.

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

Monarchie! vmbo. Leerdoel De leerlingen zien welke taken/regels onze huidige koning(in) heeft.

t Fort, een vesting vol vroeger les 3 Handleiding voor de leerlingen

WAT WILLEN WIJ WETEN? Een online interview via WhatsApp, Skype, Google Classroom of per mail.

Parlementsspel: *verkiezingsspecial*

behorende bij de website hoeextreembenjij.nl

Duur Een lesuur of twee lesuren. U kunt stap 2, stap 8 en 9 uitgebreid of niet uitgebreid doen.

Quiz: Welk standpunt hoort bij welke partij?

Belangen: Democraten versus Republikeinen

Landenspel. Duur: 30 minuten. Wat doet u?

Kijktip: Collegetour & Zondag met Lubach

Breuknotatie, breuken in verschillende verschijningsvormen

In deze werkvorm koppelen leerlingen historische verkiezingsleuzen aan het juiste affiche.

Krachtenveld Europese Unie

Kijktip: NOS Persconferentie Rutte en Samsom over regeerakkoord

Leerlingen laten reflecteren op betekenis en historische gevolgen van ontmoetingen tussen culturen.

Krachtenveld Europese Unie

THUIS IN DE WERELD LESBRIEF PRIMAIR ONDERWIJS GROEP 7 EN 8 TOT ZIENS IN 0NS MUSEUM! THUIS IN DE WERELD PAG > 1

AAN DE SLAG MET DE RECHTSSTAAT

Bouw je eigen stad. Bronnen: Pictogrammen van

1. Verdeel de klas in 8 groepen van 3 à 4 leerlingen. 3 liberalen, 3 confessionelen en 2 socialisten.

Puzzel: De noodtoestand

De introductievideo De four freedoms van Franklin D. Roosevelt o Bekijk de video hier:

Vincent-stripverhaal MAKEN VOELEN SAMENWERKEN KIJKEN. Expertisecentrum Kunsttheorie Primair Onderwijs

Verdieping: Kan een land failliet gaan?

Debat: afschaffing referendum

Leef je in/uit! Leef je in/uit! KIJKEN, MAKEN Kerndoel 54 en 55 van kunstzinnige oriëntatie. KIJKEN VOELEN NADENKEN SAMENWERKEN MAKEN

Leerlingen ervaren de manier waarop in de Europese Unie vergaderd wordt en hoe de verschillende bestuurslagen zich tot elkaar verhouden.

Slagharen op de kaart

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

Handleiding voorbereidende les bij Democracity. Basisonderwijs. Versie 22 mei Handleiding voorbereidende les bij Democracity

DEBAT. Debat over het Amerikaanse kiesstelsel OMSCHRIJVING

ONTWERP JE EIGEN FORMATIEVE WERKVORM

Project 3 Beheersen van 3D software

Media en Interculturaliteit Lessenserie De groeten uit...!

DEBAT DEBAT OVER HET AMERIKAANSE KIESSTELSEL HANDLEIDING OMSCHRIJVING

BIJLAGE 1.1 Lesplan les 1

Kijktip: Beeldvorming in de media

Verdieping: Wie is wie - tijdlijn

Wie ben jij? HANDLEIDING

AAN DE SLAG MET PRINSJESDAG!

Aantal groepjes Leerlingen per groepje Werkgevers: 3 Werknemers: 3 Kabinet: 2

Over het leven van een wereldberoemde schilder

Van afvalberg tot afvaldal

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

Quiz: welke staat past bij jou?

Opwarming van de aarde hv123. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Klik op demo LWEO. Hier zie je de verschillende hoofdstukken. Eerst het linkermenu aflopen (zit ook rechtsboven). klik op de koffer = inhoudsopgave

1. Print van tevoren de pagina met speelgeld en knip de tientjes uit.

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

DE EUROPESE UNIE EERSTE EN DE WERKVORM IN HET KORT

Kijktip: Nieuwsuur in de Klas

Transcriptie:

In Beeld: Catalonië Korte omschrijving werkvorm Leerlingen analyseren enkele cartoons over de kwestie van de eventuele onafhankelijkheid van Catalonië. Leerdoel Leerlingen weten hoe ze stapsgewijs spotprenten kunnen analyseren. Door de vier spotprenten te bekijken, krijgen de leerlingen inzicht in een aantal opvattingen van betrokkenen over de kwestie van de eventuele onafhankelijkheid van Catalonië. Bronnen Spotprent 1: Publicatie: 10 oktober 2017 http://www.eljueves.es/revista/rajoy-el-gran-seductor_42748 Spotprent 2: Publicatie: 8 oktober 2017 http://www.voxeurop.eu/en/2017/referendum-catalonia-5121464 Spotprent 3: Publicatie: 10 oktober 2017 https://vozlibre.com/actualidad/la-vineta-gonzalez-aznar-zapatero-engordaron-alindependentismo-5212/ Spotprent 4: Publicatie: 11 oktober 2017 https://www.cartoonmovement.com/cartoon/43444 Benodigdheden Voor iedere leerling een Stappenplan spotprenten De 4 spotprenten (geprint of op groot scherm) Duur ca. 30 minuten Handleiding 1. Print voor iedere leerling het stappenplan (zie volgende pagina). 2. Laat via beamer of smartboard de spotprenten zien. In groepjes werken is ook mogelijk. Dan kunt u de spotprenten uitprinten en elk groepje één spotprent en het stappenplan geven. 3. Geef de leerlingen per spotprent vijf minuten tijd om de vragen uit het stappenplan te beantwoorden. 4. Bespreek vervolgens per spotprent de antwoorden klassikaal. Als u de klas in groepjes heeft verdeeld, kunt u de leerlingen vragen om hun antwoorden aan de rest van de klas te presenteren.

Stappenplan spotprenten 1. Wat zie je? a. Zeg letterlijk wat je ziet, dus zonder te interpreteren. b. Beschrijf de personen/figuren. c. Beschrijf de voorwerpen. d. Beschrijf de afgebeelde situatie. 2. Welke tekst staat er bij de spotprent? a. Is er een titel? b. Bijschriften en teksten c. Jaartal/tekenaar 3. Welke symbolen of symboliek wordt gebruikt in de spotprent? 4. Welk onderwerp/thema/gebeurtenis wordt afgebeeld? 5. Wie of wat wordt er bespot in de spotprent? 6. Wat is de boodschap van de tekenaar? a. Leg de boodschap uit. b. Leg uit hoe de tekenaar personen, voorwerpen en symbolen gebruikt voor zijn boodschap.

Spotprent 1 Rajoy, de grote verleider Niet weggaan, Catalanen! Waar zouden het beter kunnen hebben dan bij ons? We houden van jullie! Door Ivanper (getekend voor Eljueves, 10 oktober 2017)

Spotprent 2 Door Tjeerd Royaards (voor voxeurope.eu, 8 oktober 2017)

Spotprent 3 Kom op! Toe dan! Linksboven: premier Gonzalez (1982-1996) Rechtsboven: premier Aznar (1996-2004) Linksonder: premier Zapatero (2004-2011) Rechtsonder: premier Rajoy (2011- ) Door Miki&Duarte (10 oktober 2017)

Spotprent 4 Door Marian Kamensky (11 oktober 2017)

Antwoordmodel Spotprent 1 1. Wat zie je? Een man met een grijze baard slaat met een knuppel in op een oude vrouw die een Catalaanse vlag op haar rug draagt. De vrouw ligt languit op de grond met een gapende wond in haar schedel, maar ze houdt nog een stembus vast. Haar brilletje is kapot. Onder haar zie je een bebloed stembiljet liggen. De man huilt. 2. Welke tekst staat er bij de spotprent? Rajoy, de grote verleider Niet weggaan, Catalanen! Waar zouden jullie het beter kunnen hebben dan bij ons? We houden van jullie! 3. Welke symbolen of symboliek wordt gebruikt in de spotprent? De stembus en het stembiljet staan voor het referendum. Het oude vrouwtje staat voor de Catalaanse bevolking (dus niet alleen jonge mannen van wie je eerder geweld en extreme opvattingen verwacht, maar ook vrouwen op leeftijd). Het slaan met de knuppel staat voor het optreden van de Guardia Civil die probeerden te voorkomen dat de Catalanen stemden over hun onafhankelijkheid van Spanje. 4. Welk onderwerp/thema/gebeurtenis wordt afgebeeld? Spanje probeert te voorkomen dat de Catalanen naar de stembus gaan om over hun onafhankelijkheid te stemmen. 5. Wie of wat wordt er bespot in de spotprent? De Spaanse premier Rajoy wordt bespot. Hij slaat een zielig oud vrouwtje neer dat probeert te stemmen. 6. Wat is de boodschap van de tekenaar? De Spaanse premier doet alsof hij van de Catalanen houdt. Maar intussen onderdrukt hij ze met geweld, omdat ze verkiezingen houden over de afscheiding van Catalonië. Het lijkt erop dat de tekenaar dat hypocriet vindt.

Spotprent 2 1. Wat zie je? Een klein jongetje trekt aan de broek van een grote man. Hij huilt en wijst naar ergens anders. 2. Welke tekst staat er bij de spotprent? (Er staat geen tekst bij de cartoon.) 3. Welke symbolen of symboliek wordt gebruikt in de spotprent? Op de broek van de volwassene staan de Europese sterren. Het jongetje draagt een stropdas met de Catalaanse vlag. 4. Welk onderwerp/thema/gebeurtenis wordt afgebeeld? Puigdemont wendt zich tot de Europese Unie. 5. Wie of wat wordt er bespot in de spotprent? Puigdemont die steun zoekt bij Europa tegen Spanje. 6. Wat is de boodschap van de tekenaar? Puigdemont reageert als een huilend moederskindje op het verbod op het referendum door de Spanjaarden. De Catalanen zoeken steun bij de Europese Unie om te klagen over hun behandeling. Kennelijk vindt de tekenaar dat zwak van ze.

Spotprent 3 1. Wat zie je? Vier figuren geven een draak te eten. De draak wordt telkens groter. Rechtsonder krijgt de draak geen eten meer. Er staat een ridder die angstig kijkt. De draak is zo groot dat hij niet meer in het kader past. 2. Welke tekst staat er bij de spotprent? Kom op! Toe dan! Onder de cartoon staan de namen van de 4 Spaanse minister-presidenten die sinds 1982 aan de macht waren: Linksboven: premier Gonzalez (1982-1996) Rechtsboven: premier Aznar (1996-2004) Linksonder: premier Zapatero (2004-2011) Rechtsonder: premier Rajoy (2011- ) 3. Welke symbolen of symboliek wordt gebruikt in de spotprent? De draak staat symbool voor Catalonië (Sint Joris is de beschermheilige van Catalonië, en al eeuwen vind je overal in Catalonië afbeeldingen van Joris en de draak) en voor het Catalaanse nationalisme dat steeds groter wordt. De bak met voer staat voor de gunsten die de Spaanse overheid aan Catalonië verleent. 4. Welk onderwerp/thema/gebeurtenis wordt afgebeeld? De groei van het Catalaanse nationalisme. 5. Wie of wat wordt er bespot in de spotprent? De Spaanse overheid. 6. Wat is de boodschap van de tekenaar? De Spaanse overheid stimuleert al decennialang het Catalaanse nationalisme. Hierdoor is het Catalaanse nationalisme gegroeid totdat het niet meer beheersbaar is. Rajoy probeert de Catalaanse draak nu te verslaan, oftewel: het Catalaanse nationalisme te bestrijden, (vandaar zijn ridderoutfit op het plaatje rechtsonder), maar het nationalisme is al te groot geworden.

Spotprent 4 1. Wat zie je? Een man op een eiland roeit weg van het vasteland. Hij roeit richting een waterval (of eigenlijk naar de rand van de aarde, alsof de aarde een platte pannenkoek is en voorbij die pannenkoek het niets begint), maar hij heeft dit niet in de gaten. 2. Welke tekst staat er bij de spotprent? (Er staat geen tekst bij de spotprent) 3. Welke symbolen of symboliek wordt gebruikt in de spotprent? Het eiland met de Catalaanse vlag staat symbool voor Catalonië. De man die roeit is Puigdemont. Het vasteland met de Spaanse vlag staat voor Spanje. De waterval of rand staat symbool voor de zeer negatieve gevolgen (een afgrond ) van eventuele Catalaanse onafhankelijkheid. 4. Welk onderwerp/thema/gebeurtenis wordt afgebeeld? Het Catalaanse referendum over onafhankelijkheid. 5. Wie of wat wordt er bespot in de spotprent? Puigdemont, de minister-president van de regio Catalonië. 6. Wat is de boodschap van de tekenaar? Puigdemont wil graag dat Catalonië onafhankelijk wordt van Spanje. Maar hij ziet niet dat deze beslissing Catalonië in de afgrond zal storten.