My Neighbourhood. Docentenhandleiding. Regie: Rebekah Wingert-Jabi & Julia Bacha Jaar: 2012 Duur: 26 minuten

Vergelijkbare documenten
My Neighbourhood. Opdrachtenblad. Regie: Rebekah Wingert-Jabi & Julia Bacha Jaar: 2012 Duur: 26 minuten. Movies that Matter Educatie Film opent ogen!

Blood in the Mobile. Docentenhandleiding. Regie: Frank Piasecki Poulsen Jaar: 2010 Duur:

Movies that school begeleidt en adviseert bij het vertonen van mensenrechtenfilms op school.

En daarom werk ik, 14 jaar later

1. Gedrag / handelen II. Stereotype B. is als iemand of een groep mensen ongelijk wordt behandeld om redenen die er niet toe doen.

Framing the Other. Opdrachtenblad

Blood in the Mobile. Opdrachtenblad. Regie: Frank Piasecki Poulsen Jaar: 2010 Duur:

Danny s Parade. Bronnenblad. Inhoud. Regie: Anneke de Lind van Wijngaarden Jaar: 2007 Duur: 15 minuten Website:

Nadav s vrede Opdrachtblad

En daarom werk ik, 14 jaar later

Fighting the silence Opdrachtblad

Danny s Parade. Bronnenblad. Regie: Anneke de Lind van Wijngaarden Jaar: 2007 Duur: 15 minuten Website:

China Blue. Opdrachtenblad

Achter gesloten ogen: Spencer

Pizza Verdi. Docentenhandleiding. Regie: Gary Nadeau Jaar: 2011 Duur: 8 minuten

En daarom werk ik, 14 jaar later

Leerdoelen. Voorafgaand aan de film. Jaar: Filmkeuring: Alle leeftijden Website:

Arigato. opdrachtenblad. Regie: Anielle Webster Scenario: Sandra Beerends Jaar: 2012 Duur: 10 minuten

Een Giraf in de Regen

kracht TWEEDE WERELDOORLOG VERSUS MENSENRECHTEN

Black Gold. Xxxxx. Regie: Xx Jaar:

Blijf! Xxxxx. Regie: Xx Jaar: Regie: Lourens Blok Jaar: 2010 Duur: 90 minuten. Xxxx

Inleiding en leerdoelen

Arigato. opdrachtenblad. Regie: Anielle Webster Scenario: Sandra Beerends Jaar: 2012 Duur: 10 minuten

Pizza Verdi. Opdrachtenblad. Regie: Gary Nadeau Jaar: 2011 Duur: 8 minuten

The T-shirt. XXXXX Opdrachtblad. Xxxxx. Docentenhandleiding. Regie: Hossein Martin Fazeli

Leerlingen weten dat er in een democratische rechtsstaat verschillende manieren zijn om conflicten op te lossen en dat rechtspraak daar één van is.

Voorafgaand aan de film

Blijf! Xxxxx. Regie: Xx Jaar: Regie: Lourens Blok Jaar: 2010 Duur: 90 minuten. Xxxx

Achter gesloten ogen: Spencer Docentenhandleiding

XXXXX Wadjda Opdrachtblad

Africa United. Docentenhandleiding

Platform Mensenrechteneducatie WERKBLADEN - 2

Danny s Parade. Docentenhandleiding. Regie: Anneke de Lind van Wijngaarden Jaar: 2007 Duur: 15 minuten Website:

Rue des Invalides en Little World

Toekomst. Ik wil niet altijd hier blijven. Het is geen fijn leven. Monicah, 19 jaar. werkblad 10

Kinderrechtenverdrag VOOR KINDEREN EN JONGEREN

het recht op vrijheid en gelijkheid voor iedereen

Kinderrechtenverdrag VOOR KINDEREN EN JONGEREN

Identiteit. Change yourself Change the world

Smeva Group Website design Versterk je merk

DMCS. Diensteenheid Marketing, Communicatie en Studentenzaken stelt zich voor. Professionaliseringsslag

HOE LOSSEN WE DIT OP?

Instructie: Landenspel light

Impasse. XXXXX Opdrachtblad. Xxxxx. Opdrachtenblad. Regie: Bram Schouw

Dit lesmateriaal bestaat uit drie delen: DOCENTENHANDLEIDING

Ik geloof, geloof ik. Levensbeschouwelijk dossier Griftland college Bovenbouw. Mijn naam en klas:

Opdrachten voor leerlingen. PO groep 6, 7 en 8. Let op! Wanneer u het lesmateriaal uitprint vervalt

LESBRIEF. Informatie VOOR DOCENTEN LEERDOELEN. Let op! Wanneer u het lesmateriaal

Wie ben jij? HANDLEIDING

Ziek zijn in Kenia. Als ik ziek ben voel ik me rot. Dan raak ik achter met school en haal slechte cijfers. Faith, 14 jaar.

Putin s kiss. Xxxxx. Regie: Xx Jaar: Regie: Vibeke Muasya Jaar: 2011 Duur: 85 minuten. Xxxx

Een weg door de geestelijke stromingen vragenlijst voor het jodendom. Naam:

China Blue. Docenthandleiding. Regie: Micha X. Peled. Jaar: Duur: 86 minuten (lange versie), 52 minuten (korte versie)

Inhoud. Inleiding...4 Hoofdstuk 1 Het ontstaan van mensenrechten...6 Hoofdstuk 2 Dertig mensenrechten...14

WIE GOED ONTMOET DISCUSSIELES OVER EEN MAATSCHAPPELIJK DILEMMA DAT GEPAARD GAAT MET DIEPE HERSENSTIMULATIE

MARKET GARDEN 70 jaar

Lesbrief bij Mijn broer is een boef van Netty van Kaathoven voor groep 7 en 8

Moeder werkt. Als de baby er eenmaal is, leg ik m dicht tegen z n moeder aan. Rhoda. werkblad 03

DEEL 1. WERKBOEK 1 Je Zelfbeeld Monique van Dam YOU: De keuze is aan jou!

Belangen: Wel of niet ingrijpen in Syrië?

Kinderrechtenverdrag VOOR KINDEREN EN JONGEREN

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Lost in Africa. XXXXX Opdrachtblad. Xxxxx. Opdrachtenblad. Regie: Xx Jaar:

J L. Nordwin College Competentiemeter MBO - 21st Century & Green Skills. Vaardigheden Gedragsindicatoren. 21st Century Skill - -

Dit lesmateriaal bestaat uit drie delen: DOCENTENHANDLEIDING

stimuleert ondernemerschap BRochure albert

DAG VAN DE RECHTEN VAN HET KIND 20 NOVEMBER 2011 EEN LESBRIEF VOOR DE GROEPEN 6-8

Mediawijsheid. Auteursrecht bij foto s. Voorbereiding. - De leerlingen begrijpen het verschil tussen eigen gebruik van een foto en een

DE L CKER. Het project is een samenwerking tussen Human, NPO 3Lab en NPO3Extra.

Speak up! Wat is JA en wat NEE?

Kinderrechtenverdrag. Voor kinderen en jongeren

Mini-docu - Les 1 Het begin van je documentaire

Beroepenwerkstuk 3 MAVO

Kies 2. Leerwerkboek burgerschap SANDER HEEBELS PETRI BENSCHOP MENNO BEEKHUIZEN MARK OOMEN HANNEKE SCHOTTERT

DE L CKER LUCA: ADHD

Maak het waar hv123. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

MULTITECHNIEK Nieuwe huisstijl + ontwikkeling logo

GELOVEN IN DE WERELD LESBRIEF VOORTGEZET ONDERWIJS TOT ZIENS IN 0NS MUSEUM! GELOVEN IN DE WERELD PAG > 1

Discussie: Start de les door de volgende stelling op het bord te schrijven:

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

WERKVORMEN MAGAZIJN. Wat is netwerken? Landelijk Stimuleringsproject LOB in het mbo

Introduceren thema 80 jarige oorlog. Thema: 80 jarige oorlog. centraal: 2. Maak een nieuw eigentijds volkslied.

Lessenserie over Taal & Respect. Klas 1 - VMBO

Media & Privacy Lessenserie Gotcha!

4. Wat zijn de rechten en plichten van een asielzoeker in België?

Films kijken op internet: verboden of niet?

Cliptoetsen Derde Kamer docentenhandleiding

Ontdek de Bibliotheek. Ontdek de Bibliotheek. Ontdek de Bibliotheek

Waar sta jij? (Uit: Kompas)

Uitleg boekverslag en boekreclame

together forever is het motto van het Europees Jaar van de Interculturele Dialoog 2008 in Nederland Parents` Love

Filmvertoning Primair Onderwijs SEPT 2017 NFF DOCENTENHANDLEIDING KAMPIOENEN VAN AMSTERDAM ... NFF Educatie ... Lesmateriaal ...

XXXXX. En daarom werk ik, Xxxxx. Opdrachtblad. Docentenhandleiding jaar later. Regie: Jaar: Duur: Website:

Good Fortune. XXXXX Opdrachtblad. Xxxxx. Opdrachtenblad. Regie: Xx Jaar:

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Ik ben Alice - docenten

Xxxxx. Regie: Xx Jaar: Regie: Debs Gardner-Paterson Jaar: 2010 Duur: 88 minuten Website

LES 1 OFFERFEEST, RITUELEN EN DE FILM GODS LAM

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

Transcriptie:

My Neighbourhood Rebekah Wingert-Jabi & Julia Bacha 2012 26 minuten 1

Filmbeschrijving Mohammed El Koerd is een Palestijnse jongen die opgroeit in de wijk Sheikh Jarrah in het hart van Oost-Jeruzalem. Wanneer zijn woonplaats door Joodse kolonisten wordt bezet, moet zijn familie de helft van hun huis afstaan aan mensen die hij niet kent. Samen met zijn familie en de andere bewoners van de wijk begint de elfjarige Mohammed aan een vreedzaam protest. Plotseling worden ze tot hun verbazing gesteund door Israeli die het niet eens zijn met de gedwongen uitzettingen. Inleiding en leerdoelen Hierbij ontvangt u de lesbrief bij de documentaire My Neighbourhood. In deze docentenhandleiding vindt u de leerdoelen, een korte instructie, de correcte antwoorden bij de opdrachten en relevante bronnen. U kunt zelf kiezen welke opdrachten u meer of minder relevant vindt en welke opdrachten u wilt uitwerken met de leerlingen. De lesbrief is te gebruiken binnen de curricula van de maatschappijvakken, maar kan ook prima ingezet worden bij thematische activiteiten, bijvoorbeeld in het kader van burgerschapsvaardigheden. Het materiaal is geschikt voor leerlingen uit het voorgezet onderwijs (klas 1, 2 en 3). Movies that Matter biedt mensenrechteneducatie. Dat betekent dat leerlingen kennis opdoen over mensenrechten. Ze verwoorden en delen hun opvattingen en eventueel stellen ze hun mening bij. De lesbrief bij My Neighbourhood geeft leerlingen informatie over het Israëlisch-Palestijnse conflict. Meer specifiek gaat de documentaire in op de huidige situatie in de wijk Sheikh Jarrah in Oost-Jeruzalem. In deze wijk bezetten Joodse kolonisten de huizen van Palestijnen en krijgen uitgezette Palestijnen steun van Israëlische activisten. De lesbrief laat leerlingen kennismaken met de Universele Verklaring voor de Rechten van de Mens en nodigt uit tot reflecteren op deze rechten, in de context van de documentaire. De concrete leerdoelen die hieruit volgen zijn: 1. De leerling weet waar Israël ligt en wat de geschiedenis van de Joden en Palestijnen in dat land is. 2. De leerling kan uitleggen wat er op dit moment aan de hand is in de wijk Sheikh Jarrah in Oost-Jeruzalem. 3. De leerling weet wat universele mensenrechten zijn. 4. De leerling kan samenvatten waar de documentaire over gaat en zijn/haar mening erover geven en die van anderen respecteren. 5. De leerling kan de hoofdpersonen en hun rol in het verhaal van de documentaire beschrijven. 2

Instructie en lesplanning Om een context te bieden bij het kijken van de documentaire en voorkennis te activeren, maken de leerlingen eerst opdrachten 1 tot en met 3 van het opdrachtenblad. Vervolgens lezen de leerlingen de kijkopdrachten. Het doel van deze kijkopdrachten is, dat leerlingen geprikkeld worden na te denken over de totstandkoming van de situatie in de wijk Sheikh Jarrah en de rol van de verschillende actoren daarin kunnen plaatsen. Na afloop van de film maken de leerlingen eerst de opdracht Wie is wie?. Door middel van deze opdracht wordt duidelijk of de leerlingen de verschillende hoofdpersonen in de documentaire goed hebben kunnen onderscheiden en of zij hun rol in de situatie begrepen hebben. Vervolgens zijn er drie basisopdrachten, die de context en onderwerpen van de documentaire verder uitwerken en de leerlingen laten reflecteren op wat ze van de documentaire vonden. De slotopdracht kan gebruikt worden om de leerlingen klassikaal te laten discussiëren over mogelijke oplossingen voor de huisuitzettingen, Tot slot zijn er de keuze-opdrachten, die een verdiepend karakter hebben. De opdrachten Verzin een protestactie en Discussie zijn klassenopdrachten, die iets meer tijd in beslag nemen. Het is natuurlijk mogelijk om een andere invulling te geven aan deze opdrachten, of zelf een selectie te maken van de opdrachten die door de leerlingen moeten worden gemaakt. In de opdrachten is aandacht voor de inhoud van de film, maar ook voor reflectie. Als introductie of aanvulling (slotopdracht) op My Neighbourhood kunt u de aflevering van het programma Stefpacking (duur: 26 min, de link vindt u in de bronnen) over Israël laten zien. Stef Biemans zoekt hierin samen met Joodse en Palestijnse jongeren een eigentijdse verklaring voor het conflict in Israël. U kunt de volgende lesplanning hanteren: 1. Leerlingen maken opdracht 1 tot en met 3. Eventueel de aflevering van Stefpacking over Israël. 2. Leerlingen lezen de kijkopdrachten door. 3. Leerlingen kijken naar My Neighbourhood. 4. Leerlingen maken de basisopdrachten en kiezen daarna welke verdiepingsopdrachten ze willen maken. Bij sommige opdrachten zoeken de leerlingen zelf extra informatie op over een onderwerp of begrip, of gebruiken ze extra informatie uit het bronnenblad of uit de Universele Verklaring voor de Rechten van de Mens. Beiden zijn toegevoegd aan het eind van de lesbrief. 3

Opdrachten en antwoorden Aan de hand van de opdrachten 1 tot en met 3 kunt u inventariseren welke beelden en opvattingen leerlingen hebben over Israël en de bezette gebieden. Als deze eenzijdig of negatief zijn, kunt u dit benoemen en eventueel verklaren. Verder zoeken de leerlingen zelf informatie op over de achtergrond van het conflict en de huidige situatie. De samenwerkingsopdracht stimuleert discussie tussen de leerlingen. Desgewenst kunt u de eerdergenoemde aflevering van Stefpacking laten zien als handige basis voor onderstaande opdrachten en de klassikale slotopdracht. Opdracht 1 Zoek op waar Israël ligt. A. Op het schoolbord staat Israël. Schrijf op het bord een woord dat bij je opkomt als je denkt aan dit land. Maak zo met je klasgenoten een mindmap. B. Kijk nu naar alle woorden die op het bord staan. Hebben jullie meer positieve of negatieve woorden opgeschreven? C. Heb je ooit al eens een film gezien over Israël? Waar ging die film over? Eigen antwoorden Opdracht 2 Zoek informatie over de geschiedenis van de Joden tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. A. Beschrijf in ongeveer 5 zinnen waarom de Israëli het zo belangrijk vinden om een eigen staat te hebben. Eigen antwoord op basis van gezochte informatie. B. Bedenk waarom de Palestijnen recht hebben op een eigen staat. Schrijf je antwoord op in ongeveer 5 zinnen. Eigen antwoord op basis van gezochte informatie. C. Schrijf nu in ongeveer 10 zinnen op wat je weet over het conflict tussen Israël en de Palestijnen. Eigen antwoord op basis van gezochte informatie. Opdracht 3 A. Zoek op waar Israël en de Palestijnse gebieden liggen. Hoe is de stad Jeruzalem verdeeld tussen de twee groepen? Wie woont waar? In West-Jeruzalem wonen overwegend Israëli/ Joden en in Oost-Jeruzalem overwegend Palestijnen. De delen worden gescheiden door de zogenaamde groene lijn. B. Stel je voor hoe het is om in een gebied te wonen waar een conflict is over welke mensen op welke plek mogen wonen. Wat zou jij doen als er ineens ongevraagd andere mensen in jouw huis komen wonen, terwijl jij er zelf ook nog woont? Bespreek dit met een klasgenoot. C. Eigen antwoord. Kijkopdrachten Let goed op de verschillende personen die aan het woord komen. Bij welke groep horen ze? Wat is hun rol in de wijk Sheikh Jarrah? Wat vinden ze van de situatie in de wijk? Het feit dat de Palestijnen bij hun protest tegen de Israëlische kolonisten steun krijgen van Israëlische activisten, kan in eerste instantie verwarring opwekken. Voor het begrip van de situatie is het van belang de achtergrond en opvattingen van de verschillende hoofdpersonen helder te hebben. Kun je zonder het lezen van de Universele Verklaring voor de Rechten van de Mens al herkennen welke mensenrechten in de documentaire in het geding zijn? Mogelijke antwoorden: recht op protest, recht op wonen, vrijheid van meningsuiting. 4

2. Antwoordmodel Opdrachten en antwoorden Good Fortune Background information sheet Production: Year: Jeremy Levine and Landon van Soest 2009 Time: 40 minutes www.goodfortunefilm.com Movies that Matter @ school guides and advises at the exhibit of human rights films at school. Otas Na denos filmconseque occus nus est, Sequiam, nihicim essinvero vit ut litatquam arum et moditat incitiatio. Itatia cum nobisci atquibu sapiciti dolupta estorio bearibu sdander issunti bereniam am ant, serovidem nonsequis et es sit rem repero modit quatiat. Basisopdrachten sitio. Sitinctusam vel im voluptum invelendem lit earisti Opdracht 4: a consed exercipsunt earciae antotat ossumqu ibusti Wie wie? ea porias exped quidelectas sequam vellit is voluptat Tio eos ducipsum est, quam dollant etur, nimus estio beatem nonse volupic tatectecae maxiofficia velluptat. Verbind hieronder de juiste naam metdolupta de juistebeschrijving en bijbehorende foto. men tibusam, qui comnis quo maxim tempora taquatiis ped qui dolut es dolore ipsus. El Kurd Os aligendam, volorit optatem et Mohammed optae nobitassit Mohammed El Kurd remolore velluptatur alitius comnis expernam rehenisti Palestijnse jongen die geboren en receatur opgegroeid is in de wijk Sheikh Jarrah in Sollore porum ducillitiam ut delles re landrest venis simus. Oost-Jeruzalem. Op elfjarige leeftijd komt hij volessit, uit school en is de helft van zijn huis unt excest quos explaciis dolent eaqui autes Ignatiis videlluptium entet, cone porem sunt entur, ulovergenomen Israëlische Samensitist, met Israëlische activisten tem quis qui tedoor andes ea de pe kolonisten. quo volor sitates labor sit, qui ipsam volorest, qui non re volorer natium probeert hij eenmo manier te vinden omdolorum zonder volenimpor geweld zijn huis terug te krijgen cuptate cerciet et, senis volores imusciis debis doles qui qui ommolest, nimus et volorat en deomnimet overnames te stoppen. sum, ut optas int utaspelest ea as unto dolum iatur? Luptis deribus am eos pla nis maxime officitinvel qui odignimporem sam alique as es est, ut pe eum ipiet illor aut quid qui conseque diam, il inctotae repuda Zvi utembenninga faccum alitat res debis qui autem. Nam re sequisi Israëlische student, die opgegroeid is in West-Jeruzalem. mporern aturibusda sanda asperes toriatem quibusdae Toen hij hoorde over Zvi Benninga de huizen in delatenia wijk Sheikh Jarrah sloten hij en zijn zus Sarah latiabezettingen que endus van qui consequam nobitat urehenda ich aan bijlaciur de protesten. corecepe rent fugiasseque nobis esci consequis molorectia nam et rae. Nem nimus ma di quia eaquidrifka El Kurd ignam ratur rem asinvel endigenetur? As mi, incto iur De oma van Mohammed, die al meer dan 50 jaar in het huis van de familie aditatur? El Kurd woont. Ze heeft niet zoveel vertrouwen in de Israëlische deelnemers van de protesten omsunt hunducitissit huis terug te krijgen. Pa nonessi quist ra offic to beatian dellab imi, quunt a cumquam alitatiusam quo comnis exerum Rifka el kurd Yonatan Yosefad ullam quiscipsant lania conem fuga. eum es magnam Vertegenwoordiger van conseque de Israëlische kolonisten die in Sheikh Jarrah wonen. Alibusdae. Harcipsandi reptat expedip samus. Hij ziet de Joodse overname van de wijken in Oost-Jeruzalem als een religieuze plicht enllorem een belangrijk vanrereperi de terugkeer van de Joden naar het Uciduci fuga. Atiaonderdeel quatem dem ipidipid beloofde land Zion. de doloreius Palestijnse familiesexdaarvoor hun huizen uit moeten, quas nis dolorior autedat pliqui aborum vindt hij daarbij plaborio beatur passen. acearchiciet andit et mostias sit et et ab inveliqui unt pe lam eat omnimod istior sam, eum Met deze voluptate opdracht odi wordt achtergrond vanberro de hoofdpersonen in de documentaire facepera condeplandit la vernati qui nogmaals helderquasimo uiteengezet. ducit undignam luptatius a voluptat. Yonathan Yosef 5

Opdrachten Opdracht 5: Nabespreken A. Wat vond je van de documentaire? Schrijf drie woorden op die de documentaire volgens jou beschrijven. B. Leg uit waarom je deze woorden hebt gekozen en verduidelijk dit aan de hand van voorbeelden. C. Welke scène uit de documentaire is je het meest bijgebleven? Leg uit waarom. D. Schrijf nu vier woorden op, die bij je opkomen als je denkt aan Israël. Kijk nog eens terug naar de mindmap uit opdracht 1. Is je beeld van Israël veranderd na het zien van de documentaire? Waarom wel of niet? E. Wie heeft de documentaire gemaakt? Waarom denk je dat hij/zij de documentaire gemaakt heeft? Regisseurs zijn: Rebekah Wingert-Jabi & Julia Bacha. De documentaire is gemaakt door de organisatie Just Vision met als doel verslag te leggen van de misstanden tussen Palestijnen en Joden. Mogelijk willen zij de getroffen Palestijnen hiermee ondersteunen, door de situatie in Oost- Jeruzalem (internationaal) kenbaarder te maken. In deze opdrachten kunnen de leerlingen goed met elkaar van gedachten wisselen. In eerste instantie maken de leerlingen de opdrachten individueel. Daarna kunnen ze eventueel de antwoorden met elkaar bespreken. Ze zien overeenkomsten en verschillen en beargumenteren hun keuzes. Wat heeft de documentaire de leerlingen geleerd? Opdracht 6: Palestijnse huisuitzettingen Voor deze opdracht mag je gebruikmaken van de kaart in de illustraties en bronnen (aan het eind), of op internet zoeken. We hebben gezien dat Jeruzalem verdeeld is in twee gebieden, verdeeld door de groene lijn. A. In welk deel woont Mohammed? In Oost-Jeruzalem. B. Waarom vinden de Joodse kolonisten dat zij de huizen van Palestijnen in dit deel van de stad mogen innemen? Mogelijk antwoord: Zij menen dat zij recht hebben op dit land op basis van historisch-religieuze argumenten. Voorbeelden hiervan kunnen zijn: omdat Israël door God aan Abraham zou zijn beloofd Israël oorspronkelijk door het Joodse volk werd bewoond en ontwikkeld De Verenigde Naties politieke soevereiniteit toekende aan het Joodse volk over een deel van Palestina (echter niet over Jeruzalem). C. Wat vind jij ervan dat deze huizen worden ingenomen? Bespreek je antwoord met een klasgenoot. Hebben jullie dezelfde mening en dezelfde argumenten? Waarom wel of niet? Eigen antwoord 6

2. Opdrachten Antwoordmodel Good Fortune Production: Jeremy Levine and Landon van Soest Year: 2009 Time: 40 minutes www.goodfortunefilm.com Background information sheet Movies that Matter @ school guides and advises at the exhibit of human rights films at school. Otas Opdracht nos 7: conseque Mensenrechten occus nus est, Lees de Universele Verklaring voor de Rechten van de sitio. Mens, Sitinctusam in de bronnen. vel im voluptum invelendem lit earisti ossumqu A. Welke rechten ibusti a consed zijn in de exercipsunt documentaire earciae in het antotat geding? vellit Het voluptat recht op ea protest, porias exped recht quidelectas op gelijke bescherming sequam nimus door estio de wet, beatem recht nonse op bezit, volupic recht tatectecae van vrijheid maximen meningsuiting. tibusam, qui comnis quo maxim dolupta tempora van taquatiis B. Op welke ped manier qui dolut zie es je dolore dit in de ipsus. documentaire? Mogelijke voorbeelden: Mohammed mag niet in Sollore zijn gehele porum ducillitiam eigen huis ut wonen, delles receatur de wet staat re landunt dat excest de kolonisten quos explaciis het dolent huis innemen, eaqui autes de volessit, protesten toe tem worden quis qui neergeslagen. te andes ea de pe quo volor sitates sitist, cuptate C. Bespreek cerciet met mo een et, klasgenoot senis volores je antwoorden. dolorum volenimpor sum, Hebben omnimet jullie ut hetzelfde optas int opgeschreven? utaspelest ea as unto dolum qui Waarom odignimporem wel of niet? sam alique as es est, ut pe eum ipiet utem Eigen faccum antwoord. alitat res debis qui autem. Nam re sequisi D. mporern Denk nog aturibusda eens terug sanda aan asperes wat je met toriatem je klasgenoten quibusdae latia hebt que besproken endus qui bij consequam de vraag wat latenia jij zou nobitat doen urehenda als er corecepe ineens laciur ongevraagd rent fugiasseque andere mensen nobis in esci jouw consequis huis molorectia komen wonen, nam et terwijl rae. Nem jij er nimus zelf ook ma nog di quia woont. eaquidignam Hoe ratur reageert rem asinvel Mohammed? endigenetur? As mi, incto iur aditatur? Zou jij hetzelfde hebben gedaan als hij? Waarom wel of niet? Pa Eigen nonessi antwoord. quist ra sunt ducitissit offic to beatian dellab E. imi, Mohammeds quunt a cumquam oma zegt alitatiusam dat hij, na quo de comnis bezetting exerum van eum hun es huis, magnam een jongen ad ullam is quiscipsant geworden die lania ouder conem is dan fuga. Alibusdae. zijn echte Harcipsandi leeftijd. Wat conseque bedoelt ze reptat hiermee? expedip samus. Mogelijk antwoord: Hij is door de heftige Uciduci gebeurtenissen llorem fuga. sneller Atia quatem volwassen dem rereperi geworden; ipidipid quas hij nis eerder dolorior dan aute de pliqui meeste doloreius jongeren aborum gaan explaborio nadenken beatur over acearchiciet mensenrechten; andit et mostias hij houdt sit zich et et ab op inveliqui jonge unt leeftijd pe lam al eat bezig omnimod met onderwerpen istior sam, eum die facepera meer in voluptate de wereld odi van con volwassenen plandit la vernati thuishoren. berro qui ducit undignam quasimo luptatius a voluptat. Opdracht Sequiam, 8B nihicim is een essinvero optionele vit opdracht ut litatquam die ingaat arum et op de verschillende moditat incitiatio. invalshoeken Itatia cum van nobisci My Neighbourhood atquibu sapiciti dolupta Stefpacking. estorio bearibu sdander issunti bereniam am ant, en serovidem nonsequis et es sit rem repero modit quatiat. Opdracht 8: Slotopdracht Tio Het conflict eos ducipsum tussen de Palestijnen est, quam en Joden dollant speelt etur, al officia ruim 60 jaar. velluptat. Het is een ingewikkeld probleem dat lastig is op te lossen. De uitbreiding van Joodse neder- Os zettingen aligendam, Palestijnse volorit optatem huisuitzettingen optae nobitassit spelen vooral remolore de laatste velluptatur 10 jaar een alitius steeds comnis grotere expernam rol in het rehenisti conflict. rest A. Bespreek venis simus. klassikaal hoe het conflict zou kunnen Ignatiis worden videlluptium opgelost. entet, Wat zou cone er concreet porem sunt gedaan entur, kunnen sit, worden qui ipsam aan volorest, de Palestijnse qui non huisuitzettingen? re volorer natium ullabor imusciis B. Vergelijk debis My doles Neighbourhood qui qui ommolest, en Stefpacking. nimus et Denk volorat iatur? hierbij Luptis terug deribus aan opdracht am eos pla 5E. nis Vanuit maxime welk officitinvel oogpunt illor zou aut Stefpacking quid qui conseque zijn gemaakt? diam, il Welke inctotae gevoelens repuda roept de aflevering van Stefpacking bij je op? My Neighbourhood belicht voornamelijk de misstanden van de Palestijnse huisuitzettingen en legt daarbij de nadruk op het Joods activisme en de (Palestijnse) demonstraties. Stefpacking laat de gevolgen van het conflict zien voor de jongere generaties van zowel Joodse als Palestijnse kant en hoe zij daar mee om moeten gaan. 7

Opdrachten Keuzeopdrachten Opdracht 9: Recensie Je bent lid van de Moviezone-jury. Dit is de jongerenjury die de beste films kiest op filmfestivals. Jij mag als jurylid een recensie schrijven over My Neighbourhood, voor een krant. A. Beschrijf in vijf zinnen waar de documentaire over gaat. B. Beschrijf het einde van de documentaire in drie zinnen. Is het een open of een gesloten einde? C. Vind je het een hoopgevend einde? Waarom wel of niet? D. Wat zou je anderen verder over deze documentaire willen vertellen? E. Vertel nu in vijf zinnen waarom je de documentaire wel of niet zou aanraden. F. Kleur tot slot de onderstaande sterren in om de film te beoordelen. 1 ster is heel slecht, 5 sterren is heel erg goed. In deze opdracht reflecteren de leerlingen uitgebreider op hun mening over de film en oefenen ze hun schrijfvaardigheid. Opdracht 10: Fundamentalisme Zoek informatie op over het begrip fundamentalisme. A. Schrijf in eigen woorden op wat fundamentalisme inhoudt. Eigen antwoord, bevat de volgende strekking: Strenge interpretatie van een godsdienst, gekenmerkt door religieuze onverdraagzaamheid. Vaak strijdig met de mensenrechten. B. Hoe komt fundamentalisme voor in de documentaire? Licht je antwoord toe met twee voorbeelden. Mogelijk antwoord: De kolonisten zouden gezien kunnen worden als fundamentalisten, omdat zij op basis van hun Joodse achtergrond claimen recht te hebben op land en dit willen uitbreiden. Niet alle Joden denken zo, want in de film zijn ook de activisten te zien, die de Palestijnen steunen, maar wel een Joodse achtergrond hebben. Opdracht 11: Verdeeldheid binnen een groep In de documentaire zien we dat het huis van de Palestijnse Mohammed bezet wordt door Joodse kolonisten. De protesten tegen die uitzetting worden tegelijkertijd gesteund door Joodse activisten. Bespreek je antwoorden met een klasgenoot. A. Mohammed is eerst in de war over de steun die hij krijgt van Zvi en de andere activisten, waarom? Hij begrijpt eerst niet dat de activisten ook Joden zijn. Hij moet wennen aan het idee dat de Joden niet één groep zijn: er zijn ook Joden die niet achter de bezettingen staan. B. Wat zegt de oma van Mohammed over het feit dat de familie gesteund wordt door Zvi en de andere activisten? Zij vertrouwt hen toch niet helemaal. Ze vindt het onlogisch dat er Joden zijn die tegen andere Joden strijden. 8

Opdrachten C. Wat is het standpunt van de Joodse kolonisten? Zij willen dat Jeruzalem een geheel Joodse stad wordt, waarbij het de hoofdstad wordt van een Joods Israël. Zij vinden dat ze recht hebben op dit land, omdat is toegezegd. Daar moeten de Palestijnen die in het gebied wonen voor wijken. D. Wat is het standpunt van de Joodse activisten? Zij vinden dat de rechten van de Palestijnen gelijk moeten zijn aan die van de Israëli en dat zij dus niet zomaar hun huizen uit gezet mogen worden. Ze willen dat de staat de rechten gelijk maakt. Opdracht 12: Schrijf een brief Kies een van de onderstaande mogelijkheden. A. Schrijf een brief aan Mohammed. Vertel hem wat je weet over zijn situatie, over zijn leven in Jeruzalem en de bezetting van zijn huis door de Joodse kolonisten. Schrijf hem je advies. Wat zou jij doen als je Mohammed was? En waarom? Schrijf ongeveer 400 woorden. Eigen antwoord. Doel van deze opdracht is om de leerling zich persoonlijk te laten inleven in de situatie van Mohammed en bewust te maken van de verschillen tussen het leven in Nederland en de situatie in Oost-Jeruzalem. Opdracht 13: Verzin een protestactie Je hebt nu gezien hoe de activisten protesteren tegen de inname van de huizen van Palestijnse families door Joodse kolonisten en hoe zij daarin door de politie tegengehouden worden. Bedenk samen wat jullie zouden kunnen doen om hen te steunen. Stap 1: Schrijf op waarom jullie het nodig vinden dat de (Nederlandse) politiek iets doet tegen de gedwongen uitzettingen van Palestijnse families. Je kunt hierbij de Universele Verklaring voor de Rechten van de Mens gebruiken. Stap 2: Bedenk hoe jullie de aandacht kunnen trekken voor dit thema. Stap 3: Maak een protestbord voor jullie actie. Stap 4: Presenteer jullie plannen aan de klas. Als docent begeleidt u de leerlingen waar nodig. U kiest zelf hoeveel tijd u aan deze opdracht wilt besteden. 9

Opdrachten Voor Havo / VWO Opdracht 14: Discussie A. Bespreek in tweetallen de volgende vraag: Is het belangrijk dat er documentaires gemaakt worden zoals My Neighbourhood, over de gebeurtenissen in Jeruzalem en Israël? Waarom wel of niet? Bedenk een argument voor en een argument tegen. B. Bespreek je argumenten vervolgens in de klas. In deze opdracht oefenen de leerlingen hun debatvaardigheden door de stelling te verdedigen of te weerleggen. Daarnaast draagt het bij aan de bewustwording van de leerlingen over de rol van de media in de beeldvorming en het aan de kaak stellen van onderwerpen. U kunt zelf kiezen hoeveel tijd u aan deze opdracht wilt besteden. Opdracht 15: Objectiviteit en subjectiviteit Documentairemakers proberen over het algemeen de werkelijkheid te benaderen. Hierin verschillen zij van filmmakers, die een fictief (verzonnen) verhaal laten zien. Toch kan een documentaire nooit helemaal objectief zijn. Documentairemakers moeten selectief te werk gaan om te beslissen welke beelden gebruikt gaan worden. Dit kan bijvoorbeeld zijn omdat er te veel beeldmateriaal is en niet alle beelden kunnen worden opgenomen in de uiteindelijke documentaire. Het kan er echter ook toe leiden dat de maker een eenzijdig beeld geeft van de thematiek door bewust bepaalde beelden en informatie weg te laten. A. Vind je de documentaire My Neighbourhood objectief? Waarom wel of niet? Voor het beantwoorden van deze vraag kun je terugkijken naar opdracht 5E, waar je opschreef wie de documentaire gemaakt heeft. Eigen antwoord. Bijvoorbeeld: De documentaire is gemaakt door Just Vision, een organisatie die zich schaart achter Palestijnen en Israëli die voor vrede zijn. Aan de ene kant zou je hen niet objectief kunnen noemen, omdat ze vanuit hun eigen standpunt tegen de gedwongen huisuit zettingen en het huidige staatsbeleid zijn. Aan de andere kant brengen ze in hun documentaire de standpunten van beide partijen duidelijk in beeld. Op grond daarvan zou je ze objectief kunnen noemen. B. Aan het einde van de documentaire vertelt Mohammed dat hij hoopt ooit advocaat te worden, zodat hij kan helpen de rechten van de Palestijnen te verdedigen. Zou Mohammed een objectieve advocaat kunnen zijn? Waarom wel of niet? Eigen antwoord. 10

Opdrachten Opdracht 16: Politiek en discriminatie Zvi zegt dat de Israëlische activisten niet zozeer protesteren tegen de kolonisten, maar tegen de staat. Even later zegt zijn zus Sara, dat er in Israëli wetten zijn die discrimineren tussen Israeli en Palestijnen. A. Zoek op wat discriminatie betekent en leg dit in eigen woorden uit. Eigen antwoord, bevat de volgende strekking: het anders behandelen van mensen of groepen op basis van kenmerken zoals afkomst, ras, geboorteland, geloof, politieke of religieuze overtuiging, sociale gewoonten, sekse, seksuele geaardheid, taal, handicap, leeftijd, etc. Geen sprake van gelijke behandeling in gelijke gevallen. B. Leg uit hoe het volgens de wet kan dat de kolonisten ongestraft de huizen van Palestijnen kunnen innemen. De regering en wetgeving van Israël staan toe dat Joodse kolonisten huizen innemen. Het heeft voor de Palestijnen tot nu toe weinig zin gehad om naar de rechter te stappen. C. In de documentaire zegt Sara dat de staat Israël discrimineert. Ben jij het hiermee eens als je kijkt naar de situatie in Jeruzalem? Waarom wel of niet? Eigen antwoord D. Wat vind jij van de situatie in Jeruzalem? Schrijf een brief aan de regering van Israël. Vertel wat je weet over de gebeurtenissen in Jeruzalem: over de bezetting van huizen in het Oosten van de stad en over de protesten die tegengehouden worden. Schrijf hen wat jij vindt dat de regering hieraan zou moeten doen en waarom. Betrek in je brief ook de Universele Verklaring voor de Rechten van de Mens. Doel van deze opdracht is om de leerling een eigen mening te laten vormen over de mensenrechten- situatie in Israël en specifiek in Oost- Jeruzalem. Daarnaast is het een oefening met schrijfvaardigheid. 11

Illustraties Kaart Jeruzalem 12

Bronnen http://www.aish.com/h/9av/j/jerusalem_jewish_and_muslim_claims_to_the_holy_city.html http://www.amnesty.nl/mensenrechten/landen/israel-en-de-bezette-gebieden http://www.justvision.org/myneighborhood http://middleeastprogress.org/2007/09/smart-separation-2/ http://en.wikipedia.org/wiki/united_nations_partition_plan_for_palestine http://en.wikipedia.org/wiki/positions_on_jerusalem http://en.wikipedia.org/wiki/list_of_the_un_resolutions_concerning_israel_and_palestine Aflevering Stefpacking over Israël: http://www.uitzendinggemist.nl/afleveringen/1311676 13

5. De Universele Verklaring van de Rechten van de Mens De Universele Verklaring van de Rechten van de Mens is een verklaring die is aangenomen door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties om de basisrechten van de mens te omschrijven. De verklaring regelt de rechten van ieder mens. 1. Iedereen wordt vrij en met gelijke rechten geboren. 2. De mensenrechten gelden voor iedereen, waar ook ter wereld. 3. Je hebt recht op leven, op vrijheid en op veiligheid. 4. Slavernij is verboden. 5. Martelen is verboden. 6. Je hebt het recht om erkend te worden voor de wet. 7. De wet is voor iedereen gelijk en moet iedereen gelijke bescherming bieden. 8. Als je onrecht wordt aangedaan, heb je recht op bescherming. 9. Je mag niet zomaar worden opgesloten, of het land uitgezet. 10. Als je terecht moet staan, heb je recht op een eerlijke en openbare rechtszaak met een onafhankelijke rechter. 11. Je bent onschuldig tot het tegendeel is bewezen. Je daden kunnen niet achteraf strafbaar worden gesteld. 12. Je hebt recht op privacy en op bescherming van je goede naam. 13. Je mag je vrij verplaatsen in je eigen land. Je mag ieder land (ook je eigen) verlaten. 14. Je mag vluchten naar een ander land, als je mensenrechten worden bedreigd. 15. Je hebt recht op een nationaliteit. 16. Je mag trouwen met wie je wilt en een gezin stichten. 17. Je hebt recht op bezit, dat mag niemand zomaar van je afnemen. 18. Je mag je eigen godsdienst kiezen en daarnaar leven. 19. Je hebt het recht om uit te komen voor je eigen mening. 20. Je mag lid worden van een vereniging en een vereniging oprichten. Niemand mag je dwingen om bij een vereniging te horen. 21. Iedereen mag meedoen aan de verkiezingen voor het landsbestuur en zichzelf daarvoor verkiesbaar stellen. Het volk kiest de regering in democratische verkiezingen. 22. Je hebt recht op de economische, culturele en sociale voorzieningen in je land. Arme landen hebben recht op internationale hulp. 23. Je hebt recht op werk naar keuze, met een eerlijk loon. Je mag lid worden van een vakbond. 24. Je hebt recht op rust en vrije tijd. 25. Je hebt recht op genoeg inkomen om van te leven. Als je niet voor jezelf kunt zorgen, moet de overheid dat doen. 26. Je hebt recht op onderwijs. 27. Je hebt het recht om te genieten van kunst en cultuur. 28. Landen moeten ervoor zorgen dat de mensenrechten kunnen worden nageleefd. 29. Je hebt plichten om ervoor te zorgen dat de rechten van andere mensen kunnen worden nageleefd. De wetten in je land mogen niet in strijd zijn met de mensenrechten. 30. Geen van deze rechten mag worden misbruikt om de mensenrechten te vernietigen. 14

Amnesty Movies that Matter International Amnesty International Amnesty International is een internationale organisatie die zich inzet voor de rechten van de mens. Over de hele wereld heeft Amnesty meer dan 2,8 miljoen leden en aanhangers. Het hoofdkantoor staat in Londen. Daar worden gegevens van over de hele wereld verzameld en bereiden de medewerkers de internationale acties van Amnesty voor. Amnesty International heeft afdelingen, structuren en groepen in bijna honderd landen en gebieden, ook in Nederland. Amnesty International is onpartijdig en onafhankelijk van elke regering, politieke ideologie, religie of elk economisch belang. Amnesty wordt voornamelijk gefinancierd door giften van leden en donateurs. Voor onderzoek en acties tegen mensenrechten-schendingen worden geen giften geaccepteerd van overheden. Amnesty accepteert alleen geld van overheden voor mensenrechteneducatie. Movies that Matter Movies that Matter is een internationaal expertisecetrum op het gebied van film en mensenrechten. Het organiseert het jaarlijkse Movies that Matter Festival en een maandelijks film- en debatprogramma in tien Nederlandse filmtheaters en speciale internationale vertoningen. richt zich in eerste instantie op (alle niveaus van) het voortgezet onderwijs. Voor het primair onderwijs zijn enkele filmtitels beschikbaar. Met behulp van de zoekmachine (www.moviesthatmatter.nl; educatie; filmaanbod) kunt u eenvoudig zoeken naar films op onderwerp, niveau en type film. Voor meer informatie en advies kunt u ook contact opnemen met Movies that Matter via educatie@moviesthatmatter.nl of 020-7733624. Het Movies that Matter Festival heeft een eigen educatieprogramma voor jongeren, de Young Amnesty Film Days. Het programma bestaat uit diverse vertoningen voor scholieren. Deze vinden plaats tussen 20 en 26 maart 2014, zowel in Den Haag als Amsterdam. Na afloop van de films is er een gesprek met de regisseur en/of een deskundige op het gebied van het thema van de film of het land waar deze zich afspeelt. 15

Colofon Redactie Yke Eykemans. Eindredactie Peter Wiersma Ontwerp Sazza Vormgeving Rob Jonkers Margreet Cornelius Leonie Hoeboer Movies that Matter Postbus 1968 1000 BZ Amsterdam www.moviesthatmatter.nl tel. (020) 77 33 624 educatie@moviesthatmatter.nl Alleen te gebruiken voor educatieve doeleinden. 16