Lesfiche. Doel: Leerlingen laten nadenken over het bewerken en publiceren van foto s van anderen.



Vergelijkbare documenten
Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

*Ook met het programma Paint van Windows kunnen foto s bewerkt worden

Meten van mediawijsheid. Bijlage 6. Interview. terug naar meten van mediawijsheid

Les Digitale fotografie, foto s delen met familie en vrienden. Iedereen online, van 9 tot 99 jaar.

Handleiding voor het maken van je eigen webpagina op de schoolsite

I. Algemeen deel: blog vs. Privacy

Iedereen online, van 9 tot 99 jaar. Les Facebook, sociaal zijn op het internet. Deze iconen tonen aan voor wie het document is

Een webshop vullen. a. Een product aanmaken. Ga nu naar Producten en kies voor Product toevoegen om een nieuw product aan te maken.

A1) Kennismakingsgesprek over sociale media en internetgebruik

FOTOREGELS. Uitleg en regels rondom het gebruik van foto s. Het auteursrecht. Als ik een foto koop, krijg ik dan ook de rechten op de foto?

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

Safe surfen. Safe surfen juf Lies 1

Les Hoe in alle veiligheid surfen. Deze iconen tonen aan voor wie het document is. Leerkrachten

Werken met multimedia montage van een filmpje

GEDRAGSCODE VOOR HET GEBRUIK VAN COMMUNICATIEMIDDELEN DOOR LEERLINGEN BINNEN DE OMO SCHOLENGROEP BERGEN OP ZOOM E.O.

De Kleine WordPress Handleiding

Doelen: - De leerlingen leren zoveel mogelijk verschillende dingen te doen als je daar talent voor hebt, en dit al op school uit te proberen;

Safe surfen. Safe surfen juf Lies 1

VMBO praktische leerweg VMBO theoretische leerweg HAVO VWO

Deze vragenlijst bestaat uit vijf delen, A t/m E.

Net op t net. Lespakket over sociale netwerksites en privacy 3 de graad basisonderwijs Werkbundel

KHLim. Departement Lerarenopleiding. Algemene vaardigheden ICT Nearpod

Les 2: Bescherm jezelf

Romp. Lesbrief Identiteit, Imago en Profiel. Kop

Wat word jij later? En waarom wil je dat worden? Vertel het ons in een filmpje!

Wanneer moeten we dat nog doen? We hebben vandaag, tijdens een andere vergadering, ons de vraag gesteld : waar moeten we naar toe om te melden dat

B&O Info Tel.: Internet: Facebook:

LinkedIn Simpel: Je Profiel. EBoekje voor starters Annet van Betuw

LinkedIn Simpel: Je Profiel. EBoekje voor starters Annet van Betuw

Vragen gesteld in het evaluatieformulier + Antwoorden

Jaarplan ASVZ 2016 Zorg pakken we samen aan

LESSEN MEDIAWIJSHEID VOOR HET PRIMAIR ONDERWIJS

Auteursrecht van beeldend kunstenaars

RICHTLIJNEN VOOR HET GEBRUIK VAN SOCIAL MEDIA

Aan de slag met. Facebook. en Twitter!

Lesvoorbereiding. Inleiding voor de leerkracht :

Les Digitale fotografie, foto s delen met familie en vrienden. Iedereen online, van 9 tot 99 jaar.

Slimmer Acquisitie van Passie naar Winst in 1 jaar. 28 tips. GRATIS bezoekers naar je site zonder Google?

Privacy instellingen voor Facebook Alles wat je op Facebook zet is openbaar. Wil je dat ook?

Les , de elektronische brief. Deze iconen tonen aan voor wie het document is

Ik en de maatschappij. Online

Veilig internetgebruik OBS De Leeuwerik.

Protocol internet en Mobiele telefonie

Internet Fun & Veilig

VEILIG INTERNET 1-2 HET PERSPECTIEF PCVO

Discussie: Start de les door de volgende stelling op het bord te schrijven:

Deze vragenlijst bestaat uit zes onderdelen, A t/m F.

Media wijsheid. Wifigeneratie. Privacy. Onderwerpen. Games. Cyberpesten

Iedereen online, van 9 tot 99 jaar. Les Skype: Online bellen. Deze iconen tonen aan voor wie het document is

e-communication 4 schools 2 parents 2.0

Nieuwsbrief CliëntAanZet

internet is gemakkelijk

Werkbundel Net op t net

GEBRUIKSAANWIJZING WEBSITE

De leerkracht voorziet papier, enveloppes en eventueel materiaal om de enveloppes te versieren.

Internet-protocolversie 1201

Leerjaar 3: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

Handleiding online leeromgeving. opdrachten.menea.nl

Screencast-O-Matic HANDLEIDING

INSTRUCT Samenvatting Basis Online Essentials Internet 2015, H3 SAMENVATTING HOOFDSTUK 3

HANDLEIDING Ouderavond online media

Iedereen online, van 9 tot 99 jaar. Les YouTube: muziek en films. Deze iconen tonen aan voor wie het document is.

Sociale leeromgeving. Wie zit er in jouw netwerk? Leeromgeving sociale leeromgeving

Welkom bij Sociaal Succesvol Ondernemen. Week 6: klaar voor klanten Les 3: Marketing Technieken

LEERKRACHTGEDEELTE HOE-FILES: HOE ZIE IK ER SEXY UIT?

Vertel aan je kind dat het nodig is de school in te lichten om het pesten te laten stoppen;

Handleiding. Thuisgebruik. elo.nordwincollege.nl

LinkedIn Simpel: Je Profiel. EBoekje voor starters Annet van Betuw

Tekst lezen en vragen stellen

Handleiding/verbetersleutel voor de leerkracht bij themafiche 25 jaar IVRK

>>> Dag tegen het Pesten >>> Codename Future - Tel Fax

Jouw digitale wereld safe & social

KureghemNet is een project van MAKS vzw. Computerles Programmaboekje sep dec 2014

Cursus Onderwijs en ICT. Interactieve multimedia

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

10 basis tips voor een goed LinkedIn profiel

GEBRUIKSAANWIJZING BRAINWEB

Pakket 5: auteursrechten

1. Inleiding Hoe wordt mijn website gemakkelijk gevonden in de verschillende zoekmachines.

Zo zijn onze manieren. Gedragscode Coloriet

In de digitale wereld gebruik ik alleen mijn voornaam. Andere persoonlijke gegevens (achternaam, adres, telefoonnummer enz.) houd ik voor mezelf.

Van maandag 28/2 tot en met zaterdag 5/3. Vormingsweek voor vrijwilligers WELGEVORMD DIGITAAL

KINDEREN EN INTERNET 9-10 jaar

STELLING HET SOCIALE LEVEN VAN JONGEREN ER IS NIKS MIS MEE OM VEEL OVER HET IS NIET GEVAARLIJK OM JE JEZELF OP MSN TE ZETTEN.

Netwerken vanuit je hart

Stappenplan Movie Maker

Nanotechnologie handleiding leerkracht

Google Applicaties Online samenwerken. Paul Diliën ICT integratie Vlaams Verbond van het Katholiek Secundair Onderwijs

STAP 1- Foto s in het schoolalbum zetten

Gedragscode voor leerlingen ivm het gebruik van laptops, computers en internet op school

s Heeren Loo Samen mediawijs Met elkaar in gesprek over het gebruik van (social) media s Heeren Loo Advisium September 2017

Facebook, Twitter en andere Sociale Media

Facebook privacy zelf instellen

MINI-CURSUS FACEBOOK Statusupdates op je startpagina (1) (2) (3) (4) (5)

4 manieren om Samsam te gebruiken

Handleiding Wordpress

DE GROTE ZUIDDAG CHECKLIST

Transcriptie:

Ooo.. mijn foto!!! Lesfiche Doel: Leerlingen laten nadenken over het bewerken en publiceren van foto s van anderen. Materiaal: Digitale portretfoto van iedere leerling 1PC per leerling, met internettoegang (max. 2 leerlingen per PC) Projector Lesverloop 1. Portretfoto van iedere leerling. Er wordt een foto gemaakt van iedere leerling in de klas, met een digitaal fototoestel of een webcam van een laptop. Je kan de foto s ook laten meebrengen door de leerlingen, in digitale vorm. Ooo... mijn foto!!! 1

2. Bewerken van de foto s Iedere leerling krijgt nu op zijn PC een foto van een andere leerling. Deze foto wordt geüpload naar www.pikipimp.com. De leerlingen bewerken de foto op de website. Stappenplan in bijlage! 3. Tonen van de foto s De foto s worden gezamenlijk bewaard en geprojecteerd. Pc s gaan uit of de foto s worden in een andere klas geprojecteerd. 4. Bespreking Nadat we de foto s eens bekeken hebben en goed gelachen hebben kunnen we ons even bezinnen. Over de volgende onderwerpen kunnen we straks discussiëren. De leerlingen kunnen ook eerst individueel antwoorden op de vragen. Daarna kan het gesprek in de klasgroep gehouden worden. Stellingen (antwoorden met ja/neen) Ik vind het erg dat anderen foto s van mij overnemen Anderen die een foto van je bewerken en publiceren kan niet. Je publiceert beter geen foto s op het internet. Het interesseert me niet wat er met mijn foto s gebeurt. Ik ken de risico s als ik foto s (van mezelf) online plaats De leerkracht houdt een klasgesprek over de stellingen. De stellingen kunnen geprojecteerd worden in een powerpointpresentatie. (zit in het lespakket). De klas kan dan stelling innemen door aan de ene kant van het lokaal te gaan staan of aan de overkant, in het midden,... De leerkracht kan nu leerlingen vragen hun mening te verwoorden en anderen laten reageren. Achtergrondinformatie bij de stellingen uit de presentatie: Ooo... mijn foto!!! 2

Stelling 1 Ik vind het erg dat anderen foto s van mij overnemen en zomaar gebruiken. Iemand anders moet jouw toestemming vragen om een foto met jou erop te publiceren op het internet (website, blog, netlog, ) Een tip van de website www.ikbeslis.be van de Belgische Privacycommissie: Als je foto s van iemand anders op internet wil plaatsen, vergeet dan niet om zijn toestemming te vragen. Jij wilt toch ook niet dat anderen bepaalde foto s of gegevens over je posten zonder dat je er iets van weet. Eenmaal de foto s op internet gepubliceerd zijn, kunnen ze soms de hele wereld rondreizen zonder dat je daar iets van afweet. Stelling 2 Anderen die een foto van je bewerken en publiceren kan niet. Zie hierboven Stelling 3 Je publiceert beter geen foto s op het internet. Het internet geeft vele mogelijkheden om foto s en filmpjes te delen met vrienden, familie en anderen. Dat is leuk! Indien je wijs omgaat met je foto s op het internet kan je jezelf beschermen tegen toestanden die je niet wil. Enkele tips: De meeste online toepassingen geven je de keuze om je foto s af te schermen voor een bepaald publiek. Je kan instellen of je foto s aan iedereen wil tonen of bvb aan vrienden. Maak hier gebruik van. Denk na welke foto s je online plaatst en welke niet. Sommige sites blijven jarenlang online en dus zichtbaar. Wil jij dat je toekomstige baas ziet dat je op het dak van een auto staat te dansen? Een foto is snel gekopieerd en doorgespeeld aan anderen op het web. Wat gaan die ermee doen? Stelling 4 Het interesseert me niet wat er met mijn foto s gebeurt. Zie hierboven Ooo... mijn foto!!! 3

Je kan volgende link in de powerpoint aanbrengen als je wil: http://www.dubestemmer.no/en/i_am_13 17_years_old/Editorial_responsibility/Film/ En video waar een meisje foto s wil posten op haar facebook pagina. Stelling 5 Ik ken de risico s als ik foto s (van mezelf) online plaats. Laat de leerlingen die denken de risico s te kennen de risico s opsommen. Nog eens even op een rijtje Je foto s kunnen ongevraagd gekopieerd en bewerkt worden Ze kunnen met andere bedoelingen gepubliceerd worden De foto s kunnen een beeld van je ophangen dat over enkele jaren niet meer bij je past. Je foto s worden meestal standaard aan iedereen getoond op het internet. Verdere achtergrondinformatie bij de stellingen http://www.watchyourspace.nl/index.htm is een website die tips geeft om je gegevens niet zomaar prijs te geven aan anderen op het web. Enkele pagina s op de website van de Commissie voor de bescherming van de persoonlijke levenssfeer geven in klare taal wat extra uitleg over het al dan niet verspreiden van persoonlijke gegevens (afbeeldingen en foto s) op het internet: http://www.privacycommission.be/nl/in_practice/recht op afbeelding/ N100C3 en http://www.privacycommission.be/nl/new/topic/iedereen_beroemd.html Meer lessen rond mediawijsheid: http://medialessen.nl/mediawijsheid Ooo... mijn foto!!! 4

Extra s die kunnen dienen als gespreksonderwerp Artikel over het plaatsen van een verkeerde foto in de krant. De foto was afkomstig van de sociale netwerksite Hyves. http://frontpage.fok.nl/nieuws/110341 Wat kan er met je Facebookfoto s gebeuren? http://www.zdnet.be/news/106913/facebooker chanteert limburgse meisjes/ Kan je deze foto's van jezelf online plaatsen? (Beide foto's zijn ook opgenomen in de powerpointpresentatie en in een apart bestand) Toon deze foto's als opwarmer van het gesprek. Schenden deze foto's je privacy? Wat doet dit met je reputatie, nu en later? Ooo... mijn foto!!! 5

Privacywetgeving in eenvoudige taal. Je mag een foto van iemand niet zomaar op internet zetten. De wet op de bescherming van persoonsgegevens verplicht je om toestemming te vragen. Je mag niet iemand belachelijk maken door een bewerkte foto online te zetten. De school mag het als een geval van cyberpesten behandelen. De rechter zou kunnen oordelen dat er van smaad sprake is. Smaad houdt in dat je iemand aantast in zijn of haar goede naam. Je mag niet een foto van iemands hoofd knippen (bijvoorbeeld met Paint) en dat plakken op het naakte lichaam van een ander. De les Ooo... mijn foto vraagt een aantal vaardigheden op ICT vlak. De beschrijving hieronder geeft een aantal mogelijkheden op welke manier je het best aan de slag gaat met je klasgroep. Ooo... mijn foto!!! 6

Het maken van de foto s Foto s thuis laten maken: Je kan de leerlingen vragen thuis een digitale foto te maken en te laten mailen naar één e mailadres. Ze kunnen die foto ook posten bij jouw vak op de Elektronische Leeromgeving (Smartschool, Elov,...). De leerlingen kunnen de foto s op een geheugenstick mee naar school nemen. De foto s worden op school genomen: Je neemt de foto s met een digitale camera en plaatst ze via de pc op een geheugenstick. Je kan de foto s ook plaatsen in een map op de Elektronische leeromgeving van de school. Het bewerken van de foto s (in een computerlokaal) De leerlingen laden de foto van een ander op de hun PC van een geheugenstick of vanaf de server. Iedere leerling surft naar de website: www.pikipimp.com Laat hen nu die foto bewerken. (stappenplan in bijlage) Het verzamelen van de bewerkte foto s Pikipimp.com laten toe de bewerkte foto naar je pc te downloaden. Zo kan je de leerlingen de foto s laten plaatsen op een gezamenlijke map van je Elektronische leeromgeving, of op een usb geheugenstick. Na ontvangst zijn ze snel te bekijken op de pc die is aangesloten op de projector. Ooo... mijn foto!!! 7