Blijf! Xxxxx. Regie: Xx Jaar: Regie: Lourens Blok Jaar: 2010 Duur: 90 minuten. Xxxx

Vergelijkbare documenten
Blijf! Xxxxx. Regie: Xx Jaar: Regie: Lourens Blok Jaar: 2010 Duur: 90 minuten. Xxxx

Lost in Africa. XXXXX Opdrachtblad. Xxxxx. Opdrachtenblad. Regie: Xx Jaar:

Blijf! Xxxxx. XXXXX Docentenhandleiding. Opdrachtblad. Regie: Xx Jaar:

En daarom werk ik, 14 jaar later

Movies that school begeleidt en adviseert bij het vertonen van mensenrechtenfilms op school.

1. Gedrag / handelen II. Stereotype B. is als iemand of een groep mensen ongelijk wordt behandeld om redenen die er niet toe doen.

Xxxxx. Regie: Xx Jaar: Regie: Debs Gardner-Paterson Jaar: 2010 Duur: 88 minuten Website

Xxxxx. Opdrachtenblad. Regie: Xx. Duur: 77 minuten Website:

Regie: Jaar: Duur: Website:

Danny s Parade. Bronnenblad. Inhoud. Regie: Anneke de Lind van Wijngaarden Jaar: 2007 Duur: 15 minuten Website:

XXXXX Opdrachtblad. Lost in Africa. Xxxxx. Bronnenblad. Regie: Xx Jaar:

Danny s Parade. Bronnenblad. Regie: Anneke de Lind van Wijngaarden Jaar: 2007 Duur: 15 minuten Website:

Black Gold. Xxxxx. Regie: Xx Jaar:

Leerdoelen. Voorafgaand aan de film. Jaar: Filmkeuring: Alle leeftijden Website:

Putin s kiss. Xxxxx. Regie: Xx Jaar: Regie: Vibeke Muasya Jaar: 2011 Duur: 85 minuten. Xxxx

No et moi. Xxxxx. Regie: Xx Jaar:

Nadav s vrede Opdrachtblad

Een Giraf in de Regen

Africa United. Docentenhandleiding

Black Gold. Xxxxx. Regie: Xx Jaar:

Xxxxx. Regie: Xx Jaar: Duur: Regie: Debs Gardner-Paterson Jaar: 2010 Duur: 88 minuten Website

Fighting the silence Opdrachtblad

Welcome. Xxxxx. Regie: Xx Jaar:

China Blue. Opdrachtenblad

En daarom werk ik, 14 jaar later

Good Fortune. XXXXX Opdrachtblad. Xxxxx. Opdrachtenblad. Regie: Xx Jaar:

Good Fortune. XXXXX Opdrachtblad. Xxxxx. Opdrachtenblad. Regie: Xx Jaar:

Werkstuk Maatschappijleer Kinderrechten

Angels in the Dust Opdrachtblad

The T-shirt. XXXXX Opdrachtblad. Xxxxx. Docentenhandleiding. Regie: Hossein Martin Fazeli

lesmateriaal Taalkrant

Kinderrechtenverdrag VOOR KINDEREN EN JONGEREN

Kinderrechtenverdrag. Voor kinderen en jongeren

Danny s Parade. Docentenhandleiding. Regie: Anneke de Lind van Wijngaarden Jaar: 2007 Duur: 15 minuten Website:

Kinderrechtenverdrag VOOR KINDEREN EN JONGEREN

Alle rechten op een rij:

Kinderrechtenverdrag VOOR KINDEREN EN JONGEREN

Inleiding en leerdoelen

LESBRIEF GROEP THEMA: DEMOCRATIE Verwerkingsopdrachten & kopieerbladen voor Samsam nr. 2, 2017

XXXXX Opdrachtblad. No et moi Docentenhandleiding. Xxxxx. Regie: Xx Jaar:

XXXXX Opdrachtblad. Wadjda. Xxxxx. Bronnenblad. Regie: Xx Jaar:

Beertje Bruin zegt dan: Ik heb van moeder Beer gehoord dat je erg verdrietig

Stap 1. Stap2. Stap3. Stap4. Opstel door een scholier 1979 woorden 11 januari keer beoordeeld. Nederlands. Stappenplan.

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

XXXXX Wadjda Opdrachtblad

Lesbrief bij Actie voor onze roze juf. Netty van Kaathoven

De bedoeling van een recensie is om anderen een indruk te geven van het boek dat je gelezen hebt.

Lesbrief bij Als honden konden bidden van Margriet Cobben

Voorkom. Pesten. DMS-educatief

Veilig Thuis. Werkboekje voor kinderen en ouders bij een tijdelijk huisverbod

Conversatieleidraad. Je kan deze conversatieleidraad gebruiken bij de nabespreking van Zot van A in filmhuis Klappei.

Impasse. XXXXX Opdrachtblad. Xxxxx. Opdrachtenblad. Regie: Bram Schouw

Veilig Thuis. Werkboekje voor kinderen en ouders bij een tijdelijk huisverbod

Verdrag over de rechten van het kind

Uitleg boekverslag en boekbespreking

Reality Reeks - Verwerkingsopdrachten. Hey Russel! Een bijzondere vriendschap

IKHEBHOOP.NL. In het kort Klassikaal en in kleine groepjes Ong. 60 minuten Muziek/kunst

Door de oren van Ellen

Vloggen... Je kiest een kinderrecht wat voor jou belangrijk is. Bijvoorbeeld het recht om te spelen of het recht om naar een dokter te kunnen gaan.

Wanneer vertel je het de kinderen? Kies een moment uit waarop je zelf en de kinderen niet gestoord kunnen worden.

Xxxxx. Regie: Xx Jaar: Regie: Debs Gardner-Paterson Jaar: 2010 Duur: 88 minuten Website

XXXXX Opdrachtblad. Good Fortune. Xxxxx. Bronnenblad. Regie: Xx.

HANDLEIDING BLOK 1, WEEK 1, LES 1 GROEP 4

A. Jouw rechten! Kinderrechten

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Le s b r i e f. Codenaam Coco. Vijftien jaar en bij het verzet

Leerlingboekje les 11 en 12. Schrijfopdracht 6 Echte vrienden. Groep 7

Welke meningen over reclame staan tegenover elkaar? Teken een verbindingslijn tussen de 2 zinnen die bij elkaar horen:

Xxxxx. Regie: Xx Jaar:

Wat ga je schrijven: een verhaal over een held die een uitdaging aangaat

WERKBLAD 1. DE KRACHT VAN EEN GROEP

Toekomst. Ik wil niet altijd hier blijven. Het is geen fijn leven. Monicah, 19 jaar. werkblad 10

Dit is het verkiezingsprogramma van de ChristenUnie. Dit vindt de ChristenUnie belangrijk voor Nederland. Lees maar!

Lesbrief bij Niemand mag het weten. Trudy van Harten

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

Black Gold. Xxxxx. Regie: Xx. Jaar: Regie: Nick Francis 2007 en Marc Francis

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

Dichter bij Vrijheid. Docentenhandleiding Boek 3.

Inhoud. Inleiding 7. Eindverslag 86. Extra opdrachten 90. Tips voor op school 94

Tekst lezen en een tekstschema invullen

Angels in the Dust Opdrachtblad

Voorafgaand aan de film

Lesbrief bij de voorstelling Mijn vriend en ik van Soulshine Connection

André Rouvoet ChristenUnie. Foto: Marie Cecile Thijs

Lesbrief bij Romeo is op Julia en Layla op Majnun

De volgende onderdelen moeten in het verslag worden verwerkt:

Lever je verslag in een snelhechter in. Zorg dat je een mooi titelblad hebt, waar de naam van je boek, je eigen naam, klas en inleverdatum op staat.

Wat voor tekst schrijf je en voor wie: een gedicht voor op een poëziekaart. Hoe pak je het schrijven van een gedicht aan?

The T-shirt. XXXXX Opdrachtblad. Xxxxx. Opdrachtenblad. Regie: Hossein Martin Fazeli

Project Mens&Maatschappij. Hoofdstuk 5. Mensen en regels. Namen: Klas:

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

Waarom ga je schrijven: Nieuwsbegripfilmpje kijken. Wat voor tekst schrijf je en voor wie: een gedicht over Egypte

Xxxxx. Regie: Xx Jaar: Regie: Paul T. Scheurin Jaar: 2010 Duur: 96 minuten. Xxxx. docentenhandleiding #

Wat schrijf je en voor wie: een gedicht voor op een. Hoe pak je het schrijven van een gedicht aan?

* Dit is belangrijk.?? Dit snap ik niet / dit is een moeilijk woord. Verkopen voor het goede doel

Sloppenwijken in de media

1.1 Vragenlijst: Wat ik leuk Vind

Maak het waar hv123. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Transcriptie:

Blijf! XXXXX Opdrachtenblad Opdrachtblad Regie: Xx Jaar: 2007 Regie: Lourens Blok Duur: xx Jaar: 2010 Duur: 90 minuten Xxxxx Xxxx 01

XXXXX Wat ga je leren? Opdrachtblad Regie: Xx Jaar: 2007 Duur: xx Xxxxx 1. Je kan moeilijke begrippen in eigen woorden uitleggen. 2. Je kan je mening over een film goed verwoorden. 3. Je kan je verplaatsen in de leefomstandigheden van asielzoekers. Xxxx 4. Je weet dat er Rechten speciaal voor Kinderen zijn die afgeleid zijn van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens 5. Je kan een recensie schrijven over de film. 01 2

XXXXX Opdrachtblad Waar gaat de film over? Regie: Xx Jaar: 2007 Duur: xx Xxxxx Lieke en Milad zijn allebei 11 jaar en goede vrienden. Toen Milad nog heel klein was, vluchtte zijn familie van Iran naar Nederland. In Iran was het voor hen niet veilig. De familie woont al jaren in Nederland als het bericht komt dat zij terug moeten naar Iran. Het gezin krijgt geen verblijfsvergunning. Op de dag dat de Xxxx familie moet vertrekken is Milad plotseling verdwenen. Lieke vindt hem terug op hun geheime plek. Samen slaan zij op de vlucht. Maar waar moeten ze heen? 013

Opdrachten Opdrachten voordat je de film gaat kijken Opdracht 1 A De familie van Milad komt uit Iran. Wat weet je al van Iran? B Vergelijk je antwoord met een klasgenoot. Hebben jullie meer positieve of negatieve woorden opgeschreven? C Maak een woordweb met je klas. Opdracht 2 A Kijk in de krant of andere media of Iran deze week in het nieuws was. B Schrijf op of vertel aan je klas wat je erover leest of hoort (in tien zinnen). Opdracht 3 De juf of meester bespreekt een paar moeilijke woorden. Probeer na de uitleg de volgende begrippen in jouw eigen woorden uit te leggen. A Wat is een asielzoeker? B Wat is een uitzetting? Kijkopdrachten - Als Milad te horen krijgt dat ze naar Iran terug moeten, doet Lieke er alles aan om ervoor te zorgen dat Milad en zijn familie in Nederland kunnen blijven. Wat regelt Lieke allemaal? En lukt alles? - Lieke vindt het stom dat haar moeder niets over haar vader wil vertellen. Wat is het enige dat Lieke over haar vader weet? Wanneer komt ze meer over hem te weten? - Waarom is de familie van Milad gevlucht uit Iran? - De familie van Milad voelt zich thuis in Nederland. Hoe zie je dat? Opdrachten na afloop van de film Opdracht 4 A Wat vind je van de film? Kies twee woorden. Spannend, saai, grappig, ernstig, mooi, positief, triest, realistisch, fantasievol. 4

Opdrachten B C D E F Leg uit waarom je deze woorden hebt gekozen. Gebruik twee voorbeelden uit de film in je uitleg. Waar gaat de film Blijf! Volgens jou over? Kies een van de volgende antwoorden en leg uit waarom je dit woord gekozen hebt. Vriendschap, uitzetting, echtscheiding, avontuur, asielzoekers, school. Je komt thuis en je moeder vraagt wat je gedaan hebt op school. Je vertelt dat je de film Blijf! hebt gezien. Vertel in maximaal tien zinnen waar de film overgaat en wat je van de film vond. Welk stukje van de film (fragment) is je het meeste bijgebleven? Leg uit waarom je je juist dat fragment goed herinnert. Waarom heet de film Blijf!? Leg uit. Familie van Milad in de film Blijf! Opdracht 5 A Schrijf de volgende personages op uit de film: Lieke; moeder van Lieke; Milad; vader van Milad; journalist Chris de Leeuw; de Minister. Kies bij ieder personage twee woorden die bij hem/haar passen. Serieus, doorzetter, trouw, grappig, gemeen, dapper, boos, vrolijk, sterk, zorgzaam, onaardig, egoïstisch, pessimistisch, optimistisch, geduldig, crimineel, slim, irritant, bang. B Welk personage uit de film verandert het meeste volgens jou? Hoe verandert hij/zij? Waarom verandert hij/zij? Leg uit. 5

Opdrachten Opdracht 6 Gebruik het bronnenblad en zoek op. Welke uitspraken zijn waar? Omcirkel de juiste antwoorden. A Nederland is kleiner dan Iran. B In Iran zijn de meeste mensen christelijk. C In Iran worden mensen gemiddeld ouder dan in Nederland D In Iran wonen meer mensen dan in Nederland. Opdracht 7 Gebruik het bronnenblad. A Hoeveel asielzoekers kwamen in 2011 naar Nederland? B Hoeveel mochten er in Nederland blijven? C Noem de landen waar de drie grootste groepen asielzoekers vandaan komen. D Waarom komen zoveel asielzoekers uit deze landen? Opdracht 8 Milad en zijn familie zijn naar Nederland gevlucht. In de film vertelt Milad waarom. A Waarom is de familie van Milad gevlucht? B Zou je nog andere redenen kunnen bedenken waarom mensen hun land ontvluchten? C Heb je er begrip voor als mensen vluchten? Waarom wel of niet? D Wat als het in Nederland heel onveilig zou zijn? Zou jij misschien ook vluchten? Waarom wel/ waarom niet? E Ken je iemand die is gevlucht? Waarom is hij/zij gevlucht? Opdracht 9 A Het gezin van Milad voelt zich thuis in Nederland. Hoe zie je dat? B Als Milad en zijn familie het bericht krijgen dat ze terug naar Iran moeten, zijn ze verdrietig. Waarom denk je? Leg uit. 6

Opdrachten Opdracht 10 A Milad vertelt tijdens het kringgesprek op school dat hij terug moet naar Iran. Dat heeft de IND besloten, zegt Milad. Kijk in het bronnenblad. Wat is de IND? B Waarom denk jij dat de IND bestaat? Opdracht 11 Soms stuurt de Nederlandse overheid mensen die al heel lang in Nederland wonen, terug naar hun geboorteland. Net als Milad en zijn familie. Jullie gaan hier in de klas over praten. Bedenk argumenten voor beide standpunten! Ik vind dat kinderen zoals Milad en hun ouders in Nederland mogen blijven omdat 1. 2. 3. Ik vind dat kinderen zoals Milad en hun ouders terug moeten naar hun geboorteland omdat 1. 2. 3. Opdracht 12 De klas wil Milad helpen en komt in actie. Bedenk zelf ook een actie om Milad en zijn familie te helpen. Schrijf bijvoorbeeld een brief aan de minister of bedenk een rap waarin jullie de minister overtuigen dat Milad echt moet blijven. Werk samen in groepjes van 4. Opdracht 13 Lieke en Milad verstoppen zich voor de politie. Samen steken ze een gevaarlijke rivier over en ze gaan zelfs de grens over naar België. A Wat vind je ervan dat Lieke en Milad zoiets doen? B Zou je zelf ook zoiets doen? Leg je antwoord uit. Waarom wel/niet? 7

Opdrachten Opdracht 14 A Uiteindelijk hoeft het gezin toch niet naar Iran. Wat is er gebeurd dat het gezin toch in Nederland mag blijven? B De journalist, Chris de Leeuw, doet aan het einde van de film veel moeite om Lieke en Milad te helpen. Hij gaat helemaal naar de minister in het gebouw van de Tweede Kamer! Waarom doet hij zo zijn best? Opdracht 15 Schrijf een recensie bij de film van ongeveer een half A4 tje. De bedoeling van een recensie is dat de lezer iets over de film te weten komt. In een recensie vertel je iets over de film en geef je de film een beoordeling. Het belangrijkste is dat je goed uitlegt waarom je de film goed of slecht vindt. De recensie is bedoeld voor kinderen van jouw leeftijd. Bedenk voordat je gaat schrijven wat je van de film vond. Opdracht 16 Lieke stal een pot verf en schreef Milan moet Blijven op het Binnenhof in Den Haag. A Is er iets dat jij zelf zou willen schrijven op het Binnenhof in Den Haag om de aandacht van een minister te trekken? B Kun je nog andere creatieve manieren bedenken om jouw boodschap of idee over te brengen dan met verf schrijven op het Binnenhof? Noem er in ieder geval twee. C Hoe zou jij de wereld anders of beter willen? Maak een gedicht, kunstwerk, stripverhaal, rap of dans naar aanleiding van jouw idee. Voor wie wil: De vormgegeven ideeën kunnen digitaal en/of per post worden toegestuurd aan het Haags KinderKabinet. Daar worden de kunstwerken verzameld en op de website van het Haags KinderKabinet gezet zodat iedereen de uitwerking van de ideeën kan zien. Een recensie heeft drie onderdelen: 1. Een beschrijving waar de film over gaat. Maar pas op dat je het einde niet verklapt! 2. Wat je bijzonder of opvallend vond aan de film. Noem argumenten en voorbeelden. Je kunt bijvoorbeeld schrijven dat de film leuk of spannend was. Of misschien wel leerzaam. Of juist heel saai. Leg uit waarom je dat vindt met behulp van voorbeelden uit de film. 3. Je mening over de film. Maak duidelijk waarom de lezer van jouw recensie de film juist wel of niet moet gaan zien. Overtuig de lezer met een knallend einde! Geef ook een beoordeling met sterren: 1 ster is heel slecht, 5 sterren is heel goed. 8

Kinderrechten Kinderen zijn mensen. En mensen hebben rechten. Deze zijn vastgelegd in een afspraak tussen landen: de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Speciaal voor kinderen zijn er daarnaast nog rechten vastgelegd in het Internationaal Verdrag voor de Rechten van het Kind. Het verdrag bestaat uit 54 artikelen, met rechten en plichten van kinderen, ouders en regeringen. Welke rechten en plichten zijn dat? Hieronder zie je een aantal belangrijke artikelen uit het Verdrag. ontwikkelingslanden Artikel 6 kunnen helpen met het behalen Ieder van kind de heeft andere recht millenniumdoelen. op leven. Regeringen moeten Bijvoorbeeld ervoor zorgen door dat meer kinderen ontwikkelingshulp zo goed mogelijk te geven, schulden kunnen te overleven verlichten en zich door zo het goed wegnemen mogelijk van kunnen handelsbarrières. ontwikkelen. Hierdoor krijgen de arme landen meer mogelijkheden hun producten te exporteren Artikel 12 naar de rijke landen. Wanneer er maatregelen worden gemaakt die met Kijk voor meer informatie op kinderen te maken hebben, moet aan kinderen www.millenniumdoelen.nl. gevraagd worden wat zij er zelf van vinden. Artikel 18 Links Ouders voor moeten verdere hun informatie kinderen goed opvoeden. De Informatie regering over moet mensenrechten erop letten dat en ouders kinderen niet mensenrechtensituaties mishandelen. per land: Artikel 19 www.amnesty.nl Regeringen moeten www.amnesty.nl/landenpagina ervoor zorgen dat kinderen www.amnesty.nl/encyclopedie beschermd worden tegen lichamelijk of geestelijk geweld, verwaarlozing, verwondingen of (seksueel) Informatie misbruik. over Kenia: www.africantrails.nl/kenia> bevolking, economie Artikel 20 Kinderen die tijdelijk of voor altijd niet meer bij hun Informatie over Kibera: familie kunnen wonen (bijvoorbeeld omdat ze geen nl.wikipedia.org/wiki/kibera ouders meer hebben), hebben recht op speciale www.slumstories.org/episodes bescherming en hulp. Een Artikel website 22 die Afrika verbindt met de westerse samenleving Kinderen die door vluchteling op eigentijdse zijn, hebben manier recht informatie op te verschaffen speciale bescherming. over Afrikaanse cultuur is www.thisisafrica.me. Op deze website vind je ook Artikel 24 bijzondere fotoreportages en korte films over het Alle kinderen hebben recht op hulp wanneer ze leven in Kibera. ziek zijn. Informatie en filmpje over verstedelijking: http://nos.nl/artikel/122103-verstedelijking-de-feiten. html Artikel 25 Kinderen die verzorgd worden (bijvoorbeeld in een ziekenhuis) hebben er recht op dat van tijd tot tijd wordt bekeken of de behandeling die ze krijgen wel de beste behandeling voor hen is. Artikel 27 Een kind heeft recht op een manier van leven waardoor het normaal kan groeien en zich kan ontwikkelen. Artikel 28 Een kind heeft recht op (gratis) onderwijs. Artikel 31 Een kind heeft recht op vrije tijd. Een kind heeft recht om te spelen en deel te nemen aan activiteiten die bestemd zijn voor kinderen. Artikel 32 Kinderarbeid is verboden. Artikel 34 Kinderen moeten beschermd worden tegen seksueel misbruik (ze mogen geen prostituee zijn). Artikel 35 Het is verboden kinderen te ontvoeren, verkopen of verhandelen. Artikel 36 Regeringen zullen kinderen ook beschermen tegen iedere andere vorm van uitbuiting of mishandeling. Artikel 38 Kinderen moeten beschermd worden tegen oorlogsgeweld. Kinderen jonger dan vijftien jaar mogen niet in militaire dienst. 9 begeleidt en adviseert bij het vertonen van mensenrechtenfilms op school.

XXXXX Amnesty Opdrachtblad International Movies that Matter Regie: Xx Jaar: 2007 Duur: xx Xxxxx Amnesty International Amnesty International streeft naar een wereld Xxxx waarin iedereen alle rechten geniet die zijn vastgelegd in de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens en andere internationale mensenrechteninstrumenten. In navolging van deze visie is het de missie van Amnesty International om onderzoek te doen en actie te voeren gericht op het voorkomen en beëindigen van ernstige schendingen van deze rechten. Movies that Matter Movies that Matter is een internationaal expertisecentrum op het gebied van film en mensenrechten. Het organiseert het jaarlijkse Movies that Matter Festival in Den Haag en een maandelijks film- en debatprogramma in tien Nederlandse filmtheaters en speciale internationale vertoningen. Movies that Matter is er ook voor scholen! Wij helpen films uit te zoeken wanneer u specifieke onderwerpen op school wilt behandelen, geven filmadvies voor verschillende niveaus en leeftijden, en helpen u de vertoning mogelijk te maken. Indien gewenst kunnen we u ook aan interessante gastsprekers of workshops helpen, of zelfs een compleet School Film Festival organiseren. richt zich in eerste instantie op (alle niveaus van) het voortgezet onderwijs. Voor het primair onderwijs zijn enkele titels beschikbaar. 01 begeleidt en adviseert bij Film het vertonen opent ogen! van mensenrechtenfilms op school.

Colofon XXXXX Opdrachtblad Regie: Xx Jaar: 2007 Duur: xx Xxxxx Redactie Astrid van Blijswijk (auteur) Xxxx Marie-Louise Koenders (redacteur) Eindredactie Movies that Matter en Amnesty International Ontwerp Sazza Vormgeving Gezamenlijk Corvee Movies that Matter Educatie Margreet Cornelius (productie) Sabrine Pouwels (didactiek) Mirjam van Campen (projectcoördinatie) Movies that Matter Postbus 1968 1000 BZ Amsterdam www.moviesthatmatter.nl tel. (020) 77 33 624 educatie@moviesthatmatter.nl Deze lesbrief is alleen te gebruiken voor educatieve doeleinden. 01 begeleidt en adviseert bij Film het vertonen opent ogen! van mensenrechtenfilms op school.